Donderdag, 18 Blei '185-4. 10e. Jaarg. len Kieuwstijdingen. jongen idhulp, Meesloof les lot (It- BE- en KETEli- cnz., voor stek en Tee- houdcr, den ■dioelle. m bij E. W. •a. De aan- ;dag den 16 en de Be- akt bekend en gezelschap len uil Zee- ar BOSTONS" t hel schoone I zich hierbij '1 aan hem 7.00 1 zullende er j' its en best ZIËRIK.ZEESGHE NIEUWSBODE MEN ABONNEERT ZICH fa Nederland, brj den Uitgever. Bij xlle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maanden. f 1,30. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere phatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtenlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zierikxee. Hoek van dc SeiiuitliavenLett. B No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. MEULEN, rr, B„ 140, Idelburg. bij deze aan dat hij op sortiment van LOOPERS, ieders gunst, ediening. a. APPEL. in deze y om tegen ;raanneme<- Jongens, van eene fatsoen- alle opzigten onderwijs, taal ers B. C. bij I idol Achtbaar rland zal. op r den ring laraan willen p den 27sten id. bonden, 12 Mei. De graaf v. Cardigan is met een talrijk militair gevolg over Parijs naar het tooneel udes oorlogs in Turkije vertrokken. Uit het door den Brilschen Admiraal der Zwarte Zee-vloot ingezonden verslag van het bombardement van Odessa ziet men, dat zoowel de ltussen, als de vereenigde violen met gloeijende kogels hebben geschoten waardoor aan den eenen kant aan boord van het Fransche linieschip Vauban en het Engelsche fregat Terrible brand ontstondmaar van de an dere zijde de militaire gebouwen der Kussen in vlam werden gezel. De hoeveelheid stofgoud, welke gedurende de drie eerste maanden dezes jaars uit Californie is verzondenbedraagt eene waarde van 12,072,120 dollars. Ü|3£twj4 Madrid7 Mei. Te Jevez de Ia Fontrera werd men jonlangs door sprinkhanen gekweld de hoeveel heid'dezer dieren, welke daar den oogst bedreigden, is zoo groot geweest, dat men zich een denkbeeld Ife. 1 van kan vormen uit de omstandigheid, dat in 4 dagen voor een gewigt van 60,000 pond van deze deren is vernield. Groningen, 8 Mei. In deze provincie circu leert onder de korenmolenaars een adres aan de Tweede Kamer, waarbij deze hunne bezwaren te kennen geven tegen liet aanhangig wetsontwerp tot wijziging van de wetten op het gemaal van den 29sten Maart 1833, (Staatsblad no. 6) en den 29ste» November 1847 (Staatsblad no. 70)met het doel, om de oprigling van tarwemolens of van fabrijken van tarwemeel te bevorderen. De adres santen hebben tweederlei bezwaren tegen het wets ontwerp. Vooreerstdat de bepalingen der bedoelde belemmerende wetten voor de bestaande korenmolens worden behouden, waardoor aan de nieuwe op te figten fabrijken een privilegie wordt geschonken. Uoway king gedaan o[ butieke huiduit-1 Iteepsleverancicr g had sedert eene zijner han- Jedu'ren'J" .lien J 'len lweode(lat, al wilde de regering de beslaande icr bcUwn.iius,^*'lorenmoll'naars in de voorgedragene wijzigingen laten etcring in zijnei|| (leelendit onmogelijk wurdt door de bepaling, in t hij bij dei^ 1 liet ontwerp opgenomendat op denzelfden molen geen belast en onbelast graan mag worden vermalen, welke bepaling hen geheel buitensluit, en dat Wel om velerlei redenen. De bezwaren van adres santen zeggen zij ten slotte, tegen hel ontwerp en de bestaande fiscale wetten op het gemaal maken het beroep van de beslaande molenaars 011- ndragelijker. Zwolle 11 Mei. Wij vernemen dat niet tegenstaande de duurte der levensmiddelen en de tlrenge controle teil aanzien van maat en gewigt door niarkmeesler en policie thans door sommige burgers eenige stukken boler zijn gekocht die van binnen hol waren en met water gevuld. Wij wenschen hartelijk dal het der policie ge lukken moge om de daders hiervan te ontdekken. Men schrijft uit Niebcrt het volgende, aan gaande den afschuwelijken moord op een meisje den 9den Mei te Zevenhuizen, gemeente Leek, ge pleegd: «ln eene streek van het evengenoemde Zevenhuizen, welke bijna niet bewoond wordt rras een persoonwelke in de wandeling meest Tamme Jjops genoemd wordt, met behulp van Cenen twaalf- a dertienjarigen jongeling, bezig eenen veldarbeid te verrigten. Met etenstijd ging laatst genoemde knaap huiswaarts en liet zijnen makker, die voortarbeidende bleef, op het veld achter. Ge durende de afwezigheid van den knaap kwam een zestienjarig meisje de dochter eens zekeren Fok- le van der Pomp, zoo noemde men hem dage lijks, den arbeider T. J. voorbij. De arbeider haar obtivarendeloopt naar hetzelve toe en wil haar hij bij te Liver en eenigen tiji kreeg li laauis krachteii op nicuvr Igende: 5 fi 3.50 f 20,51 >-13,85- 20,9 te bekomen bi te's Hertogen 44, Holloway K te JONGE DEN [GEN- EEh rstond of zo( pagen bij den N P. de LOOZE liefkozen. Het meisje, den onverwachten minnaa' (die, door dezen en genen voor een weinig van zijn verstand berooft te zijn, gehouden wordt) ken nende, wil naar zijne woorden niet hooren en was voornemens zich te verwijderentoen de nieuwe minnaar haar in het aangezigt greep, haar ter neder wierp en deerlik mishandelde. Het weer- looze meisje, gedwongen daar nederliggende, ont vangt intussohen van genoemden T. J een trap op de borst enligt dood neder. «De moordenaar graaft intusschen (loch nog zooveel gezond verstand bezittende) eene soort van kuil en werpt het lijk daarinhet met eenige aarde bedekkende. Spoedig daarop kwam eene vrouw de plaats voorbij, waar het jeugdige en onschuldige slagtoffer des wreedaards lag en ontdektedoordien eene slip der bovenrok niet met aarde bedekt was geworden het lijk. De vrouw zegt hare ont dekking, inet dat gevolg, dat de misdadige thans reeds zijne misdaad voor den burgemeester bekend heeft eo reeds naar Groningen overgebragt is.» Rotterdam 13 Mei. Heden middag werd door de Rotterdamsche telegraafmaatschappij aanbesteed de aanleg eener electo-magnetische telegraaflijn tus- schen de kantoren te RotterdamHellevoetsluis Brielle, Dirksland en Brouwershaven. Wij vernemen dat dit werk is aangenomen door den Heer C. van Wijngaarden, te Sliedrecht, Yoor eene som van 22.300. Zicrikzee, 16 Mei. Men meldt uit Frank fort van den 12 dezer. Onlangs zijn in onze na buurschap drie voormalige Nassausche soldaten aangekomen, die in den veldtogt van 1812 door de Russen gevangen genomen en naar Siberië waren gezonden. Als vrijwilligers opgenomen onder de naar den Donau gemarcheerde troepen, was het hun gelukt over de grenzen te geraken en naar hun vaderland terug te keeren. Zij verzekeren, dat nog vele Duitsche en andere krijgsgevangenen aldaar terug gehouden worden. De bezittingen van het huis Rothschild wor den volgens een Duitsch dagblad op vijf honderd millioen gulden geschat terwijl dat huisdoor zijn genoten crediet over het dubbel dier som kan beschikken. In staatspapieren van ver schillende landen en in actiën bezitten de gebr, Rothschild meer dan driehonderd miljoen gulden. Hieronder zijn de persoonlijke bezittingen der ver schillende broeders welke in landgoederen heer lijkheden huizen, enz. bestaan en de in onder scheidene banken bewaarde of in eigene kassen nedergelegde bare gelden niet begrepen. GEMENGDE BEtllGTEN. De Engelsche oorlogs kosten voor anno 1854 zijn bepaald op 120 millioen. De ex-gezant var» Nederland te Parijs, is gepensioneerd met 4000, om het te Parijs te verteren. Sommige Zierikzeesche mevrouwen hebben óók kunstboter aangeschaft voor de meiden. - In den Oranjeboom broeijen, meer dan ooit, duifjes van de fijnste soort. Het schaap, dat niet onder de bokken wil loopen, verdiend zijn meeste geld bij domine's, ouderlingen en diakenen. Het krankzinnigen gesticht te Beverwijk is opgeheven. - De Goesche regtbank heeft bewezen, dat het werpen van beer in iemands huis, minder gevaarlijk is, dan worst met kren tenbrood. Te Ovezande is de schoolvorstin zoo in haar schik, dat haar prinsesje mag terugkeeren, dat het zigtbaar is sedert het invorderen van oude schuld. Aldaar zit Neeltje in zak en assche, daar hare droombeelden maar niet kunnen vervuld worden. De schoolvos te Krabbendijkc en de doctor van Rilland, hebben gespeeld voor agenten van policie. Ook hebben twee nonnetjes aldaar, zich vergrepen door dronkenschap. De Stoppel we duwe heeft hare intrede gedaan in de parochie-herberg te Borsele. De timmermans-dochter te Oudeland vliegt nu met vlasvinken, nu haar dc Vogel is ontvlogen. »lk ben nooit horendol geweest," zegt de malle Christien op de Oude Haven, maar wel luidsprekend, hoe toil ik ook verschijn op concerten of openbare plaatsen, maar zelf hand schoenen toewerpen, doe ik niet." DeAlleen- heerscher te 's Heeronhoek is gerepareerd aan zijne tong, door een buitenlander: dat het toch mag helpen. Aldaar hoort en ziet men niets dan zulke knoeiboelen, dat gekken en wijzen er o:n moeten lagchen. Opgerigt te Ovezande, een boogschutters-gilde, sterk zes man en een manken boer. »Zie zoo," zegt de schilder te Z »uu heb ik het maar eens regt naar mijn zin, nu ik in mijne groote woning ben, en nu zal ik ze wel kwasten als de boeren naar de club-sigaar zijn." Daantje Jansen zal nu vast ingescheept worden, daar het bootje reeds gearriveerd is te Noordgouwe. Een jongen boer onder Oud-Vossemeer, heeft voor één borrel twee arbeiders van zijn land ge jaagd. Het zal overal nog Russisch worden. Aangekomen op het Kamperlandsche veer, een Aap bij A. Schippers, die 22 blikken met vuil heeft opgezocht. De lachachtige mevrouw te Goes, heeft nu gepasseerde Zondag heei bedaard in de kerk gezeten; zij wil dus de publiciteit van haar naam er niet aan wagen. V erscheidenheden Re Souvereiniteit des Volks, was in 1848 het groohch klinkend woord, dat de Natiën in beweging bragt, troonen omverwierp, burgerbloed deed stroomen en alzoo groote ver woesting aanrigtle. Die den eersten stoot gaven tot die beweging waren de Franschen. Men ver plaatse zich in gedachten te Parijs, gedurende de Februarij en Maart-dagen van genoemd jaar; zie Lamartine staan, op het bordes van het Stadhuis, hoore wat hij sprak over de volks-souvereiniteit en late zijn blik weiden over de tien-, ja honderd duizenden, die daar, in 't gevoel hunner kracht, met wellust luisterden naar de dichterlijke taal, waarin hunne souvereiniteit werd geschilderd. Dan rigtte hij zijn blik en zijne gedachten op het tegenwoordige Frankrijk hij zie op Napoleon III, keizer der Franschen, en op de Montalembert en hij zal weten, wat er overbleef van de volks- souvereiniteit, die 1848 bragt en Lamartine voor den volke in dichterlijk proza bezong. Men denke aan Weenen, in dien tijd eenige dagen onder de volks-souvereiniteit, toen de studenten het roer van Staat draaiden, en dc tale Lamar- tine's na-praatten en zie nu op Frans Jozef, den keizer, die de jeugdige hand steeds aan het zwaard houdt, en bekiimme den Johannisberg, waar hij Metternich ontdekt, die, in 1848 gevlugt, nooit zou terugkomen, en die nu weder keizerlijk raadge ver is. Men herinnere zich Berlijn, toen, enkele dagen onder de volks-souvereiniteit en nu onder de sliptsle gehoorzaamheid van het militair- en policie-gezag toen met eene Volks-vertegenwoordiging, die in de volle kracht harer souvereiniteit, weigering van belasting-betaling trachtte uit te lokken nu mei eene Wetgevende magt, die den Koning Dij de gratie Gods" behoorlijke eer bewijst. Men verwijle in Hanover, waar in 1848 het volk, staande tegenover 's Konings raadsman, die hét woord wilde voeren, dezen gebood, eerst zijn hoed af Ie nemen en hem toen voorzeide, hue het wilde aangesproken worden, en denke er aan, hoe later de Vorst, te Osnabruck komende en vol gens oude gewoonte zich de sleutels der stad aan geboden ziende, die in zijn zak stak zonder een woord te spreken; hoe men vervolgens de bur gerwacht ontwapende en de Vertegenwoordiging thans met groote bedachtzaamheid spreekt en han delt, opdat zij niet door een bevel des Konings worde ontbonden. Maar genoeg. Elk die gewoon is, de gebeurte nissen des tijds oplettend gade te slaan, weet, waartoe Europa door de volks-souvereiniteit van 1848 'is gekomen. Zou dan dat jaar der beroering geen enkele goede vrucht hebben opgeleverd Gewis, en meer dan eene, die, goed bereid en op de regte wijze gebruikt, van groote waarde kon zijn voor het volk. Maar veel, dat in en na 18^8 als de verloren zoon in den huize was ge haald, werd weder uitgeleid, als zich niet goed gedragende, of er in het geheel niet behoorende. Men leerde al spoedig, dat de man gelijk had, die in 1797 schreef: Wat een brommende naam: volks-souvereiniteit! Maar wat beduidt de zaak? Stel een schatrijk man legateerde drie millioen gulden aan drie millioen menschen, tot gelijke verdeeling. Velen zouden er zijn, die niet eeris de nioeile zouden willen nemen, om hun aandeel van de testamentaire executeuren te ontvangen. Veel varkens maken de spoeling dun. Maar het aandeel van elk is ook onverdeelbaar en onver vreemdbaar is een eeuwig fideicommissair goed en moet tot op het laatste nageslacht op de Wees kamer blijven liggen. Het volk kan er alleen de vruchten van genieten. Nu, dat is ook goed, als het maar wat opbrengt en als men maar nuttig en vreedzaam geniet en gebruikt wat er is te halen. Maar ziet, men verdringt elkander, om te hebben wat er is, niet alleen, rnaar ook te verkrijgen wat er niet is. Ieder wil zijne Majesteit doen kennen en velen zijn er op uit, om anderen hun aandeel van den intrest van dit kapitaal te ontfutselen, terw ijl zij, bij de groote magt, die allen ten deele viel, niet begrijpen of begrijpen willen, hoe weinig ieder is en heeft, als hij op zich zeiven handelt. Men begrijpt niet, dat de gelegateerde schat in eene groote ijzeren geldkist huist, die niet kan geopend worden, tenzij al de participanten eenparig overeenkomen, om dien te openen eene kist, met zoo veel verschillende sloten, als er geregtigden zijn tot den schat. Volks souvereiniteitIk heb bitter tegen dat woord, als het gebruikt wordt gelijk een domme kracht. Vooreerst, omdat zij dan meest altijd verkeerd werkt en in zeer weinige gevallen nuttig is. Tot afbraak is zij overheerlijk, maar juist daarom, als er ten minste geene wonderen gebeuren, later ook ten eenemale ongeschikt om er iets meé uit te voeren. Ten tweede omdat gewoonlijk de besten onder het volk, als een dommekracht in actie is, zich schuil houden en ten derde, omdat die dommekracht zich zelve als een polypus in verscheidene dommekrachten verdeelt, die gewoonlijk tegen eikanderen in werking worden gebrngt. Ziedaar zoo vele redenen, die de souvereiniteit van het geheele volk practisch onmogelijk maken. lntusschen, kracht heerscht er altijd bij het volk, en die vertoont zich van tijd tot tijd naar buiten. Dit doel zij onder allerlei regeringsvormen en 't zijn de verstandigste koningen, regenten en repre sentanten geweest, die zoodanige kracht ten goede leidden en ten wezenlijken nutte des Yolks gebruikten die handelden als geneesheeren van het staatslig— chaam. Wenschelijk zou liet zijn als de oppêrmagt eens volks zich steeds openbaarde gelijk geregelde werkzaamheid en levenskracht in een gezond ligchaarn maar ongelukkig is gewoonlijk liet tegendeel waar. Meest altijd 'vertoont zij zich als eene koorts. Als eene koorts? Ja de 97liger had gelijk. Ook r.u is het nog zulk eene aandoening bij de Natie als zij, hoewel niet in het volle bezit van eene souvereiniteit zoo als hij bedoelde, toch geroepen wordt om gebruik te maken van een regt, dat het kostelijkste erfgoed van 1848 wordt genoemd het regt aan de burgerij gegeven om mannen te verkiezen, die waken Yoor hare staatkundige, maatschappelijke en godsdienstige belangen. Ook nu nog is het hier en daar een domme kracht die zich als oen polypus, in verscheidene dommekrachten verdeelt, die dan tegen elkander inwerken, dikwijls alleen om de Majesteit van de een of andere partij te doen uitkomen en later ook bij de Wetgevende magt den boventoon te voeren. Dat ieder toch toezie, aan trienen ?oaaruoor hij zijne verkiezings-stem, dat gedeelte der volks-sou vereiniteit, geve! Die een weinig acht slaat op personen en zaken, merkt al spoedig wie het stem- regt als dommekracht willen gebruiken tot bereiking hunner bijzondere oogmerken, en die geen moeite

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1