No. 1524. 1.5e Jaarg. Zaturdag, 22 November 1856. - -1 ILEN. ren met het maagver. hare zachte ivorderen, zeer zacht het doosje, ijgbaar door van Braband JP. van den .Rijssel en Z.n van Osch. al, Cz. ïnlaal Z1EAIKZEESCHE NIEUWSBODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. 3 R 9 bei- c.k. ÏAAE precies. Cents. len Boekvcr- 1AMPAGNE tgegeven en iL&& mian, !e acten en dszaken, met van verschul- Eene prac- ijk leven alle ouder behulp aken door Registratie. dit boek aan- 3S of de hulp at of Procu- geen stuk rkomt, waar- Ilen of for- oor Ieder- dien men den bezitter iet ankelijk ge- ogelijke fees- zangwijzen, stinaallijden sbarc hand- i)E BR EET. lenhcid van voor Ver- e Koperen id ere feesten; degenheden 'ie in gezel- t zijn bezit of feest ver- oedige keuze im 550 blz. mdat er op md is. 9 d In de het Volk 1 met gouden an Zschokke, prijs, aan alle den bezitters >ekzal het i I.OOZE. Voor 3 maandenJ 1.30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: O]) Woensdag en Zaturdag AdverterJiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cent. De inzending der Advertcnticn kan geschieden tot Dingsdag cn Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzcc, Iloek van de Schuithaven B, No. 94. Brieven cn Ingezondene Stukken Franco. Nieuwstijdingen. Een der Noord-Amcrikaansche bladen, te Cin- ciunatie verschijnende, maakt een overzigt bekend van de uitkomsten van den jongslen oogst in de Ver. Slalen en begroot de opbrengst op ruim 10 ten honderd meer dan in het vorige jaar, te weten op 142,856,000 bushels graan. Daarvan leveren Maine 400,600 b. New-Hampshire 250,600; Vermont 640,000; Massachusetts 46,000; Connec ticut 60,000; New-York 16,200,000; New-Yerscy 1,800,000; Pensylvanie" 18.259,000; Delaware I 700,000; Maryland 5,100,000; Virginie 12,500,000; Noord-Carolina 4,200,000; Zuid-Carolina 2,100,000; Georgie 1,750.000; Alabama 1,200,000; Mississipi 500,000; Texas 150,000; Aakansas 500,000; Ten nessee 5,200,000 Kentucky 5,750,000 Missouri 5,600,000; Illinois 1 i,600,000; Indiana 11,250,000; Ohio 16,800,000; Michigan 5,200,000; Wisconsin 8,250,000; Iowa 4,100,000; Californie 1,600,000 bushels. Volgens het New-Yorksche handelsblad zijn gedurende de laatste maanden niet minder dan 15 schepen, met voorkennis van de Amerikaansche overlieden, in die haven uitgerust en naar de kust van Afrika gestevend om slaven te halen. Meestal worden daarvoor oude schepen gebezigd, waarvoor niet meer dan 5- a 700 pd. st. betaald wordt, en die men na volbragle reis in brand steekt of laat zinken. Op de Afrikaansche kust worden de negers met 10 tot 40 pd. st. per hoofd betaald en in de Ver. Slalen legen 500 tot 800 pd. st. weder verkocht de zuivere winst op ecne lading negers van 500 sinks wordt bij gunstige omstandigheden op 160,000 pd. st. geschal. Londen43 Nov. Onlangs is te New-York een Portugecsch handelaarmet name Basilio da Cunha Reis. gevangen genomen, beschuldigd van deelgenomen te hebben aan slavenhandel. De aanklagtten gevolge waarvan deze arrestatie geschiedde, was ingeleverd door Andrew Wilson een matroos van het aan Reis toebe- lioorendc schip Altivic. Wilsons verklaring, welke wij aan den Neiv-YorJc Times ontlcencn luidt als volgt: Ik kwam in de maand Julij 1833, na ecne drie-jarige walvisclivaart te Boston aan. Het geld. waarmede ik werd afbetaald, was, gelijk hij matrozen veelal plaats lieeft, in korten tijd verspild cn ik zag mij genoodzaakt, weder naar zee te gaan. Ik verhuurde mij als matroos aan. .boord van den schooner Mary E. Smith. De kapitein zeide mij, dat het schip naar Montevideo in Zuid-Amerika was bestemd. Wij bevonden ons nog niet lang in zee, toen ik ontdektedat mij ecne valsclie bestemmingplaats van het vaartuig was opgegeven, en dat het, in stede van naar Zuid-Amerika te stevenen een slavcntogt naar de kust van Afrika ondernam. Hetzelfde bedrog was, naar ik vernam jegens bijna de gelieele manschap ge pleegd; ook de tweede stuurman behoorde tot de bedro genen. De kapitein poogde dit gedrag te bemantelen zeggende, dat hij gedwongen was, deze handelwijze te volgen, dewijl het hem anders schier onmogelijk zoude zijn geweest, het vereischte aantal zeelieden te bekomen. De beste voldoening, welke liij ons allen beloofde, was cene ruime gage. Deze laatste verzekering deed de meeste werking, want het bedrag der beloofde soldij selieen fabelachtig; de vastgestelde belooning voor gewone matrozen was 600 dollars voor de vaart naar de Afri kaansche kust en van daar naar Cuba, van waar ieder gratis naar zijne woonplaats zoude worden gebragt; daarenboven zoude ieder bel regt hebbenom twee negers voor zich zeiven mede te nemen ten einde hen op Cuba te verkoopen. Ofschoon ik slechts een eenvoudig matroos wasbezat ik toch te veel edelaardig gevoel om mij aan de dienst van den slavenhandel te wijden. In mijnen tegenwoordigen toestand konde ik echter niet anders doen dan mij te vreden tc stellen. De tweede stuurman voeddenaar ik mij overtuigde, dezelfde gezindheid als ik. Yoor dat wij de Afrikaansche kust bereikten werd een gedeelte van bet, schip tot een slavendek ingerigt cn alles voor de ontvangst der negers gereed gemaakt. Met de meeste zorgvuldigheid vermeed men het ontmoeten van schepen. Onderscheiden soorten van vlaggen van verschillende landen bevonden zich aan boord om altijd dc meest gepaste te kunnen op- hijsclien. Ook waren wij van kanonnen en amunitie voorzien ten einde in staat te wezen in geval van eenen aanval of andere gebeurtenis ons te kunnen ver dedigen. De Mary E. Smith landde bij kaap Padron aan de Afrikaansche kust en nam oogenblikkelijk ecne lading slaven aan boord. Yoor dat deze lieden nog geheel waren ingenomen verliet ik met den tweeden stuurman het schip. Wij begaven ons naar een slaven-factorijof Barracun, zoo als men ze gewoonlijk noemt, op acht Engclsche mijlen zuidwaarts van kaap Padron. Hier gaven wij voor, dat de oorzaak van onze ontvlugling was gelegen in de wreede behandeling van den kapitein des vaartuigs, van welks boord wij gedeserteerd waren. De Mary E. Smith ging weldra in zee, en het \Vas voor ons beiden een geluk, dat wij ons door geldzucht niet hadden laten verleidenwant de schooner werd naar ik later vernam door een Braziliaansch oorlogschip op de hoogte van Brazilië aangehouden en kapitein en man schap in de gevangenis geworpenwaar zij zich nog bevinden. De Barracun, in welke de tweede stuurman en ik waren opgenomenstond onder het gezag van zekeren Hr. Farré, die daar was geplaatst als agent van een groot Poriugeescli koopmanshuis. Kort na rnijne aankomst overleed de tweede stuurman. Ik bleef daar derdehalve maand en vond gedurende dezen tijd ruime gelegenheid, om den geheclen negerhandel te leeren kennen. Deze Barracun was, even als alle dergelijke bewaarplaatsen van negers, aan de kust van Afrika, op een uit zee zoo min mogelijk ziglbaar punt, gelegen dit punt was daarom zoodanig gekozen ten einde de ontdekking voor de langs het strand kruisende oorlog schepen des te beter te verhinderen. De barracun was ecne ten ruwste opgeslagen loods cn omvatte twee af- deelingcn, de eene voor de mannelijke, de andere voor de vrouwelijke slaven en kinderen; iedere afdeeling had ruim 400 voet lengte en 30 voet breedte met eene daar tusschen gelegen ruimte van 73 voet. Het geheel bevond zich op eene eenigzins verhevene plek opdat de over strooming, waaraan het land nabij de kust is blootge steld, geene schade zoude kunnen veroorzaken. De wanden, mitsgaders het dak, waren met stroo bedekt. In de beide ruimten moeten zieh naar men mij verhaalde op zekere tijdstippen wel twee duizend negers hebben bevonden. Het getal hangt af van liet gelukkig toeval in het verkrijgen van een voorraad in deze koopwaar, alsook van liet nicer of mindere drukke bezoek der slavenschepen op de kust. Yoor de aanschaffing van deze negers is een bijzónder handelsstelsel georganiseerd. Tot dit einde worden opzettelijk lieden gedresseerd die niets anders hebben tc doen dan in het land overal rond te reizen en negers te stelen. Zij brengen hen naar de barracunen en ontvangen daarvoor knoopen, calico koperen armbanden oude geweren of rum. De voor een sterken bruikbaren neger bewilligde prijs bedraagt ongeveer acht dollars voor vrouwen en kin deren drie tot vier dollars betaalbaar in goederen. Kinderen heneden zes jaren worden niet verhandeld. De begeerigheid dezer lieden naar schitterende sieraden en rum is zoo groot, dat dc ouders hunne eigene kinderen en mannen hunne vrouwen aan de slaven- factoryen verkoopen. De negers worden gedurende hun verbiijf in de barracun bij troepjes van acht. tot twaalf aaneengeketend. Ieder neger ontvangt een ijzeren band om den hals en aan dezen ring worden ketenen ge hecht. De negers moeten arbeiden doch blijven gedu rende dit werk, dat trouwens niet veel beteekent, met de boeijen zaamgeklonken. liet naastbij deze plaats ge legene water was drie Engclsche mijlen verwijderd en het vorderde geene geringe moeiteom het noodige drinkwater aan te voeren. Boonenrijst cn madock maakten liet hoofdvoedsel der negers uit. Dit laatste is een wortel, die in deze streken groeit en uit welken cene soort van soep wordt bereid, die intusschen alleen een neger kan gebruiken. Na ecu verblijf van een of twee dagen in de barracuns worden de negers gebrand merkt. Iedere barracun heeft baar afzonderlijk brand merk en kiest ecne bijzondere plaats op liet lijf voor de plaatsing daarvan. De meest gebruikelijke plek op de regterzijde der borst. Somwijlen wordt liet brand merk op een der armen op den rugof op een der schenkels gezet en liet hiertoe gebezigde instrument is altijd hetzelfde, namelijk een gloeijend ijzer met den brandstempel er in, even als een postzegel. Gedurende mijn verblijf stelde ik pogingen in het werk. om naar St.-Paul de Loanda te komen, ten einde den Amerikaan- schen consul tc sprekenmaar de agent vergunde mij niet, de barracun te verlaten. Alhoewel hij mij inliet eerst vriendschappelijk had opgenomen veranderde hij toch later van gedrag ten mijnen opzigle. Hij was een 'zeer donkerkleurige sluwe Spanjaard; liet was onmogelijk, zijn vertrouwen geheel te winnen en er viel niet aan te denken om liem iets toe tc. vertrouwen. Ik bemerkte dat hij mij oogenschijnlijk rncl argwaan behandelde cn be ijverde mij dus alleenlijk 0111 zijnen onwil af te wenden, want ik wist, dat hij met mij, wanneer ik hem er aanleiding toe gaf, even weinig complimenten zoude maken als met eenen neger. Hij was altijd sterk ge wapend en gedurende mijn verblijf hij hem velde hij een neger, wegens het niet nakomen zijner hevelen niet een pistool ter neder. Na verloop van derdehalve maand kwam een slavenschip naar Kaap Fadrou, zond op ongeveer aclil mijlen hoven de factory booten naar den wal cn dc kapitein met eenigen zijner manschap kwamen in de barracun, om ecne lading negers te koopen. Dit slavenschip was dc Altivie. van Ncw-York. Een getal van 400 negers werd gekocht tot den prijs van 60 dollars voorde sterkste manspersonen voor vrouwen en kinderen betaalde meu 30 a 40 dollars. De Hr. Farré kwam met den kapitein overeen, dat hij mij zoude medenemen. Ofschoon er mij veel aan was gelegen dat ik dit oord verliet, mengde ik mij niet in de onderhandeling, omdat ik mij steeds had gevleid met de hoop, op een Engelschen kruiser te zullen komen. Zoo als dc zaken echter nu stondenmogt ik geen wederstand bieden maar begaf mij aan boord en trad als matroos in dienst. De Al tivie was een schooner van 160 tonnen goed gebouwd en een snelle zeiler. De negers werden met spoed aan boord gebragt en het meerendeel in het ruim opeen gepakt. Voor dc vrouwen cn kinderen was ecne aan genamer plaats op het dek ingerigt. Hier konden zij ten minste de frisselie lucht genieten, zoodat de toestand iels dragelijker wasvreesselijk daarentegen was die der ongelukkigen beneden in het schip, die zonder zich te kunnen verroeren in lagen boven elkander waren ge stapeld hunne voeding was tamelijk goedmaar water werd bun zeer spaarzaam toegediend. Het schip zette koers naar Cuba en landde bij het onbewoonde eilandje Santa Maria. Gedurende den overtogt, die 40 dagen duurde, waren honderd negers gestorven; hier verkocht men de menschcn-lading aan planters van Cuba, die zich met een schip naar het eiland hadden hegeven. Eenige der stevigste zwarten bragten ieder 800 dollars op. Terstond na den verkoop, die acht dagen duurde, werd de Altivie in brand gestoken cn vernield In middels was de kapitein naar Trinidad vertrokken om eene gelegenheid voor de overvaart naar de Vercenigde Staten voor zich en zijne equipage tc vinden naardien echter de kosten voor de reispassen 6000 dollars beliepen, besloot hij zonder die te vertrekken waardoor hij na tuurlijk een belangrijk sommetje bespaarde. De kapitein van het brikschip llcatli nam ons aan boord cn alzoo kwamen wij den 24sten Mei van dit jaar in de haven van New-York aan. Parijs, 16 Nov. Alhier maakt men zich zeer vrolijk over de rooversaanval en plundering, welke onlangs de spoorweglrein tusschen Rome en Frascati heeft ondergaan. De omstandigheden, waarmede dit voorval, dat waarlijk eenig in zijne soort is een spoorwegtrein overvallen door roovers I ver gezeld ging, waren werkelijk komisch. De roovers hebben de nachtsignalen nagebootst en daardoor den trein doen stilstaan en de reizigers zeer be daard geplunderd. Het is een inval, het klassieke land waardig. Met de beschaving moeslen immers ook de baudieteu vooruitgang in hun bedrijf brengen. Smilde, 16 Nov. Als cene bijzonderheid der vermelding waardig, deelen wij mede, dat een kolonist uit Veenhuizen beschuldigd een brandbrief geschre ven tc hebbendoor het hof van Drenthe wegens onvoldoend bewijs is vrijgesproken. In plaats over de vrijspraak verheugd te zijnkomt hij tegen zijuc vrijspraak in cassatie. De kolonisten wonden thans alles aan om in de gevangenis te komen vermits zij denken, dal hel voedsel daar heter is dan in de kolonie. Venhuizen, (provincie Noord-Holland) 16 Nov. Als eene merkwaardigheid is het vermeldenswaardig, dat gepasseerden Vrijdag op de vette koeijenmarlit te Hoorn een koppel vette koeijen van negen stuks waren, alle van een en denzelfden landman, die nooit schooner gezien zijn, en die alle op hetzelfde land vet geweid zijn. Hoe vele liefhebbers er zich ook voor die beeslen opdeden, kon niemand toch eene van dezelve bekomen, dewijl de prijs voor de koopers tc hoog was. De eigenaar wilde niet minder dan tusschen dc 4- ii 5000 guldens voor de negen hebben, en die prijs schijnt bij den tegenwoordigen stand der markt voel te hoog; hij moest ze dus alle wcèr mede naar huis-neuten. Goriuchem17 Nov. Op de heden alhier plaats gehad hebbende paardenmarkt waren ongeveer 2300 paarden ter markt gebragt, die voor het groolsle gedeelte legen goede prijzen werden van de hand gedaan, vooral voor Fransche rekening werden vele aangekocht. Ook aan Duitsche en Belgische kooplieden werd veel afgezet, de laatste handel bestond echler ineesl in fokpaarden. Ginneken, 16 Nov. Ten vervolge op het berigt van eergisteren, omtrent de spoedige slerf- gcvallen van twee kinderen van den secretaris alhier, kan nog worden gemeld, dal de daarin bedoelde ijzeren pan op de Militaire Akadeinie te Breda scheikundig is onderzocht, en dat daarin geene sporen van vergift zijn ontdekt, zoodat men nog iu liet onzekere verkeert, waaraan de opgegevcne ziekte -en sleifgevalleu moeien worden toegeschreven. Middelburg, 16 Nov. De in de afgeloopene week gchcerscht hebbende hevige stormwinden uit het Noord-Westen, hebben veel schade aan de dijken van ons eiland veroorzaakt, de zoo wel bekende zeedijk, tc Wcslkapelle, is op vele plaatsen bedreigd geworden, en naar men verneemt zoude aan de Westwatering eene ganschc duin zijn weg geslagen; aan de ijverige zorg der centrale directie van Walcheren, wier leden zich omniddelijk in alle rigtingen naar de meest bedreigde punten hadden hegeven, is het Ie danken, dat de ontstane schade spoedig iu zoover hersteld is, dat wij geene ergere onheilen te vreezen hebben. Wij deelen volkomen hel leedwezen eu de verbazing van de afdeelingen der Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het berigt, dat de minister van marine op de begrooling van 1857 een post wil hebben uitgetrokken, om het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te water te herdrukken. Vindt de minister van marine dit wetboek nog zoo slecht niet, dat hij meent te kunnen volstaan met een herdruk en niet inziet, dal liet ontwerpen van eene nieuwe wet, die onze wetgeving wat minder schande aandoet, behoort tot zijne eerste vcrpligtlngen? Dit is niet mogelijk. De tegenwoordige minister is jurist. Of moet de herziening van dit jammerlijk wetboek ook al worden gerangschikt onder die zaken, die onmogelijk of ondoenlijk zijn, een naam die men hij ons pleegt te geven aan dingen, die men niet wil doen, het'ij omdat men het te veel moeile vindt, hetzij om andere niet minder wijze redenen, die men niet zegt? Wij weten het niet. Maar wij hopen, dat liet antwoord van de Kamer zijn zal: «geen penningMisschien zullen daardoor eindelijk de oogen der regering geopeud worden. En mogl, wat niet te verwachten is, de Kamer zwak genoeg zijn, om aan den zonderlingen eisch der regering toe te geven, dan weuschen wij den minisler van harte loe, dat hij geen exemplaar van zijn Icelijk hoek verkoopen zal. Dit is de bcsle straf voor alle uitgevers of schrijvers van prulwerken. GEMENGDE BEUIGTEN. De wet op de rcgterlijke organisatie wordt thans in overweging genomen iu den Raad van State; doch dit collcgie heeft het zoo volhandig, dat uien er vooreerst niet veel van hoorcu zal. Ook in de Tweede Kamer komt meer levendigheid en het mankeert er aan geene woorden. Een handelaar in gezouten visch, enz. is Burgemeester van Londen geworden.Iu Spanje zijn weer nieuwe revolulien in de maak. Eene Russische vloot gaat een pleizicr-rcisje maken naar Frankrijk, terwijl de officieren eenigen tijd te Parijs zullen gaan door brengen. Voor twaalf maanden zouden de Parijze- naars hen levend opgegeten hebben, cn nu zullen zij alle eer bewezen worden. Ja, zoo wordt de wereld bedrogen door de gekroonde hoofden. De Sullan heeft zich een kousenband laten aandoen van Victoria en heeft zich schrikkelijk verveeld. Tc Parijs is een koffijliuis geopend dat 6000 zittende personen kan bevatten, en ruim zooveel wandelaars, terwijl er 86 biljard-tafels in zijn geplaatst. De vrede tusschen dc verbondene mogendheden, zegt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1