aooi >P, ïl op, rzaad w7 lentaal I1W igd T evolgen der Krim-oorlog. Nieuwstijdingen. mot I' "jh BOUW. ens 2 bun- gelogen in micen. Te LAAK te en. der Koop. est op het op, e bruine reste drie. het geniet; ord. is Jopse, bij ?JV Zonnemairt rijn ontvan- ',TI KELEN te Modellen den, Mut. ises, enz LINK. ge Sl.-Jans- n." 344. 1MAN, op van Mej. de ten 7i van eene bc- A... M.... s geruime» lijd uit leveikwaal haar gebruikt, de pillen van onder- haar gestel, er gezondheid verrassing van zeer nanbevc- en der iuge- /"l 3,50 20,30 13,85- 20,93 bekomen bij NE te Goes, te 's Ilerlogei 4. Holloway's Maiden-Lanc, natigen prijs, e en nelte Information ESEFJ ABOHKEEaT EïCH In Nederland, brj den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONKEE3ENTS-PRIJS t voor beide uitgaven. Voor 3 maanden.f .30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Doilai i,10. VERSCHIJNT Op Diugsdag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv^iteutien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 ure. BUREAU: Zietik-see Hoek van de Schuilhaven, Lelt. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. w. O Door liet vroegtijdig vertrek der post aar de Dorpen in ons Eilandzal de Icnirsbode van Maandag avond, voortaan Dingsdag morgen worden uitgegeven; tt inzenden der Advertenticu blijft on- eranderd. s' in dienst RltlAKI' in persoon B. hij den Dirlisland. !G, een LIRA P. van de ieven franco i ongehuwd» end, van dl ersoon, lettel DDBAK; benoodigdlij P. de LOOZ Aller ooge» zijn thans gevestigd naar tl tooneel des oorlogs in de Kriin. En ten wonder; want daar zal het beslist orden, wie er meester zal worden van" en groot-handel der wereld. Die meester van Konstanlinopel, heeft den sleutel in landen, om naar welgevallen de vrije vaart de Zwarte- en Middelandsche zeeën te clemmcrea of te begunstigen. Daarbij komt mg het voornemen orn de landengte van iues door le graven, een werk, dal door klius Caesar, cenige jaren voor onze lijil- ctening, eu dus ongeveer 1900 jaren ge- tilen, begonnen werd, maar niet ten uil oer is gebragt. Thans wordt er mei aandrang weer po- ingen aangewend, otn die doorgraving ten lilvoer te brengen; en is eenmaal dit plan, lat zoo vele eeuwen bij verschillende vor- ten heeft bestaan, ten uitvoer gebragt, dan Konstanlinopel de meesteres van drie Zeeën, van de Zwarte, Roorle cn Midde landsche Zeeën. Geen wonder dan ook, dat Engeland en Frankrijk zoo veel op het spel zetten, om Ruskinds oogmerken te verijdelen; want is Rusland eenmaal meester vau Konstanlinopel, dan is hel ook meester van geheel Europa. En wanneer dit doel, waarnaar verschillende Russische keizers gestreefd hebben, een maal bereikt wordt, dan zal er geen oord der wereld meerder hij verliezen dan hel wes telijk Europa. Alle kolouiale goederen, zoo wel uit China als Japan en Java, kunnen dan de Russen in het midden van Europa ter markt hebben gebragt, met 50 pCt. minder kosten, als de Engelschen en Hol landers kunnen doen, in een dubbel tijd vak. Te Weenen b. v. kunnen dan de Rus sische kooplieden koffij uit Indië ter markt hebben, als de Engelschen en Hollanders met hunne schepen de Kaap de Goede Hoop passercu. Geen wonder derhalve dat En- gelaud zijn ouden bondgenoot, den magligen Czaar, laat varen, en zich aansluit aan zij nen eeuvvenheugenden vijand, den Frauschen adelaar. Dit doen de Engelschen nu niet, om dat er een Napoleon op deu troon zit; neen, ditzelfde verbond zoude zoo wel gesloten zijn geworden met de Bourbons en met de Orleauisten, als het du gesloten is met den vroegeren vlugteling uit het kasteel van Ham. Vorsten zijn in dit groole wereld-drama, niets anders dan tooueel- spelers: ieder moet zijne rol spelen. Ko- ningiu Victoria heeft Napoleon een kousen band moeten aanstrikken, en prins Albert heeft mei de Keizerin der Fransclien voor het oog der wereld aan zijn arm gewandeld of het eene dochter was van een regerend vorst in Europa eu het is eene Spaanschc darnc, die misschien voor 5 jaren niet eens aan het Engelsche hof als hofdame geplaatst zou geworden zijn, al ware zij voorzien geweest van de loffelijkste getuigschriften van den burgemeester barer woonplaats. Maar wanneer het er opaan komt, dan zien de Engelschen naar geene personen, iriaar wel naar zaken. En wanneer er nu geen eervolle vrede kan verkregen worden, waar geen hoop meer op is, daar de onderhan delingen le Weenen afgebroken zijn, en het krijgsbedrijf dagelijksch met kracht wordt voortgezet, wat zal Nederland dan doen?... Wanneer meu aanneemt, dat Nederland het zelfde belang heeft bij die Oostersche kwestie als Engeland, daar heide rijken door den handel op Indië moeten bestaan, dan moet Nederland zich aansluiten aan de staatkun de van hel westen, en vergeten dat de re gerende vorst een neef is van den legen- woord igen Czaar. Weenen27 April. Officieel wórdt gemeld, dat liet bombardement valt Sebaslopol tot den 23slen dezer, zonder resultaat gebleveu is. 28 April. Den 2tsten dnutde liet bombardement van Sobastoooi vooit, maar zwak eu zonder eenig resultaat. De artillerie van de vloot is bij voorduring tot werkeloos heid veroordeeld, behalve twee fregatten. De geallieerden hebben eene mijn doen springen, zonder daardoor den Russen schade te veroorzaken. Berlijn, 27 April. Prins Gortschnkuff meldt in eene depêche van 23 dezer, dat de gealil er-n, ziende, dat na een zeer levendig bombar it van twaalf dagen, alle pogingen vruchteloos bleven, hun vuur verminderd hebben, heigeen den 22-lerr nog zeer zwak was. Het verlies der Bussen was dan ook naar die verhouding verminderd. Van lieverlede wordt men bekend met den geheelen omvang vin de ramp, die door de over strooming van de Weichsel veroorzaak! is. Zoo hebben in liet district Marienwerder bij die gele genheid 57 menschen het leven verloren en zijn ruiin 500 paarden en veulens, 1354 stuks rund vee, 10 schapen en 615 vaikens verdronken. Drie honderd en vijftig woonhuiten en 422 stallen en schuren stortten in of werden weggespoeld. Ook in liet district Danlzig is eene enorme schade ver oorzaakt. Op de Marienhurger Werder, werden in het dorp Gross-Montau 26 menschen vermist. In het lage land hij Tiegenhufï wordt het verdronken vee op ruim 10,000 stuks geschat, omdat het waler deels de inwoners verraste, deels eenige voelen hooger steeg, dan het ooit gedaan had. Xiel 26 April. Heden stond voor de arrond- regtbank alhier teregt, de heer F. J. V. burge meester der gemeente Lienden, beschuldigd van het door den veldwacher uit de school doen weghalen en in den toren opsluiten van twee minderjarige kinderen. Nadat hei getuigen verhoor was afge- loopen en de beklaagde erkende liet feit gepleegd te hebben, doch zonder boos opzet en onbekend met de wet, reqnireerde het Openb. Min., bij monde van den officier van justitie, mr. H. van VVessen Az.. dat de beklaagde zou worden schul dig verklaard aan het als burgemeester en hulp officier der justitie, plegen van eene daad van wil lekeur en geweld, inbreuk makende op de persoonlijke vrijheid der ingezetenen, en dat hij diensvolgens zou worden veroordeeld, tot eeno gevangenisstraf van een jaar, f 100 boeteen 5 jareu ontzetting der burgerschapsregten. De reglbank zal Woensdag e. k. in deze zaak uitspraak doen. Armliem 25 April. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Gelderland, bij een zeer gemotiveerd arrest uitspraak gedaan in de zaak van de gebroeders Bernardus en Hendrikus Kin, wonende te Baarlu- Nassau in Noord Brabant, door deu Hoogen Rand met vernietiging van een door liet provinciaal ge regtshof van Noord-Brabant uilgesproken arrest, waarbij de eerstgenoemde, Ier zake van manslag tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren en de laatst genoemde ter zake van moedwillige verwonding tot eene gevangenisstraf van 1 jaar waren veroordeeld, naar genoemd hof ter nadere behandeling verwezen. Het hof heeft, overwegende dat de eerste be schuldigde door, voorzien van een zwaar geladen schietgeweer, Jan Hendriks te Baarle-Nassau inde nabijheid van zijne woning op le wachten en op eene hoogst verraderlijke wijze Ier neder te schieten, zich aan doodslag met voorbedachten rade, en de tweede beschuldigde door te gelijker tijd Gradus Hendriks, broeder van den verslagene, met een zwaren knods eene wonde aan liet achterhoofd toe le brengen, zicli aan verwonding met voorbedachten rade, hebben schuldig gemaakt, de eerste lot de doodstraf, uit te voeren binnen de stad Arnhem, en de tweede tot eene öjarige gevangenisstraf ver oordeeld. Naliet uitspreken van liet arrest, heeft de heer voorzitter van het hof beide beschuldigden, en in 't bijzonder den eerstgenoemde op de hein eigen aardige treffende wijze toegesproken, en tot berouw over hunne gruweldaden opgewekt eu aangemaand. De beschuldigden hebben ock bij die gelegenheid even, als gedurende de geheele behandeling dezer belangrijke strafzaak, de grootste onverschilligheid aan den dag gelegd en schenen weinig getroffen door de kernachtige toespraak door den lieer voor zitter tot heil gerigt. Men leest in la, Varilé van Rijssel: «Men heeft laanwelijks meer hooren spreken van de nicotine, Sedert de beruchte zaak van den graaf Co. armé. Een medic, doctor van eene gemeente in dezen omtrek heeft de ondervinding opgedaan, dat de essence van tabak hoogst gevaartijk i De doctor, een hartslogtelijk rookerhad eer.o pijp van meerschuim, uit verscheidene stukken le z-amen gesteld. Ten einde te verhinderen dat de lucht in de verschillende geledingen binnendrong, had hij eene zekere hoeveelheid fijne wol om zijne pijp gewikkeld en was over de uitvinding zeer te vreden. Korten tijd daarna gevoelde de doctor eerklaps hevige maagpijn, en zijn onderbuik zwol op ais een waterzuchtige; eene spoejige eri krachtige behande ling was noodig orn den voortgang van het kwaad te sluiten. Het was eene vergiftigingveroorzaakt door de pijp, waarvan de wol het vergiftige deel der tabak had opgeslurpt en gedistilleerd, en dat de rooker daarna had ingeademd. Dit voorbeeld strekke ter waarschuwing voor de rookers die wol of eenige andere slof welke nocotme kan terughouden, om hunne pijp hebben." T. P. Schalfucr een Duitscher is (hans teruggekeerd van eene reis om do wereld, onder nomen met het doel om voor eene Engelsche maatschappij eene elektro-magnetische telegraaf-ver- biriding rondom de aarde le vestigen, en daartoe du noudige onderzoekingen in het werk te stutten, en met du verschillende regeringen le onderhan delen. Wanneer het plan, door hem ontworpen, wordt gevolgd, zal de elektrische lijn op de vol gende wijs rondom den aardbol loopen Over Denemarken, de Faroë-eilanden, IJsland en Groen land (met een concessie van de Deensche regering voor hot uitsluitend bezit gedurende 100 jaren), naar Noord-Amerika. Mei Noorwegen en Rusland zijn onderhandelingen aangeknoopt, ten einde dezelfde voordeden le bedingen, welke door Deneniaikcn zijn toegestaan. Vau Groenland, moet de lijn over ie. «laarg. een afstand van ongeveer 100 mijlen onder zeo naar Labrador loopen; van Groenland naar Engeland, oni kaap Farrewell onder de zee door naar de Faroë-eilanden, van deze naar Noorwegen omstreeks Bergen. Van Bergen naar Chrisliania, Kopenhagen eu Stockholm en verder over Finland, naar St. Petersburg, Moskou en Kasan, over het Ural-gebergte naar Azie; over Orusk, Kolivan, Kausk, Oudinsk, Irkutsk naar China over Ocholsk, langs de kust, naar Jamsk over de golf naar kaap Ulkolola en Kamschatka, en van daar over de Alentische eilanden naar het schiereiland Aljaska of naar de Cooksstraat in Noord-Amerika van daar langs de kust van de Stille-Zuidzee door het Oregon-gebied en Cali- forntë; van San Francisco naar het Salt Lake cn door liet land der Mormonen naar het westelijk gedeelte van Missouri, waar deze lijn die van Cilifornië zal snijden, welke eveneens door SchatTner is aangelegd. Het in verband stellen met het Amerikaanschc telegrafennet zal dan gemakkelijk wezen. Voor de overzeesche gedeelten heeft SchafT- ner en de maatschappij, voor welke hij werkzaam is, onderhandelingen geopend met de firma John. W. Breit, door welke de grootste thans bestaande onderzeesche telegraaf-kabels met het beste gevolg zijn vervaardigd. Men verneemt, dat zich maat schappijen zullen vormen met hut doel oni zijtakken naar Australië, Oost-Indienenz. aan te leggen. Naar aanleiding van de Staals-Courant van 18 April medegedeelde statistiek betrekkelijk definantiën over de afgeloopen eerste drie maanden van liet loopende dienstjaar, treedt de Echo Universel in eene beschouwing, vooral over den accijns op den sterken drank en bespreekt, lij deze gelegenheid, gelijk wij liet vroeger deden, het vraagstuk der afschaffing en de middelen, die daait.e worden voorgesteld. Het is met eene zeer groote juistheiddat du Echo in de volgende regels aantoontlice vermin dering van 't gebruik niet verwacht kan worden van bepalingen ter beperking van het debiel: De belasting op den sterken drank trek; bij zen ter de aandacht tot zich met het oog op de sGch .fljngs- beweging, voor welke de afichafiiog-veieeniguég zich als kampioen opwerpt. Men weet, dit di« Vereenigiee, l ij do wetgevende mag! en regering de beperking van hel debiet en verbruik van dè i jenever verzocht heeft. Zij cT- *(jst'de'mi-Moien aan, welke zij ter bereiking van dit doe! geschikt acht, maar die liet niet bcrcii n rollen. Do afschaffings-vercctiigingwilde liet a»n:at herberg- beperkenin de (joopdal h jc minder debiel daar v*n is, er ook zouveul minder verbruiken tullen ;ij«. De uitkomst Van een dergciijken maatregel zou zijn het dasrstellen eencr willekeurige monopolie voor degenen, dia jenever i:i 't klein verkoopt'.zonder dat het volk een droppel minder drinken nat. VVio zal brandewijn mogen verkoopen T Wie zal liet niet mogen doen? Aan wien zal men voortaan het patent van slijter weigeren? Eu wanneer men het aantal slijters beperkt heeft, zal men dan den werk man niet bij de bevoorregle verkoopers zien gaan? Dat men zich geene illusien make over dit betreurenswaardig verbruik van den sterken drank. Het zijn niet du slijters, die de verbruikers maken, maar du verbruikers, die du slyters maken. De beschouwing der menscheljjke natuur toont overal, dat de voortbrenger aangedreven wordt door de zuchtom zijne producten in overeenstemming te brengen met de behoeften, den smaak en zelfs helaas! met de onhebbelijkheden en ondeugden van den mensch; dit is zoo waar dat de landbouw niet bestaan zou indien de menschen geen behoefte gevoeldenom zich te voeden, dat de industriële kunsten niet in het leven zouden geroepen zijn, en du menschen niet verpligt waren zich tegen de grille afwisseling van het weder te beveiligen. Er zouden guen steenkolen-mijnen geen veenderijen zijn indien m m ten allen tijde en in ieder land bruod bakken cn voedsel warmen kon niet behulp der zonnestralen. De behoefte, zialdaar den eersten spoorslag tot den aibeid en de menschelijke bedrij vigheid, en daar de mensch ook verstand bezit, dat door werken en nadenken ontwikkeltzoo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1