No. 1505. Woensdag, 25 Augustus 1858. 15e Jaarg. Kieuwstijdingen. Verscheidenheden. ZIERIkZEESdllE NIEUWSBODE. Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. (Staat Wisconsin.) Abonncmcnts-Prijs: VOOR BEIDE DITGA.VECC. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post in Nederland- 4,60. Voor Noord-Amcrika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. AdvertentiVn: 10 cent voor eiken regeï. Zegelregt voor iedere plaatsing33 cent. De inzending der Adverlcnticn kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. IS ii r c a u Zicrikzce, Hoek van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Te Liverpool speelde eenc knaap van vijf tien jaren de zoon van een rabbijn aldaar niet cenigc kameraden en hecblle om een executie na te bootsen een koord aaneen spijker, terwijl bij het verder om zijn hals sloeg, mei dat gevolg dat bij hing. Zijne kameraden dachten hier al leen aaii spel maar bel bleek weldra dat hier eene noodlottige wezenlijkheid plaats bad, want toen men de knaap lossneed, was bij reeds een lijk. Parijs, 17 Ang. De Saint Public van Lyon deelt het volgende voorval mede Vader Crépin was rijk, maar gierig en in de laatste jaren wist hij zijne dagclijkschc uilgaven aan voedsel te be perken. Ilij was namelijk met de vrouw van den voormaligen concierge van de kerk St.-George overeengekomendat deze hem voor dien prijs zijn dagclijksch voedsel zou verschaffen. Voor ccnigc maanden nu had vader Crépin een verschrikkelijken droom. Ilij droomde dat zijne nevendoor zijn dood rijk geworden, zijn geld verkwistten, 's Daags na dien verschrikkelijken nacht zeide bij tot de genoemde vrouw »Jeauclte, wat zoudt gij er van zeggen indien ik u tot al- gcmecne erfgename maakte 7" »lk zeg dat gij ongelijk zoudt hebben antwoordde de brave vrouw, gij hebt neven en aan hen komt uwe nalaten schap loc." »Wat wal! mijne neven zijn door brengers mijne nalatenschap zal door hen verkwist worden doch gij gij zult mijn geld bewaren niet waar Hierbij bleef het gesprek. Eene maand daarna slierf vader Crcpin. Men opende bet testament en vond dat Jcanctlc de ccnige erfgename was van zijne nalatenschap die niet minder dan 3 millioen bedroeg. En de man die dezen schat bezatverteerde dagelijks voor zijne mondbehoef ten 33 centimes. Parijs, 20 Aug. Een droevig voorval heeft te Ponloire plaats gehad. De Heer B. zijn vrouw en bun zoon hebben zich door kolendamp van het leven beroofd. Do ongelukkigen hebben een brief aan den president van het gereglshof en den kei zerlijken procureur nagelaten, waaruit blijkt, dat ongelukkige speculation in granen de oorzaak dezer wanhopige daad zijn; dat zij ook hunne dochter (die twee dagen te vor.cn naar hare grootouders was vertrokken) in hun lot hadden willen doen deelett, maar dal de zoon verklaard had, niet met zijn vader en moeder te willen sterven, wanneer zijite zuster hetzelfde lol moest ondergaan. Droevig voor beeld van ongelukken door speculatie-geest veroor zaakt! De ongelukkige dochter is na liet vernemen van het rampzalig uiteinde barer dierbaarste be trekkingen krankzinnig geworden. Een brief uit Hongkong aan den Constitute- onnel incldl de volgende treurige bijzonderheden uit Canton: «Op dit oogenblik zijn wij hier alles behalve veilig; wilde ik u hiervan bewijzen geven, ik zou een lange lijst moeten vullen. Enkele wil ik u echter mcdedeclen. Tc Canton zijn drie Engclsche kooplieden, die van een vaartuig, van Whainpoa gekomen, waren gehaald, op eene ver schrikkelijke wijze gemarteld en daarna onthoofd. Een Protcslaulscli geestelijke is door het graauw geschopt, geslagen en gesloolen; drie schildwachten zijn neergesabeld of men heeft hun zakken kruid aangehangen, die men liet in de lucht vliegen. Tc Hongkong is een Engclsch praklizijn op zijne wandeling door drie Chinezen aangevallen en met gespleten schedel op de straat blijven liggen; een ander Engelschman werd op een hellenden weg neergeworpen en daar onder granietblokkcn voor dood achtergelaten. Zelfs een politie-ageut is on verhoeds overvallen en ontwapend, en werd door een Chinees neergesabeld, die zich daartoe van de sabel zelve zijns slagtoffers bediende. Men waagt zich niet meer uit te gaan om bij een vriend te dineren. Bovendien worden op de openbare straat op de meest onbeschaamde wijze diefstallen gepleegd en nog hij dit alles teistert dc cholera thans de steden Macao cn Hongkong. Eergisteren zijn zes Engclsche soldaten en gisteren twee, na een lijden van 24 uren aan dc ziekte bezweken. Den ge- heelcn nacht werden lijders naar het hospitaal gc- bragt. Eén regement, 300 man sterk, heeft 130 gcvaaï'lijkc cholerazieken. Weenen, 18 Aug. De OsUl. P. behelst liet volgende lierigt uit Dalmatic van 12 Aug. Ter wijl te Cherbourg luisterrijke pleglighedcu plaats hadden, alwaar Koningin Victoria als gast van Keizer Lodewijk Napoleon was verschenen, toonden in liet naburige Ragusa, te welen te Gravosa, de Fransclie en Ëngelsche matrozen geenszins door den geest der broederschap bezield te zijn. Zoo dikwijls deze bemanningen der vloten aan land kwain, omston den er vechtpartijen tusscheu hen, aan welke bij herhaling slechts door de tusschenkomst van onze jagers een einde kon gemaakt worden. Zoo wak ker en broederlijk de vloten van Engeland eu Frank rijk in de Zwarle zee naast elkander tegen den gcmcenschappclijken vijand gewerkt hebben, zoo weinig verdraagzaam betoonen zich de zeelieden van beide natiën in den vreedzamen omgang. Oin voortaan zulke hotsingen Ie verhoeden, heeft de plaals-koinmandant van Ragusa zekere dagen bepaald, waarop de matrozen van vreemde schepen aan land mogen komen, en met de betrokken scheepsbevel hebbers is overeengekomen, dat op den eencn dag de eene, op den anderen dag dc andere beman ning verlof bekomt om aan land te gaan. schoven terwijl dc ouloereikenheid der schatkist om haar te ondersteunen wordt voorgewend op hetzelfde tijdstip, dat vele millioeiien voor andere geprojecteerde lijnen worden afgezonderd cn hij gehoopte toestemming der wetgevende magt, daaraan zullen worden beschikbaar gesteldDe kamer merkt verder opdal de tegenzin der regering niet ontslaat uit bezwaren van technischeu of stralcgischen aard (welke bezwaren algemeen als overwonnen kuuncu worden beschouwd)maar dat de quintessence van het hecrschcnde gevoelen hij de regering schijnt te zijnvoor alle spoorwegen is er geld in dc schatkist, voor de Zcenwsche alleen nietof met andere woorden Nederland moet door de verwezenlijking van ecu groolscli plan opgebeurd worden, maar Zeeland verga Ook dc kamer wijst op de geschiedeniswaaraan men zeker mag oullcenendal dit vonnis voor de Zecuwsche bevolking te hard is en zij eindigt dan ook met hel eerbiedig verzoek, in naam der onveranderlijke beginselen van regtvaardigheid, dat het Z. M. bcliagc moge om hij de concessioncring en eventuele voordrag! Van wet nopens de begunsti ging van rijkswege van aan le leggen spoorwegen, de lijn van Vlissingen lot Roozendaal, in verbinding met de lijn van Rotterdam vid Breda lot Maastricht, bepaaldelijk niet alleen op te nemen maar ook deze lijn op dezelfde wijze en naar denzelfdcu maatstaf in de dadelijke ondcrslcuning van 's rijks schatkist te doen deelen, als andere lijnen, welke in het belang van Neèrlauds handel cn welvaart moglen ondernomen of geconccsioueerd worden. GEMENGDE BERlGTEN. en S. weder handgemeen geweest, en zullen nu liet boksen gaan leeren. Kooljc van den slagter Ie Rap. is gevaren met Loontje zoo als Pietje met Mietje, ofschoon hij zelf zegt dat dit zoo eigen is. De zwijger te Eilepak (Z. B.) heeft gedacht eenc oude 'duif te pluimen aan den zeedijk, doch het is mislukt, cn heeft nu oin een Rollcrdamseh vogeltje geweest cn ecu Wemcldiiigs schaap. Laat toch de vogels hunne pluimen en de schapen hun wol behouden. Kees met zijne louwen te Brou wershaven is links cn regis goed voorzien, en blijft dankbaar voor het complimentcu verlangt geen versch brood. Dc zwijger onder Nisse zegl: «Ik wil niet meer hebben dat zij voor inij te huis zuur aangezien wordt, en daarom spreken wij el kander nu in dc bloempjes-weide zonder van ecu struikel-Mak bevreesd le zijn. Te Wiesbaden heeft een Hollander op cciien dag 50,000 franc aan de speeltafel gewonnen; doch den volgenden nacht 20,000 franc verspeeld aan eene Parijsche nimf, die Ilij opzettelijk uit Parijs heeft ontboden. Ook moet die goede man met de gravin Cariguan de Lalour, die beroemd is om hare schoonheid, veel genoegen hebben gehad, om toch maar geen monnikenleven te lijden, zoo als hij het noemt. Dc Nederlanders In Noord-Amerika. Oostburg, 19 Aug. De oogst is binnen ge zameld eu valt zeer goed uit, ook de aardappelen beloven hier zoo vcci als het de oudsten van jaren niet heugt. [Ingez.) Sierlkzee 25 Aug. Het antwoord dat de minister van bimicnlandsche zaken den 2Gsten Julij op de bekende aanvrage Suermondtnopens den Zceiiwsch-Limburgschen spoorweg gegeven heeft, heeft ook dc kamer van koophandel en fabrieken le Middelburg niet diep leedwezen vervuld. Zij spreekt dan ook in een door haar aan Z. M. in gediend adres met onverholen smart uit dat inugt inderdaad de neiging dal Zeeland van het spoorwegnet uitgesloten btijve lot uitvoering komen, dit zou zijn eene onrcgtvaardighcid, zou groot en eene partijdigheid zoo ongegrond en willekeurig dat de koning haar niet zou kunnen gedoogen. De kamer ziet in het antwoord des ministers het voorgewende onvermogen der schatkist op den voorgrond geplaatst, om den spoorweg door Zeeland ad calendas graecas te verschuiven; zij hecht weinig waarde aan de op zich zelve staande betuiging der regeringdat deze dien weg nuttig acht bovendien is hare nuttigheid in die male algemeen erkend dat zelfs de vijandige invloeden welke hare verwezenlijking tegenwerken, alleen aan hare onmiskenbare nuttigheid zijn ontleend. Over de onberekenbare voordeeleri, welke deze lijn aan de Ned. handel aanbiedt, over de capaciteit van liet zeegat Vlissingen, ook bij dc uitbreiding der trans atlantische stoomvaart cu meer andere reden, welke voor dc begunstiging van deze lijn pleiten, wijdt de kamer niet uit. Alleen vestigt de kamer er nog de aandacht opdat ook uit een finanliëel cn staathuishoudkundig oogpunt beschouwd het benuttigen van een punt waar de natuur geeft wat elders niet dan inct zeer groote offers lot stand te brengen is, voor de baud ligt, en men eerder zou mogen verwachten daaraan eene voor keur te zien schenken dan aan localiteilen die door plaatselijke toestanden meer belemmeringen of hindernissen aanbieden. En toch, zegt de kamer, wordt deze lijn geheel op den achtergrond ge Een advokaat le Bverliest proces op proces, eu zou misschien beter gedaan hebben, op nieuw maar bierbrouwer le worden, dat hij eertijds was. Ecu aap le P. heeft, ecnige dagen geleden, zijn neus deerlijk gestooten. Hij had u. I. twee zijner knechts in een bosch op den rand van den straatweg zich laten verbergen, om eene fat soenlijke dame die zij reeds op liet kantoor hadden gevisiteerd, te overvallen, als verdacht kant bij zich le hebben; doch er was nicls voor den aap le vangen, eu zijne knechten trokken met beschaamde kaken terug. Te Wouw is een kalfskop zoo verliefd geworden op eene boerenmeid, dat het iu het oog begint te loopen; maar wat zal Louise daarvan zeggen? Een schilder te Bergen wordt verzocht, hier en daar zijne borreltjes te komen betalen, daar hij anders niet meer gelapt zal wor den. Geert te W. heeft reeds voor lang te B. ceuc Baroclielte gekocht, maar nog niet betaald. Ecu jonge Vos le Rozendaal begint zulke gekke sprongen te maken, dat men hem aau ceu ketting zal moeten leggen. Een praalzieke hoofd com mies in N. Brabant, wordt aangeraden zijn lange tong wat in te korten, en wat meer naar de grenzen om le zien, anders zal hij geknipt moeten worden. Aangekomen in het hótel de Eendragt te M drie priesteressen komende van Dordlrccht waar zij le spreken of te ontbieden zijn. Tc Nieuwe Tonge is ceu Bok, die gedurende de kermis de ongcregtighcid van een slagler heeft gedragen, en welks vleesch zoo men meende door de smalle gemeente was opgepeuzeld, op lieden weder ge vonden, waardoor eerie regterlijke vervolging is geschorst. Een roode Vonk te Dordt heeft zich in zijne dwaasheid lalen wegen door eene weduwe, maar is te ligt bcvondcu. Aldaar is bevracht geworden: iiet schip Mielje, voor rekening van Iwfee gebroeders, cn zal lossen op het Bagijnhof. »A1 hen ik getrouwd," zegt iemand le P. Polder, «toch zie ik Loonljc van Rapenburg gaarne cu al is zij wat kaal van hoofd, toch is zij hevalliger als mijne modepop." Als de heer li. altijd de sporen volgt van zijnen houd dan komt hij altijd te regt te Rap. bij dc vrouw van een Engel. Nu, zulke heertjes vallen niet vies. Gezien op de Klooster- kermis: een schoolvosje van B. zonder baard eu zonder meid, en misschien zonder geld ook, maar met een slioo hoedje. Tc P. P. hebben Jaantje Men weet, dat dc landverhuizers, die uit Ne derland naar Noord-Amerika oversteken, zich meest allen met der woon vestigen in de weslclijkc stalen van Noord-Amerika, als daar zijn Wisconsin, Illinois, Michigan cu Jowa. Meer dan iu eeuigen anderen slaat der Unie, stelt daarom de Nederlander be lang in genoemde gewesten cn dc beschrijving die ons van den toestand dier staten gedaan wordt door mevr. de wed. Stormzooals men weet, eene vroegere landgenoot, zal daarom wel met belangstelling door velen worden gelezen. Deze vrouw laat zich iu de Sheboygan Niewsbode op de volgende wijze daaromtrent uitDe ontwikke ling der Noord-Wcslelijke Stalen der Unie is aller belangrijkst. Sedert 1820 tot liet einde van 1836, dat is gedurende een tijdvak van 36 jaren namen zij elke 10 jaren 90 pCt. toe, zoodat zij nu ook zoo slerk bevolkt zijn, als ai de Ver. Staten te zatnen in 1810 waren. Volgens alle waarschijnlijkheid zullen zij, zoo voortgaande, in een dertigtal jaren nog talrijker bevolking lellen, dan de Unie thans bezit. Onder dien sterken vooruitgang mogen wij ook den staat Wisconsin niet vergelen, die in 1840 eenc bevolking had, welke met die eener stad van middelbare grootte iu de Nederlanden gelijk stond, dewijl do gehecle slaat destijds nog gecne31 duizend inwoners telde. Iu 1830 was hij de bevolking van Nederlands Hoofd stad reeds ver in getal zielen voorbij gestreefd, met zijne 303,358 bewoners, die in 1833 tot 532,109 waren aangegroeid, liet aantal inwoners wordt thans in 1838 door de slecds toestromende land verhuizers, op ecu millioen gerekend en zeer mo gelijk zal de aanstaande volkstelling in 1860 den wondervollen wasdotu van Winconsiu tot op 1'/, millioen verhoogen, als hel zoo sterk blijft toenemen. Die voorbeeldelooze ontwikkeling van het zoogenoem de Westen van Amerika, waaronder ook eenige der noordelijke stalen behoorenovertreft do stoutste verwachtingen. Men ziet dorpen en zelfs sleden, in eencn korten tijd, even als paddestoelen uit liet niet te voorschijn komen, waar men vioeger slechts onbebouwde velden, ecu enkel blokhuis of eenc eenzame landhoeve aantrof. Acht jaren ge leden lag dc ccnige spoorweg van Napels, aan lllinois-rivier, tol aan Jacksonville, slechls Ier lengto van 22 mijlen, terwijl er nu naauwclijks een country in den staat is, die niet door cenen spoorweg doorsne den wordt of in zijne nabijheid ligt, welke 2677'/, mijl laag is. In het getal mijlen der reeds voltooide spoorwegen is '.Illinois binnen 8 jaren reeds tot den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1858 | | pagina 1