IS No. 1105. 14e Jaarg. Xatwrdug, 5 September 1857. Wallen merika eren. Nieuwstijdingen. ersclieiden lieden 4 welke n, 'dl zoo zeldc gezorgd zit 'jen jaren ij1 jder meer i elen; doch hj koude in eg hl lot liet vjj 10 men niceii niet is we;] ;chaain voon ;el vatbaarder wijze handelil it men Rkei de WA Tl El Iheumatiek ij iheel kwijt zich in tijj in 10 jare: en graad, ai uit. VTTEN tcge 'tijdig genot: heeft. Az., te Delf; Ijetteu onde: Axel. nipson, Sas vaj rikzcc. ouwersliaven. Hulst. ZlERlKZËESGHfi IWËUWSmiwL Men Abonneert zich; In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika hij J. QUINTUS. te Sheboygan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika Frar.co New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zatnrdag Advertentlëni 10 cent voor eiken regel. Zegclregt voor iedere plaatsing 33 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag des voormiddags 10 ure. B u r e a u Zierikzee, Hock van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingczondcne Stukken Franco. IVEKPOOI, llaill lieden, hetzij enhciddooi ERG C.' ui Liverpool, mboolcn cii Sloom- cn te verkrijgen erdamÓpen LEENDEM' n liet kantoor zonder kin- rp in Noorè biedt kanier, ttsoenlijhc adres franco do IYcdcr- bijna alle op- om in |let 'gen zelf te eiding voo; egenbeidsge- afelcondities Fceslvieren- Vcrzoek- leveu. Een uit- eu Verliefden stellen enz- geïlfu- Gezel- bulp in de SEYLER en en ver- - Hand- en Zij komen de bij den Londen, 28 Aug. Over den moord van sir Hugh Wheeler, met zoo vele anderen, te Cawnpore spre kende, zegt de Morning Post: Het is hij het lezen der depêches onmogelijk bedaard te blijven op liet vernemen, dat de bloeddorstige Nona Sahib het gansche garnizoen van Cawnpore en daarenboven 240 vrouwen en kinderen, die zich binnen de ves ting bevonden, heeft doen slaglen. liet bloed ver stijft en kookt vervolgens door de begeerte naar wraak, zoo als nog nimmer eene natie die heeft gevoeld. Er is bezwaarlijk eene familie in Groot- Brillaniiie, die niet een barer leden in ladie heeft; duizende van deze gezinnen zijn dan ook in rouw gedompeld. Behalve wegens de banden van bloed verwantschap, is er geen Eiigelschinandie niet zijn leven zoude opofferen voor hetgeen eene heilige zaak is geworden. Wij hebben met tegenzin onze belastingen betaald, toen Engclands eer in den oorlog met Rusl. op hel spel stond, maar wat bclcekent geld iu eene zaak als deze? Ware het noodig, wij zonden millioenen geven. Tot eiken prijs moeten wij bloed voor bloed geven cu aan die duivels en de verraders iu Azie eene zoo geduchte les geven, dat het land ten eeuwigen dage er de herinnering vail behoude. Inmiddels houdt de afstand en het saisoen onze woede gekluisterd. Wij moeten helaas nog met verscheiden posten de lierigteii van bedreven gruwelen omvangen, alvorens de aankomst onzer troepen en hunne verrigtiugen op hel worstelperk te vernemen. Onze rouwdragende gezinnen zullen niet voor Kersmis de wapenfeiten onzer dapperen te weten komen. Ten slotte zegt hel blad, dat niet zooals de Times ge loofde, de troepen van Agra de opstandelingen van Neemufh hebbeq vervolgd, maar integendeel deze laalsten ten getale van 10,000 de Engelschen te Agra zijn guan aantasten eu hen hebben geslagen. Londen 51 Aug. De Morning Post behelst wederom een vertoog over de Indische zaken hetwelk aanvangt met aan te looneu dat de op stand iu Bengalen even onverwacht als onverdiend is geweest. De regering en hel volk van Engeland hebben inzonderheid gedurende de laatste honderd jaren ontelbare weldaden aan die provincie be wezen waardoor hare rijkdommen en bevolking in voorheeidelooze male zijn aangegroeid. Bengalen heeft iu de laatste tachtig jaren geen buitenl. oorlog te voeren gehad de belastingen drukken daar na genoeg nietde policic was er goed geordend er werden zooveel mogelijk inlanders aangesteld en liet onderwijs verbreidde zich meer en meer. Al die weldaden zijn niet eene zoo zwarte ondank baarheid beloond dat zelfs de geschiedenis der meest verworpene rassen van hel menschdom de wederga daarvan niet oplevert. Icdereeu iu Enge land beseft dat ontzettende pogiugen moeten wor den aangewend om een einde te maken aan loo- neelenwelke zelfs tijgers tot schande zouden strekken. Welke ook de voornemens der gouver neurs en der opperbevelhebbers zijn mogen het is twijfelachtig of de Engelsche soldaten te Delhi wel ccnen steen op den anderen laten zullen. Ellendelingen als Neha Sahib kunnen overigens on mogelijk slagen en daar hij reeds meermalen door den generaal Ilavelock nederlagen heeft ondergaan en, volgens de jongsle tijdingen, naar Bhitoor vlugtte zal hij een schandelijken dood niet ontko men jadien welligt reeds ondergaan hebben. l)e herovering van Delhi moeiiets vroeger of laterontwijfelbaar volgen en alsdan is het te hopen dat niemand die niet de wapenen in de hand gegrepen wordtbij het leven gespaard zal worden daarna is het de eerste pligt der regering een uitgebreid spoorwegstelsel in ludie ten uitvoer te brengen. In geen ander land ter wereld kunnen ■net minder kosten en met grooter nul voor de ont wikkeling en de verdediging des lands spoorwegen worden aangelegd. Die lage muitelingen, wier leven men mogl willen sparen zouden lot levenslangen dwangarbeid aan het maken van spoorwegen kunnen worden aangewend. Men verdeele hen iu verschil lende troepen en late hen twee aan twee geketend, gedurende liet overige van huil verachtelijk leven werken. Een zoodanig schouwspeldus eindigt de redenering zou als straf doel treffen en een afschrik kend voorbeeld zijn, terwijl het meer tot uilroeijing van het Bralunismus zou medewerken dan al onze zendelingen gezamenlijk. Te Woolwich is de wedergade der twee, uit de fabriek der Hoeren Mallet en C.° Ie Black- wall afkomstige 56 duims mortieren ontscheept, ten einde daarmede proeven te nemen; uien zal zich ecu denkbeeld kunnen vormen van dit ont zaggelijke werptuig, wanneer men weel, dat de hierbij behoorendc hom de zwaarte licefl van 28 centenaars. Wceaen, 50 Aug. In den laalsten tijd hebben de meeste groole machinefabrieken, wegens gebrek aan werk, een gedeelte der werklieden afgcdankl, hetwelk niet weinig ontsteltenis onder deze arbeiders heeft te weeg gebragt. De invoer van vee uit liet Noorden van Europa naar Engeland door middel van stoombooten, is in de laatste week sterk toegenomen. Zoo werden ouder anderen in eene der laatste weken niet minder dan 700 ossen en '1000 schapen en lammeren uit Sleeswijk vervoerd, en belangrijke overeenkomsten worden nog steeds niet Deensche veefokkers gesloten. De stoombooten zijn zeer doelmatig hiervoor inge- rigl en volbrengen de zeereis in 56 uren; de afsland tol aan de Engelsche losplaats (Lowestoft) wordt in 10 uren afgelegd, zoodat het vee in onbegrijpelijk korten tijd Ie Londen ter markt verschijnt. liet groote Beijerschc dorp Bursruck is voor cenige dagen bijna geheel afgebrand. Alleen de kerk en twee huizen zijn slaande gebleven. De on- gelukkigcn aldaar zijn thans des te beklagenswaar diger, omdat de reeds te huis gebragle oogst daarbij geheel verloren gaal. Te Wandsbeck bij Hamburg, is op 26 Aug. de weduwe Hollz iu 107-jarigen ouderdom overleden. Harderwijk, 27 Aug. Dingsdag j. I. hadden weder eeuige militairen het voornemen opgevat, on gevraagd met de Noorder zon te verhuizen, en om dat plan te bewerkstelligen reeds bij voorraad hunne militaire klceding verkocht. De kooper echter die het waarschijnlijk niet met zijn geweten konde over eenbrengen die omstandigheid te verzwijgen, gaf daarvan onmiddelijk kennis ter plaatse waarzulks behoorde, zoo dat de betrokkenen nog tijdig in hun voornemen werden gedwarsboomd eu onder Curatele gesteld. De daderes van den moord te Ham, is alhier in verzekerde bewaring gesteld. Het schijnt, dat zij het kind heeft weggenomen, zonder plan om het te dooden, maar alleen om het te doen doorgaan voor een kind, waarvan zij moeder zou zijn gewor den; opdat daardoor haar voorgenomen huwelijk te eer kon plaats hebben. De moord is door haar gepleegd uit angst, dat het kind bij haar zou worden gevonden. Over het geheel is de geschiedenis van die misdaad een onbegrijpelijk raadsel, te meer, om dat zij, die haar bedreef, volstrekt geen aanleg lot dergelijke gruweldaad schijnt te bezitten. Van loc- gebragte messteken is niets waar. Het ongelukkige wicht is half gesmoord en verder mei een stomp werktuig afgemaakt. 't Gooi1 Sept. De aanhoudende droogte oefent vooral ook op onze ontgonnen heistreken een hoogst nadeeligcn invloed uit de aardappclbouw iswat de late soorten betreftop vele plaatsen genoegzaam mislukt, de boekweit geeft eveneens een hoogst schralen oogst daar de rijke bloemtrossen zich door gebrek aan vocht niet tot korrels konden ontwikkelen in de slreken van het Slicht lijdt hel vee aan dorstzoodal reeds eenige runderen zijn afgemaaktdaar nicu vreesde dat zij tot volslagcnc dolheid zouden gevoerd worden in de Kernlanden is het deze behoefte eveneensdie vele bouwlieden voor hun veestapel duchten doelliet water der sloten is uitgedroogd eu dat van den Eem door dc aansluwiug der zee zóó brak dat het vee niet weerzin aan het met vele moeite toegevoerde den dorscht lescht. De tweede snede van het hooi bereikt zelfs op de vruchtbaarste weigrondeu dit maal hel middelmatige niet. Zierikzee 4 Sopt. Men verneemt dat op Maandag avond, door den heer Eduard Baniherg tot opening van het touneclzal opgevoerd wor den »de Vodderaper van Parijs," groot drama, vaudeville iu vijf bedrijven of negen lafereclcn en een voorspelwaarin de heer E. Baniherg de hoofdrol zal vervullen. Men leest iu dc Arnbem- sche Courant van 5 dezer umlrent genoemden lieer onder het rubriek vermakelijkheden liet volgende »De lieer Bamberg mag tevreden zijn over de on dersteuning, die hij ondervindt. Hij verdient die ook voor de vele moeite die hij zich geeft om, door goede keuze van stukken en vooral door alle zor gen aan eene goede opvoering te wijden, den bezoe kers van zijn salon cenige aangename uren te ver schaffen. De heer Bainherg gunt zich daarbij zelf geene rusl. Altoos vervult hij dc hoofdrol, en dat op uitstekende wijze. Door Z. M. werd op 15 dezer aan dc bewoners van Apeldoorn een feest gegeven. Toen Z. M. hij die gelegenheid een vierjarig knaapje aan de baud zijner zuster ontdekte, dat slechts de regterhand ten gebruiken had, wilde hij, dat het voor H. D rekening tol schoolonderwijzer zou worden opgeleid, met ver dere verzorging, aangezien het kind te ver buitenaf woont, om anders dagelijks de school op hel Loo Ic kunnen bezoeken; zeker eene aangename herinne ring voor dat kind op laleren leeftijd aan den dag, waarop Z. M. de wet op het lager onderwijs heeft bekrachtigd; hebbende de Koning betuigd, op dien middag zich te midden dier menigte zeer gelukkig te gevoelen. GEMENGDE BERIGTEN. Ons prinsje van Oranje is aan het hof van Portugal met de meeste beleefdheid ontvangen en is op vijgen getracteerd geworden. De ge boortedag van den keizer van Oostenrijk is óók in een gokhuis gevierd geworden. Te Haarlem loopen vele kiezers aan den leiband van een hoog geplaatst persoon. Ook Ie Dirkslaud is er een grootvader in den Gemeenteraad geloosd inet vlag en wimpels en de man is bijzonder iu zijn schik. Dc gezusters in de Weslwagenstraat te Rotter dam worden verzoclil, des avonds op de sloep niet Ie spioneren maar aan den kruiwagen Ie denken, waarop iemand dikwijls dronken werd 'thuis ge bragt. Pieler Jonas aldaar zoekt naar een meisje met ecu' groole bruidschat. Izaiik de duivel is nu gelogeerd bij een Engeltje voor f 60 per maand terwijl Engeltje alle mogelijke moeite doet om hein iu het net te krijgen niet om Izaiik maar om zijn spaarpot van f 60,000. De jonge Abraham op dc Hoogstraat maakt het de leden verschrik kelijk lastig met de verhooging van contribution en plaatsgelden. Het Zwaantje is te goed voor hein en wal meerder geld en wat minder wind ware óók goeddat een accoord bewijst van f 1000 aflossing per jaar met den interest van 5 pCt. Nu het Torretje Ie K. gelukt is niet de kermis te Goes een vrijer gehad te hebbenis zij zoo heesch gezongen dat zij van niemand kwaad kan spreken een bewijs dus dat: die anderen zwart maaktzelf niet wit is. Een winkelier te Tliolcn moest zoo veel kwaad van andereu niet spreken en wal minder slokjes drinken want anders zal hij spoedig op straat zitten. Dc policie te Oud-B. wordt opmerkzaam gemaakt op twee personen die sedert eenige dagen cn nachten, hij afwezigheid van den heer v. Au... om zijn huis zwerven waarom weet men niet maar inen weet weldat het ware typen van losbandigheid cn zedeloosheid zijn. Wordt gewaarschuwd voor Oud-Bcijerland- sclie kool inzonderheid Jansje, de dienstmeid van B. Uitgevonden door een vischkeurdereen middel legen verstoppingen. Jammer dal die knappe Man zoo weinig kalanten heeft. Ja Men steld u vooreen ambtenaar Een goed persoonvan zessen klaar Een gladde tongeen listig oog Een voorhoofd breed, maar ook zeer hoog, Maar inborst valsclibeslaan gemeen Gedrag zeer slecht met valsche rcèn Een zuiver beeld vau Isebel Waarom nog meer? ge kent hem wel. Spaarzaamheid en Gierigheid. Het is dc laak en de heilige roeping der vrije drukpers, voordurend de aandacht te vestigen op de feilen en gebreken die zij iu het staatsbestuur meent op te merken, niet om het schrale leedver maak dat sommigen misschcn vinden iu hel gispen en kwetsen der meer of min verdienstelijke per sonen die de teugels des bcwinds iu handen heb ben, maar oin door de kracht en gegrondheid harer beloogen het invoeren van verbeteringen en het weren van misbruiken uit te lokken. De schrijver, die waarlijk zijn vaderland lief heeft, vindt zich rijkelijk beloond, wanneer hij uit den gang der zaken bemerken kan, dat althans eenige zijner raad gevingen niet onopgemerkt voorbijgegaan, maar, ofschoon welligt iu vorm en strekking gewijzigd, in de hoofdzaak gevolgd cn verwezenlijkt zijn. Gaarne bekennen wij de geheime hoop te koesteren, dat die eer, wat de strekking betreft, eenmaal, hoe eer hoe liever natuurlijk, wedervaren zal aan de denkbeelden, die wij de vrijheid zullen nemen in dit artikel uiteen te zetten. Noblesse oblige: een Staat is verschuldigd zichzelven te eeren: cn legt de stand, dien een bijzonder persoon in de maatschappij bekleedt, hem verplig- tingen op waaraan hij zicii bezwaarlijk onttrekken kan zonder van zijn standpunt tot lager spheer af te dalen, nog veel meer is de staat verpligt en te genover zijne ingezetenen cn tegenover het buiten land een zeker decorum in acht te nemen, welks geinis niet altijd door inwendige degelijkheid, die wanneer het op stuk van zaken aankomt veel meer wezenlijke waardij heeft, vergoed wordt. Wij be doelen hiermede, dat do Staal zich wachten moet de zuinigheid te ver te drijven; hoezeer men ook noodeloozc uilgaven moge vermijden, moet hij zorgen dat zijne instellingen cu iuriglingen op dieu voet zijn die aan zijn rang betamen. Spaarzaamheid is eene deugd, maar gierigheid kan lot ondeugd ontaarden, en gierigheid zien wij hier in nicer dan één opzigl hij ons staatsbestuur doorstralen. Waar hel de huisvesting van hooge colegiën eu de bevordering van kunsten en weten schappen geldt, zien wij slechts luttele penningen beschikbaar stellen. Begeef n naar 'sGravenbage en zie hoe hel daar in dit opzigl gesteld is. De Eerste Kamer het hoogste collegie des rijks, zit daar verscholen in ecu vuil, haveloos gebouw, dat meer op een wachthuis of gevangenis dan op een npalcis de la nation" gelijkt. Men kan zijne oogen te naauwernood gclooveu, wanneer men den blik werpt op de lage, lotnpc deur, die langs een don keren trap naar het inwendige van het gebouw voert cn wij kunnen zeer wel de waarheid aannemen van eene dezer dagen door de Echo Universcl medegedeelde anecdote, volgens welke ecu Engelsch reiziger onlangs in ziedenden toorn ont stak tegen zijn onschuldigen wegwijzer, die hem wilde diets maken," dat dit het Hollandsche Hooger huis was. Inderdaad, een Engelsman een Fransch man, een liclg moet eerder kunnen gelooven, dat de Noordzee uit wijn bestaat, dan dal deze holen en gaten hel gebouw van een tak der Ncderlandscho Volksvertegenwoordiging zijn. Want het inwendige ziet er zoo mogelijk nog treuriger uit dan de ge vel; naakte, kale vertrekken, togtige gangen maken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1