u erscheiden heden Een Mestput te koop, Een Ho©aarts, rUUili ZEEIWSCIIE MAATSCHAPPIJ Timmerman s-14 necht Men vraagt terstond Eene Burger-Dienst meid, Men vraagt terstond: Eene Bóeren-Dienstmeid j^<ygOTjsa»crgnn3e3a«cngBgni verminderd,te weten: k]._/ 21, 2° t 14, 3'ƒ10, 4' 6, 5° i 4, 6" voor olk tiental ƒ24. Voor eiken ezel of muilezel lekl. ƒ5; 2» kl. 1. De belasting van rijtuigen is voorgesteld: a. wegens de rijtuigen welke zelve of waarvan de zitbanken hangen of rusten op ijzeren of stalen veren, 5 per wiel: b. wegens de rijtui gen andere dan de voorgaande, welke zelve of waarvan do zitbanken hangen aan of rusten op riemen, kettingen schakels, of die anderzins uit- of inwendig van zoodanig vast of los toe stel zijn voorzien,, als ten doel heeft de ver zachting der beweging ten getnakke der ge bruikers geheel losse kleedjes en kussens uitgezonderd, 2 per wiel; c. wegens alle andere rijtuigen, niet vallende in die evenver- melde omschrijvingen ƒ1 per wiel. - De belas ting is niet verschuldigd: u. wegens postwagens; h. huurrijtuigen van rijtuigverhuurders; c. welke rijtuigmakers en kooplieden en rijtuigen in hunne magazijnen hebben. KieriJi2r.ee, 21 Mei. Men verneemt, dat de gemeentebesturen uitgenoodigd zijn opgave te doen van bet gebrekkige, dat de tegenwoor dige bevolkingsregister aankleeft en hunne ziens wijze kenbaar te maken nopens de daarin te brengen verbeteringen, daar de Minister van Binnenlanclschc Zaken daaromtrent betere be palingen wensclit vast ie stellen. llit Liverpool schrijft mep Volgens ontvangen herigt van de Stcrrewacht 1c Paramatta moet de nadering van de gevreesde komeet lot dc aarde niet, zoo als verkeerdelijk was gemeld, op 15 Jimij, maar op 15 September aanstaande plaats hebben. G E S3 E X G D E D E RI GT E X Een ijzerverkooper Ie Rotterdam is gcdeballoltecrd in den dierentuin omdat cr reeds genoeg apen in zijn. Wordt verwacht aldaar, een meisje uit Hordt met 5Ü00 voor het broertje van P. die er wel weg mede weten zal. De gespeende dames op dc Noordblaak zijn nu te koop voor 5ÜOO dat niet duur is. Een manufacluricrs-zoon in de Wijmoest wat heler op zijne zaken pas sen, en wat minder te paard rijden. Ook moest de zoon van een koopman op de H....straat wat minder beweging maken en denken aan het on - cffcnlje van 80,000, waarop 10 pet. is betaald. Twee zusters te Dordt worden aangeraden zich wat beter in acht te nemen, en geenc reisjes le maken naar Delft of de Lagewaard. Ook mogen zij wel uitzien naar hetero brievenbezorgers opdat de aan Antonio gerigle brieven niet in verkeerde handen zouden komen.Twee cvan den Leid- schcndain worden aangeraden geene duifjes meer Ie vangen in kooijen op straat daar zij anders in liet oog zullen loopen. De veldwachter te L. moest wat heler naar de doode honden en katten zien, die in dc vaart liggen le slinken en wat minder op kleinigheden vitten waar hij het den burgemeester maar zeer lastig mede maakt. Een heertje uit de Vcenestraat le L. wordt ver zocht zoo zot niet meer in de kerk le zitten daar hij anders in een hoek zal gezet worden met wat speelgoed. Ook Paldaar moet wat beschei dener worden als hij briefjes rond brengt tot aan maningen van betaling. Mietje onder's Graven deel grijpt naar een Tak waar echter toch zoo vele vruchten niet. aan zijn als men wel denkt. Ook haar kameraad zoekt Dirk te vangen in ccnc snuifdoos doch het wil maar niet gelukken. Een meisje in die huurt moest zoo veel van een ander niet pralen, maar naar ziclizelven zien, want: Zoodra dit meisje iels komt ter oorcu Doet zij door haar gesnap, 'taanal de huren hooien; Zij ware een'goede klok... Ach! hing zij in den toren. Te Hellevoet hebben twee priesteressen hand gemeen geweest om een gouden ring van den kok van Zijner Majesteits Ajax. Twee beertjes le Briclle moesten des avonds wat minder loopen schuimen en hunne bordeclschuld wat beter betalen. De nieuwe organist aldaar begint vooruit le gaan hoewel het klokkenspel nog zoo al iets te wcnsciicu overlaat en de Liederlijke tafel gaat achteruit. Ook dc orde op de vischmarkt begint mede al meer en meer te wenschen over te laten; en dc drukte in de danszaal op de kaai neemt toe door het be zoeken van klerken. Zelden goedzal cr genei leid worden in het bijna nieuwe voltooide lmis op liet slagveld aldaar. Vake Moeke te Breda is op 70jarigcn ouderdom nog verliefd geraakt, en zal nog in het huwelijksbootje slappen. Abraham en Pieler le Biczelingc moesten als nieuwe leden der christelijke kerk hunne godsdienstige pligten wat heler vervullenin plaats onder kerktijd op koffijpartijtjes anderen te berispen. Tc Neuzen staat een opziener der jagt en visschcrij op zijn vertrek naar liet eiland Duivcland zijnde een ziener waar letterlijk niets aan mankeert. Wij wenschen die eilanders cr van harte geluk mede. Aldaar lieefl een ernsligen twist plaats gehad lusschen twee uit hunne dienst ontslagene jufvrouwen dat zich wel zal herhalen. Hel doel van cene ver knoping Ie St.-Maartensdijk heeft niet willen ge lukken zoo min als voor driejaren het rad van een watermolen; doch door een brand is die weder hersteld. Floris te Rijsoord wordt gewaarschuwd zoo laat des avonds bij Jansje niet meer te blijven, daar hij anders met 50 zweepslagen en zonder eten naar het roest zal moeten. J... uil den nieuwen Kraaijer heeft zijne nieuwe meid weèruin waar hij al op wachtende was toen zijne vrouw nog leefde. Te Oostcris het gebleken, dat doctors van de gezonde, gccne doctors voor de zieken kunnen zijn ze zijn doorgaans knapper om kwalen te veroorza ken dan om zieken te genezen. Ecne diligence, afrijdende van Zoniiemaire naar Noordgouwe met één passagieris door het schokken omgevallen hij cene dreef. Doch wat cr verder is geschiedt, weet men nog niet. Schier al do Furiën uit Zie- rikzee geladen op een boerenwagen bespannen met twee muilezels, hebben 11. maandag geheel ons dorp in opschudding gebragtdoor een leven ge schreeuw en misbaar, zooals de oudste van dagen nimmer hebben bijgewoond. De zangers van liet woud zwegen en dc kinderen huilden, op hel huoren van een gekrasals liet gekras van een zwerm verhongerde roofvogels hij het naderen van den nacht terwijl uit die orgelkelen een brandewijn- lucht stoomde als uit een brandcrskelcl le Schie dam. Zij dansten als visclnvijvcn en geleken op hosclimciischcn; en hoewel zij mondjes hebben, die men naauwclijks met ecu stuivertje kan beleggen, ziet onze smid geen kans die met twee kclder- wiudcn digi te maken. Mogt dit gezelschap dan ook andermaal onze rust komen versloren dan zal de landstorm onder dc wapenen geroepen worden om het krijgsgevangen le maken. Furiën zijn wraakgodinnen hellevegen razende wijven die in dc hoogc oudheid reeds bekend waren als plagen van den gerusten rnensch. Zeldzame moord. Bij do liooge regtbank te Berlijn is dezer dagen de vraag ter beslissing voorgekomen of het opzettelijk dooden van iemand met diens uitdrukkelijken wil als moord in den zin dei- wet kan beschouwd worden De aangeklaagde was een schaapherder uit een dorp bij de stad Reisze in Silezie. Hij had eene liefdebetrekking met een jong meisje uit diezelfde plaats, welke door de ouders der laatste niet goedgekeurd ward, die baar voor een ander bestemd hadden. Toon de afkondiging voor den zondag met den man der keus van de ouders bepaald was, be sloten de beide ininnenden gemeenschappelijk te sterven. Eerst zou de aangeklaagde liet meisje met een pistool en dan ziclizelven doo den. Beide begaven zich to dien einde, na bij aandoenlijke brieven van hunne ouders af scheid genomen te hebben, naar het veld: de aangeklaagde schoot bet pistool op zijne geliefde af, en zij viel ter neder. Toen bij bet pistool hierop tegen zich zeiven keerde, weigerde het; er kwamen mensclien toeloopen, en de daad werd ontdekt. liet jonge meisje leefde nog tot den volgenden dag, en heeft hij geregtelijk onderzoek uitdrukkelijk verklaard, dat haar geliefde onschuldig was, en op haar eigen verlangen op haar geschoten hadomdat zij met elkander hadden willen sterven. Er werd niettemin eene aanklagte wegens moord inge steld, en de aangeklaagde ook door het regt tor dood veroordeeld. Aan de wet moest vol daan worden, maar de president achtte zich verpligt om den aangeklaagde ter bekoming van gratie bij den koning aan te bevelen. We gens gebrek in den vorm, alsmede in zonder- beid over de vraag of dooding met bewilliging van den gedoode, als moord is te beschouwen werd door den veroordeelde cassatie gevraagd. De booste regtbank beeft noirtans liet bezwaar O O van nulliteit afgewezen, gelijk reeds voor een jaar in dergelijke omstandigheden gebeurd was. De uitvinder van iici ©nalicht. De uitvinder van liet gazlicht is een Fransch- manPhilippe U Don genaamdaanlegger van bruggen en wegen, die in 1785 op liet denk beeld kwam, om het gaz, dat zicli bij de ver branding van liout ontwikkelde, tot de verlich ting van huizen, enz. aan te wenden. Hij ar beidde eenen geruimen tijd om zijne ruwe uit vinding te volmaken, en het was eerst in 1799 dat hij zijne ontdekking aan de akademie van wetenschappen mededeelde. Hij nam in Septem ber 1800 een patent, en gaf in 1801 eene verhandeling in hot licht, waarin hij den uitslag zijner proeven mededeelde. Le Bonbegon met bet overhalen van hout, ten einde er gaz, olie, tec-r, en branding houtzuur uit te trekken; maar zijn werk toonde tocli de mogelijkheid aan, gaz, uit vet-en olieachtige zelfstandighe den te verkrijgen. Van 1799 tot 1802 nam le Bon een aantal proeven. Hij rigte te Havre zijn eerste gaztoestel op, maar, daar liet gaz dat bij verkreeg uit onzuivere waterstof, eu koolzuur bestond en niet geheel van de daarin aanwezige onreinheden bevrijd was, gaf liet slecht oen zwak licht, en verspreidde zulk eenen ondragelijken stank, dat men aan de nieuwste uitvinding weinig waarde hechtte. De uitvinder stierf, nadat zijne talrijke proeven hem in diepe armoede gedompeld hadden. De Engelsehen bragten le Bons onbekookte denkbeelden in praktijk. In 1804 vroeg Windsor een patent voor de uitvinding en de verlichting met gaz. In 1805 werden to Birmingham reeds vele werkplaatsen en winkels met gaz verlicht, naar het stelsel van Windsor en Murdock bereid. Onder degenendie van dit nieuwe licht ge bruik maakten, was ook Watt, de uitvinder der stoommachine. In 1816 werd te Londen voor liet eerst gebruik van gaz gemaakten hst was niet voor 1818 dat deze uitvinding, die oorspronkelijk eene fransche isin Frankrijk in gebruik kwam. groot ongeveer 20 voerenbij B. KOSTENSE te Moriaanshoa]d. Gedurig ontvangt dc Redactie ongefrankeerdc brieven met gemengde berigtende inzenders hiervan worden berigt, dat limine brieven, hoewel de port er van door ons is betaald, dadelijk ten vure worden gedoemd. De inzenders welen nu waaraan liet te wijten is, dat hunne berigten niet worden opgenomen. Het artikel over het voorgevallene met twee voorname personen in dc liceren - sociëteit, in de wandeling, is ontvangen, doch of het geplaatst zal worden, kunnen wij nog niet melden. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en hare kinderen, mijne geliefde Eclilgenootc, MARGARETHE de GLOPPER, in den ouderdom van 57 jaren eu 50 dagen. Bubgh, L. GEELHOED 19 Mei 1857. eu Kinderen. Dienende tot algemeenc kennisgeving. De Notaris Mr. G. van der LEK de PCLERCQ zal ten verzoeke van J. L. de KOK, op Zaturdag 15 Juuij 1857, 's namiddags om 2 ure, in de Herberg van A. Corbeel, te Benessepublick presenteren te verkoopen 4 Bunders, 79 roeden, 80 ellen WEILAND onder Benesse-, en 3 bunders, 69 roeden, 80 ellen BOUW LAND en BOSCHonder Noorduielle. Alles breeder omschreven bij biljetten. Ter zelfder tijd eu plaats, zullen de liecrcn a. van KOEVERDEN eu N. E. SOETERMEER veilen 51 Roeden, 24 ellen BOUWLANDgenaamd »de Overbeekjes,", bij Willem Smallegange, onder Haamstedesectie D, No. 492; en 2 bunders, 00 roeden, 40 ellen WEILAND in Floriswcg, onder Duivendijkesectie C, No. 159, vroeger verpacht aan J. Fondse, geremitteerd met ƒ10,575. «mm Jfea£%rr>nt 10 ton, goed onderhouden; 1c be vragen bij J. VERHEUL, te Papentlrtcht. Rij M. WAALE, le Zierikzeeis getrok- JfVkcn, onder dc handteekening van den lieer J. OCHTMAN, op No. 7193, een prijs van tü zijnde een Vijfde Lot. Rij haar zijn nog verkrijgbaar Heele en ge deelten van KOTEN, in KOOP, voor de Vijfde Klasse der 252ïle Staats-Loterij. SCHOUWEN en OUIVEKANO, VEBGADERING op Vrijdag den 29 Mei e. k., des middags ten 12 ure ten Huize van F. van 't Hoe, te Brouwershaven. Na afloop der Vergadering, Verloting onder dc presente Leden van duizend m&AINEER- IEUIZEN. Zierikzee, 22 Mei 1857. Namens het Bestuur der Afdccling voorn. De Secretaris H. G. MULOCK HOUWER. De Agent der Brandwaarborg-Maat schappij Archimedesgevestigd le Delft onder het bestuur van de Hoeren J. C. PERK en J. F. RARENDS als Directeuren en onder loczigt van de Ileercn D. van KOETSVELD Ridder der Orde van don Nederlaiidschcn Leeuw en Lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland; Mr. R. J. C. METELERKAMP, Ridder der Orde van den Ne- derhuidsclien Leeuw en Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland J. P. van MARSELIS HARTSINK, President van de Kamer van Koop handel eu Fabrijkcn le DelftMr. A. BRUG- MANS, Ridder der Militaire Willemsorde en der Orde van den Nederlandschcn LeeuwLid dei- Provinciale Stalen van Noord-Holland to Amster dam en J. A. J. NOLET, Vice-President van de Kamer van Koophandel ca Fabrijkcn te Schiedam als Commissarissen herinnert belanghebbenden dat zoo onderling als tegen vaste premicn, door gemelde Maatschappij worden vcrwaarborgd tegen brandschade alle Gebouwen, Inboedels, Koopwaren, Gereedschappen. Vcldoogst, levende have, gcreedc en ougerecde Meede en verdere Roerende Goe - deren, uitgezonderd Papieren van waarde en Geld speciën. Het vaste beginsel dezer Maatschappij is ecne volkomcnc en loyale schadevergoeding. Hij beveelt haar daartoe bij vernieuwing aan voor nadere inlichtingen gelieven belanghebbenden zich bij item aan le melden. Zierikzeeden 22 Mei 1857. De Agent voornoemd J. G. BETHE. De zalf en pillen van Molloway. Buitengewone genezing van een ziek been. Dc heer A... Z...., te Harlingenhad eene verzwering aan een zijner beenen, waaraan alle aangewende middelen ter genezing, schipbreuk hadden geleden en hetwelk wel verre van te verbeteren, eiken dag vcrslimmerde. Eindelijk gebruikte hij de zalf en pillen van Holloway waardoor al dadelijk cene verbetering in zijnen toestand kwam het sterk gezwollen been begon te slinken en was in weinig tijds genezen. Gemelde Heer bevindt zich thans volmaakt wel en beeft zijne bezigheden hervat. Deze uitmuntende zalf geneest wonden en zweren al waren dezelven twintig jaren oud. Doosjes Pillen van 0,80, 1,85 /3,00 ƒ6,75 ƒ13,50 ƒ20,55 Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3.00 - 7,50 - 13,85 - 20,20 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den beer J. P. VERLINDEN te Bergen-op-Zoom J. STRAATMAN Hoofd-depótliouder te 's Hertogen bosch, alsmede te LondenStrand 244. Holloway^ Etablissementen te New-York80 Maiden Laine. EEN BEKWAME ongehuwd en goed van gedrag, kan terstond ge plaatst worden voor winter en zomer vast werk, bij FRANS RIJNBERGH, te St.-Maartensdijk. Met JUL1J eene WERKIiïEB» be- noodigd, die goed met de Wasch kan omgaan, en met NOVEMBER e.k.eene Keukenmeid, bij Mevr. L. KELLER, Voordendag. die niet behoeft te wasschen; adres bij den Uit gever dezes. die goed met de Melkerij kan omgaan, bij D. POMPOENE, onder dc gemeente Dreischor. Te Zierikzee, ter drukkerij van P. De I.OOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 2