No. 15 Woensdag, 3© Maart '185©. clit, fiSe Jaarg, Nieuwstijdingen. Stalk. om dadelijk te groot 9,68,20, ■jat, vroeger in bevragen, onder den Advocaat Groenmarktte >te Stroo. er A. BRAAM, nte St.-Philips- aken, UIT DE 1 civielen prijs ervaardigde mi molen ris 7'/j Ncd. El. brieven bij M. het Acblerom, :iij lot Vrijdag n isbij den Middelburg. ay eiken leeftijd erking is zacht 11c rleclcn des er wegneming en maag- het ligchaam, aandrang van kunnen nicl gaan, er zijn volharding in vloed kunnen Prijzen f 13,30 f20,2( - 13,85 - 20,2( bekomen bi NE te Goes. 's 11 ertegen- 4. Holloway Laine. oud ;bt, ide en me lestiaal vol werkzaam- ijn' Meestei ironing er welke be- lrag en be- bij P. J benoodigd enkerke G. liefs 'oege ziel ;en franco ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Io Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonnezacnts-Prijs: Voor beide uitgave*. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York, Doll. 1,10. Verse li Ij nt: Op Woensdag on Zaturdag. Advertentiëns 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 «ent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Ziorikzce, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 24- Maart. Onlangs is een geeste lijke der Anglicaansche kerk door den bisschop van Londen van zijn ambt ontzet, omdat hij tot liet calholicismus overhelde en trachtte zekere ge bruiken en vormen, zweemende naar die der Room- scbe kerk, in zwang te brengen. Dat vonnis is thans door den aartsbisschop van Canterbury, den primaat der Engelschc kerk, in appèl bekrachtigd. Hij heeft verklaarddat de handelwijze van den appellant met de leer en de lithurgic der Angli caansche kerk strijdig en voor de zaak van gods dienst en zedelijkheid hoogst gevaarlijk was. De Daily News deelt bet volgende berigt mede van de westkust van Afrika »Men beeft tijding ontvangen van het overlijden van Gezo, den slavenhandel drijvenden Koning van Dahomey. Zijne uitvaart is Ie Abomi gevierd. Alle slavenhandelaren van Whydah woonden de plegtiglicid bij. leder bragt een zeker aantal sla ven mede om ze aan zijne schim te offeren of aan zijnen opvolger Ie schenken. Eerst zouden er 2000 Afrikanen ter gedachtenis van den overleden vorst geslagt worden maar men heeft zich lot 800 bepaald. De Europesche agent van Gezo te Whydah spreidde den in zulke omstandigheden gebruikclijken praal ten toon; hij bood den nieuwen souverein cenen grootcu schotel van massief zilver aan, vol schitlercnde nieuwe Dollars; en ten dienste van zijnen overleden meester in het paradijs schonk hij cenen van zilver vervaardigden boom, aan welks takken fijne Havanali-sigarcn hingen. Na afloop der gruwelijke lijkplegtigheden verkondigde de nieuwe Koning, dat hij de staatkunde van zijn vader aannam. Ilij is aan het hoofd eener aanzienlijke krijgsinagt van Abomi vertrokken om eenc slavcn- jagt te houden." TTurin, 24 Maart. Uit Loinbardije wordt ge meld dat de bewegingen der troepen naar de grenzen van Piemont gedeeltelijk zijn geslaakt. Venetie, 16 Maart. De toerustingen gaan op grootc schaal voort. Eene flotille der grootste Lloydstoomers is onafgebroken met liet transport van troepen lussclien Triest en Venetie, en omge keerd bezig. Naauwelijks hebbeu de Hongaar sdie, Poolsche, Puitselie en Boheemsclie verlofgan gers de schepen verlaten of zij worden weder met de ltaliaanschc aanvullingslroepcn bevracht. Over de Lido zweven bijna onafgebroken zwarte rookkolommen, aankomende of vertrekkende sloo- mers aankondigende. Het grootste is echter liet gewoel in de nabijheid van liet spoorweg-station op den Campo S. Gcremia, die een permanent bivouak uitmaakt. Het getal doortrekkende troe pen bedraagt dagelijks omtrent SOOO man. De be drijvigheid der marine is evenredig niet minder grootalle matrozen met verlof zijn opgeroepen alle vaartuigen worden gewapend. In de haven van Malamocco wordt een sterk eskader verzameld; er zijn aldaar reeds twaalf der groolere oorlogs schepen vcreenigd. Om de invaart van de haven te kunnen versperren zijn vaartuigen 0111 te laten linken bijeengebragt. In Dalmalie en Islrie wor den mede militaire maatregelen genomen. van weg pakt liet overige in legt het pakje in eene mand en zendt die door hare zuster aan hare moeder welke op ccnige mijlen afstands woonde. De mail en de vrouw zijn vrijdag avond in de gevangenis van Mirccourt gebragt. De justitie doet onderzoek. Parijs, 23 Maart. Volgens den Courrier de Saöne et Loire hebben de werklieden in de mijnen van Epinay, ten gevolge van eene verlaging van liet loon, den arbeid gestaakt. De prefect, de opperbevelhebber van het departement en de es- cadrons-chef der gendarmerie hebben zich derwaarts begeven, gevolgd door eene militaire inagt, vermits men een ernstig conflict vreesde. Tol dusver is de rust echter daar niet gestoord geworden. De stralen van deze hoofdstad worden te genwoordig door 108,755 en de particuliere wo ningen met twee milliocu gasvlammen verlicht. De lengte der buizen, welke het gas door de verschillende gedeellen van de stad voeren, bedraagt 195 fr. mijlen (117 geograpliische mijlen.) Hel oude stelsel van verlichting niet reverbèrcs, dat nog in enkele stralen en kleine stegen beslaat, lelt 2608 toestellen met 8880 olielampen. Men heeft berekend, dal ile intensiteit der verschillende gas vlammen, wanneer zij in een enkel punt ter hoogte van 2500 Ned. ellen boven de stad werden ver- eenigd, liet ganscbe departement der Seine zouden vellichten, als door liet zonlicht, wanneer de lucht met wolken bedekt is. ©tiitsdtlttwfo. OOZE. Parijs 22 Maart. Men leest in de Presse Vos- gienne het volgende «Dezer dagen werd eene misdaad ontdekt die onder de verschrikkelijkste kan geleld worden. Een meisje wier zedelijkheid veel te wcnschen overliet, huwde 14 dagen geleden. Drie dagen later beviel zij zij hakt het kind met een mes in stukken legt het in den stroozak van haar bed slaapt drie nachten met haren man op het verminkte lijkje haalt het er weder uit en kookt hetwerpt er eeuige stukken Wcencn, 25 Maart. Het schijnt zich nu toch te bevestigen, dat lussclien Frankrijk eu Rusland eenc overeenkomst gesloten is. Hier althans twijfelt men er niet meer aan en verzekert, dat Rusland de bijeenkomst van een congres op grond van deze overeenkomst voorgesteld heeft. Ook moeten de heide mogendheden het reeds eens zijn over de quaesties, welke op het congres in behandeling zullen worden gebragt. Betrekkelijk de. kleine Ila- liaanscho staten zal worden voorgesteld, dat zij onder liet protectoraat der vijf groote mogendheden worden gesteld; ten aanzien van de traktaten van 1815 wil men de herziening, d. i. do opliefling van al de paragrafen vorderen, welke deels door de gebeurtenissen reeds opgeheven zijn, deels met de behoeften en denkbeelden van den tegeuwoordigen tijd in strijd zijn. De Russische diplomatie moet zich te Berlijn zeer beijveren, 0111 het Pruissische kabinet voor deze mcening te winnen. Het is opmerkelijk, dat Rusland hier te Wcenen heeft doen verklaren, dat het de eerbiediging der trak taten van het jaar 1815 noodzakelijk acht, terwijl men hier de strenge handhaving van dezelve vor dert en van meaning is, dat door de eerbiediging dezer traktaten hunne herziening- niet uilgesloteu wordt. Men berigt uit Maagdenburg, dat het aan de Christelijke afgescheiden gemeente Zondag jl. voor de eerste maal is vergund om hunne gods dienstoefeningen des morgens ten 9 ure aan te vangende politie had dit vroeger niet veroor loofd, zelfs toen het verbod lot het houden van godsdienstoefeningen was opgeheven. ïïrussel, 22 Maart. Antwerpen zal eene lee ning trachten te sluiten van 7 millioen fr. tot uitvoering van de volgende openbare werken 1.° ten uitvoerlegging van het project Keiler, bouwing der nieuwe dokken 1,150,000 fr. 2." plaatsing der machine tot het ledig pompen van het drooge dok, enz. 530,000 fr. 5." inrigling van een slagt huis 610,000 fr.; 4." herbouwing der beurs, zonder iets nopens het plan te besluiten, 1,000,000 fr.; 5." aflossing der leening voor het overdekken der beurs 590,000 fr. 6.° verpbalsing der liefdadig heids-werkzalen en inrigting der oude lokalen voor de akademie, 500,000 fr.; 7.° verhreeding der stra len 500,000 fr.; 8.° uitbetaling van de eerste lee ning der zeewerken in 1861 te doen 2,500,000 fr. Arastentnia, 27 Maart. In do vergadering van deelhebbers in de Maatschappij voor Meel- en Broodfabrieken, eergisteren in liet gebouw Diligcntia alhier gehouden, heeft het bestuur medegedeeld, dat de uildeeling was gesteld op 7 pCt., ofschoon riog een deel der voordeden werd gereserveerd en dat in het afgeioopcu jaar 400 last tarwe zijn verbakken, liet bestuur vond liet raadzaam het roulerende kapitaal met f 25,000 te vergroeien. Van die som was reeds f 18,000 verkregen. Voor de overige f7000 werden inschrijvingsbillctlen aan de aanwezigen uitgereikt. De lieer Cool, die als bestuurder moest aftreden, werd hij acclamatie herkozen. In liet Commissariaat van politic in de Leid - schepoort is gisteren avond door particulieren in bewaring gebragtde gezagvoerder van een E11- gcisch koopvaardijschip die op de schans bij de Weteringbarrière zoodanig beschonken was aange troffen dat hij moest gedragen worden. Heden morgen overviel hem eene beroertewaaraan hij ondanks de tijdig ingeroepen geneeskundige hulp overleden is. ElaaiTem, 25 Maart. Ter correctionele lercgt- zilting van de arrondissements regtbank alhier is heden een der getuigen, wegens het afleggen van eene van valschheid verdachte verklaring ten gunste van den beklaagde, overeenkomstig art. 195 van liet wetboek van strafvordering in hechtenis gesteld. I11 de verschillende openbare scholen onzes lands, ontbreken op dit oogenblik ongeveer 250 hulponderwijzers. In deze maand Maart vindt men iit verschillende couranten te zaraen reeds meer dan 100 advertentiën, behelzende aanvragen om in die behoefte op openbare en bijzondere scholen te voorzien. EBergen-otp-Sooni, 25 Maart. In den omtrek dezer stad zijn reeds alle de daarvoor bestemde akkers met aardappelen bezet, vruchlboomen staan in vollen bloei, ook het grasgewas eu de andere vruchten te velde staan buitengewoon gunstig. Kierikzee 28 Maart. Eene wijziging opmer kelijk door hare eenvoudigheid is bij de gas-verlich ting beproefd. Men heeft een draad van platina eeuige iiiillimélres boven de opening van het pijpje te plaatsen en vast te maken en deze kleine draad in liet midden der vlam vermeedert in eetie groote evenredigheid het verlichtend vermogen. Eene proef daarmede genomen heeft aangetoond dat eene gas-pijp die 140 litres in hel uur verbruikte, bij het verminderen van den toevoer door het meersluiten van de kraan slechts 92 litres in het uur noodig had om hetzelfde licht te verspreiden wanneer men er eenen platina-draad aan vasthechtte. Naar wij vernemen is het onderzoek over de ontwerpen der geneeskundige wellen in de afdcelin- gen van de Tweede Kamer bereids afgcloopen. Dit maal werden de afdeeüngen druk bezocht veel meer dan bij de behandeling der vroegere ontwerpen het geval was. Over het algemeen moeten de ontwerpen wat de hoofdbeginselen aangaat (eenheid van stand eu eenheid van wetenschap) gunstig in de afdeclingen zijn ontvangen zoodat men het denkbeeld beaamde datwaar men ook zijne sliidicn mogt hebben gedaan men zich overal kan nederzetten en alle vakkeu beoefenen mits men de noodige blijken van be kwaamheid gaf. Inlusschen waren er vele leden die groot bezwaar vonden in sommige bepalingen der ontwerpen waardoornaar zij meenen de vrij heid der ingezetenen tot den aankoop van middelen waar zij verkozen wierd belemmerd evenzeer als de vrijheid om zich die middelen aan te schaffen, welke zij raadzaam of nuttig oordeelden. Daartegen werd echter aangemerkt dat de bedoelde bepalingen het cenig middel waren 0111 aan de kwakzalverij en aan de misleiding waarover in den laalslen tijd zoo menigmalen is geklaagd voor goed een einde te maken en om voor te komen dal er verkeerde of verkeerd werkende middelen wierden aangewend. Die oplossing nam echter niet weg dat velen er bezwaar iu bleven zien dat dc apothekers geen andere middelen moglen gereed maken dan die voorgeschreven of geviseerd waren door geneesheeren hier te lande tot de uitoefening der geneeskunde toegelaten. Daardoor zou naar liet oordeel van die leden een monopolie voor de geneesheeren wor den gevestigd dat zij niet konden goedkeuren. Wat de droogislcn aangaatwas het denkbeeld van velen hen wel te erkennen en toe te laten, maar hen te beletten geneesmiddelen zamen te stellen of loe te bereiden eu ben dus geheel lot hunne oorspronkelijke bestemming van handela ren terug te brengenHet zal nog eenigén tijd duren eer hel voorloopig verslag der kamer over de wetsontwerpen zal zijn opgemaakt. De voor name plinten komen echter, naar men ons ver zekert op liet bovenstaande neder. GEMENGDE BERJGTEN. Vertrokken uit Nedcrl. een groot-maj. naar Aken tot herstel van gezondheid, tot groote vreugde der Limburgsche krijgsknechten, daar die nu kunnen uit rusten van hunne gemaakte militaire inarschcn. Een bakkersgezel te Breda zal eerstdaags die stad verlaten, en zal elders aanbevolen worden wegens zijne praalzucht. De zoon van een slagter al daar, wordt door de daincs overal gewezen van de hand, omdat zijne long te lang is, en hij zich niet ontziet de eer van een fatsoenlijk meisje te schenden. Klaas te Breda zal nu het kasteel van Aaltje in de laagte gaan bestormen, doch men denkt dat hij krijgsgevangen zal gemaakt worden, en niet dan tegen een hoogen losprijs zal mogen vertrckkcu. Geboden te Zwijudreclit, duizend gulden voor een meisje van 5 maal 7 om voor vader eene koe te koopen, want zijne beste melkkoe is dood. «Een Vlissingsclie jongen kan maar niet gemakkelijk trouwen als hij eene mooijc buur vrouw heeft," zegt de molenaar van St.-L Een rederijker te Middelburg heeft de opmerking gemaakt tegen een rederijker van Vlissingcn, zijnde een barbier, dat te Middelburg alles verandert. «Vroeger," zcide hij, «hadden wij rijke rceders en havens vol schepen, en nu hebben wij rederijkers en havens zonder schepen." Tc T.zegt ooin: «Ik zal van den olie van rogge moeien afzien, daar ik nu op het spoor hen om eene weduwe in de fuik te krijgen, daar het anders niet zal gelukken." Voltrokken te NTeen huwelijk, dat welhaast zal ontbonden worden, daar op dc bruiloft reeds lussclien de nieuw getrouwden zulk een hevigen twist is ontslaan, dat de jonge vrouw in het water wilde springen, dat verhinderd werd, doch des nachts is zij uit dc echtkoets ge- vlugt en in den kelder gevlugt. De dochter van den slokkendrager te O. is bezig om een net te spannen om eeu bakker te vangen. Een schoenmaker te Bheeft eene nachtwandeling gemaakt, waardoor het geheele dorp in opschudding werd gebragt, waarvoor hij door den driekantigea boer aan de spanriem zal gelegd worden. Te Goes heeft een speelman bijna een gouden ring verspeeld aan eene buurvrouw, maar hij moet nog gemaakt worden. Een kalkzifter te Zaamslag wordt aangeraden, om, wanneer zijne aangebedene op reis is, zieli wat fatsoenlijker te gedragen, daar hij anders bij Mina dc deur wel uilgedreven zoude kunnen worden. Jan van den Zanddijk te Hein- kenszand, heeft de zeugen prompt betaald, waarover zijne vrouw zoo zeer verheugd is, dat zij zegt: «Mijn man moet niet gemaand worden om sigaren-schuldveel minder om zeugen-schuld." Jansje te Grijdt nu eiken maandag geregeld naar de markt om een Telegrafist te vangen, maar zij kan den vogel maar nicl krijgen, en zal nu proberen om hem te koopen met haar goud, dat mogelijk gelukken zal, naar haar idéé. Te Bwordt ten looneele verwacht: De duivel in miniatuur, of een Egyptisch mirakel daarna: Een tweegevecht tusschen Keetje en Leenlje, of wie zal het beslissen? Eene dame aldaar heeft reeds haar hoepelrok vaarwel gezegd, en er zal nog wel meer volgen. Adres: sigaren, tabak, snuif,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1