Wr T:ï::JlSmr Zaturdag, 2© '1859, nering [»ag, Uld !1T\ No. ISO©. 5e Jaarg, Nieuwstijdingen. NUT EH maalt he le zal plaats op de aloude voormiddag* noodigd om Hen aU door moge- mde Sociëteit chriftcn \vor« oor één nacht worden, mits len President, den van vier getuigschrift. mede- i een prijs rem ie van f 3 iard, een prij» nie van f 2,50 lard, een prijs prijs van ƒ2 »ard, een prijs premie van n Landbouw eland gst, een prijs Hengst, cene n uit de leden één uit Dui- van minstens den zal plaats ang nemende )t deelneming 1 te nemen lden bij één hebben, naar cl ijk verzocht regeling te I Veehouder Sociëteit, Jjjjjjj houden al- r' Maart 1859, van den heer len, in welke uigschriften aan de be Rekening even van het benoemen. .n. Socictelt, cr et a r i s. wordt aan met zooveel nc werkje: "loetingc. t. Doop be- de en met estiaal vol- vverkzaam- n' Meester roning en welke he- rag en be- bij P. J. Knecht «EN, bij franco. P M E I D in omgaan, .oo^f. ZIERIKZE Men Abonneert zichi In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Zn Noord-Amerika bij J. QÜINTUSte Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonnements-Prijs: Voor beidb üitgaver. Voor 3 maanden1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. NIEUWSBODE Verse li ij n j ©p Woensdag en Zaturnag. A dverlentiën: 10 cent voor eiken regeï. Zegelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. 15 n r e a is Zie ritzee, Iloek van de Schuithaven, B No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 25 Maart. De Times noemt Aken als de plaats, die waarschijnlijk tot het houden van een congres gekozen zal worden. De Morning Post beschouwt den toestand als niet veranderd en meent dat het gevaar voor oorlog nog niet geweken is, vermits Oostenrijk niet de minste concessie heeft gedaan. Volgens een borigt uit Parijs van gisteren aan de Morning Post hebben Engeland en Pruissen liet voorstel tot het houden van een congres aan genomen, doch ontbreekt daartoe nog'.de toestemming van Oostenrijk. Het congres zou in het ïbegin van de volgende maand bijeenkomen. Parijs, 16 Maart. Sedert eenige dagen is hier een slagterswinkel geopend in de rue Tron- chctwelke alle andere dergelijke inrigtirigen ver achter zich laat. De breedte van het front be draagt 30 ellen. Overal is de winkel met ver gulde ornementen en wit marmer versierd. Langs de wanden zijn verscheidene marmeren toonban ken, bij wijze van ctagcre boven elkander ge plaatst, op bronzen zuilen rustende. Midden in den winkel is eene fontein in een groot hekken van porfyr, welks middellijn twee ellen bedraagt. De toonbank waaraan de kalanten worden be diend, is insgelijks van wit marmer, door verzil verde zuilen gedragen. Het personeel telt 50 man nelijke en vrouwelijke bedienden wier kleeding zeer smaakvol is. Wijders is de gansche winkel in het rond verfraaid door eene ;grootc menigte heesters en bloemen. Te Ribeauville, gemeente Aubcnton, is dezer dagen slechts door eene zeer toevallige omstan digheid een ongeluk verhinderd, hetwelk anders de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben en in allen gevalle aan een misdadigen toeleg doet denken. Drie kinderen vonden namelijk, in dc nabijheid van liet schoolgebouw, op den weg een blok hout, hetwelk zij opraapten, om het uit aar digheid naar de school mede te nemen en het daar in de kagchel te stoppen. Naauwelijks kreeg de onderwijzer dit blok hout in het oog, of hij maakte cr zich meester van en, daar bet voor de kagchel te groot was, zette hij zich terstond aan het werk om hel in stukken le kloven, waarbij hij tot zijn niet geringen schrik ontdekte, dat het blok uitgehold en met vijf kogels en eene hoeveel heid kruid sterk genoeg voor eene lading van zes geweerschoten opgevuld was. Naar men zegt rust er ten opzigte van de vervaardiging dezer soort van helsche machine eene zware verdenking op eenen ingezetene van Ribeauville, die het reeds sedert langen tijd op den onderwijzer scheen ge munt te hebben. Wat intusschen het daaromlrent door de justitie ingestelde onderzoek aan den dag inoge brengen, zoo heeft het feit toch algemeen afgrijzen opgewekt, daar toch ware het opzet niet door eene toevallige omstandigheid verijdeld, een aantal kinderen ongetwijfeld de slagtoflers van eene verregaande kwaadwilligheid zonden geworden zijn. Op de poort van het kerkhof eener gemeente nij Bordeauxheeft de maire met groote letters het volgende opschrift doen plaatsen«Hier wor den alleen zulke dooden begraven, die in de ge meente leven." Eerlijn, 17 Maart. De Voss. Zeit. berigt, dat zij den volgenden brief van den beroemden Alexander van Humboldt ter openbare mededeeling heeft ont vangen «Lijdende onder den druk eener nog steeds «ran'"6 correspondentie jaarlijks gemiddeld op a 2000 nonimers gerekend zijnde brieven ge drukte stukken over onderwerpen die mij geheel vreemd zijn handschriften Ier beoordeeling mij toe gezonden ontwerpen betreffende landverhuizing en koloniale aangelegenheden modellen werktuigen en naturalien, aanvragen omtrent luchtscheepsvaart, uitbreiding van autografische verzamelingen aan biedingen tot mijn huiselijke verpleging mijne uitspanningen enz. wensch ik nog eenmaal bij allen die mij hunne welwillendheid betonnen openlijk cr op aan te dringen dat zij het hunne er aan toe brengen om te maken, dat men zich in de beide continenten minder met mijn persoon bezig boude en mijn huis niet ais een adres-kantoor beschouwc, opdat mij bij mijne afnemende ligchaamskrachten en geestvermogens eenige rust en tijd lot eigene vrije werkzaamheden kunnen overblijven. Mogt deze bede om hulp tot welke ik slechts ongaarne en ecnigzins laat hen overgegaan mij toch niet lief deloos ten kwade geleid worden Maastricht, 19 Maart. Heden in den vroegen morgen had ter dezer stede eene verschrikkelijke misdaad plaats. Sedert geruimen lijd werd zekere vrouw J., oude kleederverkoopster, wonende hij liet Kanaal, door haren man zwaar mishandeld, hetwelk deze dan ook reeds drie malen met gevangenis straf had moeten hoeten; gedurende de vastenavond- dagen had de man zijne vrouw wederom geslagen en verwond; deze had dien len gevolge aan de arrondissements-rcglbank een verzoekschrift inge diend om van haren man van tafel en bed te worden gescheiden, en beide moesten in den na middag voor den president verschijnen, om daar over te worden onderhouden. Deze bevolen ver schijning veroorzaakte nieuwen twist, de man hragt daarbij aan zijne vrouw door middel van een ijzeren hamer eene ernstige wonde aan het hoofd loe, en haar door den slag bedwelmd ziende nam hij haar op, liep de straat over en wierp haar in hel water, doch werd ook te gelijk medegesleept. Ofschoon spoedig uit liet Kanaal opgehaald, werden alle pogingen te vergeefs aangewend om een van heide le redden; er blijven vijf minderjarige kindereu van deze ongelukkigen over. Amstea'öacn25 Maart. Wij vernemen, dat het verzoek om gratie, aan Z. M. den Koning door S. A. Hirscii ingediend, die, gelijk nien weet, door de arrond.-regth. alhier wegens den bekenden aan slag op den lieer Schwartz is veroordeeld, is ge wezen van de hand. WoaïïrKgge, 18 Maart. In het naburige dorp A. heeft zichnaar men zegteen aanzienlijk fabriekant, de lieer C. J., uit de voelen gemaakt, naar men wil een passief van p. m. drie ton achterlatende; ook vele particulieren lijden hierdoor groote schade. Borne, 1G Maart. Gedurende de laatste jaren hoort men bijna week op weck van aardappelen slelen. In Saasvcld Hasselo, Deurningen, Hen gelo, Hartme en hier, zijn hoeren, die reeds se dert jaren des nachts hij de aardappelen-kuilen waken. Docli bleef liet slechts daarbij hekken die geen 5 mannen kunnen wegslepen, worden aan stukken gezaagd, bruggen van particulieren worden weggenomen, posten en slettingen uit den grond gegraven. In Hasselo, Deurningen en Hartmoe zijn nu gedurende twee winters verscheidene bijenkor ven weggehaald. In een woord men kan gcene vruchten, hoe ook genaamd, op het land houden. Eenden worden doodgeslagen en medegenomen het koolzaad dat in hopen op het land staat wordt des nachts geroofd. Verledene week toen zekere J. M. des nachts bij zijn aardappelen- kuil wat hoorde, sprong hij uit het bed, liep naar builen en dadelijk werd een schot op hem gelost. Algemeen houdt men het cr voor dat liet cene bende is van 12 tot 17 personen sterk, die altijd met gcladene pistolen zijn gewapend. Borger, 20 Maart. De vrees, welke in den vorigen herfst hij den landman bestond voor te weinig voeder voor zijn vee, schijnt meer en meer te verdwijnen en plaats te maken voor betere voor- uilziglen, dewijl de weidelanden zicli thans hijzonder schoon vertonnen, en de hooivourraad zoodanig is bezuinigd, dat ieder nog al vrij goed is voorzien; veie onzer landen prijken dan ook thans met een veel schooner groen dat dit in den verleden zomer immer liet geval is geweest. Winlcrroggc staat overheerlijk. Zomerrogge is aan den schoot der aarde toevertrouwd; met het polen van aardappelen zijn enkelen begonnen en het hovenieren gaat druk voort. Stülpheii, 19 Maart. Dc arrond.-regth. heeft, bij een breed gemotiveerd vonnis, uitspraak gedaan in de veel besproken zaak van den debitant in loterijbriefjes H. J. Vrendcburg, en hem wegens bedriegerijveroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. ÏJtrecIit, 22 Maart. Bij vonnis van liet hoog militair gereglshof van heden is de vroeger tot de straffe des doods veroordeelde officier van ge zondheid A. II. D. vrijgesproken, van alle regts- vervolging ontslagen en diens onmiddellijke invrijheid stelling bevolen. Het hof heeft zich met de voor gedragen verdediging geheel vereenigd. Breda 20 Maart. Heden is door de brigade Koninklijke Marechaussée alhier wegens landlooperij over de grenzen gebragt de persoon die eenigen tijd geleden le Roozendaal is aangehouden zich ecrsl Soliman Alsliju later Susman Nathan Elsasser noemde maar eigenlijk Susman Nathan Elsass was genaamd en de belangrijke som van 2000 ponden sterling in effecten als anderzins hij zich had. De bestolenede Heer Spiclmnnn die gelijk is vermeld zich lot de justitie alhier had gewend heeft de hem ontstolene som geheel Icrugbekomen. Hij heeft echter aan S. N. Elsass de niet onaanzienlijke som van f700 geschonken opdat hij niet geheel van geld verstoken zou zijn. Wertvcndiam, 17 Maart. Het gisteren door mij opgezonden berigt, volgens welke er te Brakel menschen verdronken zijn, is zoo ik hedpn ver neem, bezijden de waarheid. Soes, 22 Maart. Als cene bijzonderheid deelen wij mede de reclame van een milicien, in 18k0 geboren, dus van deze ligting, op een broeder in 1788 geboren, met wie hij alzoo 52 jaren in ouderdom verscheelt. Gocssche Ct.) 's Heer Afctskerke, 20 Maart. De vacature, ontslaan door het vertrek van onzen lecraar, den weleerw. heer W. Klucver naar Wolphaarlsdijk, werd heden vervult door de overkomst van onzen beroepen herder en lecraarden weleerw. heer G. M. Jlogerzcilcandidaat lot de H. dienst hij liet prov. kerkbestuur van Gelderland. Ten aan- hoore eener talrijke schare, werd hij door zijnen vader, den weleerw. heer S. IJogerzeilpredikant te Nieuwe Tonge lot de bediening van het H. Evang. ingeleid, naar aanleiding van II Tim. 2 15, waarna dc bevcsligdc in dc namiddag-oefening zijne bediening aanvaardde met eene rede over Ps. 25 5°. aïerükiee 21 Maart. Volgens beriglcn uit Luxemburg is dc uitvoer van paarden uil dat groot hertogdom ingelijks verbodeii. Dit besluit is den I8den dezer in werking getreden. SierSkEec, 22 Maart. Volgens bekendmaking van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in Zeelandzal de voor deze provincie benoemde Commissie lot het afnemen der examens, ter ver krijging van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en huisonderwijs, bijeenkomen op Woens dag den 27 April 1859 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekeukamer in de Abdij te Middelburg, en zullen de dagen en uren, waarop de verschillende adspiraulen zullen moeten ver schijnen, hun later door de Districls-Schooiopzieners worden opgegeven. Dc belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op den 15 April behooron aan te melden bij den Schoolopziener van het District waarin zij wonen, of van buiten 's lands komende, zicli wenschen le vestigeninet opgaaf der akle die zij verlangen, en inet overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akte van bekwaamheid of van algemecne toelating die zij vroeger reeds moglcn hebben verkregen. -- Een twaalftal drogisten, wonende te 's Gra- venhagc, heeft een adres bij de Tweede Kamer der Slaten-Gnneraal ingediend, waarin zij te kennen geven, dat zij in het gewijzigd ontwerp van wel, regelende de uitoefening der artsenijbercidkunst en het verkoopeu van geneesmiddelen, op nieuw een vergrijp zien aan hunne eigendommen gepleegd, zij verzoeken de Kamer: Of het voortdurend be slaan van den stand van drogist in de wel te doen opnemen, gelijk die voorkomt in dc wet van 1818; of zorg le dragen, dal die opheffing niet geschiedde dan op dezelfde wijze, waarop den slavenhouder zijne met Goddelijke en meuschelijk geboden strijdi ge, bezittingen zullen worden ontnomen. Als hunne innige overtuiging geven de adressanten nog te kennen, dat de droogisl evenzeer op de bescherming der Kamer aanspraak heeft, als de planter in onze West Indische koloniën, wiens slaven men wettig onteigend in het belang der mcrischheid, terwijl men de vrouwen en kinderen der drogisten, in hel belang van een medeburger (den apotheker) onwettig wenscht prijs te geven aan armoede en gebrek. De redactie van de Kunslkronijk is uit han den van den heer Th. van Weslhreene Wz., die tol redacteur der Rottcrdamsche Courant is be noemd in die van den zeer gunstig hekenden letterkundige, den heer Gerard Keiler, overgegaan. In een Vlaamscli blad leest men liet volgende: «Ruzie in liet huishouden gebeurt wel ecus meer, byzonderlyk wanneer de vrouw mei kracht en geweld de broek wil dragen. Dacruit ontstaen dikwyls vele bcklagenweerdigc tooncelen. Een S2jarige grijs aard heeft dit deze week te Antwerpen nog moeien ondervinden. Zyne teedcre wederhelft, cene vrouw van 72 jaren oud, wilde by eenen kleinen twist met geweid het laetste woord hebben; van woorden kwam inen tot daden, en de ongelukkige huisvader ontving hierby zulke zware wonden aen liet hoofd, dat men hem naer hel gasthuis heeft moeten over brengen, waer hy over dc wisselvalligheden van het hnwelyksieven zal kunnen nadenken." In het bedelaarshuis le Brugge zijn ter vorige week onlusten uilgebroken, welke nog al ernsiig schijnen te zijn. Een honderdtal soldaten, henevens de gendarmerie, is door de burgerlijke en militaire overheid ter hulp geroepen, om er de orde te doen handhaven. GEMENGDE BERSGTEW Een advokaatje van kwade zaken te Colijnsplaat heeft bij het doeit eener boodschapten huize waar juist eene verjaring werd gevierd, zijn hoofd zoodanig gcstoolen legen twee mannen-vuisten, dat zijne liaarkap, die in weerwil zijner minderjarigheid zijn hoofdhaar moet vertegenwoordigen, het cotnpas geheel is rond gedraaid, en zoo de deur is uit gestormd. Een klein water-commiesje te S. moest natalen granen te bedelenals hij hij de schippers eene visite gaat brengen anders loopt hij gevaar le Middelburg hekend gemaakt te zullen worden. Het is wel waar, dal het loon van een commies karig is, en dat commiezen schuld van eeuwigheid tot eeuwigheid zal bestaan, waar wel niets aan le doen is, omdat die hecrcn hovende wet zijn, maar voor bedelen kunnen zij toch óók gebannen worden naar het land van Weldadigheid, zoowel als dc andere zonen van hetzelfde Vader land. Ook worden aldaar de commiezen verzocht de arme menschen geen broodje af te nemen maar liever op zeker persoon te lellen, als hij het paard van den groolcn haas berijdt, want die smokkelt meer alleen als lien burgers. Te Q. laat een groot-majoor van het ware geloofeen adjudant op zijn paard rijden, en gaat dan kofïij drinken hij zijne vrouw, die ook tol de uitverkorene kudde behoort. Een lieer uit de rue de pont le B. die voor eenigen lijd zijn portret aan eene fatsoenlijke dame tc B.heeft gezonden, e»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1859 | | pagina 1