T Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE. 1 Zaturdag, 2© December '1856. No. 1552, 15e Jaarg. Nieuwstijdingen. t g c. iitg( Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever, bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerikabij J. QUINTUS, te Sheboygan. Abonnenients-Prijs: Voor reide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika, Franco New-York, Doll. 1,10. V erschynt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentiën: 10 cent voor eiken regeJ. Zegclrcgt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a u Zicrikzcc. Hoek van de Schuilhaven B. No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. ÜVapels, 10 üec. Den dag, na den moord aanslag op den Koning, hebben de vreemdelingen, welke hier Ier stede gevestigd zijn, aan Z. M. een adres doen toekomen, waarin zij hun afkeer betuigen van de gepleegde misdaad en tevens liunne vreugde, dat de Koning aan het dreigend gevaar ontsnapt is. Het adres is gesteld door een der leden van de aldaar aanwezige Franschcn en allen hebben hel gctcekend. Men had, zoo doende, ecuc gcrccdc gelegenheid, om den Koning Ie be danken voor de bewijzen van welwillendheid, welke hij, op zoo kicsche wijze, aan de vreemdelingen alhier bewezen heeft, vooral sedert hij met ver schillende Gouvernementen van Europa in onmin is. De soldaat, die II. Maandag den moordaanslag •op den koning heeft gedaan, is Zaturdag opgehangen. bonden11 Dec. Gedurende den storm van jl. Maandag is Ie Dublin hel stoomschip Trouba dour in zulk onlicddcrdcn staal aangekomen dat zijn behoud als wonderdadig wordt beschouwd. Behalve eene gemengde lading had hel 600 scha pen en varkens, en 13 ossen aan boord, die ïnccrcndccls door hel vrcesselijkc weder en de slingering van liet vaartuig zijn omgekomen. Men was zelfs beducht voor liet behoud des vaartuigs, daar alle brandstof en al het losse hout, dal men missen koudein de alverslindende ovens was verdwenentoen men gclukkiglijk op hel denkbeeld kwamom liet doodc vee lol brandstof Ie gebruiken; zoo werden dan 130 varkens achtereenvolgend op den vuurgloed geworpen en door dit middel de machine gaande gehouden, lot dat men de haven bereikte. Londen 13 Deo. Het prospectus van den Noord-Hollnndschen spoorweg, welke door eene Engelsclic maatschappij z.il worden aangelegd, is uitgegeven. Men ziet daar uit, dat het kapitaal 1 milliocn p. sl. groot zal zijn, en bestaan uit aan deden van 20 p. sl. De concessie is voor 00 jaren. Zeker reiziger die zich in een der wagens van de eerste klasse op den spoortrein van Londen naar Reading bevond, maakte aldaar kennis met eencn reisgenoot, die, nadat het gesprek zeer leven dig en vriendschappelijk was geworden, eene llcsch madera uil zijnen reiszak nam, zich zelve een glas daarvan vol schonk en toen ook een glas madera aan zijnen nieuwen bekende aanbood, ivelke zich dezen drank goed liet smaken, maar die op de plaats zijner bestemming aangekomenuit eene soort van bedwelming ontwaakte en hoofdpijn ge voelde. De vrijgevige madera-schenker was echter verdwenen; zoomede waren des anderen zakken ontdaan van 69 p. sterling in geld en hanknoolen. Naar gissing was de flcsch met een dubbelen bodem voorzien, waarvan écn ongetwijfeld gevuld met een slaapverwekkend middel. Parijs13 Dcq. Volgens officiële heriglen verbruikte Parijs in liet jaar 1853, 943,018 hcc- lolilers wijn, 237,926 hectoliters bier, 76,669 licc- 1- - rs kaas besteed turners wijn, ueciomcrs bier, 76,669 Itcc- loliters brandewijn en likeur, 23,319 Hectoliters cider, 78,869,216 kil. vteesch, '1,823,260 kil. kaas en 517,342 kil. ijs. Voor zeevisch werden besteed Er werden 838,869 kubiek ellen hout, 5,346,Oil hectoliters houtskolen en 3,403,265 Hectoliters steen kolen verbruikt. Rrusscl13 Dec. Een winkelier alhier, die zich in de laalsle lijden erg te beklagen had om trent de wanbetalingen zijner kalanten en iu hel hijzonder zich ergerde over een derzclvedie kwaden wil had om te betalentrachtte van dezen zijne goederen terug Ie nemen. Hij was zoo vernuftig, om hij afwezigheid van zijnen debiteurzich aan diens huis ie vervoegen en zich uitgevende als commissaris van policie zich van zijne koopwaren meester te maken. Ongelukkig voor den snuggere» uitvinder van die list, kreeg een echt commissaris van policie kennis van deze onwettige concurrentie, en heeft zich ge haast proces-verbaal te laten opmaken legen zijnen gcesligen nabootser, die weldra voor het correc tionele geregtshof rekenschap zal moeten geven van zijne ontijdige maskerade. ■WeeiiïiuiECi», 14 Dec. De oorzaak der alhier hcerschendc manie om brandbrieven te schrijven is niet, zoo als cenige dagbladen vermelden, om in do gevangenis te komen en aldaar heler voedsel te erlangen, maar om van de zoogenaamde onover komelijke schulden ontheven le worden, om de straf voor het te zoek brengen of verkoope» van klccdcrcn, enz., zijnde de betaling van de dubbele waarde daarvan, dus langer verblijf alhier ter af doening dier schulden le ontgaan. Daar de schulden der kolonisten alhier na drie maanden afwezigheid gedelgd worden, zoo hebben zich vele dier beruchte briefschrijvers aanvankelijk aan desertie schuldig gemaakt; trouwens binnen den bepaalden tijd terug gcbragl, hunne schulden met de transportschepen nog vermeerderd, en de duur van hun verblijf daardoor lot tien en meer jaren verlengd zijnde, meenden zij geen anderen uitweg ter bereiking van hun doel te zien dan het schrijven der bedoelde brieven. Ook hier is het berigt ontvangen, dat de per manente commissie der Maatschappij van Welda digheid het bestuur over de koloniën ncdcrgelcgd heeft en dal de heer baron Mackay voorloopig daarmede belast is. Zeer onaangenaam was deze tijding vooral voor de oudere ambtenaren, die zoo lang onder haar beheer gearbeid hebben. Zij koesteren echter de hoop, dat de zaken, even als in hel jaar '1843, wederom op een goeden voel zullen gcbragl worden. Naar men verneemt, is het getal der vervolgingen hij het provinciaal geregtshof te Assen, alleen de brandbrieven betreffendezestigwaaraan zicli personen van beiderlei kunne schuldig hebben ge maakt, somtijds door cén, doch ook door twee en drie personen ondcrlcekcnd. Vrij algemeen dragen de adressen der bedreigde personen liet kenmerk van naauwkcurige bekendheid met personen en zaken. Voor het Provinciaal Geregtshof in Drenthe stonden dezer dagen vier jonge lieden uit Echten (gemeente Ruinen) tcregt, beschuldigd van aanslag op de eerbaarheid. Nadat cenige getuigen in deze zaak gehoord zijn, heeft het O. M. voor elk hunner eene tuchthuisstraf van minstens 3 jaren gcöisclil. De uitspraak is bepaald op Woensdag e. k. Leeuwarden 13 Dcc. Gisteren is alhier eene vrouw van een timmermansknecht van drie wel geschapen zoons bevallen, waarvan echter twee kort na de geboorte zijn overleden. 's Gravenüiage, 17 Dec. De gezondheidstoe stand van den Minister van Binncnlandschc Zaken wordt voorldurcndcr gunstiger. Z. M. heeft II. Zaturdag een bezoek gebragt aan den Minister van Binnciilandsche Zaken, die nog steeds bedlegerig is. ESaainsdonk11 Dec. Gisteren avond circa zeven ure werd de brug over de rivier de Dongc, nabij deze gemeente, door zeven manspersonen gepasseerdwelke bel overgaangcld voor heen on weer aan den brugwachter betaalden. Eenigc lijd daarna werd hem hekend gemaakt, dat in de grinden, achlcr zijne woning, waarover hem de bewaking is toevertrouwd, cenige personen bezig warenmet het slelcn van handen. Op hetzelfde oogenblik werd de brug door zeven personenI ieder met een bussel grindenbanden beladen ge- I passeerdwelke door den brugwachter werden j toegeroepen hunnen gestolen last af le leggen, j Toen deze digter naderde en aanhoudend bleef roepenwierpen zij hunnen last werkelijk neder doch (rokken ieder een mes uit den zak en riepen hem toe om op le komen. Deze, een moedig en krachtig man liep werkelijk op hen af, gewapend met een slok waarmede de brug wordt opgelaten en werd door de booswichten omsingeld. Nu had een hevige worsteling plaatswaarbij bij lien van zijn lijf wist le houden en liet geluk had cenige dcrzclvcn ernstig le verwondenzoo als blijkt uit de bloedplassenwelke op de plaats des gcvccltls den straatweg bedekten. Door de aankomst van cenige lieden kozen de booswichten hel hazenpad, waardoor gewis zeer ernstige gevolgen zijn voor komen. De policie van liet voorgevallene ondcrrigl, begon onmiddelijk hare naspuringciien hel is j haar gelukt, de zeven vermoedelijke daders wonende op de Voorheideonder Ooslerhout, le arresteren, waarvan eenigc nog verscheidene wonden hadden. EieriUff.ee, 18 Dec. Het is vrij algemeen hekend dat de banket-bakkers liet al ver hebben gcbragl in het namaken van allerlei aardigheden van suiker, chocolade, papier, enz., en dat zij o. a. twee en een half gulden stukken van papier zoo weten na le bootsen dat ze op het gezigt mocijclijk van de echte munt te onderscheiden zijn. Maar minder bekend is liet dal hij, die zich met deze nagemaakte stukken eene grap wil veroorloven, zijn goede naam daarbij voor ccnigcii tijd op het spel kan zetten. De bakkers-knecht Jan Plaiilcnga te Sappenneer, moest daarvan de treurige onder vinding opdoen. Op Zondag zich naar Groningen hebbende begevenkocht hij daar een drietal van die papieren rijksdaalders. Iu zijne woonplaats teruggekeerd, schonk hij twee daarvan weg, maar wilde met de andere eene aardigheid hebben, ilij kocht een bock papier en gaf hel stuk iu betaling, er onmiddelijk evenwel een paar centen bijvoegende. Die aardigheid kwam hem echter duur te slaan. Er werd aangifte van gedaan aan de politie, en deze, mccnende niets minder dan een valschen munter voor zich te hebben, nam hem in haren wel wal overdreven ijver in arrest en bragl hem naar Groningen waar hij 24 uren lang in bewaring is gehouden. Natuurlijk werd hijtoen de officier van justitie met de omstandigheden nader was hekend gemaakt, weer in vrijheid gesteld, maar toch heeft hij de grap streng genoeg moeten boelen. NV ij meenden dat dit voorval lot eene waarschuwing voor anderenwel Ier openbare kennis mogl worden gebragt. De heer Gusch technicus te Maastricht heeft zich tot den raad dier stad vervoegdte kennen gevendedat hij uitvinder is van een werktuig van eeuwigdurende beweging, dal bestemd is eene ganschc omwenteling te brengen in liet stelsel van alle bewcginggcvcndc werktuigen, welke tot lieden hekend zijn Hij voegt er bij, dat hij reeds van hel Franschc gouvernement een brevet voor die uitvinding erlangd heeft, welke hij, levens aan alle vorsten heeft bekend gemaakt en door welke hij hoopt eene som van vijf milliocn gulden bijeen le zamelen. En daar die uitvinding binnen de slad Maastricht heeft plaats gehad biedt hij een aanzienlijk gcdccllc dier som aan, om besteed le worden aan de verfraaijing van het stadhuis. De raad heeft besloten dit aanbod ouder dankbe tuiging aan te nemen. GEMENGDE BEP.iGTEN. De Maatschappij van Weldadigheid is eindelijk bankroet, ten gevolge waarvan men eene openbare verkooping verwacht van wille slaven op de beesten markt. le Amsterdam. Hou nu voortaan de bedelarij geweerd, daar de bedelaars niet meer verzonden kunnen worden naar dit oord van ballingschap? Een profeet aan de Kaap de Goede Hoop voorspeld dal alle Kaffers, die in de laatste 100 jaren gestorven zijnuit den dood zullen opstaan, en dit vindt veel geloof. Parijs wordt thans als het ware door rijke Russen overstroomd, en worden er met veel beleefdheid ontvangen. De konijnen in Frankrijk moeten allen, op bevel des Keizers uitgeroeid worden; een banvloek, die Napoleon 1 ook eens uilgesproken had over de konijnen in Schouwen. Ook heeft Napoleon het grootkruis gehangen aan den koning van Pillissen. Te Biervliet is men ijverig bezig met het werven van een burgemeester, en wel naar iemand die verleden jaar niet in den smaak viel als lid voor den ge- inecnlc-raad. Jammer dal St.-Nikolaas voorhij is, anders zoude men er een kunnen laten bakken om later op te peuzelen zoodra men hem moede was. Indien de dijkgraaf der Zeesluis te B. gcciie hetere resultaten oplevert dan in dit jaar dan mag hij wel eervol ontslagen worden, benevens den sluiswachterdie slechts voor zichzelvcn werkt en niet in het belang der hoerenwier land reeds onder water slaat en vooral in do zoule polders. Ook zoude de sluiswachter de waterputten der hoeren dit jaar eens ledig trekkenen in plaals daarvan, komt het water reeds in hunne kelders. Zeker dus veel eer voor beiden. Een schaapherder te Wolphnarsdijk mag wel opletten, dat, wanneer hij nogmaals twee zuiglammctjcs weidhij geen goed meer vergeet, want daardoor was iiij dadelijk kenbaar. Ook een jager uit Goes mag voortaan wel manschappen ter jagt mede nemen om zijne houden le dragen, daar die beestjes hun meester overal opzoeken. Het leesgezelschap te O. plaat is allcrhcspollciijkst geweest, doch het bitter, de punch en verschaalde wijn ruimde nog al vrijwel op, dat toch de hoofdzaak maar is van zulke gezelschappen. «liet waren dagen van voorspoed ten tijde van broeder Cornells," zeiden vijf oude hesjes le Mclissaul, toen Zijner Majcstcils krijgsknechten ingelegerd werden hij de verarmde burgers, lot hel betalen van hoofdelijke belasting. Aldaar wordt van den Koning gevraagd een Nicuwcjaars-gcschcnk, beslaande iu ceneii nieuwen burgemeesterdan zullen de oude van dagen verheugd zijn en de kinderen zullen I dansen in de maneschijn. Tc Nieuwe Tongc is het voorgestelde kclelmuzijk aan de bouwwoning onder Ballenoord, Ier cere van Anna, niet mogen gelukkentol spijt van ccrroovcrs en lasteraars. Zoo wordt eer en deugd altijd wel én goed be loond. "Klinken, klinken, met het glaasje, dat geeft vreugde en vermaak. Drinken, drinkenuit hel glaasje, dat valt hij ons in den smaak," wordt le G. op een molen gezongen. De dominé le j Z. heeft II. Zondag gepreekt over liet 8slc gebod, en gezegd: »Dc kruideniers die zand in de suiker doende molenaars die le veel scheppen en de boerinnen die water in de melk doen, zijn dieven." Dit is vooral eene goede les voor de boerinnen, want als men voor 3 cenls karnemelk kooptdan heeft men meer dan de helft water. Tc O. li. smijt S. in een kwaad humeur, zijne vrouw met de moileralcur, en dan krijgt hij weer weinig stroop en andere snoepernij. - Gevangen ouder Poortvliet, een muis door een zoon Abrahams. Het Briepsche Kaatje wordt verzocht zich niet meer aan le be velen le Ellcerzee. Ook Maatje Ie Eikerzee moet het vissollen naar Jan maar slaken, want zij zal hem j niet vangen. Tc Zaainslag is een hakkers-knecht weer teleurgestelddaar hij zijn fortuin zoclil tegen kersmis. Anna Ie T. staat over haar zelven ver wonderd omdat zij zich aan ecu vinkje heeft overgegeven, daar zij te Put zoo een goede vrijer had. Tc Colijusplaat zal met 1 Jan. a. s. de afgeschafte broodzetting, weder ingevoerd worden. Een landman le K. spreekt veel over zijn groolcn eigendom maar weinig over zijn groot leger van zeventienduizend koppen, waarmede hij alle jaren eens de zuidelijke gedeelten van zijn district be stormd. Eerst nu verneemt men, dat de lieer V. Ie B bij het jl. concert een blaauwtje heeft geloopcn Hij ecuc dikke dochter. Information zijn te bekomen hij puntjes van wille zakdoeken én kletterende Hoefijzers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1