RTo. 1528. Zaturdag, tl December 185(1. 5e Jaarg. Nieuwstijdingen. iFfëtn&tii 2,80 1,50 1,30 4,90 2,40 1,30 1,50 1,00 1,00 0,90 0,00 ffc .Tb/T-f Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE lien Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, In Noord-Amerika bij J. QUINTUSte Sheboygan. Abonncments-Pry»: Voon BEIDE CITGAVEX. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentiënj 10 cent voor eiken rege!. Zegclregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voorniiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Iloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. weitje. Konstantinopel14 Nov. Binnen kor! ver lick weder een aantal jongelieden van de akadeiuie der artillerie en genie naar Parijs, Londen, Weenen en Berlijn, om zich aldaar Iheoreliscli en praktisch voor hunne toekomsllge heirekking van officieren der artillerie en genie te vormen. Petersburg22 Nov. Het See-Magazin behelst een berigl van de gpzonken schepen te Sehaslopol. Het zijn er in 't geheel 70, van welken echter de linieschepen, die men den 2Asten Sept. en iden Feb. liet zinkendaar zij reeds tien jaren in dienst waren, onbruikbaar zullen zijn, met uitzondering van het daartoe behuorend kostbaar materieel. De stoomboot Clierson en ecnige transportschepen zijn reeds geligt. Parijs, 27 Nov. Gisteren voelde de heer R. op de beurs alhier ie midden van het gedrang een hand in zijn zak lasien en ontwaarde daarop dat hem 1000 francs in gotul ontvreemd waren; hij deed terstond een welgekleed heer in hechtenis nemendie zich nevens hem bevonddoch deze betuigde voor den commissaris van politie ten sterkste zijne onschuld, te meer daar slcchls 31 francs 18 centimes hij hem gevonden werd, toen twee andere personen voor den politic-ambtenaar gebragt werden, waarvan de een 1000 francs over legde welke men in zijn zak gesloken had, terwijl de ander zich beklaagde, dat men 51 francs 13 centimes uil zijne zak ontvreemd had. Door een en ander werd de schuld van den gearresteerde genoegzaam bewezen die daarop bekende. BSrnssel27 Nov. Hel hof van assises van Oostvlaanderen heeft Dingsdag jl., den bekenden P. J. F. de Geest, hij verstek veroordeeld lot 2 jaren gevangenisstraf en 800 f.s. boetehet hof heeft de inbeslagneming bevolen van hel geïncri mineerde pamphlet. Brusselt December. Niet lang geleden zette zich een zestigjarig landman uit Seilles in NamenIer plaatse waar de Lniksch-Namensche 'spoortrein door liet dorp looptniet verre van hel station te Andennesneder. Van 4 lol 3 ure des namiddags stond hij onbewegelijk ter zclfdei' plaatse, op den trein wachtende. Toen deze eindelijk naderde, lag de grijsaard het hoofd inde beenen hel ligchaam lang uit op den vlakken grond. De trein snorde voorhij op een andere rail overgaande, en de man werd niet aangeraakt. De wachters joegen hem van dc haan Ontmoedigd en brommende verwijderde hij zich, en begaf zich ineen naburig Fosrh. Daar wachlle hij een uur en toen hij vermoede dat een nieuwe trein zoude voorbij ko men kwam hij uil zijne schuilplaats terzelfder plaatse weder. Maar daar bemerkende dal de trein hij hel aandoen van het station langzamer voortging, vloog de vertwijfelde de lokomolief te gemoet en lag het hoofd weder in de beenen. De leider der lokomolief bemerkte hem welmaar vermogt den trein niet Ie stuiten. Toen liet voorste rad den ongelukkige hel hoofd afsneedvernam men een enkelen gillenden kreet, dien de echo der nabij- liggende hergen weerklonk. De overblijfselen werden uileengcworpen. EDoorn29 Nov. Woensdag avond geraakle i' «ii jongeling van achttien jarendie een pot met Water in de hrugwal zoude uitwerpen, door zijne ouvüorzigligheid hals over hoofd in liet water, en zakte terstond in tien daar veelvuldig ztjndcn modder weg. Men miste hem terstond en zocht in het water zonder hem le vinden. Gelukkig kwam de korporaal-zwemmeester aan (hel was nog vóór elf ure.) en deze koene jongeling ontdeed zich spoedig van zijne bovenkleederendook drie malen onder en had hel geluk den drenkeling uil den modder le trekken; maar aanvankelijk waren alle aange wende pogingen, om hem in het leven terug le roepen vergeefs. Eerst tegen den morgen be speurde men eenig leven hij hemen zoo werd hij na veel aangewende moeite aan zijne pleeg ouders en aan zijne ouders (hel is een door vreemden aangenomen jongeling) lenig gegeven. Zoo men verhaaltis den moedigen korporaal door de pleegouders eene goede belooniug gegeven, die hij ook werkelijk in ruime mate verdiende. Arnhem, December. Gisteren avond omstreeks zes uur ontstond er brand in het buitenverblijf den Hommel, locbehoorende aan den lieer baron van Heeckcreu van Eughuizen, thans bewoond door den heer W. De brand schijnt op eene kinder kamer op de bovenverdieping, of in daarnaast gelegen kast te zijn aangekomen en had reeds zoo groole vorderingen gemaakt vóór die werd ont dekt dat de hnisgenooleu aan geen blusschen meer denken konden en niet dan met moeite twee kleine, reeds Ier ruste gelegde kinderen konden redden. Zeer spoedig kwam van alle kanten hulp opdagen vier spuiten waren spoedig op de plaats, en hoezeer het, wegens gebrek aan waterdat met karren of uit de naburige pompen moest worden aange voerd, eenigen tijd aanhield eer zij in werking konden komen, gelukle het weldra den brand meester le worden. Hel achterhuis is geheel uitgebrand. De inboedel werd groolendcels gered en geene ongelukken waren te betreuren. De betoonde ijver van de brandweerschutterij en policie verdient aller lof. Amersfoort1 Dec. Iemand het ambacht van horólogietnakcr uitoefenende, die zich II. Vrijdag bovenmatig aan hel gebruik van sterken drank heeft te huiten gegaan, is, in volkomen dronken toestand, met ecnige anderen in eene herheig builen de Slijkpoorl gekomen alwaar hij op het slroo in den stal geworpen, zoo als men dacht, zijne roes zoude uitslapen met ontzetting ontwaarde men eenigen tijd daarnadat hij dood was. Kijssen29 Nov. In hel naburige Enter had gisteren ecu treffend ongeluk plaats. Ecu klompen maker, bezig zijnde met liet vellen van een pep- peibooui, had vooraf een touw in den top van deuzelven gebragt, om daarmede volgens gewoonte, wanneer de stam aan den grond hijkans is door gehakt dien neder te trekken. Toen hij ook nu daarmede bezig was, wilde hij den vallenden boom ontwijken, doch struikelde over daar ter plaatse reeds gevelde hoornen, met dal gevolg, dat de hoorn op hem viel en hem liet hoofd verbrijzelde. De ongelukkige bleef oiimiddelijk op de plaats dood. Rotterdam, 29 Nov. Met genoegen verneemt men, dat dc equipage van het dezer dagen op den hanjaart gestrande Ainerikaausclie schip Me- dduiadoor lusschenkuimd van den Amcrikaanschen consul, in liet Zeemanshuis alhier is opgenomen, waardoor hel nul van gemelde inrigling ouk van eene andere zijde blijkt, terwijl het ons levens aangenaam was te vernemen, dal gemelde inrigling vooiuil gaal, en reeds door hel huisvesten van een betrekkelijk aanmerkelijk aantal zeelieden hare nut tigheid zelve aanwijst. Zierikzee 5 December. Men leest in de JV. itvti.CI. Wij ontvangen zoo even eene depêche uil Luxem burg, houdende het berigl, dat de Luxemburgsehe Kamers ontbonden zijn en dat de gewijzigde constitu tie hij besluit van Z. M. Willem 111 geoclrooijeerd is gelijk zij in oulwerp hij de nu oulboudeu Kamers was ingediend. Dil laatste beslui) van den Koning Grool-llcrlog draagt de'dagtcekening van den 27slcu November. «Een tweede depêche meld, dat de lust in Luxemburg onverstoord is gebleven." Naar wij uit eene goede bron vernemen kunnen wij thans mededeelendal dezer dagen een reglsgeding is of zal aanhangig gemaakt worden tusschen Mauhigiui der Israêlielische ringsynagoge le Winschoten, als eischersen de 1111. gebroeders fifwA, mede aldaar als gedaagden, als hebbende de laatsleu zich niet het begin dezes jaars, hij deurwaanlers-exploil, van de Israêlielische gemeente aldaar afgescheiden terwijl eerst genoemden des ongeacht heningevolge het nog vigerende al gemeen ring reglement voor hel Israêlielische kerk genootschap binnen hel Koningrijk der Nederlanden, evenwel bij voortduring als leden hunner gemeente aangemerkt en dien ten gevolge ook in den alge- meenen kerkelijke:! omslag hebben aangeslagen tegen welken aanslag zich laatstgenoemden zoo als le voorzien was, verzeilen. Men ziet de eind beslissing dezer procedure met belangstelling en gespannen verwachting te gemoet; daar dezelve niet alleen voor genoemde gemeente in liet hij zonder maar voor alle Israëlitische gemeenten binnen het rijk in liet algemeen, wanneer deze ten gunste der gedaagden mogl uitvallen, de schromelijksle gevolgen zal na zich slepen, en hel bestaan des Israëlilischeu kerkgenoolschaps diens- volgens op zeer losse schroeven zouden worden gezel. In de Arnhemse he Courant van woensdag den 19 dezer vindt men hel belangrijke, misschien weinig opgemerkle berigl uil Schiedam, dal aldaar hel turwebiouJ tegen 34 cents de 18 ons verkocht wordt. Dil berigl noopte mij hij drie hakkers alhier een tarwebrood le laten halen die ik terstond liet wegen. De hroodendie ik No. 1 en No 2 zal noemen wogen elk s/er ons cén lood en kosten elk 15 cents, hel derde of No. 3 woog vijf ons één lood en kostte 20 cents. Indien ik nu liet brood le Schiedam en alhier herleide lol 10 ons of één Nederlandsch pond, gelijkstaande met twee oude ponden, bevindt ik dal tc Schiedam 10 ons of I Ned. pil. kost 22'/,c. te Arnhem 10 °"sof 1 Ncd' pd' No' 1 e" 2 387.c- Ainncmj oi)son Ne(L p()_No_ g59',2c. Wat mag loch de reden zijn van dit verschil? op een enkel Nederlandsch pond niel minder dan 14 of 17 cenls I (1) Het is waar, hij vrijen handel en verschil van stedelijke belastingen kan verschil van prijzen ontstaandoch er schijnt geen reilen te wezen waarom de graanmarkt le Arnhem hooger of lager zoude slaan dan te Schiedam. Het verschil van stedelijke belasting blijft dus alleen over. Niet wetende of er le Schiedam nog iels van hel brood aan de stad betaald wordt (2) kan uien alleen ver zekeren dal de stedelijke belasting Ic Arnhem hoezeer le bejammerenechter zeer laag is gesteld en dus geen reden geeft lol eene aanmerkelijke verhooging van prijs. Van waar dan hel buiten sporig verschil? Het is naar ons inzien van het hoogste belang dat een voldoend antwoord op die vraag gegeven worde. Wanneer le Schiedam een huishouden vuur 100 's jaars, of ongeveer voor 12 's weeks aan brood gebruiktzal dat zelfde huishouden le Arnhem voor hetzelfde brood naar No. I en 2 162,25 of naar No. 5 173,55 moeten betalen. Moet zulks niel op dc uiingegocde standen der maatschappij den verderfelijkste» invloed oefenen? Wanneer men daarbij in aanmerking neemt dal dc wetenschap in de laatste tijden bewezen heeft dal (l) Niet onbelangrijk is ook de vergelijking met dc tegenwoordige prijzen van bet tarwebrood per Ned. lï in de volgende sleden Brussel le kwaliteit 20 a 22 cent. de turwe als een uitmuntend voedsel voor den meusch moet beschouwd worden dat zij door de aanzienlijke hoeveelheid ciwiislof die zij in zich beval het best hel gemis van genoegzaam vleesch kan vergoeden wordt liet dan niet lijd dat er gezorgd worde dal het brood overal naar evenre digheid der marktprijzen van liet graan verkrijgbaar zij? Wij willen nu niet overhaastig onderzoeken wat 'slands regering, wal stedelijke regeringen, of wat misschien vereenigingen van aanzienlijke, kun dige en regtschapene mannen kunnen doen om het kwaad le verhelpen en het goede te stichten de overtuiging alleen weuschten wij vooreerst ge vestigd le zien dat er noodwendig iels gedaan moet worden. M. G1!M E X GIE tliGTEN Amsterdam "sGravenhage le kwaliteit. j> 2e kwaliteit Utrecht Dordrecht (advertentie D. C "s Bosch Zulphcn le kwaliteit 30 26 M 30 21 32 u 28* 7 26*/, Nijmegen.28 (2) Te Schiedam is dc belasting op hel gemaal afgeschaft Nopens het afschaften van belastingen is men tot een rustpunt gekomen zegt men in de Tweede Kamer zoodat het al doode vogeltjes zijn waarmede de Natie wordt in slaap gewiegd. tie lager onderw ijs, of «Ie kinderscholen, is hel belangrijkste punt dat in de Tweede Kamer be handeld wordt. Prins Fredcrik heeft eene groote jagt- partij gehouden waarop het leger diplomalen genoodigd was, die allen veel wi.d gescholen hebben. In Engeland is een kanon uitgevonden waarmede men kogels van 300 pond vijf kwartier gaans ver kan schieten. Te Parijs begint de staalkundige horizon weder bewolkt te. worden. Door jonkheer de Jonge te Zierikzee is een adres aan de Tw. ede Kamer d. r Slaten-Generaal ing-dh nd, om toch vooral liet liendregt niet af te selialFen of af- koopbaar te stellen waarvan in de Tweede Kamer sprake is en dal zoo vele jaren door dc landlieden is gewenscht geworden. Hij geeft daarvan als bezwaar op één stukje land in Schouwen en zijn eigen nadeel als administrateur van onderscheidene liendens. lntussclien is liet niet le denken, dat de kamer zich noch aan dit stukje land, noch aan de beurs des lieeren de Jolige slooren zal, maar welaan het belang van het algemeen. 3 Hoofdofficieren vaii een schietend corps hebben op Z ndag op bevel van een snel commandant eene courant-expeditie gemaakt omdat een paardenoefeniiig hij een paardenvoet/ verge leken is Voor zulke helden betaalt men elmWioenenü! Een commies met een knevel te G. is in arrest ge nomen, doch zijne vrouw heeft een voetval gedaan daar hij anders verder op zoude geëxpedieerd zijn geworden. »lk boude liet niet met die van G die brengen liet rundvleesch van 40 op 60 cents het N. pond zegt een commies te X. Die. zorgen dus voor het rijk, jammer maar dal zij niet heler beloond worden, doch willigt krijgen zij inct Nieuwejaar een geschenk van de boeren. Een schoolopziener en kostschoolhouder te R. reikt bij liet inspecteren der scholen niets anders uit dan fanatieke boekjes en beddekens van heiligen zonder onderscheid van welke Godsdienst de kinderen ook zijn, hetwelk zeer ergerend is voor lieu die niet Roomseh gezind zijn. Een Waal te Bcr..., doet een ieder voor liet kantongeregt dagvaarden zoowel voor wettige als onwettige zaken, en wordt meest altijd in het gelijk gesteld, waarvan de redenen bij vele onbekend zijn, doch die later zullen publiek gemaakt worden. Een con troleur telt., die met zijn tijd wclligt geen weg weet, doet bijna niets anders meer dan jagen, vissollen en vinken. Tc li. zal eerlang een commies zijne long in het openhaar worden afgeknipt, om zoo veel niet meer te kunnen babbelen. Wordt verwacht te Neuzen: drie dcelen van Sebastopol in poëzij om ter lezing te geven aan den korporaal M.. benevens een kistje sigaren als een geschenk. Het trouwen en bouwen te Wol- phaarsdijk gaat thans drukker dan ooit. Ook vraagt men er nog een stuurman voor het geladen schip Keeltje, dat nog zonder stuurman is. Het juffertje dat Woensdag avond te Goes niet het sleedjc rijdcu haar poesje heeft verloren, wordt in haar belang verzocht voortaan wat bedaarder te zijn, om gepraat tc voorkomen. lu den onlangs nieuw bedijkten Egbert-Petrus polder aldaar zijn er meer slokjes gedronken dau or wagens grond in den dijk zijn gereden. »Kruist hem! Kruist hem hebben de straatjongens tc Goederede geroepen toen zij een dwerg of zoogenaamde onder-schooi vorst op de vlugt dreven met achterlating v an Geertje. Een gewezen koopman te St.-I.lar iisdijk is nog niet rijk genoeg 1 en nu is zijn hoofd op ho! over een Mol. »Als ik eene vrouw kan krijgen met 20.000 dan be hoef ik niet meer Ir werken,"' zegt Jan van den wagen maker te 's Gravenpolderdus die zulk een spaarpot heeft kan Jan krijgen. Een herder le *s Grav. heeft j zijne vijf magere schapen op stal gezet, maar zijn nog j maar weinig geniest, terwijl 'ie overige reeds aan tien dijk zijn gejaagd, doch die zullen gelukkig eene. goede weide verkrijgen nog heter dan tc voren. Te Tholen i zal er van eeue moleuaars-dochtcr cche jufvrouw gemaakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1