BROODBAKKER» uil de hand te koop: Uit de hand le koop, een open SatflDS-ft-NKCUTS aanneming voorspelden, 'lal zij blijken zoude otiuil 1 eerlijk le zijn, dal men bij bare toepassing op allerlei bezwaren en modijclijkhodcii sluiten zoude, en dat zij juist bel tegendeel zou uitwerken van licl doeldal de wetgever zich voorstelde. liet beginsel, waarvan de wetgever uitging, was de armenzorg zoo veel mogelijk le brengen len laslc van de bijzondere, vooral kerkelijke liefda digheid; van den slaat af, naar de kerk loc, was bet doei, dal men wilde bereiken, en van daar het verbod aan burgerlijke armbesturen, om onder- slaild Ie verleenen aan armen, welke dien van kerkelijke of bijzondere armbesturen kunncu erlangen (art. 21). Wij merkten reeds vroeger op, dat de wet in lijnrcglcii strijd mei dal doel handelde, door de gcboorlcplaais aan le nemen als domicilie van onderstand, want dal de kerkelijke armbesturen uit den aard der zaak alleen de armen hunner woonplaats zonden bededen, dal zij onderstand zouden weigeren aan allen, die naar elders ver trekken en hun daardoor vreemd geworden waren en dat alzoo do ondersteuning van allen, die zich huilen hunne geboorteplaats ophieldenals van zeil' ten laste zou kouten van de burgerlijke armbesturen. De uitkomst toont de juistheid van onze beschou wing; reeds iu het begin van het vorige jaar ver klaarden ccuige burgemeesters van gemeenten ten platten lande (zie IVeekblnd voor de Rurgelijke Administratie No. 394), dal zij zich, in de bereiking van het hoofddoel der welteleurgesteld zagen en dat de burgerlijke armenverzorging, die de wet slechts als uitzondering wil hebben toegelaten, door de magt der teilenhoe langer zoo meer op den voorgrond trad cu regel werd. Die schadelijke gevolgen der wel werden ook elders ondervonden, zoo als blijkt uit een concept-request dezer dagen aan vele gemeentebesturen toegezonden, waarin duidelijk eu op afdoende gronden, van den Koning wordt verzocht een voorstel van wet le docir, waarhij de woonplaats van den behoeftige als zijn domicilie van onderstand, worde aangewezen. Week blad vuur de Rargerlijkc Administratie No 339,) Hoezeer wij ons verheugen, dal hel gevoelen, dal wij reeds in deze courant van It Jan. 183i voorstonden, doorben, die met de praktijd bekend zijn, als juist wordt erkendbetreuren wij het toch, •dal men ons denkbeeld niet vóór de vaststelling der wet heeft ondersteund, want wij vrcczcu, dat ecne herziening der wel nog lang onder de vrome wensehen zal belmoren. En toch zonder die herziening, zullen de verderfelijke gevolgen z.ieli hoe langer zou meer doen gevoelen, en zal de last voor vele ge meenten ondragelijk worden. De kerkelijke armbesturen, wij zeiden hel reeds kunnen uit den aard der zaak alleen die armen ondersteunendie onmiddellijk onder hun oog en opzigt zijn, want het is hunne taak niet alle bchoefligcn te helpen, maar alleen hen, die zich dat waardig makenhet is hunne roeping ook zedelijk loczigl le houden over hunne bedeelde en zedelijke verheffing hij de verarmde geioofsgenoolen ie bevorderen. Aan dat gedeelte van hunne vcr- jdigliug, en het is verreweg hel voornaamste, kunnen zij niet voldoen, als de arme op venen afstand van licit leeft, als hij opgehouden heeft liil te zijn hunner gemeente, eu van daar, dal de kerk in hare reglementen lercgt de woonplaats van den behoeftige aanneemt als domicilie van onderstand. Men heeft daarvan aan de kerk een verwijt gemaakt, alsof zij zieli daardoor vijandig stelde tegenover de burgerlijke wel en de goede bedoelingen van den wetgever tegenwerkte; men vergat, dat de kerk op haar standpunt niet anders handelen kon, cu dat de schuld lag aan den wclgever, die ecu beginsel aannam, dal de kerk verwerpen moest. Eu wat is het gevolg? Inliet concept-adres wordt het met juistheid aangewezen. De diakonic van de -ecne gemeente ondersteunt niet lollclijkcii ijver al de armen barer woonplaats, onverschillig of zij daar al dan niet geboren zijn; hel gelukt haar door de liefdadigheid der gemeente in al die behoeften le voorzien en oil die gemeente wordt dus geen onderstand van andere gemeenten teruggevorderd. Maar ziel in cenc andere plaats, waar vele armen wonenis de eerste geborenis de diakonic buiten staal allen te helpen en verwijst naar liet burgerlijk armbestuur, dal ja onderstand geeft, maar vcrpligt is dien van het domicilie van onderstand terug le vorderen. Om aan die aanvragen te voldoen, is het bestuur van die gemeente vcrpligt de belas tingen, den hoofdelijke» omslag vooral, le verhoogcii, en zoo worden de ingezetenen dubbel getroffen; want zij geven eerst tol ondersteuning van alle Lehocfligen die daar ter plaatse wonen, en worden daarna genoodzaakt op nieuw hij te dragen in den omslag voor de armendie naar elders ver trokken zijn. Dat moet onwil wekken c;i onte vredenheid en spoedig zal men er loe besluiten de vrijwillige giften Ie verminderen de diakonic zal daardoor huilen slaat geraken alle armen Ie ondersteunen, en zij zal weldra het voorbeeld volgen, dat andere gemeenten haar gaven, en de armen die elders domicilie van onderstand hadden naar het burgerlijk armbestuur verwijzen zoo zal weldra de armenzorg van allendie buiten hunne geboorteplaats wonenkomen len laste van de burgerlijke besturen; en dat dit bezwaar niet gering is, moge daaruit blijken, dat in Zuid-Holland alleen 180,01)3 inwoners buiten de gemeenten wonenw aar i zij werden geboren. De wet werkt dus juist liet tegendeel uil. van hetgeen haar hoofddoel is. Zco droevig is de uitkomst, als de ontwerper eener wet hinkt op meer dan cene gedachte, als hij een aangenomen beginsel niet al zijne gevolgen niet helder voor den geest heeft, en niet consequent weet toe le passen. .De Armenwet, voorspelden wij, zal blijken onuilvoeriijk Ie zijn cu daardoor lot allerlui botsingen aanleiding geven. De wetgever moge bevelen, dat burgerlijke armbesturen gceiic armen ondersteunen zullendie understand genieten van de kerk, door zijn voorschrift alleen kan de beslaande toestand niet op eens worden veranderd; nu worden vele armen door verschillende armbesturen ondersteund dat moge verkeerd zijn, en wij ontkenden dal nimmer, zonder overgangsbepaling kan liet beslaande niet plotseling worden opgehefeti. Wil men de uitvoering der wet niet onmogelijk maken, men stelle ecne soortgelijke bepaling vastals art. 1)3 van het ontwerp van Thurheckeen late, althans lijdelijkdubbele bedoeling met onderling overleg loe. Dat wij ons ook hier niet bedrogenblijkt uit hetgeen onlangs te Amsterdam voorviel; de Raad daar nam in de verordening voor de geneeskundige armverzorging de bepaling op, dal de armendie door kerkelijke armbesturen werden ondersteund, ingeval van ziekte van wege de gemeente zouden worden verpleegd, legen cene vergoeding door de kerk aan de gemeente te voldoen. Tegen die bepaling verzette zich o. a. de ISederdtiilsch Hervormde gemeenteen ontkende, dal op haar de verpiigllug lot betaling dier vergoeding zoude rusten inderdaud is dan ook reeds voor gesteld op die bepaling lenig te komen Inmiddels is zij met waimtc verdedigd door dr. Heije iu zijn geschrift: Een levenscraag voor imncnbtik en toekomst, hetwelk ecne bestrijding heeft uitgelokt van dr. van Limburg Brouwer, liet ligt huilen ons doel de strijdende partijen le volgen en hunne geschriften le beoordeeld!wij verklaren alleen, dat wij hel met dr. II. volkomen eens zijn, als hij beweertdat volgens de wet liet burgerlijk armbcsliuu of de gemeente gecuc ge neeskundige verpleging mag geven aan armen, die door kerkelijke armbesturen worden ondersteund; art. 21 verbiedt het; wel heeft de minister hij de behandeling der wet het tegendeel gezegd maar wij zeggen dr. II. na (hl. 3-4), »dat dit weder ecne van die buiten-wettelijke verzachtingen is. welke, in den drang der beraadslaging cil hij hel gevaar van de wel verworpen te zien, aan de Uegcriug ontlokt zijn, doch die niet in de wet staan." Volgens de wel mag het gemeentebestuur niet andersen moet het onderstand., en ook geneeskundige verpleging is onderstand, weigeren aan allen die tol de diakonic-bcdccldcn behoorcu. Maar van de andere zijde geven wij dr. v. L. IS. evenzeer loe, dal de kerk niet kan worden gedwongen dien onderstand te verleenen; men versla dit niet zoo, alsof hier alleen sprake was van den goeden wilder kerk, maar steile zich de zaak juist voor. l)e kerk heeft geen middel, even als de gemeente om zieli fondsen Ie verschaffen; de giften, die haar worden geschonken, wouleii vrij willig gegeven, eu de kerk kan niet anders en niets meer deendan uitreikenwat de leden go ilviuilen haar toe Ie vertrouwen opwekking lot. liefdadigheidzieldaar alles wal iu hare uiagl is. De kerk voorzag lol liieitoc in de behoeften van hare gezonde armen, maar hij ziekte verpleegde de gemeente. Plotseling verbiedt dal de weteu van daar de eiseli van du gemeentedat de kerk betalen zal voor de verpleging. Zal de kerk ook me! den besten wil, dadelijk aan dien eiseli kunnen voldoen? Mel dr. v. L. B. betwijfelen wij het; mot hein erkennen wij, dal zij, zoo zij hel al op zieli nam, zich verbinden zou tot hetgeen zij niet volbrengen kou. De kerk kan niet op eenmaal aanzienlijke uilgaveii voor hare rekening nemen, die vroeger door anderen werden gedragen, want zij heelt gccue middelenom lot hel doen van bijdragen le noodzaken, en vragen en opwekken is al wat zij doen kan. En zoo verkrijgen wij dan deze uitkomst, dal de Lerk de geneeskundige verpleging niet' op zieli nemen kan, en dal de gemeente dat niet mag, omdat de wel liet haar verbiedt, (keen wonder voorzeker, dat men nu reeds op vele plaatsen handelt, als ware art. 21 der wet niet geschreven. Mogteu wij van meerdere wetten van dien aard verschoond blijven.. Beter gccue dan zulke wetten. STOBSSlTDgiTB ST-'JgSBlT. liet Verste Sas. Kit hel zoogenaamde Versie S.is eenmaal gedempt is, zal het wel altijd gedempt blijven, terwijl de lijd niet ver meer 'af is, dat hel vaarwater tusschcu Dreischor eu Duiiclaud geheel zal zijn locgcslibd, waardoor cene indijking mogelijk wordt en de daar liggende sehorgroiuicn en slikken in best bouwland kunnen herschapen worden, dat voorzeker belang rijke voordeden van algemeen nul voor velen beloofd. Doch daar de uitvoering van zoodanige werken groole kapitalen vordert is het niet waarschijnlijk dat uit zoo spoedig zal plaats hebben dat de bejaarde lieden dit zullen zien en er gemak of voordcel van zullen hebben. Er is echter nog een klein werkje uitvoerbaar, waardoor inzon derheid de bewoners van Duivoland en Dreischor veel gemak zouden ondervindeneu dat zeer weinig geld zoude kosten, namelijk het dijkje, dat het Verste Sas heeft vervangen, zoo veel breeder te maken, dal er behoorlijk een wagen met hooi over rijden kan. Daardoor toch zoude den be woners uit Dtiivclaiid, die veel hooi uit Schouwen moeien halen, een grootcn omweg bespaard worden, terwijl de bewoners van Dreischor, die 1). v. naar Zijpe moeien naar cene stoomboot, de reis half verkort worden, daar die thans de stad moeten passeren, en alzoo een paar uren moeten omrijden. Nu zal de vraag misschien zijn: wie zal de kosten betalen om dat dijkje le verbreden eu alles behoorlijk bcrijbaar le maken? Die vraag is wclligt even gemakkelijk te beantwoorden, als hel uitvoerbaar is. Immers de kosten zijn Ie gering om le twijfelen aan liet daarvoor hciioodigdc geld, al moest hel op de polderlaslen gevonden worden; doch dit is niet noodig, daar er toch 1 oprent gebragt is op de Personele belasting voor de Provincie, lot het verbeteren der wegen in Zeeland. Eu daar dit ook kan geacht worden te behoorcu tot hel ver- beleren der wegen in Zeeland, zoo zoude er niets billijker zijn dan dal die verbetering bekostigd werd uit de fondsen die daarvoor bestemd zijn, cu die zijn de Provinciale fondsen. Het is dan ook op die gronden dat wij onze afgevaardigden naar de Provinciale Slaton van Zeeland, hel weaschclijkc van die bekorting van den weg van Bruiuisse naar Brouwershaven, cu van Dreischor naar het Zijpe, enz., onder de aandacht brengen, om in de Stalen het voorstel te doen om die geringe som le vinden uit de Provinciale kas, want tie bewoners van Schouwen en Duivelend betalen toch jaar uit jaar iu zoowel I oprent op het Personeel als de bewoners \an Slaals-Vlaandcrcn betalen voor hel verbeteren der wegen iu hel 4de en 5de district van Zeeland. Dlivei.and, 23 Mei 1838. Eenige Ingclaiidcrs. (Hctroawd: ZlElllliZEE, 28 Mei 1836. C. van de POLDER en J. TLTI'EL. Tol hittere droefheid van ons en de onzen, overleed heden avond leu C ure, onze beminde oudste Zoon, JACOBUS, in den jeugdigen leef tijd van ruim 13 jaren. Neuzen, C. W. OVERBEEKE. den 27 Mei 183G. S. II. OVERBEEKE de Kok. lieden overleed lot onze innige droefheid, ons geliefd Dochtertje, MARIA, in den ouderdom van ruim '15 maanden. Em.ejieet, M. J. KOSTEN. 27 Mei 185G. L. de OUDE. Eenige kennisgeving. 2 Bunders 77 roeden, 70 ellen Bouwland gelegen onder A'oorducile. 9 Bunders-48 roeden20 ellen Welland gelegen aldaar. En 4 bunders, 40 roeden, 20 ellen Weiland, gelegen onder lierlivcrce. Alles in verschillende pcrccelcn, breeder hij billetIcu omschreven. Door onvoorziene omstandigheden, TERSTOND Eenc van ouds bekende en zeer beklante mei alle daartoe beboerende Gereedschappen, slaande op cenc der welvarendste dorpen in Zuid- Uevelnnd. Franco le bevragen ten kantore van Mr. P. J. A. van DAMto (lues. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente Eerlueerce, brengen hij deze ter kennis van alle Grondeigenaren of Gebruikers van Landen, onder deze gemeente gelegen, dat de JfaarlykscUe Schouwing op de Wegen binnen deze gemeente zal plaats hebben op den £<9 en 24 «ïunij aanstaande; wordende ieder gewaarschuwd, de Wegen vóór deszclfs Landen, alsdan iu behoorlijken staat le brengen, zoo door hel effenen als het aanvullen van laagten en pullen, zullende legen de nalatigen in dezen, overeenkomstig de bepaling van hel Reglement op het beheer eu onderhoud der Buurtwegen en Voetpaden in de Provincie Zeeland worden gehandeld. Eerkuerve, den 29 Mei 1836. G. van der ONGEL, Rurgenicester. J. G. BETIIE, Secretaris. e De Notaris Mr. J. J. ER- •GZlï MERINS zal, ten verzoeke van .Sgggl «watfefrll. CAPELLE, op Maandag dcnSKlüïÉi 9 Jnïfij I83G, 's morgens ten 10 ure, op de hofstede, onder Ellemcet, publiek presenteren le verkoopen <5 2'aardcn, van S lol 12 jaar oud, 9 SHelk- kocijcn cil 9 Vaarzen, van verschillenden ouderdom, 1 liarnhond, 3 Boerenwagens, 3 Landplocgcn3 Wijfbalks-Eggcn 2 Vserbaiks-Eggen, 1 zcsbalks-85oo:i-SCggc, j 1 Mee-Egge, eenige nieuwe Holblokken, de j helfl in een Molbord, I Mestput van 239 roeren, en hetgeen meer zal werden geveild. J?i 'ïwS' De Notaris Mr. J. ^J--Jfe.J. ERMER1NS zal iTS-SA'-'SS i-v-- n1 v,rz.ockc van Mc- jul'vrmiw de Weduwe B. LOCKER nr. IIRUIJNE, op Zalurdag den 21 Jiiuij 1836, 's namiddags ten 5 ure in de herberg ie Noorilwellcpubliek presenteren le VERPACHTEN hij 11. W. FERLEMAN, le Haamstede, ecu zevenjarig bruin R IJ IIV I' A JL Et ik. groot 13 tonnen, met kompleten Inventaris, hij JACOB de VOS, op de Oude Tunge. Vcrsc.h F.IC 11NER- cu SELTZER- WATER, alsmede alle soorten van Jr SSS ECcsS" le bekomen bij i.a BRANl), Korte Sl.-Jansslraat. Be zalf en pillen van BSolloway, werken op cene verbazende wijze Ier genezing van zeere of zieke beencn. FM....in de Warmoes- straat le Amsterdam woonachtig, bad gedurende acht jaren zeven zweren aan een zijner beencn waaruit zieli onophoudelijk vocht ontlastte en welke kwaal hem zeer ellendig en ongelukkig maakte. Vele geneesmiddelen werden door hem beproefddoch alle te vergeefsterwijl zijn toestand hoe langer hoe meer verslimmerde. Ein delijk nam hij zijne tocvlugt tot de zalf en pillen van Ilolloway, en na de verordeningen deswege, gedurende ruim twee maanden, sliplclijk opgevolgd te hebben was hij volmaakt genezenen is nu in staat beter dan ooit zijne been en le gebruiken. Door liet vermeerderd Debiet zijn de op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende Doosjes Pillen van f 0,80, 1,85/3,00 /6,73 13,50 /"20.30 Potjes Zalf van -0,80- 1,85-3.00-7,50- 13,85- 20,05 Zijn op franco aanvrage a Com plant le bekomen bij 'den Heer O. E. 1JOON EN te Hoofdplaat', J. STRAATMAN Hnofd-depiUluuuler te 's Hertogen- bosch, alsmede te LondenStrand '1\\. HallotvayV Etablissement, en le JVetv- Vor/c80 Maiden Lane. Zieken, die gaarne gezond wallen worden, en gezonden, die gezond willen blijven worden aandachtig gemaakt op liet onlangs vcr- schenen werk: WK tlUISAKTS, of nan wij zing ter bewaring der gezondheiden Ier aanwending van hulp in de meest voorkomende zichten en ongevallenbewerkt door I). O. SEYLHH, le Vierlingsbeeklil dit werk (448 blz. groot) geelt een kundig en nog sleed.t praktiserend geneesheer raad en daad legen bijna alle ziekten, llecds vele lijders hebben aan dit gulden boek hunne hcrslcliing le danken en zegenen hel «ogenblik, dat zij liet zieli hebben aangeschaft. Opdal bet werk onder ieders bereik zoude komen, is de prijs op slechts f 1,95 gesleld. Het bock is bij H. C. A. CA.MPA(»:\b. te Twl. en verder iu alle Boekwinkels op bestelling verkrijgbaar. TERSTOND TWEE IIE UW AM E bcnoorligdhij W. J. de GRAAF, Mr. Smid in de Korte Sinl-Jansslraalte Zierikzec. Tc Zierikzectrr itrukU-rij van P. n> I.007.K. ZlfSjXj llll/IJJVJ i/ij uw I. uv.jv j- etje de Glopper onder Ellemcet wordt thans ïriKKciijk in de maling genomen door ceu snaak an in Bc-dden, Kesors, Paardenhare J Overmaasschc, alleen vuor de consumptie gevraagd, waar- I koopma door de opruiming niet vlug van de hand ging, was Cil Scegras-Matiassem, le Middelburg, Tc Zierikïcc, ter drukkerij van P, de I.OOZP.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 2