No. 1174. flfc Jaarg*. Dingsdag, 12 1855. Europa's toestand. Nieu wstij d i n gen 185a. schip 'g door o. ge- Liverpool kantoor agent an con- gerust :h in de ton aan KEK- Haar- Kouw- pas komt. nieuwste met het prijzen ZIERIKZfiESCHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH Iu Neder lantl, bij den Uil gever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nooid-Amerikabij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN Voor 3 maanden1,30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-AmcrikaFranco New-York. Dollar - 1,10. VERSCHIJNT Op Diugsdag en Donderdag. ADVERT ENTIEN 10 Cents voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cents. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdagvoorrniddags 10 ure. BUREAU Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, Lettor B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. aan J. Het beursgeluk dat komt en gaat. Vondel, De Wereld is een tooneel, waarop de meu- schen leven, eu ieder menschelijk schepsel, vorst en bedelaar, heeft er zijne rol te ver vullen, Napoleon III en de Keizer van Rus land, spelen thans de hoofdrollen, otu eeue geheele omwenteling van zaken in Europa te bewerken, waar Rusland en Amerika veel bij zullen winnen, en het westelijk deel van Europa veel bij zal verliezen. Het op- en ondergaan van volken en staten, is sedert de bekendwording der groote wereld-gebeurtenissen, bij alle geslachten eene leerschool geweest. Toen Rabel bloeide, dat thans een puinhoop is, was Londen en Amsterdam nog een moeras, een verwarde bnjert, zoo als thans nog vele oorden in A me— ï'ika zijn. Het waren gedeelten der Aarde, zoo als zij waarschijnlijk waren bij de wording van het Heelal. Het wisselvallige van langdurige oorlogen heeft door alle eeuwen heen, bet lot beslist, over bloeijende Staten. Toen Karthago was verwoest, namen de Romein- sche Staten iu bloei en welvaart zoo zeer toe, dat het een gulden eeuw werd genoemd; doch toen Alexander de Groote Alexaudrie had gesticht, verdween alle grootheid, handel cn welvaart uit alle havens der Middelland- sche Zee, en Alexaudrie werd het midden punt van den handel der wereld, nam in rijkdom cn grootheid toe, en is nog eene der aanzienlijkste handelsplaatsen der wereld. In en bij de Middellandschc en Zwarte Zeeën, is tot op heden altijd de teerling geworpen over het lot der menschheid. Thans heeft dit weder plaats aan de oevers der Zwarte Zee, in de Krirn, de plaats waar zoo vele herinneringen zijn van vroegóre gebeurtenissen die zoo veel leed en rouw berokkend hebben aan de toen malige geslachten. Ook thans wordt iu diezelfde oorden de teerling geworpen om den sleutel in handen te krijgen van drie Zeeën, om daardoor meester te zijn van den handel van drie werelddeelen. Bij dit alles doet zich nog eene invloed rijke wereldgebeurtenis op, waarbij, vooral Nederland eu Engeland, het grootste belang hebben, namelijk, het doorgraven der Land engte van Suez, eene daadzaak, die kan geacht worden van meer belang te zijn, dan het oorlog voeren in de Krim. Die verbindingsweg is geeue nieuwe zaak. Iu de hooge oudheid werd dit werk wel begonnen, maar het is nooit ten uitvoer gebragt. Ook op het laatst der vorige eeuw, liet de Fransche regering Bonaparte een uitvoerig plan daar van ontwerpen, dal zeker ten uitvoer zou ziju gebragt, indien er in die jaren zulke eene groote omkeering van zaken niet had plaats gehad. Voor alle Natiën is echter die verkorting van den weg naar Indien niet voordeehg le noemen, en vooral uiet voor Nederland en Engeland. Engeland heeft er zich altijd tegen verzet, en Nedciland heeft, als altijd, maar gedommeld. Doch dit tol staud ko mende, zullen de Nedcrlandsche handelsteden, zoo uiin als Hamburg en Londen kunnen concurreren met de zeesteden aan de Mid- dellundsche Zee, waar Frankrijk ook voor name handelplaatsen bezit. Voor Frankrijk is het derhalve van groot belang, dal eenmaal die doorgraving tot stand gebragt wordt voor Nederland niet. Het is daarom nood zakelijk voor het Nedcrlandsche gouverne ment, dat er uitgezien wordt, om meerdere binnenlandsche nijverheid te ontwikkelen daar de zorg der regering zich altijd maar bepaald heeft, om Amsterdam en Rotterdam maar te beguustigeu, met beurtschepen te doen vareu voor de Handelmaatschappij 0111 koffij en suiker naar Java, terwijl er om dc overige steden niet gedacht werd dan in zake van geldleeningen en belastingen. De kans kan alzoo keeren voor den Ne- derlandschen handel; want de doorgraving van Suez Landengte is reeds bepaald. Zie hier de voorwaarden waarop dit groote werk is vastgesteld Art. 1. De lieer Ferdinand de Lesseps zal eene maat schappij oprigien, waai van wij het bestuur aan hem opdragen, onder den naam van Compagnie univer- selle du canal maritime de Suez lot doorgraving der Landengte van Suez, het aanleggen van een kanaal voor groote schepen bevaarbaarhet aarleggeo of geschikt maken van twee invaarplaatsende eene aan de ltoodo Zee de andere aan de Middellandsche Zee en dc daarstelling van een of twee havens. Art. 2. De directeur der maatschappij wordt door de Egyptische regering benoemd, en wel zoo veel mogelijkuit de actionarissen die het meeste belang bij de onderneming hebben. Art. 3. De duur der concessie is negen en negentig jaren, te rekenen van den dag dat het kanaal tusschen de twee zeëen geopend wordt. Art. 4. De werken zullen worden uitgevoerduilsluitend ten koste der maatschappij, waaraan al de benoo- digde gronden welke niet aan bijzondere personen behoorenkosteloos zullen worden afgtstaan. De verdedigingswerkenwelke de Egyptische regering oorbaar mogt achten aan te. leggen, komen niet ten laste der maatschappij. Art. 5. De Egyptische regering ontvangt 15 percent der netto-opbrengst, uit de balans der maatschap! ij blijkende, huiten en behalve de interessen en uit- keeringen op de actiën welke wij ons voorbehouden bij de uitgave er van te nemen, en zonder eenigen waarborg van onze zijde ten opzigte der uitvoering of der geldelijke aangelegenheden van de maatschappij. Het overige der netto opbrengst zal volgcnder wijze worden verdeeld: 75 percent voor de maatschappij, 10 percent voor do stichters. Membres [ondaleurs Art. 6. De scheei vaartreglen in liet kanaal van Suez, berekend door de maatschappij en de Egyptische regering, en geheven door agenten der maatschappij, zullen voor alle volken dezelfde zijngeen bij ronder voorregt zal immer tot uitsluitend voordeel vaneen hunner kunnen verleend worden. Art. 7. Ir.geval de maatschappij het noodig mogt achten om door een waterweg den Nijl reglstrceks aan de vaart door de Landengle te verbinden en ingeval het kanaal geene regtstreeksehe rigting volgt, zal het Egyptische gouvernement de onbebouwde publieke gronden, daarvoor noodig, aait de maatschappij af staan die op zich nemen zal om die ten haren koste en door hare zorg te doen bevochtigen en bebouwen. l)e maatschappij zal gedurende de tien eerste jaren na de opening van het kanaal geene rente van deze gronden behoeven op te brengen; gedurende de negen on tachtig volgende jaren welke vóór het eindigen der concessie vcrloopen zal zij tienden aan het Egyptische gouvernement betalen, waarna zij de gronden hier boven genoemd niet langer zal kunnen gebruiken dan tegen eene rente gelijk staande aan die, welke door grouden van dezelfde naluur worrll opgebragt. Art. 8. De statuten der maatschappij moeten aan ons wor den onderworpen en door ons zijn goedgekeurd. De w ijzigingen welke er later in mugteri gebragt worden moeten evenzeer onze sanctie erlangen. Die statuten moeten de namen der grondleggers (foudaleur.-) bevat ten, terwijl wij ons voorbehouden de lijst daaivan goed le keuren die lijst houdt in de namen der personen wier arbeid sludic, zorg of kapitaal vooraf hebben bijgedragen om de groote onderneming van liet kanaal van Suez let stand te brengen. Art. 9. Ten slotte beloven wij onze welgemeende en onbeperkte medewerking en die van alle Egyptische ambtenaren, om de uitvoering en de toepassing der hier verleende magt te bevorderen. JF$ Parijs 9 9 Jiioij. Heden ter beurze werd de navol gende olliciecle dépêche aangeplakt »üe generaal Pélissier meldt uit dc Krim van den 6den sjuuij dat dien dag liet borobaidement van Sevastopol shervat en vooitgezel is. In den morgen van 7 Junij werd »ccn gedeeltelijke storm op de vijandelijke buitenwerken »geloopcn. Ken uur later wapperde onze (dc Fransche) vlag van bet n Mameion Vert en van twee redoutes van de Cdrénage De Russische artillerie is ons iu handen gevallen en zijn x>400 Russen door ons gevangen genomen. De veroverde werken zijn thans door ons bezet. Onze troepeQ gedroegcu 9 zich op bewonderenswaardige wijze. Onze boudgenootcn jivan hunne zijde hebben gelijktijdig de Russische werken, j> Carrières genaamd, veroverd eu hebben zich daar tbaus s genesteld." De Monileur van gisteren bevat eene dej èche, volgens welke Sucltum-Kale door de Kussen ont ruimd was, nadat zij 60 kanonnen en 6 mortieren vernageld hadden. De Circassiers hielden die plaats bezet. De elektrische gemeenschap tusschen Varna en BJaclava was voor eenige dagen afgebroken. Nog behelst het oflicieie blad de uitvoerige berigten van den vice-admiraal Bruat over de expeditie naar Kertsch en van den generaal Pelissier over de in de nachten van 22 op 23 en van 23 op 24- Mei voor Sebastopol plaats gehad hebbende gevechten. Volgens brieven van den Constitutionel uit Kon- stantinopel dd. 28 Mei verwachte men eene menigte groote gevechten in de Krim. In die veronder stelling heeft de opperbevelhebber last gegeven om nog 6000 bedden in de Fransche hospitalen gereed te maken. Gisteren waren de schoonste stukkeu veedie op de tentoouslelliog van het Camp de Mars verschenen waren, reeds verkocht. Vele hebben aanzienlijke sommen opgebragt. Ouder andereu werd eene fraaije koe van het Devonsche ras voor 2800 fr. en een slier van het zuivere Durharnsche ras voor 3200 fr. verkocht. Een kalf vau bet Herefrodsche ras, hoewel nog geen drie maanden oudbragt 300 fr. op. Voor een baan eu twee kippen vau bet Eugelschc Dor- kingscbe ras werden 730 fr. besteed. Prins Albeit beeft alleeu zijn vee verkocht, zijne haucu ea kippeu heeft bij geweigerd te verkoopen. Voor een zijner banen en twee kippen beeft men 1800 fr. geboden. Frankfort, 4 Junij. »\Vie maar eenigzins in de elementen der staatkunde doorgedrongen is," zoo leest men in een der dagbladen, «weet, dat haar catechismus zoo min denkbeelden van grootmoe digheid en opoffering als der dankbaarheid kent. Rusland heeft niet uit grootmoedigheid OostenrijK iu Hongarije ondersteund, en Oostenrijk heeft niet uit dankbaarheid wegens dezo ondersteuning zich zelf vergeten. De politiek der staten gaat van 1 et eigenbelang uit, en alleen van dit. «Zoo Engeland en Frankrijk het zwaard in het belang van Turkije opgeval hadden, zou dit zijne handen in den schoot kunnen leggen, en zijne belangen gerust verder door zijne bondgenooten kunnen laten verdedigen. Indien het waar was, dat Oostenrijk alleen dc belangen van Duitschland, met opoffering der eigene, zou willen verdedigen, zouden de Unitsche zich wel van eigene werkzaamheid ontslagen kunnen rekenen. »ln al deze opzigten is het anders gelegen. Zoo lang do wereld staal, strijdt iedere staat maar voor zijn belang, en geen hunner offert zieti voor een ander op. «Voor de Dnitsclie kabinetten geldt het niet aan Oostentijk aan te sluiten, wijl dit de Duitsche belangen vertegenwoordigt, maar om met Oostenrijk gemecne zaak te maken, ten einde ook de Dnilsche belangen als zoodanig vertegenwoordigd te zien. Deze gemeenschappelijkheid zou politiek onverstand zijn, als de eerste voorwaarde niet was, Dij het sluiten van den vrede naast Oostenrijk ook slem le verkrijgen. Zonder dit zouden de Duitsche staten hun eigen belang in gevaar brengen en slechts de slippen van Oostenrijk dragen, gelijk Sardinië (hans de slippen van Engeland en Frankrijk draagt. «Evenmin als men verlangen kan, dat Oostenrijk ziclt voor Duitschland zou opofferen, evenmin denken ook Engeland en Frankrijk er aan, voor de Porto als zoodanig een offer le brengen, hoewel zij dit woord steeds in den mond hebben. Hunne groot moedigheid is maar een voorwendsel, dat hun billijk eigenbelang maar voor eenen lijd met het kleed der belangeloosheid omhangen moet, ten behoeve der openbare meening. Doch het denkbeeld is niet aanlokkelijk, rnaar heeft eene terugstootende kracht. Eer zou Europa kunnen besluiten voor de belangen van Engeland en Frankrijk, dan voor die van Tur kije ten strijde te gaan. Waartoe dan deze be manteling «ledereen weet, dat het voortdurend bestaan van Turkije maar een noodspijker, de handhaving van diens onschendbaarheid maar een middel, geen doel, maar een negatief, geen posilief belang is dal dit belang allereerst maar voor Engeland en Oostenrijk bestaat, omdat hunne levenskwestien in Europa en Azie daarmede in iiaauw verband slaan dat het reeds voor Frankrijk maar eerie zeer middelbare secondaire beleekcnis Iteefl dat Rusland maar wil, dat Turkije in geene andere handen dan ter gele gener tijd in de zijne kome, zoo als liet zich in den loop der lijden reeds een deel daarvan toege ëigend heeft. lo Engeland en Frankrijk houdt men, zoo goed als oreral. Turkije voor geene verjeugding meer vatbaar. Rij de Engelsche eo Fransche diplomatic zal inderdaad het Turksclte staalsligchaam ook wel maar voor een «zieken man gelden". Niets is zekerder dan dal iedere mogendheid, welke voorgeeft uit grootmoedigheid in het belang van het staatkundig evenwigt de wapens voor dat staalsligchaam op te vatten, ziclt haasten zoude tegen hetzelve op le treden, en het den doodsteek toe le brengen, als men haar slechts van alle zijden volmagl of volledige vrijheid daartoe gaf. «Rusland moet in zijnen gevaarlijken toeleg, om zijne grenzen op eene of andere wijze steeds uit te breiden, gebreideld worden, dat is goed het is ook goed dat men de wapens niet eerder nederlegge voor men dit doel bereikt heefr maar het is eene onver geeflijke fout, dat men ziclt daarbij, al is het dan moreel, de eigen hinden bindt, terwijl er niemand, zoo als de ondervinding leert, door gewonnen wordt." Frankfort8 Junij. Van de Pruissische regering is te Memel een bekendmaking verschenen houdende dat de veepest uit Bustand met rassche schreden dc Pruis sische grenzen uadeide weshalve de invoer van allerlei vee en gevogelte hoegenaamd alsmede vau deizetver huiden, vethorens, enz. enz. uit ttuslaud op tiet streugsle is vetbuden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1