II oping imkers- ve, >ping \ers IMST, NAAI D •Knecht lecht, No. 1165, He. Jaarg. ii gen. EN ler stand- itens bekomeno i van de We il cn Voogden n wijlen IZAaK iker cn Land- te verkoopen: MAKERS. IS cn verdere ?gen liinncn do G, No. 204, ior den koopcr lijk bij de toe- >01 banden Ge. iven door den nomen. rden op Dings- Jags ten 2 ure, A. Kolff te RSEN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uilgevel. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amorilta, bij J. QUINTUS, te Sbeboygan. ABONNEKENTS-PRIJ8 i voor beide Vitusves Voor 3 maanden....ft .30. Franco per post in Nederland. 1.30 Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Doilai 1,10. verschijnt Op Diugsdag en Donderdag, ADVERY ENTXEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere p'aatsing 33 cents. De iuzeuding der Adverleutién kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 uie. BUREAU: Zietikzee Hoek van de SciiuitbaveuLett. B, No. 94. Brieven en ingezoudeu Stukkeu Franco. ïditionnecrrl LOGEMENT 'AlaLiING cn en gelegen aan ent, kadastraal iden, 22 ellen, is J. J. FEItC- ii 4 Junij 1855, kocht wordend K KOOP, te het voort. loofteer iet uil muntentlsle en lever. E.... legentien jaren in >or zij tie vrienden, dat liij dik- Alle genees- eiudeltjlc op leden begon liij i thans heelt liij uitdrukking aakt hersteld is. dc op nieuw /t 3,5O/"20,R0 50 - 13.85- 20,115 te bekomeu bij Bergen-op Zoom, te 's Ilerlogeu- 244. Holloivay't 80 Maiden-Laiic. TALLEN jk gemaakt, is 0,60. BOM, te Am- genegen zijn Meestoof »DË t aan te nc- oe op Maandag -n in de Her- apelte, in l)ui- or t diet. BENOODJGD 'dc. rr t a bij een Wc- ■ene DIENST- adres bij den ,N P. DE LOOZ? m Ondervinding is de besteTccrineestcres. Ruim de helft dezer eeuw is vervlogen, en welk eene reeks van merkwaardige wereld-gebeurtenissen biedt zij ons ter beschouwing aan, om uit het verletlerte lee- ringen te trekken voor het toekomende. Ne derland eens zoo maglig en welvarend, thans zoo nietig en verarmd. Misgewassen of algetnecne rampen en tegenspoeden, zijn daarvan de oorzaken niet, maar verkeerde staatkundige beginselen en ondoelmatige heffingen in het stelsel van belastingen. De ondervinding leert het elk jaar, dat de armoede overal met rassche schreden toeneemt, en er worden geene maatregelen bedacht, om dit legen te gaan. De uitvoeren van vee, granen en aardappelen, worden met alle mogelijke gemakken begunstigd; terwijl Belgie den uitvoer van vee reeds heeft verboden. De Belgen zorgen dus eerst voor hun eigen, en wat zij te veel hebben, ver- zenden zij naar andere rijken. In Nederland is men van een ander beginsel; daar is men alléén bedacht om de rijken nog rijker te ranken, en de burgerij arm. Wat de ge volgen daarvan zullen wordenis wel te voorzien, maar een tienjarig tijdvak zal het heter bewijzen, dan het nu te voorspelleu is. Voorspoed cn rampen worden geboren, door de iustellers en uitvoerders dér wetten van den staat, vooral in tijden van rust en vrede, zoo als wij 40 jaren hebben be leefd. Maar ziet eens terug op de tegen woordige geslachten, en dan zal men zien, dat de meeste rijken bun vermogen bijeen hebben geschraapt door vele winstgevende posten. Nu bet te laat is, wil men eene hervorming brengen in ons belasting-stelsel, en de accijnsen op liet gemaal, geslagt, brandstollen als anderzitis afschaffen; maar dit alles blijft nog maar bij praatjes, en die zulks in tie Tweede Kamer ter tafel brengen, worden voor oproermakers uitgemaakt door de kruipers om den troon. Niets is bij die mannen van adel dierbaarder dan hun eigen belang, en daarvoor is uoodig, de gunst van den vorst die regeert. Nu eindelijk de nood zoo hoog geklommen is, dat men overal geen raad meer weet met al de beboefligen, is er in de verte te kennen gegeven, om den accijns op hel gemaal af te schaffen, doch dil voorstel, dooi de regering zelve gedaan, vindt zoo veel tegenstanders, dat bet waarschijnlijk schip breuk zal lijden, onder voorwendsel, dat de uitgebroken oorlog niet gedoogd, om aan vermindering van lasten te denken, daal de gevolgen van dien oorlog niet te berekenen zijn, en Nederland alsdan niet zeker kan zijn om onzijdig te blijven, maai' wel ver- pligt kan worden eene partij te kiezen en zich te mengen in een wereld-strijd, waarvan het einde niet te berekenen is. De Neder- landsche staatslieden zijn dus zelf beducht voor eenen algemeenen oorlog; en dan moet er geld zijn en volk ook. Geld is er genoeg, maar niet bij de burgers; die in tijden van vredehun vermogen bijeen hebben geschraapt, moeten in tijden van oorlog hunue beurzen openen otn hunne goederen te behouden; volk zal er dan wel komen die hun leven wagen omdat van anderen te beschermen. Maar om gewillige dienstknechten te hebben, moeten er goede meesters zijn. En sedert acht jaren is bet volk de belofte gedaan, van afschaffing der belasting op het brood, vleesch, enz en dit eerst gedaan, en alzoo de vrede bevestigd van binnen en dan oorlog gezocht naar buiten. Iimnèrs ligt de geschiedenis open, dat het volk meester is, wanneer liet wil, en bet op doen van zaken aankomt. Zoo zag rnen iu 1813 de Franscheii hier door het volk verdrijven, die 20 jaren vroeger als broeders weiden ingehaald. Eerst vrede dus van binnen en zoo de toegenegenheid des volks gewonnen, die sedert lang verloren is, en dan aan een oorlog buiten gedacht. In het verledenn ligt bet toekomendeen de geschiedenis ligt van vele eeuwen open, om te kunnen zien, dat wat de volken willen en billijk en regtmatig vei langen, moet ge geven worden. Men beeft bet gezien in Belgie in 1830; die wildon ook niet langer belast brood eten, en omdat Willem I ben zulks niet wilde geven, verloor bij zijn half rijk, en de andere helft heeft bij uitgeput om die schoone parel aan zijne kroon weder te berkrijgen, maar te vergeefs. Dat de onder vinding bier toch vooral worde geraadpleegd- Londen, 2 Mei. De Times behelst heden een arlikel over het bombardement van Sebastopol, waar van het volgende een uittreksel is: »De kanunnarle moet inderdaad van een omvang rijn geweest, waarvan men haars gelijken niet kent, en staal, voor zooveel wij weten, als eenig in de oorlogsgeschiedenis. Om zulk een vuur zooveel dagen en nachten, volgens den Moniteur negentien, te onderhouden, Was een rijkdom van hulpmiddelen, eene soliditeit der gebruikte kanonnen en eene vol harding van de zijde der manschappen noodig, die alles overtroffen, wat wij tot nog ioe gehoord of gelezen hebben. Nog nooit is de wereld van een schouwspel getuige geweest, zoo vreesselijk als van den langduiigen, aanhoudenden stiijd, waarin ver- nielings-werkl nigen van eene vroegere nooit gekende grootte en kracht, even geweldig tegenover elkander stonden en den donder van een tropischen slorm door het vreesselijke gebulder van het geschut werd overtroffen. Gedurende dezen verschikkelijken strijd der artillerie heeft de vijand groote legermassa's om ons heen verzameld en kan ons eiken dag, ondersteund door de woedende aanvallen uit de belegerde stad, in ontzaggelijke slerkte langsdegeheele linie onzer verdedigingswerken aanvallen. Wij hebben eiken man die men ons zenden kan, noodig, en toch hooren wij, dat 40,000 Franschen aan den Bosphoi us blijven terw ijl eene geheele divisie kuval- lerie den winter in Adrianopel heeft doorgebragt. Nog nooit was er een toestand, waaraan zooveel hoop en vrees, zooveel gevaar en verwachting verbonden was. Terwijl wij hel eene oogenblik op het punt schijnen te slaan groote voordeelen te behalen, moeten wij het volgende oogenblik grooter ongelukken te gemoet zien. We natie verkeert in bange verwachting. Lomlcn3 Mei. z\an den Times wordt uit het kamp van Sebastopo! geschrevenonder dag- teekeniog van den 17den April: «Een poolsche deserteur berigt ons, dal wij eene heerlijke gelegen heid hebben laten voorbijgaan. Het schijnt, dat dc Kussen van de aankomst en den raarsch der Turken onderligt waren on meenden, dat zij voor- I nemens waren het leger van generaal Liprandi aan te vallen. Bij gevolg heeft men al de beschikbare manschappen Sebaslopol doen verlaten en toen wij het vuur openden, bevonden zich slechts 8000 man in de vesting. Hierdoor wordt het stilzwijgen der Klissen op ons vuren duidelijk. Thans telt het garr.izoen 28,000 man." De Medic. Z. behelst de volgende opgaaf omtrent de ingezetenen des Russischen rijks (mini 67 millioenen). Geboren werd-rn er in 1854 2,782,636 (ongeveer 100.000 jongens meer dan meis jes). Er stierven 1.930,132. Hieivan behooren 1,739,103 tot de Grieksch-Kussische belijdenis. Van dit gelal bereikten er slecht 26,200 hel 50.te, 2181 het 90ste en 130 het 100ste levensjaar. 7 bereikten een ouderdom tusscheu 123130 jaren, en in de Eparchie van Pskow wordt gemeld van eenen die een ouderdom van 145 jaren bereikte. Huwelijken werden er gesloten: 552.973. Dit getal is sedeit cenige jaren aan het afnemen. Parijs, 5 Mei. Eene de|èchs van den generaal Ganroliert van 2 dezer, houdt in, drl do geallieerden in den afgeloopen nacht met goeden uitslag eene onderneming bewerkstelligd hebben. De vijand had de werken voor het centraal bastion met elkander vereenigd, hetgeen een zeer sterke contre approche daarstelde, welke in den nacht onder een levendig vuur veroverd en behouden werd, waarbij eenige kleine mortieren zijn buit gemaakt. Eene poging des vijands om die werken te heroveren, werd afgeslagen en hij met groot verlies in de vesting teruggedreven. De verliezen der Franschen waren geringer dan men reden had le vreezen. Onmiddellijk na de in-hechtenis-ncming van Liverani, heeft het Keizerlijk hof van Parijs de zaak onderzocht. De beschuldigde hoeft zijne plan nen bekend. Hij was zeer iaconisch en hield, naar men zegt, vol, dat hij geene medepligtigen heeft en zulks in strijd met de lezing volgens welke de politic zou ontdekt hebben, dat vijf personen zich met misdadige voornemens ten aanzien van den Keizer naar Londen begeven hadden en men ze zelfs reeds op het spoor zou zijn. Dit alles is slechts een gerucht. Eergisler heeft het Keizerlijk hor een arrest uit gesproken, naar aanleiding waarvan Leverani naar liet hof een assises van de Seine is gerenvoyeerd, om daar te regt te slaan wegens de beschuldiging van poging lot moord op den persoon des Keizers. Men zegt, dat het arrest van het hof en de acte van beschuldiging reeds Maandag zouden zijn onderleekeml. De wet verleend hein vijf dagen om zich in cassatie te voorzien.' Indien de beschuldigde, gelijk uit zijne taal op te maken is, zich niet in cassatie voorziet, dan kan het vonnis op den 10 Mei reeds worden uit gesproken. De heer Paillet is den beschuldigde als raads man toegevoegd. Marseille, 5 Mei. Tijdingen uit de Krim van 24 April houden in, dat de Kussen hunne strijdkrachten bij lnkcrman hadden geconcentreerd. Eene tweede verkenning in de rigling van Tschernai was opgegeven. Omer-Pacha was met zijne troepen naar Eupatoria teruggekeeid. BI Tic!, 2 Mei. Heden heeft de arrondissements- regtliauk alhier uitspraak gedaan in de zaak van den lieer P. J. Veercn, burgemeester te Lienden tegen wien wegens het willekeurig misbruik maken van zijn gezag, waardoor op de persoonlijke vrijheid van twee ingezetenen was inbreuk gemaakteene gevangenisstraf van een jaar, enz. was geri-quireerd. De regtbank heeft verslaan dathoewel de beschul digde onbevoegd was tot het plegen van het bewuste feit, hij eeliter ter goeder trouw en zonder bons opzet heeft gehandeld en hem diensvolgens van alle regtsvervolging ontslagen. Khcdcn, 2 Mei. Gisteren is in werking geko men eene verordening door den raad dezer gemeenle vastgeseid en door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedgekeurd, waarbij de zelling van den prijs van het roggebrood, welke sedert eenigen tijd was afgeschaft, weèr wordt ingevoeld, 's Ilei-togenboscli, 3 Mei. Velen zullen wel eens gehoord hebben van de beruchte familie Hozewol uit de Broekslraal, nabij de gemeente den Dongen, Deze familie, welke niet scheen te zullen uit sterven en sedert onheugelijke jaren de omstreken door hare misdaden van allerlei aard, verontrustte, en welker naam le hooren noemen, genoeg was den landman, de onrustigste nachteo le veroor zaken, die familie, zal eindelijk, uil de maatschappij virbannen worden. Hare laalste stamhouders toch zijn dezer dagen in handen der justitie gevallen. Deze booswichten wisten in den laatslen lijd een löjarigen jongeling tot hunne oogmerken le gebroken, diens jeugdige diiften te doen ontwaken, door hem t >t het plegen van allerlei zedeloosheid de gelegen heid le verschaffen, lieni aan le zetten zijnen vader te bestelen, en zich zoodoende het ontvreemde toe to eigenen. Die ellendige verleiders, wier namen reeds laliijke malen in de strafregisters slaan aan- geleekend, doch door hunne geslepenheid zicli willigt niet minder dikwijls aan de regterlijke vervolging w isten le onttrekken, meenden een middel te hebben gevonden, zich builen schot te houden, trouwens volgens art. 380 Code Penal, stelt het toiëigenen van goederen tiisschen zoon en vader geen diefstal daar, en is onstrafbaar; doch zij rekenden buiten den waard, immers al spoedig kwam de justitie achter de ware loedrogl der zaak, en begaven zich de heer subst. offic. van justitie, mr, van Nispen lot Pannerdenmr. van Ileusekornregter com missaris, en tnr. J. van Heusden zich derwaarts, ten eimie onderzoek tiaar de gepleegde diefstallen tc doen, met dat gevolg, dat al spoedig de ware schuldigen, do helers der ontvreemde goederen, werden uitgevonden en in hechtenis genomen. Wie gevoelt zich bij 't vernemen van zulke snood heid niet verontwaardigd over de lage verleiding, door die nietswaardiger) gepleegd, doch wie gevoelt niet levens het diepste medelijden voor dien zoon, dien het slechte gezelschap tol zulke misstappen bragt. II4 Mei. Sedert cenige dagen is er in deze gemeente een zware diefstal met braak gepleegd. Vijf zwart gemaakte mannen, hebben met een boom de deur van een hoefje openge- locpen, des avonds omstreeks elf ure, geld eischende van twee vrouwen (moeder en dochtei) de eenige bewoonsters van het hoefje. Deze en meer kleinere diefstallen hebben hier plaats gehad in den afge loopen winter, en zulks niet tegenstaande do burgemeester zulk een goede man is en de meoschen zooveel van hem houden, zouals hij zelf zegt. Hieruit zal hij zien, dat het niet genoeg is zich voor een goedzak te achten, maar dal er eene goede policie en een waakzaam oog vereischt wordt, om die diefstallen tegen le gaan. (Ingez.) Zierikzee 5 Mei. Aan de Köln. Zeit. schrijft men uit Pera: «Bussa, die schoone, oude, heilige stad, waar zoo vele martelaren van den Islam rusten, de residentie» der zes eerste sullanen, waar zoo vele koude en heete bronnen sprongen, die kranken en gezonden verkwikten, de aan nachtegalen rijkeen niet groen omringde stad, waar de zijdeworm zijn schoonste weefsel spon en duizendc handen het snorrende spinnewiel draaiden, Brussa met zijne 80,000 inwoners bestaat niet meer. Den llden 's avonds ten 7 uur 35 'minuten begonnen de schokken van aardbeving, die, zoo als reeds gemeld is, onk Kbnstanlinopel troffenniet zulk eene lievigheid, dat de menschen op straat omvergeworpen werden, en na 23 seconden was het met de groote, schoone rijke stad gedaan. Geene moskee, geene der schoone bruggen geen klian staal meerzelfs de elastique houten huizen moesten voor het onderaardsch geweld wijken; voorts brak er, om de ramp le voltooijen, op vijf plaatsen brand uit. Aan blusschen was niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1