No. 1596. 15e Jaarg. Zaturdag, 9 f859. mm NIEUWSBODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Naord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonncmcnts-Prijs: Yooa BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Yoor Noord-Amerika Franco New-York, Doll. 1,10. V erschljnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertenlll'Ri 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing 36 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. IS u r e a u Zicrikzee. Hoek van de Scliuitliaven B, No. 94. Brieven en Ingezondeoe Stukken Franco. N ïeu ws tij d i n gen <©ng«lsm&. Londen, 3 Julij. De Observer van heden zegt: Pruisscii zal zich waarschijnlijk nicl in hel aan- linugige geschil ter verdediging van Ooslenrijksclie belangen in Italië wikkelen. Hel wordl ihans inderdaad duidelijk, dal hel Duilsche volk zicli niel geroepen acht, voor Ooslenrijksclie onder drukking en Ooslenrijksclie overweldiging in lialie te strijden, maar dal het aan de Ooslenrijksclie wapens in zulk cene slechte zaak geen geluk wenscht. Hel ziet, dat hel zelf de nadcelen van zulk een resultaat zou ondervinden en dal i'e slechlc invloed van Oostenrijk, welke gebezigd wordt om in de kleine Duilsche stalen elke vrije beweging Ie belemmeren en aan allerlei soort van wanbestuur duurzaamheid Ie vericenen, zich op dezelfde wijze aanmatigende!* dan noil zou doen gelden, wanneer hel mogelijk ware, dat Ooslenrijk, liolzij door eigen wapengeluk of mei behulp van zijne Duilsche houdgenoulen, zegevierend uil dezen llaliannschcn oorlog Ie voorschijn trad. Terwijl Pruisscu, door zijn leger op voet van oorlog ie brengen, zich voor onvoorziene gebeurtenissen toe- rusllc, heeft hel niets meer gedaan dan maat regelen van voorzorg genomen even als wij, die toch zeker niet voornemens zijn ons in vijandelijk heden Ie wikkelen. De Times behelst een berigt uil Verona van 25 Junij over den slag bij Solfcriuo. De berigt- gever van dal blad, die ccnen heuvel hij Volta beklommen baden van daar den vreeselijken sliijd heeft aanschouwd, schrijft liet volgende Zulke geweldige slagliuien, zulk cene ontzaggelijke schaar van in dondelijkcu strijd gewikkelde mannen had ik nog Hooit gezien. De door hel kleingewecr- vuur voorlgehragle rookwolkjes verloren zich in de onmetelijkheid van het landschap. Slcchis wan neer een salvo uil het geschut spoedig door een tweede gevolgd werd, nam de kruiddamp een be paalden vorm aan. Docli ook deze verdween spoedig in ncvelacliligcii damp, tussclien welken de in bogen opgaande wille raketten, waarvan de Oostenrijkers zich vee! bedienden, zich een doorlogt baanden. Bij de ontzaggelijke proportien van den slag kun men met hel blootc oog de gedaanten der ninuschen nicl onderscheiden, en slechts wanneer sterke massa's bijeen waren en een grootcren vorm aannamen, kon men zich een denkbeeld maken van hunne aanwezigheid. Met den verrekijker kon men aan beide zijden myriaden van strijdenden op alle puulen, lijken van menschen en paarden, die den grond bedekten, vernielde uniformen en gebroken lede maten zien. Voor het ongewapende oog was iiet geheel als het gekrioel van een reusachtig mierennest. De menschen geleken op dwergen, gelijk zij bij veldslagen van dergelijke grootte ongetwijfeld ook zijn. De Keizer van Oostenrijk was, toen hij zich naar het slagveld begaf, door den groothertog van Toskane en den hertog van Modena vergezeld. Ten 5 uur s namiddags zag hij zich genoodzaakt, zich van zijne positie, welke door de hommen der Franschen bedreigd werd, naar Cavriana Icing te trekken; nadat hij zijnen staf bij een gehucht op den weg naar Volta verlaten had, keerde hij echter met eenige uitgekozenen weder om en zag toen, hoe cene laatste poging werd gedaan om het bezit van Cavriana te betwisten. Die laatste poging werd gedaan, doch te vergeefs. De Fransche bommen kwamen al nader en nader, lot dat er een boven den Keizer en een ander midden onder zijnen staf sprong. Middelerwijl was de algcineenc leruglogt bevolen, en, terwijl de Keizer naar Va- leggio terugreed, begon de eerste armee naar Mantua tc retireren. Naar luid van een berigt in den Times is thans bij Shecrness een eskader van sloom- en zciloor- logscliepen vercenigd, hetwelk le zatnen 1115 stukken geschut voert en geheel op voet van oorlog uitgcrnst. De regering heeft bij de scheepsbouwmeesters Scott Russell en anderen twaalf kaïiounccrbonlen van 80 paanlciikracht besteld; zij zullen met Arm - strongs kanon worden gewapend. Hel meermalen genoemde stoomramschip waar van de bouw door de regering aan de Thames Iron Schipliuildiiig is opgedragen, zal tegen de maand Junij «les volgenden jaars gereed zijn. Hel wordt zoo sterk zauicngcslcld, dal liet eik schip zelfs Great Eastern, door aanvaring derwijze kan beschadigen dal het in drie minuten tijds in de diepte verdwijnt. De wapening zal heslaan in 5S stukken geschut, die 100 pond kogels lot op bijna zes mijlen afslands kunnen werpen. Geheel gereed zijnde om naar zee le gaan, zal het ceuc som van 520,000 p. sl. hebben gekost. Lnalstl. Vrijdag heeft de generaal Seaton nabij Kildarc, in Ierland, eene wapenschouwing gehouden over nagenoeg 11,000 man troepen. Voortaan zullen iedereu Donderdag wapenschou wingen worden gehouden. Eergisteren avontl omtrent 11 ure begon een ont zettend on weder hoven de hoofdstad zaani te trekken en hield den gansciien nacht lot /omlag ochtend aan, waardoor verscheiden huizen gedeeltelijk werden onder water gezet en eenige parken in meereri herschapen ook is hier en daar eenig vee gedood doch menschen zijn, zoo ver men weet, niet omgekomen. Blijkens de laatste berigteu uit New-York, hecrsclite daar zulk cene lieelc luchtgesteldheid, dat verscheidene menschen aan zonnesteek waren bezweken. Cavriana, 28 Junij. In mijn vorigen brief, (zie j is belast met het doorbreken dor Oostenrijksche ons vurig N.°) waarde vriend, hei) ik zooveel mogelijk t tnasseu. De generaal snelt vooruit incl zoo veel getracht u een denkbeeld Ie geven van den veldslag j vuur, dat hij weldra met zijn corps is omsingeld Statie. Telkens verneemt ineu nieuwe bijzonderheden aangaande de gruwelen, door de pauselijke troepen te Pciugia gepleegd. Zoo hebben deze hij cene modiste acht werksters gedood, benevens een kind, dal op de knieën geknield, lom om genade bad. In een ander buis, bewoond duur zekeren Ligarini, hebben zij de huisvrouw, de schoonmoeder en een kind om hals gcbragl. Bij een tabakshandelaar zijn zij binnengedrongen en bragten aldaar cene vrouw, welke op liet ziekbed lag, met de bajonet om het leven. En dit zijn nog niet al de gruwelen, die zij gepleegd hebben In een ander schrijven wordt hel volgende gemeld Nadat de Zwitsers den iiiiu toegezonden parle mentair schandelijk vermoord, de stadspoorten ne- dergeschoten en bij hunne intrede in Perugia een aantal personen gedund co een groot aantal ge kwetst hadden, verdeelden zij zich hij kleine honpeu, die zich aan <le grootste gruweldaden schuldig maakten. Hel benedictijner klooster werd open gebroken en de kas gestolen, waaiin zich 80,000 IV. bevond. De familien Tempcrini, Saularelli, T.ibbacono en Belzuni zagen bijna al hare leden, zelfs de kinderen en vrouwen, onder de moordende hand der Zwitsers vallen, die daarna de in die huizen aanwezige geldswaarde en kostbaarheden roof den. lil hel hotel de Fransche werd de hospes, de heer Storlie, diens vrouw, limine dochter en een bediende doodgeschoten. De lieer Paikins, een Amerikaan die zich met zijne familie in dat hotel bevond en geinige van dal niourdloonecl was, slaagde er iu langs een geheimen trap te ontkomen en zich in een klein huk schuil te honden, waar dit gezin veertien uren in doudelijkcii angst duorbragt. Toen zij het eindelijk waagden te voorschijn le komen, bespeurden zij weldra dat al hunne koffers open gebroken waren en dat de Zwitsers hun voor eene waarde van 24,000 fr. aan geld en aan kostbaarheden ontroofd hadden. De heer Stockton de amerikaansche gezant, heeft dien ten gevolge bereids een beklag bij de pauselijke regering ingeleverd. Toen het moorden en plunderen eindelijk ophield, werden de ingezetenen gedwongen om twee avonden le illu mineren, de Zwitsers op ruimen schaal le onthalen en lum eene som van ongeveer 500,000 fr. uit te betalen. In Picmont en Toskane is de verontwaardiging z.no groot dat zelfs de geestelijken het gebeurde npenbaar afkeuren. en van de groolsciie en vrceselijkc beweging, waar aan ik deel hel) genomen maar iu wcêrwil der vele geruchten, welke daags na den slag in omloop waren, in wcérwil van al hetgeen verhaald werd omtrent den uilslag van hel gevecht en de uit muntende manoeuvres, waaraan wij dien le danken hebben, kou ik u niets nicdedecien. Ik zou le veel dwalingen hebben begaan en u niet volledig genoeg hebben ingelicht. Tluius kent men do ge beurtenissen beter cu weet men met meer zekerheid waaraan men zich te houden heeft. Men kan zich een vrij juist denkbeeld van den slag vormen; men kent ook nagenoeg het cijfer van onze verliezen. Helaas! wij hebben de overwinning duur gekocht. Ik iieb u verhaald en kan u niets meer melden, welke rol bet 85ste reg. van liniewaartoe ik behoor, cu inzonderheid mijne compagnie, hebben vervuld. Gij weel bovendien, dat wij, hchourcude tot liet corps van den maarschalk Baraguny d'ililliers, te Solfcriuo zelf hebben gestreden. Maar toen ik u schreef kende ik den toestand van mijn onge lukkig regeitieiil ung niet. Hel heeft zich dapper gedragen, en wij zullen, naar ik hoop liet eerekruis aan ons vaandel zien hechten, maar de dapperen die liet verdienden zullen er niet meer zijn om er Irolscli op le wezen. Wij zijn vrecselijk ge teisterd. Ons corps officiereu is een dcrgcncti die liet meest licefi geleden. Onze kolonel cu onze iiiilcnant-kolonel zijn gewond 8 onzer kapiteins zijn gesneuveldbenevens veel eerste en tweede luitenants. Ten aanzien der positie van liet leger voor den veldslag laat ik hier eenige inededccliugcn volgen, welke naauwkcurig zijn. Het geallieerde legeronder hevel van Keizer Napoleon, stond tegenover negen Ooslenrijksclie armcccorpscnte zaïucti nagenoeg 250 a 270 duizend man. Dit geduchte leger was bovendien sterk verschanst en de position, welke liet vroeger had verlaten namelijk le Peschiera, Guïlo, Valczzio, Mozamhano en Villa Franca Deze ontzaggelijke magt was in twee legers verdeeld; hel eene moest naar Moulcchiario trek ken, liet andere had iu last, oin zich van Casliglioiie en Lonalo meester te maken. Het algeniccne plan i van (Itm Keizer van Oostenrijk was, voor zooveel men hierover kan onrdceleu, ons bij de Cliiese aan i le vallen, alvorens ons gclieclc leger deze kleine rivier was overgetrokken en inzonderheid voor dat de 50,0J0 mail van het 5de corps, onder Prins Napoleon zich met ons hadden vercenigd Wij maakten ons gereed om over den Mincio tc trekken cu verwachtten den slag. Maar de be weging der Oostenrijkers heeft ons verrast le midden van eenen maiscli en alleen de koelbloedigheid en de scherpe blik des Keizers, de ijver der generaals en de buitengewone moed onzer soldaten waren in staal om ons de zege te doen behalen. Van het aanbreken van den dag werd het plan door den Keizer en de Koning van Sardinië vast gesteld. ten uitvoer gelegd. Bcrsaglieri deden de eerste verkenningen en werden met klein geweer vuur begroet. Weldra waren zij overvleugeld en genoodzaakt um le retireren, maar krachtig onder steund hervatte zij den aanval. Reeds begon het geschut zich over de gehcele linie tc doen liooren en de slag nam een aanvang. De divisien Mallard en Cecchiari (Sardinicrs) namen eene kleine hoogte in, welke door talrijke Oostenrijkers was bezet en streden dapper bij San Martino. Weldra werden de tairijke hoogten welke de vlakte bedekken, in vuur en rook gehuld. De berg Castellino, la Rona, Safi, de berg der Cypressen, enz. geleken naar vuurbergen. De divisie Forcy nam met buitengewone dapperheid de laatste po sitie in. Inmiddels komen andere divisien van liet tstc corps en het corps van den maarschalk Mac Malton op hel slagveld aan cu namen deel aan den strijd. Do generaal Nicl, die het centrum der vlakte bezet, Tc midden van cene zee van vuur behoudt hij al zijne koelbloedigheid en manoeuvreert als bevond hij zicli op liet veld van Mars. Niettegenstaande zijne heldhaftige verdediging zou hij zich tot een aftogl verpligt zien, voor ecu vijand, die vijfmaal sterker was, toen de Keizer aan den maarschalk Canrobrrl bevel zuudom eene divisie tot hulp van Niel le zenden. Dit besliste de zege, want liet centrum der Oostenrijkers was weldra uileen gedreven. De reglcr en linker vleugels konden geen weer stand meer bieden en spoedig was de gelieele linie aan het wijken. Een vrecselijk onwedcr onder steunde onze pogingen vrecsclijke donderslagen hagel, stofwolken, verblinden den vijand en doen hel gevecht een oogenblik staken. Gelijk ik u in mijne vorige schreefdoet de vreugde over de zege vergelen wat zij ons heeft gekost. Maar den anderen dag Acli tnijn vriend! welk een droevig schouwspel is het gczigl van een slagveldMen ziet waar liet gevecht het hevigst was; er liggen hopen lijken en het gekerm der gewonden doet liet hart van weedom ineen krimpen. Gij hebt zeker vernomen, dat de generaal Auger aan de gevolgen der amputatie van zijn arm is bezweken. Men dacht, dat de generaals Ladmi- raiill, Dien eu Dnuyadie ernstig gewond zijn niet zullen herstellen. Den Keizer, dit is zeker, werd de linkcr-epaulot afgeschoten; bovendien zijn verscheiden manschap pen en paarden van zijn gevolg gewond. En wat zal er nn gebeuren? Dit is de vraag, welke wij lot elkander rigten. Wij hebben bevel ontvangen, om op tc rukken. De Sardinicrs zullen Peschiera belegeren en wij zullen eenvoudig door hel vierkant trekken, zonder ons om den Mincio of de verschansingen van Mantua le bekommeren. Men verwacht morgen liet corps van Prins Napoleon. Met die versterking zullen wij weldra voorwaarts gaan, zoo als de oude snorbaarden zich uitdrukten die van mijne compagnie overbleven. De geest der troepen is uitmuntend en zij blijven steeds opgeruimd. Binnen weinige dagen zal ik u weder iets melden van onze marschen cu ver- morijcnisseu en zal ik it ook iets niededeelcn om trent liet land. Ik gewaagde er nog niet van en toch is liet bewonderenswaardig. Vaarwel. Ik druk u de hand. PS. Men zegt, dat wij 12,000 man en nagenoeg 200 officieren hebben verloren. De Sardinicrs hebben 5300 man buiten gevecht; 4 hunner ge neraals zijn gesneuveld. JFraitEtri|E. Parijs, 5 Julij. Alle bcriglen die men alhier van liet loonecl van den oorlog ontvangen heeft, doen zien dat men van de zijde der geallieerden op een zeer groiilcu tegenstand der Oostenrijkers in hunne laatste litiien rekent. De weg over het Slilfser Joch woidt scherp bewaakt. Eene divisie van bet leger van Lyon begeeft zicli ouiniddelijk naar liet toonecl van den oorlog. Evenzoo be spoedigt men de vorming van een bat. Turkos en een regement Zouaven in Algetic. De Zouavcn hebben versterking lioog noodig. Zij hebben het meeste gedaan, maar ook bet meeste geleden. Men verzekert o. a. dat het I' regement Zouavcn, dat reeds bij Melcgnauo zulke aanzienlijke verliezen leed, bij Solfcriuo al zijne officieren verloren heeft. Van de 65 officieren zijn er 60 builen gevecht gesteld, waarvan 3t gesneuveld. Het landingkorps iu de Adrialischc zee is, volgens ecu schrijven uit Parijs aan een Duitscli dagblad niet zoo sterk als men aanvankelijk geloofd had, doch voortreffelijk uitgerust en slechts uit keurtroepen zamengcstcld; liet telt 8 a 9000 map en zal, zoo als men weel, door den divisie-generaal Wimpffen worden ge koiiimaiuleerd. In datzelfde schrijven zegt men, dat de Keizer niet den maarschalk Canrobcrl eene vrij hevige woordenwisseling heeft gehad over dieus

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1