Zaturdag, 25 1857. 15e Jaarg. Uitslag der Verkiezing I Vliet. Nieuwstijdingen. JSijmwj ZIERIkZEESCM NIEUWSBODE. m I Men Abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS. te Sheboyga». Abonnements-Prijs: Voor bkide uitgavex. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amcrika Franco New-York Doll. 1,10. T erschjjnt: Op Woensdag en Zaturdag A dvcrtentlifn: 10 cent voor eiken regel. Zcgelrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden t ol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, Bt No. 04. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. te ZIERIKZEE. Tot leden van den Gemeente—raad |lhier zijn gekozen De lieeren Mr. B. C. Cau, J. H. Ocht- lan, Johz., Dr. F. heller en H. G. Mulock louweraftredende leden, terwijl voor et aftredende lid Mr. A. J. F. Eg-ter ie niet herkozen kon wordenher stemming moet plaats hebben tusschen le heeren Mr. C. van der Lek da Clercq, die 88 en A. van Eek, die 80 stemmen heeft bekomen. In plaats van den heer van der F liet, die zijn ontslag heeft genomen, is gekozen de heer van der New-York, 8 Julij. Het feest van de verja ring der onafhankelijkheids-verklaring was dil jaar gekenmerkt door een slraatschandaal, welks bijzon derheden nog steeds de kolommen onzer dagbladen vullen. In hel 6de district, dat inen hij het Whilc- cbapel of St. Giles (twee beruchte districten van Londen) kan vergelijken, bestaat eene verceniging van jonge vechtersbazen om hen niet met een ergeren naam le bestempelen, die onder den naam van de »doodc konijnen club" bekend is. Tusschen deze club en ccne andere, de Bowery Boys" ge naamd bestond sedert lang eene veelc. Daags voor het feest was de oude politic ontslagen, de nieuwe was nog niet. voldoende georganiseerd, en van deze gelegenheid maakten de beide partijen gebruik om elkander slag te leveren. De »Bowe rys" vielen de »doode konijnen" moedig aan en i werden door hen met pistolen en musketten ont vangen. Door een der partijen werd zelfs een houwitser op dc plaats van den strijd gcbragl, dio- echter, nog vóór hij kon geladen worden, door de Ti andere partij werd buit gemaakt. In de straten werden barrikades opgeworpen. Ook vrouwen na men aan het gevecht deel, door van de daken der huizen steenen op de hoofden der vechtenden te werpen. Eindelijk kwamen de politie en drie rc- gementen opdagen, waardoor aan het gevecht zon der verder bloedvergieten een einde werd gemaakt. De hospitalen zijn met gewonden gevuld. Stokholm, 16 Julij. In de Vestra Saliernps- kerspel hij Maitno hebben de Mormonen, die in die streek veel aanhangers telleneen huis laten bouwen, dal als kerk gebruikt wordt. Den 23slen Junij waren eene menigte Mormonen aldaar ver gaderd om hunne godsdienst uit te oefenen. Zoo dra dit bekend werd, schaarde een groole hoop boeren met knuppels voorzien bijeen, en inarscheerde naar den Mormonen tempel. Toen de Mormonen op ontvangen aanmaning zich niet wilden verwij deren werden zij uit het luiis gedrevenen dc vreemdelingen liet dorp uitgeleid. Te Burlöf hebben de kerspelbewoners eene geldboete van 23 rijksd. bepaald, welke elk en een iegelijk verbeurt, die zijn huis tot Mormonen-vergaderingen verleent, of iemand, van wieu zij weten dat hij Mormoon is, in dienst neemt, of hem ook inaar iu zijn buis verblijf verleent. Iu Groenland zijn gedurende den laatslen winter anderhalf honderd menschen van honger gestorven. En toch bedroegen de inkomsten uit Groenland in het laatste finanliële jaar niet min- dan 200,000 rijksd. Madrid, 13 Julij. De oogst is over hel al gemeen goed en, wanneer er niet veel wordt uit gevoerd, zal er voor 3 jaar genoeg koren zijn. Parijs, 19 Julij. Kort voor zijn dood beeft Béranger zich van zijne papieren doen brengen en alle schuldbekentenissen en soortgelijke papieren, die in groot aantal voorhanden waren doen ver branden, om niet alleen de schulden te vernietigen, maar ook de namen niet te doen kennen van hen, die van hem geld of geldswaarden hadden ontvangen. Volgens I' Univers heeft Béranger op zijn sterfbed de kerkelijke absolutie ontvangen, zijn door hem de heiligen eu martelaren aangeroepenen heeft hij tot den pastoor der kerk St.-Elisabeth gezegd, dat men, als men jong is, vele dingen doelwaarvoor trien zich op rijperen leeftijd wel zou wachten. Hel clcricale orgaan is iu het minst niet inge nomen met den zin en de strekking van het artikel van den Moniteur over Béranger, hetwelk in het geestelijke orgaan wordt genoemd: »Ecne enlliou- siastisciie lofrede op Béranger en diens zangen, welke door geen voorbehoud, hoe gering dan ook, wordt getemperd." De schrijver van i' Unieers laat zich verder in dezer voege uit: »Het oogenblik zou slecht gekozen zijn voor eene beoordecling van het geheel der werken des dichters, waarvan het officiële blad zegt: de ziel van zijne verzen maakt een deel uit van de ziel van Frankrijk. Het dagblad t' L'nivers heeft dien aangaande andere beginselen geopenbaard, welke het in geenen deele terugneemt. Dil is alles wat wij meenen te moeten verklaren, hij de mededceling van een officieel dagblad-artikel, hetwelk gewisselijk indruk zal maken en kan worden beschouwd als een stuk, behoorende tol de geschiedenis van de zen tijd. Er is sprake dat het hooge bestuur een portret van Béranger zal doen vervaardigen voor liet museum van Versailles cu aan de straat Veudómc, waar de dichter overleed, dc naam van de straat Béranger zal geven. Gisteren waren wederom maatregelen van voorzorg genomen, en heden was andermaal de bezetting geconsigneerd, liet familiegraf van Ma nuel, waarin Béranger's lijk is bijgezet, wordt voor durend door 100 a 15Ó agenten omgeven. Men laat de menigte lot het graf toe maar niemand waagt het, uithoofde dezer cerewacht, er lang te vertoeven. Ook zijn slechts weinig immortellen kransen hoogstens 130 a 203 nedcrgelegd. De overige punten van liet kerkhof zijn door policie- agenten bezel. Dc rust is nergens gestoord. Bij wijze van gerucht sprak men van eene demonstratie, welke heden zou plaats hebben. Niet onaardig is liet te vernemen, dat uit de omstandigheid, dat dc oude honaparlist Vieil- lard (grijsaard) die eenige gelijkenis met Napoleon I had, den president Lodcwijk Napoleon slecds ver gezelde, bij de boeren in de departementen het geloof is ontstaan, dat de geest van Napoleon in dc ge daante van cenen grijsaard elke schrede van zijnen neef bestuurt, of dat Napoleon dezen in gemelde gedaante weder verschenen is, en hem tot volein ding des werks ter zijde blijft. Ook begint de huisvriend van lady Hamilton, namelijk geesten ziener Hume, in de hoofden der hoeren te spoken, en het schijntdat hein schier de rol van den overleden senatcur Vieillard toegewezen wordt. Hij ontvangt talrijke brieven uit de departementen, cu een geestenbezwerende schaapherder is reeds te Parijs gekomen om zich met den toovenaar der voorname wereld te onderhouden. De vcrriglingen I van iluine in het presidentschajishotcl van het wet- I gevend ligcliaain hebben onlangs zeer gunstig voor licm gewerkt. De loovcrij en het verhoor der ge- I daagde geesten heeft een gausclien nacht door geduurd, en hijzonderen indruk op den president, zijne jonge vrouw en andere aanwezigen gemaakt. Een even uitstekend als ongelukkig man is laatstleden Vrijdag iu een huis van de straat Picpus overleden; wij bedoelen den krankzinnigen F. Sauvage. Hij was een vernuftige uitvinder, maar even als zoo vele vernuftige uitvinders werd hij miskend. Hij was de eerste die dc toepassing van den schroef bij de scheepvaart bedacht eu ook de eerste, die op het denkbeeld kwam om liet gemengde stelsel op de sloom- en zeilschepen toe te passen. Toen hij te Havre woonde, nam hij zijne proeven niet een klein houten vaartuig, dat hij in een groolen kuip liet varen; maar daar hij onafge broken liet welgelukken zijner pogingen najoeg, dat hem slecds ontsnapte, rigllc hij zijn vermogen en zijne gezondheid te gronde. De teleurstelling en het verdriet tastten eindelijk het versland aan en sedert twee jaren bevond hij zich iu het gezond heids-gesticht van Picpus. De IJecr Lassus, architect van Nulre Dame en andere kerken, is te Vichy overleden. De forten om de stad Parijs zullen door telegraaf draden onderling worden verbonden. Parijs, 22 Julij. De Moniteur incldt, dat sedert eene maand de policie de bewijzen had van een le Londeu gesmeed complothetwelk een aanslag op het leven des Keizers ten doel had. Drie Ita lianen, belast niet de uitvoering van liet gruwelijke plan, werden alhier gearresteerd. Wapens werden in beslag genomende schuldigen bekenden dc misdaden en noemden hunne medepligligen. Dc vervolgingentijdens de verkiezingen geschorst worden thans hervat. De aangeklaagden zijn naar de kamer van in beschuldiging stelling verzonden. De namen der aangeklaagden zijnZiboldi, Bas- tolelti, Giilli, Mazzini, Lcdru, Rollin, Massarente en Campauclla. Er hebben weder nieuwe arrestatien plaats gehadter zake van het zoogenaamd Italiaansch complot. De regering gaat voortdurend met dc meeste gestrengheid tegen de drukpers te werd. Zoo werd bij ministerieel besluit van den 13den dc Fui Rrelonne (iu Saint-Dreux verschijnende) voor twee maanden geschorst. »In het eerste," zoo leest men in het ininistrieel besluit, »hecft de Foi Bre lonne durven zeggendat de verkiezingen voor de regering eene overwinning zijn geweest op een slagveld, waar de tegenpartij niet verschenen was." In het tweede geïncrimineerde artikel verklaarde het genoemde blad dat alle monarchale inauuen de schorsing der Assemblee Nationale belreuren en haar de hoogste deelneming zal verzekeren. Het blad zinspeelde hier op den graaf van Cliainbord. Brussel24 Julij. Hier ter stede is ccne schuitenvoerders-vrouw dood op de straat neder- gevallen. Zij was omriugd van hare 3 kinderen en had een zuigeling van 3 maanden aan dc borst. Slechts eenige dagen geleden was haar man op de Schelde omgekomen en zij was op weg geweest oin zich rouwgoed aan te schaffen. Assen, 18 Julij. In den nacht van woensdag op donderdag heeft hel gebouw van het prov. gc- regtshof alhier, in groot gevaar verkeert. Omstreeks twee uur zag de schildwacht bij de gevangenis door de ramen vuur vallen van dc tweede verdie ping in dc kamerwaar vroeger het kantonge- regt zitting had. Dadelijk werd de concierge wak ker gemaakt, men deed onderzoek, en bevond dat op dc griffie van het hof iemand, bij hel verlaten van dezelve, eene brandende lucifer had geworpen iu het vuilnishakje, dat, in plaats van niet zand, met zaagmeel was gevuld. Dit zaagmeel is aan liet smeulen gekomen, waardoor eerst hel bakje en vervolgens dn vloer der bovenkamer is verleerd. 's Hertogcnboseh, 20 Julij. Het onvoorzig tige, om zich op honden, vooral op kettinghonden te vertrouwen, is heden wederom op nieuw gebleken. Zekere I'. Wkwam liet hok van een aan den ketting liggende bijzonder groolen hond, in een hotel hier ter stede, te nabij, deze sprong op hem toe, heet hem een vinger af, een gal in de wang en een gat in de hand; gewis ware hel nog erger gcloopon, indien hij niet door den meester van den hond ontzet ware. 's CJravenïiage, 21 Julij. In de zitting van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal van lieden is het wels-ontwerp tot uitbreiding van den vrijdom op do brandstoffen aangenomen met 47 tegen 4 stemmen. Het wcts-onlwerp tot inkoop van tien millioen Nati onalc Schuld, is mede aangenomen, nadat dc artike len 5 en 4 waren afgestemd. liet is thans zeker dat de heer van der Brugghenminister van justitie, zijn ontslag heeft gevraagd. Als zijn vermoedelijke!) opvolger hoort uien den heer dc Brauw noemen. Van cencn anderen kant wordt echter verzekerd, dat Z. M. zwarigheid zou maken, het gedane ver zoek in te willigen. De koning zou evenmin vooralsnog ontslag wenschen te verlecnen aan den heer van Bappardals minister van binnenlandsche zakendiezoo als men weelvoornemens was af te treden, zoodra hij de laak, waartoe Z. M. hem had geroepen, liet ontwerpen van eene wel op het lagere onderwijs, zou hebben vervuld, en din op dezeu grond laatstelijk zijn ontslag moet hebbeu gevraagd. Men spreekt er bij voortduriug van, dat ook de baron Forstner van Dawbenoyminister van oorlog, op zijn ontslag zou aandringen. Bij aanschrijving van het departement van oor log, zijn al de miliciens der ligling van 1835, zonder uitzondering, opgeroepen, om voor écne maand hij hunne respective korpsen dc najaars-cxercitien hij le wonen. Zierikzee, 24 Julij. Men verneemt, dat dc stoomboot Stad Zierikzee, hij gelegenheid der Rotterdamsche Kermis, op Zaturdag 13 Augustus a. s. eene pleizicrrcis zal doen van deze stad naar Rotterdamvoor de heen- en terugreis zullen op het kantoor kaarten worden afgegeven tegen be taling van f 2, 4 en f 6. De afvaart is bepaald des morgens ten 8 ure, en des Zondags 'sns middags teil 2 ure terng. Als eene zeldzaamheid, schrijft men uit Breda, verdienen opmerking de huwelijken, die hier dezer dagen zullen aangegaan worden. Een ruiin TOjarig man, lol dusverre sedert eenige jaren in het oude mannenhuis verpleegdketellapper van beroep eu niet geheel ontbloot van middelen verlaat dal ge sticht om te trouwen met eene weduwe van circa 50 jaren. De dochter van gemelden grijsaard trouwt ook heden. De zuster van gemelde vrouw, oud circa 36 jaren, zal iu den echt treden inct eencn grijsaard van 73 jarenlandbouwer le Ginnckeu. De locvloed der nieuwsgierige menigte bij de hu welijks-voltrekking van het eerstgcmelde paar op heden morgen was zóó groot, dat de policie dc orde moest bewaren. GEMENGDE BEIlIGTEiX. Uit onderschepte brieven is gebleken dat er een plan bestaat om Napoleon niet vergiftigde dolken te vermoorden, en dan een opstand te be werken in geheel zuidelijk Europa. Niels meer. Ons prinsje van Oranje heeft de Vachtclub le Botterdam bijgewoond en bootje gevaren zonder zeeziek te zijn geweest. Het gekwispel over de schoolwel is toch eindelijk in den Haag afgc- loopen als het maar geen staarten heeft, Béranger is dood en begravenzoo als inen weet. Hij was een kleinzoon van een armen kicêrmaker, bij wicn hij opgekweekt werd. Dit naaldriddertje nu heeft Franschc koningen op hunne troonen doen heven, alléén door zijne pen. Dc Engelsche regering wil Londen niet meer beschikbaar stellen aan Mazzinials het brandpunt om de rust van Europa te verstoren. Doch die dit zeggen, weten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1