Woensdag, 20 Mei 1857. >op: lieer ïo. 1574 15e Jaarg. den necht eid id: eid Nieuwstijdingen. ii hij JOH Olicdunii. KATER. lan zijne ge bekend ilj ie mooije sor KEN d. Door lie en genoten elve lot zee L, D, No. 567 legenbeid lol lngcn. Z1EBIKZEESGHE IVIËllVVSBOuË Men Abonneert zich: In Nederlandbij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS. te Sheboygan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post. in Nederland- 1.60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertcntlën* 10 cent voor eiken regeï. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentie» kan gescliiedcntot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. ÏS u r e a u Zierikzce. Iloek van de Schuilhaven, P, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. hap pij ASSEN 1 Junij a.s. en Polder Agent van Middelburg, loway it klierziekte ntoox Barnet, Eenc zusier van hare bescher- paar weken pen. Zoodra 1 zij hem de ke al spoedig vee maanden o groot is dc van dit ge- rdt daardoor p nieuw ende ƒ20.55 - 20,! bekomen bij o f d p 1 a a t. 's Ilertogen- Holloway s aiden La ine. 1IALHEER, cr Godsdienst, necht, e erlangen, e bevragen id en Har> leuxoerkerk, den Os LOOZE. honden, 14 Mei. Heden vertrekt het schip Suroclydon met 300 landverhuizers van Liver - looi naar Melbourne, dit is het tweede schip, it van daar in eeue week daarheen is ver- okken, te zamen met bijna 1000 passagiers. Eerstdaags zal ooi; het schroefstoomscliip Royal harter met landverhuizers derwaarts vertrekken. Parijs, 15 Mei. Uit eene opgave, voorko mende in de Gazette des Hopitaux, blijkt, dat de cellulaire gevangenis van Marseille, binnen een tijdvak van twee jarenvijftien gevallen van krankzinnigheid of zinsverbijstering zijn op gemerkt. - Met Journal du Loiret verhaalt het volgende ontzettende voorval, dat in het gehucht Olivet heeft plaats gehad Een zoon heeft zijn vader, den vier-en-zestig-jnrigen Heer Lachaux, onder de oogen zijner twee dochters, die den moorde naar vruchteloos trachtten te weerhouden, met bijlslagen vermoord. De twist was ontstaan over een gedeelte der nalatenschap van de moeder. Do veertig-jarige, ongehuwde misdadiger heeft zich bedaard naar zijne kamer begeven, orde op zijne zaken gesteld, zooals liij zulks noemde, en zich toen met vreesselijke koelbloedigheid aan de j istitio, die toegesneld was, overgegeven. Vader en zoon behoorden tot den gegoeden stand. o o Brussel14 Mei. De echtgenoot van den schilder üallait heeft zich te Ostende verdronken. Zij meende aan eene ongeneeslijke kwaal te lijden en wilde aan hare ingebeelde smart door een spoedigen dood een einde maken. De heer Gallait is troosteloos. De geheele stad neemt deel aan zijn rouw. Leeuwarden, 14 Mei. In den vroegen morgen van den 12 dezer, omstreeks twee uur, had er op de Mieden onder Blija bij eene daar wonende en reeds bejaarde weduwe, een brutale diefstal plaats. Na uit een venstertje bij de achterdeur der huizing de roeden en glazen uitgebroken en alzoo die deur geopend en zich toegang verschaft to hebben, traden twee onbekende manspersonen de slaapkamer binnen, de een voorzien van eene brandende kaars, de andere gewapend met een meswaarop een hunner de oude vrouw op haar bed bij de keel greep en mishandelde, haar, onder dreigemen ten dwingende den sleutel van liet kabinet over te geven. Hieraan voldaan zijnde, heb ben de dieven op hun gemak liet kabinet en huis doorzocht, en bij hun vertrek mede ge nomen een zilveren oorijzer, een dito roomle- peltje en een dito knipje met beursje, waarin vier guldens en eenige centen; alsmede twee vrouwenrokken, twee voorschooteneen vrou wenhemd en een beddelaken. Ticl12 Mei. Op een buiten, in de buurt onzer stad had onlangs liet volgende voor val plaatsIn ecin hollen boom, nabij de keuken deur, had een i \te uil hare twee jongen uit gebroeid. Toen die vogels bijna vlug waren vielen zij uit den boom en werden door twee dienstmeisjes (volwassenen!) opgevangen, die er haar genoegen in schepten de jonge uilen te plagen en te mishandelen. Zij hadden die, nabij de keukendeur, vastgelegd aan een touwtje. Tegen schemeravond ging een der dienstmeisjes de gevangenen bezoeken, toen plotseling de uil, die steeds knersende de mishandeling van zijne jongen had gezien, met groot geweld liaar in liet aangezigt vloog en haar ernstige wonden toebragt. Zij wist zich niet anders te redden, dan door zich te laten vallen en op handen en voeten in huis te kruipen. Dóór bleek liet dat zij op verschillende plaatsen bloedde en dat vooral haar regter oog ernstig was gewond en vol bloed was geschoten, zoodat er aan vankelijk vrees bestond voor hoogst ernstige gevolgen. Helder, 14 Mei. Als een luid sprekend bewijs, dat tooverbeksen en kollen, ofschoon van bet meer openbare tooneel verdrongentoch bier en daar in meer achter afgelegene plaatsenook van ons vaderland, bun scepter zwaaijen, strekt het volgen de regt curieuse staaltje, voor een paar dagen voor gevallen in eene familie dezer gemeente, die men lang niet onder de onbeschaafden zou gerekend hebben. Het vier a vijf maanden oude kindje uit dit huisgezin schreide reeds dagen lang en kwijnde weg. Alle huismiddelen werden le baal genomen, zij schenen evenwel het schreeuwen slechts te ver ergeren uieu nam de toevlugt lot een geneesheer, maar ook de raad van dezen leed schipbreuk op de onbekende ziekte van hot wicht. Maar ziet, daar hrengt een toeval de oorzaak der hardnek kige kwaal aan het licht; luister!... De wanhoo- pigc moeder, hel hoofdkussen van haar kindje op schuddende, voelt daarin een hard rond voorwerp, en, als door eenc ingeving bestuurt, valt het haar indat haar kindje belooverd moei zijndc roos door haar in hel kussen ontdekt, hel harde voor werp kou niets anders wezen, was daarvoor het ontegenzeggelijke bewijs, lil lievige gemoedsaan doening roept zij de liuisgcnoolcitook deze be lasten het kussen, er blijft geen twijfel meer over, liet onschuldige wormpje is belooverd. Al dadelijk valt de gedachte op eenc oude vrouw, die veel met kleine kinderen ophebbende, het zwak van vele bes jes, nu en dan des avonds het kind was komen zien en zoenen. Op slag liet men haar roepen en de niets kwaad vermoedende kol kwam voor dc wraakgierige vierschaar; als razende» viel men de heks aan, onder bedreiging van mishandeling, wan neer zij hel kind niet met de haar alleen eigene magt bezwoer eu den duiveldie in liet kind was gevaren, verbande. De goede oude ziel, liet laat zich liglelijk begrijpen, keek zonderling op, toen men haar, in plaats van kollij zulk eenc harde be schuldiging opdischle; zij wist zich echter van de zaak af le maken eu verliet dadelijk ontsteld de woning. Nu was men eigenlijk nog niet veel ver der gevorderd de toestand des kinds vcrslimmerde ieder oogenbiik, en men was schuw en huiverig, het behekste schepsel te geraken, lu dien toestand liep men de hulp in van iemand, van wiens meer dere ondervinding en verstand men de gcwenschte hulp verwachte. Deze, na eerst met alle mogelijke bedaardheid het ijzingwekkende verhaal aangeboord te hebben dreef aanvankelijk den spot met het onbegrijpelijke bijgeloof dezer lieden en gaf op hoog crnsligcn toon den raad, om dc roos uit het kussen te nemen en die, te gelijk met een paardcnklaauw of bokkenhoorn op een goed kolenvuur in hel ver trek le verbranden, dan zou hel kind gered zijn; maar een lid der familie gaf een ander middel op, dal was van haren grootvader en leverde zekerder uitkomsten: inen moet namelijk dc heks in huis lokken en liaar onder zware strafbedreiging gebieden, liet kind te moeten onltoovercn; men moest dan bevorens iemand als getuige in eene kast verbergen, om de licks te beloerenwant, zcide zij, was de onlloovcriug van dc zijde des heks goed gemeend, dan moest zichna liet opzeggen der gebruikelijke formulieren, en na het aanraken van het kindhier of daar een abces aan haar ligchaam vertonnen, als duidelijk bewijs, dat de hetoovcring uil hel kind wederom in dc heks was gevaren. Eindelijk beving dengenedie hier als raadgever werd geroepen, een innig medelijden met de verschrikkelijke dom heid van deze menschenen hij bestrafte hen met allen ernst, terwijl hij met alle kracht het natuurlijke der zaak trachtte duidelijk te maken; hel was den ino- riaan gewasschenhet scheen hem toe alsof een lid der familie hein beschouwde als met de licks in gemeenschap slaande. Des avonds was er familieraad, men zon het kussen openen. Dc roos werd er nu met huivering en dc meest mogelijke voorzorgen uitgenomeninmiddels had men een pan met ko kende olie gereeddaarop werd de roos rondom met spelden bestokenen toen onder het opzeg gen van eenige inagtspieuken, verbrand. Intusscheti stonden twee lieden huilen dc deur in eene schuil hoek, om te zien of dc licks, wie men hare prooi ging ontnemen, zich ook om het huis zou verloo- neuin dat geval zou men haar aangrijpen. Doch de heks lag in de annen van den slaaponbewust van den strik, die men haar spande, en die haar mogelijk pijnelijk had gekweld, zoo zij er was in - geloopeu. En dat alles geschiedde in de negcnliendc eeuw, in het tijdvak van beschaving en verlichting in Ne derland hetwelk zich beroemt op Bijbel en zende ling genootschappen en wat inrigtingen al niet ter verspreiding van verlichting en beschaving. 's Ciravenhage, 15 Mei. Gisteren avond, bij het ontsteken van liet gaz-liclit in de tent waarin zich de spoorwagen bevindt en die ge plaatst is op het Buitenhof, vlogen op eens alle draperien die zich om den standaard be vonden in brand, waardoor niet weinig verwar ring werd veroorzaakt, daar de tent juist geheel met menschen bezet was. Er zijn evenwel geene ongelukken te betreuren. Allen zijn er met den schrik afgekomen. De oorzaak van den brand wasdat inen te digt met licht is gekomen bij een lekdat in de gaz-pijp was ontstaan. Yerseke13 Mei. Ten gevolge van bet gebeurde aan het kanaal, zijn verl. Maandag middag, door den heer White 10 ploegen of ongeveer 125 man ontslagen, namelijk diegene die het meeste aandeel in liet aldaar voorge vallene gehad hebben. De wijze waarop dit heeft plaats gehad wordt algemeen goedgekeurd genoemde heer heeft volstrekt aan de eerste eisclien niet toegegeven, maar een onderzoek naar de oorzaak en gegrondheid derzelve in gesteld, waardoor men overtuigd werd, dat de oppassende dijkwerkers nagenoeg 2,daags verdienen, terwijl zij, die door luiheid of dron kenschap daartoe niet in staat zijn, hun ontslag hebben gekregen. In aanmerking van de meer dere of mindere geschiktheid van den grond ter verwerking is 3 cent per el meer uitbetaald. I Aan den avond van denzelfden dag, hebben j dan ook weder ongeveer 50 ploegen het werk te Wemeldingen hervat en het gaat thans alles naar wensch. Tegen de aanleggers of onrust stokers is geverbaliseerd, gelijk nog dagelijks tegen hunne medepligtigen geschiedt. maar voort sukkelen. -Wordt gevraagdtwee millioen guldens ter leen voor de Haagsche Synode, maar de beurzen blijven gesloten. Verkrijgbaar te Rotterdam: een brief aan d' En- gelbronner, eervol ontslagen Secretaris-Generaal van justitie; en wie weet wat er nog meer aan het licht zal gebragt worden. Op de centen- school te Ro. moet zeker iemand zoo begeerig niet naar een hoofddeksel van een ander zijn, daar dit eene overtreding daarstelt van het gebod: gij zult niet stelen. Aldaar heeft die zelfde vinder slaags geweest met twee couranten jongens, en zal voor zijne dapperheid van de snoep-centen zijner leerlingen eenen nieuwen pinkster-hoed gekocht worden. Een lid van den Raad te C. is zoo geweldig hoos geworden, omdat zijne flaauwe voorstellen, noch door het hoofd van het Bestuur, noch door de overige leden konden begrepen worden, dat hij tot orde moest geroepen worden. Wel Jan Jan Waar- om voor schipper ook uitgaan als je er niet voor varen kan? Daarom, meester, blijft bij je plak, en apotheker bij je pillen en pleisters. „Nu ik mijn paard kwijt ben," zeide Gerrit. te M. tegen Jaantje S., „zal ik mijn zadel op een keukenstoel vast maken om mij toch te oefenen in het rijdendan zal ik hem eens raken met mijne sporen en karwats; daar zult gij iets van komen te zien, en niemand zal dan meer zeggen dat il; niet rijden kan." Wanneer Izak te W. meer uit 't vrijen gaat bij Jaantje van den doctor, dan mag hij wel oppassen dat hij zich niet verslaaptanders zal hij te laat op zijn werk komen en zijn been verzeeren. Een Joodschan Os to V. beeft een lever worst-winkel omvergestooten van een man met zeven kinderenomdat hij hoorendol was en zijne vroegere magerigheid was vergeten. Ook heeft te Neuzen een haan zóó slaags geweest met een krokodil, dat het laatste beest in zijn schulp moest kruipen. Te Melissant is de veldwachter zoo staatkundig geworden dat hij zal voorgedragen worden als lid der Tweede Kamer, en dan zal de Nieuwsbode nader kennis met hem maken. Gewogen eu te ligt bevonden het brood van een bakker te Her.zullende liet aan den bevoegden regter overgelaten wordenhet nadeel te berekenen der kruikelvangers daardoor ontstaan. Te Stellendam zijn de middelen aangevangen tot eene echtscheiding van een Kievit en zijn wijfje, en freule Veldman heeft reeds eijeren gelegd. Lena te Battenoord wordt opmerkzaam ge maakt om zooveel niet te babbelen van anderen, en te bedenken dat hoogmoed komt voor den val. Te OudJorp is de oorlog gedeclareerd tusschen Jans en een wafelbakker. Aldaar wordt een Vogel verzocht des Zondags in de kerk zoo hard en zoo valsch niet meer te zingen, daar anders zijne tong nog bersten zal. GEMENGDE 55EUSGTEN. De minister van finantiën heeft in de Tweede Kamer met zijn eigen mond gezegd: dat de belasting op de azijnen aan de schatkist 24,000 per jaar meerder kost dan zij opbrengt; en toch blijft men met dit kreupele accijns-paan xxrGrasoxrpsiTs STtrszsxr. Ofschoon liet eene bekende daadzaak in de schei kundige wetenschap is, dat, wanneer versch geoliede oi geverniste sloffen, als: wol, lijnwaad en der- gclijkcnin groolc hoopeu op elkander geperst liggen, deze zoo heet worden, dal er zelfs ont branding moet plaats grijpen, cii dit vooral plaats heeft hij droogcude oliën door inzuiging der dampkringsluchtzoo komt het mij toch be- langryk genoeg voor, een voorval van dien aard, hetwelk vóór weinige dagen in dc Garancine- Fabrick alhier plaats had eu schromelijke gevolgen had kunnen hebbenter kennis van het publiek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1