Maandag, 13 IHiül. •Fabriek No. 1066. Wat zit de boel nu toch schrikkelijk in de war. Nieuwstijdingen. 10e. Jaarg. I en STER Brussel. nillioen .frank voor Schnum v. d. STOLP - Philipsland 'holen Agenle ZIËRIKZEESCHË NIEUWSBODE, BEEN ABONNEERT ZICH i Ia Nederland, bg den Uitgever. Bij «11e Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij 3. QUINTUS, te Sheboygan. eveelt rich ai rs aan, tot b aar don laatsü ftCEUEN it vak behoor; ook Billards opende Veet 1 werk rekeqei KÜIJK, instraal, n.° ti( in ruiling aan, ABQNNEE3ENTS-FRIJS t VOOR BEIDE UITGAVE». ar het Kantor Ie Rotterdam ÏRG en Co: at hij gereg. Voor 3 maanden. Franco per post in Nedcrlaud Voor Noord-Amerika. Franco New-York. f 1.30. - 1,30. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zcgelregt voor iedere phatsing 33 cents. De trending der Advïrtenliën kan geschieden tot Maandag en "Woensdag, voormiddag 11 ure. bureau: ZierikïeeHoek van de SchuithavenLett. B, No. 94. Brieven en ingcronden Stukken Franco. Men heeftna het uitgevaardigd pro gramma vau het Ministerie Thorbecke: oor- deelt over onze dadenmet argus-oogen maalles nagegaan, wat van hetzelve uitging, gef Toei .'oen de Behoudsmanueu spoedig bemerkten, n dageniZit\ we/^ rigting dat Ministerie volgde, schenen len° lot vertrèl Z'J ^''stond met de Aristocraten, die deerlijk en Australië informotien I '.antoor beveell civ ielen prijs alle gemakkei bezorgt. "REGT, rijde Kerksteeg 7, No. 8 •en voor treffelijk .waal. Uittrek Wood i gedagteskend 1 sedert zevei idkoortsen t ge- kundige bchao< laatste raad' gebruiken hersteld en wel deze pillen tkau aaube» op nicuvr Igeude: f\ 3.30/~20,8( -13,83- 20, bekomen bi te Goes- te *s Hertogen^ Hollotvay's doordat Ministerie gefnuikten in hun vleugel slag gekort en geknot werden, een verhoud gemaakt Ie hebben, oin helzelve legen te werken, en, waar zij konden, in zijnen gang en doel te belemmeren. Gelukkig echter werd helzelve, inwendig slerk door manueu, als van Bos se en anderen, geschraagd door eene zelfstandige meerderheid der Kamer, door Vertegenwoordigers, wier lof en roem en naam hel geheele land doorklonk, waaron der een Auemaet, Bacliiene, van Eek, Meiman, van Hoëvel, enz., die de hefboomen geweest ijn, waardoor de Grondwet in het licht is itreden, in wier bezit wij ons mogen erheogen. En, hoe dus de oppositie knaagde eu wroetle en nijd en afguusl blies, zij kou toch niet verhinderen, dat Thorbecke een regeringssysteem volgde, waardoor laudbouw en scheepvaart, handel en industrie van dage lot dage opbloeide,- dat ieder burger deel kreeg aau gemeente-, provinciaal- en Laudsbestuur, en geen opposant was er, die niet met hooge achting den man (van Bosse) aanstaarde, door wiens talentvolle, eerlijke en getrouwe beheering de schatkist lot eene mate van welvaart? neen, van overvloed klom, als waarop dezelve sedert 1813 zich nooit heelt kunnen beroemen. Van dien kant kon dus dat Minislerie niet aangevallen, of in het slof gelreden worden. k Daartoe moest satan andere listen uitden ken, en een zaad uilstrooijen, dat spoedig en krachtig dat was het geschokt zou tieren en opwassen. Men weet, in geestelijke aangelegenheden. En, waar men dit poogde te verdedigen, daar voegde men er hij, dat ouder het Ministerie Thor becke de regten en privilegiën en souve- reinileit des konings te kort gedaan werden el1J jot e" dat hel hoofd van dat Ministerie door jder, dan 27 der Arron- li'iornpitale toglen, waarhij hij zich vorste- belledlgd hjke hulde liet toebrengen, geen ander doel had, dan ont eene Repnbliek te maken, zich zeiven als President er van te laten "e'enig'adml- benoemen en het stamhuis van Oranje te ontzetten van troon en kroon. Toen moest natuurlijk dat Ministerie vallen en de oppositie, -sterk door den blinden ijver van bekrompen geestelijkheid, zege pralen. Een ander Ministerie trad op. En wat is ;ht, daarvan nu Och, verschrikkelijke verwar- éP. G., zag r'ng openbaart er zich bij. Dezer dagen o 1 Juoij. noest in de Tweede Kamer de vraag be- ieveo franco. ,liat worden, bij gelegenheid der discussien P. de LOOZE 'vcr wfit °P bet onderwijs: of de wet, en jare 1806 uitgevaardigd, al of niet een eenig ïam geweest, uèn. i huize van op de Oude SIER. hooger beroep hij en beslissing door den Koning' toestond, indien plaatselijke of ge westelijke Besturen de oprigting weigerden van scholen der eerste klasse? Reeds in eene vroegere zitting verklaarde de Minister van Justitie, dltt hij de voor gedragen wet niet begreep. Maar nu het punt in quaeslie, hoedanig is daarmede gehandeld door het Ministerie, dat door de Aprilberoering aan het roer van slaat is ge komen? Hóé hebben zich de mannen daarin gedragen, die door die beroering op de plaats gezeten zijn, van waar zij verdrongen wer den, eu hier voren met namen genoemd, wier gemis aldaar het vaderland diep moet betreuren? Beiden toch stemden daarmede in, dat door het vorig Ministerie den Koning erkende privilegiën en regten waren ontnomen. En meu mogl dus verwachten, dat zij, aan hel Bestuur gekomen, den Kouiog alle magt zouden toekennen, welke zij hoogsldenzelven maar eenigzins konden toevoegen. Maar, alles, behalve dat. Het Ministerie beantwoordde de vraag, welke het gold, ont kennend, en betwistten mitsdien aan den Koning het regt, om in hooger beroep souve- rein ie beslissen over de al of niet oprigting van scholen der eerste klasse. En de Constilulionelen, de aanhangers van Thorbecke, de vrijzinnige, onbeschroomd voor hun beginsel en gevoelen uitkomende, hoe handelen deze? Toonen zij nu ook daarin dat zij de rigting, de lasterlijke aantijging volgen, oin den Koning zoo veel mogelijk te bekorten in zijne regten, magt en gezag? Neen, juist het tegenovergestelde. Alleen die Constilulionelen willen, dat er zou beslist worden, dat den Koning het be twiste regt van hooger beroep zou toegekend worden in de besproken zaak, en voegden er hij. dat het in een goed geordende» slaat ondenkbaar is, dat de Koning niet als Sou- verein zon mogen heslissen, wanneer men zich gegrond te beklagen heelt over daden van willekeur of partijdigheid, waaraan eene gemeente of gewest zich mogt schuldig maken. Toen kwamen er nog van twee partijen amendementen Ier tafel, zoodal de Kamer eene drieledige keuze had, om den knoop door te hakken. Maar, zie. in plaats daarvan, wat doet zij? Na meer, dan vijf uren gedelibereerd te hebbenverwerpt de Kamer de drie voor gestelde motiën en geeft daarmede nood wendig niets minder te kennen, dan dat zij er tegen is, dat den Koning bij eene wet het bedoeld regt van hooger beroep worde toegekend. Welk eene zelfstandige, homogeene Kamer! Hoe rijk aan vaste en onwrikbare beginselen! Och, dat velen met de beesten tot hun uit— braaksel terugkeereu Maar neen, dat is te triviaal. En daarom; och, trekken wij de weg geworpen schoenen toch maar weder aan, zij zijn zoo walerdigt en slerk bevonden, ook zonder waterwel! dwg«litnfr< Londen, 0 Mei. Betreffende liet verongelukken van liet setup Powhatlun, van Havre naar New- York met 200 landverhuizers, zijn thans nadere bijzonderheden bekend, Dit schip is in den naeht van den 15 April op de kust geworpen tusschen B.trnegal en Eyf Harborn. (Long Beach, New Jersey.) Een correspondent van den New-York Herald meldt daaromtrent het volgende: uïoen kapitein Jennings, van Long Beach, Zon dag avond het eerst het verongelukte schip be speurde, was het met den voorsleven naar het Zuiden gekeerd, het dek was bedekt met passa giers. terwijl de zee er over heen ging. »Het woei een storm uit het N.N.O., de golven vormden als 't ware bergen rondom het schip, en stampten, als zij ncdervielen, het schip in het zand. Den staat, waarin het vaartuig zich bevond, ziende, zond kapitein Jennings, die de reddingsmiddelen kommandeert, al de onder zijne hevelen staande mannen, in weerwil van de heerschende rukwinden, naar de magazijnen der regering, om van daar do reddingsbooten te halen. In dien tusschentijd bleef hij de bewegingen van het schip gadeslaan. »De lijd snelde heen, zonder dat de reddigsbooten kwamen, de toestand van het schip werd hoe langer hoe hagchelijker, eenige passagiers waren reeds door de golven weggerukt en in het diep verzonken. Tegen vijf ure in den avond sleepte eene onlzaggelijke golf op eenmaal honderd passagiers weg; eenigen werden opliet strand geworpen, geen hunner echter leefde nog, het waren slechts door de branding verminkte lijken. nOndertusschen had de gezagvoerder van de Powhatlan, Meijers, die het dek niet had verlaten, door middel van een scheepsroeper, zich tot ka pitein Jennings gerigt, om hem te smeeken, zich het lot aan Ie trekken van hen, die op het strand waren geworpen. Kapitein Jennings antwoordde hem, dat allen reeds bezweken waren, vóór zij liet strand bereikten en dat hulp dus overbodig was. »Tggen zeven ure bezweken de masten, bijna onmiddelijk daarop spleet het wrak in tweeën, en allen, die zich nog aan boord bevonden, werden in liet wielend diep geworpen! De zee vertoonde een oogenblik eene groote zwarte massa van men- schelijke ligchamen en overblijfselen van het schip; weldra echter was alles verdwenen! De lijken der schipbreukelingen, mannen, vrouwen en kinderen, de overblijfselen van het schip, de passagiers- en vrachtgoederen werden achtereenvolgens op de kust geworpen. Er was op de plaats, waar het schip was vergaan, geen spoor van de ramp meer te zien. »De kreten der schipbreukelingen, de wanhoop der vrouwen en kinderen, bij het zien van den naderenden dood, zonder hoop op redding, het woeden der gojven, hel loeijen van den storm, dit alles bood een hartverscheurend schouwspel aan en ver meerderde het ontzettende van de ramp. Alles is omgekomen, kapitein, bemanning, passagiers, onge veer 250 personen, niet één werd gered. En, droevige gedachte, dat alles geschiedde zonder dat men hulp heelt kunnen bieden; kapitein Jennings alleen was dóórop de gevraagde hulp wachtende, als een magteloos toeschouwer van dat verschrik kelijk ongeluk. «Eerst des Maandags morgens kwamen vier man nen van het station terug doch hunne hulp kwa.-n te laat. »Het schijnt, dat destormzooheftigwoedde.dat, toen zij zich Zondag mlt de reddingsboot op weg be gaven, twee hunner op weg omkwamen en de overigen meer dood, dan levend naar het station moesten terug keerën. Deze lieden bemoeiden zich om onder de leiding van kapitein Jenningsal het aangespoelde bijeen te zamelen. Na verloop van een uur had men twintig lijken van vróuwen in een verschrikkelijk verminkten staat gevonden. »Op vrij verren afstand van de kust vond men een man met een kind in zijne armen gekneld; men veronderstelt dat hij alleen de kust levend heeft bereikt en daarna van vermoeidheid en koude is bezweken. Het kind scheen eveneens van koude Ie zijn omgekomen. u Den geheelen Maandag heeft men doorgebragt met het bijeen zamelen van lijken men heeft alleen vrouwen en kinderen gevonden en maar één man. Dingsdags werden 22 lijken naar het dorp Manaliawkins gebragtwaar men ie in een ge bouw heeft geplaatst tot de lijkkisten gereed zouden zijn. De bewoners van het dorp hadden met de grootste bereidwilligheid hulp verleend waar zij dit konden hunne handelwijze wordt dan ook zeer geroemd. lïhntsjcfilawjjr, Berlijn 11 Mei. De Keizer van Rusland heeft den vaandrig Schegolewdie bij het bombardement van Odessa de vereenigde vloot veel schade heeft loegebragt mei de onder zijn bevel staande batterij, en haar niet eer verliet, dan nadat zij geheel in vlam stond, benoemd tot kapitein en aan die ballerij den naam van Schegolew geschonken. Berlijn, 12 Mei. Men heeft hier berigt ont vangen dat de Oostenrijksche regering aan de Russische eene nota heelt gezondenwaarbij zij uitgenoodigd wordt de Donau-vorstendommen te ontruimen; wordende, naar men zegt, verklaard, dat ingeval van weigering de langere bezetting be schouwd zou worde» als een casus belli, (oorzaak tot oorlog.) Rotterdam, 11 Mei. De vlceschhouwer M. J. van Rijn, uit Groningen heeft bij den stalhou der Schrijver aan het Haagscheveer alhier, een rund ter bezigtiging gestelddat uithoofde van zijne zwaartegrootte en fijnheid de aandacht overwaardig is. Men zal z.icll van den buitengewonen omvang van de monster queen (dus noemt men dit rund) een denkbeeld kunnen vormen, als men nagaat dat eene lijn om den buik gespannen, eene lengte blijkt te hebben van 3 ned. ellen, 2 palm en 6 duim, en die lijn van de horens tot denstaart eene ler.gte heeft van 3 eleen p. 2 d. bij eene hoogte van 1 el, 7 p., 7 d. Het dier weegt meer dan 3000 ponden en is slechts 5 jaren oud. De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van jlir. M. Salvador en S. Fongers, en daarbij den eersten veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, f 800 boete en zeven jaren ontzegging van het tutrger- schapsregl; terwijl de laatste is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, f 150 boete en vijf jaren ontzetting van het burgerschapsregl. Men verwacht, dat beiden van dit vónnis in hooger beroep zullen komen Zierikzee ,13 Mei. Men verneemt dat de za- menkomst lot de nieuwe bijbelvertaling -„.'.cpijangs te 's Hage gehouden hare belangrijke werkzaamheden, onder voorzitting van den hoogl. van Hengelin acht zittingen heeft ten einde gebragt. De vertaling des N. Vcrbonds waartoe beslo ten is, zal gegrond zijn op den gewonen griek— schen tekst waarvan niet, dan in de volstrekt noodzakelijke gevallen zal worden afgeweken. Blijk baar vaIsche le/ingen zullen daaruit verwijderd worden; maar groutere en kleinere gedeelten, die ontwijfelbaar onecht of hoogst verdacht zijn zul len als zoodanig en in de vertaling slechts aange duid en in de aanteekening nader aangewezen worden. Ook de thans gebruikelijke verdeeling ill hoofdstukken en versen zal in den regel onver anderd behouden blijven. De oude Slaten-overzetting zal in zóó verre de leiddraad der nieuwe zijn als de getrouwheid juistheid duidelijkheid of welluidendheid het niet i verbieden. De zeven bijzondere regelen in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1