No. 1162. Ihmilerdag, 26 April 1855. e. Jaai'ff. Nieuwstijdingen. -leerlii V erscheiden heden MEN ABONNEERT ZICH Ia Nederland, bij den Ui!gever. Bi] alle Boekhandelaren en Postdirecteuren., Iu Noord-Amcrilia, bij 3. QUINTXJS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS t voor beide uitgaveh. Voor 3 maanden Franco per post in Nederland f 1.30. 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollar i,10. VERSCHIJNT Op Diugs lag en Donderdag, ADVERT ENTIEN* 10 Geut voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adverteuiiën Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 10 uie. BUREAU: Zierikv.ee, Hoek van dc Schuilhaven, Lett. B, No, 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. BBBÏia Door het vroegtijdig vertrek der post naar de Dorpen In ons Eilandzal de Nieuwsbode van Maandag avond, voortaan op DIngsdag morgen worden uitgegeven; het inzenden der Advertentiëu blijft on veranderd. I KonstanHnopel 9 13 April. Nopens het bombar dement van Sebastopol is niets nieuws vernomen. Een korps van 32,000 inan. met 130 stukken geschut, is te Eupatoria gebleven. De Tcehernaia is buiten hare oevers getreden, waardoor de vallei ouder water is gezet. EKMAKER ,ij J. Mi ANC! Brieven [rei den UorloJ r Meisje tand opgevi tl of 2ie m dezes, btiï N P. de LOO Londen 21 April. Meden voorn,iddag ten 10 ure hebben de keizer en de keizerin der Fiaosclieu op hot paleis vail Buckingham afscheid van M. M. dc koningin genomen, en zich in gezelschap van prins Albert en den hertog van Cambridge, naar Dover begeven oru naar Frank rijk terug t« keeren. Omstreeks 2 ure hebben de keizer lijke gasten, onder de leveudigstc betuigingen vau eerbied en salvo's van de oorlogsschepen en forten, den Eirgclschen wal verlaten. Zoo als men weet, heeft de Meer de I essrps te Konstantinope! moeijclijkheden ontmoet, ten aanzien van de kwestie der doorgraving van de landengte van Sues. Meu verzekert thans, dat de Onderkoning van Fgypto, den Heer de Lessens uitgenoodigd heft, ecne tweede reis naar Koustantinopel te ondernemen en zijne pogingen bij de Tuiksclle regering te vernieuwen. Hij zoude zelfs eet, eigenhandige» brief aan den Sultan geschreven hebben, om te betoogen, dat de ontworpen onderneming nood zakelijk eu van het hoogste gewigt was voor ccr.e der belangrijkste provinciën des Tutksclieu rijks, waarheen, door de volvoering van dit p'au, de transito-handel van de geheele wereld zoude gelrokken worden. De Wiener Presse behelst de volgende tele grafische dei Èche uit Konstantinopel van 12 April «Den 9 den begon het vuur der belegeraars op alle punten te gelijk. Den lOdcn werd, hij het vertrek van het schip, de kanonnade onafgebroken voortgezet. Tusschen het bastion van het centrum en liet quarantaine-fort weid de bres gescholen. Omer-Pacha is in Kamiesch met 15,000 man ge land, die bij de bestorming zullen grbiuikt worden. I)c admiraal Bruat is in de Strtlilska-baai gean kerd, en wacht slechts op gunstig weder om aan de op handen zijnde operatiun deel Ie nemen. Drie Russische batteiijen moeten reeds gedemonteerd zijn, terwijl, de verdediging der vesting over hot alge meen zwak mag genoemd worden. De geallieerden geven hun verlies als zeer gering aan." De Presse voegt hierbij »Aan een ander hier ont vangen officieel berigt onlteenen wij, dat ten gevolge van het bombardement van Sebastopol, dat den 10 werd voortgezel, de verliezen aan heide zijden gevoe lig waren. De Kussen verloren 800 dooden en ge wonden. Hel verlies der geallieerden was niet minder. Een bepaald voordeel had men den lOden 'savonds nog niet behaald, en het vooruitzigt daarop scheen ook weinig voorhanden." De Morning Post ontving uit Patijs dd. 17 April de volgende telegrafische de, he «De generaals der geallieerden meenen, dat het bombardement 5 a 6 dagen zal duren. Over de schade, die in de eerste twee dagen door het vuur werd veroorzaakt, is nog niets te zeggen, daar het onmogelijk is, ergens iets te onderscheiden." Aan Daily News werd onder denzelfden datum uit Parijs gelelegrafieerd«Volgens een loopend gerucht staat Sebastopol in brand." In Woolwich wordt voortdurend aao de uitrusting ▼au 7 monster-mortieren voor de Oostzee-vlout gewerkt. Vier van deze mortieren zulten met hunne vaartuigen aanst. maandag gereed zijn om uitte loopcu. Elk vaaituig draagt slechts één stuk geschut. Hit bestaat uit een ééa- masler zonder stoomkracht en zal door eene stoomboot op sleeptouw genomen worden. De inrigtiug is zeer een voudig. Op bet voordek, de kajuit van den kapitein; op het achterdek die voor de bemanning, welke uit ruim 20 man beslaat; de armmitie is in bet onderruim. De mor tier, in het midden van het scheepje aangebragt, wordt tusschen twee ijzeren pilaren zwevende gehouden, zoodat bij gemakkelijk kan gedraaid eu gerigt worden. Het ge schut draagt 4lf2 Eng. mijl ver (omstreeks IJ/2 gaans). Het gewigt der bommen is ruim 250 pond. Om de uit werking van bet terugstootcn bij het afvuren te bestrijden, heeft men de voorzorg genomen, dat de beweging van den hangenden mortier vertikaal in plaats van horizoutaal plaats heeft, zoodat bij de ontlading de mond naar be ueden slaat, en de romp door deu tuk van het voorsle gedeelte naar boven vliegt, en het eveuwigt op deze wijze zonder gevaar voor de zwakke bont wordt hersteld. De bedienende manschap staat onbeschut, daar op zulk een ontzaggelijken afslaud de zorg voor persoonlijke veiligheid tegen vijandelijke kogels niet in aanmeiking behoeft te komen. JFt&wftti-jft. Parijs, 20 April. Keizer Napoleon III heeft lieden zijn 47sie levensjaar volbragl. Hij is geboren 20 April 1808. Sommige goed onderrigte personen willen weten dat de Koningin van Engeland haar bezoek in Frankrijk, op voorstel van den Keizer, veivroegd heeft, zoodat zij reeds den 3.1en Mei te Parijs zoude komen. Men wil dit in verband brengen met het vertrek van den Keizer naar de Kriin, en men ver- verzekert zelfs, dat het Engelsche kabinet er in toegestemd zoude hebben, de geheele stiijdmagt onder zijn opperbevel Ie plaatsen. Uit Dover wordt berigt, dat de policie aldaar krachHIadig ecne zamenscholing van uitgewekenen heeft uiteen gedreven, welke zich met een kennelijk boos opzet derwaarts hadden begeven, op het oogen- Idik van den doortogt van den Keizer der Franschen. To Londen hadden om dezelfde reden cenig arres- tatien plaats gehad. Men zegt, dat het wetgevend ligchaam in Julij wederom zal bijeenkomen. Indien de oorlog voortduurt, voorziet men de noodzakelijkheid eener nieuwe leening, en misschien van ecne nieuwe ligling va» manschappen. Men heeft hier thans uit Rome nadere bijzon- derheden vernomen, aangaande het gevaar, waardoor de Paus op den 12den dezer is bedreigd gewerden. Na de gewelven van St. Agnes te hebben bezocht, heeft de Paus het middagmaal gebruikt in het daaibij gelegen klooster, met de» kardinaal Antorrelü, de» franschen generaal Montieal, en eenige andere hooggeplaatste personen. In eene groote zaal van dat klooster, waren omstreeks 150 personen ver- eenigd. Terwijl het kerkelijke opperhoofd zich te midden dezer personen bevondbrak een balk op welke de zoldering rustte, midden door, ten gevolge waarvan al de aanwezigen met de zoldering naar beneden stortten. De Paus heeft bij die ge legenheid eene ligte kneuzing bekomen; dc kardinaal Marini en de generaal Montreal zijn daarentegen meer of minder ernstig gekwetst. Du Paus heeft blijken van groolo kalmte gegeven, en, nadat de eeiste schrik bedaard was, al de aanwezigen aan gespoord om zich naar de kelk te begeven, in welke hij zelf het te Deum heeft aangeheven. Parijs 22 April. De keizer kouit, gelijk voorspeld ii, uit Kngelaud terug niet den titel van opperbevelhebber vair de gezamenlijke troepen iu de Kriin. Oniniddelijk na de opening der leutoonsleliing zal hij datl ook Parijs verlaten, orn ziclr over Woenen cu Triest naar hel Oosten [e be geven, Dc keizerin zal hem vergezellen. De tentoonstelling zelve wordt wel is waar, op 1 Mei geopend, doch zal eigenlijk eerst in Jnnij een aanvang nemen. Volgens eene depêche van generaal Caniolrert, duurde liet bombardement van Sebastopol deu lïilen uug voort en bleef dat ties vijauds ovcrtrelten, zonder rial daarom dc aurunitie verkwist werd. De aanval geschiedde lol dusverre hoofdzakelijk door tie artillerie,' maar de geuit was ijverig ouledig, om deu toegang tul de vesting te baueu, iu weerwil der hinderpalen welke liet terrein opleverde. GEMEAGDE BERIGTEA!. Kcuer Napoleon is ongedeerd te Paiijs aan gekomen, en heeft te Louden wiju gedronken, die 109 jaar oud was. Scbaslopol zal weldra in een puinhoop veranderd zijn. Met Sciplo, die Karlhago verwoeste, zal Raglan wel legen Cam ober t kunnen zeggen Poljlius! wij zegepralen, Maar wat, wat zegt dal roem behalen, Op 'luier gestort eu rookend puin? Op 1 Mei zal de tentoonstelling le Parijs van grool en klein vee, euz. stellig geopend worden, en op I Juuij eene tentoonstelling van kindereu te Ncw-Yotk. De dames zijn reeds benoemd, welke de kinderen moeien keu- len en premiën toekennen. Zoo zal het schoonste kind beneden de o jareu 100 dollars krijgen, de schoonste tweelingen 50, de schoonste drielingen 50, en de schoonste vierlingen 2u0 dollais, terwijl het vetste kind mede 50 dollars zal bekomen, alleen om het bevolken van Ame rika aan te moedigen; eu le Zierikzee is er al spottend voorgesteld, om een schip met arme kinderen en oude bchoeftigcu te laden, en het te doen zinkeu buiten hel Hoofd. In Engeland wordt thans den spot gedreven met den bewierookten Napier, die binnen enkele dagen Kroonstadt zou vermeesteren. Iu de kraamkamer der Koningin prijkt hij op eene schilderij met een kindje op deu arm. Te VVeeneu kunnende voorwaarden van vrede niet gevonden wordeu; die moeien zitten iu de Zwaite Zee. Op de Marine-werf le Hellevoet zal eerstdaags aan den policic-opzigter tot pisitasie worden aangeboden, een bult, met deszelfs gehtelen omvaug. De penningmees ter bij het Israëlitische koor, en trompetter in de kerk, wordt verzocht op Sabbat niet meer op koopjes uit le gaan op het erfhuis te D. daar hij anders zijne posleri zal ontuomen worden. Zeilklaar te Diiewcgen, het schip: Elisabethkapt. Tylel% om op 1 Mei uit te zeilen naar Krabbeiulljke op avontuur, doch is thaus geladen. Ecu meisje, wonende bij den heer Pte Numausdorp gaat thaus te biecht in de Willemstad, en dan is dat li ve kind zoo blijde dat het pak vau het hart is, dat zij, bij het van kant steken, danst eu grappen maakt of zij van eene bruiloft komt. De heer pastoor wordt dan ook verzocht, zulke biecht gangers wat strenger ouder de zwiep te nemen. Prinses Marianne wordt iu den Haag verwacht, met haren Secretaris van Rossuni. Eene priesteres wordt verzocht wat raiudor te loopeu naar de Nieuwe Haven eu de Nieuwstad, met water in dc eene hand en vuur iu dc audere, en wat beter op een ziek menscli te passen, eu niet alleen te laten liggen zonder licht en zonder vuur. tentoonstelling te Parys. Op 1 Mei e. k. wordt het paleis van nijverheid en kunst geopend, cn terwijl elders de oorlog, de verschrikkelijkste oorlog, met al wat hem roem rijks en schandelijks aankleeft, een gedeelte der wereld teistert, zal te Paiijs een vreedzame wed strijd plaats hebben van 't geen het menschelijk vernuit, wetenschap en arbeid, lot nut en genoe gen wisten voort le brengen. Weldra zal dus de beschaafde wereld spreken van hel Oostersche drama en van de wereld-lentoon- slelling te Parijs, en honderdduizenden zullen zich uit alle ooiden der aarde derwaarts spoeden, om de hoofdstad der beschaving zoo heel zij immers bij velen te beschouwen en te bezien, of ziclr le verlustigen in dien bazar, waar schatten zijn opeengestapeld, waar do man van weelde ver legen zal slaan le midden van eene oneindige ver scheidenheid van schitterende voorwerpen, en hij, die zich zoo weinig mogelijk behoeften schept, uitroept: hoe veel is hier, dat ik niet noodig heb Wij willen hier het een en ander nopens die tentoonstelling mededeelen. De groole juiy of commissie van beoordeelaars voor Frankrijk, is benoemd, en het getal van lu-n, die de vreemde voorwerpen, der bekrooning waard, zullen aanwijzen, zal even groot zijn. Daar het gebouw, zoo als het oorspronkelijk was ontworpen, te klein bleek, is er eene nieuwe galerij bij gevoegd van 1200 ellen, zoodat de ge heele oppervlakte, die het paleis heeft, 83,000 vierkante ellen beslaat, waarvan 45,000 vour liet hoofdgebouw en 38,000 voor de aangrenzende ge deelten. Het derde van die ruimte, 28,000 vier kante ellen groot, is bestemd tut plaatsing van de voorwerpen en de twee andere gedeelten, even als te Londen, voor ganger, bureaux, buffets, enz., enz. Aan beide zijden van den voorgevel zijn medail lons gehouwen, voorstellende beroemde mannen, als Denis Papin, Michel Angelo, Gultenberg, James Watt, Cuvier, Golileus, Newton, en Lavoisier. (Waarom hier weder de nacm van Gultenberg, terwijl het immers voldingend is bewezen, dat niet Gutterrberg, maar Lourens Jinszoon Coster de uitvinder der Boekdrukkunst is?) Het gebouw telt in de lengte 00 boogvensters op dubbele rei; boven de onderste rei vensters zijn met gulden letters de namen van beroemde mannen der geheele wereld uitgehouwen. Uit ons vaderland slechts drie: Boethave, Hiiygens en Elzevier. En toclralles voorspelt het zal die verbazende ruimte te klein zijn. Het getal inzenders zal achttien 4 negentien duizend bedragen, waarvan alleen uit Frjnki ijk acht duizend. Was het getrouw op nog grooter schaal aangelegddan zou het getal der inzenders vvelligt tut vijf en twintig duizend zijn geklommen. Welk een vooruitgang ook in zulke tentoonstel lingen van nijverheid en kunsl 0,r de eerste, te Parijs gehouden in 1798, telde men een honderd en tien inzenders, en weiden er vijl cn twintig bekroond, en de j-mgste Fiansche nationale had vijfenveertig liondei 1 inzenders, waarvan aan een en-twintig honderd cn twee en- zeventig medailles werden vereerd. Dat schrijve men ni.-l toe aan mindere gestreng heid in het beoordeelt» maar aan de ontwikkeling van nijverheid en kunsl. Te Londen beliep in 1851 het getal der tentoonstellenden bijna zeventien dui zend, en rial te Par ij-in vvcèrwil dal men de aangevraagde r uitrite niet aan allen kon geven niet minder zijn maar ook de voorwerpen Zeiven zullen die van Londen achter ziclr lateti. en dat is zeer natuurlijk. Erfgenamen van de ontwikkeling Var) liet vcrledene, zouden de elkander opvolgende tentoonstellingen geene beteekenis hebben als elk van haar evenmin verbetering aanbragt iu liet be staande als licht op den weg van nijverheid en kunst. De vreemde nijverheid zal sterk op de P.rrijsche tentoonstelling zijn vertegenwoordigd, en wel, volgens voorloopige verzekeringEngeland, alleen door zes-en dertig honderdTe Londen zond zij acht duizend voorwerpen, en daarvoor «aren haar van de drie-en-iiegenlig duizend ellen, vijfiig dui zend toegestaan. Te P.,r ijs gunt men Intar va» de dric-cn-lachlig duizend ellen acht en dertig duizend. Dtlilschlarid zalzegt men vertegenwoordigd zijn door 2,200, Oostenrijk tl or 1900, Belgie door 700, Zwitserland do w 300, Spanje door 330 h 350, de Staten van Italië, nl. Sardinië en Tos cane door 420, de Vereetiigde Staten van Noord- Amerika door 3 a 400, enz. enz. Verder zal men er voorwerpen aanlrifl'm uit Algiers. Turkije, Egypte, Perzie, Miiico, Chili, Peiu, Oost Indie, Ulrica enz. Alleen Rusland zond niets. En hoe verbazend zal hel getal vreemdelingen zijn, dat naar Parijs, de op zich zelf reeds zoo aanlokkelijke slad stroom! De tentoonstelling to Londen werd, gedurende de vijf en een halve maand barer opening, bezocht, door bijna een en een half tnilioen personen of liever tul een bezoek van dien vvereld-bazar werd ruik een getal enlièe- kaarijes genomen Maar men kan rekenen dal elk bezoeker driemaal het gebouw binnen trad en dit brengl het getal bezoekers op twee millioen. Londen leverde lol dit cijfer de heil! (de helft ook zijner bevolking) de Brilsehc provinciën minstens 900,000 en andere Oorden der wereld slechts honderd duizend! En dit laatste zerr geringe aar.lal zelfs, is wvlligt nog overdreven want volgens het officieel rapport van den cln f der Londeirsche politie, arriveerden in Engeland, v n 1 April tol 30 September 1851, mg geen zestig duizend vreemdelingen, aldus geela s ficeerdFranschen 27,230, Duitscheis 11,929. Belgen en Neder landers 0 748, Noord— Amerikanen 5,048. Spanjaarden en Portugezen 1774, Oo tent ijkers en Italianen 2101, Russen en Polen 884, enz. Te P,.rijs zal hel getal vreemdelingen gewis veel gro. ter zijn. Eene reis derwaarts behoeft voor een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1855 | | pagina 1