ZIIKIkZIISCIII ÏUWSBODE No. 1515. loc Jaarg. Woensdag, 21) September 1858. Nieuwstijdingen. JFt 92cn Abonneert zich: Ia Nederland, bij den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nwrd-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Aboniicmcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenj 1,30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. V e r s c li If ii ©I» Woensdag en Zaturdag. A dvertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 30 cent. Dr inzending der Advcrtenticn kan geschieden Ut Dingsdag en Vrijdag des voormiddag* 10 ure. EC a r c a u Zlerikzee. Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Slokken Franco. Wij zijn door dc vcrccniging der bronswerkers le Brussel verzocht geworden, het onderstaande adres, gerigt aan Koning Leopold, in onze kolom men op le nemen, dal wij volgaarne doen, lot leering der werkenden stand in Nederland, en tot bewijs dal de Belgen belang stellen om hunne grieven in Nederland le doen hooren. liet blijkt daaruit, dat de handcls-tractalen welke tussclien groole en kleine stalen gesloten worden, altijd len nadcelc der kleine worden geregeld, zooals blijkt uit dit adres, daar dc Fransche voortbrcngclcn die in België worden ingevoerd, slechts G of 10 pet. inkomende region betalen, terwijl bel de Belgen «iet is toegelaten, welke stuk ook, over de Fransche grenzen le zenden, dat in Nederland ook bel geval wel zijn zal. En tnoogt dit hier of daar nadce- lig werken op dezen of genen lak van nijverheid, dan wordt hierdoor den weg gewezen om in na volging van onze Belgische naburen le handelen, en ook adtessen aan den Koning opgezonden, liet luidt: Sire Na de vcrschillige pogingen aengewend by Uwe Majesteit en by den Minister van binnenlandsche Zaken dacht de verecuigiug der bronswerkers zich gcwclligd ecu weinig rust te genieten en aen de pligt welke zy met getrouwheid kwam te volbren gen dc zegel des goeden uilslags le hebben ont vangen. Wij komen te ondervinden dal wy ons bedrogen hebben, Sire, en legen onzen dank zien wy ons vcrpligt U op nieuw lastig le vallen. De eerste mael dat wy de eer hadden ons lot Uwe Majesteit te wenden, verhieven wy de slem omdat wy ons in ons regt gekrenkt zagen; lieden is onze klagt tweevoudig: wy hebben te meer liet verbreken van het aen ons gegevene woord le be treuren. Uwe Majesteit gelieve onze openhartigheid te verschoonen, wy zyn werklieden, mannen van den volkc en het volk kan inaer op eenc vvyze zyne gedachten luchlgeven, dat is, klaer uit zeggen wal het gevoelt en wat het denkt. Uwe Majesteit zal ons dus veroorloven duidelyk te zeggen wat wy gevoelen en deuken over dc laelste haniiclwyzeii tot schade der bronswerkers in het werk gesteld. Dit ingezien, zoo hebben wy de eer Uwer Ma jesteit te herinneren dat ten gevolge van hel eerste verzoekschrift dat wy UE. overhandigden en des verhoors dal UE. ons gelicfdet te verleenen, ons de volgende beloften gedaen werd Dat zonder vertoeven Uwe Majesteit zich giny onledig houden met de zaeli welke wy UIC. kwamen voor te stellen z» dat IJhalles zoudt doen wat noodig was om ons ten heele te vrede te stellen. Sedcrl dien oogenblik hebben wy gedacht dat ons regt zou gedaen worden, te meer daer de heer Minister van hiunenlanilsche zaken, die hoop is komen meer kracht byzcltcu door dc stelligste beloften, ons zeggende: Mijne heer en. er zi)n over eenkomsten gesloten met den lieer Victor Tkiébaut voor de standbeelden, daer is dus niet meer op weder te komen-, maer nog niets is er gedaen voor het kroonwerk, ook niet, als ik het niet heb mis voor de leeuwen van Mijnheer Simonis, aen wie ik aenstunds schrijven ga. lit verzeker u ilus dat gy het kroonwerk hebben zult, te meer ik liad gerekend dnt er nog voor omtrent de dry honderd duizend franken te doen wasen het zal aen my niet liggen dat de kosten niet vermeerderd worden zelfs zult gy de deur, het traliewerk en de schilden hebben. Om deze beloften te versterken ried hy zelf ons aen door al de fabrikanten ccne vraeg le doen teekenen ten einde de werken te bekomen, hetgeen gebeurde. Dien ten gevolge werden twee fabrikanten geroepen, en om den prys te helpen maken trok de beer Poclacrt, en zonder modellen gezien te hebben mogt de fabrikant voor 's ander'dacgs zyn prys maken. Dit werd gedaen nadat het reeds besloten, was «at hel kroonwerk in steen zou vervaardigd worden. Sire, dacruit besluiten wy Men rigl een nationale gedenkzuil in deze slad op en zonder de fabrikanten le verwittigen of hunnen prys te vragen is men sedert twee jaren in onderhandeling met buizen van Parys voor bet gieten der stukken in brons. Eerste onregtveerdiglieid. Sedert lot op heden omtrent de acht maenden, heeft men onze fabrikanten opgehouden met valschc beloften, zelfs tot na de overeenkomsten met de heer Victor Tliié'raul gesloten waren. Tweede onreglvceriligheid. Oin deze schiccmvcnde onreglen te bedekken beeft men beweerd dal onze fabrikanten niet in staal zyn de noodigc stukken Ie gieten Derde onregtveerdiglieid, of, zoo men beter wilt, onvaderlandscbe lafheid cu leugen dat tncii niet slaven kan. Dan bleef bel kroonwerk. Men betaell 25 franken daegs aen Frankryk 0111 ons modellen te maken cu lol op beden, ouaengezien al de verlopen lyd, is men niet in slael ons een stuk te laten zien volgens hetwelk bet mogelyk zy een prys te maken, zonder te moeien vreezen zicli le bedriegen. Vierde onregtveerdiglieid. De maskers cindelyk neergelegd zien wij ons gefopt en blyven voor dc onkosten. Door den nood gedreven, pogen wy de uverblyfsclen te be komen. (Dal was byna ook eenc lafheid ze te willen, maer wy hebben vrouw cu kinderen.) Men zet bet masker weder op cu men belooft ze ons. Men rekende de overeenkomsten zoodanig moeijelyk te maken dat wy den moed zouden opgegeven hebben. Daervoor wyst men ons ecnige afschot siugen of men stelt zich le vreilen en men ontvangt u als houden. Verschooning Sire, voor de uitdrukking. Ondanks al die schatulelykhcdcn wy noemen de zaken wat ze zyn maken wy onzen prys: wy ver klaren dal wy liever onze gasten doen werken dan ze zonder werk le zien al-moesten wy er hel wei nige dal wy bczitlen aen opofferen. Zoo dan, geen middel meer 0111 builen's lands le doen werken, en die hecreii gemaend volgens regt te handelen, vinden middel mogelyk om ons le straffen zoo lang de gel'uplen le zyn gebleven onze eischcn le ontvluchleu en aen le kondigen dat bet kroon werk zal worden in steen gemarkt. Acncenknooping van onreglvecrdighcdcn en lacg- heden. Men beweert Sire en dat is de ecnige ver- scbooning dal men tracht nog le gelden dat de werken in brons Ie veel zouden Kusten cu ware bet zake dat men eene nieuwe toelage hoefde zy niet zou worden toegestaan. Wij vragen waarom inen dezelve rekening niet beeft opgewor pen wanneer liet gold de vreemdeling te doen werkenen bel is onze volksvertegenwoordigers in hunne eer kreuken te beweren dat zy eene toelage zouden weigeren in bet belang der Belgen 2y die er eene hebben tocgeslacn in het belang der Franken. Wij vertrouwen meer in hunne vader landsliefde. En zelfs veronderstellen wy dat zulks mogelyk zy dal men zich dan lot hel volk wendde en wy zyn verzekerd dat men meer dan liet noodig ophalen zal. En dan nog, Site, het zyn gccne gunsten dat wy verlangen bet is gcene bescherming wy eischcn ons regt en niets meer. Wy gelooven geenszins te overdryven met le beweren dat wan neer inen voor den vreemdeling zóóveel verteert, men volgens regt verdubbeld vertccren mag om de Belgen in hunne schade te vergoeden Nu, liet kroon werk zal verre naer zooveel niet kosten dan bet overigeen het overige is van Frankryk. Nog meer regt hebben wy die werken le willen daer ons langs eencu anderen kant Frankryk ver plet door al zijne voorbrengselen die maer een in- komvecht belalen van 6 of 10°,'0 terwijl bet ons niet is toegelaten welk stuk ook over de Frausohc grenzen te zenden. Wy gelooven Sire, dat het niet genoeg is een bestuer te hebbeu dat ons geld verteert maer dat bel in bet belang der Natie is le bewaken dat zulks volgens regt en rcglschapciihcid gebcnrc. Ver volgens aen den vreemdeling bel geld geven dat wy zoo pynelyk hebben gewonnen en voor het welk men u dan nog werken geelt van zeer ge ringe verdiensten (wy kunnen dc stukken dien te bcwyze leveren) boe moeien wy zoo een gedrag afschilderen. Werden zulke feilen slechts zelden begaen by uitzondering dan kouden wy ze aenzieu als 011 vrywillige misstappen maer wy vinden gcenc woor den krachtig genoeg 0111 ai die handelwijzen gevolg van een vast aeugcnoinen stelsel 0111 in ons land alle regt en vaderlandsliefde uit te dooveithun nen waren naem te geven. Ingezien die overwegingen, Sire, zult UE. be lieven na Ie zien dal hel tut U was dat wy ons wenden moesten, om uwe Majesteit te smeken niet te gedongen dat ons zoo ouwacrdiglyk werd le kort gedaen. Lang hebben wy geleden, Sire, wy hebben ons de grootste opofferingen getroost 01:1 le bewyzen dat wy onzes lands en zyns roems wacrdig zyn. Achteruitgezethebben wy meuig- macl de vreemdeling bcvoordecligd gezien en ge laten hebben wy met zachtheid aen hel bestuer of de dacrloc gestelde personen trachten te doen licgrypcn dat het een onregt is de kinderen van België tot de ellende Ic verwyzen. Kwam nicn echter ons de levendigheid onzer laclslc acnvalleu te venvytcn, lol antwoord zouden wy een ieder onze vrouwe en kinderen tooneu, van alles beroofd, ziek cu ellendig, lot hun onze werkclouze armen uitstrekken, hun de deur onzer verlatene en woeste werkplaetscu tooncn 0111 in hunne tegenwoordigheid 011/e door de roest opgevrecten gereedschappen Ie verbrysclcn. Wy zouden hun, onze uit het land gevtugle gezellen, die de eer zyn der vreemde landen, aenvvyzcn, of andere hier, bleek en mager, gedwongen aen de laegstc werken hel stuk hard brood te vragen dat hun door huuucn stiel ge weigerd wordt. Sire, wy zyn mannen, werklieden, vaders of steunen van huisgezinnen. De roem onzes lands ligt ons digt ter harte en het vvelzyn der onzen moet ons duerdcr slaen dan het leven. Wy zyn voor bet werk geboren en aen liet werk zyn wy gewoon liet noodigc te vragen. Wy zyn kinderen lies lands en wy beweren il.it ons land ondersteunen moet. Wy stellen ons vertrouwen in bet bcsluer en bet moet er geen misbruik van maken, wy wil len bet niet. Verstout het zich echter zulks te doen, dan is bet lot den koning dat wy onze toe vlucht nemen, en weigert ons den Koning hulp en regt, wicn zullen wy onze ellende en schande le verwylen hebben? Wy beminnen onzen Koning, wy verccren hem als wyze cu voorzigtige vorsl: wy verlangen hem als vader des volks te mogen beminnen. Het is dus aen de vader des volks dat wy het ons lot hiertoe gewygerde regt afvragen, cu als opregte kinderen vertrouwen wy dat uwe Majesteit het ons tocslaen zal. Met dat vertrouwen onderteekenen wy Uwe nederige en toegenegene onderdanen, Namens liet bestuer der verccuiging der brons werkers te Brussel De Schryoer, De Voorzitter, FBEDEBIK TI1YS, JOS. CLA1KBAUT, Vergulder, 5 P.istoorstraet. Dryver. I-onden 20 Sept Een man van 104 jaren, Jonathan Close genaamd, wandelde ecnige dagen geleden Ic Middlesboroch door0111 zich van Bos ton in Lincolnshire naar zijne geboorteplaats Wol- viston te begeven. Hij was geheel onvcrgczcld en bet gaan vermoeide hein in gecnen deele. Onder anderen verhaalde bij Stockton gekend te hebben toen het nog slechts een klein visschcrsdorp was, waar niet meer dan ééne herberg gevonden werd, en dat zijn grootvader 11a jaren oud is geworden, terwijl zijn vader en zijne moeder den leeftijd van 95 jaren bereikten. Nu dertig jaren geleden ver liet bij zijne geboorteplaats welke bij in al dien lijd niet bezocht heeft. Uit Limerick wordt liet volgend voorbeeld van £»clilverkwisting op uitgebreide schaal gemeld ren landeigenaar, die twee jaren geleden meerder jarig werd beeft zicli ten gevolge van geldelijke ongelegenheden genoodzaakt gezien heiland le rui men. Op zijn 2lsle jaar bezat bij 90,000 pil. sl. aan bankpapier welke som hij geheel dourbragl en sedert zijne schulden lot een bedrag van 400,000 pd. st. opeeiislapelile. Hij was gewoon open huis eu tafel voor lieden van allerlei stand le houden. Parijs, 24 Sept. De veroordeeling van den lieer Prosl lot drie jaren gevangenis en terug betaling van eene aanzienlijke som, maakt nog steeds het onderwerp der gesprekken uit. De regt- bank heeft het als escraquerie gekwalificeerd, dat hij dividenden uitdeelde, terwijl er een deficit be stond dat hij valschc rekeningen-courant maakte, dat hij door verdichte balansen nieuwe acliona- risscn lokte, enz. Hel beste wat zijn verdediger wist aan le voeren en waarop hij het meest drukte, was, dat Prosl nog op dit oogenblik van dc comp tabiliteit niets verslaat. Men maakt de aanmerking, dat hij dan zoo veel te onvergeeflijker gehandeld heeft, wanneer hij duizenden den spaarpenning uil den zak lokte en als finanliecl hervormer van den slaat optreden wilde. Dc advokaat van dc civile partij heeft overigens zeer goed bewezen, dat Prosl rekenen kon, toen hij dividenlen ten koste van liet kapitaal uitdeelde. Hij was namelijk aandeelhouder voor een bedrag van 100,090 francs, terwijl bij als directeur 40 pCt. van de winst behalve eene vaste belooning trok. Wanneer Prosl dus een milliocn van liet kapitaal, in tien vorm van divi dcnlen verdeelde, dan verloor bij als aandeelhou der ongeveer 54,000 IV., terwijl hij als directeur 400,000 fr. in den zak stak en dc andere aan deelhouders dus voor een bedrag van 530,000 fr. bedroog. Dit kunststukje verdient bekend le wor den, omdat daaruit blijkt, hoe liet met onderne mingen gesteld kan zijn, die dividenlen uitdeden. Men ziet levens, dat op deze wijze dc bepalingen, volgens welke dc directeuren steeds een zeker aantal aclicn moeten bezillcn, illusoir zijn, en deze hccren, boewei aclionarisscn zijnde, er toch hun voordeel bij kunnen vinden, de maatschappij door ongcreglvaardigde dividenlen leruïncren. Dit pro ces beeft ook bewezen, boe weinig op de zooge naamde conseils de surveillance te rekenen valt. De leden van dezen raad zijn dan ook solidair tut schadevergoeding veroordeeld. De geheelc voorstad Saint-Antoine was giste ren in opschudding door een kinderroofmen had het kind gestolen van zekeren Blot, concierge in de rue d'Aiislerlilz, 52. Eene vrouw welke men rondom de woning had zien zwerven, wordt vour de pleegsler van dezen stoulmocdigcn diefstal ge houden. De politie doet onderzoek. Meppeï, 24 Sept. Naar wij vernemen, is de kerk der Hervormde gemeente van liet naburige dorp Ruinerwold gisteren nacht op eene brutale wijze bestolen. De dieven hebben met geweld eene der deuren van liet gebouw opengebroken, en vervolgens alle aanwezige bijbels van limine zilveren haken onldaan. De bijbels hebben zij deerlijk gehavend, in de groolsie wanorde laten liggen, Door de po litie is na ontdekking onmiddellijk onderzoek ge daan, 'twelk lot heden nog geen gunstig gevolg heeft gehad. Oosfcrbeeh, 23 Aug. Heden morgen werd alhier gevangen genomen en naar de gevangenis te Arnhem gebragt, zekere E. K wonende alhier van beroep venter in manufacturen. Hij wordt verdacht gehouden van in den nacht van 25 op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1858 | | pagina 1