No. 1576. voering 1 EL, ning. Nieuwstijdingen. E R rl- 3ten igd, AYDN i avonds ten I. S>95, Vreem ie tribune de 9!. i 912 ure. Hen Abonneert zich: lil Nederland, bij den Uitgever. Bij allo Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ia Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wiieonsift.) ay c degenen vvel- en kracht aantal lijders Suriname, weiden, daar nde, hare wel- ilegenen welke s ingewanden, duizelig- kunnen zijn ook bui dat tevens de s morgens eu r13,50 ƒ20,20 13,85 - 20,20 bekomen bij te Goes. 's H ertegen- Holloway'% laiden Laine. jk handelaars MAAT, m van vverk- Ijen, del- he nut aan gebleken. t« Ier Goesscbe van mudden Aboiinements-Prijs: VOOE BEIDE UITGAVEE. Voor 3 maanden1,30. Franeo per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York, Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiün: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 04. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. 1AN, Jz., tterkundige vaardigd wijzer Ct. Londen, 26 April. Lord Derby verklaarde bij het gisteren gehouden gastmaal in de City, dat Engeland bij de kwestie van den dag geheel onpartijdig was en door niets was gebonden. Pruissen was, niettegenstaande zijne moeijelijke stelling als Duitsche mogendheid, even onpartijdig. Tegen alle verwachting had Oostenrijk echter de geheele verantwoordelijkheid op zich genomen van eeiic overijlde, ongeregtvaardigde en schan delijke uittarting tot den oorlog. Engeland had onverwijld tegen dit ultimatum geprotesteerd en gireren nog voorgesteld, om de bemiddeling al leen op grondslag van de vroegere voorstellen van Lord Cowley op zich te nemen, indien de drie mogendheden ontwapenen of hunne troepen in status quo wilden houden. Engeland ziet in het antwoord van Oostenrijk nog de laatste schemering van hoop op behoud van den vrede. Ter gelegenheid van het op gisteren gehouden gastmaal hij den lord-mayor, heeft sir J. Pakington gezegd, dat indien de oorlog uitbarstte eene mag- tige vloot naar de Middellandsche zee en in het kanaal zou worden gezonden. ENKMAN uimige Do- fi- THEOD. dling alom. EWAARS- aarcl kan L. MIN- i spoedigste 'nburg. td andc, liefst vAft HEE ■li rekenen. r m a n s- benoodigd ven franco, ando bij M. in bij G. er to Goes. LOOZE. Turin, 21 April. De militaire maatregelen zijn zoo genomen, dat de verdediging des lands niet aan de grenzen maar aan de linie der ri vier wieroevers eene soort van hinnen-holwerk vormen, zal plaatshebben. Hot Sardinische leger zal al vechtende naar de vestingen terugtrekken, om het Fransche leger tijd te laten voor zijne aankomst cn voor hét ontzet der vestingen; eerst dan zal het Piemontesche leger offensief hande len. De Turinsche nationale garde houdt dage lijks oefeningen in het vuur, om naast het leger te strijden, voor het geval do Oostenrijkers door eene stoute beweging aan de Dorca Baltea, circa vijf uren gaans van Turin, verschijnen. Op deze linie zijn onder het toezigt van don kolonel Me- nabrea vprdedingswerken uitgevoerd. Gemiddeld komen uit alle deelen van Italië dagelijks onge veer 700 vrijwilligers in Genua aan 1000 Tos- kaners onder bevel van Malenchini kwamen tevens aan; morgen worden 560 Romagnolen verwacht. De desertien nemen bij de troepen in Modena zoozeer dè overhand, dat een geheel detachement, dat aan de grenzen stond, met pak en zak naar Sardinië ging. 25 April. Ook de Senaat heeft met alge- meene stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij aan den koning eene algchccle volmagt wordt verleend. Het berigt van do door Frankrijk genomene militaire maatregelen heeft alhier eene buitenge wone geestdrift verwekt. Morgen zal in de kathedraal eene pleglige godsdienstoefening plaats hebben. De Koning en het^ parlement zullen die bijwonen na die plcgligheid zullen de Koning cn de generale staf naar Allessendrina vertrekken. De Oostenrijkers maken toebereidselen om de Ticino over te trekken. De Oostenrijksche troepenbewegingen zijn afgelqopen. Ten gevolge hiervan is de spoorweg communicatie tusschen Milaan en Tessino voor het publiek weder opengesteld. De groother tog Maximiliaan is ter inspectie van de vloot naar Yenetie vertrokken. Volgens de geruchten ruk ken de Oostenrijkers naar Modena op. De ge neraal Ferrari, de bevelhebber der Toskaansche troepen, heeft zijne demissie ingediend. Pary», 23 April. De Keizerlijke garde is op voet van oorlog gebragt. De officieren hebben bevel ontvangen zich gereed te houden om te vertrekken. De maarschalk Canrobert is heden ochtend ten 11 ure vertrokken. Gisteren hadden zich voor verscheidene kazernen, inzonderheid voor die van Prins Eugène, aan het Chateaud'eau talrijke groepen vereenigd om het vertrek der troepen bij te wonen. De vertrekkende regementen werden tot aan den spoorweg door de menigte vergezeld onder het aanheffen van de kreten leve de Keizer, leve Italië! De onderhandelingen tot behoud van den vrede worden nog steeds voortgezet. Men voegt er zelfs bij, dat Oostenrijk gisteren reeds de En- gelsche voorstellen met uitzondering van de toe- laling der Italiaansche staten zou hebben aange nomen. Engeland en Busland en, naar men uit Berlijn vernoemt, ook Pruissen stellen te Weenen alle pogingen in het werk om het Oostenrijksche kabinet te bewegen, de voorstellen van Engeland in hun geheel aan te nemen. Engeland heeft eenen nieuwen gezant naar Weenen gezonden en met zekerheid wordt gemeld, dat men in de hoogste kringen nog niet aan een gunstig gevolg van deze laatste pogingen wanhoopt. De Engel- sche regering was ook zeer overtuigd, dat Oos tenrijk hare voorstellen niet zou van de hand wijzen, dat zij zich het laatst tot deze mogend heid wendde, nadat Frankrijk, Rusland en Pruis sen zich daarbij aangesloten hadden. Do toorn van het Engelsche kabinet over het gedrag der Oostenrijksche regering is daardoor slechts te grooler. Aanstaanden maandag zal de regering van het wetgevend ligchaam magtiging vragen om de ting van 1859 (140,000 man) reeds nu (dus een jaar vroeger) onder de wapens te roepen. Do L.yonsche spoorweg-maatschappij heeft zich verbonden in 24 uren tijds 20,000 man van het leger van Parijs naar Lyon en Marseille te vervoeren. - Men verneemt, dat, zoodra Frankrijk de zekerheid verwerft, dat de Oostenrijkers een inval op Piemontcesch grondgebied hebben gedaan, drie legerafdcelingen gelijktijdig naar Sardinië zullen gedirigeerd worden; de eerste zal langs Culoz en den Mont-Ccnis, de tweede langs Grenoble, Bri- amjon en Pignerol het Sardinische grondgebied betreden; de derde zal ingescheept worden en is voor Genua bestemd. De Fransche gezant te Weenen, zoowel als de Oostenrijksche gezant tc Parijs, zijn reisvaardig. Tot dusver hebben zij echter hunne passen nog niet gevraagd. - Sedert twee dagen is het werf-bureau in de Rue du Cherche-Midi voortdurend opgevuld met jonge lieden, die als vrijwilligers willen dienst nemen. Behalve de keizerlijke gardedie morgen insgelijks naar het zuiden zal vertrekken, zijn in Parijs bijna geeue troepen meer. De garde van Parijs voorziet de dienst in de slad en op de beurswaar anders 50 man infanterie de orde handhaafden, zijn lieden kavalleristennatuurlijk niet te paard, geposteerd. Gedurende de afwezigheid des Keizerszal de Keizerin het regentschap voeren. Men weet nog niet wanneer de Keizer Parijs zal verlaten. De openbare dienst op den spoorweg van Lyon is sedert gisteren morgen gestaakt. De spoor weg-maatschappij heeft zich verhonden oin binnen den lijd van 24 uren twee divisicn van het leger le Parijs van Lyon naar Marseille te vervoeren. 26 April, In de zitting van het wclgevcnd ligchaam heeft graaf Walcwski eene boodschap van den keizer ingediend nopens deze bijeenroeping terwijl de heer Baroche uit naam der regering vergunning heeft gevraagd, om de ligting van 1859 Ic brengen op 140,000 man, en eene lccuing te sluiten ten bedrage van 800 tnilliócn. 27 April. Men wil weten dat liet boord der Fransche colonnes Turin reeds is binnengerukt. Milaan 25 April. Er hebben alhier talrijke arreslalien onder den adel plaats gehad. Berlijn, 25 April, de drie mogendheden ultimatum ingeleverd, krachtigste. Het gaat Weenen, 24 April. De Keizer zal zich waar schijnlijk in hel begin van Mei naar liet leger in Italië begevendaar de oorlog naar alle waar schijnlijkheid omstreeks dien tijd zal beginnen. Uit Parijs zijn gisteren avond depêches van den vrijheer van Iliibncr alhier ontvangen, welke terstond door den graaf Buol aan den Keizer werden overhandigd. De inhoud daarvan moet geenszins geruststellend luiden. Van do prolesten door tegen het Oostenrijksche is dat van Rusland het nog verder dan dat van Engeland. Prins Gortschakoff noemt het gedrag van Oostenrijk «belcedigend". Berlijn, 25 April. In de Vollcs-Zeilung leest men, met betrekking tot de tegenwoordige staat kundige gebeurtenissen, het volgende «Sardinië heeft op ligtzinnige wijze het pad verlaten, waar langs het, door een goed inwendig beheer, zich tot een lioogen trap van welvaart zou hebben kunnen verheffen, wel liet doel om in de avon tuurlijke plannen van Frankrijk deel te nemen. Maar toch zal de openbare meening van Europa zich voor dien staat verklaren in een opzigt, namelijk in den oorlog, waarmede Oostenrijk op zoo hooghartige wijze Sardinië heeft bedreigd. De VaD'oiiaf-ZeiVim^'daarentegendruktden wensch uit, dat Pruissen en Engeland Ooslcnrijk in zoo verre steeds ter zijde zullen staan, dat beide mo gendheden nimmer zullen gedoogen, dat over de beslechting der gerezen geschillen zal worden beraadslaagd, zonder dat Oostenrijk daarbij ver tegenwoordigd zij. 26 April. Men verneemt thans uit goede bron dal Rusland i legercorpsen langs de zuidelijke en westelijke grenzen mobiliseert. De Wiener Zeitung van 24 April behelst den tekst van het schrijven van den graaf Buol- Schauenstein aan den graaf Cavour. Het is van den volgenden inhoud «De keizerlijke regering heeft zich gelijk Uwe Exc. weet gehaast hare toestemming te geven tot het voorstel van het kabinet van St.-Peters- burg betreffende de bijeenkomst van een con gres der vijf groote mogendheden om te trachten dein Italië ontstane verwikkelingen te vereffenen. «Overtuigd echter van de onmogelijkheid om met uitzigt op een gunstig gevolg vredelievende beraadslagingen aan le knoopen, te midden van het wapengekletter en de voortgezette krijgstoerus tingen in een naburig land, hebben xvij verlangd, dat het Sardinische leger op voet van vrede zou worden gebragt en dat de vrijkorpsen of Itali aansche vrijwilligers zouden worden ontslagen vóór de bijeenkomst van het congres. «Do regering van H. M. van Groot—Brittanniö vond deze voorwaarde zoo billijk en zoo overeen komstig de eischen van den tegenwoordigen toe stand, dat zij niet aarzelde die tot de hare te maken, dewijl zij zich bereid verklaarde, in ver binding met Frankrijk op de onmiddelijke ont wapening van Sardinië aan te dringen en het daarvoor eene collectieve garantie tegen eiken aanval van onze zijde aan te bieden, welke Oosten rijk, gelijk van zelf spreekt zou hebben geëerbiedigd. «Het kabinet van Turin schijnt slechts door eene kategorische weigering te hebben geantwoord op dê uitnoodiging oin zijn leger op voet van vrede te brengen en de collectieve garantie aan te nemen, welke aan hetzelve aangeboden was. «Deze weigering wordt door ons te meer be treurd, omdat wijindien do Sardinisehe rege ring van hare vredelievende gezindheid had doen blijken, gelijk van haar verlangd werd, dit zou zijn beschouwd als een eerste bewijs van haar voornemen om harerzijds tot de verbetering der helaas sedert eenige jaren zoo gespannen betrek kingen tusschen de beide landen bij te dragen. In dit geval zou het ons vergund zijn geweest door de verplaatsing der troepen, welke zich in het Lombardisch-Venetiaansch koningrijk bevin den, een bewijs meer te leveren, dat deze daar niet worden geconcentreerd met het doel om Sar dinië aan te vallen. «Daar onze verwachting tot dusverre werd te leur gesteld heeft het den Keizer, mijn door- luchtigcn gebieder, behaagd, inij bevel te geven regtstreeks eene laatste poging te doen om de re gering van zijne Sardinische Majesteit te bewegen, van het besluitwaarbij zij schijnt te volharden, terug te komen. «Dit, mijnheer de graaf, is het doel van dit schrijven. Ik heb de eer, Uwe Exc. te verzoeken, den inhoud daarvan in ernstige overweging te nemen en mij te doen weten of de regering al dan niet er in bewilligt, om haar leger 011- middelijk op voet van vrede te brengen en de Italiaansche vrijwilligers te ontslaan. «De overbrenger van bovenstaand schrijven, aan wien gij, mijnheer de graaf, uw antwoord gelieft ter hand te stellen, heeft in last, zich tot dat einde drie dagen lang ter uwer beschikking te stollen. «Bijaldien hij na het verstrijken van dezen ter mijn geen antwoord ontvangen of wanneer dit niet geheel voldoende mogt zijn, zou de verant woordelijkheid voor de zwaarwigtige gevolgen, welke deze weigering na zich zou slepen, geheel en al op de regering van de Sardinische Majesteit nederkomen. «Nadat alle vredelievende middelen uitgeput zijn geworden, om den waarborg des vredes, waarop de Keizer met regt kan aandringen, aan zijne volken te kunnen verschaffen, zal Z. M. tot zijn inning leedwezen naar de wapens moeten grijpen, om dien te verkrijgen. «In de hoop, dat het antwoord, waarom ik Uwe Exc. verzoek, zal beantwoorden aan onze xven- schen tot behoud vau den vrede, heb ik de eer enz." Ifardcnberg, 25 April. Eene ongehuwde vrouw, ruim 60 jaren oud, algemeen bekend on der den naam van Kniepen Fennc, welke voor arm doorging cn in de laatste jaren door de di- akonie werd onderhouden, heeft bij haar overlij den in de vorige week circa f 1000 nagelaten welk kapitaaldoordien hare familie niet bekend is, vermoedelijk aan de diakonie zal vervallen. Rotterdam, 25 April. Eenige ingezetenen hebben heden aan don leeraar der Hervormde ge meente alhier, Dr. P. H. Hugenhollz, die onlangs; het emeritaat heeft aanvaard, aangeboden een. prachtigen, in rocaille stijl gedreven zilveren inktko ker. Het fraaijo stuk heeft eene hoogtovan43 en eene breedte van 30 bij 34 Ned. duimen en vertoont, aan den voet een schild, waarop gegraveerd staat «Den Wei-Eerwaarden Zeer Geleerden Heer Dr. P. II. Hugenholtz, uit achting en liefde aange boden door eenige zijner vrienden bij het ne- derleggen zijner herderlijke betrekking. Rotter dam 3 April 1859. Zierilizec, 27 April. Door de Directeuren der Maatschappij lot redding van Drenkelingen, is eene premie toegekend aan G. van der Linde, H. Ver schuur, J. Verschuur, H. Zigmond en J. v. Dijk, allen alhier woonachtig, beslaande in eene zilveren medaille cn f 1,S0 aan ieder, voor het redden cn uit den slaat van schijndood opwekken van D. Wa genaar, oud 58 jaar, op dcu 3 Febr. jl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1