Donderdag, 11e. Jaarir. [lillen. >P, gevraagi [DE, Nieuwstijdingen. ƒ1000 GT EN Verscheidenheden. ten op zijn herstel, boat bij de pillen hem ook dezelvetj HIEME) 'itgever dezes. IT, Pz„ te Zien steS- en 3jat| IEMEN. zijne TIMJit rergedaan hebbt zich ten pligi jj zeggen voor jaren geschorj inen opvolger I unst aan te bevel A.'PHAFf, i de TIIHMEI m A. PÜAFF ot vrijheid zich in Stadgenooten I verzekering g 10, J. HARINCB, MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij 3. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS i VOOR BBIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland. 1,50. Voor Noord-Aracrika. Franco New-York. Dollar 1,10. VERSCHIJNT Op Diugsdag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv;rtentiën kan geschiedeu tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 ure. BUREAU: Zieiikiee Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No. 94. Brieveii en ingezonden Stukken Franco. ad. Adres bij d i deze ter«M i bestaat van ZIJPE m len voor f 3 »i M. HAGE, te Z ieriltzee de handteekenii op No. 133!! 1000. in de Langevoi de handteekenii E TROKKEN heele en di ns Prijs-Cuurail te Kruim der 226"» Staats IJS getrokke Hollo way iekte. F.. D..,.,t ikelijkcn toestand, dekte eu eindelijk zweeren, hetwelk een ieder raaokle. middelen doch t! ;maud aangeraden, loway. Hij volgde enigen tijd gebezigd de op nieuw )lgende; >,75 fl 3,Ö0/*2Ö,5Ö ,50-13,85- 20,05 L te bekomen l>ij Bergen-opZoom der te 4s Hertogen- 244. Hollowayi 80 Maiden-Lanc. EN AARS- /ak grondig vet ter kan malen, or.der letter G. I'SOENLIJKE I. OCHTMAN, IN P, de LOOZE konden, 1 4 Mei. Eene depêche uit het kamp ior Sebastopol van gisteren, meldt, dat eene Rns- sche kolonne in den afgeloopen nacht een uitval den linkervleugel heeft bewerkstelligd, maar let een aanzienlijk verlies is teruggeslagen. Het rlies der Engelschen was 5 dooden en even zoo de gewonden. Parijs, II Mei. Men spreekt veel van de reis r Koningin Victoria naar Parijs, welke in het gin van Junij zoude plaats hebben. Men maakt i de Tuilerien en te St. Cloud vertrekken voor aar gereed. De Keizer wil. dat de ontvangst listerrijk zij. De stad Parijs bestemd eene groote om voor het feest, dat zij aan Victoria wil geven. ,eeds heeft men dezer dagen glas- en kristalwerk iti bedrage van 52,000 fis. aangekocht. Te Madrid waren den GJen dezer bijna weder nluslen uitgebroken. De verjaardag van de be- eging, door den generaal Narvaez onderdrukt en faardoor in 1848 het bloed in de straten van Madrid Iroomde, was de aanleiding tot ongeregeldheden. (e gouverneur van de stad, de Heer Sjgasti, die ke manifeste wilde onderdrukken, zag zijn gezag niskend. De beweging heeft overigens geone ernstige ;evolgeii gehad. Parijs13 Mei. Den 12den heeft hel hof van assalie onder voorzitterschap van den heer Laplagne farris, uitspraak gedaan over het beroep in cassatie an Pianori. Men merkte hierbij vele adiocaten 'an het hof op. Ten gevolge van een bestaand [ebruik worden elke week twee advocaten aange- tczen, om de cassatie der tot de doodstraf ver- tordeelden te ondersteunen. Doch op uilnoodiging an den president van liet krimincle hof verscheen Ie president van den raad der orde, de heer lelaborde, bijgestaan door twee zijner ambtgenooten, m het bof eenige opmerkingen mede te deelun. lij gaf aan hel hof twee middelen aan de hand ot cassatie van liet vonnis van hot hof van assises; iet eene gegrond op artikel 332 van het Wetb. an Strafvordering, alsmede daarop, dat de president an het hof van assises van ambtswege geen tolk an Pianori had toegevoegd, die Italiaan is, en lechts zeer onvolledig de Fransche taal verslaat; let tweede middel is, dat de twee telegrafische lepêches van 2 en 5 Mei, waarbij de veroordeelde Wordt beschuldigd van twee brandstichtingen, als eroordeeld in Italië tot 12 jaren galeistraf wegens noord, en aangeduid wordt als een verschrikkelijk moordenaar, depêches, welke ter zitting vari het lof van assises zijn voorgelezen, niet vooraf aan 'ianori zijn medegedeeld, die geen genoegzaroen ijl gehad heeft, om ze tegen te spreken. De heer Royer, procureur—generaal, heeft volge- louden, dat geen der beide middelen gegrond was. Iel hof heeft zich met deze conclusie vereenigd m, na een half uur overwegens, het beroep in cassatie verworpen. Naar men zegt, is men er in geslaagd, zich Van de identiteit van den veroordeelde te verze- ieren. Hij wel degelijk te Faenza geboren leeft vrouw en kinderen verlaten en is reeds een- ttaal wegen9 moord veroordeeld. Deze omstandig- teid zal er zeker veel toe bijdragen, om hem geene jenade te doen verwerven. Parijs, 14 Mei. Pianori is heden morgen ten ijf ure ter dood gebragt. Zierlkzec13 Mei. Naar wij vernenem zal ja Regering, in het ontwerp van wet, tot afschaf ing van den accijns op het gemaal, ten aanzien an het daarbij aan te nemen equivalent, eene levvigtige wijziging brengen. Zijn wij wel onder- rigt, dan zou de hoofdelijke omslag, in dat ontwerp opgenomen, vervallen en vervangen worden door een ander middêl, om het verlies, dat de schatkist door de afschaffing van den accijns op het gemaal zou komen te lijden, immers gedeeltelijk te dekken. Wij zien de antwoorden der Regering en de wijzi gingen, door haar bedoelde ontwerp voor te dragen, met belangstelling te gemoet. Zoo zich dit berigt. gelijk we vertrouwen, mogt bevestigen, dan kan daaruit op nieuw blijken, dat het der Regering met het ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal volkomen ernst is (hetgeen nog in de laatste dager, bier en daar wel eens in twijfel is getrokken) en dat zij zich wil beijveren, de be zwaren, die daar tegen op goede gronden nog mogten kunnen worden ingebragt, uit den weg te ruimen. Zlerikzee, 14 Mei. Volgens de jongste beriglen zijn de couferentien te Weenen nog niet geheel en al afgebroken. Het politieke knibbelspel is dus daar nog niet van de tafel genomen. Dit de Krim meldt men, dat het bombardement was verzwakt. Ongeveer 4000 Sardinische handhavers van liet Europeesch evenwigt zijn te Balaklava aangekomen, en zullen weldra marcheeren naar de loopgraven vóór Sebastopol. De Engelschen hebben" in dienst genomen 15000 Turken. De werving in België en Duitschland ging ook zeer slecht. De schuld daarvan draagt bet Engelsch Parlement, waarin over de vreemdelingen werd gesproken op eene wijze, die zelfs het hoogste handgeld tot een schandprijs maakte-. De werving in Turkije ging niet beter. Er was weinig lust bij de zonen van den grooten Profeet op te merken, om voor eenige Engelsche shillings zicb te laten doodschieten of verminken voor?.... Dat weet niemand, zelfs liet verstand der schrift geleerden slaat hier stil, maar als ze moesten ant woorden, zou het hoogst waarschijnlijk niet heeten: nvoor de eer en de onafhankelijkheid van Turkije." Wie weet nu raad De Sultan zelf. Hij ligtte die 15000 man. En 't handgeld? Wij weten het niet, maar welligt gleed het in de smachtende Groot-Heerlijke schatkist. Te midden van ai die bedrijven beweegt zich de aarde onder de reeds zoo wankelende voeten der Muzelmannen. Men gevoelde te Constantiuopel enkele schokken van aardbeving. Zierikzee, 15 Mei. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de algemeene verloting van Boek en Plaatwerken, welke door den Nederlandscheo Boekhandel te ütrecht word bijeeilgebragt, en die strekken zal ten voordeele van de noodlijdenden door de overslroomiogen. Wij doen dat 1.» me. de innige overtuiging, dat, welke offers de mensch- lievendheid zich reeds heeft getroost, de behoefte deze nog zeer ver blijft overtreffen en 2.° omdat wij deze verloting een gelukkig gekozen middel achten, om eene aanzienlijke som bij elkander te krijgen. De boekhandelaren hebben reeds 4000, meestal keurig gebonden boeken, bijeen gebragt, en het laat zich aanzien, dat dit cijfer nog aanmer kelijk zal vermeerderen. Eene gemakkelijker en minder kostbare wijze om onze ongelukkige land- genooten nog wat toe te voeren, zal vooreerst wel niet gevonden worden. In weerwil dat dit eene loterij is zonder nieten en de waarde van den minsten prijs, volgens het programma, GO cents be draagt, kost het lot slechts fl. Wij wenschen van harte, dat deze zeer belangrijke onderneming li'-t gevolg hebbe, dat zij verdient; dat zij de kroon zette op al het goede dat bereids gedaan is en nieuwe ondersteuning brenge in die treurige streken, waar door ijs en water tonnen scliats zijn vernietigd. Voorshands zijn tot premien in deze verloting gesteld 1.» Eene moderne palissanderhouten étagère, met keurige, rijk gebonden werken van klassieke Nederlandsche schrijvers, ter waaide van onge veer f 60. 2." Eene kapitale gravure naar Rembrandt, in moderne lijst, ter waarde van f 30. 3.' 4." 5. Duizend en een Nacht, Arabische Vertellingen, geïllustreerd en rijk gebonden, ter waarde van f25. Vie de Notre Seigneur, Jesus Christ, met 130 fraaije staalplaten, in 2 deelen, rijk gebonden ter waarde van f 80. Woordenboek in vier talen, door eenige nederlan- sche letterkundigen, in linnon baud ter waarde van 22,— De catalogus van het bijeengebragte, zoowel als de loten zullen verkrijgbaar gesteld worden bij de boek handelaren, terwijl do houder van een lot op vertoon toegang heeft tot eene tentoonstelling, later te bepalen. Men meldt, dat Z. K. H. prins Frederik heeft bedankt voor het mandaat als lid der eerste kamer, hem door de provinciale staten van Gro ningen aangeboden. Hoe vele offers aan menschenlevens de tegen woordige oorlog ook reeds hebbe gekost, zijn de verliezen der legers in de Krim toch als onbe duidend te beschouwen bij de slagtoffers, welke voor 42 jaren op de sneeuwvelden van Rusland uit de gelederen der Fransche armee zijn gevallen. Een berigt der Pelerburgsche hofcourant van 20 April 1813 bevat dienaangaande de onderstaande bijzon derheden. Ten gevolge der door de regering uit gevaardigde voorschriften, betreffende de te nemen maatregelen ter algeheele vernietiging van de vij andelijke doode ligchainen en doode paarden, die na de geleverde gevechten nog niet onder de aarde zijn gebragt of niet diep genoeg zijn bedolven ge worden, hebben de plaatselijke overlieden de vol gende rapporten ingezonden. Uit het gouvernement Minsk dd. 27 Jan. dat tot 15 Jan. aldaar 18,797 lijken en 2740 doode paarden zijn verbrand, en dat nog te verbranden overbleven 30,106 der eerste en 27,316 der laatste, die voornameulijk nabij de rivier de Beresina waren gevonden en tegen 10 Febr. zouden zijn verbrand. Uit het gouvernement Moskau dd. 20 Fetr. dat tot 3 Febr. 49,754 lijken en 27,849 doode paarden waren verbrand en nog vóór de ontvangst van het bevel een groot getal onder den grond waren bedolven. Uit het gouvernement Wilna dd. 23 Febr. dat 72,202 lijken en 9407 paarden waren begraven. Uit het gouvernement Kaluga dd.27 Febr. dat 1017 lijken en 4384 paarden waren verbrand, Het grootste gedeelte der lijken, welke men in dit gouvernement had gevonden, was nog voor de ontvangst der bevelen begraven of verbrand. In liet geheel hebben dus, ongerekend degenen, die zonder geleld te zijn, werden be graven of verbrand niet minder dan 213,516 menschen en 95,816 paarden hunnen dood op de slagtvelden in Rusland gevonden. Buitendien zijn overal de strengste maatregelen van voorzorg genomen, om tegen het begin der lenle de doode ligchamen, die in rivieren en wouden mogten worden gevonden, onverwijld te verbranden. «KRENGDE BERUSTEN. De hoofd-ingenieur, die Sebastopol in zulk een geduchten slaat van verdediging heeft gebragt, is 32 jaren oud en een zoon van een winkeliertje te Riga. Z. M. heefteen hospes te's Hage ééuen dag gevangenis kwijtgescholden wegens liet te laat sluiten van zijn koffijbuis. Te Hellevoet dacht onlangs een slompen of niet scherpen l)olk zich op een Imogen doorn wel tien jaar te kunnen staande houden, en nog binnen een half jaar zijn beiden reeds gevallen. O, jammer! - De vrouw van een commies te Middelburg, heeft een voetval gedaan bij den directeur, om haar man toch niet te ver- pl,aatsen naar Walerlandskerkje, daar zij met hare zeven kinderen er geen kans toeziet om goed te verhuizen; maar het was mis, zij moeien weg. Verhuisd uit Sluis naar St.-Maartensdijk, een com mies, achterlatende, naar Haagsche mode, vele be kenden. Tengevolge van het schilderen van een gevel, is een aannemer van den algemeenen armen Ie Middelburg, met zes gulden verhoogd in de be lasting op liet personeel. «Waar hebt gij het laatste gestaan?" vroeg verleden week de controleur te Oostburg, aan een commies die uit Amersfoort kwam. «Voor jou," antwoorde de commies. «Gaat nn maar weg," was het antwoord van mijnheer, en de commies ging weg. Te Middelburg loopt de stedelijke controleur alle morgen de |joorten bijna omver, en vraagt dan aan de commiezen of er geen nieuws is. «Anders niet," anlwoorde een commies, «dan dat al mijne beste bullen in den Lombaart staan," en de controleur ging brommende weg. Een Commies, vroeger altijd doornat, is nu bekeerd door dominé B. te Oostburg, en is nu tot het afschaffings-genootschap overgegaan. Ook van Duijl. commies te Sluis, heeft zich voor gedragen om afschaffer te worden. Een commies Ie X heeft in Mei zijn post verlaten, tot op 150 passen, en heeft daar in eene boerenwoning een meisje van 14 jaar 2 pond meel en wat zeep afgezet, en kinderen, die een dijkslaakje stelen, worden als kleine diefjes ingepakt. Zijne Majesteit heeft zijne paarden en rijtuigen over Belgie naar Luxem burg gezonden, met de stoombooten der Belgische Spoorweg-Maatschappij voor Nederlandsche guldens. Vertrokken van Rotterdam naar V. een oud slecht schip, met eene volle lading. Volgens ieders mcening is het schip veel te zwak om zulk eene verre reis te ondernemen; doch de Iteeders weten zulks zeer goed, maar als het op zee vergaat, dan ontvangen zij eene goede som van de assurantie, en als hel gesloopt wordt niets. Te H. is eene nieuwe echtscheiding uitgevonden; de acht vrouwen zitten thans om hunnen weggenomen echtvriend te treuren. Aldaar te zien, een blinde bedelaar, vader van een voornaam ridder van de naald, die zich moest schamen zijn vader op zulk eene schelm achtige wijze arm gemaakt te hebben, hoewel h(j voorgeeft, dat het kleine in orde is en dat het groote zal volgen. De hervatte werkzaamheden onzer vertegenwoordiging. Een lange lijst van bezigheden wacht op de afgevaardigdenenzoo het kermisgeruisch te 's Gravenliage hen niet te veel aftrekt, en de ontlui kende natuur hen niet te veel naar buiten lokt, zullen zij ingespannen aan don arbeid moeten gaan. Drie onderwer|>en vooral boeijen onze aandacht. De voorstellen tot vermindering en afschaffing vari belasting; de wet op het onderwijs, en die tot regeling van de comptabiliteit der konaliale geld middelen. Tot dusver is nog geen enkel der drie concu- rerende voorstellen nopens de belastingen ingetrokken. Het regeringsvoorstel evenwel zal wel de eer der prioriteit genietenvooreerst, omdat bet van de Regering komt, en ten tweede, omdat het de verste strekking heeft. Mag men de Nederlander gelooven, dan is eigenlijk het geheele regeringsvoorstel niets anders dan eeno krijgslist; maar eene list geenszins van de ver- ecrendste soort. De toeleg zou enkel daarin bestaan, om door bet verbinden van groote bezwaren en onaannemelijke voorstellen aan de afschaffing van het gemaal, die afschaffing zelve tegen te gaan, terwijl toch door het schijnvoorstel de wezenlijke voorstellen van de leden der kamer onschadelijk worden gemaakt. De Nederlander stelt het voor alsof de regering zich, door hoogst laakbare onop- reglheid gedrevende eer wil doen toekennen van een voorstel van nog verdere strekking te doen dan de vertegenwoordiging, evenwel met de sluwe be rekening, dat de daaraan gehechte onoverkomelijke bezwaren de vertegenwoordiging nopen zullen om het af te stemmenals wanneer de regering den gieden vulke zal kunnen toeroepen: Ziet nu uwe vertegenwoordiging! Ik wilde het geheele gemaal afschaffen, maar zij wil niets. Ik verzet rnij tegen de voorstellen der leden, omdat ik verder, veel verder wil gaan; maar de vertegenwoordiging dwars boomt ;nij. Op haar komt dus de schuld, niet op mij, zoo gij ten slotte niets erlangt! Waarlijk, men moet behooren tot de categorie der vromen van bet soort door de Nederlander vertegenwoordigd om zulk een boozen argwaan te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1