tillen. No. 1582. Zaturdag, 21 1859. 15e tfaarg inecht. Nieuwstijdingen. iïolloway, an huidziekte. T. ng aan ccnc lievige en in liet aangezigt ligchaanis, meest n aanbevolen niid- rs. Daar de ziekte uil hij eindelijk tut ia dczelven eeltige lij geheel hersteld vans overigens in i de Prijzen nde ,73 /"13,30 f 20.20 ,30- 13,SS - 20,20 t te bekomen hij te Hoofdplaat t te 's Uertcgen- i 241Flolloway's 80 Maiden l.aine. fatsoenlijken en man" zei de een lijk. I)ie geen geen aanspraak jk man; al wie i EEN GULDEN enkoek van ke voorschriften omstandigheden 1 Briefschrijven en, zijn cr reeds. Jat het zoo gocil ra Koopman alle acten ett handelszaken igavcn van ver en, enz. Eene turgerlijk leven ukken, zonder ineti opmaken, eur der Regis- t dit boek aan- zics of de hulp it of Procureur t ut stuk in de utwaarvoor of formulieren een onmisbaar tkoop besteedt tl hesparen. oek. ronkelijke GE- tlle mogelijke lekende zang- feesfmaallijden share handlei- BREET. eidenheid van voor Vcr- -, Koperen-, iidere feesten; elegenliedeit lie in gezel- in zijn bezit of feest ver- loedige keuze titn 550 blz. omdat er op end is. zniiikziiiscin: iiiuwsBo Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonncments-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1,30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. Verse htjntj Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiëra» 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. artem. IJl EVEN, die betrekkingeu Prijs 50 Cts. duizenden grootc reeks ilijlssvoorstel- oor iedereen C. A. CAM r in iederer Sgd j en bi] A aker to Co Irmakers- IAN.IE, ta in persoon. LOOZE. Rusland en Engeland in den tegenvvoor- digen krijg tegen over Izet overige gedeelte van Europa. Wie kent niet de grondbeginselen van den grooten hervormer van het groote Moscovische rijk, het was de alomvattende geest van Peter den Grooten. Hij was het, die niet ingesloten lusscKcn de grenzen van zijn rijk die beschaving zocht, welke item de inagt in handen gaf, Rusland door het licht te doen beschijnen, aan welke het zijne ontluikende grootheid Ie danken had. Zijn veelomvattende geest besloot den geheelen toestand van ons werelddeel, hij toch was het, die de kaart van Europa zoude herschapen hebben; zijn testament omsloot een nieuw werelddeel, de uitstooting van Oostenrijk en de Duilsche slaton, de verdeeling tusschen Frankrijk of Engeland met hem, de in de wereld roeping van twee inagligc staten in Europa, de vollooijing van twee groote rijkende oprigting van een nieuw Romcinsch Keizerrijk. Stilzwijgend hebben dc Rus sische troon-opvolgers de zienswijze vau hunnen voorganger gevolgd. Rusland heeft in de laatste tijden de denkbeelden van Oostenrijk en Engeland beaamd (1), wij herinneren ons de woorden in het Kamp van Bologne, door Napoleon I uilgesproken, zij wareu van den volgenden inhoud Soldaten »Het Engelsche goud heeft den Keizer van Oosten- «rijk omgekocht; doch nieuwe lauweren wachten »ons in de velden van Oostenrijk en Italië," en, binnen zes weken overvleugelden de adelaars van het Fransche Keizerrijk den zwakken Oostenrijk- schen troon. Engeland won, Oostenrijk verzwakte het stelsel van het vaste land. Waar slaat Rusland en waar staat op dit oogenblik het maglige Engeland, twee armen welke geheel midden-Europa insluiten. Zal men ons voor gek verklaren, indien men den oorlog in de Klim gevoerd uit het regie oog punt beschouwd. Het was de dood van den Czaar, want hij zeide zelf dit had ik nooit gedacht. Dc Grieksche troon (wij bedoelen die van hel Ooslersch Romeiusch Keizerrijk) heeft eenmaal de vruchlbaartsche gedeelten van den aardbodem bc- heerscht, dit land beslaat nog. Rusland wil het; Engeland wil het, doelt het laatstgenoemde land weet zeer goed, dat wanneer Rusland het Turksche rijk in bezit neemt, het met den eencn voet op de Wille en met den anderen op dc Zwarte zee slaat, en, door een verbond met Pcrsië iu staat is, den Engelschen hunne bezittingen in de Oost-Indien overland aan te tasten en te veroveren. En hoe zullen wij nu den toestand van Engeland schetsen, en dien uit het regie oogpunt beschouwen, zou dit hoewel magtige rijk ooit tnoeijclijkcr tijdperk te geinoet getreden hebben, dan op dit oogenblik? Zit het niet volgens het schrijven der gcacltlsle dagbladen, gedrukt door de Ieren, welke zich als in inassa tegen hel Engelsche bewind verzeilen, of zou de wrok vergelen zijn welke dit volk legen de tnagt van Engeland koestert. Napoleon I met zijnen lijfarts O'Meare op St.-He lena sprekende, verkeerde de doorluchtige balling in liet tdeé, dat zijn zoon de hertog van Richtadt hem eenmaal als Keizer van Frankrijk zoude op volgen. En op dc vraag aan wien hij zich ver binden moest, was het antwoord aan Rusland. Dit is het eenige Vorstenhuis, dat zich buiten de Staatkunde door dc banden des bloeds verhonden acht. Engeland grijpt niet naar de kroon van Frankrijk, er zoude eene nieuwe maagd van Orleans kunnen opstaan, en, zeker is het, dat op deze oogenblikken Rusland aan de verdecling van Europa niet denkt (2) Rusland wil groot zijnhet is groot genoeg maar zeker kan het zich voorstellen, dat de magt van liet westelijk Europa niet beschroomd zal zijn om de ria-neven der Hunnen, Tartaren en Mon golen op eene fatsoenlijke wijze le ontvangen; want ft) Uitbreiding van magt. (2) Men denke aan het aangehaalde testament van Peter I. wij hebben geleerd voor pijlen en kanonvuur der onbeschaafde horden écn vonk aan de Electro Mag netische telegraaflijn in werking le brengen. Zierikzee, Mei. Een vriend van den vrede. Londen, 14 Mei. In Woolwich liggen 12,000 kanonnen gereed, en, die van oud model niet me- degerekend, blijven er nog 7000 beste en zware stukken geschut over. Daarbij komen nog 1000 it 1500 zware kanonnen van nieuwe constructie, welke op elk der drie werven van Woolwich gereed liggen. Van deze stukken geschut kunnen in Woolwich wekelijks 200, ingeval van nood 500, voor de actieve dienst geleverd worden, en tegenwoordig worden elke week met buitengewonen spoed 100 stuks geheel gemonteerd, van dit etablissement naar de verschillende stations der Middellandsche zee ingescheept. Ook de forten in Canada, de Mar- tello - torens op de zuid- en oostkust van Engeland, henevens alle vestingwerken langs de monden van den Theems, worden achtereenvolgens met kanon nen van zwaar kaliber gewapend, terwijl zonder ling genoeg Portsmouth en Plymouth in dit opzigt nog steeds stiefmoederlijk zijn bedacht. Londen, 15 Mei. De ministeriele Morning Herald laat ziclt uit Parijs het volgende schrij ven De benoeming vau den Heer de Pcrsigny tot gezant van Frankrijk te Londen, wordt hier in vele kringen beschouwd als een onmiskenbaar blijk van 's Keizers voornemen om aan het bond genootschap met Engeland getrouw te blijven, al thans zoo lang tot dat de Ilaliaansche oorlog ge ëindigd is en de uit Lombardije in zegepraal te- rugkeerende regementen elders gebezigd kunnen worden. Zonder aan de voorspellingen van naar geestige lieden te veel gewigt te hechten zien de vrienden des vredes hier ter slede toch met blijdschap Engelands krijgstoerustingen. Wanneer Engeland meester is van de zee, wanneer de En gelsche landmagt in goeden slaat is, wanneer elke stad en ieder dorp in Engeland een corps vrij willige schatters heeft, dan zullen onze bondge- noolen niet iu de gelegenheid zijn om aan hunne oorlogzuchtige stemming ten onzen koste te vol doen, onder zoo nietige voorwendsels als genoeg zaam zijn geacht, om den vrede van Europa in het zuiden le sloren." Taryra, 16 Mei, De Keizer heeft gisteren te Alessandria met zijne generaals gearbeid. Volgens een lieden uitgegeven bulletin, heeft een peloton kavallcrie der geallieerden te Voghera een detachement Oostenrijksehe huzaren ontmoet, een koperaai gevangen genomen en eenige soldaten ge wond. Dc Oostenrijkers zijn van daar op Castcggio teruggetrokken. Dc Gazzelta di Bologna meldt officieel, dat Oostenrijk de onzijdigheid van den Kerkdijken Staat heeft erkend. De Oostenrijkers hebben vrouwen en kinde ren gedwongen ont aan de brug over de Stella le werken. Zij hebben eene tnaire, die weigerde werklieden le rekwireren, gevangen genomen. ^itHtsdUatï«3r. Weenen, 15 Mei. Men berigt uit Hamburg, dat eergisteren plotseling hevel werd gegeven tot het onder de wapenen komen van het bondscontingenl hetwelk echter eenige uren later werd ingetrokken. Omtrent dc oorzaak daarvan is lot lieden niet hekend geworden. Gisteren zijn eenige troepeu vau de genie en eene kompagnie infanterie naar Bergcdorf vertrok ken, ten einde de noodige toebereidselen le maken tot het oprigteu van een kamp aldaar. Wccnen, 14 Mei. Men verzekertdat de Keizer den 19den Mei c. k. naar hel leger zal vertrekken. Hij zal hij die gelegenheid v,an zijn - gansche militaire huis, de kanselarij en den gene- ralen staf worden vergezeld. Yerst&eidene bewoners der hoofdstad hebben eene som van 1000 florijnen beschikbaar gesteld voor elk soldaat, die in den tegenwoordigen oorlog een vijandelijk vaandel zal veroveren. Een Gallicisclt edelman heeft 100 ducalen uitgeloofd voor die afdeo- ling, welke een der kanonnen met getrokken loop des vijands zal nemen. Eerlijn, 17 Mei. In de Volks-Zeitung leest men, met betrekking tot de oorlogvoerende partijen, een uitvoerig en vinnig artikel, waarin onder an deren het volgende voorkomt «Terwijl Oostenrijk nog onverwonrien blijft, al heeft het tien veldsla gen verloren, hoopt liet gansche avontuurlijke stelsel, in Frankrijk sedert eenige jaren ten troon verheven, groot gevaar na het verliezen van twee veldsla gen geheel in rook te verdwijnen. Wie zoo weinig op het spel kan zetten, bevindt zich op den weg om, of te weifelen of naar elk middel te grijpen, dat de wanhoop hem aanbiedteen toestand zelfs gevaarlijk voor den man van genie. Moge iemand de erfgenamen zijn van een roemrijken naatn, dit levert nog niet de geringste mate van waarschijn lijkheid op, dat hij is de erfgenaam van den groo ten geest des mans, wiens naam hij draagt. Men mag niet zekerheid aannemen, dat de tegenwoordig heid der Fransche legerbenden in gelijke evenre digheid slaat lot den reus van vroeger dagen als de omwenteling van 1848 tot die van 1795. Zal het einde van dezen oorlog welligt niet zijn, ge lijk wij het gaarne zouden zien, namelijk de vlugt van sommige personen naar eene wijkplaats le Londen, dan mcenen wij toch met grond te mo gen aannemen, dat na het verliezen van een paar veldslagen door dc Franschen, daaruit een vrede zal geboren worden, welke een waardig vervolg zal zijn der staatkundige rigting, zich kenmerkende door laagheid en overmoed, lot heden in een na burig land gevolgd." Berlijn, 19 Mei. Rusland heeft, met het oog op de wapeningen, welke in Europa plaats hebben, de volgende maatregelen genomen Dc 1ste, 2de, 5de, 4de, 5de, en 6de armce-corpsen zuilen on- middclijk op voet van oorlog worden gebragt met de daarbij belioorcnde artillerie en cavallcrie. Alle reserves zullen worden bijeengetrokken en de sol daten, met onbepaald verlof afwezig, zullen onder dc wapenen worden geroepen, om binnen 5 maanden lijds marsclivaardig le zijn. Uit Elbervcld verneemt men, dat op voorstel van den opperburgemeester dier stad door den gemeenteraad het besluit is genomen tot oprigting van een onderslcuningfonds ten behoeve van de ge zinnen dergenen, die voor dc landweer in de wapenen zijn geroepen of later als zoodanig in dienst zullen treden. Men voegt er hij, dat dit voorstel den le- vendigsten bijval ondervond en het besluit deswege met algemeene stemmen is genomen. - Uit Siegburg, in de nabijheid van Keulen, wordt dc volgende edele karaktertrek medegedeeld. Een dergenen, die tot de reserve van dc landweer behoorde en onder de wapenen geroepen, kwam diep bewogen op de loopplaats aan. De oorzaak zijner droefheid was dat hij een blinden vader en eene zieke moeder moest achterlaten, wier eenige kostwinner hij was. Een zijner hekenden, een jong man, de redenen daarvan vernemende, heeft hem gedwongen zijne plaats aan hem af te staan, welk verzoek door den chef van het bataljon werd ingewilligd. Parijs, 14 Mei. De Keizer der Franschen heeft zijn hoofdkwartier naar Alessandria overgebragt. Ter gelegenheid zijner komst hebben groote feesten plaats gehad. Zij zullen waarschijnlijk slechts eenige dagen de inecr beslissende vijandelijkheden zijn voorafgegaan. Dc Oostenrijkers schijnen dit te voorzien. Zij hebben hunne vliegende kolonncs teruggeroepen en concentreren zich om den vij andelijke» aanval tc kunnen weerstaan. VcrccUi bevindt zich nog in hun bezit en het is niet on mogelijk dat dit een der punten van aanval zal worden. Dc Sardiuiers doen eiken dag naar die rigting demonstration welke lot dusver zonder ccnigcn uitslag zijn gebleven. Volgens sommigen zou, te oordcelen naar dc genomen maatregelen, de eerste slag hij Morlara worden geleverd. Men verwacht evenwel dat de Oostenrijkers dc geallieerden daar niet afwachten, maar hunne rugwaarlsche beweging tot achter den Ticino zullen voortzetten. In het kamp der Franschen eu Sardiuiers in Italic worden groote voorzorgen genomen, ten einde te beletten dat hetgeen geheim moet blijven, aan het licht kome. De brieven uit het leger moeten onverzegeld op den militairen post bezorgd worden. Verscheidene correspondenten van dag bladen hebben bevel ontvangen naar Frankrijk terug le keeren. Hieronder noemt men den Heer Amedée Aehard van het Journal des Débals. In den nacht van 7 op 8 dezer heeft er nabij Casale een vrij hevig gevecht plaats gehad tusschen Ilaliaansche vrijwilligers en de Oosten rijksehe troepen. Van heide zijden zijn vele dooden en gewonden gevallen. Eerslgetncldcn hebben 42 Oostenrijkers krijgsgevangen gemaakt, die onmiddclijk naar Alessandria zijn overgebragt. Men voegt er hij, dat ook een Oosleririjksch kolonel in dit ge vecht is gesneuveld. Men begroot de schade, door de Oostenrijksehe troepen in Italië aangerigt op niet minder dan 100 millioen. Niet alleen hebben zij zware oor- logsbclaslingen gelieven, maar ook de hoornen, en vooral de moerbeziënboomeu gekapt, de bruggen verbrand en de spoorwegen, landhuizen en pacht hoeven vernield. 14 Mei. Er heerscht op dit oogenblik hij het departement van oorlog eene buitengewone drukte, wegens de overhaaste toebereidselen tot de afzen ding van al het henoodigde voor een volledig he- legeringspark naar Italië, waaruit men natuurlijk niet anders kan afleiden, dan dat de oorlog niet van zoo korten duur zal zijn, als velen wel ge meend hadden. Van een bepaalden aanval der vijandelijkheden tusschen het leger der geallieerden eu dat der Oostenrijkers kan overigens thans nog geene sprake zijn, zoolang het terrein des oorlogs, door den Imogen waterstand en daaruit gevolgde overslrooming der vlakten, daartoe ten cenenmalc onbruikbaar is; doch daarom worden de noodige toebereidselen inmiddels met geen minderen ijver voortgezet. De loczending vau liet belegeringspark zal ook niet weinig bijdragen ter volledige aanvulling cener leemte, die, niettegenstaande alle inspanning, tot nog toe eene wezenlijke belemmering in de werkzaamheden veroorzaakte. Parijs, 15 Mei. De schaarschle der herigten van het loonecl des oorlogs, wordt beschouwd als een kenteeken dat groote gebeurtenissen worden voorbereid. In onze hoofdstad ziet men in ge woonlijk goed ondcrrigle kringen, legen 18 of 20 dezer hel berigt te gemoet van een veldslag, welke in de rigting van Pavia of meer ten Noorden in de vlakten van Novara zal worden geleverd. Uit Alexandrie (Egypte) wordt dd. 7 Mei geschreven: Dc Rairam, liet Paasclifccst der Mohammedanen, had voor de Europcsche kolonie iu Egypte zeer noodlottig kunnen zijn. De Bairam wordt voor afgegaan door de maand Ramadan (Vasten), ge durende welke de Koran voorschrijft, dat ieder geloovigc nuchter zal zijn van eten en drinken van den opgang der zon af tot haren ondergang. Die Vasten welke gedurende 20 dagen door den dweepzieken Muzelman mei naauwgezetheid wordt nagekomen is dikwijls in dit klimaat de oorzaak van eenige epidemie. De Onderkoning had der halve, in het belang der bevolking, aan zijn le ger doen bekend maken de vasten niet na te ko men. Eenige priesters door godsdiensthaat aan gezet, hebben heimelijk hij het leger eene za- merizwering gesmeed, waarin een aaiilal troepen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1