Woensdag, 2 April 1856, Vo. «257, ZIEKlkZEESflIE MEEWSBODE Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS. te Sheboygan Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden.ƒ1,30. Franco per post, in Nederland- 1,00. Voor Noord-Amerika Franco New-York Doll. 1,10. T e r s c I» ij n t ©p Woensdag en Zalurdag Advertcntlën: 10 cent voor eiken regel. Zrgelregt voor iedere plaatsing 33 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden let Oingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee. Ilock van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. 12e Jaurg. HM Het regt van gratie, en Jonkheer 91. SALVADOR. Artikel 66 der Grondwet geeft rden toning alléén, en niemand anders het egt, om gratie te schenken van straffen loor regterlijke vonnissen opgelegd. Wanneer het veroordeelingen betreft tot Irie jaren gevangenis en daar heneden n tot geldboete, hetzij te zamen, hetzij ifzonderlijk, oefent de Koning dat regt uit, na gehoord advijs van den regter lie dit vonnis heeft gewezen; in de jverige zaken, na gehoord advijs van Jen Hoogen Raad. In die geheele wetsbepaling komt er dus geen woord voor, waaruit blijkt, dat de minister van justitie eenig aan deel wordt toegekend in liet- geven of weigeren van gratie; en toch is het die minister welke aan de adressanten te kennen geeft, dat hun verzoek om gratie is gewezen van de hand. Dit wordt wel niet aan den verzoeker berigt, maar aan de officieren van justitie, die dan dood eenvoudig laten weten, dat er geen gratie is verleend, en de veroordeelde zich in arrest moet hegeven, zonder ooit te weten wat er op zijn verzoek om gratie is geadvijseerd. Men is dus niet afhankelijk van dc zienswijze des konings in het geven van gratie, dit regt hem bij de Grondwet toegekend, maar alléén van de rapporten der regters, die de adressanten hebben veroordeeld. Is men nu een lieveling der regters, dan kan men wel zeker zijn van gratie, doch is men dit niet, dan zal de gratie wel van de hand gewezen worden, want de veroordeelden worden niet geloofd, wel de regtbanken. Ook, indien het waarheid is, wat eens een minister van justitie in de Tweede Kamer heeft gezegd, dat er in Nederland zoo vele hoofdjes en regtbankjes zijn, waarvan de leden zoo veel reglskennis hebben als een schooljongen, of zoo iets dergelijks, dan is het wel aannemelijk, dat dc advijsen dezer regtbankjes in zake van gratie nooit gunstig kunnen zijn, al zijn die vonnissen zoo onbillijk als of men nog leefde in de tijden der Veemgerigten; want niemand zal gaarne zijn knoeiwerk erkennen, en in zoodanig geval kan men het slagtoffer worden van persoonlijken haat of verkeerde zienswijze der regtbankjes, welke genoemden mi nister heeft bedoeld, en die hij Z.ijne Excellentie beter zullen bekend geweest zijn, dan bij iemand anders in geheel Nederland. Om echter voor te komen dat er zoo danig geknoei niet meer plaats heeft, zoude het noodzakelijk zijn, dat de Grondwet in dezen letterlijk werd op gevolgd, en de Koning alléén zich met het regt van gratie laten bemoeijen, en van zijn besluit regtstreeks kennis geve hij eigenhandig getcekende dispositie, wet bijvoeging van een afschrift van het advijs dat door de regthank is uitgebragt, dan zou er zeker wel wat omzigtiger sehandeld worden met het uitbrengen van zoodanig advijs, vooral wanneer de veroordeelde het regt werd toegekend, om, wanneer die advijsen met laster en leugen waren opgevuld, die rapporteurs in regten te mogen vervolgen; want konden de wanden op het ministerie van justitie eens getuigen, dan zoude men welligt vernemen dat het nog niet veel beter toegaat dan in de dagen toen het hoofd van Oldenharneveld vallen moest op een schavot. Dit. jammerlijk treurstuk dat de Ncderlandsche regts— magt hij alle beschaafde volken der aarde in verachting heeft gebragt, is nog niet vergeten; en al wordt de bijl niet meer gebruikt, door een onverdiend vonnis sterft een man van karakter een lang- De verrassende gebeurte— zamen dood. nissen van 1846 hebben de mannen van behoud met wrevel vervuld, en, onder den schijn van godsdienst, ontzien die gecne kunstmiddelen om alles tot het oude terug te brengen,- de Grondwet willen zij herzien, waarop eene ontbin ding der kamers volgen moet; de vrije verkiezing beperken, en de drukpers muilbanden, opdat de waarheid zoude verzwegen en begraven worden van de groote booswichten in den lande. Het is daarom noodzakelijk dat de Tweede Kamer gebruik make van het regt van voordragt, en voorstelle, om afschriften te voegen van alle advijsen die door de ïvgt banken of hoven worden uitgebragt op ingediende verzoeken om gratie aan den Koning. Ware dit thans eene wet telijke verordening, wie weet hoe ver baasd de wereld zoude staan over de advijsen welke uitgebragt worden op verzoeken om gratie. En wie weet of zelfs de koning wel een letter gezien heeft van het rekwest door Salvador ingediend, noch iets weet van dit treurige drama dat door geheel Europa hekend is. Daarin dus eene ver andering gebragt, dan zoude de Koning heter bekend worden met de belangen zijner onderdanen, en zijne onderdanen zouden meer vertrouwen kunnen stellen 0]i het regt van gratie Zijne Majesteit bij de Grondwet toegekend. naar beneden storten, terwijl de laasten op den rand der opening ncdcrviclen. Men moest den ongclnkkigen broeder met geweid bedwingen, daar hij in wanhoop in de diepte wilde springen. ]Losi«len28 Maart. Ike Times wil welen, dat liet verlangen van Pruisen om bet traktaat even als de andere mogendheden te tcekenen ten gevolge van den tegensland van Lord Clarendon is afgewezen. Alle diplomatische inoeijelijkbeden zijn overigens vereffend. Aan den bcvelvocrcndcn generaal is order gezonden om dc vijandelijkheden niet te hervatten, ook wanneer de vrede op 31 Maart nog niet tnogt zijn afgekondigd. Engeland zou ongelijk hebben, indien het niet den vrede niet tevreden ware. Het overwigt der Wcslcrsche mogendheden zal zich nog vele jaren zoowel te Konslaiitinope! als te Slokholm kunnen handhaven. In een brief uit. Parijs meldt men, dat Lord Clarendon verklaard heeft, dat de vrede vermoedelijk niet vóór den Sisten Maart zonde onderleekend zijn; hij voegde er hij: »te Parijs leeken ik den vrede en te Londen zal ik den oorlog vinden." JFt smftriijlL N ie o ws I ij cl i n gen. Londen29 Maart. In de Londondocks had gisteren een verschrikkelijk ongeluk plants. Twee meisjes bezochten namelijk haren aldaar geëm ployeerden broeder die haar de schepen, kelders j en pakhuizen liet zien. Hij geleidde haar ook naai de hydraulische kraan en toen hij haar voor eenige oogenblikken moest verlaten, vermaande hij zijne zusters dc opening in den grond, waardoor de machine op en neder gaat, niet te digt te naderen. Ce nieuwsgierigheid was echler sterker dan de vrees. De beide meisjes bogen zich over de opening om naar beneden te zien. In hetzelfde oogenhlik ging de machine naar beneden en scheidde de hoofden der meisjes van de rompen, zoodat zij eersten mede fflarseêlle97 Maart. Alhier is heden bevel ontvangen, om onmiddeiijk 7000 man troepen naar de Krim in (e schepen. De Europa zal 1300 man aan boord nemen, de Jacques Arago mede '1300 man, de France 1200 mail, de Empress 400 man, enz. Allerlei geruchten zijn dien ten gevolge in omloop. Parijs27 Maart. De keizerlijke prins zal wanneer het weder gunstig blijft, dezer dagen, in gezelschap van zijne gouvernante en zijne min voor de eerste maal een rijlocrljc doen. Reeds is een piket jagers te paard als escorte bestemd. Ook de Keizerin herstelt spoedig cu zal binnen kort den eersten uitgang naar de kerk Saint-Germain I'Auxcrrois doen, waar reeds dc uoodige toebereidselen voor hare ontvangst worden gereed gemaakt. Parijs, 27 Maart. Gisterenis de lieer Soyer, die aan het hoofd eener aanzienlijke fabriek stond, en de algemeene achting genootaan de gevolgen van den beet eens dollen honds overleden. Eenige dagen geleden, werd de Heer Soyer, door een zijner honden ligtelijk gebeten, waarop hij geen acht sloeg, daar de hond gecne tcekenen van ziekte vertoonde, zooals ook bleek uit een opzettelijk on derzoek van den hondhetwelk de Heer Soyer dadelijk liet doen. Doch eenige dagen later werd de hond ziek, weigerde Ic clen en vertoonde reekenen van watervrees; twee dagen daarna stierf hij en bijna te gelijker lijd vertoonden zich hij den Heer Soyer teekenen van watervrees en zijne ongesteldheid nam zoo spoedig toe, dat hij in weerwil van de hulpmiddelen der kunst onder de hevigste smart bezweek. Parijs, 29 Maart. De Monitcur bevat eene depêche van den maarschalk Pólissier uit de Kiim dd. 23 dezer, meldende, dat de geboorte van den Kroonprins aldaar lot groot vreugdebetoon onder dc zee- en landmagt heeft aanleiding gegeven. Er was een pleglig Te Deum gezongen, groolc vreugde vuren waren ontstoken en er had eene illuminatie plaats gehadwaaraan de Russen op de geheele linie van Inkermann ongevraagd deel namen. PA II IJ S, 50 Maart. VAN WM Het geschut van liet Hotel der Inva liden kondigt aan, dat dc vrede heden morgen geteekend is. 30ttU«U*trtr, gtoKMm 8 Maart. Sedert jaren reeds hebben zich de roofdierenalsboeren, wolven, vossenenz. niet zoo menigvuldig in onze noor delijke landstreken vertoondals in dit voorjaar. Zelfs de rendieren der Laplanders dalen lengevolge van den strengen winter, ver naar de zuidelijke streken afom zich voor dc koude van den winter Ie beschutten. De Noreb. P. schrijft, dat onlangs eene geheurleuis vernomen is, die duidelijk aantoont, hoe de vrouwen der Laplanders zijn. Dc Laplandsche vrouiv Christinadie reeds meermalen gehuwd was, ging, in gezelschap van een anderen Laplander, naar een boschtoen zij plotseling met schrik eene bcerin met twee jonge beeren gewaar werden. De boerin doorsnuffelde het kleine bosch, om zich waarschijnlijk van de heide Laplanders meester Ic maken. Dc man zocht ijlings beschutting in een digt kreupelbosclizeker met het voornemen om ergens op een hoorn te klimmenvan waar hij zich legen het ondier verdedigen kon. Doch de vrouwherkulisch sterk gebouwd trolsecrde het gevaar en bleef op dezelfde plaats. Spoedig had zij een plan beraamden locn de beerin haar naderdewierp zij die behendigzooals men wilde paarden vangt, liet louw, dat zij hij zich had, oin den hals, en liep, de bcerin achter zich aan slepende, naar eenen nahijzijndeu boom, en houd haar daar vast aan. De jongen, stonden werkeloos om de moeder, die luid brulde. Terwijl de beerin zich met kracht wilde losrukkenhad ook de vrouw niet verzuimd zich ecu wapen te verschaffen. Zij greep cenen afgebroken boomstamen gaf do bcerin daarmede verscheidene harde slagen zoodat deze eindelijk in liaar bloed zwemmende voor hare voelen rolde. De jonge beeren liepen brullend in het rond. Toen dit geschied washief de viouw een luide vreugdekreet aanzoodat de verscholen man het waagde te voorschijn te komen, en nn het gebeurde met groole oogen aanzag. Daarop wilde de man den buit gedeeld hebbendoch dit gaf de moedige vrouw niet toe, maar deed hem zijne lafhartigheid met krachtige woorden gevoelen. De jonge beeren werden gevangen genomen en in Iriomf naar de hut/lcr Laplandsche vrouw gebragt. Hoorn, 28 Maart. Heden stond hier lercgt do dienstmeid, hij wie onlangs ie Edam in hare kist liet lijkje van een eerstgeboren kind gevonden is benevens aan haren meester ontvreemde kleinooden; ofschoon liet feit omtrent liet kinderlijkje niet ge noegzaam bewezen is, heeft de reglhank besloten, ook om het andere feil haar te slraffeu met 18 maanden eenzame opsluiting. Omtrent den ongewoon lagen waterstand der Zuider zee, veroorzaakt door den iangdurigen feilen Oostenwind, wordt nog het volgende gemeld: Laatstleden Woensdag merkte men te Naardcn een tweetal ingezetenen dier slail langs het zeestrand op; vergezeld van een paar arbeiders voorzien van kruiwagen, houweel en spade, spoedden zij zich voort, tot zij omstreeks ebtijd op de plaats kwamen alwaar voor ruim 3 eeuwen Ouil-Naarden zich met zijne torenspitsen verhief, welke stad ten jare 1348 in eenen oorlog tusschen den bisschop van Utrecht. Jan van Arkel en Willem van Beijeren, als graaf van Holland, door den eersten geheel is verwoest en verbrand, en sedert onder goedkeuring en aanmoediging van laatstgenoemden vorst herbouwd werd, ter plaatse waar het tegenwoordige Naardcn zich met zijne sterke wallen vertoont. Terwijl het water ongeveer een half uur ver zeewaarts was af- geloopen, werden de straten van Oud-Naarden door het gezelschap betreden. Op verschillende afstanden, ter zijde van het plaveisel, zag men een tiental waterputten, zaïnengesteld uit nog gave, dikke, goed ineengevoegde eikenhouten duigen; men vond hierin niets dan kleiaarde, vermengd nvetsteenen, eenige beenderen en scherven van potten, kannen en flcsschen van groen glas, ter dikte van een pink; elders ontmoette men een kollossalcn van voren geschonden leeuwenkop van duifsteen die mede genomen werd. Verder onderscheidde men duidelijk op eene verbrijzelde grafzerk een kelk en wijnbeker; op een ander brok oud gothische karakters en den engel der opstanding. Na vier uren rondwandclens op den boden» der zee, achtte men zijne nieuwsgierigheid voldaan. Uit Zwartsluis meldt men, dat sedert den 13 dezer de Zuiderzee bijna ledig is geloopen. zoodat men van de groene wallen bij Gcnemuidcn allerwegc over den bodem der zee bijna regtlijnig loopen kon. Er liggen ook stoom- booten, kollen en andere vaartuigen schier overal ver spreid, de eene meer dc andere minder op het droogr,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1856 | | pagina 1