ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. «277. WoensdagSI '1856. 12e Jaarg. Nieuwstijdingen. Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ir Noord-Aiuerika bij J. QUINTUS. te Sheboygan. Abonnements*Prijs: V00n BKIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden1.30. Franco per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. Verschijnt: Or Woensdag en Zalurdag Advertentlën: 10 cent voor eiken regel. Zegcivegt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddag* 10 ure. Bureau: Zierikzce. Iloek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondenc Stukken Franco. Londen, -i Junij. Een der verdedigers van den veroordeelde Palmer wcndl onvermoeide pogingen bij de regering aan om hel proces te doen herzien en z.ulks op grond van onderscheiden bijzonderheden, die naar zijn oordeel ten gunste van den veroor deelde zonden pleiten. Inmiddels blijft de executie op l i Junij bepaald, indien liet gouvernement geene schorsing daarvan verleent. Men meent opgemerkt Ie hebbendat Palincr in de laatste dagen veel van zijne, zelfs lot na zijne vcroordecling behouden, opgeruimdheid heeft verloren. Parijs, 2 Junij. De lijdingen uit Lyon luiden dat liet loouecl dal de stad en omstreken aanbood vrcessclijk was. Charpcnncs is bijna totaal vernield Huizende mensehen zijn zonder huisvesting. Velen weigeren de plaats te verlatenwaar hun have en goed verdwenen is. Bij den hevigen regendie lieden nacht vielmoet de locstand dier ongeluk- kigen nog vrecssclijker geworden zijn, en men dacht, dat het water op nieuw zou opkomen. Over het aantal meuschen, die omgekomen zijn, verneemt men nog niels. Tot dusver zijn echter reeds vele lijken gevonden. In cenc apotheek vond met het lijk van een jong meisjedal door de golven daarheen was gedreven. De zuster dezer ongelukkige werd krankzinnig, toen zij het arme slagtoffer zag. I)e nood en de ellende, die Ie Lyon en omslreken heerschtwerd door de dieven niet geëerbiedigd. Zij dreven hun handwerk met de grootste verme telheid. Velen hunner werden bclrapl en ecnigc vielen in handen der justitie. Zeer treurig luiden de beriglen uil de naburige streken der Loire. Daar blijft hel water nog wassen. Tours en Vierzon staan geheel onder water. Sedert liet jaar 1711 had men in die streken geen dergelijke ovcrslrooiniiig beleefd. IJc spoorweg naar Nantes is op twee plaatsen door hel water weggeslagenlussclien Tours en Amboisc cn lussclien Cinq Mars en Tours. Tussclicn Ciuq Mars cu Nantes zijn ."000 man bezig de dijken te versterken. Frankfort, 3 Junij. Uil alle naburige gewesten ontvangt men treurige beriglen over de schade welke aldaarvoor ecnigc dagendoor lievige orkanen aan gehouwenbossclicn en veldgewassen is ver oorzaakt. Vele huizen werden van limine daken beroofd(luizende hoornenonder welke die 4 a 5 voet dik zijn, werden ontworteld en zelfs ver brijzeld. In Koburg werden die orkanen door cenc wolkbreuk gevolgd die bijna de geliecle stad onder water heeft gezel. De wegens zijnen voorlueffelijken wijn zoo beroemden Scharlacliberg, hij Biugen, is geheel verwoest. De chaussé van daar naar Mainz is onbruikbaar geworden. Ook te Regenshnrg cn in andeie declen van Beijcrcti is de schade onbe rekenbaar groot. Veel vee is verdronkenen hier en daar hebben zelfs nicnschen daarbij liet leven verloren. Onze slad en hare omslreken zijn ver schoond gebleven. Naar men hoort verzekerenzal de erfprins van Weimar, die bijna 12 jaren oud is, in het insliluul van onderwijs des heer Sloy, geplaatst worden. Dit zoude wel hel eerste voorbeeld iu Dnilschland zijndat door een troonopvolger eene dusdanig burgelijkc opvoeding zoude zijn genoten. Tc Antwerpen is dezer dagen verspreid liet volgend manifest van liet NeJerlandwIt kunstverbondter gelegenheid van 's Vorslen 2S-jarige Troonsbe klimming; België nadert eerlang een gcwiglig tijdstipdat, blijkens aller voorteekenenmet eene bruisende vreugde zal gevierd wordendaar hel staatsbestuur alles inspant otn dit jubelfeest zoo veel mogelijk een algemeen nationaal karakter te geven. Wij bedoelen den 25stcn verjaardag van 's vorsten troonsbeklimming. Luidruchtigschitterend inderdaad zal men den Sisten JuIij huldigen. fin als de Koningbejegend door zoo vele wen- schen van heilomringd door gansch eene jubelende natie, zich niogt verheelden dat er niets meer ontbreekt aan hel geluk zijns volks, inogen wij hein dit venoog voor oogen leggen. Want die vijf-en-twintig jaren hebben hij den Vlaminghij eiken waren Zuid-Nederlander geen onverdeeld gevoel lot jubelen opgewekt. En trouwens, wat mogen, wat kunnen wij doen wanneer liet kanon den dag zal aankondigen, dien wij zoo gaarne zouden maar niet kunnen vieren. Wal kunnen wij doen?... Enkel God danken, dat ü'j ons 25 jaren rust cn vrede geschonken heeft Vrede, die dan ook enkel geescl, elke plaag, al de ellende die liet volk beproefde, eenigzins dra gelijk maaktemaar levens zal er in onze ziel eene stem zijn de slem der nationaliteit die ons zegt: Sinds vijf-en-twintig jaren zijt gij Vlamingen miskend, verdrukt en vernederd. Sinds vijf-en-twintig jaren wordt gij in eene vreemde taal aangesprokengehoordgevounisd en geregt. Sinds vijf-en-twintig jaren hebt gij Fransch geld, een Fransch hof, eene Frauschc wetgeving, ecu Fransch bestuur, een Fransch leger, een Fransch geregtalles wat tol de uilroeijing uws gcslachls helpen kiimic. Reeds vijf-en-twintig jaren vraagt gij (c vergeefs een regt, dal u de Grondwet toekent"Gelijkheid voor allen en in alles." Sinds vijfen twintig jaren heeft de regering alles aangewend oinouder den steeds grocijenden Fransclien invloed, dat ecnigc te versmoren wat u nog als Nederlander overbleefuwe taal hel vaderland der ziel. Sinds vijf en-twintig jaren zijt gij vreemdelingen op uwen eigenen grond. Wanneer die dag aanbreekt zal alles ons zeggen: Jubelt zoo gij den vorst bemint, want hel is lieden 23 jaren dal liij liet staalsroer in zijne wijze handen heen. En de stem in ons binnenste zal antwoorden: Wij beminnen wel den vorst dien de Voorzienigheid ons heeft toegezonden; wij beminnen onze instel - lingcii, onze regering maar worden wij weder- kecrig bemind 'I Tijd cu ondervinding hebben die vraag reeds lang opgelost. Sinds vijf-en-twintig jnren is de Waal het bc- voorrcglbedorven kind der regering de Vlaming verslonten en miskend. Voor den ceneii is alles Ie verkrijgenomdat hij" dooi zijne geboorte slecht Fransch kentvoor den anderen is niets te bekomen, omdat liet lol hem eene Vlaamsclic moeder gaf. Wcest Fransch, roept men ons loccn alles zal gedaan zijn. Ila wcest Fransch 1 verbastert u Verbrand uwe geschiedenis. Verloochent uw voorgeslacht. Laat u van uwen wortel rukken, waarop gij vóór eeuwen gegroeid zijt. Verliest al wat den Nederlander kenmerkt. Verkoopt liet vaderland uwer ziel. Vergeel uwe afkomsl, den roem dien gij in vorige eeuwen als Vlamingen gewonnen hebt, en alles zal gedaan zijn!... En wat zouden wij dan meer zijn dan Negers in eene planterijdan de Indianen in eene Engclschc kolonie? Die wonen ook in hun geboorteland, maar hoe wonen zij er? Ach, hoe gaarne zouden wij den vorst bewijzen onzer diepe verkleefdheid geven indien wij met ieder jaar zijner regering onzen zedclijkcn ondergang niel gevoeld hadden; indien wij met den vijf-cii-lwintig jarigen jubel zijner troonsbeklimming, niet tevens hel 25ste jaar onzer verdrukking, der miskenning onzer heiligste regleii, ja bijna de lijkdienst van ons moreel volksleven Ie vieren hadden. Wel is het ons een troostte gelooven, dal zijne vaderlijke genegenheid niet onverschillig voor onze billijke eischcn bleef, en zoo de regering minder of wel meerder conslilulioneel ware, ons meer regt zoude gedaan worden maar die Iroosl helpt ons niels. Al valt onze beschuldiging reglslreeks op de regering, op de vertegenwoordigers der Vlaamsclic provinciën, die onder het opzigt van laai geen greintje nationaal eergevoel bezitten, of hetzelve niet met moed durven verdedigen, toch kunnen wij niet jubelen om hel verloop van vijf-cn-lwinlig jaren, en tevens duidelijk zien, dat, nog zoo een tijdperk, er ons niets meer zal overblijven van al wat een volk eigendommclijk kenmerkt Immers ook heeft men den kinderen des troons hel heiligdom onzer volksgrootheid niet geopend? Zij kennen geen Nederduitscli en zullen dus later met onze kinderen als vreemdelingen omgaan want de moedertaal zal hun den hand der verkleefdheid niel om liet hart gelegd hebben. Alles voorspelt onsdat wij na weinige jarenin plaats van een vrij en eigen volk een bespottelijk naiiapsel van Frankrijk zijn zullen. Nog eens, den 21slcu Julij zullen wij Godc danken, dat wij onder onzen vorst cenc staatkundige rust genoten hebben, maar daarbij kunnen wij niet ver gelen dal wij onder die 23jarigc regering te vergeefs gevraagd hebben, wat een vrij voik niet behoefde te vragen, wat men aan slaven niet weigert, te welen: Een bestuur in eigene taalmet erkenning van gelijk regtnaast onze Waalschc landgcnoolen. Ziedaar wal wij in plaats van den gevraagden harpzang der regering toesturen. En hij die óf om ingebeelde eer óf om eene ellendige spotsoin, iets anders van zijne pen verkrijgen kanis in geweten geen dichter in de ziel geen Vlaming I geen Nederlander Groningen, 5 Junij. De typhus, die reeds langen tijd in deze slad heeft gchecrsclit en iu de afgcloopcu maand zich zeer heeft uitgebreidblijft ook in de laatste dagen helaas nog steeds toenemende. Wij zijn onderligt, dal cr van den 6den Mei lot cn met den 4deu dezer door de doctoren de hulp der lyphus-commissic is ingrocpen hij 259 herstellende of nog lijdende typhus patiëntenverdeeld over 101 huisgezinnen. Van den 23stcu Mei lot den Gden dezer bedroeg dat aantal 58 personen verdeeld over 53 gezinnen. Deze cijfers geven alleen hel aantal behoeftige Ivpbus-lijders aan; diegenevoor wie hij de commissie geen luilp is aangevraagdzijn daar onder niet begrepen. 's Hertogenbosch 4 Junij. De Nieuwe Noordbrabanter deelt, omtrent de ter dood veroor deelden C. de Jong c. s. de volgende bijzonderheden mede »Den 2den Junij jl. des avonds len Gure is dooi den heer procureur-generaal in tegenwoordigheid van de hecreii advokaal-gencraalden president van de commissie van administratie over de gevangenissen en van den WErw. lieer pastoor van de kerk der H. Catliarina alhier, aan de veroordeelden limine definitieve straffen aangezegd in de regentenkamer van liet tuchthuis, alwaar zij alle vier, onder be waking der marecliausécs, vcrccnigd waren. Na cenc tocpraak over de misdaaddoor de veroor deelden gepleegd, over de regtvaardiglieid van de wet en de regtvaardiglieid van het arrest, heeft de lieer procureur-generaal aan Jan de Jongli zoonen Ltiyckx gezegd dat zij lijfsgenade ver kregen hadden maar tol 20 jaren tuchthuisstraf verwezen warendaarna heeft Zijn Hoog Edel Gesl. aan Cornells de Jough, vader, cn Adriaan de Klerk aangekondigd dal zij heden middag ten 12 urede doodstraf aan dc galg zouden ondergaan. De veroordeelden hebben deze akelige tijding met de meest mogelijke hartvochtigheid aangehoord, alleen heeft Jan de Jongliop liet vernemen van liet lot dal zijnen vader wacht, eenige tranen ge stort. Vervolgens zijn de twee, die gra ie van de doodstraf verkregen hebben, onder geleide van marechaussees, naar hunne gewone cellen in de gevangenis teruggebragt. Dc woorden van godsdienstdoor den lieer procureur generaal en door den WclEerw. lieer pastoor, tot de twee ter dood veroordeelden ge sproken hebben geen indruk op hen te weeg gebragl, cu hen niet bewogen lot schuldbelijdeniszij blijven er pal hij niet schuldig 1c zijn. Den vorigen avond geloofden zij, naar ons verzekerd wordt, nog geenzius dal de executie zou plaats hebben hel is thans zes uren des morgens, cn wij hebben niet vernomen of zij er thans geloof aan slaan dit echter zal nn wel liet geval wezenwant heden nacht, ten drie ure zijn zij, onder geleide der marechaussees, naar het stadhuis vervoerd, voor hetwelk het moord schavot zich met al zijne ijsselijklicid verheft. Overigens is de familie der veroordeelden per telegraaf ontbodencn dc voornaamste betrekkingen, (dc vrouw van C. de Jongli wegens zieklc uitge zonderd) zijn herwaarts gekomenen hebben gisteren een uur inet dc veroordeelden mogen doorbrengen. Ook zij legden de meeslc onverschilligheid aan den dag, zoo zelfs dal de vrouw van Adriaan de Klerk, aangemaand om loch haren inan tot het goede op te wekkenantwoordde dat inen dit volstrekt niel van haar kon vergen of verkrijgen, dewijl zij d.- onschuld van haren man erkende. De ecnigc wcnscli, welke door de ter dood veroor deelden den vorigen dag geuit werd, was dat zij dien dag gebraden vleesch met aardappelen mogtcu krijgen; dit is huilvernemen wij, niet ontzegd geworden. Verder vernemen wij dat reeds den vorigen dag de sclierprcgler van Amsterdam cn de assislcut- scherpreglor van 'silage, alhier aangekomen zijn; dat hij de executie liet schavot met een aaneen gesloten rij soldaten tot op het stadhuis zal omgeven worden, terwijl marchaussces te paard geschaard zullen zijn om liet gedrang des volks te bedwingen. Wij vernemen thans ten 8 ure dat de ter dood veroordeelden gebiecht hebben cn dezen morgen ten k ure het ligchamn des Hecrcn genui hebben. God zij hunne zielen genadig; nog een paar uren en zij zullen vuor den Reglerstocl der Eeuwigheid slaan." 's llcrtogenboscli4 Junij. Zekere P. van L.. aan den Dicskaul, iu de nabijheid dezer stad woonachtigzond heden ochtend zijne kinderen en liuisgcnooleu derwaarts, om de doodstraf te zien uitvoeren aan de Jough cn de Klerk. Iu dien tus schen lijd hing hij zich zeiven iu zijne woning op. De liuisgenoolcn hadden twee (louden in 's Herlo- gcnboscli zien hangen en vonden hij hunne terugkomst mede het lijk van een gehangenen. 's llertogcnboscli9 Junij. Den 28 Mei had dc arrundisscmciits-rcgtbaiik alhier over een zeldzaam voorkomend geval iu appel te beslissen. Eene jeugdige schoonc, Cornelia Wijderen, stond, namelijk, wegens een jagl-deliel teregi. De rcglbank heeft geoordeeld, dat wel de zonen, maar niet de dochters, beneden de 18 jaren, den vader zonder acte mogen vergezellen, en liaar daarom schuldig verklaard aan overtreding der jagtweldoeli haar, tol groot genoegen van liet auditorium, vrijgesproken, op grond, dal zij nog geen 1G jaren lelde en dus zonder oordeel des oiidersehcids had gehandeld. GoriiicheniG Junij. Hendrik Luijkx cn Jan de Jong, die dezer dagen kwijtschelding van de doodstraf ontvingen en lol 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werden, zijn, na liicr nachtverblijf iu de cellulaire gevangenis gehad te hebben, héden morgen naar Woerden vervoerd. Middelburg, 7 Jmiij. Men verneemt uil eene goede bron dal spoedig de fabrieken van callicots in deze provincie zullen ophouden te bestaan, daar reeds door ZExc. dcu commissaris des kouiugs de gemeente-besturen zijn aangeschreven, dal ZEd. door de liceren G. cn H. Saloinonsoii van hun besluit, tol opheffing dier fabriek, is onderligt. Hierdoor geraken II- ii 1200 nienselien zonder beslaan, leder zal niet ons dit treurige ongeval met leeile oogeu aanzien. Wat moei er worden van Ariiemiiiden van Veere, van Weslkappelle ook van Middelburg, waar genoegzaam geene industrie he-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1