No. 1517. F Voensdag, 15e Jaarg. Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEIÏWSROD Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, (n Noord-Amerika bij J. QUINTUSte Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonneiucnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenj 1 30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, Franco New-York, Doll. 1,10. Verse li IJ nt: Op Woensdag en Zaturdag. .iiiiertenllifBi 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De Inzending der Advcrtcnticn kan geschieden lol Dingsdag en Vrijdag des voormiddags 10 ure. li is r e a u Zicrikzce. Doek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Londen27 Sept. De heer Rarcy, de be roemde paardentemmer gaf dezer dagen teu anl- voord op de vraag of de zoogenaamde ooglap pen al dan niet dienstig voor het paard waren sdat zoo voor gedresseerde als dienstpaarden deze nutteloos en zelfs hinderlijk zijn. Hij raadt aan, die bepaald weg te nemen, inaar met paarden dis vroeger aan dezelve gewoon waren vooreerst teer voorziglig om le gaan dewijl veelbun vroe- ;er vreemd zich aan hen vertoonen zal. Het (aard zegt hij ziet veel heter dan wij het weet beter dan wij den afstand le meten en laat uien het geheel het gezigt vrij door de ooglappen weg- tenemen zoo zullen de verschillende ongelukken van allerhanden aard die nu en dan op enge plaatsen voorvallen veel zeldzamer worden. Een paard gewoon een rijtuig in de stralen voort te trekken zal nimmerdaartoe niet aangezettegen een of ander voorwerp aanrijden maar meer nog, nooit een voorbijganger aan'stootcn en springen blijven staan of uitwijken voor iemand die zich op deszclfs weg voordoet. Bij gelegenheid, dat de heer Wakley, de coroner voor Middelsex, dezer dagen de zaak behandelde ran twee kinderen, die op straat vermoord gevonden tverden, merkte hij het volgende op: Het is verschrikkelijk hoe vele kinderen jaarlijks Ie Londen geofferd worden. Ik hoop, dat onze philantropcn hierop hunne aandacht vcsligen. Wij verliezen tegenwoordig doorgaans in het jaar over de 5000 kinderen onder de vijfjaren, en de meesten daar van sterven ten gevolge van strafbare vcrwaarloozing en van andere vermijdbare oorzaken. Ik vroeg aan cenen geneesheer hoeveel kinderen die dooT' de moeders niet gezoogd worden, in de werkhuizen opkomen; het antwoord was: geen enkel! In eene gemeente maken de sterfgevallen onder de kinderen 49, zegge negen en veertig percent van de totale sterfte uit. Zoodanige feiten maken het blijkbaar, <1(9 er in onze maatschappelijke gesteldheid iels bedorvens moet wezen." Twee fatnilien gingen 's morgens naar de wedrennen en wedstrijden le Worthing in Sussex. De kinderen en dienstboden kregen verlof om dien dag uil zeilen le gaan. Twee geoefende boots lieden bestuurden het vaartuigmaar door een windvlaag sloeg het plcizier-jagt om met dat treurige gevolg, dat 13 personen van de 20 om kwamen. Van de zes kinderen uit het eene huis, verdronken er vijfen van de andere familie verdronken twee dienstboden en drie kinderen. Nabij Twikkenham woonde, in een van den weg afgelegen huis, eene bejaarde, ongehuwde dame, die zwak en ziekelijk was en hij welke slechts eene keuken- en werkmeid woonden. Voor cenige dagen was echter de keukenmeid van huis en kwam de andere dienstbode, een twee en twintigjarig nieisje, omstreeks half tien vernemen, of hare mees teres ook nog iets noodig had. Bij het openen der deur zag zij een 18 jarigen jongman, die bt'ig was de dame met een knuppel slagen loe te brengen. Zonder aarzelen sprong zij op hem loe en vatle hem aan, terwijl zij hem zoo digt op het lijf bleef, dat hij geen gebruik van den huppel konde maken. .Thans greep lusschen heide eene woedende wor- iing plaats, waarbij de arme zieke dame, zonder tich te kunnen bewegen, genoodzaakt was den uilslag af te wachten. Eindelijk gelukte het der dienstbode, den boos wicht op den grond tc werpen, lot dat, op haar roepen, de zieke uit het bed kruipen en haar een louw aangeven kon, waarmede zij hem vastbond, In weerwil van het smeeken, waarmede de knaap na de dienstbode poogde te vermurwen, trok zij bent in een ander vertrek, sloot hem op en ging 'oen de politic halen, welke hem mede nam. De dame verklaarde, dat hij haar de sleutels had afgevorderd en haar toen was begonnen le slaan, tol dat zij op het punt van het gcëischte le geven, de meid zag binnenkomen. Men weet dat onlangs te Bologna in den ker kdijken slaateen Israëlitische knaap'door de over heid aan zijne ouders ontvoerden naar Rome ge bragt is om er in het Christelijk geloof opgeleid le worden en wel omdat hij door eene Christe lijke dienstbode ter sluik en huilen welen der ou ders gedoopt was. Het Journal de Bruxelles, een kerkdijk-gezind dagblad geeft thans in een schrij ven uit Rome van den 18 dezer uitvoerige op helderingen dienaangaande. In het onderhavige ge val zegt de briefschrijverkon de Romciusehe overheid niet anders handelen zoo zij de op dit stuk door de kerk gemaakte bepalingen wilde na leven maar deze bepalingen hebben juist de strek king om zoo veel mogelijk voor te komen dal zoo danige gevallen welke altijd onaangename hotsin gen medebrengenzich voordoen. Het cenige waarop welligl met rcgl aanmerking gemaakt zou kunnen worden is, naar zijn oordeel itcl gedrag der dienstbodedie verklaard heeft den knaap ge doopt te hebben men zou kunnen twijfelen of deze verklaring waar is en zoo ja of hel le vensgevaar hetwelk alleen haar regt kou geven om cigenmaglig den doop toe le dienen werkelijk bestond. »Meu verzekert ons dan ook zegt de briefschrijver dal de dienstbode aan de heilige Inquisitie overgeleverd is opdat haar gedrag in deze gehceie zaak worde onderzocht." Parijs, 50 Scpl. Hoe gevaarlijk het is zich aan drift over le geven, blijkt weder uit het vol gende: De vrouw van een Parijsch werkman was buitengewoon driftig en smeet bij zulke gelegen heden al wat haar in handen kwam stuk. Voor cenige dagen kreeg zij met haren man aan tafel een klein verschil. De laatste, voor eene geduchte uitbarsting vrcezende, haalde de schouders op en wilde zich verwijderen. Deze beweging maakte de vrouw zoo woedend, dal zij weder haar gewoon vernielingswerk begon. Toen zij do hand aan de pendule sloeg o n die naar haren man tc werpen, keerde hij terug, greep haar hij de armen, en hield die zoo vast geklemd, dat zij zich niet kon bewegen. Do vrouw schreeuwde, raasde en tierde; eensklaps werd zij stil en verroerde zich niet meer. De man liet haar thans los, daar hij dacht dat zij buiten kennis was geraakt, wicsclt haar het gezigt met azijn en koud water doch tc vergeefs, zij was dood. Pppelscïiöijk 27 Sept. Heden had alhier een zeldzaam voorregt plaats namelijk Daniel Biesheuvel en Anneke can Sint-Maartensdijk vierden hunne SOjarige echlverecniging iels dat men niet kan herinneren dat hier in geene jaren heeft plaats gehad. Ofschoon zij niet bchooren lot den gegoeden stand, maar door handen-arbeid hun brood moeten verdienen, heeft het hun op dien dag aan niets ontbroken. De man is nog zóó gezond en sterk, dat hij nog het zwaarste werk verrigt, zooals b. v. grasmaaijen slootcn graven, enz. Van 1816 heeft hij als water-molenaar werk zaam geweest en verrigt dit thans nog, zoo goed hij dag als bij nacht, hoewel hij 70 jaar oud is. In den vroegen morgen wapperde de vlag van zijnen molen en voor zijn huis was eene eerepoort geplaatst met een loepasselijk opschrift hetwelk iloor een aantal wcldenkenden werd bekostigd terwijl de jubclaris door cenige meisjes, onder hel lossen van vreugde-scholen naar de herberg »de Koning van Pruisen" werd geleid waar hij feestelijk werd onthaald doch zijne 75jarige vrouw was derwaarts niet niedcgcgaaii. Aangenaam was het le zien hoe de gcheele gemeente voor de feest vierenden gezind was. Dat zij dan ook nog lang zegen en gezondheid mogen genieten, is de wctisch der gcheele gemeente. (Ingez.) Aruhcm50 Sept. De komeet van Donali neemt thans eiken avond in kracht toe. Gisteren avond vertoonde zij zich ten zeven ure vooral in buitengewone pracht. Haar glans overtrof ver die van de heldere sterren van den Groolcn Beer, die sterren van de tweede grootte zijn. Haar licht zal lol den oden of 6den October steeds toenemen en ongeveer gelijk worden aan dat van eene sier der eerste grootte. Wanneer het oog cenigcn lijd aan de duisternis gewoon is kan men den staart 12° vervolgen d. i. ongeveer 5'/, mill, mijlen een afstand die circa gelijk slaat met van dien lusschen de zon en de aarde. Van morgen af zal de kojnecl zich van <le zon die zij tul op 12 iniliioen mijlen genaderd isweder verwijderen en nader hij de aarde komen waardoor haar glans zal toenemen. Do kern van de komeet is door den kijker gezienscherp begrensd als een planeet. Zij is rondom door cenen lichtkrans omgeven van on geveer de helft dikte der middeiijn van de kern. Uit de schijnbare middellijn der komeet mag men tot eene ware middellijn van 1500 mijlen of Icn naastenbij s/, der middellijn van de aarde besluiten. Leiden 50 Sept. Het is metterdaad verba zend op le merken, dat, naarmate het getal rcgl - zinnige predikanten afneemtook de kollckten voor kerk en armen afnemen. Als proeve daarvan geven wij het onderstaande bewijs in deze gemeente. In het jaar 1838 bedroeg de kollckle voor de armen alhier nog hij <lc openbare godsdienst-oefening f 8268,79. In 1836 was dit reeds verminderd op - 6447,90. En Ihans bedraagt hel cijfer nog geen volle- 4420,00. De kollekte langs de huizen en de inkomsten voor de kerk, leveren een evenredige vermindering op. Het philanlropisch of moderne christendom, levert dus maar schrale bewijzen voor deszclfs inwendige gchalle. 's ®ravenhage, 30 Sept. De verschillende vcroordeelen reeds uilgesproken legen personen wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, schijnt echter aan de liefhebbers in dat vak de lust nog niet henomen le hebben om zich aan die taak te wijden. Heden ten minste werd er hij do reglbank alhier eene zoodanige zaak behandeld legen een boekbinder en etuiwerker, die zich bijzon der met het genezen van oogziekte schijnt bezig tc houden. Onder anderen had hij een kind lijdende aan oogziekle, gedurende ruiin zes weken behandeld, met dat ongelukkig gevolg evenwel, dat het in plaats van hersteld, vcrslimmcrd is. Het openbaar ministerie cischic schuldigverklaring en vcroordeeling van den hckl. in twee geldboeten, eene van f 50 en eene van f 28. De regtbank zal lieden over acht dagen in deze zaak heslissen. fticrikzec, 4 Oct. Hoofdstuk VI der slaats- hcgrooling (Hervormde Eercdicnst enz.) is verdeeld in de volgende afdeclingcn: koslcn van het depar tement f 55.330; Prolcslanlsche kerkgenootschappen f 1.488.484.45'/, Israël, kerkgenootschap f55.750; pensioenen en wachtgelden f 186.100; onvoorziene uitgaven 5.500. Totaal f 1.747.484.451/,. Bij de raming dier uitgaven zijn twee hoofd regelen in acht te nemen: de reglen, in de eerste alinea van art. 168 der grondwet aan de onder scheidene godsdienstige gezindheden toegekend, moeten onverkort gelaten worden en de bevoegd heid, in de tweede alinea van dat artikel uiige- drukt, moet worden toegepast onder erkenning van de vcrpligting der ingezetenen om de kosten, vcr- eisclil tot bevrediging van hetgeen zij voor hunne godsdienstige behoeften noodig achten, in de eerste plaats zelve te dragen. Ook hij de begrooling voor 1859 zijn deze regelen in acht genomen, en de redenen waarom daarbij wel cenige verhooging van uitgaven is voorgedragen, maar niet eene zoodanige als vcrcischt zou worden om alle be hoeften te vervullen, zijn gelegen in de opvolging der zoo even gemelde beginselen. De ntccsle ar tikelen zijn geraamd lot hetzelfde bedrag als daar voor hij deze begrooling voor 1858 is toegestaan. Uit aanmerking van toenemende behoeften is de raming van ondcrslandsgeldcn aan kerkelijke ge meenten voor 1859 gesteld op f 50 000, zijnde ruim f 9.400 meer dan voor 1858 is toegeslaan, doelt minder dan vroeger voor subsidien werd be schikbaar gesteld. Bij de begrooling voor 1850 werd de subsidiepost, lot vcrligting der staatsuit gaven verminderd; vroeger was daarvoor ruim f 55.000 beschikbaar. De raming der pensioenen voor 1839 blijft nog gegrond op de regelen, tot hiertoe gevolgd. Eene algemecne regeling der kerkelijke pensioenen levert zoovele moeijclijkhedcn op, dai hel tijdstip le bepalen, waarop die gewensch- le maatregel een onderwerp van beslissing voor de wetgevende magt zal kunnen uilmaken. De gezagvoerder L. Bijl, van hel Ned. bark schip Hendrik ldo Ambachtdeelt het volgende mede: Zeilende in den Zuid-Atlantisehcn Oceaan op 57 gr. 27 in. ZB. en 11 gr. 51 m. OL., ont waarden wij, op den 9den Junij, des middags lusschen 12 en 1 ure, met stormweder, een ver vaarlijk zecgedrogt, dat, gedurende ncgeu dagen, onophoudelijk bij ons bleef tot op 57 gr. 53 in. ZB. en 42 gr. 9. m. OL. Dit beest was omstreeks 90 voeten lang en 23 i 50 voelen breed, en meestentijds sioeg het met zulk een geweld tegen hel schip, dat het cr van dreunde. Het gedrogt blies veel water, dat een onaangenamen stank ver spreidde, over het dek. De gezagvoerder, vrcezende dat het monster schade aan het roer zoude veroorzaken, wendde alles aan om cr van ontslagen tc raken, doch te vergeefs. Na het ontvangen van meer dan honderd geweerkogels, een harpoen en een lange ijzeren slang, zag tnen uit onderscheiden wonden het bloed stroomen, zoodat het monster eindelijk, door ver lies van krachten, het scitip niet langer konde nazwemmen en wij cr van ontslagen raakten. Door het geweldig slaan tegen hel koper, was zijn huid op vele plaatsen beschadigd geworden. In Nieuw-York bestaat ccnc van regerinswe- ge ingestelde commissie tol ondersteuning van behoef tige landverhuizers. Er worden velerlei middelen aangewend om deze commissie tc belasten met hel onderhoud van personen voor welke haar fonds niet bestemd is; zoo werden in onderscheiden havens van Europa krankzinnigen ingescheept en le Nictnv-York aan de liefdadigheid overgelaten; en daar dit aantal gestadig toenam, werden de betrokken ambtenaren en collegien in de Vercc- nigde Stalen gemagtigd ont zoodanige krankzinni gen naar de havens, alwaar zij ingescheept waren, terug te zenden, op kosten van het schip waarmede zij naar de Vercenigdc Stalen waren gebragt. Dit wordt van de zijde der Noord-Amerikanen aan gevoerd lot toelichting van een onlangs le Liverpool voorgevallen feit 1c welen de aankomst van twee bezendingeu krankzinnigen uil Nieuw-York. Daar bij wordt do verzekering gevoegd dat ieder Eu ropeaan die na zijne aankomst in de Vcrecnigde Stalen tot krankzinnigheid vervalt, aldaar des noods liefderijk ondersteund en verpleegd wordt, en dat dan ook twee derde gedeelten van degene die in de Vcrecnigde Stalen in krankzinnigen gestichten worden verpleegd Europeanen van geboorte zijn. GEMENGDE DERIGTEN. Naar het zich laat aanzien, zal de regering 50 millioen aanvragen lot hel aanleggen van spoor wegen, en oen aantal milliocncn om de slaven in Amerika vrij te koopen. Mogtcn die bagatellen toegestaan worden, dat niet tc denken is, dan zouden uitgevers die aan het laadje zitten, cr niet kwaad mede zijn. Onderscheidene steden in Gelderland en Overijssel, bieden belangrijke som men aan lol het aanleggen van spoorwegen, doch in Zeeland verneemt men cr nicls van. Middel burg biedt zoo min iets aan als Kerkwerve, en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1858 | | pagina 1