No. «525. Woensdag, 19 November 1856. 15e Jaara;. Nieuwstijdingen. Verscheidenheden. ËRIKZËËSCHË NIEUWSBODE. Wen Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Sheboygan. Abonncments-Prijs: Voor reide uitgaven. Voor 3 maandenJ 1,30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. V crschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advertentie ii 10 cent voor eiken regel. Zegclrcgt voor iedere plaatsing 3o cent. De inzending der Advcrtenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. R n i' e a u Zierikzee. Iloek van de Schuitbaven B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. BS Hecren Boekhandelaars en Postdirecteuren, die hun verschenen Abonnementsgeld nog niet hebben voldaan, worden beleefd verzocht, dit met een Postwissel te doen; van de rekening kan hiervoor 1 pCl. gekort worden. Daar het disponeren kostelijk is, vertrouwen wij dat aan ons beleefd verzoek vóór 1 December zal voldaan worden. (Red.) Tc Oxford woont een grijsaard, John Pratt genaamd, die '100 jaren en 8 maanden oud, nog in het volle bezit zijner geestelijke vermogens is en nog steeds zijn onderhoud verdient met het verzamelen van kruiden. Eiken dag kan men hem zijn, naar het schijnt, gezond beroep zien uit oefenen met eeue vlugheid, die bij een man van zijnen leeftijd waarlijk verwonderlijk is. Nijmegen, 13 Nov. lieden morgen ten acht ure werd het lijk van den kanonnier Hosse, zoo als men hoopt het laatste slagtolTor der noodlottige uitbarsting, op dezelfde wijze als die van zijne voorgangers ter aarde besteld. Behalve door HH. officieren, onder-officieren, korporaals -en soldaten van het garnizoen, werd de baar gevolgd dooi den R. C. geestelijke, die den ongelukkige de laatste genademiddelen zijner godsdienst had toe gediend, en zijne betrekkingen, terwijl ook nu weder ecne belangstellende menigte den stoet vergezelde. Óp het kerkhof aangekomen, werd de kist onder een geweersalvo in hel graf nedergelaten, waarna een onder-ollicicr der artillerie ecne hartelijke toespraak rigtle aan zijne krijgsmakkers, met be trekking tot den ontslapene. Vervolgens trad de genoemde geestelijke op, oin in eene sierlijke rede hulde te doen aan de nagedachtenis van hem, wiens stoffelijk overschot daar nu rustte, die in zijnen stand zijne pliglcn als krijgsman en als echtgenoot zoo getrouw had waargenomen, en hem hij de geopende groeve nog een laatst vaarwel toe te roepen. Nog een woord van dank aan allen en vooral aan den Eerw. geestelijke voor het be wijzen der laatste eer gebragt door den kapitein adjudant van het korps artillerie namens het korps en de betrekkingen van den overledene. De diepe stille, die er heerschtc, getuigde genoegzaam van de ernstige stemming der omstanders. Ginnckcn, IJ Nov. Een betreurenswaardig voorval heeft deze week binnen deze gemeente plaats gehad. De meid, benevens de kinderen van den heer O., secretaris dezer gemeente, wer den plotseling na het eten ongesteld; een der kinderen stierf kort daarna en een ander is lieden bezweken, terwijl de ineid en twee kinderen nog in cenen gevaarvollen toestand vcrkecrcn. Na onderzoek bleek, dat de meid en de kinderen eten hadden gebruikt, hetwelk in een ijzeren pol met zoogenaamd wit verglaassel was gekookt, dal daarvan inoet. zijn losgeraakt en waaraan deze plotselinge sterfgevallen worden toegeschreven. Uit het schei kundig onderzoek zal blijken of dit vermoeden gegrond is, daar zaakkundigen verzekeren, dat in het zoogenaamde porcelein verglaassel vergiftigde bestanddcclen aanwezig zijn. middelburg, 15 Nov. Gisteren is alhier tot stand gekomen ter oprigting eener stoom-rijstpcllcrij, voorloopig zullende werken inet een kapitaal van f 110,000; deze fabriek zal worden opgcrigt ter plaatse van de in het vorige jaar afgebrande stoom- grutlcrij van de Hccren lc Nobel en zoon alhier, welke Heercn in deze nieuwe zaak ook wederom voor een groot deel betrokken zijn. Het provinciaal gcregtshof in Zeeland heeft heden bij zijn arrest de beschuldigde Appollonia Noolelaar schuldig verklaard aan het haar bij acte van beschuldiging ter laste gelegde feit en haar mitsdien veroordeeld tot de straffe des doods. Zierikzee, 17 Nov. Men schrijft ons uit Breskevs: Met genoegen kunnen wij melden, dat op den 22 Nov. a. s., door de Vereeniging lot bevordering der uiterlijke welsprekendheid, alhier, onder de zinspreuk Ons Genoegen" eene Soiree Declamatoire zal gegeven worden. Wij hopen, dat de opkomst talrijk zal zijn. Wij wenschcn het van harte, daar men in eene kleine gemeente als deze, het bestaan moet toejuichen eener dergelijke Vereeniging waarin de poëzij gehuldigd wordt; die schoone kunst, die teregt wordt aangemerkt als eene sprank der Godheid, gevallen in de vaak zoo koude proza des menschelijken levens. Zierikzee 17 Nov. liet is thans bekend wat de regering voornemens is te geven in plaats der hulpmarcchausséehet beslaat in eene organisatie en uitbreiding der rijks-veldwachters, met opheffing der gereglsdienaren en jagtopzieners. Zij acht dat dit personeel van rijkspolitiealtijd in dienst, goed geoefendgoed gekleed en gewapend en vooral goed gedisciplineerdhetere resultaten zal opleveren dan een personeel van hulpmaréchausséc, dat slechts tijdelijk en op andere steeds afwisselende plaatsen in dienst isten gevolge van jeugdige jaren met zaken van politie onbekend is en waaronder er dus slechts enkelen zijndie als goede politie ambtenaren kunnen beschouwd worden. •- De Minister van Binnculandsche zaken koestert het voornemen om eerlangnaar aanleiding van het verslag der staatscommissietot eene regeling van het landbouwkundig ouderwijs in Nederland over te gaan. Hij laat reeds opnemingen doen die noodig zijn voor de ontwerpenwelke hij aan de Statcn-Generaal wenscht aan te bieden. Het denkbeeld om de veeartsenijschool te Utrecht ook lot een landbouwschool uit te breiden, schijnt den Minister niet aannemelijk al ware het alleen omdat weinig meer landerijen voorhanden zijndan die voor het gebruik der veeartsenijschool gevorderd worden. Men schrijft uit Noord-Broek (Groningen) aan de Proo. Gr. Cl. Den 50 Oct. jl. waren wij getuigen van een aandoenlijk schouwspel. Een arme dagloonerwelke een der minste kamers dezer gemeente in hunr bewoont, werd zijn armzaligen inboedel publiek verkocht, voor achterstallige school gelden van zijne kinderen. Het moest ieder regl- geaard menschenvricnd zeer doen, om stoelen zonder mattenden cenigcn zondagschcn manchesleren broek van den man en den eenigeu bonten boezelaar der vrouw zoo openlijk te zien verkoopen. Was er niemand te Noord-Broek die voor zulk een man wilde betalen? Van de veroordeeling door de arrondisscments- regtbank te Haarlem van den timmerman J. van der Weiden, Cz. aannemer van de, tijdens het Kostersfeest, ingestorte tribunes, is door hem ge appelleerd geworden bij het prov. gcregtshof. Dezer dagen is die zaak aldaar behandeld, en is het vonnis van de regtbank (zes weken gevangenisstraf, twee geldboeten a f 50 en de kosten) veranderd in ecne cellulaire gevangenisstraf van acht dagen en de kosten. Als eene inrigling voor het algemeen behoort de beoordeeling der handelingen van het. Verkoop huis tot hel publiek domein; het heeft ook menige scherpe kritiek doorgestaan, en daar het geen bevriend orgaan heeft om hel te verdedigen, moest het de taak zoo goed en kwaad het kon zelf overnemen, zich troosten met de overtuiging wel gehandeld te hebben, en voldoening vinden in de bewijzen van sympathieën welwillendheid, die het van zijne vele begunstigers ontvangt. Niemand kan ontkennen, dat het veel nuttigs ingevoerd heeft, zoowel voorwerpen van kunst en smaak als voortbrengselen die tol. de hygiene be- hooren. Van eerstgenoemde hebben velen gestrekt om de inlandschc nijverheid te verrijken en den vlijtige» handwerksman den kost te geven. De lot de gczondshcidsleer behoevende mogen verschillend beoordeeld worden, zeker is het dat zij veel goeds gesticht hebben; niet alleen de openbare attesten, i maar nog meer, de bijna algemeen gunstige beoor deelingen in alle klassen der maatschappij, getuigen het. Hoeveel menscbcn zijn b. v. niet genezen door de rheumalische kettingen en door de Revaleula, dit manna onzer eeuw, waarvoor duizende her stelden hunnen dank ten hemel zenden. Hoezeer ook sommige geleerden de werking nog niet be grijpen, daadzaken laten zich niet loochenen en het imprisme behaalt in zulke gevallen altijd de zege over de theoriegetuige de veranderde zienswijze van de vele gencesheeren ten gunste der Revalcnla, waarvan wij dezer dagen in de nieuwsbladen lazen. AmstCl.) De Economist van oct. bl. 559, zegt over goed koop brood het volgendewat wel met groots letters op alle mogelijke muren mogt worden aangeplakt: Goedkoop brood. Wilt gij dat wilt gij dat, ook op kleinere plaatsen waar broodfabrieken minder mogelijk zijn? Schaf dan uwen broeder den bakker uwen oom den bakker, uwen neef den bakker, uwen vriend den bakkeruwen buurman den bakker af, indien deze uiv minder zwaar, minder goed, minder mooi brood leveren voor denzelfden prijs als die manwaaraan gij geen kennis hebt. Daardoor zult gij vruchten genieten der zetting- en gemaal afschaffing voordcel doen voor u zelveuen uwen broeder, oom, neef, vriend of buurman wakker schudden uit den slaap, die voor hem doodelijk is. Zegt het voort I GEMENGDE BEP.IGTEN. Volgens geruchten zoude de alliantie lusschen Frankrijk en Engeland op het punt staan om ver broken te worden. De rust der wereld is dus nog niet bevestigd, al is de vrede geteekend. De minister van oorlog heeft gezegddat er op ons leger in lijd van gevaar kan gerekend worden. De opkomst der leden van de Tweede Kamer is zoo druk, dat er soms geen tien leden aanwezig zijn. De spraakverwarring begint te vervelen. Alweder een nieuw huismiddeltje uitgevonden om de boeren eene dienst te bewijzen die zullen namelijk gezegend worden met een patent, zeker om dat die nog niet genoeg betalen en het er thans bij hen wel af kan. Bcnoodigd 23 tweede luitenants voor het leger in Oost-lndiemet f 1500 voor uit rusting voor elk officier. Hieraan zou men zeggen dat er weer geld te veel isen aan de patenten voor de boeren dat er weer geld te kort komt. In België zal er ecne algemeene volkstelling plaats hebben op oudejaarsdag. De beroemde Noordpoolreiziger Dr. Kane wil de overblijfselen der ongelukkige expeditie van John Franklin gaan opsporen. In Engeland wil men de Bella Donna, een der zwaarste vergiften, als middel voor de oogen aanwenden. De diefstallen beginnen in Zeeinvsch Vlaanderen schrikbaariijk loc te nemen met en zonder inbraak. Naar geld zoeken zij niet, maar meest naar spek en brood. Van die bewijzen van welvaart heeft men niets vernomen in de Provinciale Staten van Zeeland. Te Middelburg zal de kermis worden ingekort, en in plaats van 14 dagen maar 8 dagen duren, alleen om de zedelijkheid te bevorderen. Te Vlissingen is een trouwlustig man van 62 jaren met een meisje van 27 jaren in den echt. getredenalsmede een weduwnaar van 70 jaren met eene weduwe van 60 jaren. Die te Sas van Gent met pijl en boog naar de Gaai wil schieten zal niet gestraft worden met den strop, maar die zijne vrouw mis handeld zal niet altijd vrij blijven. Ook zegt men dat zeker lecraar niet in staat is om hel bedorven huisgezin van een dronkaard Ie bckcercn; dit zal nu door anderen worden beproefddat zij er gelukkig in slagen tot bestwil van zijne arme vrouw en de gausche gemeente. Een blaauwbeen te E. wordt verzocht zooveel beweging niet meer te maken, als hij de gallcrij beklimt in de kerk aldaar, aangezien er toch een groot verschil bestaat tusscheri de kerk en een molen. Te Philippine heeft ecne oude goudvinkerivangslcr elders hare vangst beproefd; zij wierp haar verleidelijk net uil, en met den eersten trek vong zij een zilveren- engoud- viscliwaarmede hare dochter naar eene kermis vertrok. Ook zwerft er nog een goudvink in een perenboom waarop geloerd wordt. Te Iloede- kenskerke zullen de rummeljes worden afgeschaft. Aldaar weet Willem zijne zaken bij Neeltjc Koffij goed te maken, om niet in een dorenhaag te loopen. Een timmermanszoon aldaar is zoo nederig geworden dat bij des zondags niet meer blinkend op straat komt. Tc 's Gravenpolder heeft, een wagenmaker een rok aangetrokkken waar alles op afschuift. Een lediglooper aldaar zal kroeg houder worden bij Malecna. Vina iu de Noord straat te Brouwershaven is nu op het spoor om jufvrouw te wordenen geene boerin noch mole- naarsler. De Israëlieten te Middclharnis schijnen zaturdag op zondag te willen breugeuom minder te verzuimen. De Wever. »Achl broeder, reik, met mijne smart bewogen, Een milde hand mij armen wever toe Ik ben nog jong, mijn rug is reeds gebogen, Mijn ligchaam stram en krank en levens moe. De vale kleur der dood zweeft op mijn wangen; De honger knaagt, doorwroet mijn ingewand; Fin 'k zal niet lang aan 't vaderhart meer prangen Het blinde kind dat 'k hier leide aan de hand. Ach! 'k smeek u, wil u toch mcedoogend toouen, O Broeder, met ons beider lot! Een aalmoesin den naam van God 1 "ij zal 't u hier en nogmaals loouen »Eens ook beleefde ik blijdevolle dagen Eens werd ik teêr door gade en kroost bemind; 'k Mogt werkend, stil mijne uren om zien jagen En 'k won 't bestaan voor dierbaar vrouw en kind. Doch, sinds de bron van voorspoed is verdwenen, De nijverheid ontvlugltc onzen grond, Sinds is, helaas! mijn heil en rustte henen; Sinds zweef ik met mijn blinde zoontje rond Ach! 'ksmeek n, wil u toch meedoogend toonen, O Broedermet ons beider lot Een aalmoesin den naam van God Hij zal 't u hier en namaals loonen »Dc hongersnood veroorzaakt door de vrcemdcu, Die alles omnedoogend zwaait ter neèr In onze eenmaal schoone en rijke beemden Ontrukte ook mij wat lief mij was en teer Alleen dit kindjein wiens tengre leden Reeds vaart de nare koude van de dood Volgt overal mijn wankelende schreden En is zijns vaders troost in ramp en nood. Ach! 'k smeek u, wil u toch medoogend loonen, O Broedermet ons beider lot Een aalmoes, in den naam van God! Hij zal 't u hier en namaals tooucu »Ach! zoo ik nog bezat en werk en krachten En in het zweet mijns aauschijus slaven kon Om 't wrange lol mijns zoontjes te verzachten Dan vond mijn leed welligt een leuingsbron Doch neenverdwenen is ons zacht verblijden Er daagt voor ons geen dag van welzijn meer De dood alleen stelle einde aan wee en lijden Ons wacht de rust misschien in zaalgcr sfeer. Ach 1 'ksmeek u, wil u toch medoogend toouen, O Broedermet ons beider lot 1 Een aalmoesin den naam van God Hij zal 'l u hier en namaals loonen!" Zoo klinkt in onze weelderige dreven De stcin des armen wevers dag en nacht. Ken aalmoes slechts verlengt zijn pijnlijk leven Maar heeft zijn leed noch geelt hem moed en kracht Hij kan ziju hoofd ter ruste niet meer leggen, Op 't killig slroo, wien hij heeft rondgezwerfd Eu zich een bete broods zag wreed ontzeggen Hij kwijnt en valt gansch uitgeput en sterft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1