No. 1575. f 5e Jaarg. ÏW. Woensdag, SI April IS. len «en en roering T, necht Nieuwstijdingen. IPttiiiödilüwV. Verscheidenheden. Hi tal; bij A. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD ;t ter kennis ;enoolcn, dat modellen van Ken Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij all« Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Annrik* bij J. QUINTUSte Sheboygan. (Staat Wiiconsin.) maken van at dezelve en, naar den irkt. JOOZE, dodenaaister Abonnements-PrIJs: YOOR BEIDB UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franco p«r post, in Nederland- 1,60. Yoor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. zijnen ge- en dat bij aden oonmaken sschen van ïRAAF, C, No. 105. SG .NNING, AIJDN, j f 7 ure des king van Aken. en met den agt fl,495. r er persoon. Concertzaal Verse hy n t: Op Woensdag en Zaturdng. Advertentie n t 10 cent voor eiken regel. Zagclrcgt voor iedere plaatsing 35 cent. D« Inzending der Advcrlcntiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zie rik zee, Hoek van de Schuilhaven B, No. 04. Brieven en Ingezondenc Stukken Franco. loway brandwonden, kokend water j vooral waren het oogenblik waar- fschilde. Men al spoedig i haar bezocht, i Hollo way ge- volgde dien j zij genezen, j aan den pro- /*13,50 f20,20 13,85-20,20 e bekomen bij INE te Goes, i 's Hertogen- Holloivay's Maiden Laine. gd: taande, liefs van HEE ïrk rekeDen. I Salaris :rk, bij A. (-DIÉNST- DÉR onder LOOZE. Parijs, 21 April. Aan het J. d. Débats wordt uit Weenen geschreven, dat twee derden van de leening van 50 millioen florijnen, welke de Oostenrijksche regering in de maand Januarij met het huis Rothschild heeft gesloten, reeds bij de Wcener bank ontvangen zijn, terwijl het laatste gedeelte binnen weinige dagen te Weenen ver wacht wordt. De Heer Brentano, die zoo als men weet, zich thans te Londen bevindt, heeft in last eene tweede leening te sluiten, veel grooter dan eerstgemelde, vermits do buitengewone krijgs toerustingen van Oostenrijk geheel en al buiten verhouding zijner hulpbronnen zijn. De Heer Brentano stuit echter bij de Engelsche kapitalisten op zeer vele bezwaren. Heden nacht zijn tweo regementen uit Parijs naar Grenoble vertrokken. Het 1ste regement Zouaven wordt ieder oogenblik uit Afrika te Marseille verwacht en zal dadelijk opmarcheren, om mot nog vier thans te Marseille en Toulon liggende regementen de 7de divisie van het leger der Alpen uit te maken. Het 70ste regement van lini is uit Algerie met de Sané en de Ulloa aangekomen. Men verwacht van daar nog eenige batterijen artillerie voor het leger van Lyon en een regement jagers voor dat der Alpen. Overigens heerscht in do tuighuizen zulk eene bovenmatige drukte, dat de manschappen (hetgeen sedert 1850 nog niet gebeurd is) zelfs des Zondags moeten werken. De 3de en 4de divisie alhier hebben onverwachts bevel ontvangen, om heden avond vóór 10 ure per spoortcin naar Touion te ver trekken. Bovendien heeft de minister van marine, nadat het getal van 12 kanonneerbooten die on- middelijk gewapend zullen worden, op IS was gebragt, thans bepaald, dat dit met nog twee zal vermeerderd worden. Uit Livorno wordt gemeld, dat in geheel Toskane eene oorlogzuchtige stemming heerscht. Te Florence vergezelt de menigte de vrijwilligers, die zich naar Sardinië begeven. Een officier, die aan zoodanige demonstralie had deelgenomen, is gearresteerd. De overige officieren hebben zich voor hem verklaard. Jn de Romagna is een adres in omloop, waarin een congres tegen Oosten rijk wordt verlangd. De hoogeschool van Bo logna is gesloten. Parijs, 22 April. Ik geloof voor lieden de politiek achterwege te kunnen laten daar zij mij toch niets anders oplevert dan hetgeen u per telegraaf reeds zal zijn medegedeeld. Ik begin daarom met een nieuw en waarschijnlijk hij u nog onbekend feit. Ik heb u namelijk gisteren geschreven, dat de Se en 4e militaire division alhier, onverwacht bevel hadden gekregen, om binnen weinige uren per spoortrein naar Toulon te vertrekken. De Patrie heeft van die order melding gemaakt, of schoon ik weetdat er bij de redactie van het blad min of meer vrees bestond, dat zij zich daar mede eene waarschuwing van hooger hand op den hals zou halen. De andere bladen schenen het ook beier te achlen, de noodige omzigtigheid daar mede in acht te nemen althans zij hebben nieuwe berigten terstond uit de Patrie overgenomen doch alleen dit eene onvermeld gelaten. Dit liep natuurlijk in het oog. En wat vernemen wij nu heden morgen Niets minder dan dat allo dag bladen gisteren avond eene aanschrijving hebben ontvangen, waarbij hun omtrent alle krijgstoerus tingen en bewegingen onzer troepen ten strengste het stilzwijgen wordt opgelegd. Wat nu het vertrek der bovengenoemde divi sion betreft, zoo kan ik u daarom toch nog be rigten, dat dia manschappen, even onverwacht des avonds tegen 9 ure contra-order hebben ge kregen. Naar men zegt, is dit laatste gebeurd op aandrang der keizerin, die van iedere krijgs kundige beweging op den Goeden Vrijdag een gewetenhezwaar maakte en, naar men er fluis terend bijvoegt, den keizer geene ondienst heeft gedaan, met hem in de gelegenheid te stellen, om, door zulk een eenvoudig middel, op nieuw een gunstigen indruk op de geestelijkheid te kun nen maken. Bijna algemeen wordt het er hiervoor gehou den, dat de keizermet den generaal Niel als eersten aide de camp, in den ophanden veldlogt zelf het opperbevel zal aanvaarden, terwijl betook evenzoo geloof vindt, dat de keizerin, tijdens zijne afwezigheid, onder den titel van regentes, de re gering zal waarnemen. Dit laatste is natuurlijk nog slechts een geruchtdoch het andere tracht de Patrie te bevestigen. In haar avond-editie zegt zij althans duidelijk, dat de keizer het kotn- mando over de armee der Alpen op zicli zal nemen. Uit verschillende mededcelingen van iemand voor wiens geloofwaardigheid ik insta, is het mij gebleken dat ons gouvernement, te midden van de thans niet geringe spanning, nog met do uiter ste naauwkeurigheid den loop der gebeurtenissen in liet Oosten volgt en dat zij de bewegingen in Griekenland, de bijna ongemerkte bijeentrekking van 100,000 man Bussen in Georgia en de krijgs toerustingen in Montenegro, even zoo goed met een argus-blik bespiedt als de Porto dio er in allen gevalle het meeste belang hij heeft. Voor zoover deze en gene in onze politieke kringen nu en dan ter loops zijn gezigtspunt tot iets verder dan het Itaiiaansche schiereiland uitstrekt, blijft het trouwens niet onopgemerkt, dat men zich slechts aan een laakbaar verzuim zou schuldig maken, niet in de tegenwoordige omstandigheden die landstreken nog langer zoo uit liet oog te ver liezen, als nu reeds eenigen tijd het geval is ge weest. Immers en vergun mij daarmede te sluiten wie zal er ons voor instaan, dat Rus land daarvan geene partij zou weten trekken, om, wanneer wij eenmaal in den strijd waren gewik keld zijne vaan op de muren van Konstantinope! te doen wapperen Nog een enkel P. S. De officieren der Pa- rijsche korpsen, die nu heden nacht of morgen vroeg toch naar Toulon vertrekken hebben hunne toelagen voor de uitrusting lot een veld- togt ontvangen. Men verhaalt, dat de heer von Ilubner dezen middag reeds zijne paspoorten aan den graaf Walewski heeft gevraagd. Weenen, 20 April. Naar men zegt heeft het ministerie van oorlog besloten tot de oprigting van 25 nieuwe uit vrijwilligers bestaande ha- taillons. Ten behoeve der aan de kust gestati- onneerde matrozen-korpsen, is insgelijks reeds tot eene aanwerving van vrijwilligers besloten. Het geheele regiment Aartshertog Sigismund, uitsluitend bestaande uit manschappen, woonach tig in het gouvernement Vonetie, is bij de Itaii aansche armee ingedeeld. Dit regiment, hetwelk zich bij Santa Lucia, door zijne dapperheid zoo uitstekend heeft onderscheiden, heeft formeel aan zoek gedaan, om niet slechts naar het tooneel des ooriogs te worden gezonden, maar ook in de voorste rijen der strijders geplaatst te mogen worden. Volgens de Triester Zeitung is door nog een ander Italiaansch regiment, aan de Hon- gaarsche grenzen geposteerd, hetzelfde aanzoek gedaan. In alle Zuid-Duitsche staten gaat men op het ijverigst voort met zich op een oorlog voor te bereiden. In de ekwiperings magazijnen wordt zelfs's Zondags gewerktzoowel bij de kavallerie, als artillerie en infanterie, worden de rekruten onophoudelijk in den wapenhandel geoefend. Do soldaten, wier diensttijd den lsten dezer was af- geloopen, worden niet ontslagen. Algemeen en op de levendigste wijze wordt hier de wenscli uitgedrukt, dat de Pruisische en Engelsche regeringen ook verder hand aan hand. mogen blijven gaan. Hoezeer niemand zich zal verzetten tegen eene naauwe aansluiting der ver schillende stalen, zal daarentegen niemand dulden, dat Frankrijk, hetzij op het vaste land van Eu ropa of aan do kust der Middellandsche Zee eene vergrooting van grondgebied verwervc. Engeland is in dit opzigt even Duitschgczind als Duitsch- land zelf; nimmer zal het toestaan dat Frankrijk opperheerschappij vocre in Italië, zich in de plaats stelle van Oostenrijk en hij elke voorkomende gelegenheid met interventie dreige. Rcrlijn, 24 April. Onder het opschrift de tegenwoordige toestand, wordt in de national Zei tung eene beschouwing geleverd van den staat van zaken waarin onder anderen liet volgende voorkomt«Weldra zal naar alle waarschijnlijk heid de teerling geworpen worden. Dewijl de grenzen van het land, binnen hetwelk eene ver bazend sterke krijgsniagt is verzameld, zoo gering van omvang zijn, mag men verwachten, dat eer lang aldaar gevechten zullen plaats vinden gelijk de wereld in de jongst verloopen vijftig jaren niet heeft aanschouwt. Wanneer men het oog vestigt op den loop der gebeurtenissen, sedert op den Nieuwjaarsdag Eu ropa uit do diepste rust eenklaps werd gewekt door de woorden welke Keizer Napoleon den Oostenrijksclien gezant toevoegde, moet men zeg gen, dat de Keizer der Franschen het bewijs heeft geleverd in staat te zijn uit de onbeduidendste omstandigheden eene verwikkeling te doen ont staan, eene oplosbare moeijelijkheid te vormen en ten slotte de verantwoordelijkheid voor dit alles op zijne tegenpartij te werpen. Blaar kan Frankrijk eene regtmatige oorzaak vinden om den oorlog te verklaren vroeg ieder in het begin van dit jaar. Oostenrijk had in geen enkel gevai de bedoelde verdragen geschonden. Men was overtuigd dat geene enkele mogend heid meer den vrede noodig had dan de Keizer van Oostenrijk, die destijds alle maatregelen nam, om zijne financien op een geregelden voet tc bren gen. Zijne diplomatie heeft den roem verworven behendiger te zijn dan die van een anderen staat. Hoe zal bet den Keizer van Frankrijk gelukken, zoo vroeg men zich af, om de Oostenrijksche di plomatie te verschalken Yan het oogenblik dat de Franschc regering den draad der onderhandelingen uit de hand nam om dien aan den Keizer van Rusland over te geven, was de afloop van het beraamde congres niet twijfelachtig meer. De groote zaak was den gewapenden vrede zoolang mogelijk te doen voort duren en het liet zich reeds vooruit zien, dat Oostenrijk daarbij niet op de gunstigste plaats zou staan. Hierop is hetdat de Oostenrijksche re gering het besluit heeft genomen om het zwaard ter beslechting van het groote vraagstuk te ont- bloolen. Dit was ook de eenige uitweg, die haar overbleef." Woudl'Schem, 22 April. Heden had alhier, bij gelegenheid van den kerkdijken feestdag (Goede Vrijdag) eene groote plegtigheid plaats, namelijk: bij de beves tiging der nieuwe ledematen, bevonden zich twee Rooni- sebe en één Israëliet, welke laatste, na vooraf gedoopt te z.ijo, met twee eerstgenoemde openlijk voor eene talrijke schare belijdenis des geloofs aflegden. Aandoenlijk was het voor de gemeente en menig hart werd dan ook geroerd, toen baren geliefden herder cn leeraar, hun met de andere nieuwe leden, na hunne afgelegde beloften liet zingen de vier eerste regels van het i" vers van Gezang 99, hetwelk onmiddelijk door geheel de gemeente beantwoord werd door het aanheffen van het 5e vers van hetzelfde Gezaag. (Inge*.) Zierikzee, 25 April. Donderdag avond werd hier een belangrijk natuurverschijnsel waargeno men. Omstreeks half negen ure vertoonde zich, nagenoeg in de rigling van het noorden, een ongemeen sterke roode gloed met verticale donkere strepen, over eene groote uitgestrektheid in de lucht. Eenigen tijd later werd dit verschijnsel ook in de rigting van andere windstreken gezien. Wij vernemen met leedwezen dat zich op het eiland Walcheren dezer dagen de longziekte onder het rundvee heeft vertoond. Zij is namelijk uitgebroken in de stal van den landbouwer An- theunis Huisman, te Grijpskcrkc, waar er reed» een heest aan die ziekte is gestorven en twee zijn afgemaakt. GEMENGDE BERIGTEN. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de Oostenrijker* met de Sardiniers reeds aan het kloppen, en win weet hoe velen er reeds in den grond gestopt zijn, en dat door de grillen van een paar keizers. Ook begint Nederland toebereidselen te maken om deel te nemen aan den krijg, zoo dat er ook weer velen, even als in 1830 tot 1835, voor het dierbaar Vaderland zullen opgeroepen worden. Te Breskens heerscht thans eene bijzondere bedrijvigheid met het lossen cn laden van lompen; drie schepen zijn weder aangekomen met 97,000 N. ponden, en een met 24,000 is wegens gebrek aan een paspoort in beslag genomen. Voor de regtbank te Middelburg moeten zes personen verschijnen voor het onwettig uitvoeren van lompen naar Ilelgie. Ook worden aldaar verwacht: vijf personen van Ret. wegens het mishandelen van een burger van Kadzand. Na den koop dag wil sterke Kees te Groedc met de geheim zinnige Dina onder zeil gaan, want Sara van Aardenburg heeft hem op zijn aanzoek bedankt. Vertrokken van Oostburgeen boerenzoon met pak en zak, om een beteren polder te gaan zoeken dan hij bij zijn zoogenaamden vader heeft: Met het verpachten van zitplaatsen in de Roomscho kerk te Oostlmrg, is hel weer won derlijk toegegaan, maar men heeft tocli geene Leeuwen kunnen temmen. Nog nooit zijn er zoo veel vette beesten op de veemarkt te Aar denburg geweest, als de vorige week, cn zijn ook nog nooit zoo duur verkocht, maar er zijn ook nooit zoo veel dronken boeren geweest. Aan gehaald te IJzendijke, 37 balen lompen, bestemd naar Belgie. Het smokkelen van lompen en het uitvoeren van arme drommels naar Brazilië, ver oorzaakt in die streken nog al eenige drukte. Klaas, een zoon van een slagter tc B, is naar Antwerpen geweest, om met een professor in de geneeskunde te raadplegen wat het beste voor hem is. De tamboer-majoor van de schutterij aldaar, moet 6 dagen uit het logeren in het groot logement. Te Wouw wordt Mietje aangeraden zoo laat des avonds niet meer in de tuinstraat te komen, daar zij anders zal opgevangen worden. «Blaart is toch gelukkig achter den rug zonder ongelukken," zegt de meid van een winkelier in het Groenendaal, al dachten de buren dat het niet gelukkig zoude afgeloopen zijn. A. K. te S. in Walcheren moet niet ongerust zijn, dat een ander kwaad zaad in zijn akker strooijen zal, want dat heeft hij zelf genoeg gedaan. Een molenaars-knecht te S. wordt aangeraden de zakjes stuifmeel wat heter te verbergen, daar men anders zoude denken dat hij te diep schept. Te Som- meisdijk wordt een hoer verzocht zijne arbeidors wat beter te betalen, en hen niet meer af te schepen met 60 cents per dag, wantdil is geen loon. De geruchten van een tusschen Nederland en Belgie gesloten of te sluiten defensief verhond, van welke wij onlangs gewaagden, hebben zieh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1