Donderdag, 24 1855, 11 e. Jaarg'. [o. 1 kolen,! Nieuwstijdingen. -werpen lond, Verscheidenheden. II w ge- M&|J lieene X lil'IS aande en gt|eg( tensdijkmet ji IAAI- en WER !AA!tI> en te; u miers, 74 roeie^ iNHDENgelegd se, vervooge ïjci J. VAN VOOR! den heer Eigenji) Hofstede wonende] en franco, maakt aan njr;i looien bekend, dj alle soorten \3I| S DISSS' S den zijn, belovenjl >g. B, JOPPE, J,. wsche Botermarkt HEN ABONNEERT ZICH Iq Nederland, brj den Uilgevers Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika, bij J. QDINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRX JS t voor beide uitgave». Voor 3 maanden.f 1.30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollai 1,10. verschijnt Op Diogsdag en Donderdag. ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent». De inzending der Adv2rtentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 ure. BUREAU: Zieiikuee, Hoek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en Ingezonden Stukken Franco. Door het invallen van het Pinkster. I, Pr., te ZierjLjg^ ral alsdan de uitgave van den SEN ei* *'"'ar'®!|k'leuwsbode niet geschieden. i ondergeteekenj! het Schip £(i-l met eene LadiiJ liteit. PAULUSSEN. WW aeene Nerze> esligd te ï'idj k vroegerallel iAKIEN enz,,| Vaste Pre- VNDBOUWERS.I 'EN en verdere zich omtrent de alle verdere in- genten der JV«- 'iraiulvirzclterhjl n oris Rijk. §T§CSÏEPES elke zullen ver volgende maand 3 voeding f 32 kinderen f 30 LEN, Koopman en en zeegras- i El oil o way eroudertl die ook tav ia, leed langen eu beencn waren scheurbuikziekte; vruchteloos, van Hollo way, toestand veroor- eken tijds geheel cu geuezcu van op nieuw /l3,50/"20,EO 13,85- 20,95 te bekomen bij I oofd plaat, te ts Flerloger- 244. fiolloways 0 Maiilen-Laiic, on met vrije BITS, die slaan. Adres ui l-Beveland. P. oe LOOZÏ Parijs, 18 Mei. Het berigt, betreffende het lan den generaal Canrobert verleende ontslag als pperbevelhebber van het Fransclie leger in de Levant, wordt in allen deele bevestigd. In den Shniteur is den brief opgenomen, welke door het genoemde legerhoofd, onder dagteekeuing van 16 Mei, aan Z. M. den Keizer is gerigt. Die brief is van den navolgenden inhoud: «Mijne door vermoeijenisscn zeer verzwakte ge- jzondlieid veroorlooft mij niet om langer als opper* bevelhebber werkzaam te blijven. Pligtbesef ten aanzien van mijnen Souverein en van mijn Land noopt mij U. M. te verzoeken, om liet commando over te dragen aan den generaal Pélissier, een b-gerhoofd van groote bekwaamheid en veel on dervinding. «Het leger, hetwelk ik aan hem overlaat, is longedeerd, gehard in den strijd, vol geestdrift en vertrouwen. Ik verzoek D. M. ten dringendste, om mij eene plaats Ie laten, als strijder, al ware het slechts aan het hoofd van eene divisie." De minister van oorlog heeft terstond daarop aan den Generaal Canrobert bet navolgende schrij ven gerigt: »De Keizer neemt uw ontslag aan, Z. M. be keurt het zeer, dat uwe gezondheid heeft geleden. Hij wenscht tl geluk met uw verlangen om bij hel leger te blijven. Gij zult in hetzelve het be vel voeren, niet alleen over ééne divisie, maar over het geheele legercorps van den generaal Pé lissier. Gij zult het onpcrkevelhebbcrschap aan dat legerhoofd overdragen." Te Parijs wordt algemeen geloofd, dat ook Lord Hag lan spoedig als opperbevelhebber over het Engelsche leger in de Krim zal worden ontslagen. Een der geachtste hoofd-officieren van het Fiansche leger moet, nopens Lord Raglan, hebben gezegd, (lat diens al te groote bezorgdheid voor zijne Iroepen aan hel Engelsche leger 20,000 man heeft igekost en dal hij niet de helft van dat getal zou hebben verloren, wanneer hij zijne man schappen meer hadde blootgesteld. Verscheidene dagbladen melden thans insge lijks. dat de graaf van Nesselrnde den Keizer van Rusland zijn ontslag heeft aangeboden, hetwelk is aangenomen; zijnde in zijne plaats benoemd, de Prins Yermoluff, het hoofd der nationale partij yan Moscou. Te Parijs, waar dit gerucht insgelijks in omloop was, beschouwde men het als allen ans op het sluiten des vredes den bodem inslaande. (Ion geloofde aldaar, dat de Keizer van Rusland jgeen beter bewijs kon geven, dat hij geen vrede dan door den Prins Yermoloff in de plaats au Nesselfode te kiezen. Intusschen vereischt dit rigl nog bevestiging. Tot dusver zijn achtervolgens 100,000 man ransche troepen naar dc Krim gevoerd. Daarvan ijn 60.000 door ziekten gestorven en teruggekeerd, 'f op het slagveld gedood of gekwetst, zoodat hans nog slechts 40,000 man Fracschen in de rim aanwezig zijn. Aangaande het leven van den generaal Pelissier jverneeml men nog de volgende bijzonderheden. elissier is eerst 44 jaar oud en werd reeds vele aren geleden naar Afrika gezonden, wijl hij in Parijs ;y®n wild leven leidde en schulden maakte. In frika bekwam hij liet bevel over een bataljon Zé,iliyrcndie, gelijk men weet, grootendeels uit |<}eugnielcn bestaan en waarheen men de soldaten er overige korpsen zendt om hen te bestraffen. Pelissier muntte echter in Afiika uit door glooien moedom niet te zeggen groote roekeloosheid en wist spoedig zijn gedrag in Parijs in vergetelheid te brengen. Hierbij een enkel staaltje van zijn onversaagd gedrag. Hij kreeg bevel c-en door de Arabieren verdedigde schans ie nemen. De Arabieren verdedigden zich goed en het gelukte aan geen der aanvallers de schans binnen Ie dringen. Wat deed nu Pel 1 issier Hij zeide tol drie zijner Zéphyren nJetez moi a traversmes hommes me suivront alors." Zoo gezegd zoo gedaan. Drie man wierpon hem over den muur. Pelissier bleef daar een tijd lang alleen bekwam drie of vier wonden maar bereikte zijn doel; want zijne soldaten volgden hem lang zamerhand en namen de schans. Pelissier kom mandeerde ouk het Fransclie korps, dal in het jaar 1846 eene massa Arabierenwaaronder vrouwen en kinderenin een hol iiet verslikken. Dit voorval verwekte toen groote opspraak; het schijnt echter dat Pelissier niet wist dat zich ook vrouwen en kinderen in het hol bevonden en dat hij (hij was toen kolonel) alleen door die vieeselijke daad zijn regement kon redden. Over het algemeen is Pelissier bij liet leger zeer bemind. Zierikzee, 20 Mei. De New-York Courier and Enquirer deelt mede, dat bet geschil tusschen de Vereenigde Staten en Peru, ten gevolge van de handeling van kapitein M'Cerran, aanleiding kan geven tut ernstige verwikkelingen. Deze had namelijk, nadat hij iu 1833 eene lading guano op de Chincha eilanden had ingenomen, bij zijn vertrek vuur gegeven, hetwelk met het haven-reg lement strijdig was. De autoriteiten ter dier plaatse begaven zich daarop naar zijn schip en eischten eene boete van hem, die hij dan ook betaalde, daarbij echter eischende, dat zij, die naar hem gezonden waren om de boete te ontvangen, da delijk zijn schip moesten verlaten. Deze wilden daaraan niet zoo spoedig voldoen als de kapitein verlangde, ten gevolge waarvan laatstgemelde eeuige handspaken nam, om hen het schip met geweld te doen verlaten. Hierop had een gevecht plaats, waarbij de kapiten en een scheepsjongen gewond werden, eerslgemclde gevangen, en bet scliip daarna in beslag werd genomen. Deze zaak nu werd een onderwerp van onderhandeling tusschen den Peru- aanschen gezant te Washington en de Amerikaan- sche regering, waarbij uitgemaakt werd, dat de Peruaarisclien regering 27000 dollars zou betalen als schadevergoeding voor het aanhouden van het schip, 15000 dollars voor het wonden en gevangen nemen van den kapitein, en 5000 dollars voor het wonden van den scheepsjongen. Later echter weigerde de Peruaansphe gezant deze som te voldoen, zoo de schadevergoeding niet met 5000 dollars verminderd werd. en dan nog onder voor waarde, dat de Heer Marcy zijne verklaring in- Irok of wijzigde, waarin de behandeling, den ka- pilein M'Cerran aangedaan, beleedigend en onmen- schelijk werd genoemd. Hierop nu moet de Heer Marcy geantwoord hebben, dat, wanneer het be drag der schadevergoeding niet betaald werd, zoo als overeengekomen was, alsdan een beroep op de wapenen zou worden gedaan. GEMENGDE BEK1GTEN. Als naar gewoonte, luiden de lierigten van het tooneel des oorlogs weèr gunstig en ongunstig tot troost der Engelschen is officieel bekend ge maakt, dat er maar 1300 Engelschen zijn gedood en 140,000 Rnsseo. In Rusland beginnen de boeren weèrspannig te worden tegen hunnen Keizer, hun door den Koning der koningen gegeven. Volgens berekeningen zal na het eindigen des Krim—oorlogs, een Poolsche oorlog gevoerd worden, om de volken van Europa in hunne regten te herstellen. «Leve de republiek 1" heeft Pianori nog geroepen onder de guillotine. Napoleon 1 heeft in zijn testament eene aanzienlijke som be- maakt aan hem, die in 1S15 op Wellington heeft geschoten; en Napoleon III kan niet verdragen, dat er op hem geschoten wordt. Voor meer dan 3 millioen guldens aan kruid is er reeds op Sebas- topol verschoten, en nog is het niet ingenomen. Ook de toestand der armen in Nederland is hoogst ongunstig, alsmede in scheel Europa; overal voorziet men een stormachtige» winter. In de Tweede Kamer is liet thans zoo druk, dat er met de Pinksteren gewerkt moet worden. Uit de Krinr worden thans te Parijs berigten ontvangen binnen 6 uren voor 50 jaren waren er 6 maanden voor noodig. Het dagloon der timmerlieden is te Veendam verhoogd met drie stuivers daags wegens de duurte. Ook te Zietikzee zal dit, zoo men zegt, navolging vinden, te beginnen met Pinkst. Jan Pepermunt uit Middelburg heeft te Tholen eene declamatische voordragt gedaan in eene vergadering van 't Nut, waarvan de tranen langs de wangen liepen bij al de leden va» het lagchen. Zaken heeft hij weinig kunnen doen. Te Steen bergen worden thans dc lijken der geloovigen onder escorte der priesters ter aarde besteld, en processién mogen er niet rond gaan. De kastelein aan het station te Rozendaal is zeer minzaam; hij laat de reizigers betalen, naar dat zij vee', weinig of niets genoten hebben. Ook de knecht van den hofmeester op eene stoomboot Amicilia gaat niet builen bet tarief; of de hofmeester dit weet, weten wij niet. Een professor heeft de goedheid gehad, om te Utrecht de Leidsche studenten in de Godgeleerdheid aan te wrijven, dat zij alleen aan de akadeuiie zijn, om te brassen en te hoe reren. Neen, toen die professor student was ging liet veel zediger, Aldaar zeggen de studenten dat zij geene schoolkinderen zijn, en daarom staan de collegie-banken bij zeker professor meest ledig. Men wil weten, dat Cobet geene serenade zal krijgen, maar dat Bande een Elegie zal rijmen, in den geest van Pieter Boddaurt. De Commissaris van policie te Leiden leeft nog steeds in afwachting, wat de rrjtbank met hem doen zal, voor het uitdeden van geld Neen. voor wat anders. De grenadiers aldaar verdringen thans de studenten; alle vacante meisjes worden in den wapenhandel geoefend. Te Oosterland is de boogschutlerij ingewijd door eene schoenlappers- vrouw en een timmerman. Frankrijk en Engeland. Oorlog? «Als Rusland's magt niet wordt beperktdat is: als Rusland niet wordt vernederd, dan kunnen Engeland en Frankrijk de plaats, die zij thans in de rij der Europesche Staten innemen, niet behouden." Dat werd openlijk door een Engelsch staatsman verklaard. Napoleon III zegt er, door zijne daden amen op en die bekentenis heet onheilspellend voor Europa. Die bekentenis verwoestte de hoop op vrede die velen nog niet hadden vaarwel gezegd. En inder daad zij is onheilspellend. Als twee Mogendheden, gelijk Engeland en Frankrijk, in Rusland's verne dering alleen hunne nationale eer zien gered als ook de Volkeren bei.nen wat de magtigen onder hen openlijk verklaren, dan is het wel mogelijk, dat wij nog slechts het begin van den oorlog hebben beleefddie reeds zoo groote schatten verslond en die, 't welk erger is, zoo veel dierbaar meuschen- bloed deed stroomen. Maar wat is deze oorlog voor het Fransche cn Engelsche Volk? Die vraag is moeijelijk le beantwoorden. De openbare opinie in Frankrijk is niet bekend en men moet zelfs liet individueel oordeel als ter sluips opvangendoch algemeen gelooft me», dat, was de Franschinan niet van nature krijgsman; dorstte hij niet, vóór alles, naar de glorie die op het oorlogsveld is le winnener weinig zou zijn dat hem goed en bloed kon doen ligt achten in den strijd voor 't Europecsch evenwigt, een strijd, die juist dat zelfde evenwigt in groot gevaar brengt. En is de oorlog in Engeland populair? Meer dan in Frankrijk. De Engelsche natie, anders diepdenkend en in alle zaken achteruit- en vooruitziendeliet steeds haren trots vrij spel en ■naakte zich schuldig aan ergerende grootspraak als hel gold haar gezag en hare magt onder de Staten van Europa. En men geloufde haar men zag verbazend hoog op legen het magtige Albion, in welks bezittingen de zon niet onderging, ja men dacht: «wie weet, of ons wel van de kracht van den Brilschen waterleeuw de helft werd aan gezegd De oorlog tegen Rusland barstte uit. Toen overlrof de grootspraak van John Buil wat hij ooit in dat opzigt geleverd had, en er was nog geen Engelschman in de Krim en nog geen enkel oorlogschip in de Ooslzee, of Palmerstonin die dagen de grootste staatsman in Engeland, zeide openlijk: «des Guar's positie is wanhopig. Hij is een geslagen man «Hourali!» riep Napier en allen, die met hem waren. De toepassing op deze ontijdige biavades behoeven wij niet te maken. De toeleg op Rus land's vernedering is tot nog toe mislukt niet al leen maar Engeland heeft zich zelve» daarin ver- nedeid en dat zit de Engelsche natie hoog; maar dat deed bij haar ook een wruk ontkiemen tegen de oorzaak van zoo veel ellende en gekrenkte eer zuchtdie zich lucht geeft in de ruwe taal, den Engelschen eigenen zich wel eens koelen kan in eene omkeering van Engelands aloude en dikwijls als niet te volprijzen geroemde staatsinstellingen. Die wruk openbaart zich liet hevigst legen de Engelsche aristocratiewelke lot op dezen dag het regerings-monopolie bezatenzoo als iemand zeide, «ook de room schepte der constitutionele melk." Zal hij tot een uiterste komen? Wie weet hel! Maar dat weet men wel: als de Engelsche aristocratische instellingen vallen, dan verdwijnt het fondament der Engelsche staatsrege ling en dan beleeft Engeland eene revolutie. Men deoke zich nu daarbij geene revolutie met den gewonen toestel barricades, plundering en moord, want de ontevreden Engelschen zijn geen menschen, wier hoogste studie het is oom het geld uit eens anders zak te krijgen in linn eigen zak;" 't zijn meest allen kooplieden en fabrikanten, die rijk werden door eigen vlijt en werk, eu niet de minste lust gevoelen om onder het airtje Vrijheid en gelijkheid, Geen arm of rijk, dat 's blijheid 1 op straat en in hel volle gevoel vau de regten van den mensch, te deelen wat zij hebben. Zij vertegenwoordigen eene klasse der bevolking die, gevraagd wat zij wil, antwoordt: ietseene klasse, die «deftig in 't zwart" een «tiersé'at" vormt, die niet alleen in de gemeentelijke zaken, maar ook in die (les Lands stern eisclit; die de aristocratie niet wil overschreeuwen, maar met de aristocratie gezamenlijk handelen. Zij wil. bij de plaats baar gegund in de Volksvertegenwoordiging, ook eene in de administratie. Zeer billijk, zou men zeggen, en niet veront rustend, voegt men er vvelligt bij, doch dit laatste geven wij niet zoo gaaf toe. De eisch, hoe matig op zich zeiven, werd gedaan in toorn, die zich een tijd lang lucht gaf als een dommelend gebrom en als of hij een vorm zocht waarin hij zich kon openbaren. Eu waarlijk, zij kan zicli regtvaardigen die publieke verontwaardiging! Zij heeft slechts op de Krim te wijzen, waar eene dappere armee ten speelbal werd gelaten van de woedende elementen waar men alles van de zonen des Lands durfde eischen en niets voor hen deed. Toen het be klagenswaardig lot der armee bekend werd, slak de storm legen de aristocratie, die 't roer van Staat bestuurt, reeds op, maar toen was er nog een man, die 't onweer kon beteugelen, en dat was Palmerston. Terwijl het vorig Ministerie als 't waie een hazciivlugt nam, werd Palmerston op d - armen des volks op den eersten zetel des Rijks, naast koningin Victoria, gedragen. Hij was ver standig, bij had een wil. hij bezat moed hij, de vertegenwoordiger des oorlogs in Grnot-Briltonje, zou den smaad, dien Engeland zich zelvcn ia de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1