No. 1403. Zaturdug, 29 Augustus 1857. 14e Jaarg', Nieuwstijdingen. Z1ERIK/EE8CIIE NIEUWSBODE. 91en Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, tc Sheboygan. Abonncments-Prijs: Voor beide uitgave*. Voor 3 maandenJ 1.30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York, Doll. 1,10. fe- c r s c li Ij n t Op Woensdag en Zaturdag AdvcrtentlKni 10 cent voor eiken regeï. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 33 cent De inzending der Advcrtenticn kan geschieden lot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee. Hoek van de Sehuitliaven B, No. 91. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Londen, 25 Aug. De parlementaire commis sie betrekkelijk den verkoop der officiers -plaatsen in de armee is tot een besluit gekomen, hetwelk waarschijnlijk geeue partij zal voldoen. Zij wil den verkoop der officiers-patenten laten bestaan van den luitenant tot den majoor ingesloten; eerst van den luitenant-kolonel opwaarts zou de benoeming naar verdiensle invallen, en wel op voordragt der res pective kolonels en generaals een ruim veld voor het nepotismus bij alle plaatsen juist die het meeste gezocht worden en het voordeeligst zijn. De ruin- derheid der commissie heeft te kennen gegeven van gevoelen te zijn, dal cene gedeeltelijke ver andering kwaad zou doen en liet tegenwoordige systeem of vervallen of in zijn geheel blijven moet. De Kamer van koophandel Ie New-Castie heeft dezer dagen openlijk verklaard, dal zij de bezwa ren van Lord Palmerston tegen de doorgraving der landengte van Suez, ongegrond acht. De voorstan ders der doorgraving van die landengte maken bij deze gelegenheid de opmerking, dat, indien de onderneming tot stand ware gebragt, het bezwaar wegens het zenden van troepen van In die langs deze route uit den weg zou zijn geruimd, vermits de Engclsche regering alsdan geen verlof zou hebben tc vragen. In Amerika, van waar de tafeldans met andere soortgelijke fralsen voornamelijk is uitgegaan, heeft deze tooverkunst onlangs eenc deerlijke nederlaag geleden. Een hoogleeraar te Boston Felton ge naamd loofde een prijs van 500 dollars uit aan dien spiritualist, die hem, of liever eene door hem bijeengehragle commissie, zoude overtuigen dat een zoogenaamd medium iu staat was, te vertellen, wat prof. Felton in eene aangrenzende kamer den geesten toegefluisterd had, of een woord Ie lezen, hetwelk hij op een papier geschreven en dan be dekt zoude hebben of eindelijkdat het medium klavier zoude spelen zonder de toetsen aan te raken, een stoel van zijne plaats laten gaan, enz., al hetwelk de spiritualisten beweren dat mogelijk is. De commissie bestond uit de professoren van de Harward-Unüersity en ook de beroemde na tuurkundige Agassez nam daaraan deel. Dertien van de beroemdste mediawaaronder de lieer Redman, Mrs. Brown, Miss Fox, verschenen voor deze commissie tc Boston. Maar geen enkele was in staat iets van de verlangde kunsten uit Ie voeren. De commissie heeft den afloop van deze proefneming openbaar gemaakt en met het oog daarop het publiek ten ernstigste gewaarschuwd tegen deze spiritualistische fratsen, die zoo nadeeligcn invloed op de zedelijkheid uitoefenen. Verleden Zaturdagschrijft de Courier der Vereenigdc Stalengingen vier jonge kinderen uit Detroit, naar een ongeveer 5 of 6 mijlen van de stad gelegen boschje om aardbeziën te plukken. Met hun werk gedaan, verborgen zij hunnen voor raad aan den ingang van het bosch, ten einde zich niet door noodeloos dragen te veruioeijeu en be gaven er zich dieper in. Toen zij tegen den mid dag weer kwamen om hunnen maaltijd te nuttigen, verschrokken zij zeer, toen zij op 20 passen afstands 1 op eens eene beerin met vier jongen ontdekten I die bezig waren de verzamelde beziën le nuttigen. Buiten zichzelven, gingen zij al schreeuwende I aan het loopen en troffen door hunne kreten het I oor der beerin, die hen oniniddelijk vervolgde. Zij bereikte het jongsle dat nog zwak op de kieine I voetjes, ter nanuwernood alleen loopen kon. Zijne [lekkertjes hoorden het wel nog eenige oogenbiik- ken hartverscheurend om hulp schreijendoch al spoedig was dit verstomd en werd slechts gevolgd door een dof gegrom der beerin I Te Detroit gekomen vielen zij in de eerste straat neder, half dood van schrik en vermoeijenis en kon men slechts half het gebeurde van hen vernemen, hoewel men uit de afgebrokene woorden begreep dat er iets ijsselijks had plaats gehad. Eenige ge- wapenden die jagt op het kind en de beerin maakten, vonden onderweg hier en daar van het ongelukkige kindje wel de overblijfselen doch de beerin was met hare jongen verdwenen en sinds dien tijd nog te vergeefs opgespoord. Weenen, 21 Augustus. Uil Wacdhofen aan de Ybbs vierde den lGden dezer een draadtrek- kersgezel, M. Schuttan, zijn 50-jarig jubilé, gedu rende welk tijdsverloop hij zoodanig gezel was ge weest. Het belangrijkste van dit feest en hetgeen de meeste belangstelling wekte, was de kolossale baard van den jubilaris, die G voet '1 duim lang was 1 Deze baard was door een friseur op het sierlijkste in twee vlechten verdeeld en met veel kleurige linten en strikken getooid en werd gedra gen door twee in liet wil gcklcede meisjes. Op het feestmaal werd in een loast op zijn persoon, ooit het welzijn van zijn baard niet ver.geten. Het blad, hetwelk dit feest uitvoerig beschrijft, deelt ook nog eenige bijzonderheden omtrent, de geschiedenis van dezen baard mede. Daar Scliiitlan zelf slechts 5 voel lang is, pleegt hij zijn reuzenliaan! des winters in tweeën te vcrdeeleu, waarvan hij het eene ge deelte als een scliwal om zijn hals windt, terwijl het andere tot borstrok dient. In den zomer draagt hij hem op het bloolc lijf. Maastricht, 22 Aug. Gisteren tegen elf ure des avonds nam men van de stads-muren waar, dal op eeiien afstand van twee ;i drie uren iu de rigliug van de Maas een felle brand woedde. Een aantal jongelieden ijlde derwaarts en ook de brandspuiten van den Heer P. Regout werden er naar toegezonden. Het was hel Belgische dorpje Mechelen op den linkeroever gelegen, dat in liclilc laaije vlam stond. De brandspuiten bevonden zicli ongelukkiger wijze op den regter Maasoever en moesten dus ouver- ligtcr zake terugkeeren. Heden verneemt men, dat er meer dan dertig woningen in de ascli gelegd zijn en dat het vuur nog niet gebluscht is, daar men in den voormiddag op nieuw om hulp gezon den heeft. De brandspuiten van den lieer Regout zijn dan ook weder dadelijk vertrokken en de aan voerders hebben Iegelijk levensmiddelen medegeno men, om in de eerste behoeften van de door den brand geteisterde dorpelingen te voorzien. Op het zelfde oogenblik schijnt er ook brand geweest te zijn in het dorp Roosteren, eenige uren verder gelegen. Verder deelt men nog mede Zaturdag avond, ontwaarde men van de Maas brug en van de stads wallen in de rigling van liet Noorden een verschrikkelijke!! brand, welke den ge ileden naclit heeft voortgeduurd. Gisteren hebben wij vernomen, door ingezetenen onzer stad, welke zicli ter plaatste hadden hegeven, dat dezelve heeft plaats gehad in de gemeente Mechelen (Bel gisch Limburg) op ongeveer 2'/a uur afstand onzer stad, alwaar 29 huizen zijn afgebrand. Van ver schillende zijden hebben wij klaglen ontvangen, over de brutale en onbeschofte handelwijze van den bur gemeester en ingezetenen dier gemeente, jegens onze stadgenooten welke ter hulp waren gesneld. De spuiten van den heer Regout, welke de Bosch- en Wykcrpoort waren uitgereden om Imlp le gaan bicden, hebben zich niet ter plaatse kunnen be geven, aangezien men niet kon onderscheiden waar de brand eigenlijk was. Op liet oogenblik van het ter perse leggen ont vangen wij nog de volgende inlichtingen over den brand: Gisteren namiddag (Zondag) ontving de heer Re gout, een smeekenden brief van den Eerw. lieer Deken der gemeente Mechelen, om hulp le komen brengen; aangezien de werklieden vermoeid waren van den nacht te voren, koude men op deze vraag niet onmiddelijk voldoen, doch kort nadien ontving de lieer Regout, een tweeden smeekbrief waarop de werklieden verzucht werden zich derwaarts le begeven. Daargekomen zijnde, werden zij op de brutaalste en gemeenste wijze door den burgemeester Vleugels ontvangen, die iiunue hulp weigerde. De gendarmen rookten hunne cigaren hij den brand en de lieve burgemeester zat op zijn gemak iu de herberg zeggende: laat het maar branden bel zul van zelf wel uitgaan. Negen en twintig huizen zijn in de ascli gelegd, de Kerk is onbeschadigd gebleven door dc zorg van den Eerw. heer Deken. Wij twijfelen niet of do Belgische justitie en de assurantie-maatschappijen, zullen deze zaak grondig onderzoeken. Meppel, 23 Aug. Sedert gisteren morgen woedt in de lurfveencn hij Hoogevecn een verschrikkelijke brand, waardoor reeds duizende bij duizende roeden turf zijn vernield, zoomede eenige ilhuizen. Aan bluschniiddclen valt niet le denken, terwijl dc lang durige droogte en de felle wind steeds nieuw voed sel en groolere uitbreiding aan den brand geven. De oorzaak daarvan is nog onbekend. In den naciit van 12 op 15 Augustus is uit de gevangenis te Leeuwarden ontvlugt P. 11. Andringa, die als aangehouden deserteur uit de bedelaars-gestich ten was opgenomen. In dc aanhouding van dien per soon wordt om verschillende redenen groot belang gesteld; hij is een voor dc openbare veiligheid zeer ge vaarlijk wezen en heeft zicli uitgegeven voor doofstom. Etocsborg, 25 Aug. Mogten wij ons den 17den dezer in een heerlijken regen verheugende daarop gevolgde droogte, gepaard met een feilen oostenwind, deed in weinige dagen alles wat nog te velde stond geheel verschroeijen. De grachten rondom de stad zijn letterlijk uitgedroogd hetwelk bij mensclienlieugcn nimmer gebeurd is; ook geven ver scheidene pompen geen water meerzoodat bij nog langere droogte daar weldra gebrek aan zal komen. Men spreekt er reeds ernstig van om het vee bij het volslagen gebrek aan gras op stal le zetten. Voorts» 23 Aug. Dc gevolgen Oer langdurige droog te doen zicli ook in deze streken ernstig gevoelen. Het vee vindt geen voldoend voedsel meer in de weiden en meer dan één veehouder ziet zicli genoodzaakt den ivcidegang niet ander voedsel te ondersteunen. Menigeen verkeert daarenboven in de grootste mocijelijkheid om het noodigc drinkwater in de weiden te onderhouden. Zoowel daardoor alsdoorde felle hitte worden menigvuldige ongestelheden onder liet vee veroorzaakt. Vele pompen houden geen water meer en de droogte is zoo groot, dat men, up een stuk bouwland een paal wittende zetten, tot eene diepte van nicer dan voet geen spoor van voebligen grond heeft kun nen ontdekken. De tuinvruchten zijn uiterst schaarsch, en met eiken dag doet zich de behoefte aan overvloedigen regen meer gevoelen. Dalfsen, 25 Augustus. De schrale oosten wind werkt hier sedert eenige dagen zeer nadeelig op de nog te veld slaande vruchten vooral de boekweit, die veelal door elkander wast en afwaait, heeft reeds aanmerkelijk geleden. De weilanden hebben een treurig aanzien en leveren bijkans geen voed sel voor het vee meer op, dat ook in de landerijen op ecnigen afstand van de Vecht algemeen gehiek aan water heeft. De licrfst-tuinvruehlen zijn ook meestal kwijnende. 's Gravenhage24 Aug. Sedert de laatste da gen hcersclit alhier eeue epidemische ziekte, die vele trekken van overeenkomst met de cholorine heeft. Ofschoon zeer vele personen er door aangetast zijn, heeft men nog niet van sterfgevallen gehoord. Naar wij vernemen bestaat bij het ministerie van financiën liet plan. om in eene lange erkende behoefte te voorzien, die namelijk, om aan de post-ambtenaren dc gelegenheid te verschaffen om de openbare godsdienst oefeningen, waarvan vele hunner in den regel verstoken waren, bij te wonen; het valt niet te betwijfelen of eene dergelijke beschikking zal een hoogst aangenomen indruk te weeg brengen. 's Elage, 25 Aug. lieden heeft de arrond.- reglbauk alhier uitspraak gedaan in de zaak van F. van Esveld, brievenbesteller te dezer stede, aangeklaagd van hij den onlangs plaats gehad hebbende brand in dc fabriek van dc heeren Enthovcn en Co. le zijn verschenen in sciuittcrlijke uniform en daarmede dienst verrigl le hebben, zonder lot liet dragen daarvan geregtigd te zijn. De reglbank heeft over wogen, dal de beklaagde geacht moest worden met opzet le hebben gehandeld eu heeft heinonder aanneming van verzachtende omstandigheden, liet niet toebrengen van nadeel door de gepleegde daad, veroordeeld tot cene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van de processe, des noods in vorderbaar hij lijfsdwang. Zlerikzec, 27 Aug. Ilel volgend voorval achten wij wel der vermelding waardig In een gehucht, tusschen Ulsum en Oolmarsum, kwam een landbouwer bij zijn buurman een eind touw ter leen vragen. De vrouw, alleen tc huis zijndeverzocht hem een oogenblik te wachten hetwelk de boer afweeszeggende dat hij nog eene boodschap le doen had en daarna zoude terug komen. Bij zijne terugkomst vond hij dc vrouw kermende te bed liggen, waarop hij zicli naar het bed begaf en met deelneming naar hare zoo plot selinge ongesteldheid vroeg. Op dit oogenblik echter schoot de man toe en zette hem een pistool op de horst, onder den uitroep: »Hoe, wilt gij in mijn eigen huis mijne vrouw onteeren, dat zal ik u betaald zetten." Tc vergeefs trachtte de boer zijne onschuld le betuigen en dc schijnbaar ver woede echtgenoot gaf hem kortaf de keus tusschen den dood eu liet onderleekenen van cene acceptatie op tijdwelk laatste ook werd aangenomen. De boer naar huis teruggekeerd, schaamde zich van liet voorgevallene aan zijne huisgenootcn kennis te geven. Toen echter de vervaldag der acceptatie verscheen eu hij geene kans zag om dit geld heimelijk le betalen, zag hij zich genoodzaakt om de zaak open baar te maken. Hij deed liet en wel met dit gevolg dat de zaak voor den regter kwam. Thans ver nemen wijdat de man tot 16 en de vrouw tot 15 jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. De onderleekcnde acceptatie isgelijk men denken kan, nietig verklaard. Te Houwert in Noord-Holland is een droevig ongeluk tijdens de kermis gebeurd. Een jong meis je, dochter van een gegoed landman, I'. Kaai ge naamd, bleef onder liet dansen, zekerlijk door overspanning en verhitting iu eens dood. Men verbeelde zich den schrik van hare mededansers en danseressen, die dit bloeijendc meisje zoo spoedig onder het kermisvermaak uit hun midden gerukt zagen, en van de ouders, die iu stede van eene vrolijke dochter een lijk te huis kregen. De gendarmerie heeft te Billy lierelau in Frankrijk een man gearresteerd, die beschuldigd werd van zijne vrouw door middel van kokend water, te hebben willen om het leven brengen. Het slagtoffer ver haalt de toeiiragt aldus: De man, bij den kagchel, gezelcn, trok de vrouw al liefkozende naar zich toe, plaatste haar op zijne kniën, liet haar ver volgens vallen, greep alsloen den over liet vuiif hangenden ketel en stortte het ziedend kokende water over haar heen. Zoo als men denken kan, is haar ligcliaam met brandwonden overdekt. Men hoopl echter op het behoud van haar leven. GEMENGDE BERIGTEN. Zijne Majesteit heeft 'de Tweede Kamer doen sluiten, en heeft de comedie-zaal op het Loo ten gebruike gegeven aan de liefhebbers le Apeldoorn. Tc Londen is de tarwe 5 shilling gedaald. De ontwerper en steller, de lieer van Vollenhoven, referendaris bij het ministerie van Binneniandsche 1 Zaken, is benoemd tol ridder van de Eikenkroon. Te Breda staat Napoleon IU en Willem III dc een links en de ander regts, naast dc heilige maagd, in de Visschcrstraat, - en zijn niet duur. i De eerste zoon van Napoleon aldaar, heeft reeds I verscheidene uitvallen gedaan op de Bredasche i schoonën, doch heeft niemand Haal; gescholen, eu werd teruggeslagen. De stille verklikker, of de bekende luiaard te Breda, zal nu met de maat ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1