No. 1169, 11 e. Jaarg. Oingsdag, 22 Blei 4855. stond, Medekiezers! en op -zijn herstel, aat bij de pilleu em ook dezelven ft de eer, zijnen oten te berigten Parapluie'g ft op de Oude woond door den INE. Ook be. i repareren van rompte en goed' FEINES. landslieden, die azen werelddeel artelijken dank COMP., zoo TREGT, voot ook voor de an den eerston- rer schoonvader te Antwerpen, olgers genoemd IJTING, IVagenaar. D. '0. RMEULE, WISSE. 3SE. 1SSE. SE. Igende maanden heden aan het ISBKRG Sr C.' D-AMERIKA Dreischor is 133}?, 3de een PRIJS jn onwaardeerbaar ieljerte Pararua- in een en bekla» waren, volgens 1 verteerd en hij zweem van vlcescb it was onlijdelijk, oway geschreven, twee maandcQ bevindt, de op nieuw Igende: ,75 f\ 3.oO/^O,£0 13,85- 20,93 te bekomen bij te Goes, Ier te 4s Hertogen- 244. Holloivay's 80 Maiden-Lanc, O,80. )orraad strek! kende aan di afgeleverd Stad en liel door J. Ci druk, gr. 8.°, 0,50 in plaats LOZANNE. en met vriji CUTS, dii erstaan. Adrt Zuii-Bevelani «nechts, ui dadelijk weken Wed rsliaven. rieven. ZIER KEK ABONNEERT ZÏCH In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Ameiika, bij 3. QUINTUS, te Sheboygan. ABOKWEMENTS-PR3 JS VOOR beide UITGAVE». Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post in Nederland. 1,50. Voor Noord-Amerika» Franco New-York. Dollar 1,10. VERSCHIJNT Op Diugsdag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelrcgt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?rteulièn Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 ure. BUREAU: Zierik7.ee. Hoek van dc SehtiitbavenLett. 3, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. IVieu ws t ij d i n gen Londen, 17 Mei. Lord Aberdeen hei ft voor Je commissie Roebuck onbewimpeld erkenddat Ie regering, ten tijde waarop de geallieerden inde irim landden, gemeend had, dat Seliastnpol door ■en coup-de-main zou genomen worden. Hij ver jaarde voorts, dat aan lord Raglan geene nieuwe nslructien werden toegezondentoen liet gebleken his, dat men zich omtrent de sterkte der vesting iad vergist. Mertogeilboscll 18 Mei. Dezen ochtend had ir een allcriieurigst gaval in onze stad plaats. De boek handelaar Scheefhals had langen lijd geleden door een zijner knechts ecu soort van vergift laten halen ctn zijn huis van muizen en ratten te zuiveren. Men docht, dat [lit vergift uil phosphor us, enz. bereid alleen voor vier voetige dieren schadeloos was. Waarschijnlijk had de knecht hiervan iets overgehouden en zorgvuldig bewaard, doch Diet het schoonmaken van het huis, vonden drie kinderen van den heer Scheefhals hetzelve, en begonnen daaimede te spelen. Ecu van hen, 5 jaar oud, proefde het, en bood daarvan aan zijn zustertje Van 3 jaar en aan zijn broertje va» 7 jaar, die er insgelijks van gebruikten. Het jongentje van o jaar is kort daarop aan de gevolgen bezweken, maar door spoedig aangebiagte geneeskundige linlp zijn het jongste het oudste dezer kleinen behouden. Dc ouders zijn, naar zich laat deuken, troosteloos. Dit ongeluk, dat God dank zeldzaam voorkomt, zal zeker weder menigeen tot giootere behoedzaamheid voor schadelijke of doodelijke Lestanddeelen aanzetten. Zierikzee, li Mei. Men meldt uit P.irijf, dat liet vroeger gemelde uintrent het ongunstige weder in de Kiim zich bevestigt. Naar het schijnt lijn al de loopgraven volgelcopen en is de toestand van het leger zeer betreurenswaardig. De Milit. Z. deelt onder zijne jongste be- rigten uit de Krim onder anderen mede, dat het vreeselijke bombardement der geallieerden veel schade had Inegebragt aan de Russische schepen in de baai; dat de bezetting van Sehastopoi up dit oogeuldik 60,000 man bedraagt, waarvan, echter het grootste gedeelte zich in de noordelijke forten bevindt; den 2östen April waren 462 krijgsgevangenen, Fran- sclien, Engelschen en Turken, deur Chersun naar hunne bestemmingsplaats, het Tombofsche gouver nement, gevoerd. Een brief uit Odessa, van 1 Mei, voorkomende in de Milit. Z. van Weenen, bevat de volgende bijzonderheden De berigten uit de Krim loopen slechts tot 23 April. De hevige stortregens, die zonder ophouden vallen, hebben de wegen zoo slecht gemaakt, da! (Ie koerier, om deze berigten over te brengen, niet minder dan 36 uren gebruikt heeft oin den 132 wersten langen weg van Simferopol tot Perekop af te leggen. In cene dagorder van 22 April heeft de generaal Osten-Sacken de hoop uitgedrukt, om met goeden uilslag den vijand aan te tasten. De generaal Lipranili was den 24iten naar zijn ver sterkt kamp van Kamara teruggekeerd. Men had naar Sebastopol 140,000 pud buskruid en 700 wagens met krijgsmaterieel gebrugt. Dit convooi was begeleid door 2 bataljons infanterie en 3 rmtnia's kozakken. Men arbeidde zonder ophouden aan de nieuwe opeiatiewerken voor het bastion Korniloff; 800 werklieden waren bezig aan hel opwerpen van nieuwe batterijen, die 62 kanonnen zouden hebben. Den 25sten April waren 28 schietgaten gewapend. Uit Marseille wordt dd. 16 Mei's avonds aan den Agentur Havas getelegrafieerd «Kiamil Paclia, president van den raad, die Mehemed Ali veroor deeld liadheeft zijn ontslag ingediend, dat aange nomen werd. De patriarchen en rabbijnen zijn samengeroepen, om het besluit te vernemen, waarbij de rajahs aan de militaire dienst onderworpen worden. Het grootste gedeelte dezer rajahs wil zich overigens door geld van deze verpligting losknopen. Ten gevolge Van den tnoord van den Khan van Khiwa zijn de Perziers, moordend en plunderend het Kwiwanische kamp binnengedrongen, en hebben het geheel uiteen gejaagd. De Perziers maakten 20,000 gevangen en veroverden 2500 kameelen. De hoofdlieden der Turkomanen, die den Khan vermoordden zijn be loond geworden." In don nacht van den 4 dezer, bij eenen brand te Sysseele (VVest-Vlaanderen), snelde eene moeder de vlammen in, om haar kind te redden, toen het dak boven haar hoofd instortte de lijken van moeder en kind zijn geheel verkoold van onder de puinen gehaald. De tweede kamer in Saksen heeft voor eenige dagen een ontwerp van wet aangenomen, waai bij de bedelarij met tuchtiging wordt bedreigd. GEiUKiYGDü: ÜKIUC.TEN- Iii de Tweede Kamer wordt er weer gekeuveld over het afschaffen van den accijns op het gemaal, maar het is te denken dat het blijven zal hij praatjes. Het zoontje van prinses Marianne gaat in de geregtigheid studeren. 1Zijner Majes- teits éénoog kan maar in geen vlot water blijven. Keizer Napoleon zal een bezoek gaan brengen bij den Heiligen Vader. ln de Krim is er weer een wapenstilstand gesloten van eenige uren, om de dooden te begraven. Met drie schoonmaak sters te gelijk, begint de vrouw van een timmerman Ie Colijnsplnat, om maar voor Pinksteren in orde te zijn. Wat zal dat schoenwezen voor weinig geld! Eene schippers vrouw in Noord-Beveland, vaart thans meer met een boor dan met een schipper. Eenige schippers, welke te Donder de blaauwe vlag N. H. M. varen, worden aan geraden op hunne hoede te zijn; want het begint in het oog te loopen, dat zij hunne schepen zoo schoon vegen, dat er belangrijke partijen kotlij, suiker, enz., van verkocht worden. Ouk de man, welke dal zoogenaamd opvaagsel koopt, wordt se dert lang streng in het oog gehouden. S. te Baarland, wordt verzocht niet meer zoo noodeluos om hulp te roepen, daar hij anders zal geholpen worden met een slok. Te Nieuwedorp heeft een ridder van de naald zijne prinses in den brand moeten laten, daar hij zijn erfdeel niet vast kon krijgen. De dochter van den burgemeester te B. wordt rnet kermis binnen gehouden, om dat zij weer door een Moi niet zou gebeten worden. Als een dief in den nacht is te Kreuningen weg- geloopen, een wagenmakers-knecht. De groote Maria te Nieuwerkerk wordt verzucht, wat minder kwaad van een ander te spreken, en wat heter op haar zelve» neder te zien, daar zij anders zal ontmaskerd worden. Te Goes hebben twee knechts van een koetsier liet zoo druk gehad op 17 Mei, dat zij meende dat het 12 ure was, en het was 2 ure. Kees van den Groenen... zoekt weer in den kerke-raad te komen, om dat hij op zijn verjaardag eene visite van een gast van den da- miné gehad heeft; maar dal zal mis zijn. Keesje, want eenmaal in den kerkban geweest te zijn, dan bekomt men maar moeijelijk eene plaats in den kerke-raad. Aldaar zegt Louize dat zij geene jonge meid meer hebben wil, daai die te veel kijken naar haar echtvriend. Verscheidenheden. In het Regeringsantwoord op het Verslag der Kamer, betrekkelijk het wets-onlwerp lot afschaffing van den accijns op het gemaalis nadere inlichting gegeven omtrent den politieker! toestand van ons vaderland met betrekking tot dien van Europa, en van de redenen, die de regering tot het doe» van het voorstel genoopt hebben. Hot is 'der Regering aangenaam de verzekering te kunnen geven dat de politieke toestand ten opzigle van ons Vaderland zich thar.s niet bedenkelijker vertoont dan den 13den February, toen het in behandeling zijnde wets-ontwerp werd aangeboden, evenzeer als die toestand toen nog gelijk was aan dien van den 20steu December des vorigen jaars. Alhoewel niemand Ihansevenmin als toen, in staal is te voorspellen welken invloed de bestaande ver wikkeling»1» door onvoorziene gebeurtenissen op ons Vaderland zouden kunnen uitoefenende Regering blijft liet wenschelijk achten dat de wegdien men op het gebied van afschaffing van belastingen wil bewandelen, vour goed worde afgebakend. Zij her haalt hier hetgeen zij reeds den J3Jen Februarij zeide, dat zelf, al zag men zich overhoopt in de noodzakelijkheid de uitvoering van dit ontwerp «enigen tijd te verschuiven, de menigvuldigheid der voor stellen die zich in den laatste» tijd hebben opgevulgd eene beslissing noodzakelijk maakl. Wij zien hieruit, dat nog aliijd het denkbeeld bij de Regering bestaat, om, indien omstandigheden het noodzakelijk maken, de uitvoering van het voor stel nog aeenigen tijd» te verschuiven. Wanneer de toet spreekt van ito uitvoering op 1 Januaiij 1836: wij gcloove» dat niet anders dan eene wet dien termijn kan doen verlengen. De Staten-Generaal ■zullen derhalve in de gelegenheid zijn te beoor- deeletiof verschuiving van den lijd van uitvoering inderdaad noodzakelijk is. itrlussche» wanneer do Regering politieke omstandigheden op het oog heeft, en dit schijnt wel 'l geval te zijn, dan komt liet ons moeijelijk voor, dat men voor omstandigheden die soms bij het uur of bij den dag van standpunt of gewigt veranderen', tijdig genoeg eene wel zou kunnen tol stand brengen ter verschuiving van een maatregel, die, volgens de Regering, zoo omslaglige voorbereidende maatregelen uoodig maakt. Bovendien strijdt het denkbeeld van verschuiving zelf ten eenenmale met ons beginsel; dat in gewone tijden gewonein buitengewone lijden buitengewone belastingen moeten worden geheven. Dat zelfde beginsel maakt het tot pligtom, zoo spoedig doenlijk, in gewone lijden de lasten des volks le verligten, om liet voor buitengewone in staat te stellen, en veèrkrachl te geven tot het doen van buitengewone offers. i&ToaBOiTDBna"' Was de uilslag der eerste stemming voor een Raadslid dezer gemeente al niet zoo gunstig, als wij dit verwacht en waarmede wij ons gevleid had den, zoo gevoelen wij ons niettemin gedrongen om met den mcesteo ernst, en tevens met gepaste» aandrang, u den Heer van Eek ter stemming aan le hevelen. Mogt daartoe niemand uwer teruggehouden wor den; en dit toch vooral niet Medekiezers! omdat sommigen den Heer van Eek een vreemdeling in deze gemeente noemen. Het kan waar zijn dat de Heer van Eek ver- belering in zijne betrekking wenscht, maar wij merken het tl te gelijk op, dat ook de Heer Boeije in zijne betrekking, evenmin als vast inwoner dezer gemeente mag geacht worden, daar deze heer ook wel eens vroeger om verplaatsing vroeg. En buitendien Medekiezerswij zeggen en wij uiten dit met volle vrijmoedigheid, dat zulke vreem delingen, als de Heer van Eek dan zijn moet, in eene gemeente zeer begeerlijk te achten zijn, en wij er niet genoeg op uitkunnen zijn, om deze zooveel mogelijk naauw aan onze gemeente te verbinden. Een ieder weet toch, ton minste elk uwer kan h«*t welen, wat de Heer van Eek, tijdens zijn verblijf in ons midden, voor vele liefdadige en nuttige in stellingen, voor vele geringe ingezetenen en dus ook voor dc belangen onzer gemeente was. Van deze zijde, heeft de Heer van Eekdie aan eene in nemende, tevens eene onpartijdige en belangloo/e verdienstelijkheid paart, zich op verschillende wijze ten lóffelijkste gekweten. Het is nu ook onze }ligt, dit alles in hem te waarderen en ouze ingenomenheid daarmede, Ier gelegener tijd, openlijk te toonen. En dit tijdslij», het tijdstip waarop wij dit kunnen d en nadert; blijft op den aanstaanden Vrijdag niet achterlijk, en stemt met ons den Heer A. van Eek als Raads- lid onzer gemeente. Dc keuze zal da» billijk en goed zij». ZOO Z IJ HE 11 Eenige kiezers. Aan dc litczers voor den Gemeente-Raad. Den 25slen dezer maand zal er eene her stemming moeten plaats hebben, voor een Lid van den Gemeente-Raad, tussclien de Heereti: IS. S. BEÖEIJE en A. van EC ES. In eene beoordeeling te treden omtrent de ge schiktheid van beide candidate», achten wij (on gepast, ofschoon wij geenzins twijfelen of de waai lijk reguinnige kiezers, zullen aan den iaatsteri boven den eersten de voorkeur geven. Van eene andere zijde maakt men echter de aanmerking, «Jat de Heer Boeije de voorkeur ver dient, lo. omdat ZEd. geboren Zierikzeenaar is, en alzoo met de belangen dezer slad beter bekend is, dan de Heer van Eek, en 2'. omdat de Heer van Eek verplaatsing heeft gevraagd, en dat het zich aizou laat aanzien dat ZEd. de stad onzer woning spoedig denkt le verlaten. Wij betwijfelen zeer dat men door een verblijf van 3 jaren, in eene kleine stad gelijk de onze, niet in de minste bijzonderheid met de gcheele gemeente zoude bekend kunnen zijn, en zulks «el le meer als men eene betrekking bekleedt, als de Heer van Eek. Dal de Heer van Eek verplaatsing heeft gevraagd, is iets dat door ieder ambtenaar, om zoo le zeg gen, dagelijkse!) geschiedt; de Heer Boeije heeft zulks onlangs, ofschoon te vergeefs óók beproefd. Moglen wij alzoo vroeger of later het nu te kiezen Lij, door verplaatsing als zoodanig in den Gcineente-Kaad verliezen, dan kan dit geen be zwaar opleveren, noch voor de gemeente noch voor de ingezetenen, integendeel, wij achten het V'ior heiden wenschelijk dat nil en dan ecu nieuw lid in de» Gemeente-Raad zitting neemt. Wij tien alzoo dat de rede om de Heer van Eek niet te kie/en hier niets afdoet. En de Heer B, en (Je Heer van E. kennen de behoeften van de gemeente zeer goed of kunnen die ten minste kennen, terwijl voor beide Hoeren de mo gelijkheid eener eventuele verplaatsing gelijk staat, daar dit dour ieder hunner nog onlangs werd beproefd. Gelijk wij hierboven zeiden, wij hebben een afkeer 4 van personnaliteiten, doch desalniettemin rneenen wij echier te kunnen verzekeren, dat de Heer van Eek in meer dan een opzigt, meer dan de Heer Boeije, als Lid van den Raad geschikt is. Wij ku nnen alzoo onze medekiezers gerustelijk aanbevelen, om hunne stem met ons le vereenigeti op den Heer A. VAN ECK. Aan onze Medekiezers! Het is te bejammeren dat de burgerij zoo weinig belang stelt in haar eigen belang', zoowel in het niet bijwonen van openbare Raadsvergaderingen, als geen deelnemen aan bet stemmen voor leden van den Gemeente-Raad. Bit r^gt, een burger toegekend, heeft te veel moeite gekost om daarvan een ondankbaar gebruik te maken, zoo als tot heden gedaan wordt. Z »o als ieder kiezer weet, moet er eene her stemming plaats hebben, voor een lid in den Raad op a. s. Vrijdag, lunchen de hoeren Boeije en van Eek. Eik kiezer heeft dus de vrijheid om zijne stem te geven aan één dezer hoeren; aan niemand ander!?. Wij willen in geene bijzonderheden treden, en de loodsboot aanwijzen, die onder praatjes aan beveling doet, om leden in den Baad binnen te loodsen, niet om het algemeen belang te bevorderen, maar alleen, om eigen belang voor te staan. Genoeg; teder heeft zijne stem, en een ieder staat N P. DE LOOZÉ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1