No. 1541. foe Jaarg'. Woensdag, 4 Fe1857. T 'llewoulsilijlc DUINBOERE trigldat zij i inder weide nd en voor dr KL EEUWEN tgegevcn L\TG EKIKZEESCHE NIEUWSBODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUSte Sheboygan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgavek. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Anierika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee. Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. Me u ws t ij d i n gen. ütel ie. Turin, 24 Jan. Een brief uit Nizza van den 18 Jan. meldt het volgende: Wij zijn te midden van den wintertijd die volgens verklaring.der in gezetenen sedert jaren niet zoo luisterrijk is geweest als thans. De hotels en huurwoningen der slad zijn met vreemdelingen van alle natiën opgevuld, waarloe inzonderheid Engeland en Rusland een aanmerkelijk contingent geleverd hebbenen wanneer men des middags in den warmen zonneschijn op de boulevards zijne wandeling doethoort men inderdaad meer Engelsch en Russisch dan Fransch of Italiaansch spreken. Ik schrijf u voor het opene venster om de warme zon in mijne kamer Ie laten, en ik ga over een uur naar een oranjetuinwaar de lucht met de aangenaamste geur vervuld is en de vruchten als gouden hallen door de groene takken der boomen heen schijnen. En dit alles Ie midden van Jannarij, als hij ons de winter zijne ijsbloemen op de vensters teekenl. Mapeis, 50 Jan. Verges, de moordenaar van mgr. Sibourheefl reeds een navolger gevonden I Een priester heeft namelijk een moordaanslag be proefd op den aartsbisschop, die te Matera bezig was ter kerke de dienst te verrigten. De moordenaar was met twee pistolen gewapend. Bij het eerste schot viel de aartsbisschop gewond neder. Een kanunnik school den prelaat te hulp en trachtte hem te verdedigenmaar ontving toen ook het tweede schol, en viel dood neder. Eerst daarna werd men den moordenaar meester. Londen 29 Jan. De Times wijst op liet aantal werkelooze arbeidslieden en op andere verschijnselen van armoede, welke zich in Londen en in eenige provinciën van Engeland voordoen en meent dat men, ook van regeringswege, de hulpbehoevenden helpen moest om naar de Britschc koloniën in Austra lië en in Noord Amerika Ie verhuizen. Uil cene aan kondiging in den Times blijkt, dat in deze week onder de arbeidende klasse te Londen ecne vereeniging opgerigt is met liet doel om de landverhuizing van behoeftige» te bevorderen. Te Hexham in Northumberland overleed dezer dagen zekere John Bell in den buitengewoon hoogen ouderdom van ruim 110 jaren. Hij was pachter maar maakte zich ook als ondernemend smokkelaar beruchten ontkwam meermalen met levensgevaar dengenen die hem als zoodanig vervolgden. Reeds vroegtijdig gehuwd, heeft hij 10 kinderen gehad, van welke nog 8 in leven zijn41 kleiii-kinderen 60 achter-kleinkinderen en 2 achler-acbler klein kinderen, die hem beide overleven. Zijne levenswijze was altijd hijzonder matig. Te Melbourne heeft op 15 Oei. hij het 40slc regement een verschrikkelijk voorval plaats gegrepen. De luit. Penncfaltherdie sedert cenigen tijd on gesteld was, greep waarschijnlijk in een oogeublik van geestverhijslering, een revolver, schoot daarmede den luit. Keith in den hals, vervolgens den doctor M' Cauley in het gezigt, den te hulp snellende luit. Luxas in het hoofd en benam eindelijk zich zeiven het levendo doctor is aan zijne wonde bezweken, doch men hoopte de heide luitenants te zullen behouden. Men verhaalt, betreffende de kostschool van zekere vrouw Meeres genaamd te Battersea, een der Londenschc wijken ue navolgende bijzonder heden als een afkeurenswaardig blijk der gebrekkige inrigliiig van het schoolwezen in Engelandzij zijn ontleend aan het verslag der lijkschouwing van een meisjeMaria Bailey gelieetendatten gevolge van de slechte behandeling dezer vrouw is overleden. Uil de getuigenis van een knaap van 11 jaren bleek het, dat er 21 kinderen op de kostschool waren. De kinderen sliepen meestal in spijskasten kregen rijst met stroop lot ontbijt of wel droog brood en water. Somtijds kregen zij vlceschhetgeen bestond in een stuk zoo groot als een theekop, dat voor de 21 kinderen dienen moest. Het voedsel was over het geheel niet half genoeg. De knaap verklaarde gekleed ter ruste te gaan uithoofde van de koudeen eens in de veertien dagen schoon linnen te krijgen doch zonder reiniging waardoor dus de gewone gevolgen ont stonden. Indien er aardappelen ter tafel kwamen, waren deze met de schil gekooktzonder geschraapt Ie zijn en het afkooksel weid als souper opgcdischt. Er waren drie borden voorhanden die beurtelings moesten dienen. De kinderen waren niet voorzien van messen en vorkenen moesten hun voedsel niet de vingers nuttigen. Vuur en licht werden niet verschaft door de kostschooiliouderes en het onderwijs werd geheel verwaarloosd. Naar huis schrijven was niet veroorloofd, doch de knaap-had middel gevonden om een blief met potlood aan zijn vader te schrijven, waarin hij zijn nood en dien van lien, die hij hij zich had, klaagde. .Hét hof heeft deze onderwijzeres schuldig verklaard aan manslagals hebbende door onthouding van liet uoodige den dood van Maria Bailey veroorzaakt. Bij het politiegeregl te Lambeth is dezer dagen een vreesselijk geval voorgekomen. Sedert ongeveer ecne maand wordt regterlijk onderzoek gedaan tegen eene ongelukkige vrouw, beschuldigd van hare beide kleine kinderen, nog geen drie jaren oud, vermoord te hebben. De feilen schijnen evenzoo buitengewoon als dc smart van de gevangene zoodat men in den beginne dacht dat zij krankzinnig was. Toen haar man verhoord werd, ontdekte men eene snede aan zijne linkerhand en het gemis van een deel zijner kleederen. Over beide waren zijne opgaven weifelend, tegenstrijdig, in het geheel niet voldoende; hetzelfde karakter droegen zijne gezegden opziglens eene som gelds, die op den dag van de vermoording der kinderen zoude zijn ontvreemd geworden. In het laatste verhoor zocht hij zijne tegenspraak door zijne groote gemoedsbeweging over den <iood zijner kinderen te verklaren, verviel in nieuwe tegenspraak, waaruit hij zich niet meer kon redden. Dc regter wendde zich tot de vrouw, en vroeg wat zij daarop had in le brengen? Op dit oogeublik trad de ge vangenbewaarder te voorschijn, en overhandigde den regter een blad papier; dal is, zeide hij, wat de beschuldigde wenscht te verklaren. Op hare per soonlijke bevestiging dal het papier hare getuigenis en de waarheid bevalle stond de regter op en las: !k ben onschuldig aan de daad, er heeft geen diefstal plaats gehad, de gezegde ontvreemde som was niet voorhanden mijn man is de schuldige aan den moord. Hij bragt het oudste kind van de bovenste verdieping naar beneden, plaatste het. op een stoel en sneed het den hals af; daarna ging hij terug en deed eveneens met het jongste. De regter verklaarde nu zijne vroegere verdenking tegen den man, liet hem als direct aangeklaagde aanhouden en moest maatregelen nemenom hem legen de ver ontwaardiging der aanwezenden te beschermen. Hij zeide tevens dat hij bevel naar de begraafplaats van de moeder van den aangeklaagde had gezonden, om haar lijk te laten opgraven en te onderzoeken, daar hij grond had om te vreezen, dat ile aangeklaagde haar voor omstreeks twee jaren met rattekruid had vergeven. JFwwtrijilts IFarijs, 29 Jan. Heden heeft het hof van cassatie, onder voorzitting van den Heer Laplagnê Barris beraadslaagd over de voorziening in cassatie van Verges. De procureur-generaal Roger nam liet openhaar ministerie waarde raadsheer Legagneur bragt rapport uit. Mr. Acbille Morin, advocaat van Verges, heeft aangevangen met aan te voeren, dat zijne zending niet bestond in het bewijzen van den staat van waanzin vail Verges, olschoou hij meent, dat dit zou kunnen geschieden. Dit. echter ligt builen zijne roeping. Hij heeft alleen te spreken over regt en weten moet zich bepalen tol hel ontwikkelen der drie middelen van cassatiewaarop die voorziening berust. Hel eerste middel heefl betrek king lot het exceptionele presidentschap van den eer sten presidentin de zitting van het hof van assises op den 17den Januarij. Hij meent dal het vervullen van het voorzitlerschap aan eenige formaliteiten onderworpen was welke niet zijn in achtgenomen; het tweede middel betreft de schending van het regt van verdediging, inzonderheid ten aanzien van liet uitstel om met den verdediger te raadplegen; het derde middel is gegrond op de omstandigheid dat de uitzetting vail Verges alleen plaats mogt hebben gedurende de debatten en datna het sluiten daarvan, en nadat dc jury had beraadslaagd, Verges weder in de zaal gevoerd had moeten worden, oift hem le interpelleren volgens de wet cn het arrest te hooren, vermits de straf nog afgemeten wordt naar hetgeen dc beschuldigde kan zeggen. Dc procureur-generaal heefl daarna de voorziening bestreden. Het hof vereenigde zich met dit gevoelen cn verwierp de voorziening. E^a^ijs 50 Jan. Verger heeft heden zijne straf ondergaan. Deze man die niet terug deinsde voor de verschrikkelijke misdaad sidderde in het aangezigt van den dood. Gisteren avond le zes ure werd zijn beroep in cassatie verworpen ook het verzoek om gratie werd van de hand gewe zen. Onmiddellijk werden de noodige hevelen ge geven om de straf aan hem te voltrekken. Het hevel van het parket werd 's nachts te half een ure le la Roquelte ontvangen en weldra werd het schavot voor de deur van do gevangenis opge slagen. Hoewel dit met de meeste stille geschiedde was liet plein voor de execulie bestemd weldra met nieuwsgierigen opgevuld. Gedurende den ge- hcelen vorigen dag was Verger zeer prikkelbaar ge weest en had meermalen blijken gegeven van vrees dat zijn voorziening in cassatie verworpen zou wor den. Toen hij legen den avond nog geene tijding had begon hij weer meer hoop le krijgen, Inlus- schen vroeg hij herhaaldelijk hoe vele dagen een veroordeelde na eene verwerping van de voorzie ning in cassatie nog te leven had. Gedurende een gedeelte van den nacht verkeerde hij blijkbaar in eene sterke vrees hij sliep onrustig. Maar'smor- gens le twee ure juist terwijl men met hel opslaan van het schavot onledig was viel hij in een ge- rusten slaap die voortduurde tot het oogeublik waarop men hem kwam hekend maken dat zijn laatste uur geslagen had. Het was le half acht ure toen de directeur van de gevangenis de inspecteur-generaal de chef van de veiligheidspolitie en de abbé Hugon inde cel van Verger traden, om hem het noodlottig nieuws aau te kondigen. De abbé Hugon gaf hem te kennen dat zijne voorziening in cassalie ver worpen was cn dat hem niets overschootdan zich voor te bereiden om voor God te verschijnen. Op de eerste woorden van den abbémaakte Verger eene beweging met het hoofd als iemand die een benaauwden droom gehad heeft en riep uit: 'tis onmogelijk 'lis onmogelijk! Maar toen de geestelijke licm herhaaldelijk verzekerdedat alle hoop voor hem verdwenen was geraakte hij in eene verschrikkelijke drift: Maar ik wil niet sterven, schreeuwde hij 'lis onmogelijk! Ik wil leven gij hebt het regt niet het mij le ontnemen Geen vermaningen van den abbé Ilugon waren in staat hem tot kalmte te brengen hij wilde hem niet aanhooren en gedroeg zich voorts met dezelfde hevigheid cn driftals gedurende de zittingen van I het hof van assises. Nu kwam de directeur van S dc gevangenis tusschen beiden. Op het zeggen van den veroordeelde sta mij maar één enkel uur levens loei kreeg hij ten antwoord: 'lis onmogelijk. Maar ia wil niet sterven hervatte hij weder. Ik zal mij te weer stellen. Gij kunt mij hier ter dood brengenmaar ik zal niet gaan. En waarlijk hij klampte zich aan zijne krib vast en wilde niet opslaan zoodat men hem met geweld hiertoe moest noodzaken om hem te kleeden. Nog ecnigen lijd bood hij tegenstand maar eindelijk ziende dat alles vergeefs wasliet hij alles toe. Even voor acht ure kwam de scherpregter om zijn toilet te maken. Hij liet dit geschieden zonder een woord te spre ken. Hel was op dit oogeublik dat de abbé Hugon hem op nieuw vermaande aan het heil van zijne ziel le denken. Verger hoorde hem eerst aau zon der een woord te zeggen doch verwijderde zich dan toch voor eenige oogenblikken met den geeste lijke om dc vertroostingen van de godsdienst te ontvangen. Even voor acht ure verliet Verger zijne celom ter strafplaats te gaan naar hel scheen in zijn lol beruslende. Toen hij evenwel van den direcleur van de gevangenis afscheid nam herhaalde hij zijn verzoek om slechts nog één uur le mogen leven. Eindelijk verliet hij den kerker, aan de Cene zijde door den abbé Hugon en aan de andere zijde door den scherpregter ondersteund. Gedurende dezen laalslen gang prevelde hij eenige woorden, als: amende honorable tc laat... en beklom voorts de trappen van het schavot. Daar gekomen wierp hij zich op de knieën prevelde weder eenige woor den kusle hel kruisomhelsde den abbé Hugon cn gaf zich aan den scherpregter over. Een oogeublik later had hij zijue straf ondergaan. 's CJravemhage, 28 Jan. De Ilooge Raad der Nederlanden(Kamer van strafzaken) heefl heden uitspraak gedaan in de zaken van: 1° M. van Leijcn, huisvrouw van J. Schaap en 2.° A. No telaar, wed. van J. de Bock, beiden, Ier zake van vergiftiging door luciferskoppen respect i vel ijk door de hoven van Gelderland en Zeeland lol de doodstraf veroordeeld. De Baad heeft het beroep van de heide personen verworpen cn mitsdien de arresten van de hoven van Gelderland en Zeeland bevestigd. Bij arrest van het Prov. Gereglshof in Zuid- Holland, van heden, is P. van den Bos, schuldig verklaard aan gewelddadige aanranding der eerbaar heid van een meisje beueden de 15 jaren, welke misdaad op den openbaren weg tusscheri Voorscholen cn Veur gepleegd is. De schuldig verklaarde, die reeds vroeger eene criminele straf had ondergaan, is thans veroordeeld lot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. Etotterdam 50 Jan. Eergisteren zijn in de gemeente Oude Touge in de nabijheid van dc bouwhoeve van A. Luijendijk wederom drie koren- klompen lol den grond loc afgebrandterwijl de bewoners sliepen. Thans lijdt het geen twijfel, of hier kwaadwilligheid in iicl spel is, daar in den vierden daarbij staanden klomp een bosje zwavel stokken is gevonden. ©en SBominel50 Jan. Dezer dagen gaf onze geachle Geneesheerden heer J. van der Starp wederom een bewijs zijner bekwaamheid en erva renheid door het verrigten eener gewiglige kunst bewerking, namelijk eene breuk-operatic hij den heer L. Vceil man van 70 jaren, met dat gelukkig gevolg, dat de patient reeds bijna geheel hersteld is. Voor twee jaren deed ZEu. ook eene gewiglige operatic, hij J. v. N....een grijsaard van 78 jaren die insgelijks van zijn gevaarlijk gebrek geheel hersteld is en thans nog in vollen weistan l verkeert. (/nyes.) Axel, 28 Jan. Gisteren avond werd ten voor dode der armen in deze gemeente een concert gegeven dat de waarlijk aanzienlijke soiii van f 41,75 beeft opgebragt. Wij mogen ons verheugen, dat er nog personen in deze gemeente aanwezig zijn, welke ziel» iiel lol hunner verarmde naluurgenooten aantrekken en daarvoor geen moeite en kosten ont zien maar zelfs dikwijls daardoor op zeer onaan gename wijze behandeld worden. Onze gewezen ieeraar Ds. AHeijblom vroeger predikant le Noordgouwe, overleed heden gyond zeer plotseling in den ouderdom van bijna 5i jaren, terwijl wij weder in onze hoop om eenen nieuwen ieeraar ic verkrijgen zien tcleurgesleld door het bedanken van Ds. J. A. Barbaste Hattcm, voor het op hem uitgebragte beroep naar deze gemeente. (Inges.) L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1857 | | pagina 1