No. 1588. Saturday, If Sunt] 1859. p an a n, itbock. 'G, Nieuwstijdingen. Neuzen au Zau wi lleden, zoo iu hel Kcr- oiidcrw ijzer oor eigene i voordeelt) ecnle. Mei ijs 2,SO. ir is dit ocnlijlica de een groot ,J goeden maken op die kunst JV en kuope >IüS, waarin 1 en, toepas- i i en regels ij n er reeds zoo goed en en over- niet ophel- zc- Ltisclie hand- voorkomende deskundigen Oud- k aanschaft, van Zaak- eur kunnen of dil werk niet is letterlijk n men voor ter mcnig.cn ij ke GELE- ijke feesten ijzen Tafel- oor fees tv ie- cid van Ge- rcrjaardagcn Zilveren- cn Toasten bij Gedieli- Die dit leest; enkele partij overvloedige im 350 blz; at er op een VEN, die kun nep [ZENDEN wor- van Lief en Minnebrit CAMPAGNE l cd kunnend! gaarne al' lOUDER ii| ;ing geplaatst an de heevei ZIERIKZEESCHE AIËIWSBO Mon Abonneert zich; In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Auierika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonnecncnts-Prijs: Voor beidb uitgaven. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Ainerika Franco New-York Doll. 1,10. Verse li JJnt: Op Woensdag en Zalurdag. A dvertcntltën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Adverlenticn kan 'geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. KB u r e a u s z ierikzec, Iloek van de Scliuithavcn B, No. 94. Brieven en Ingezundcne Stukken Franco. 15e Jaarg, Vercelli, 1 Junij. (Particuliere Correspondentie.) De oorlog met zijne vernielingen van bruggen en wegen zou bijna de oiidervvclsche en zware diligence, in plaats van spoorwegen doen terugwenschen. De trein, die eiken dag ten 12 ure van Turin naar Vercelli vertrekt en dien overtogt in twee uur moet doen, is dezen avond ten 7 uur aangekomen. Deze vertraging heeft niets bevreemdends iu een land, waar men daags te voren heeft gevochten. Een konvooi paarden en artilleristen wachtte ook sedert 's morgeus tien uur. De paarden trappelden, hinnik ten en waren digi opeengedrongen. De artilleristen zongen. Op dit oogenblik is een konvooi niet gewonden Vercelli gepasseerd, waaronder men Oostenrijkers, Franschen cn Piemonlezen opmerkt. Ook waren er krijgsgevangenen onder, die volmaakt in orde waren. Naar het bebloede linnen, waarmede de wouden verbonden waren, te oordeelen, scheen liet, dat zij die pas hadden bekomen; echter waren hun die bij de groote overwinning van den vorigen dag loegc- bragt. Ik heb een Zouaaf gesproken, wiens schouder door een kogel doorboord was. De wond was niet gevaarlijk. «Ik heb mij goed gewroken," zeide hij tot mij; »ik heb acht Oostenrijkers gedood. Op dat oogenblik voelde ik geen pijn; eerst later, toen ik veel bloed verloren had, ben ik huilen kennis geraakt. Overigens is liet een lust in dat land oor log Ie voeren, tjet is hier geheel anders dan in Afrika, waar quffiiggclijke rotsen beklommen moeien worden, en van waar men ons met groote stecnen verplettert, liet is hier voor ons eene uitspanning; wij nemen v.acantie." De soldaten zijn Ie Vercelli tusschcn den spoorweg en de stad gekampeerd. Aan alle kanten ziet men soepketels hoven twee groote stcenpn staan; de vuren, die daaronder branden vullen de kamp met rook. Een Zouaaf, dien ik ontmoette en die met den zuidelijken tongval spreekt om zich iloor een Piemon- tees te doen verstaan, zegt mij dat zijn rêgement en het grootste gedeelte der troepen bevel hebben' ontvangen gedurende den nacht naar Novar op te breken. Verona, 6 Junij. (Officieel Berigl). Het ge vecht bij Magenta, op 4 dezer was zeer heet en bloedig en werd met afwisselend geluk lot laat in den avond voortgezet. De troepen legden eene buitengewone dapperheid aan den dag. Den vol genden morgen had op de linkervleugel een her nieuwden strijd plaais; liet rapport, bevattende de bijzonderheden van dit gevecht, ontbreekt nog. De vijand is niet verder voorwaarls gedrongenliet Oostenrijksche leger betrok den 5den des namid dags eene flank positie tusschcn Abbiate Grasso cn Binasco. Wij hebben vele Franschen gevangen ge maakt. De verliezen aan beiden zijden zijn groot. Milaan is geheel door ons ontruimd. bijheid van Koricnich had volgens berigten uit Trebinje, een hevig gevecht plaats gehad. Tot 's avonds laat had men uit die rigliug te Ragusa eene kanonnade gehoord. --6 Junij. Door het tijdig aankomen van het korps van generaal Clan» Gallas op het slagveld heb ben de Oostenrijkers na een lievig gevecht de zege behaald en de Franschen over den Ticiuó terugge dreven. Bern, 6 Junij. Gisteren avond wapperde de Ilaliaanschedriekleurige vlag van den Dom te Milaan. Volgens particuliere lelcgraphische dépêches, hier ontvangen, zijn de geallieerden lieden, ten half twaalf ure des voormiddags, te Milaan binnengerukt. Bern, 7 Junij. De Koning van Sardinië is na een gevecht hij San Pietro d' Olivo te Milaan binnengetrokken. Garribahli heeft zich naar Lccco hegeven, de generaal Urban is naar Monz'a tcrug- gelrokken. Ecu brief uit Weenen behelst het volgende: «Zelfs in liet gelukkigste geval zal Oostenrijk uit den legenwoordigen lijd met zeer weinig geld, maar met een zondvloed van papieren komen. De hulp - bronnen des lands zijn groot en menigvuldig, maar niet ontwikkeld; de belastingen zijn evenredig hoog opgedreven; liet ontbreekt aan kapitalen; de bevolking verslaat het niet te kapitaliseren, de regering niet te sparen; wij hebben 5000 inillioen staatsschuld en insolvente nationale bank. Worden er gecnc groote en doortastende maatregelen met beleid en vastbe radenheid genoineu, dan staat de verarming des lands voor de deur. Deze verarming zou thans alle stan den treffen, den boerenstand, den burgerstand en den adelstand evenzeer. Het gevaar daarvan bestaat, ofschoon eene zekere partij in den lande bet niet inziet maar meent dat na een gelukkig einde van den oorlog alles verder gered zal kunnen worden door een «kruislogt" legen de «revolutionaire bour geoisie te ondernemen." Ivlitnisv'kl&wiy, HBTT J verstaamlii JV.-liexelam mst, kunnen) gevraagd LEEK 1M 'l icrilizce in dienst ivraagd, e« MEID, evr. CALA de LOOZE. Weenen 5 Junij. Het weekblad van Maz- 7.ini is, blijkens berigten uit Turin, voorloopig ge staakt. In zijn afscheid zegt de uilgever onder an deren: «Italië streeft naar nationale eenheid. L. Napoleon kan zulk een deel niet voor oogen hebben. Behalve Nizza en Savoije, die hein reeds door Piemont als prijs zijner alliantie toegestaan zijn, be geert hij eenen troon in hot zuiden voor Mural en eenen troon in Midden-ltalie voor zijnen neef op te riglen. Rome zal met een gedeelte van den Ker kdijken Slaat aan den Paus verblijven. Italië zou dan in vier slaten verdeeld zijn. Twee zouden direct eene vreemde heerschappij hebben; terwijl Frankrijk indirect geheel Italic zou bohcerschen." Weenon, 6 Junij. Uit Ragusa wordt van den 4den dezer gemeld, dat een Turksch Iroepericorps, voorzien van geschut en mondbehoeften, uit Tre binje naar Klobuk was gemarcheerd, welke vesting door de insurgenlen ingeslolcn werd. In de na Parijs, 4 Junij. De Patr.ie bevat cenige bij zonderheden omtrent de verriglingcn van liet askader in de Adrialische Zee. Het aantal gemaakte prijzen was 55, waaronder cenige schepen met behoeften voor liet leger. De verdedigingswerken van Ve netië worden als zeer zwak beschreven. Onder de Oostenrijksche troepen hecrschen vele ziekten, vooral woeden koortsen onder de 10,000 man die lot bescherming van de forten van Malamocco, daarachter zijn geplaatst. - Men verzekert dat de zending van Sir Mozes Montefiore te Rome is mislukt. Hij is hij den Paus niet toegelaten. Hij is getuige geweest van het verdriet van den jongen Morlara, dien hij met zijne moeder had bezocht cn van de po gingen door liet kind aangewend, om haar te vol gen, aan wie men licm ontrukt. De Brilsche gezant to Rome had de pogingen van Sir Mnzes ondersteund maar kon die evenmin doen slagen. Van den oenen kardinaal lot den andoren gezon den, had hij niet anders verkregen, dan de belofte van Mgr. AnlonncUi, dat hij voortaan soortgelijke voorvallen zou trachten te voorkomen, maar ten aanzien van Morlara handhaafde hij het fait accompli. Hij zon echter daarbij hebben gevoegd, dat door de wending welke de zaken van Italië nemen de zaak van Mortara welligt nog eenigc wijziging zou kunnen ondergaan. Heden, des middags ten I ure, is ter eere der overwinning van Magenta oen pleglig Tc Oeum gezongen. De keizerin cn de geheele in de hoofd stad aanwezige olïieielc wereld, woonden de pieg- tighcid hij. liet garnizoen en de nationale garde waren langs den weg der keizerin opgesteld. Parijs, 5 Junij. Omtrent Lombardije hccrscht bier slechts één gevoelen, namelijk dat dat land onherroepelijk voor Oostenrijk verloren is, niet alleen volgens de overtuiging der Fransche regering, maar ook volgens de zienswijze der Europesche diplomatie Sedert gisteren avond was hier het gerucht verspreid van eenen groolen veldslag, welke aan gene zijde der Ticino had plaats gehad. Heden morgen ten 11 ure werd eindelijk hel officiële berigt daarvan te St. Cloud optvangeu. 'fen 2 ure werd het door den minister \au imuicnlandschc zaken aan de dag bladen gezonden, cn ten 5'./, pre verscheen ecuc buitengewone editie van den Monileur. Ten 5'/, ure was men bezig liet op alle hoeken der stralen aan te plakken. De Constilulionneldie men weet zijne mededeelingcn uit liet kabinet des Keizers ont vangt, behelst bij gelegenheid van den slag van Magen ta de volgende beschouwingen: Frankrijk heeft gestre den; Frankrijk heeft overwonnen. De generaal Giulay totaal geslagen, laat den weg naar Milaan voor ons vrij. Op liet oogenblik dat wij dit schrijven; be- bclreeilt de Keizei welligt de eerbiedwaardige kathe draal der hoofdstad van Lombardije; waarschijnlijk zingt men daar het Te Dcuin der onafhankelijkheid! Sedert twee dagen voorzag men deze gebeurtenis en verwachtte tnen die belangrijke lijding met onge duld. Uit de wcderzijdsche stellingen der legers bleek duidelijk, dat een nabijzijnde veldslag onver mijdelijk was. De Oostenrijksche generaals hadden de provincie Lomcllina verlaten en waren naar den linker-oever der Ticino teruggetrokken, met het klaarblijkelijk doel om ons den direetcn weg van Mortara naar Milaan af te snijden. Toen zij de tijding ontvingen, dat de Keizer op Novara aanrukte, volgden zij hem zoo goed het ging, terwijl zij in gelijke linie met de rivier marcheerden, en verlegden achtereenvolgens hun hoofdkwartier naar Rosata en Abbiate Grasso. Hun oogmerk was, ons den weg van Buffalora naar de hoofdstad des koningrijks te versperren. Bij Magenta, op den weg gelegen, l'/t uur van Tibugo, lusschcn Buffalora en Abbiate Grasso volgde inderdaad een treffen tusschcn heide legers. Do generaal van Hcsz was toegesneld en bevond zich in het Ooslcnrijksche hoofdkwartier. Het voegt ons niet, reeds nu de gevolgen van dezen glorierijken dag aan te looneii. Iedereen kan echter hel gewigt daarvan berekenen, wanneer hij een blik op de kaart slaat en aan het verlies des vijands denkt. Een leger, dat op eenmaal 90,000 man verliest, is een zeer ziek leger. Het is dus, gelijk de Keizer zegt eene groote zegepraal, die wij bij Magenta behaald hebben." Volgens den Pays waren de Franschen bij het gevecht te Magenta 100,000 man sterk cn de Oostenrijkers 150,000 man. Do majoor Lacretellc, die te Monlebello was gewond, is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Zijne echtgenoot kwam juist te Alessandria aan, loon men hel lijk van den majoor naar do graf plaats bragt. Iemand, die het vrijcorps van Garibaldie van nabij gezien heeft, zegt, dat het de zonderlingste schakering oplevert. Naast de heethoofdige revo lutionairen staan jonge lieden van de aanzienlijkste familieu in de gelederen, en zelfs conscrvalivcu. Zij vechten als leeuwen cn gaan allen even wel gemoed ten strijde, omdat zij weten, dat het do bevrijding van Italië geldt. Men verhaalt, dat, toen de Oostenrijkers bij Palcstro de Zotiaven met de bajonet naar heil toe zagen stormen, zij riepen: «Hel zijn de Zouaven wij zijn verloren!" Een krijgsgevangen Ooslcnrijksck officier verhaalde, dat de generaal Jellachich, ver baasd op liet gezigt van soldaten, die tegen de ko gels instormden, uitriep: «Maar dat zijn geen men- sclien; dat zijn tijgers!" en er met zachte stem hij- voegde: «Men had het mij gezegd, maar ik kon het niet gelooycul" Parijs, 7 Junij. Hel berigt, dat ook de ge neraal Vinoy zou zijn gesneuveld, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Hei schijnt dat zijn naam is ver ward met dien van den generaal Mélinel, die door een kogel gevaarlijk in den onderbuik is gewond. De wonden van koning Victor Emanuel, den maar schalk Canrobcrl en den generaal Mac-Malton moeten gelukkig van geringe beteekenis zijn. Het lot nu opgegeven getal van dooden cn gekwetsten zal bij eene naauwkcurige opmaking wel cenige verandering ondergaan. Men spreekt thans o. a. van 7- a 8000 dooden en gekwetsten bij het Fransclie leger, wat ik echter stellig voor overdreven houd. Het schijnt dat de Oostenrijkers zich nu bij do Adila zullen verecnigeii, alwaar uien dan een nieuwen veldslag mag te gemoet zien. Koning Victor Emanuel is heden Milaan hintten-' getrokken. Het was de wcnscli des Keizersdat. zijn bondgenoot de eerste vrcugdcbctuigiugen der Milanezen zou ontvangen. Maastricht4 Junij. Heden morgen heeft alhier een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Door liet springen van een stoomketel is con gedeelte van de papierfabriek van de hoeren Lhoesl-Lammens en Cie. lot op de fondamenten vernield. Twee arbeiders hebben daarbij liet leven verloren, terwijl een zestal anderen daarbij min of meer zwaar ge kwetst zijn, zoowel door liet springen van den kelci, als door liet instorten van liet gebouw. Ecu der overledenen laat eene weduwe met drie kinderen na. Gelukkig nog dat het voorval heeft plaats gehad op een oogenblik, dat de meeste arbeiders niet in de fabriek waren. De uitbarsting schijnt aan on- voorzigliglieid te moeten worden toegeschreven en de daardoor veroorzaakte schade is vrij aanzienlijk. Assen, 4 Junij. Gisteren avond heeft alhier een hevig onweder, vergezeld van een feilen ha gelslag gewoed. De hagclslcencn waren van bij zondere grootte. Iu de gemeente Vries is door het onweder brand ontstaan, lit de nabijheid van Beilen is lieden ochtend door een bliksemstraal een landbouwer doodelijk getroffen. Ook verneemt men, dat iu die gemeenten tien manspersonen door liet onweder min of meer getroffen zijn. Kccuwartlen, 5 Jnnij. Heden is van hier naar liet dorp Midlum (gemeente Franekeradeel) vertrokken een detachement infanterie, sterk 30 man, onder hevel van den 1" luitenant II. Verwcij Mejan, tec voorkoming van verdere rustverstoringen, aldaar door het werkvolk bij de verbetering der Hai lingervaarl gepleegd. In de zoogenaamde Zoulslooteene binnen gracht te Harlingen, is Zondag avond een jongentje van bijna zeven jaren verdronken. De moeder was eciiigen tijd afwezig, terwijl hij daar met een jonger broeder speelde cn in liet water viel. Of schoon men zich toen ter redding spoedde, werd het kind als lijk opgehaald, terwijl gcueoskundige hulp te vergeefs werd aangewend. 's Crnvcnlaagc, 7 Junij. Het plotseling en treffend afsterven van den heer mr. Lambcrlus Dominions Storm, heeft in de residentie algemeen groole deelneming verwekt. Het stoffelijk overschot is gisteren avond naar het hotel de l'Enrope, waarin de overledene zijn verblijf hield, overgebragt. Mr. L. D. Storm was den 23 Maart 1792 te. Breda geboren en had dus den ouderdom van 67 jaren bereikt. Hij was gedurende een aantal jaren burgeineeslcr dier stad en voorzitter der arr. rcglhaiik aldaar. Hij was rcgtschapen, verdraagzaam, wel dadig en bekleedde al zijne betrekkingen met eer; regl en gelijkheid voor allen, was niet slechts zijne overtuiging, maar zijn levenswandel. Blonk dit helder door in zijne laatste woorden. Het kwam in al zijne redevoeringen uit en opmerkelijk is het, dal, waar hij in zijne laatste rede de belangen van de provincie Limburg wenschte te verdedigen, het ook juist in de eersie rede, die de verlichte voorstander der conslitulionncle beginselen in de zitting der dubbele kamer van 28 Aug. 1818 hield en waarmede hij even roemrijk zijne parlementaire loopbaan aanving, als hij die besloot, was, dat hij zicli diezelfde belangen meende te moeten aantrekken en zijne stem deed boeren vooral legen de uit sluiting der Limhurgschc afgevaardigden uil 's lands vergaderzaal. Bij de mogelijkheid die er beslaat, dal de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1