iSlbï MM IIIJII INS Voorioopige Bekendmaking. Ongeveer 60 voeren ,DE KROON SM IDS-AF F AI RE Anii-Rheumatische Wallen LANDVERHUIZERS, Noord- en Zuid'-Amerika, en Australië Goedkoope en nuttige Boeken voor Burgers en Boeren. gehandeld, dan prins Maurits lieefl gedaan in do jaren 1(518 en 1(519. 'Jannetje. Wat is er toen 'gebeurd, meester Cat. Wel toen werden te Dordt de geloofspunten op de Synode vastgesteld, door Fransche, Engclsche, Duilsche, Zwitserschc en Nederlandsclie godgeleer den, en die anders dacht, werd vervolgd, gevangen gezel; ja, zelfs heeft Maurits zijn' tweeden vader, Oldenbameveldin 72jarigcri ouderdom doen ont hoofden, en het schavot tien dagen laten staan om schrik in Ie boezemen onder anders denkende zonen van hetzelfde Vaderland. En hoe het er toeging, kan de volgende zinsnede uit een brief van Carolus Niellius aan Jcan Augustijnge schreven Ie Dordt, den 15 Febr. 1019, bewijzen, waarin hij schrijft: «De schreeuwende onbillijkheid, «met welke men ons op deze Synode behandelt, heeft onze aanhangers geweldig verbitterd en iide zaak onzer tegenstanders zelfs hij hunne «vrienden verdacht gemaakt. Nadat men' ons zoo iihondsch uit de Synode gedreven heeft, zijn de «vaderen begonnen met geslotenc deuren Ie onder - ■Ihandelen, en zóó bedekt, dat de deurwaarders ■I telken rcizc last kregen alle hoeken te doorsnuffelen «of er iemand school, om hunne geheimen af te luisteren." Leoi. Nah, meester, as dat dan ook zeker moest wezen verdraagzaamheid." Nah, as ik f'arachlig dan maar blij hen, as ik hen een jood as wij beter verdraagzaam zijn. v. O. Ja, dal geloof ik, je vechten soms bijna in jullie kerk. 'J'annetje. Maar dat is maar gekheid. In de troonrede staal: dat het godsdienstig karakter sinds eeuwen door het Christendom is gevormd en ont wikkeld. Dus zal prins Maurits zeker als alle vorsten van Oranje, een vroom, echt protestantsch vorst zijn geweest Cat. Prins Maurits was een goed veldheer, maar een slecht christen. Hij boeleerde zelfs met cene freule die Roomsch was; en CarletonEugclsch gezant in den Haag, schreef den 1 Mei 1815 in een brief: dat Maurits zich in zijne nachtwande lingen veel vrijheid veroorloofde. üuip. O, te Rotterdam is er wei een prins van de trappen gegooid geworden; dat is niet erg, het zijn ook mcnschen, en een prins mag veel doen. Cat. Dat is waar; Maurits maakte er ook geen zwarigheid van, om afgevaardigden in de Staten in hun aangezigt te slaan, zoo als hij er een uit Groningen heeft gedaan. v. D. Ja, meester, ik geloof dat Tliorbecke óók bijna eens ransel heeft gehad. Cat. Dat niet, maar er is wel eens door eene vorstin gezegd: dat men lieni hel land moest uitzetten. J'annetje Maar, meester, had Barncveld nu an ders niets misdaan, dan dat hij van een ander ge voelen was iu zijne Godsdienstige begrippen dan zijne tegenstanders? Cat. Hij werd ook verdacht van in geheime betrekking te slaan met den koning van Spanje, om (zoo men het noemde) hel Vaderland te verraden. v. I). Dan liecft dit veel overeenkomst met de vonden die zij gevonden hebben om Tliorbecke te doen vallen; die werd inuners verdacht om Ne derland te verkoopen aan den Paus? Levi. Farachtig, of Nederland is een stuk lood, dat men zoo maar kan verkoopen; nah, as ik dan maar wan as ik had ecu stuk lood zoo groot as Amsterdam. J'annetje. Hou je mond, Livi, laat de meester spreken. Cat. Ja, Tliorbecke heeft het ook al mocijelijk gehad, zoowel als Barneveld; eit de Godsdienst twisten hebben zeer veel overeenkomst met die uit de dagen van prins Maurits. Toen wilden zij óók eene alleen heerscbende kcik, en dat willen zij weder. Doch wanneer zij het schavot van Bar neveld, en de pijnbanken waar zoo vele braven op zijn gemarteld, voor den geest brengen, dan zullen zij wel overtuigd worden dat wat niet mogelijk was onder de regering van prins Mauritsniet mogelijk is twee en een halve eeuw later onder de regering van Koning Willem 111. Boudewijn. Ik heb altijd in mijn schoolboek gelezendat prins Maurits zulk een braaf en edelmoedig vorst was meester. Cat. Dat vindt men iu alle schoolboeken; want niemand zal dwaas genoeg zijn om in een schoolboek geen vorst te vleijen, en daarom wat leugens op te disscben. Men moet in een schoolboek alle overledene vorsten zonder vlekkenzonder eenig gebrek vroom en regtvaardig uitschilderen, dan heeft men voorspraak bij hunne nakomelingen, en men wordt beloond voor leugentaal want nergens zit meer voordeel in dan iu vorsten—vleijerij. Huip. Ik wou met al dat getwist maar uit scheiden, en aan vermindering van lasten denken. Cat. Dat ware beter ook, Huip. v. D. Dan zou ik wel meer kcrmis-geld hebben, maar nu ziet het er maar smal uit. Cat. Dan zult gij geene buitensporige dingen doen, man I Huip. Ik zal het er eens goed van nemen net de kermis. Levi. Hebt je al een meisje Huip anders .'.unt ge me nicht Roos krijgen. Tannetje. Een mooi koppeltje. Huip. Ik zal er wel eene zoeken, die goed is en niet oud. Dus, meester, nu zon ik willen, dat ge vooreerst geene oefening hield. Cat. Dat zal niet wezen voor den 25 September. J'annetje. En waarom nu juist den 25 September, meester Cat. Dan is het juist 70 jaren geleden dat er gepluudcrt is geworden. Eu alles wordt herdacht, zoo als de overwinning bij Waterloo, de ticndaagsclic ruzie, het metalen kruis, en de hemel weel wat al meer. Dus dan zullen wij dien dag herdenken; en zoo wel als wij nu over prins Maurits gesproken hebben, zullen wij het dan doen over prins Willem de vijfde, enz. Eu nu veel plcizier niet de kermis. Een ^afgeluisterd gesprek. De zoon. Wel vader hebt gij in de Courant gelezen hoeveel de Ambachtsheer van Serooskorkc gegeven heeft aan de pastorij en nog meer? Dat is anders als bij onshier trekt de Ambachtsheer jaarlijks nog 50 gulden uit de armenkas De Vader. Jadie arme sukkel heeft het noodig en zijn zaakgelastigde doet wel om hem zijn voordcel te kunnen bezorgen. Ook weert hij alle verzoeken af die hem kunnen bcnadcelen. De Moeder. Ik geloof toch dat het met hunne beurzen zeer wel schiktalthans ik wenschle wel dat ons geld zoo na verleerd was dan zouden wij niet hang behoeven te zijn voor een harde winter. en tusschenliggende Plaatsen en Veereu. Dagen en Uren van vertrek in de maand September 1857. Van 2ierikz.ee Van Rotterdam XVoensd Vrijdag Zondag Woensd Vrijdag Zondag Woensd Vrijdag Zondag Woensd Vrijdag Zondag Woensd 2'smorg. 4 'smidd. 6 'snam. 9 'smorg. 11 13 .16 18 'smidd. 20 'snam. .23 'smorg. 23 27 .30 11 u 12» 1 5» 6 9 11 12 12» 4 5 7 10 30 30 Dingsd. 1 'snam. Dond. 3 'smorg Zalurd. 5 Dingsd. 8 Dond. 40 Znturd. 12 1 ii 5» 5 7 9 11 Dingsd. 15'smidd. 12 Dond. 17'smorg. 5 Zaturd. 19 5 Dingsd. 22 7 Dond. 24 8 Zaturd. 26 9 Dingsd. 29'smidd.12» 30 30 Rotterdam, 51 Augustus 1857. Tarwe. Van Nieuwe witte Vlaamsche Zecuwschc Flakkeesche cn Overmaassehe met ruimen aanvoer; de flaauwere bcriglen der buitenlandsclie markten waren van invloed op de onze. en niet dan tot vermindering van 30 a 60 eents per mud was er te verkoopen. Tn den beginne bedong men voor de allerpuikste blankste partijtjes f 10,70 t' 10,60 later niet meer dan f 10,20, f 10,30, puik middelsoort f 9.30, f 10,10 geringe en blaauwc soorten f 6.30 tot f 9,30 naar kwaliteit. Rogge. Nieuwe Vlaamsche, Zecuwsche Flakkeesche cn Overmaassehe met ruimen aanvoer, daardoor moeijelijk te verkoopen; alleen enkele zeer puike klusjes voor de zaai konden f 7,23 f 7,33 opbrengen verder is die 10 a 20 c. per mud lager aan te nemen, puike f 6,80, f7,tO, mindere soorten van f 6,30 tot f 6,70 te noteren. Jarige van f 3,30 tot f 6. Heden ontvingen wij de treurige lijding, dat onze geliefde jongste Zoon, TEUNIS, op den 5 Juuij, aan de gevolgen eener korte, maar hevige ziekte te Pankal Pinangiu den jeugdigen ouderdom van 20 jarenis overleden. zlbilikzee, A. de CLERCQ. 50 Augustus 1857. M. de CLEKCQ, de Does. Op nader Ie bepalen dag, in de maand October 1857 zal de Weduwe I. van SCHELVEN ten overstaan van den Notaris J. P. van BORRENDAMpubliek pre senteren te verkoopen Een hecht en sterk gebonwingerigt tot WOON-, WINKEL- en PA KIIÏI1S, met de Erve en verdere gevolgen van dien zeer gunstig ter nering staande cn gelegen aan de oostzijde van den Dam, te Zierikzeegemerkt letter B No. 84 kadaster sectic A Nu. 502 waarin sedert vele jaren is cn nog voortdurend met goed succes wordt uitgeoefend eene SLIJ TERIJ in Wijnen en gedistilleerde Dran ken een gemiddeld jaarlijks debiet opleverende van ruim 500 Ned. vaten. Nadere informatien te bekomen bij opgenoemden Notaris te Zierikzee. te koop bij SIMON SIESin den Hemte Z ierilczee. De ondergcteckende maakt aan bel geëerde Reizende Publiekalsmede aan zijne Stad- cu Lamlgenootcn bekend, dat bij van heden af zijn LOCEIIISJIT, genaamd staande in de Meelstraat alhier, beeft geopend. ilij beveelt deze zijne nieuw opgerigle zaak in aller attentie aan. Zierikzee, M. AUGUSTIJN. 1 September 1837. De ondergeleckciide geeft door deze aan zijne Stad- en Laiidgciioolen berigt, dal liij door aankoop eigenaar geworden is van de van CORNELIS GANS. Minzaam beveelt hij zich in een ieders gunst cu hoopt door cene prompte en soliede bediening die gunst te verwerven, die zijn voorganger ruim 51 jaren heeft mogen ge nieten. Zierikzee, T. van AKEN. 1 September 1857. Ontvangen cene sortering fraaije J. M. KNAAP, Horlogiemaker, Nieuwstraat, D, 252. Dc zalf en Pillen van Holloway zijn uitmuntende middelen voor klierziekte. F D te Oosterwold, was in een zeer bedenkelijken toestand. Sedert jaren was hij onderhevig aan klierziekte, en ein delijk was zijn geheel ligchaam bedekt met zweren, het welk hem tot een voorwerp van afschrik voor een ieder maakte, ilij beproefde alle bedenkelijke geneesmiddelen doch te vergeefs eindelijk werd hem door iemand aan geraden. het gebruik der zalf en pillen van Holloway, hij volgde dien raad op, cn na dczelven gedurende eeni- gen tijd gebezigd te hebben, werd hij volmaakt hersteld. Door het vermeerderd Debiet zijnde op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende Doosjes Pillen van f 0,80, 1,83/3,ƒ6,73 713,30 ƒ20.20 Potjes Zalf van -0,80- 1,83-3.7,30- 13,83- 20,20 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den beer B. van ASPEREN VERVENNE, te Goes J. STRAzVTMAN Hoofd-depöthouder te 's Hertogen- bosch, alsmede te LondenStrand 244Holloivay's Etablissementcn te New-York80 Maiden Lainc. o f Wat is Rhcumatiek Deze vraag, welke m, zich zelven zoo dikwijls doetwordt zoo zelj, goed beantwoord en even zeldzaam gezorgd ij, legen Rheumatick Ie vrijwaren. Tien jaren ij genoeg 0111 geen Rheumalisclie lijder meer i vinden, als men doelmatig wil bandelen; doch Ik gaat het gewoonlijkmen vat eene koude in tei of ander ligchaainsdecl men wacht tot het «J zelve overgaat, zich verplaatst of zoo men nice; verdwijnt, doch wanneer de oorzaak niet is wei genomen, blijft de kwaal in hel ligchaam voon woelen, een andermaal is men zooveel vatbaard# waarmede men dikwijls op dezelfde wijze handelt zoodat men ten laatste begrijpt dat men Rbei malisch is. Thans bestaat er in bovengenoemde WATTEh een onfeilbaar middel om geen lïlieumatiek fe krijgen en verouderd Rhcumatiek geheel kwijt li raken, en mogl 1111 elke ligte lijder zich in lijf van dit middel bedienen, dan is er in 10 jare: geen Rhcumatiek meer bekend in dien graad, il waarin men thans zoovele lijders vindt. Even zoo zeker vrijwaren deze WATTEN tegi zweren indien men dezelve vroegtijdig genot; aanbrengt, eer de zweer zich gezet heeft. Houfd depót bij A. BREETVELT, Az., tc Delf| die lot bewijs der echt beid de Biljetten onde teekent. J. C. Dclvooijc, Ylissingen. D. Ricmens, Zaamslag. C. Leunis. Terncuzcn. J. A. Goedhals, Middelburg. D. Hildcrnisse, Goes, Vlasmarkt. J. J. van Spanje, Axel. J. G. A. Thompson, Sas vat] Gent. J. Smits, Zierikzee. G. A ling, Brouwershaven Tb. Annacrt, Hulst. die over Rotterdam, Antwerpen of Liverpool nau| willen vertrekken, vinden slceds dc geschiktste gelegenheden, bellij per Stoomboot of met Scheepsgelegenheiddooi' de kantoren van de heeren VfNESBERG C.1, gevestigd te Rotterdam, Antwerpen cn Liverpool voor welke kantoren wekelijks Sloombooleu Zeilschepen vertrekken. Informatien omtrent vertrekkende Sloom- Zeilschcpeu, alsmede de prijzen zijn te verkrijgen bij den Agent P. VERTREGT, tc Botterdam, Ópei Rijstuin, wijk 11, n.° 60, bij JAN LEENDEflT VISSER te Ouwerkerken te Goes aan bet kantoor in de Wijngaardstraat. Een rentenier met vrouw, zonder kin- deren, op een aangenaam dorp in Nooii Braband niet ver van Antwerpen biedt kamer tafel met gezellig verkeer, aan cene fatsoenlijke DAMEtegen zeer billijken prijs adres franco aan den Uilgever dezes. I. Gids voor ieder die met geid omgaat of bet leencu en koopen volgens de. Neder- landsche Wet; door W. de GELDER, Oud-Inspecteur der Registratie. Prijs 60 Cents. II. De Vraagbaak voor Burger en Hoopmanbevattende Voorschriften van bijna alle Aclen en Overeenkomsten in Burgerlijke cu Handelszakenmet ophelderende Aanmerkingenop gaven van verschuldigde Zegel- en Registraticregtenenz. Eene practische bandleiding om in hel burgerlijk leven alle voorkomende onderbandsche stukkenzonder behulp van deskundigen zelf tc, kunnen op maken, door denzelfden. Prijs f 1, III. De Tafel-ceremoniemeester, of volledige verzameling van Toasten of Tafelcondities in Proza bij alle voorkomende gelegenheden, door J. de BREET. Eene onmisbare Ifanlciding voor genoodigden tot Feestpartijen en Maaltijden. Prijs 75 Cents. IV. Nieuw volledig Feestboek. Verzameling van Nieuwe en Oorspronkelijke Gelegenheidsge dichten voor alle mogelijke Feesten Tafelzangen op de meest bekende Zangwijzen Tafelcónutties of Toasten voor Feestmaaltijden, Albumversjes, enz. Eene onmisbare Handleiding voor Feestvieren den door denzelfden. Prijs f I,— V. G. C. Claudius' Volledig Brievenboek, bevallende voorschriften van Brieven, Verzoek schriften Bekendmakingentoepasselijk op allo omstandigheden uit het dagelijksch leven. Een Handboek lot eigen oefening voorzien van vele Opmerkingen omtrent Stijl cu Taalden uit- cu inwendigen vorm van Brieven, de Titulatuur, enz. Prijs 1, VI. Briefstijl voor Minnende Harten. Volledige Verzameling van Blieven, die bij Verliefden in alle gevallen en betrekkingen kunnen voorkomen. Prijs 50 Cents. VII. Het Brievenschrijven gemakkelijk gemaakt van Brieven bij allerlei gelegenheid, door W. J. OLIVIER. Prijs 55 Cents VIII. Het grappige Boek. Magazijn van Anecdoten Aardigheden, Kwinkslagen, enz. geïllu streerd inet vele platen en gclilh. Omslag in kleuren. Prijs f I IX. Handigheid is geene Hekserij of de Noordsclie Toovenaar in den vrolijken Gezel schapskring bevattende Goochelstukjcsde Kunst van Buikspreken, enz. Prijs 40 Cents. X. De huisarts, of aanwijzing ter bewaring der gezondheid en ter aanwending van hulp in de meest voorkomende ziekten en ongevallen. Volgens dc beste geneesk. schriften bewerkt, door Dr. 0. SEYLER tc Vierlingsbcek. Prijs f 1,25. XI. Nieuw Handboek der Weilevenkeid of Handleiding om in Gezelschappen en ver schillende betrekkingen des levens zich wellevend en beschaafd te gedragen. Een nuttig Hand- en Hulpboek voor oud en jong van beiderlei kunne. Prijs 90 Cents. Een iedervan wat rang of stand kan deze werkjes met vrucht gebruiken. Zij komen dagelijks in vele pzigten te pasen zijn in alle Boekwinkels te bekomen, alsmede bij den Uilgever H. A. CAMPAGNE, te Tiel. Van sommigen zijn reeds DUIZENDEN Ex. verkocht. zijn gaan Londc wederom hetwelk stand iu is gewce; hebben jaren wezen voorbeen beeft in te voeren neurs en is twijfel wel ccui Ellcndcli mogelijk den gem envol vlugllc men De bei later hopen baud gc worden een uil te bren met mi wikkelii worden uien m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 2