EEN HOEFJE, HOFSTEDE, EEN LOGEMENT, Hollo way's pillen. M WACHTERSTE®, Boek beschou wiogen 9L%vtvt&ntun, Publieke Verkooping, OLMEN BOO MEK, Be Notaris C. J. van der Halen Openbare Verkooping OLMEN VAAMHOUT, Openbare Verkooping Hof, Wei- en Zaailanden, Een Kuipers -Knecht Een Bakkers-Knecht Schilders-Knecht I ■gararaaauMupg :tgf wtr i Middelburg, 20 Jan. Heden heefl, in cenc plcgtige openbare zitting van liet provinciaal gc- regtsbof in Zeeland, de installatie plaats gehad van den Heer Mr. A. \V. Snouck Hurgronje, onlangs door Z. M. tot raadsheer in dat hof benoemd. Goes29 Jan. Droevig was heden morgen het ontwaken onzer ingezetenen bij de mare van ontstanen brand in cenc der gemeenten van ons eilandmeer nog de tijding van liet verlies dat men daarbij betreurde. Naar onze informatica(wij mogen vertrouwen uit echte bron)is de brand ontstaan in het woonvertrek van den heer nir. d. BiltIe lleinkenszandlieden nacht circa drie uren. Spoedig was de vlam onbluschbaar zoodat het gansche buis is afgebrand en met uitzondering, (naar wij later vernamen)van een kistje met waarde niets gered van inboedel enz. zoo zelfs dat de bewoners slechts in der haast hel noodige tot klecding konden magtig worden. Inboedel en vast goed zijn geas sureerd in de Zierikzccsche en Ilaagsche maat schappijen. Is dit verlies reeds betreurenswaardignog ver schrikkelijker dal van een menschen leven de dienstmaagd (circa 50 jaar) ofschoon eerst buiten geweest zijnde, schijnt van haren ijver om van baar of barer meesters goed nog te reddenhet slagtoffer geworden te zijn, men vond later.... hare onherkenbare overblijfselen. Circa 7 uren in den morgen was men den brand meester en waren de naast en tegenover belendende gebouwen als dat van den wagenmaker ,1/. Meyler het huis bewoond door den lieer Vermande Sr. en de kerk buiten gevaar. Hulde breng men nogtans aan den ijver der brandweer zoo vau Heiukenszand als van bet naburige 's Heer Arendskerkedie met deaangcbraglespuiten al hel mogelijke hebben gedaan. (Goessche Courant.) GC.HCNGDK BEP.IGTEN. Het departement van Oorlog is weder met eenige nieuwe ambtenaars vermeerderd, die ook aan den grooten trog zullen gebonden worden. De Eu- gelsche zee officieren mogen geen wijn meer drinken, omdat zij te weelderig worden. Ons prinsje van ■Oranje is benoemd lot kolonelen hij heeft nog nooit vuur gezien. De Keizerin van Frankrijk heeft de hoofdrol vervuld in een tooncelsluk. Nu, zij speelt wel op groolcr loonecl de hoofdrol. Om bij eenigzins morsig weder van Breda naar het station van den spoorweg te komen heeft men wel reuzen-laarzen noodig, zoodal cene verbetering noodzakelijk wordt. Benoodigd aldaarklompen makers-leerlingen uit de smalle gemeente. Ffen lange slagler te Breda heeft een gesloten korf aangeschaft; adres bij Barbcra. Een pennenlikker op een kantoor aldaar, wordt verzocht wat beleefder tegen het publick te zijn, en zich niet als een onbeschofte kinkel aan te stellen. Ook het ijzeren stads-pompje aan de Antwcrpsche poort moest wel cene verbetering aangebragt worden. Tc Rapen burg begint men cene taal te schrijven, waaronder veel Vlaamsch onder een weinig Hollandsch loopt. De veldwachter te S. begint zoo lastig te worden, omdat hij op Nieuwjaar niet genoeg de handen gestopt is, dat men bang van hem begint ie. worden. Ook de veldwachter te O. begint gevaarlijk te worden; eerst heeft hij rekeningen gehad met kinderen, maar nu heeft hij voor acht dagen ren oncffcntje gehad met zijuc vrouwdat. nog niet verrekend is met den bruinen. Een armmcester te X. gaat niet naar de kerk om den domino te hooien, maar om het mooije meisje met de tandjes zoo wit als ivoor te zien, want daar kan hij zijne ■oogen niet afhouden zegt hij. Disponibel te Hellevoet, twee dames maar niemand wilt ze hebben. Vetrokken uit Neuzen koers zettende naar Philippine, een boscbvink, lol vreugde van de oude goudvinken-vangsler, doch lot spijt van Sientje. B. te Goes wordt verzocht niet langer meer tot een hinderpaal voor de gehcelc gemeente in de i.crk te zitten, of zijn schandalig gedrag zal openbaar gemaakt worden. Tc Papendrer.ht wordt Gerril zoo overstormt door cenc dame dat hij niet weet hoe van het wijf af te komen, terwijl het in bet oog begint te loopen bij het publiek. De jongens zullen haar bij gelegenheid opwachten en haar dan in statie naar buis drijven naar hare duiven. Pietje en Letje aan de Naordpoort te St.-Maartensdijk worden verzocht, hare longen zoo lang niet te laten hangen daar zij zich anders voor de gevolgen kunnen wachten. "ITG-SSQITDEITE SCTZgBlT. Gymiiastique oefeningen. In de heldeneeuw der Grieken werden de gvm- nastique oefeningen op zeer hoogen prijs gesteld, en schier door een ieder beoefend. Het werden dan ook Olympische of nationale spelen genoemd, en om de vier jaren hadden die plaats op den Olympiuawaar alsdan cene talloozc menigte van menschen verzameld was uil alle oorden van Grie kenland. Die spelen bestonden voornamelijk in het wedloopen, worstelen, vuistrechtenspringen en andere ligchaamsocfeningcn meer, waarin de grootste eer gesteld werd o:n daarin uit te muntenhoewel de overwinnaar slechts een olijfkrans werd toege kend als een zcgclcekcn zijner krachtwaaraan zooveel waarde werd gehechtals thans aan een kruisje van den Nederlandschcn Leeuw. Geen wonder dan ook dat de oude Grieken met zulke krachtvolle geoefende mannen zoo vele wonderen van dapperheid hebben verrigt. Oefening kweekt dus krachten een mcnsch is dus sterker dan hij gelooft dat hij is. Ook in Nederland worden sedert lang de gym- nasliquc oefeningen ingevoerd; zoo leeren de soldaten maslklimmcn schermen vuistvechlcn springen trekkendragen vliegen zwemmen en andere nuttige kunsten meer, die zeer geschikt zijn, om op de kermissen een droog stuk brood Ie verdienen. Men heeft dan ook thans een legertje waar Leonidas met zijne helden maar kinderen bij waren, vooral wanneer er geloopen moet worden; zelfs de schutters worden zóó geoefend, dat zij kunnen loopen zonder om Ie zien hij het hooreu van één enkel schot uit een Fransch kanon. Ja, zóó ver kan liet gebragt worden, dat een mcnsch zijn eigen moed en kracht niet weet. Het is dan ook wel een daalder waard om te zien hoe de Zierikzeesche schutters door elkander kunnen loopen op het kommando van gyinnaslique officierenwaardoor men krijgt de overtuiging: dat het geld niet weggegooid wordt dat er uit de stedelijke kas besteed wordt om er een troep schullcrsheldcn op na te houden. Behalve deze uultige vermakelijkheden heeft men nog cene gyinnaslique schoolwaar het opkomend geslacht uit den beschaafden stand op stads kosten onderwezen wordt iu bet klimmen, loopen, vechten, springen en meer andere kunsten, zoodat het niet lang meer duren zalof men zal op de kermis geene vreemde kunstenaars meer noodig hebben om het volk te vermaken. Reeds is men nu verwonderd bij het zien hoe vlug die snaken zijn en hoe sterk naar hunne jaren. Het zijn dan ook maar knics-oorcn die beweren dat al de opcenten op Grond- en Personele belasting zoo wel als op de Patenten, niet nuttig besteed worden; want zelfs oefend de gymiiastique zulk een weldadigeu invloed uit op hel physiek gestel van ieder mensch, dat men niet behoefd school te gaan om zijne krachten jaarlijks te zien toenemen hoe duur en slecht het vleesch ook wezen inag. Zonder dat men het weet is men sterker geworden dan men was vóór 23 jaar. Toen riep een ieder reeds dat de lasten te zwaar waren om langer te kunnen dragenen nu draagt men alléén op de Grond lasten G2'l.2 opcenten meer. Dusblijft dit zóó voortgaan, dan zal die last weldra verdubbeld zijn, en een mensch zal dus twee maal zoo sterk worden dan hij is geweest, louter door die ongemerkte ligehaamsocfciiing. Eere zij dus gebragt aan de gymiiastique I Met genoegen hebben wij het werkje getiteld Gedichten voor Kinderendoor Antje Raildochter van wijlen L. Ball, onderwijzer te Zoulelaude (eil. Walcheren), gedrukt en uitgegeven door en bij de Gebroeders Milborn te Middelburg, in handen gekregen. Het strekt ons tol een slrcelend genoegen, dit, werkje in het licht te zien, én om het {dich terlijk talent èu om het nut der lieve kleinen, te meer daar de vervaardigster eene onzer beklagens waardig blinde landgenootc isedoch met de band op het hart, na herhaalde lezing van haar werkje moeten wij haar helder, schitterend talent bewon deren, waardoor zij loont waarlijk niet blind naar de ziel te zijn Met dankbaarheid moeten wij zeggen, hebben wij hel ontvangen en reikhalzend te gemoed gezien, omdat er eene wczcntlijke behoefte aan zuil: een werkje voor de Ncdcrlandsche jeugd bestond dat met dichterlijk talent, tevens kinderlijke eenvoud en reine stille godsvrucht verbindt; met dat wij onzen verdienstelijken van Alphen Ier zijde willen stellen, dat ware gewaagdwie zal hem op zijde streven maar ik beschouwde hel eene behoefte omdat verscheidenheid van goede spijs, den maaltijd kruidt. Wat het drukken aangaat dit laten wij liever aan deskundigen over, hoewel wij eene nieuwere en zuiverder letter gewensclit hadden. En het plaatje door den jongen steendrukker D. Wijtman, vervaar digd, laten wij ook aan bevoegden over. Hoewel het ons spijt, dat liet meisje zoo een sluursch woest gezigt heeft, met rollende oogen geheel niet op de kipjes maar naar den tuin bank geslagen dat, haar mandje hangt als in oenen geweldigen winddat de kipjes zich als het schijnt niet staande kunnen houden, of zou de tuinbank geen speelgoed bij het meisje vergeleken gelijken Is de grond waar het meisje en de kipjes op slaan wel goed gekozen of loopen zij in eene groole plas water?? doch wij willen niet ver- oordcelen, maar hel spijt ons om het werkjo's wil en ook voor den Heer D. fVijtman, doch hij ga slechts voort, en wij twijfelen niet of aldoendc leert men'..... Onze jeugdige landgenootc ga voort, God de Heere, verlichte haar versland en hart, neige veler harten haar ten goede, daar zij blind en behoevend vaderloos is. Wij wenschen haar een ruim debiet op dat zij hierdoor uitgelokthare dichterlijke gaven niet begrave, maar mild uilstrooijc! Een vriend van het schoone en ware. Heden beviel voorspoedig van een' welge schapen ZoonA. PLUGGE, geliefde Echtgenoot van J. JANSE, Directeur der Gas-Fabrick. GoitmcHEji dcn28 Jan. 1837. Strekkende deze lot algcmecnc kennisgeving. Op Maandag 9 February 1857, 's mor gens om ÏO ure, fPjjjlb ten overstaan van den Notaris Mr. A. E. van DISHOECK, op de Hofstede van wijlen JANUS JEBOENSE de WINTEB onder fJeinkenszandVAN RUIM 200 STUKS waaronder 50 zeer zware Olmen en Es- schen welke ook in massa zullen worden geveild. te Brouwershavenzalten verzoeke van zijnen Principaal, op Maandag den 9 Februarij 1837, des namiddags ten a ure, ten huize van Jacob van de Klippe, te Scharendijkein liet openbaar verkoopen: met 47 roeden ERVEBOUW- en WEILAND onder Elkerzcesectie A, Nommer '121123; aankomende de Erven van wijlen ANDRIES van de ZANDE. op Woensdag den Tl Februarij 1837 des voor middags ten 10 ure, op dc Hofstede vroeger be woond door wijlen ABRAHAM VISSERin de gemeente Cats, van cenc zeer groote partij 500O dito mutsaards en ÏO voer dito Spaanders. Nadere inlichtingen zijn 1c bekomen ten kantore van den Notaris L. van der MOER, te Colijnsplaat. op Vrijdag den 13 Februarij 1837, des voormiddags ten 10 ure, in de Heiberg bij M. van MARIS, te Kapelle, zoo in massa als in perceelcnvan eene ■net ruim 15. bunders zeer vruchtbare onder Kapelle, aankomende den eerzamen J. van HOORN, aldaar. Information bij den Notaris van den BUSSCHE en Mr. P. J. A. van DAM, te Goes. De Notaris Mr. J. _J. ERMERINS zal, ten verzoeke zijner principalen, op Zaturdag den 14 Maart 1S57, 's morgens ten 10 ure, in het Logement van den Heer J. H. SWARTS, te Zierikzee, publiek pre senteren te verkoopen 5 Bunders, 42 Roeden, 10 Ellen Bon- en Weiland, gelegen in het Poort-Ambacht van Zierikzee. 13 Bunders, 44 Roeden, 47 Ellen Bouw- en Weiland gelegen onder Kerkwerve. G Bunders, 30 Roeden 70 Ellen Bouw- en Weiland, gelegen onder Duivcndijkc. 1 Bunder, 52 Roeden Bouwlandgelegen onder Rommenede. 1 Bunder, 92 Roeden, 60 Ellen Bouwland gelegen onder Noordwellc. Alles in diverse perceelcn breeder bij plakbiliet- ten omschreven. Nadere information te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris tc Zierikzee. Fit de Eiand te hoop tot 15 Febr. 1857: met al dcszelfs toebeboorenbestaande iu zes wel gevulde Bedden met Kussens enz.., een zeer goed loopend Biljard, met twee stel Ba5- Ien, ®lucviëa en Qhieiiën-rek, Tafels, Stoe len, Banken en wat verder tot een wel inge- rigt Logement behoor!, zijnde hetzelve tevens zeer geschikt tot uitoefening van een' Kruideniers winkel en cene Broodbakkerij. Te bevragen met franco brieven bij CORNELIS BOODKz., te Haamstede. gS? Men vraagt tegen Meieen' bekwamen zijn werk grondig verstaande, in de Mecstoof te Ellewoutsdijk. Informatie en inlichting te bekomen bij den Boekhouder Jb. BRU1NOOGEte Êlle woutsdijk. Brieven franco. zag zich gaarne legen April of Mei aanslaande geplaatst; adres met franco brieven, onder de letters I. V., bij den Uitgever dezes. Tc Zierikzee, ter drukkerij van P. bi I.OOZE. Dc zalf en pillen Tan Holloway, een onfeilbaar middel ter genezing van open benen en verouderde wonden. Gv..Ite Nijmegen, oud 27 jaar, bad sedert negen jaren een open been met onderscheidene wonden waarop alle kunst der heelmeesters was tc kort geschoten. Toen hij eindelijk zag dat geen geneesmiddel baattebesloot hij tot de zalf en pillen j van Ilolloway deze veroorzaakten dadelijk cene aanmerke- lijke verbetering in zijnen toestanden nadat hij nog drie maanden lang dczelven gebruikt had was zijn been geheel genezenen overigens zijn geheei gestel als lier- nieuwd. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende: Doosjes Pillen van f 0,80,1,85 /3.00 70,75 713,50 ƒ20.50 Potjes Zalf van - 0,80 - 1,85 - 3.00 - 7,50 - 13,85 - 20^25 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij i den Heer O. E. BOONEN te Hoofdplaat, J. STRAATMAN Hoofd-dcpóthouder te 's Hcrtogcn- bosch, alsmede te Londen, Strand 244. Holloways- Etablissement. en te New-York80 Maiden Laine. Door den Boekbandelaar P. df. LOOZE, te Zierikzee, is uitgegeven en alom ver- zouden onder Redactie van dc Hoeren II. JOFFERS en F. A. KOK Predikanten te 's Gravenhage en Zuilichem-, dc abonnementsprijs is in dc drie maanden f l.Oft en franco per post 1,15. Het beslaat vier folio pagina's compressen drnk en wordt eiken Donderdag uitgegeven. INHOUD VAN N.° 5: "Wachter wat denkt gij van de regering dat zij zich wil stellen boven de partijen Gallio. Een woord over de Toga ingevoerd in verschillende kerken in Nederland. Zamenspraak tusschen een" Hervormd Predikant en een' Ouderling der Chr. Afgescheidene Ge meente. Het geestelijk alarm eens zondaars. Bin nen- en Buitenlandsche berigten waaronder belang rijke mededeeüngen voorkomen omtrent den voortgang der Protestanten in Frankrijk en boe zij niettegen staande de grootste vervolging getrouw blijven aan hun geloof en belijdenis te Saint-Opportunc departement de l'Euzezijn 200 nieuwe bekeerden uit de Roomsclie Kerk tot de Protestantscbe Kerk overgegaan enz. enz. Kerknieuws. Correspondentie. Marktbcrigten. Men kan zich abonneren bij alle Boekhande laren, Postdirecteuren en Brievcnbusbouders it Nederland. Men vraagt terstond of met Maart, een' bekwamen Brood- en Beschuitfoak- kers-Kncchtdie als Meesterknecht werkzaam kan wezen; adres in persoon of met franco brie ven, aan A. WAGENAAR Korenmolenaar te Brouwershaven. benoodigd legen Meite bevragen bij den Uit gever dezes. EEN BEKWAME benoodigd, bij N. de VOS, Timmerman te Cnrt- genedoch van de Protestantscbe Godsdienst, liefst in persoon anders brieven franco. Ï.O gesel moet No., De haar eene hij half bloi: aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 2