a ellen )eken en illen. necht, icht, IHTS LRKT ■rdag I t Api g 13 lerigt zijnen ■nooten dat handen fchoonmahet Wasschen va Wen Abonneert Eieh: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika-, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin Abonnemciits-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden1.30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. -"i«i eïB=?VS$aa - - -V; -• •assa-::--ïMmËÊz >E GRAAF, vijk C, No. 10! maakt bekend, i alle dagen der Zondags, te bui, AN v. d. BIJL eregelde ïheid, HIP Vertrekge- New-Tork. Verse Iitjnti Op Woensdag en Zaturdag. Advertendfni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing3o cent. De Inzending der Adverlcntiën lean geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 40 ure. ES u r e a is Zierikzcc, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. £9* IJS: Jtoomb. f tOO, - 30 legrepeu. igtigdcn Agenl DEUTZ impjes, No. 62. n van roos. De aan rooi geheel Iigchaam vuldige genee» baat. Eindelijk :n van Hollo way ipig weken iijds indruk verwekt 5 ƒ13,50 ƒ20,20 te bekomen bij e Hoofdplaat 's Hertogen Uoïtoivay's Maiden Laine. ÏEC0T nstaando ecne luwe M. de of dadelijk de VRIES AKKERS* lij gemeldcn in persoon. I, I 3D MEI aanst. kekmnen haard bij dadelijk in Ier letter A, voege zich :ven franco. Verwer te pocdlgste ot 51 Oc- in persoon. LOOZE. ingen. Parijs, 10 April. Het personeel in de kruid- molens zoowel als het aantal werkplaatsen tot het gieten van kogels en projectilen, is verdubbeld, terwijl er niet minder drukte heerscht in de mi litaire kleeding-magazijnen. Bovendien heeft bet gouvernement thans met het huis Pelteau een ae- coord getroffen, waarbij dit huis aanneemt, dage lijks 80,000 rations levensmiddelen te leveren, onverschillig welke plaatsen daartoe telkens zullen worden aangewezen. Zoo even verneem ik nog, dat de regering binnen kort bet ontwerp tot eene leening, ten bedrage van 750 millioencn francs bij bet wetge vend Iigchaam zal indienen. Ik boud mij verzekerd dat die leening binnen 24 uren zal volteekend zijn. Te Tours is eene revue gehouden over de troepen, waarbij enkele kreten van leve Italie\ dooi de bevolking aangeheven zijn, die echter onmid- delijk daarna onderdrukt werden. De gelukkige bezitter van het briefje waarop de prijs van 100,000 frs. in de loterij Nótre Dame de La Garde was gevallen, beeft zich thans, nadat de trekking reeds lang was afgeloopen, eindelijk bekend gemaakt en wel in een'brief aan den maire van Marseille, wien hij daarbij kennis gaf, dat bij, zoodra het maar eerst eene poos fraai weder was geweest, Dij gelegenheid die som wel eens in ontvangst zou komen nemen. Hieruit begreep men teregt, dat bet lot alweder iemand bad begun stigd, die reeds vóór dien tijd goede redenen bad om op de fortuin niet ontevreden te zijn, en in derdaad de gelukkige was niemand anders dan de heer de Breit, een der voornaamste grondeigenaars uit het dep. der Yonne. Laatstleden Woensdag, des avonds ten 10 ure 45 min. deed zich te Plombières een onder— aardsch gedruisch hooren, vergezeld van een he- vigen schok in den grond, welk verschijnsel zich in de rigting van het Westen naar het Oosten, zoo snel en zoo menigmaal herhaalde, dat de bodem in de eerste oogenblikken onophoudelijk bleef trillen. Het gedruis hetwelk ruim vijf seconden aanhield, had veel overeenkomst met het geratel der wielen van een zwaar geladen wagen op de straatsteenen, en deed zich in de huizen duidelijk hooren hoven het rammelen der vensterglazen, hetwelk te gelijkertijd plaats had. De dreuning deed zich in het Westen hpt hevigst gevoelen en nam gestadig af, naar mate zij in de rigting van het Oosten voortging. Weenen, 7 April. Met de krijgstoerustingen en recruteringen wordt hier met onvermoeiden ijver voortgegaan. Als antwoord op de door Frankrijk bevolene oprigting van een vierde ba- taillon bij de regimenten infanterie, werd hier de oprigting bepaald van het 5e en Ce bataillon voorloopig echter slechts bij de Italiaansche regi menten. Deze maatregel is welligt ook daarom genomen omdat men de jonge Italianen die de wapenen kunnen dragen thans liever uit hun vaderland verwijdert en elders in garnizoen let. Het geheele garnizoen der hoofdstad heeft °in de laatste dagen hevel ontvangen zich gereed te maken om naar Italië te marcheren het trekt alzoo, even als het geheele op den voet van oor log gebragtc Italiaansche leger, de verhoogde oor- logsolclij waardoor de kosten voor deze aanzien- lijke strijdmagt van 500,000 op bijna 800,000 1. daags vermeerderd worden. Het ligt voorde hand, dat men zulke ontzaggelijke uitgaven, welke door de tijdsomstandigheden geboden worden slechts onder zekere vooruitzigten kan doen en dat men het voortduren daarvan niet kan laten afhangen van don onzskcrcn uitslag van evenlu- eele diplomatieke onderhandelingen die bij eene mnuvaise foi kunnen gerekt worden, zonder tot een afdoend resultaat te leiden. Voor zoo ver hot mij vergund is den stand van zaken alhier te beschouwen, schijnt men in de hoogste kringen tot het besluit gekomen te zijn ditijdele spel met onze gewigtigste en gevoeligste belangen niet lan ger rustig toe te zien, maar zelf een stap te doen, die op eene afdoende wijze aan deze ondragelijke spanning een einde kan maken. Heden nacht heeft dan ook gelijk nog nooit het geval was hij den keizer, onder diens persoonlijk presidium, een ministerraad plaats gehad die tot drie ure in den morgen duurde. Omtrent dien minister raad zijn allerlei zonderlinge geruchten in omloop, welke ik u niet eens wil mededoelen; slechts een er van wil ik melden. Men gelooft namelijk dat heden nacht het besluit is genomen, terstond na eene plaats gehad hebbende oorlogsverklaring eene oorlogsbelasting aan het land op te leggen. Of dit al dan nietwaar is, kan ik natuurlijk niet heslissen; ik wil alleen opmerken dat dit gerucht bereids nadeelig op onze beurs gewerkt heeft. De stemming is hier zeer oorlogzuchtig. Hier en in de omstreken wordt eene arinee van 50,000 man geconcenteerd, behalve het gewone garnizoen. De daarvoor bestemde troepen zijn reeds uit Boherne en Moravie op marsch. ESanover, 8 April. Do regering heeft bevel gegeven om de kusten zoo spoedig mogelijk in staat van verdediging te brengen. Volgens het ver dedigingsplan zullen te Brunshausen blokhuizen met bomvrije daken, en o. a. aan de Dollart eene schans opgerigt en met achttien 68-pondskanonnen gewapend geworden. Assen, 9 April. Volgens een verslag van de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en loevoorzigt in dit gewest, is gebleken, dat bij 77 winkeliers in deze provincie anijszaad aanwe zig is, dat in meer of mindere mate met zaad van gevlekte scheerling vermengd is. Een ieder neme zich dus in acht. Wijk-aan-Eee, 11 April. Heden morgen zijn alhier eenige regterlijke autoriteiten van Haarlem benevens een detachement dragonders aangekomen, ten einde do rooverijen legen te gaan, die, met behulp van Egmonder schuiten op de gestrande bark Haltia gepleegd worden. Men is thans van wege de bevoegde magt ijverig bezig, om zooveel slechts mogelijk is te bergen. Amsterdam, 10 April. De schilderij van van der Werff, onlangs op 's rijks museum alhier ont vreemd, is, naar wij met zekerheid vernemen, te Londen in handen der politie gekomen, en zal dus eerlang weder het museum versieren. 'sGravetshmge 10 April. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland is gisteren, zaturdag avond, gedurende twee uren in raadkamer verga derd geweest, om te beslissen over de treurige zaak van den generaal Gunkel, mot welker behande ling het zich gedurende drie dogen heeft bezig ge houden. Wat de behandeling zelve betreft, kan niet genoeg geroemd worden de wijze waarop deze geheele zaak door den waardigen voorzitter, den heer mr. J. A. Philipse, geleid werd, zoo mede de goede orde welke er dagelijks heerschle, niette genstaande de zaal schier op elk oogenblik van den dag opgepropt vol was of niet allen, die zich aan meldden, kon bevatten. Leiding zoowel als hand having der orde droegen er het hare toe bij om den indruk nog ernstiger te maken. De beschuldigde heeft dan ook na het einde van zijn verhoor, den voorzitter bedankt voor de loijale wijze, waarop hij door den voorzitter en het hof was behandeld. 's ülei-togcnboscli 12 April. In een ge hucht der gemeente Veghel, arrondissement 's Her togenbosch, is weder eene ernstige verwonding gepleegd op twee personen, en van welke de da ders zich helaas nog niet in handen der justitie bevinden, doch die, naar men met grond ver wachten mag, hoe moeijelijk ook in het onder- werpelijk geval, de welverdiende straf niet zul len ontgaan. De oorzaak dezer verwonding is eene nietig heid bijna te bespottelijk om te gelooven. Twee ingezetenen van Veghel namelijk zich in eene herberg van bedoeld gehucht hunner ge meente bevindende kregen twistettelijke be woners van het gehucht voegden zich uit nieuws gierigheid hij de twistenden, welke laatstee hun toevoegden: »Wat doet jelui hier, het raakt jelui niet, denk niet dat wij het hebben over jelui ooijevaar." Men moet weten dat eene oude over levering zegt, dat de eerste ooijevaar, die in dit gehucht zijn nest bouwde, door baldadige jonge lingen werd gedood, en de ingezetenen van Veghel spottenderwijs plagten te zeggen ais do kerkklok werd geluid: »De ooijevaar wordt overluid," het geen door de bewoners van het gehucht steeds zeer euvel werd opgenomen. Voorzegd gezegde: «Denk niet dat wijhetheb- ben over jelui ooijevaar" bragt dan ook nu de gemoederen weèr tot gisting, en de twee twist gehad hebbende personen werden, tezamen huis waarts keerende, vervolgd door een vijftal lieden van liet gehucht, allen met stokken gewapend, die de twee Veghelsciien duchtig voor het door hen gedane gezegde kastijdden, zoodat zelfs een der twee niet buiten levensgevaar verkeert. Er is hieromtrent eene instructie in loco gehou den en er zijn tusschen de 40 en'50getuigen gehoord doch, naar men ons verzekert, zijn deze zeer te rughoudend in hunne verklaringen, en durven wel ligt uit louteren schrik voor de gevolgen eener be kendmaking van don schuldigen niet voor de waar heid uitkomen, ja verlammen den loop van het reg- terlijk onderzoek. Nog een ander voorbeeld V3n onbeschaafdheid van bedoeld gehucht: Een jaar of wat geleden waag de het iemand uit Veghel den dans in eeneherberg te openen, terwijl die van het gehucht alleen ver- mcenen daartoeregt te hebben. Nietzonderschro- mclijke gevolgen liep ook deze stoutheid af. De eerw. heer Jaspers, R. K. priester en kapelaan te Waalwijk, is gedagvaard, om op den 28sten dezer maand tcregt te staan voor de ar- rond.-regtbank te 'sBosch, zijnde aangeklaagd van den 17den Maart jl. in de B. IC. kerk aldaar, in eene openbare vergadering en in de uiloefening zijner bediening, eene rede te hebben gehouden, waarin eene handeling van den burgemeester der gemeente Waalwijk werd gegispt, namelijk van aan de directie van een paardenspel vergund te hebben aldaar vertooningen te geven. Acht ge tuigen zijn in deze zaak gedagvaard. Van het inwerpen van óéne ruit hij den kantonregter, hetgeen zeer overdreven werd, is geene aangifte j gedaan of althans geen proces-verbaal opgemaakt. Ook is de dader daarvan onbekend, j ïSrcdla, 8 April. Eerstdaags ziet men eene i reorganisatie van het leger in Nederland tegemoet. Naar men verneemt zullen de dienstdoende schutte rijen in de garnizoensplaatsen worden ingedeeld, om in den wapenhandel te worden geoefend. Mid&cShurs, 13 April. De nieuw benoemde burgemeester dezer gemeente, mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke, heeft heden als zoodanig de bij j art. 83 der grondwet en art. 65 der gemeentewet j voorgeschrevene eeden in handen van den commis- j saris des konings in deze provincie afgelegd, i Eserakzee, 15 April. Het is bekend, dat voor- heen de onderofficieren van het leger op den j verjaardag van Z. M. den koning eene gratificatie I van f 10 ontvingen, en de korporaals van fa. Uit eene naauwkeurige berekening blijkt, dat zoodoende eene som van/"20,000 aan gratificatiën werd uitgegeven. Door het invoeren der che vrons en de daarbij behoorende tractements-ver- hooging der militairen, naar gelang der dienstjaren, zijn deze gratificatiën ingetrokken. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat door den heer A. Moolcnburqh landbouwer le Eikerzeeeen os verkocht is aan den lieer Frank, te liogcrijde, voor den buitengewoon lioogen prijs van f 700. Zekere J. C. Smith te Londen, heeft in sommige Nederlandsche dagbladen eene advertentie geplaatst, waarbij hij belooft onder zekere voor waarden personen, die zich aanmelden een be staan van 1000 a /"2000 's jaars te zullen ver schaffen. Dit geschiedt op franco toezending van f 165 aan postzegels. Zoodra daaraan door som migen gevolg was gegeven, ontvingen zij eene gedrukte instructie, behelzende den raad een commissie kantoor te openen door het voor de ramen aanplakken van advertentien uit de Cou ranten genomen, zonder opgave der adressen. Daardoor zou men, zegt het lierigt, de gegadig den noodzaken, zich ter verkrijging der adressen tot het kantoor te wenden, waarvoor zij dan eene premie zullen moeten betalen, en men zich een fatsoenlijk inkomen zal kunnen verschaffen. Er moeten ook nog andere voordeelen voorgesteld worden, door zich nader in betrekking te stellen met genoemden persoon, die, naar hij opgeeft, over milliocnen heeft te beschikken ten voordecle van handelaars en industriëlen. Ten gevolge van dit alles moet reeds menig een te leur zijn gesteld. Een dagblad van Nlcuw-York verhaalt de volgen- de merkwaardige geschiedenis van een 2ojarig jongeling. Greerileaf genaamd, die het gold eene weddingschap van 4000 dallars op stelten door den Niagara liep, ter plaatse waar de strooming digt bij den beroemden waterval liet sterkst is. Den 13cn Febr. 's morgein ving bij, in tegenwoordigheid van circa 30 personen zijne roekeloozc wandeling aan. Hij bediende zich daarbij van twaalf voet lange vlakke van scherpe kanten voorziene en naar beneden spits tocloopende stellen welke hij aan zijne voeten vastbond. Ten 7 ure 10 min. stapte hij het water in, dat niet kracht tegen de. stelten sloeg. De verhardstcn onder de toeschouwers konden van angst bijna niet ademhalen. Alleen hij scheen onbevreesd stapte behoedzaam voorwaarts de groote rotsstukken vermijdende welke door de stroo ming van liet water kenbaar waren. Van lieverlede stapte hij spoediger voort hij was aan de strooming meer gewend geraaktwelke hem overigens minder na deel kon doen, dewijl de scherpe kanten zijner stelten naar haar toegekeerd waren. Het gevaar was echter door verborgen rotsklompen niet minder grooten de overtuiging, dat een enkele misstap hem onvermijdelijk het leven zou kosten, benam allen den moed om liet minste geluid te doen hooren. Eens of tweemaal scheen liet dat hij zijn evenwigt verloren had, doch dat was spoedig voorbij. Al verder en verder verwijderde hij zich van deze zijde van den oever, zoodat hij weldra in de schuimende golven niet meer te onderscheiden was. Zoo kwam hij tot midden in de rivier. Den aanwe zigen scheen de tijd eene eeuwigheid loc, en toch waren eerst 47 minuten verloopen. Toen hij op de diepste en gevaarlijkste plaatsen kwam, steeg de angst der toe schouwers ten top. Niemand sprak een woord. Slechts een bood zijn huurman '6 dollars, wanneer hij hem eene minuut lang zijn verrekijker wilde leenc.n. De aangesprokene hoorde echter niet, want juist scheen de steltenlooper op het punt van te vallen hij waggelde zigtbaar en hief zijne armen in de hoogte als riep hij om hulp. Hij behield echter gelukkig het evenwigt en weinige minuten later lag hij in de armen van twee mannen die hem daar opgewacht hadden. Gelijk te denken is, was hij uitgeput van vermoeidheid na eenige uren kwam hij echter weder hij en sedert is hij iemand van naam geworden. De waaghals behoorde vroeger tot een koordendanscrlrocp en hij is van kinds been af een matador op stellen geweest. Schouwen, 12 April. Naar men verneemt zal er eenrekwest aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken opgezonden wordenhoudende verzoek om de werken aan sluizen heulen zijlen cn wegen in Schouw«n publiek aan te bestedenen die werken niet langer meer te vergunnen aan bevoorregte per-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1