Zaturdag, 23 Mei 1857. No. 1578. 8 5e Jaarg. illen ILLEN iNS. HU Mieowstijdingen. Z1EKIKZEESCHE NIEUWSBODE. rOOMBOO maakt beken le PIS« op Zond; minuien vi 1 unij des ii; Rotterdam z; igs-eis zulle Kantoor ik ils gcwoonlij ;iule vermin ar Vracht i en terug. alleen geldi van Zieriki i lerugkomei Ucn Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, fn Noord-Amerika bij J. QUINTUS. te Sheboygan. Abonnements-Prljsi Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30 Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. V crsclijjnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentiën* 10 cent voor eiken regeï. Zegchcgt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertcntiën kan geschiedcntot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Ziei'ikzee. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. ay eiken leefti is zael deel en des li; regneming maagkwalcE en derzehi liet bloed na< genoeg word: weinig zieklf het gebrui weerstaan. op nieuw 13.50 ƒ20, - 13,85 - 20,: te bekomen NNE, te Goei te 's Hertogc 244. Hollowai 1 Maiden Laii laren mct]i Is maagvei hare zacli ievorderei zeer zael ;nt het doosj krijgbaar do J. van Braba W. P. van d v. Rijsscl en van Oseh. Bal, Gz. 3nd welke ni nons aan weeg brcuge u is liet ei baar itiiddt )gst schadelijl niildcl is e bestrete nons won duurzaatnkc kruiken afgt BAL, Cz. Apotheker. vincie Zecla: n zoo spoe doen. ligd eelfabriek i Petersburg, 12 Mei Volgens tijdingen uit de havens der Zwarte zee en de zee van Azof zijn de prijzen der granen daar aanzienlijk ge daald. Vooruitzigten op gunstig weder en minder aanvraag van buiten af, hebben daartoe aanleiding gegeven. Uit Christiania wordt gemeld, dat de land verhuizing in dat land sterk toeneemt. Een groot gedeelte van de kern der jeugd en van de bemiddelden neemt daaraan deel. Den 19 April zijn van Stavanger 236 landverhuizers naar Amerika vertrokken, onder welken 153 boven de 14, 75, tussclien 1 14 jaren en 8 beneden 1 jaar oud. Den 22 en 23 April zijn van Christiania twee schepen met 321 en 345 emigranten aan boord naar Quebec af gezeild. Te Bergen zijn den lötlen vijftig landverhuizers naar Amerika aangekomen. Bo vendien zijn er nog 70, 350, 100 en 600 aangemeld. Nog veel grootere scharen zullen uit de streken van Stavanger en Drondtheim naar Amerika gaan. Van hier zullen er ten minste 3000 derwaarts vertrekken. Berlijn 17 Mei. Van den beambte der nationale bank, die een tekort van 350,000 6. achtergelaten heeftweet men nog niet waar hij gebleven is. Sommigen willen, dat hij een zelfmoord beeft begaan, anderen zeggen, dat hij met het geld voortgegaan is. Op de bank actiën heeft het geval weinig of geen invloed gehad wat niet te verwonderen isdaar de bank een reserve-fonds van elf millioen heeft. Een later berigt der Koln. Z. meldt Gisteren is de beambte der nationale bank, die zich met achterlating van een tekort van 350- a 360,000 fl. in zijne kas heimelijk ver wijderd had te Hernals door een bediende dei- bank herkendaangehouden en terstond in verzekerde bewaring gebragt. Frankfort, 17 Mei. Uit Zuidelijk en Zuid westelijk Duitscliland stemmen alle berigten overeen, dat de uitzigten op een goeden olie- oogst aanmerkelijk verbeterd zijn. Ook in overige opzigten bestaat de beste verwachting- op een uitmuntenden oogst. -• Uit Bern wordt het gerucht gemeld, dat de president van het gcreglsliol' aldaar, tic beer von Schwarzeuburg, door ccn man, legen wicn hij een ongunstig vonnis had geveld, is doodgeschoten. Antwerpen, 15 Mei De uitvoer van aard appelen uit België naar Engeland heeft eensklaps een einde genomen, doordien zij aldaar met verlies zijn verkocht, terwijl den aardappel in dit tegenwoordig saizoen geen vervoer kan verdragen. Ook den vervoer van boter naar Engeland is tegenwoordig gering, ten gevolwe waarvan dan ook dezelve hier en elders voort durend in prijs daalt. Onder anderen in Noord- Brabant geldt de boter thans 50 ii 55 cent het Ned. pond. Men verneemt, dat koning Leopold den kapitalen prijs van ƒ300,000 (750,000 francs) heeft gewonnen in 4e Oostenrijksche loterij van de I.OOZK. 1854, waarvan de trekking den 1 dezer heeft plaats gehad. Te Cassel overleed over eenige dagen na slechts 3 dagen ongesteldheid een jeugdig meisje, zonder dat tneu aan liet ligchaam eenige verandering ontwaarde. Er werd verlof ge geven het lijk nog eenige dagen te bewaren, doch na verloop van den 9den dag had zich nog geen teeken van leven voorgedaan en werd de begrafenis voorbereid. Bij het kisten kwam de kleur terug en was de doodgewaande dra geheel tot de levenden weergekeerd. Hem (bij Hoorn), 18 Mei. Dezer dagen ont nam zich ccn 71jarige grijsaard het leven, door zich le verdrinken. Met zijne vrouw in dat dorp ter kerk gaande, wendde hij voor iels le huis le hebben vergelen, en verzocht haar, hem slechls vooruit in het bedehuis le gaan. Te huis gekomen, schreef hij op de tafel waar hij te vinden zoude zijn, en maakte aan zijn leven een einde, door zich in het water te werpen. Wal de reden voor deze wanhopige daad zoude geweest zijn, is slecht te gissen, over het algemeen meent men, dat gewetensangst oorzaak van dezelve geweest is. Arnliem19 Mei. Het prov. geregtshof van Gel derland heeft bij arrest van heden, uitspraak gedaan in de zaak van Jacob van den Brink, kastelein le Warns- veld, beschuldigd van valschlieid in geschriften van koop handel de beschuldigde door een zijner crediteuren ge dagvaard voor de arrondissemcnts-reglb. alhier tol vol doening van eenige vorderingen, had hij in dit regtsgeding overgelegd twee kwitantien, om aan te toonendat de schuld was vereffend. Het hof heeft als bewezen aan genomen, dat in de eene kwitantie het jaartal was ver anderd en in dc andere eenige woorden waren bijgevoegd, die moesten aanduiden dat de rekening tussclien den eischer en den gedaagde geliquideerd wasdoch dat bij dc ontkentenis van den beschuldigde, het bewijs ontbrak, dat die valschlieid door hem zou gepleegd zijn. Van deze beschuldiging sprak het hof hem vrij maar verklaarde daarentegen dat liet wettig en overtuigend bewezen was, dat de beschuldigde des bewust van die valsche stukken had gebruik gemaakt ten zijnen voor- deele en lei» nadecle van zijnen schuldeischer en ver oordeelde hem te dier zake tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en twee geldboeten, elk van 50. Nadat de turfwerkers te Zwartsluis en omstreken, ettelijke dagen niet gearbeid hadden hebben eindelijk de veenbazen besloten aan den eiscli dier lieden toe te geven en zc een merkelijk verhoogd loon le beloven. Dit loon is na tot den nooit betaalden prijs van f 1,ö2i/2 per korte sponturfroede, opgevoerd, waardoor 2 werklieden, die dagelijks gemakkelijk 4 roeden veen leggen, per hoofd een daggeld van 2,05 kunnen maken. Amsterdam, 20 Mei. Het Provinciaal Ge- reglsliof in Noonl-Iloll.iml heeft op gisteren G. II. W. cn A. B., dc eerste wegens bedricgclijke bankbreuk door, in verstandhouding met voorge wende schnldcischersverdichte schulden zijns boedels als waar voor te stellen, en deze bcdric- gelijk in zijne boeken in te schrijven, cn de tweede wegens strafbare medcpliglighcid aan dat misdrijf door behulpzaam Ie zijn in bet krijgen dier valsche schulden, cn door, wetende dat zij valsch waren, deze bij de verificatie der schuldvorderingen als opregt en deugdelijk 1c hebben doen gelden, ver oordeeld den eersten tot vijf en den tweeden tot acht jaren tuchthuisstraf met dc kosten. Haarlem19 Mei. Gisteren is den lieer Jlir. G. van Tets lid der gedeputeerde staten in de provincie Noord-Holland, een treffend onheil wedervaren. Rijdende naar zijne woning in de Vogelenzang, tegen het vallen van den avond is hij door zijnen zwagerden lieer Barnaart, achterhaald, wiens paarden doorgegaan waren. Door den schok schijnt de heer van Tets uitzijn rijtuig geworpen te zijn cn bleef bekneld met een been tussclien een der wielen. Dat been is op twee plaatsen gebroken. De lijder heeft eene. smartelijke operatic moeten ondergaan. Al het mogelijke zal beproefd worden om het gekwetste been te behouden. Zijn toestand was heden morgen niet ongunstiger dan gedurende den nacht. 's llcrtogcnhosclt18 Mei. Te Luik be staat sedert 1843 een liefdadig genootschap onder den naam van Saint Jean Francois Regis, ten doel hebbende om arme mijnwerkersof elders wonende ambachtsliedendie uit alle oorden der wereld bijeenkomen, met eene vrouw buiten echt voortleven, tot het aangaan van een huwelijk over te halen hun de daarvoor be- noodigde stukken om niet te bezorgenen te trachten, dat hunne kinderen gewettigd worden. De zedelijke strekking van dit genootschap is boven allen lof verheven. Het tolt dan ook in zijn bestuur en onder zijne leden de voor naamste en geleerdste mannen van den lande. Geene moeite, geene kosten, des noodig, zijn te veel om het beoogde doel te bereiken. En die moeiten zijn dikwerf meer dan groot. Ve len der door dit genootschap aangetrokken per sonen, in den natuurstaat opgevoed, weten niet eens den tijd of de plaats hunner geboorte, of de namen hunner ouders op te geven. Het ware schier onmogelijk hen in het maatschap pelijk en zedelijk leven op te beuren indien niet dit genootschap alom eene menigte ijverige corresponderende leden bezat, en de onder scheidene openbare plaatselijke en landelijke besturen deze heilzame en belanglooze pogingen vergemakkelijkten. Aan de verschillende autoriteiten van Neder land wordt daarvoor openlijk dank gebragt onder mededeeling dat door hare gestadige medewerking het genootschap de streelende zelfvoldoening heeft sedert zijn bestaan tot heden 4495 huwelijken te doen sluiten en 2024 on echte kinderen te doen wettigen. De luit.-kol.-kommandant onzer vesting, heeft bij den burgerlijken regtcr eene aanklagt ingediend wegens het door dc burgers op 1 dezer ter gelegenheid van het inlijven van lotelingen dezer stad en omstreken, gepleegd feitelijk cn gewelddadig verzet tegen een korporaal en twee manschappen tijdens zij belast waren een weer- spannigen milicien in hechtenis te nemen en naar de hoofdwacht over te brengen. Deze zaak is thans aan de bcmocijingen van den lieer regter-commissaris on derworpen. Breda, 18 Mei. De alhier gestationeerde brigade marechaussees, van af hunnen luitenant, de WelEd. Gestr. heer Chapuis, alsmede den brigadier van Maren en de manschappen, ver dienen allen lof voor hunnen ijver en buiten gewone surveilliance in het jongst verloopen winter-saisoen aan den. dag gelegddaar de landlieden in de environs en onder deze stad zelve van gewagen, want men heeft weinig of niet van het stelen van aardappelen gehoord, ten minste in vergelijking van vroegere jaren gerekend. Naar men zegt, zoude er dezer dagen in de naburige gemeente Oudenbosch, binnen de muren van het aldaar bestaande klooster, eene geheime zeepziederij zijn ontdekt; er moet dan ook eene groote voorraad zeepbenevens producten ter bereiding van zeep, zooals pot- asch, enz., gevonden zijn alsmede toestellen daarvoor dienstig. Alles is in beslag genomen, en deze zaak zal wel voor vervolging vatbaar zijn. In waarheid een goed middel tot verbe tering der goede zedendie men in genoemd gesticht bij het aankomende geslacht aankweekt Zekere Catharina Spegt vierde dezer dagen in het oude Vrouwenhuis alhier, haar 97ste geboortedag. Door heeren diakenen werd bij die gelegenheid een bezoek gedaan bij deze nette oude vrouw en hare medegezellinnen; een hunner hield eene korte regt hartelijke aan spraak aan haar, en men vergastte deze oude moedertjes, ter dier heugelijke gelegenheid, op eene buitengewone wijze. (Inge:.) Waalwijk 18 Mei. Den heer Aldeii ontvanger der Registratie alhier, zat den 23 dezer naar zijne nieuwe bestemming, Helmond, vertrekken, als wanneer ook de heer KozenminD tegenwoordig ontvanger der registratie te Drillen, zijne betrekking als zoodanig alhier zal aan vangen. Eergisteren overleed plotseling eene mejufvrouw de Josc, terwijl zij aan tafel haar middagmaal gebruikte; ditzelfde lot trof voor eenige dagen ook eene vrouw, nr. Wit, te Baardwijk. Gisteren liepen twee kinderen in ccnc weide tc spelen en vielen al spelende in een modderpoel, waar zij dadelijk in zonken, cn gesmoord zouden zijn, indien niet eenige mcnschendoor angstgeschrci gelokt, hen nog gelukkig van eencn wissen dood hadden gered. [loges.) Zicrlkzee, 20 Mei. In de memorie van toelichting, behoorende bij het aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet omtrent de belasting op het personeelverklaart de Minister van Finantien, dat de Regering over tuigd is van de noodzakelijkheid eener herzie ning van de verordeningen op die belasting, en dat zij zich dan ook reede sedert eenigen tijd onledig gehouden heeft met hot bijeenbrengen der bouwstoffen, die tot de zamenstelling van eene geheel nieuwe wet moesten dienen. Bij de zamenstelling van dit ontwerp heeft zij ech ter getracht nog andere bedoelingendan alleen verbeteringen der bestaande wet, te bereiken. Eene eerste is diewelke het gevolg is van het aangekondigde voornemen om 's rijks be lastingstelsel te herzienin verband met het stelsel der gemeente-belastingen. Eene andere bedoeling met de even vermelde in verband staande, was den druk, welken de personele belasting bijzonder op de groote steden legt, zooveel mogelijk te verminderen. De Minister meentdat het aangeboden ontwerp geacht kan worden, aan die beide bedoelingen te antwoor den zonder te groote opofferingen voor het Rijken zonder aan het stelsel der wet te kort te doen. Eindelijk scheen het ook ter vereen voudiging wenschelijkvoortaan de personelo belasting niet meer met opcenten ten behoeve van het Rijk te bezwaren. Wat do grondslagen der belasting betreft, zooals zij bij het ontwerp zijn voorgedragen, vallen drie bijzonderheden in het oog1». de afschaffing van den grondslag der haardsteden; 2». de opneming der ezels onder dc belastbare voorwerpendie tlians den zesden grondslag uitmaken; 3». de daarstelling van een geheel nieuwen grondslag, namelijk dien der rijtuigen. Het bedrag der belasting wegens de huur waarde is voorgesteld op vier, in plaats van vijf, ten honderd, en vermits de opcenten voor het Rijk, ten bedrage van 20, zouden vervallen, zou de vermindering indedaad '/3 beloopeu. Wegens de deuren en vensters wordt een eenparige taks van fl voor elke deur en ven ster voorgedragen. Thans loopt die taks, naai de bevolking der gemeenten, van 44 tot 77 cents, en met de Rijks-opcenten van 53 tot 92'/a cents. De belasting naar het mobilair is voorgedra gen op één ten honderd (gelijk de bestaande). Ten aanzien van de dienstboden zijn vijf klassen behouden; maar onder dezelve zijn verscheidene personen opgenomen en het bedrag- der belasting is in eenigeopzigten veranderd. Voor de paarden zijn weder zes klassen voorgesteld; het tarief is, in verband met de heffing van belasting van rijtuigen, eenigzins

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1