No. f Jv&Q '15e Jaarg. Nieuwstijdingen. Zaturdag, '15 November 1856. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBOD Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amcrika bij J. QUINTUSte Sheboygan. Abonnements-Prijs: VOOR BEIDE UITGAVEN. Yoor 3 maandenJ 1,30. Franco per post in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Advcrtcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. B u r e a u Zierikzce. Iloek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. 4SSl O Parijs, 9 Nov. Een klein salyrick dagblad vergelijkt Frankrijk niet een flesch Champagnewijn, waarvan de Keizer de kurk is. De stad Monlercau heeft besloten liet haar bij testament van Napoleon ten deel gevallen legaat van 30,00 frs ie besteden tot de oprigting van een invalidenhuisgenaamd Asilc Napoleon. Zes oude soldaten van het groole legerwaarvan de jongste 73 en de oudste 85 jaren teltzijn de eerste daarin opgenomen. Van eene doorgaans goed onderrigle zijde wordt verzekerd, dat in den groolcn ministerraad die laatstleden Woensdag le Compiègne gehouden is, heslolcn zoude zijn, dat het congres niet bijeen geroepen zoude worden, dat de kweslien der Douan Vorstendommen, van Bolgrad en van het Slangen-eiland geregeld zouden worden door de te Koiistaniinopcl vergaderde commissarissen en dat de Engelsehc vloot inmiddels in de Zwarte Zee en de Oostenrijksche troepen in de Vorstendommen zouden blijven. Als eeue bijzonderheid wordt gemelddat de graanmarkt te Bayonne op o Nov. is afgeloopen, zonder dal cr eenige handel is gedreven. Dit feil, in verband met den guiisligcn uilslag van het ingestelde onderzoek naar den voorraad graan bij de bakkers, wil men beschouwen als het voorleekcn van eene aanstaande daling der graanprijzen. a!QU$jef:i&wfe. Texel, 6 Nov. Gisteren had alhier het volgende voorval plaats: Zekere de Ridderarbeider alhier, wandelde langs het Koogerslrand, met het doel om le zien of cr ook iels was aangedreven en alsdan te bergen (of jutten zoo men dat wel eens noemt.) Na eenigen tijd gcloopen le hebben, ontdekt hij in de verte iets zwarts liggen en vermoedt dal het een hoop wier of zeegras zonde zijn. Naderbij komende bemerkt hij dat liet een dier was, veei gelijkende naar een bond, naar zijne gedachte dood. Hij schopte vervolgens mei zijn voet tegen hetzelve, toen op eens liet vreemde dier zicli opriglte, op hem afsprong en vervolgens hem met zijn klaauwen vastgreep. De Ridder hierdoor nog al verschrikt, doch tevens niet spoedig verlegengreep het bij den strot en wierp het dier met veel moeite van zich af. Vervolgens verwijderde hij zich doch werd nog eenige schreden door het dier achtervolgd. Volgens de verklaring van de Ridder had het beest de grootte van een jaglhond, was bruin van kleur, had lang haar, een langen staart en vonkelende oogeu gelijkende op een wolf of vos. Het heeft zich eerst in zee verwijderd maar is later weer aan land gekomen en houdt thans verblijf achter de Westen of Westernollen. De mienlbewoners zijn bevreesd voor hunne kudden. Men schijnt er jagt op le willen maken. Nijmegen, 10 Nov. Heden ochtend had met militaire honneurs, de waarlijk plcglige begrafenis plaats van den sergeant Haase en den kanonier IJsse- ling, beide behoord hebbende lol het 3J» reg. vesting artillerie, in garnizoen Ier dezer slede, bij gelegenheid en ten gevolge van hel noodlottig voorval op den 7den dezer in het laboratorium der artillerie alhier omgekomen. De lijkstoet, vergezeld van eene on afzienbare menigtewerd voorafgegaan door een piket infanteristen en de muziek der infanterie zoowel als der artillerie, en gevolgd door schier al de hoofd- en onder-ofliciereii benevens een groot gedeelte der manschappen van liet garnizoen terwijl de beide achter elkander volgende lijkkisten graf- waards gedragen werden door de oudste meest verdienstelijke kanoniers van gemeld regement. Op het kerkhof werd bij de geopende graven onder herhaalde eerescholcn achtereenvolgens in krachtige en roerende taal het woord gevoerd door den sergeant facteur Somot der arlill., den Heer Sickens Boelens, predikant der Herv. gemeente, vervolgens door den serg. der inf. Lenling en eindelijk door den kapl. der arlill. den Heer Mosselinans alle welke toespraken handelden zoowel over de ver diensten der overledenen als over de vreesselijkc gebeurtenis, die hunne dood len gevolge had. In den afgeloopen nacht is in het garnizoens- hospitaal als derde slagtoffer overleden de kanonier Jan Rosse, die eene belangrijke kwetsuur aan den schedel bekomen hadzijnde hem een stuk der gesprongen grenaten in het hoofd doorgedrongen. De toestand der overige lijders is naar omstandig heden wel. Arnhem, 12 Nov. Op den 8sten December aanstaande zullen voor de arrondissemenls-reglbaiik alhier de pleidooijen gevoerd worden in de zaak van H. B. v. d. D..., vroeger bankhouder Ie Sen de onderlinge brandwaarborgmaat schappij, gevestigd te Arnhem, onder directie van de hoeren G. André de la Porie Sr Co. H. B. v. d. D.vordert van de maatschappij de betaling eencr som van twaalf a dertien duizend gulden, wegens geledene brandschade der vei zekerde panden, die in de bank van leeniiig le Szouden aanwezig geweest zijn, tijdens dezelve is afgebrand. De maatschappij heeft aanvankelijk beweerd, dal dc brand moedwillig door H. B. v. d. D was ge sticht, tegen wien daarop eene gereglelijke instructie bij dc arrondissemenls-reglbank te Rotterdam is aangevangen, die ruim zeven maanden heeft geduurd, gedurende welken iijd hij slecds in voorloopige hechtenis is gebleven; hij is alstoen ontslagen en builen vervolging gesteld. Dc maatschappij blijft hare gebondenheid tot terugbetaling der gevorderde brandschade ontkennenop grond van dezelfde daadzaken die reeds bij het vonnis der reglbank te Rotterdam ais onvoldoende en onbewezen zijn tor zijde gesteld. Door velen wordt de behandeling dier zaak niet belangstelling le gemoet gezien. Dc pleidooijen zullen gevoerd worden door inr. P. C. A. C. Reigersman, voor den eiscbcr, en mr. J. M. de Kemperiaer, voor de gedaagde maatschappij. Naar men verneemt heeft Maria van Leijen, huisvrouw van Jan Schaap, zich in cassatie voorzien legen liet arrest van liet provinciaal geregtsliof van Gelderland, waarbij zij, wegens op hare stiefdochter gepleegde vergiftiging, is veroordeeld lot de straffe des doods. Wanneperveen10 Nov. Eergisteren waren te Volleiiiiovèu bij eene bcgrafenispleglighciil tegen woordig een paar gehuwde lieden, waarvan de man 98 en dc vrouw 9i teil, terwijl binnen weinige weken hunne huwelijksjaren lot 70 zullen gekomen zijn. 's Hertogenboscli11 Nov. Ook hier ter slede hebben acht vermogende ingezetenen zich vereenigd om eene broodbakkerij daar le stellen tol liet bakken van goed brood tegen billijken prijs. De aanvraag lot liet zetten van twee bakovens in een daartoe geschikt locaalis reeds aan bet bestuur geschied. Onder de bepalingen waarop de concurrentie legen de bakkers zal worden gevoerd, zijn, dat in de werkplaats noch in het gesticht dér bakkerijbuil noch zeef aanwezig zullen zijn, dat de rogge zoo als zij van den molen koml zal moeten gebakken wordendat de directeur of meesterknecht door ondernemers aan te stellen zicli ouder ecde zal verbinden die bepalingen op te volgen en eindelijkdat door ondernemers een voldoend getal broodslijters zal benoemd worden. Dordrecht, 11 Nov. Heden in den vroegen ochtend is alhier brand ontstaan in de woning van den heer v. d. S., aan dc Nieuwe Haven alhier, welk pand geheel is uitgebrand en met alles i wat er zich in bevond eene prooi der vlammen is geworden; de belendende gebouwen hebben ook nog al geleden. De vrouw des huizes heeft een groot gevaar uitgestaan; slechts vijf dagen kraains en de man van huis zijnde, was zij zoo goed als aan haar zelve overgelaten; niettemin gelukte het I haar het brandende buis te oiitvlugten cn werd zij door een der buren opgenomen en ten zijnenl verzorgd; het kind is later door een jong mensch nog uit de vlammen gered. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Middelburg11 Nov. Even als van elders wordt gemeldis men ook hier begonnen met de afbakening van de spoorweglijn naar de Duilsche grenzen; dit werk, gevoegd bij de graving van een kanaal door liet eiland Zuid-Bevelandzal aan vele arbeiders in den aanstaanden winter arbeid verschaffen lil de Nieuwe Rot'erdnmsche Courant van 11. Maandag, leest men liet volgende ingezonden stuk: Een lezer der N. R. C. heeft mei genoegen in de Courant van Donderdag laatstleden, gezien, dal zeker iemand met eenige vrienden zicli verbonden heeft, het voorbeeld te volgen der Schiedamsche i heeren ten opziglc van liet goedkooper leveren van brood, indien de bakkers mei hel leveren van broodde graanprijzen niet volgen! Hij juicht dit besluit toe en velen zullen dit zeker mei hem doen. Hij vraagt evenwel of het niet raadzamer zon zijn toch dit voorbeeld te volgen, ook, indien de bakkers, eens door dit plan le doen vervallen. Hij gelooft dat er een tegëmvigt in de schaal dient gelegd te worden, oin deze naar de zijde van regt en billijkheid, blijvend le doen overslaan. De ondervinding locli heeft geleerddat indien de granen écu of twee wekenmet (0,30 (0,73 op sloegen, de hakkers terstond gereed waren dit voor beeld le volgen; maar indien zij (zooals nu gedu rende eenigen tijd) in dezelfde verhouding, eenige weken aclilerelkandcr afsloegen, zij zicli wel wachten, ook in deze dc markt te volgen. Eene onder neming als dc Schiedamschekan niet anders, dan algemcene symphatie verwekken aangezien zeer velen volstrekt niet niet de handelwijs dier hoeren hakkers instemmen. Vraagt men hun waarom zij de markt niet volgen? Dan is hun antwoord: dat het graan dat afslaat, datgeen niet is, dat voor goed brood gebruikt ivordlDaar het zijn vak niet is, kan steller dezes, daarover niet oordceien; maar kan toch ook dc aanmerking niet achterwege houden, waarom dan locli het brood duurder wordt, wanneer het graan, dat men cr voor gebruikt, toch niet onder den invloed der markt slaat. Ofschoon alle mogelijke vrijheid in overeenstemming is met de eischen onzer eeuwschijnt liet korps bakkers nog niet de bedoeling der regering le vatten, of tegen die vrijheid niet bestand le zijn. Waar vrijheid misbruik wordt, dient de vrijheid weder ontnomen te worden. Ook uil een liiegcnisch oogpunt is hunne handelwijze hoogst laakbaar. Indien de voornaamste levensmiddelen, zonder gegronde redenen, op een hoog standpunt blijven, wordt dan niet in zeker opzigt, aan de iniugegoedeu hunne levensbehoeften onthouden? Is het wonder dal, vooral in de laatste jaren, dc bel rekkelijke sterfte toeneemt Waar de prijzen der levensmiddelen (voornamelijk die welke als de voornaamste beschouwd worden) steeds hoog blijven, zal de mingegoede genoodzaakt zijn, zicli met minder voedsel te ver genoegen, en dit is voor zijne physieke krachten reeds afbreuk. Volvoeren dus die heeren hun plan, dan zullen zij aan de maatschappij eene weldaad doen. Het mag, onzes erachtens, niet onopgemerkt voorbijgaan, dat bijna op derizclfden stond, dat Z. M. de Koningaan de vertegenwoordiging des Nederlandschen Volks veiklaarde, dal de Grondwet ongeschonden zal gehandhaafd wordende broeder des Rollings, als Prins Stedehouder van Luxemburg, bij de opening der Wetgevende kamer aldaareene vergadering der Luxeniburgsche constitutie als noodzakelijk voorstelde. Wij zullen noch den Koning, noch den Prins als de ontdekker dier noodzakelijkheid beschouwen, integendeel laden wij dezelve op de schouders van liet L. Ministerie. Het is onmogelijk dat de Koning Grooi-Hertog dc behoeften van L. zoo goed kent, als die van Nederland, en HDZ. de inlichtingen door dc ministers gegeven, dus veelal voor waar moet aannemen. Waren de voorgestelde wijzigingen in dc L. constitutie van weinig aanbelangwie zou er op gelei hebben maar die wijzigingen reduceren de constitutionele reglen der Luxemburgers in zulk eerie male dat men tot de vraag gedwongen wordt is hel wel wijziging? Hel antwoord van de L. vertegenwoordiging loont mei scherpe kleuren aan dat die wijziging in de constitutie niet noudig is en het besluit der kamer na het antwoord des Prinsen op het adres van antwoord dat liet ministerie haar vertrouwen niet meer bezit, bewijst afdingend, dat die wijziging nadecligc gevolgen zou hebben. Wij laten dc kwestie van wijzigen of niet wijzigen rusten, maar wij moeten er (ie aandacht, cn vooral die van onzen Koning op vestigendat de houding der Luxeniburgsche kamer op nieuw bewijstdat ministers niet altijd goede dienaren zijn terwijl de geschiedenis leertdat cr ministers geweest zijndie aan geheel iels andersdan aan de belangen van hunne souvereinen dachten. De tijden der reactie zijn voorbijzelf het des- potiekc Frankrijk moet vooruit of de boel spat uit een. Ook in Nederland was spanning toen de nieuwe ministers optraden, van hen werd grondwets herziening verwacht. Toen sprak de Koning en het dreigend spook is verdwenen. Dc ministers raadpleegden loen niet hun belang, maar dal van Staat cn Souverein, zij beseften de waarheiddat de wortels der grondwet in hel hart der natie liggen. Was dit in Luxemburg ook hel geval daar traden geen nieuwe ministers op, daar was geenc spanning, daar verwachtte men geene grondwets wijziging, en daar werd zij geboren. Ook daar sprak dc Koning door den mond zijns beminden broeders, en liet koninklijk woord, dat in Nederland dc spanning had doen ophoudenverwekte dezelve in Luxemburg. Aan wien de schuld Niet aan onzen geerbiedigden Koning, niet aan den koninklijken broeder, die liet woord sprak, maar aan ben, die den vorst woorden in den mond legden, die de harten der Luxemburgers met schrik vervulden cn de verantwoordelijkheid niet op zich namen aan hen die eene noodzakelijkheid voorspie gelden, die wantrouwen tusschen volk en regering heeft verwekt. De Luxemburgers hebbeneven als wij Neder landers herhaaldelijk geloond dat zij niet met den mond alleen, maar ook met liet hart aan liet huis van Oranje gehecht zijn. Die liefde vordert liefde enwij zijn er zeker vande Koning zal die liefde niet weigerenonaangezien de vèrplig- tingen, die dezelve oplegt eu die eene geheelc verandering van ministerie vorderen. Alle tuinlieden zijn geenc goede wijngardeniers, er zijn er die den boom in het leven snijden en een voorzigtig eigenaar verwijdert dezelve. De Pclla Gazelle (Noord-Amerika) herat twee adverlenlicn, bij de eerste waarvan gevraagd worden 500 arbeiders, om gedurende den herfst cn den winter te arbeiden aan liet bevaarbaar maken van de des Moines, in den Staat Jowa, tegen een dagloon van f 1,23. De tweede vraagt: 50 fatsoenlijke meisjes, die in goede familie» diensten kiinueu vinden tegen 2 a 5 Dollars in de week. Hun, die er op uit zijn oin inenschen naar liet buitenland le helpen, die bier geen werk kunnen vinden, maken wij op deze advertentiën opmerkzaam en zulks le meer, omdat wij hij vrij naauwkeurige kennis van zaken vrijelijk verklaren, dal men zijne onvermogende vrienden voor vrij wal minder koslen naar Amerika helpt, dan naar de Kaap of naar Oosl-Inilie; omdat aldaar het klimaat niet veel van het onze verschilt, en eene menigte nederzettingen cr allerwcge landgeiiooten doel aantreffen. Op onderscheidene plaatsen vindt men er dan ook reeds eene gemeente en prediking in dc Hollaiidsche taal, ccnc zaak, in den vreemde vooral, van het 1 Dollar is 2.50: ééu Amerik. Ct. 2l/i Ct. Doll

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1