f W Hoïloway's pitten. JACOBUS FARO, Correspondentie. B)e navolgende Panden Vocaal en Instrumentaal van Zeeland Terstond benoodigd: Een Broodbakkers-Knecht BÓEREN-KNECHT Wordt verlangd: Een JONGELING, cene Engclsclie Couranl, wordt door Engeland aan een zijden draadje gehouden. Te Parijs blijft het rustig, maar het volk is ontevreden, vooral over de weelde die het hof ten loon spreidt en die een akelig licht werpt over de ellende die in de hoofdstad hcerscht. Idem in den Haag. In N.-Braband gelden de puikste aardappelen thans f 1,20 de mud, en neigen nog lot daling. Te Zierikzee kan men thans goed aan het brood, en vooral aan het roggebrood, bemerken, dat Siat- Nikolaas ophanden is. De smalle gemeente kan de zemelen oppeuzelen, en de beste bloem is voor den beschaafden stand. Tc 's Gravenpolder moet M. II. des Zondags bij zijne buurvrouw geen koliij meer gaan drinken, wanneer hare huisgcnoolen naar de kerk zijn. Aldaar zal Lccndert toch eindelijk ook in de huwelijks-schuit slappen. Dikke Pietcr te lleinkenszand heeft zijn gansje laten varen en is met een ooijevaar weggevlogen. «Vogels die gouden cijeren leggen zijn de beste," zegt hij. Een naaktridder Ie Wissckcrke verlangt oen kamerlje van 8 stuivers per week, en verzoekt een ieders gunst. Een winkelier te Briollc heeft zijne dochter aanbevolen aan J. n. N., maar het zal niet gelukken. Arendje en Keetje te Ooll- gcnsplaat worden aangeraden, zich niet meer lot laai in den nacht met dronken lui op te houden, daar anders de andere helft ook publiek zal ge maakt worden. De dienstmeid van den domhui te Stav. wordt verzocht, zich wat heler te wasschen wanneer zij naar de kerk gaat, daar de aandacht der gemeente meerder op haar zwart gezigt ge vestigd is dan op den dominoOp den toondag te Goes heeft een jodenslagter zijn knecht zich bijna dood laten dragen, door hem met een korenzak rijksdaalders achterna te doen loopen. Aldaar zal sterke Frcderik eerstdaags eenc proef geven van zijn rederijkers-talent, in het voordragen van een oorspronkc lijk bruilofls-vcrs. De commiezen van Chebben een Moor te K zoo aan zijn staart gclrokken, dat zij het gehecle beest hebben medcgeslecpt. De 40jarige Janna Stofregen zal te Middelburg in het huwelijks-bootje stappen. Ilf G-siOITDEITE ST'JZZBIT. De Burgerlijke en Kerkelijke Armenwet. De Burgerlijke Armenwet bepaalt, dat de ge boorteplaats van den arme ook deszelfs onderstands- domicilie is. Deze bepaling is gemakkelijk. Eenc bron van eindcloozc twisten en onderzoekingen en veelvuldige bemoeijingen, stapels schrifturen, con sideration en adviezen, procedures en vonnissen, worden door die eenvoudige bepaling vernietigd cene geboorte-acte, in wettigen vorm opgemaakt, hakt den gordiaanschcn knoop door. Maar zij die bepaling wettig, is zij regt? Tussclien wet en rcgt is een hemelsch breed verschildaar zijn er die zeggen: »De Staat heeft het regt niet, ecne dergelijke uitspraak tot wet te verheffen, want zij is ecne belemmering voor de persoonlijke vrijheid." Een persoon is meester 0111 zijne woonplaats te verplaatsen waarheen hij wil, met die verplaatsing verplaatst hij ook de voor- en nadeden, aan zijn persoon verbonden. Zegt men, zijt gij arm en behoeft gij ondersteuning, tot hem, die in onze gemeente woont, ga dan naar uwe geboorteplaats om die ondersteuning, of liever, wij zullen u voor rekening, ten koste, van die geboorteplaats onder steunen, dan moest men ook zeggen tot den rijke, wij willen uwe hijdragt voor onze plaatselijke be lasting niet, gij zijt niet ouder ons geboren, ga en betaal in uwe geboorteplaats, of liever, betaal en wij zullen uwe belasting voor uwe geboorteplaats invorderen, want er zijn ook armen uit uwe ge boorteplaats in ons midden, die van daar moeten geholpen worden. Nu daarentegen neemt men aan de eene zijde en aan den anderen kant mag men niet geven Zou het wel zoo onmogelijk zijn voor den Staat om zijn beginsel van onderstands-domicilie met dat der Kerk te vereenigen, b. v. door het uit vaardigen eeuer wet op het veranderen van woon plaats. Art. 1 en boven alles zou moeten inhouden, dat ieder, die van woonplaats wenschle te veranderen, zulks aan het Bestuur zijner woonplaats zou moeten verzoeken, maar daarentegen gecuc weigering van dat Bestuur zou moeten gegeven worden, maar integendeel een bewijs van vergunning om zijne woonplaats te verlaten en zich naar deze of gene plaats te begeven oin aldaar zijne woonplaats te vestigen. Art. 2 zou kunnen verbieden, het ontvangen van ingezetenen uit de eene in de andere gemeente, zonder het overleggen van dit bewijs. Welk voordcel geeft toch nu een bevolkings register? Wie heeft lust om steeds voor de statistiek te werken? Wat raakt het nu ccnig Gemeente-bestuur of allen in zijne Gemeente aan wezig, die op het bcvolkiugs-registcr bekend zijn, zij hebben hier toch geen domicilie van onderstand, en het andere Bestuur weet niet of ze afwezig zijn en doet gecne moeite om het te weten, liet raakt ze immers niet kwijt? Als ze armlastig zijn, komen ze toch voor rekening der Gemeente. Wanneer nu een tweejarig verblijf, op wettige wijze geconstanteerd, het onderstands-domicilie vestigde, dan kwamen Kerk en Staat overeen. De twist tussclien beiden loopt uit in liet nadeel der armen. De arme is het slagtoffer van den strijd der be ginselen lusschcn Kerk en Slaat en 't is of men het hier en daar in beginsel eens was, de armen maar in dien toestand te laten. En toch heelt de kerk gelijk. Toen de Staats armenzorg nog onbekend was, zorgde reeds de Christelijke liefdadigheid voor weduwen, weezen en armen. »Doe wel aan allen," sprak ze, maar bijzonder aan de huisgenooten des geloofs In onze dagen vordert de kerk openbare belijdenis, dat men tot haar behoort en een levenswandel overeenkomstig die belijden. Wat is billijker? Heeft zij niet liet rcgt Denkt ge als ik, verklaar ze dan. Maar hoe zullen nu de Opzieners der Kerk oordcclcn over do belijdenis eu den wandel van personen, die van de eenc gemeente tot de andere, uren ver verwijderd zijn, die men nooit ziel, van wie men zelfs nimmer hoorde? Maar men heeft de Diaconicn onafhankelijk gelaten. Ja! voor zoover zij geen subsidie ge nieten. Bedeeld ecnigc gesubsidieerde Diaconie iemand die geen onderstands-domicilie in hare Gemeente heeft, de Gemeente-raad staat gereed niet de bedreiging hare subsidie in te trekken. Eu toch is de Staal en de Burgerlijke Gemeente een vriend van de Diaconicn, namelijk om al de armen ten haren laste te laten 't Verwonderd ons niet dat écu onzer Nederlandsche Gcmccnte-radcn Z. M. heeft verzocht, de Burgerlijke Armenwet in te trekken en door geenc nieuwe te doen vervangen? 't Was een zeer eenvoudig initiatief! Immers het Diaconie-Reglement en het Algemeen Reglement voor de R. Cath. bestaat en iedere gezindheid kan zoodanig Reglement opstellen. Nederland heeft, geene Staats Armenwet noodig, tenzij alleen een algemeen Reglement voor Gast en Weeshuizen en andere liefdadige inrigtingen, die niet aan ccnig bijzonder kerkgenootschap be lmoren. Ieder arme zou moeten ondersteund worden bij het genootschap waartoe hij behoorde, behoudens liet eeuwige beginsel, niemand heeft stoffelijk regt op onderstand, zedelijk regt heeft ieder, en die tol geenc gezindheid behoorde, zou de gevolgen zijner uilmiddelpuntigheid moeten dragen. Thans zijn de armen de slagloffers des strijds. O, met het oog op hen, zouden wij der kerk wel toeroepen, onthoud en handhaaf hel gebod der liefde, doe wel aan allen, nadat gij de huisge nooten des geloofs verzorgd heb. Sta uwe subsidien af en bepaal u hij de vrije gift geeft de rijke wat minder, de miugegoedc beschame hem door wat ineer te geven. Men boude dit voor oogen, dat armen en rijken heengaan naar hetzelfde graf en dal er onder de 5 millioen menscheu in Nederland misschien duizenden gevonden worden, die deze regelen zullen bespotten, maar ik daag er 10 uit, om de stelling, dood is dood er beslaat geene onsterfelijkheid, met eede te bevestigen, met hunne hand te onderschrijven 1 Alle wijzen zijn liet daarin nog eens, al verecnigen zij zich niet met den tnaren, den gemoedelijk vromen en echt liberalen Christen, dat de deugd, om haar zelfs wil, de beoefening over waardig is. X. Hccrcn Boekhandelaars en Postdirecteuren, die hun verschenen Abonnementsgeld nog niet hebben voldaan, worden beleefd verzocht, dit met een Postwissel Ie doen; van de rekening kan hiervoor 1 pCl. gekort worden. Daar liet disponeren kostelijk is, vertrouwen wij dat aan ons beleefd verzoek vóór 1 December zal voldaan worden. (Red.). Ondertrouwd Zierikzee, 21 November 185G. Algemeene kennisgeving P. de VRIES, Gz. en J. H. VOORLOOP. Ondertrouwd A. J. JU1JN en Zierikzee, A. C. TRIJSELAAR. 21 November 1856. Algemeene kennisgeving. lieden overleed lot mijne bittere droef heid, in den ouderdom van 65 jaren en 9 maanden, mijn veel geliefde Echtgenoot, de Heer CORNELÏS GAST, Cz. Oud-Burgemeester der gemeenten Noordwellellenesse en Serooskerltc. Renesse, D. STEUR, den 20 November 185G. De Notaris D. Q. de JONGE van der HALEN zal, ten verzoeke van C. HOES en de Erven A. M. PLANCON, op Dingsdag den 25 November, des namiddags ten 5 ure, in de Herberg en Uitspanning De Gekoppelde Paarden bij J. HENDRIKSEPz., Ie Zierikzeepubliek presenteren te verknopen allen staande en gelegen te Zierikzee. Een Woonhuis en Erve op; de Nieuwe Haven, hoek van het Kapellestraatje, wijk D, No. 52, kadaster sectic B, No. 591. Een dito en Erf aldaarnevens het voor gaande, wijk I), No. 55, sectie B, No. 592. Een dito en Erfin het Lange Groencudaal, wijk D, No. 59, sectie B, No. 418. Een dito en Erf, in de Hoofdpoorlslraat wijk C, No. G15, sectie B, No. 988. Een dito en Erf, op de Brecdstraat, hoek van de Krepelstraat, wijk C, No. 504, sectie B, No. 1069. Een dito en Erf aldaarwijk C, No. 508 sectie B, No. 786. Een dito en Erf aldaar wijk CNo. 520 sectie B, No. 797. Een dito en Erf, in de Nieuwslad, wijk C, No. 454, sectie B, No. 920. Een dtto en Erf aldaar, wijk CNo. 447 sectie B, No. 927. Een dito en Erf, in de Raveslraat, wijk C, No. 416, sectie B, No. 1028. Een dito en Erf, in de Pietercelieslraat, wijk C, No. 535, sectie B, No. 60. Een dito en Erf, in de Poststraat, wijk B, No. 15, sectie A, No. 482. Een dito en Erf, in de Meelstraat, wijk B, No. 400, scfclie A, No. 559. Een Koetshuis of Pakhuis, ancx het voor gaande, slaande in de Kockindcrstraat, wijk B No. 400, Sectio A, No. 558. Een Woonhuis en Erf, in de Meelstraat, wijk B, No. 52, Sectie A, No. 444. Een dito en Erfaldaar, wijk B, No. 49, sectie A, No. 447. Een dito met ancx Pakhuis en Tuin, in den Bleijenhoek of Koraalstraat, wijk B, No. 425, sectie A, No. 129. Een dito en Erf, in de Minnebroerstraat, wijk B, No. 406, sectie A, No. 145. Een dito en Erf, aldaar, wijk B, No. 225, sectie A, No. 162. Een dito en Erf, in het Beddeweeg, wijk B, No. 541, sectie A, No. 551. Een dito en Erf, aldaar, wijk B, No. 559, sectie A, No. 555. Een dito en Erfaldaarwijk BNo. 558 sectie A, No. 554. Een Woonhuis, zijnde eene Tapperij met anexe SchuurErf en Tuin staande cu ge legen op de Visschersdijk, genaamd «de laatste Stuiver," wijk D, Nos. 558 en 539, sectie F, Nos. 551 en 552. Alles breeder bij biljetten omschreven, zijnde nadere information te bekomen ten kantore van bovciigcnocindcn Notaris. De Notaris Mr. J. J. ERMERINS zal, op Woens dag den 26 November 1856, 's middags ten 12 ure, in na te melden Logement, presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERVEingerigt tot LOGEMENTgenaamd staande en gelegen aan de Noordzijde van de Oude Haven te Zierikzeewijk A, No. 552. Nadere inforinatien te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. Mr. C. J. FOKKER, als gemagtigde van M. de GRAAF, zal, op Maandag den lsle° December 1856, des voor middags ten 10 ure, in de herberg te Sirjansland gemeente Oosterlandten overslaan van den Notaris J. M. BOUVIN, publiek presenteren te verkoopen Ecu in den jarc lSiö nieuw gebouwde S T E E N E N met WOONHUIS eu ERFslaande en gelegen bij Sirjansland voornoemd. te geven door GAUL i:SlT3n, op Dingsdag den 2den December e.k., IN DE NI E U WE CONCERTZAAL te Zierikzee. Aanvang des avonds ten 7 ure precies. Entree per persoon 99Cents. Tekstboekjes zijn verkrijgbaar bij den Boekver- koopcr QUANJER. De pillen van Holloway bezitten cene verbazende kracht ter herstelling van eene algemeene verzwakking. Afschrift van ecnen brief van Johannes Adrianus van der Werf tc Samarang aan den Professor Holioway. »Mijn heer Sedert een aantal jaren leed ik aan eene trapsgewijs toenemende verzwakking, en was nabij om te bezwijken ook verklaarden niijnc geneesheeren dat er geene hoop op herstel was toen ik eindelijk besloot uwe pillen te beproeven, en na de- zelven vijf weken gebruikt te hebben begon mijn 3 toestand zeer tc verbeteren; voorts na verloop van twcc^maanden was ik 'geheel hersteld. (get.) J. A. van der Werf. Door het vermeerderd Debiet zijn de op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende: Doosjes Pillen van f 0,80, 1,85/3.00 ƒ6,75 ƒ13,50 /"20.50 Potjes Zalf van -0,80- 1,85- 3.00-7,50- 13,85- 20,25 Zijn op franco aanvrage a Comptant te bekomen bij den heer J. P. YERLINDEN tc Bergcn-op-Zoom- J. STRAATMAN, Hoofd-depótboudcr te 's Hertogen* bosch, alsmede tc ToondenStrand 244. FJolloway\ Etablissementen te Neiv-York80 Maiden Lane. gesteld Door A. J. BRONSWIJK, tc Schoon- dijke, is uitgegeven en alom verkrijgbaar van in leven Landbouwer, lid der Commissie van Landbouw in Zeeland, enz. Bijeenverzameld door Eén boekdeel in 12° formaat, 560 pagina's groot en voorzien van een keuring Titel—vignet. Prijs Ingenaaidf 2,30. Gebonden in prachtband -2,?5. De Uitgever meent gerust deze Nagelaten Gedichten van den «Poot" der 19d" eeuw, die vereerd zijn met de intcekcning van Z. M. den Koning en vele aanzienlijken en geleerden in Nederlandbet Publiek te mogen aanbieden, terwijl dezelve als cadeau bij ST.-N1KOLAAS en NIEUW JAAR zeer geschikt zijn. bij J. v. d. WERF, te Zonnemaire. ui.nr i.iii wi i ,i in ES® Tegen primo MEI aanstaande, een benoodigd, die zijn werk grondig verstaal en bewijzen van goed gedrag kan overleggen. Adres in persoon of rnet franco brieven aan den Burgemeester der gemeente Ouwerkcrk. niet beneden de 15 jaren, goed kunnende reke nen en eenc vlugge hand schrijvende, teu kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen, alhier. Te Zierikzee, Ier drukkerij van P. be LOOZE. Parijs zag onlangs St.-Antoine k Daar hij li hij hen in kwammet nam. In d prijs van 1 gczeld van beroep op Behalve dez dezelfde mi die elk age dien aard Men geloof het aanplak gcregtelijk Parijs, rokken met weken de zijne uitvin dus inccnéz Wcenei hcriglen ui Russische en zullen 3 worden gel gemaald1 in puinhoo] de vorige gesteld. D gevolgen v eu de Bus willen Ie Herlijn zinnigheid grondeigem haar 15-jar omgebragt. dcslaapkam in en sneci volgens ver zelve cene alras en br Mcii lijd gemeld vrouw en 1c hebben leven beroi den bedoel Tlialcr gev Uit 1 winter nog welke den vervolgd zi verlaten er 's Grav S. morgen vai het Scheve I netnen, or, I lokkigda zulks op tijdig konc reeds zinke Naar Moeder aa Home doe Naar met nieuw gegeven et plaats heli

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 2