!o. 1404. fVoensdag, 2 Sep 1857, fi 4e Jaarg. 1 Nieuwstijdingen. Verscheiden heden. Zeil- en R0ej. van inter, an Redcrijkci gocdgedaeli plaats hebbei •n aan H. D. 7 zouden worden M. welwillend te geven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Almanak practiselic ah Nen Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. V c r s c h ij n tt Op Woensdag en Zaturdag A (Svcrtcntiën: 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. IS u r c a u Zier ik zee. Hoek van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Londen, 27 Aug. Sedert het bekend worden n den lndiscben opstand zijn 57 vaartuigen, waar- ider 18 stoomschepen, met 15,955 man troepen, t onze havens naar ludie vertrokken, terwijl nog andere bezig zijn 2918 man in tc nemen. Ten gevolge van de oproeping, om de onge- ikkige Britsche ingezetenen in Indie geldelijke hulp Ie verleenen, heeft de lord mayor zich reeds gisteren slaat gesteld gezien, om voorloopig eene soin van ,000 rupijen aan den gouverneur-generaal onzer 0. I. bezittingen over te maken. Londen, 28 Aug. Het vergaan van het trans portschip Transit komt Engeland op een verlies tan 100,000 p. s. te slaan. Men duidt het der admiraliteit zeer kwalijk, dat zij aan dezen bodem, die reeds bij de groote schecpsreviic Ie Spilhead lulkc zware schade had geleden, dat hij aanmer kelijke herstellingen moest ondergaanhet leven van 800 man troependie naar China beslemd karen, heeft toevertrouwd. Het schip Lightning is gisteren met 680 man troepen naar Indie vcrlrokkcn. De Engelsche koopman Busion (dus verhaalt 'iet blad (he Liverpool -Albion) geraakte, loen hij mdarrgs zich Ic Hongkong bevond, in geene geringe erlegenheid len gevolge van een onberaden door hem geuit gezegde, Op zekeren dag met zijne 19jarige zeer schoone vrouw hij cenen Mandarijn der plaals ten eten zijnde, vroeg de Chinees, in het denkbeeld dat de vrouwen in Engeland even slaafs behandeld worden als in China, hoeveel zijne vrouw hem wel gekost had. Twee duizend dollars was hel schertsend antwoord van den Brit. Naauwelijks had zich mevrouw Buston voor een oogenblik verwijderd of de Mandarijn bood hem 5000 dollars voor haar. Daar de Engelschman het gesprek op iets anders poogde te wenden legde Kin lil dit gedrag uit als een tceken dal hem de prijs te gering wasen verhoogde dus zijn bod met 2000 dollars. Er bleef dus den lieere Bustonom zich uit de verlegenheid te redden niets anders ever, dan zijnen gastheer te kennen te geven dat hij zich een beslissend antwoord voorbehield, tot dat de Britsche Gouverneur van het eiland zijne toestemming tot den handel geven zou. Voortaan hoedde hij zich echter zorgvuldig met een Chinees te schertsen. Par(js28 Aug. Alhier bestaat thans groote ingenomenheid met Chinesche uurwerken, die de oren niet door wijzers noch door slaau te kennen geven. Door eene bijzondere inrigting beantwoor den twaalf verschillende reuken aan de twaalf uren van den dag, zoodat men den tijd niet zien maar ruiken kan. Al nadat het uurwerk een rozen- of jasmijngeur afgeeft, weet men welk uur het is, of middernacht of middag. Zoo meldt de Figaro, eene goede autoriteit Triest, 28 Aug. Volgens alhier ontvangen handelsbcrigten uit Calcutta hcerscht in Indie een geduchte hongersnood de prijzen der levens middelen zijn dien ten gevolge zeer hoog. De veel belovende oogst en de in de steden opgehoopte koopwaren werden met bederf en vernietiging be dreigd omdat de velden door de landbouwers verlaten zijn en de uitvoer-handel gestremd is. Weenen, 26 Aug. Wij hebben onlangs melding gemaakt van eene bcrooving van ecu postwagen bij Verona, door verscheidene welgckleede personen, die zich ook zeer beschaafd gedroegen. Thans meldt men uit Verona, dat men reeds 6 van de personen, die zich aan deze aanranding hebben schuldig ge maakt, heeft ontdekt en in hechtenis genomen. Het zijn alle geëmployeerden in handels- en bankiers huizen te Verona. In deze hoedanigheid viel liet hun gemakkelijk bekend te zijn met de aanzienlijke geldverzendiugen. De som, welke zij bij die straat- roovcrij buil maakten, bedraagt ruim f 38000. Den 25slen dezer legde te Koblents een officier in tegenwoordigheid van den generaal van Wasser- sclileben en van verscheidene staf-officieren welgeluk te proeven in de zwemkunst af. Hij was gekleed met rok en broek van waterdigte stof, aan wier zamenstelling men de mogelijkheid van de door hem uitgevoerde manoeuvres in het water toeschreef. De bedoelde officier namelijk was slceds lot aan dc horst in het water, kon stil blijven slaan, slroom- op- en afwaarts marcheren en op dc diepste water plaatsen de mocijelijkste exercitiën met het geweer uitvoeren. Men meldt uit Petersburg, dat gedurende den oorlog in de jaren 1855—1856 ook de stand van geneeskundigen veel geleden heeft. In dit tijdsver loop zijn 582 geneeshccren deels aan den lypluis, deels aan de cholera, deels aan andere, hunne gezondheid en leven ondermijnende vcrmocijcnisscu en inspanningen bezweken. Drie genccslieeren werden hij de uitoefening van hun beroep op het slagtveld gedood, twee stierven aan zware verwon dingen. De Russische Med. Z., aan welke wij deze bijzonderheden outlecnen, meent dat veel tijd, on derwijs eti kosten zullen noodig zijn om dit verlies van 582 gcneeshcereh te vergoeden. Van alle zijden ontvangt men berigten over het uitbreken der cholera in kleine steden en ten platten lande in Zweden. De daling der graanprijzen duurt op de meeste markten in Zwitserland voort. Zij ontvangen thans toevoeren van graan uit het binnenland, zoodat de invoer daarvan uit Beijeren en Wurtemberg zeer vermindert. 's Gravenliage, 28 Aug. Z. M. de Koning heeft den Heer Dr. G. Simons, gewezen minister van bin— neul. zaken en llians lid van den Raad van Slate, eervol ontslag verleend als directeur van de koninklijke Academie, ter opleiding van burgelijkc ingenieurs, enz., te Delft. De minister van koloniën heeft de gemeente besturen aangeschreven, om ten spoedigste aan hem op te geven, hoe vele der in hunne gemeenle verblijf houdende gepensioneerden en gegageerden van de laudmagt in Oost- cu Wesl-Indie, zijn ongehuwd of weduweuaren zonder kinderen ten hunnen lasle, en hoevclen gehuwd; alsmede hoe velen der gehuwden of weduweuaren zonder kinderen ten hunnen laste (van de gegageerden beneden den rang van officier), worden geacht middelen van bestaan te hebben ne vens of buiten hel aan hen toegekende gageincut. De ze opgaven zijn aan het departement van koloniën verzocht, door de commissie ingesteld lot het voor dragen van een plan lot daarslelling binnen de hoofd stad des rijks vaii een koloniaal militair invalidenhuis. Men verneemt, dat de zaak der Maleijers voor het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland zal worden behandeld op Donderdag 1 October e. k. en volgende dagen. Het openbaar ministerie in deze zaak zal worden waargenomen door den advocaat-generaal Mr. Franyois, terwijl naar men verzekert, ambthalvc als verdedigers zullen optreden dc HH. Mrs. C. van Bell, A. M. van Stipriaan Luïsicus, B. L. Rasch en N. S. Pols. Een jongen van li jaren, genaamd J. P. heeft zich in het begin der afgeloopcne weck, ten huize van onderscheidene ingezetenen vervoegd, verzoe kende aan de huisgenooten namens en ten behoeve van den lieer des huizes, hein mede te geven dc Zoudagsche jassen, ouder voorgeven dal die Hecren eene wandeling naar buiten wenschten te doen aan welk verlangen in twee huizen is voldaan. Die voorgevens echter geheel bezijden de waarheid zijnde en die jongeling hebbende kunnen goedvinden de alzoo op eene bedriegelijke wijze verkregene klec- deren naar de bank van leening Ic brengen is hij le dier zake door dc bevoegde niagt aange bonden cu in verzekerde bewaring genomen. Vlissingen, 50 Aug. IIcl getal zieken in hel militaire hospitaal alhier is aanzienlijk gedurig worden er transporten van de gedetacheerde com- pagnien te Brcskcns en Neuzen hier aangebragl dewijl er op die plaatsen geene genoegzame ge legenheid tot behandeling derzelve beslaat. Ook de gezondheidstoestand onder liet garnizoen alhier is meer ongunslig dan iu andere jaren op dezen tijd. De overgroote warmtegepaard met de scliaarschhcid aan goed drinkwater draagt veel hiertoe hij. Zierikzee, 1 Sept. Wij hebben het genoegen onzen Stad en Laiidgenooteii le berigten, dal niet gelegenheid der Zicrikzeesche Kermis, de heer li. D. Cohen Pliolografeur te Goes eenigc dagen alhier zal vertoeven en zich bezig zal houden met het maken van ['holografische Portretten. Daar genoemde lieer het zeer ver in dit vak Iieeft gebragtvertrouwen wij dat velen van deze ge legenheid profileren zullen, door zich een portret aan te schaffen. met een Porlugeesche Jood up reis zal gaan in al haren zwier en glans. Een dijkbaas te T. kan maar niet slil zitten als de doininc bezig is over liet 10" gebod. Een haan zonder staart le Oud- Vossemeer moest wat minder kraaijen daar de buren er suf van worden en wal heter de modder gooi. achter zijn huis schoon maken of hij zal in zijn kuif gepikt worden. Een Wolf aldaar brult zoo verschrikkelijk iu de kerk dat de naast hem zittende personen dc vingers in hunne ooren moeten sloppen. Dit dus niet nalatende zal de koster hem moeien muilbanden. Onder Poortvliet heef! een slaglcr uit T. runderen wezen koopen zonder geld doch kalveren heeft hij bij dozijnen gekocht van 6 cents, cu dadelijk betaald. GEMENGDE BEBSGTEN. In Amerika is een man overleden, die waarschijn lijk nog uit het geslacht der reuzen is uit de voor wereld. Hij was 7 voet en G duim lang 6 voet en i duim in omtrek en ruim 1090 pond zwaar. Peer te B. wordt aangeraden niemand meer te beleedigen wanneer hij de omliggende dorpen doorrijdt met zijne antique tilburie. Een aap te Putte is bevreesd voor rotting-olie, en laat zicli vergezellen door Iweo moedige gasten. Een ta melijk domme schoolvorst le R. laat schier alles over aan de secondanten behalve de keuken waar het trouwens niet zeer vel is. De kalfskop te W. wordt jaloerscli omdat Bril bij hem visites maakt als hij van huis is. De maréchausséc's hebben den heiligen Bernardus te Uilckoten schrik op het lijf gejaagd hij is dan ook twee maal de kist uit en in gekropen. Te B. heeft de Heilige Maagd een mankement aan haar hoofdstuk gekregen. Een maréchaussee aldaardie veel voor keuken prins speeltheeft nu eene keukenprinses aan de hand doch men denkt dat hij zicli branden zal aan potjesdie anderen hebben gereed gemaakt. Leman in den Oppert te Rotterdam moest wat heter uil zijne oogen zien dan naar de docliler van een lorrenkoopman. Maar de liefde is blind. De eerbare moeder uit het armhuis te Aag. mag zich met hare dochters wel stil houden om anderen Ic be lasteren daar zij aan hare dochters genoeg heeft. Te Brielle pronken de dochters van een school vorst als schoolvorstinncn, en locli is het maar goedje van dc Vlasmarkt. Door dc aanhoudende droogte, welke te Middelharnis heerschtzijn de prijzen van het bier opgevoerd lol op 50 cents dc kruik. Weggevlogen te St.-Mde meid van den watermolen en is aangeland in liet nest van een koekoek waar zij zeer geschikt zal zijn voor de dienst doch laat zij bedenken, dat een koekoek nog te lui is om zijne eigene eijeren uit te broeijen veel minder die van anderen. Dc leden van het zanggezelschap le Oud-Vosseniecr zijn bijzonder tevreden over den doininé van Nicuw-Vossemeer wegens hel onthaal op de zangpartij ten zijnen huize, waartoe zij uilgenoodigd warenwant van jullc- peerljes zai men niet beschonken worden. Niemand beklaagt dan ook zijne gemaakte kosten van over varen, en zij houden zich gerecommandeerd. Twee bakkers uit T. cn één van Oud-V. zijn op reis ge weest om varkens te koopen cn zijn als zwijnen terug gekomen. Het schip Huibrinagevoerd door stuurman Pieter, heeft, na 9 maanden reis te Bonimeuede hare rijke lading gelost, is lek en moet gerepareerd worden. Tc Dirksland heeft de dochter van ecu naaldriddcr een goed gebruik ge maakt van de gelegenheid dat het kerkorgel gcre pareerd werd, door de twee Rolterdainsche hcejren de kerk te laten zien. Ook zegt mendal zij Eioe een ffiuitscli-Anierikaansche brief in E>untschlantl kan gelezen worden. Davenport, in de stad Jeovaii 5 Jeune 1857. »Lievc ouders! Uil uw brief zag ik dal gij gezond zijl, en dat verheugt mij. Ik hen goed af. Sedert Kersmis heb ik een schoone Lotle cn een grooten stock aan de hand en ga ik op hel land pellelen en maak geld. Veel groeten aan allen van uwen getrouwen Jacob." De ouders, verschrikt over dezen brief, antwoorden: Sawinkel, 12 April 1857. «Lieve jongen! Uw akeligen brief hebben wij wel ontvangen. Hoe dikwijls hebben wij u gezegd: trouw niet zoo vroeg! en nu zijt gij in ellende. Eene schoone Lotte hebt gij aangeslagen en een groote slok aan de hand dat is ongetwijfeld een rampzalig huwelijk. O jammer daar hebt gij de vruchten. Nu moet gij op het land bedelen. En 't schrikkelijkst isdat gij veel geld maakt Zoo zijt gij niet alleen een ongelukkig echtgenoot, een bedelaarmaar welligl ook een misdadiger ja wie weet, hoe spoedig gij een valsche munter wordt. O wij bezweren u keert terug cn grief niet weder uwe diep bedroefde ouders. De goede nienschen wisten niet dat lotte een stand betcckent, dat een grooten slok aan de hand wil zeggen veel goederen in den handel le hebben dat pellelen is met koopwaren reizen en geld maken zooveel is als geld verdienen. SITG-SSOITDSITS STITZZEU. Ecu Catechiseermeester de Nederlandsclic jeugd ouderwijzende in de Vadcrlandsche Geschie denis en bij behoorcude wetenschappen. Present: Levi, Huip, van D...., Boudcwijn, Klaas en l'annctje. Twee-en-twintigste Les. Cat. Hel nieuws van den dag, kin deren, is, dat de Tweede Kamer is gesloten cn de schoolwet is aan genomen. Huip. Hel is nog al heler af- gcloopen als ik gedacht heli mees ter; in het eerst scheen hel of ze 'elkander in het haar zouden ge vlogen hebben in de Tweede Kamer 1 cn dat over eene Huip, ze zijn zoo dwaas niet meer als vroeger om door beuzelarijen een geheel land in beroering te brengen cn liet eene volk tegen het andere le doen opslaan. Willem 111 heeft in dezen wijzer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1