Donderdag, 11 1854. 10e. Jaarg. De eerste indruk. en, Nieuwstijdingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KHOND, 1 KOOPMAN inde berigt bij eëerde Stad- dat hij als werkzaam is gebreide rela- i als buiten is, aan alle de boom. l)Iocinis«( i terwijl hij elast met de i voor feesten ur) lid zijnde Ie' can Mons jner geëerde COONING, de eerbij stad te be id heeft als MEN ABONNEERT ZICH fn Nederland, bij den Uitgever. Dij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerlka, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTSPRIJS i VOOS BEIDE UITGAVEE. Voor 8 maandenf 1.30. Franco per post in Nederland. 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco Nevr-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegetregt voor iedere plaatsing 35 cents. De tnaending der Advtrtentien kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zieriktee Hoek van de Sehuitbaven, Lett. B No. 01. Brieven en Ingezonden Stukken Franco. No. 1005. 5 111 1 S t, Ie noordzijde in de gunst WITTE. entaal Er hnngt niet zelden voor een openbaar spreker, zoo wel op den kansel, als voor de balie, niet minder voor den staatsman, dan voor een acteur, zeer veel af van den in druk, dien zijn eerste début op het publiek, promille en'! (lat het hoorde, maakte, zoo ten aanzien van de voordragt, als van de iutelleclu- eele waarde van zijn product. Janiet zelden blijft die indruk de maatslaf, waar naar hij in zijne geheele volgende loopbaan wordt geschat en beoordeeld, even als of hij in later tijd niet vatbaar ware voor toenemen en aanwas iu kennis, of voor ver- beteriug van het gene, waarom men hem bij zijne eerste optreding afkeurde of be rispte Dat oordeel men gevoelt het is dus niet altijd even juist, en moet men aan den nieuweling toegeven, wat men in den ge- oefenden een veeljarigen Dienaar niet kan verschoonen. Er is echter aan den ande- J en kant ook veel waarheid in de beoor- Bleeling en schatting van deu eersten indruk, t Afdeeling WKUNST, iet Orchest IK", (WARTS, ecies. der Leden: hap pij «Tot Tut Oefening s respectieve lersoon. plaatsen A>e- 10 cis. voor n tot 's na- en Boek han- 10 ets. per Soway De doch Ier aden in Co- >en au li den zij onder dc a doch wier el verzwakte ig. Eindelijk lerstelde haar dheid geniet. )p nieuw ;ende: 3,50 20,50 13,85- 20,05 bekomen bij jK te Axel. e 's Hertogen- Holloivay' s gd iechls. oon zich te merman te Yerwer en vraagt IZEWIA- cd loon. bij P. L. toodigdte vooral, wanneer deze zich bepaalt tot grond en leerstellingen, en van de rigting en kleur, waarnaar de eerste opl reder zich verklaart te rigten, of de vlag aankondigt, waaronder hij voortaan zal varen. Hiervan hangt vooral zeer veel af, wan neer het een staatsman geldt, die voor het eerst den volke verkondigt, naar welken kant en streek hij gezwaaid ligt. Niet het minst is dit het geval iu onze dagen, dagen van spanning, zoo ten aanzien onzer gees telijke belangen, als van ons maatschappe lijk, ualiouaal belang. Geen wonder, dat men iu ons land vooral nieuwsgierig is naar hetgeen een Minister van Financien bij zijue eerste optrede débuteert. Financien c j het is een woord van zoo vele bedutdenis, Hoiu.-''net geldt den zak van elk, die niet behoort tot de klasse der bedeelden of der directe armen, die geen offer aan 's Lands schat kist behoeven te brengen. Financien de Nederlander rilt en gruwt bij de her innering aan de onzalige te korten, vroeger door verkwisting en geldverspillingen te weeg gebragt, zoodat het destijds hodetn- looze Danaïden vat niet te stoppen, het land niet voor een staalsbaukroel te bewaren was, dan door eene vrijwillige? leeniug van 127 inillioeu gulden. Financien de natie sloeg niet zonder smart in den laalsten tijd het oog op de toevoeging van twee Miuisterien; op de ver hooging van een inillioeu voor het Depar tement van oorlog,- op de vermeerdering der reeds zeer hooge bezoldigingen onzer Ambassadeurs en Gezanten, op den aanwas van het personeel der beambten bij één der Ministerien; op de enorme sommen, toege staan aan gepensioneerden, en, behalve op nog tneer, op de voorgedragen couversiewet. De Natie zag dit uiet alleen met leede oogeu aan, maar gaf niet ondubbelzinnig te keu- ten, dat;, zij verlangde een einde gemaakt 'te zien aan. de interimaire waarneming eener zoo diep ingrijpende betrekking. De Heer van Hall of de Regering schijnt dien wenk opgevangen te hebben, bedankte denzelven voor de tijdelijke waarneming en benoemde deftnilif Ür. V'rolik. Geen wonder, dat de natie een naauw- lettend oog op dezen nieuwen staatsman slaat en gretig uitzag naar het eersle début, hetwelk van hem als zoodanig zou uitgaan. Dat début heeft dan ook werkelijk plaats gehad, en onze lezers zullen wel nieuws gierig wezeu naar deu inhoud er van: wel nu, het bestond in niets minder, dan daar in, dat het zoo veel besproken ontwerp couversiewet werd ingetrokken. En waarom? oordeelt lezers, naar den indruk dier gewigtige boodschap op grond van het begin van dit artikel omdat het hem is voorgekomen, dal, sedert de indiening van het ontwerp, de verwikkelingen iu Europa een zóó dreigend aanzien hebben erlangd, dat hel hem minder raadzaam toeschijnt, tot den voorgestelden maatregel over te gaan. Verwikkeling in Europal dat is het wachtwoord van het Ministerie. Hoe ge lukkig iu schijn voor deu nieuwen Minister! Hij kon wel niets vuriger gewenscht hebben, dau dat hij optrad in eeu tijd, waariu de Autocraat van het Noorden een' oorlog heeft aangevangen, als Beschermheer of Patroon der Grieksche 'Christenheid, en van welken oorlog zoo behendig partij wordt getrokken door Ministers van het Koningrijk der Ne derlanden. V Toen men het alleen aan het amendement van den Ex-minister Thorbecke had te danken, dat het Departement van oorlog niet voor eens en altijd verhoogd werd met de uit gave van een inillioeu gulden meer, was het wachtwoord, waarop men dat meer dere vroeg, de Russisch- Turksche quaeslie, behondens uogtans de neutraliteit, welke wij omtrent haar in acht nemeu, al verkiest uien ook hier en daar het Journal de St. Petersbourg (om die neutraliteit?) de voor keur te geven boven het Dagblad deGrondwet in de aanzienlijkste Sociëteiten van sommige Nederlandsche steden. Toen de ex-interimaire Minister de voor dragt durfde doen éener couversiewet, welke de Rapporteurs in de afdeelingeu zedenloos noemden, was het weder de genoemde oorlog, die het ontworpen plan uitlokkender, aan nemelijker en raadzamer maakte, ja, op welkeo oorlog men het welslagen met ver trouwen bouwde. Eu nu olschoon de toestand ten onzen aanzien met de Oostersche quaeslie dezelfde is, nu is die zelfde oorlog de beweegrede, waarom men dat ontwerp couversiewet verwerpt. Één van beiden, of van Hall, of Dr. Vrolik heeft den bal deerlijk misgeslageu. Is het eerste waar, dan bad Dr. Vrolik vrij wat beter début gemaakt, indien hij rond uit verklaard had, dat zijn voorganger verkeerd gekeken had, dan nu inet een argument voor den dag te komen, dat geen steek kan houden, is het waar, dan halen wij de schouders op. Dit alles in aanmerking genomen houden wij de eerste proeve van ür. Vrolik's han digheid, doorzigt en bekwaamheid voor zeer ongelukkig uitgevallen, en weinig geschikt, om vertrouwen in te boezemen voor het vervolg. Moge de uitkomst ons bedriegen en ons betere dingen doen verwachten van den man, die aan het hoofd staat der Financiën, waarbij ieder belang heeft! Nederlandsche Kolonie Sheboygan, 11 April. Voor eenige dagen bezochten wij de scheepstimmer werf in dere stad, en sloegen met belangstelling de bedrijvigheid gade, welke aldaar heerscht. Er worden minstens 100 menschen be/ig gehouden en het gebrek aan meer handeo doet zich bij iederen dag slerker gevoelen. De dagelijksche verdiensten loepen van 1,50 tot 2,50 dollars [dat is f 3,75 lot ƒ6,25] per dag. Er zijn thans vier schepen in aanbouw, twee van welke omtrent den lsten Junij zullen te water gelaten worden, wanneer met het bouwen van drie andere schepen een begin zal worden gemaakt. De scheep bouw is aanvankelijk en zal meer en meer een voorname tak van bestaan iu Sheboygan worden, en wij "herhalen derhalve de uilnooriiging, dat Hol- landsche scheepstimmerlieden niet behoeven te aar zelen herwaarts te komen, want, hun vak goed verstaande, kunnen zij verzekerd zijn, hier vast werk en goede verdiensten te zullen vinden. Haarlem 7 Mei. In de zitting van de arr. reglbank van gisteren heeft de officier van Ju stitie in de zaak van Jhr. M. Salvador en S. Fongers gerequireerd wal den eersten betreft, eene gevangenisstraf van een jaartwee geldboeten een van J 1500 en een van f 1000, en ontzetting der burgerreglen gedurende 10 jaren en tegen S. Fongers dezelfde strafbehoudens de geldboete op J 1000 te stellen. Daarop werd aan de beklaagden het woord ver leend doch de verdedigers van de beklaagden mr. A. de Pinto eu air. Haashebben verzocht eerst het woord te mogen voeren er bijvoegende, dat zij van die verdediging zouden moeten afzien, indien beklaagden verlangden het eerst het woord Ie toeren. Aan deze verzoeken voldaan zijnde hebben de verdedigers uitvoerige pleitredenen ge houden waarna ook de beklaagden het woord hebben gevoerd. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Don derdag. 's Gravenhage10 Mei. De minister Tan binnenl. 2akeu heeft, ia de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Zaturdag jl., de verzekering gegeven, dat het ontwerp voor het lager en middelbaar onderwijs zoover gevorderd is dat het binnen eenige dagen aan de beraadslagingen van den Kaad van State zal worden ooderworpen. Z. Exc. de minister van oorlog heeft goed gevonden te bepalen dat de miliciens der ligting van 1849 op 15 dezer uit de sterkte dier korpsen worden gebragt en aan heu paspoorten worden uitgereikt. Men schrijft uit Meppel Als het overal zoo druk gaat als hier met het bereiden der nieuwe soort van boter door een huismoeder te Deventerzoo men weetuitge vonden dan zal weldra de gewone boler bij velen in gebruik verliezen want niet alleen vele lieden uit de mindere klasse maar ook uit de burger klasse maken er gebruik van den ijl zij allezins beantwoord aan hetgeen daarvan is berigt. De Arnh. Ct. bevat een berigt uit Nijmegen, dat de ligchamelijke toestand van Ds, Molengraaf! in beterschap toeneemt. De algemeene deelneming over de onherstelbare wonde welke hem heeft getroffen lenigt slechts weinig het verdriet. Van het rijtuig zijn nog alleen de voorwielen, en niet de bak met de achterwielen opgevischt. De officier van justitie heeft bekend doen maken, dat voor het aanbrengen van elk der lijken van mevr. Molengraaff, van haar toontje en van mej. Drabbe f 150 premie zal worden uitbetaald. De Amsterd. Cour. heeft gemeld dat het konink lijk instituut van Wetenschappen vergaderd was, juist op't oogenblik, dat Z. lil. de koning de deur inkwam, en zoodoende getuige werd van de tentoon spreiding der geleerdheid van de geleerde Heeren. Dr. Harting had drie uiterst kleine vischjesbaarsjes of vorentjes blijft de vraag, medegebragtdie hy door kunst geteeld had en aan 't verwonderd oog der vergadering vertoonde. Dit was Ie belangrijker, daar Z. M. veel belang stelt in de piscicultuur en 'tjonge gebroed dagelijks met veel naauwletlendheid gadeslaat. Jammer slechts, dat de Amsterdamsche nu hare woorden terugneemt en bekennen moet, dat de koning in 't geheel niet in de vergadering is tegenwoordig geweest. Hoe groot wij, als echte liefhebbers van baars en snoek, van zalm en zeelt, ook zijn ingenomen met de kunstmatige voortteling der allengs vermin derde bevolking oneer rivieren, zagen wij toch liever, dat het geëerbiedigd hoofd van den staatministers wist te vinden, die toonden op de hoogie te staan van onzen tijd. Zoo als 't nu gaat, is 't waarlijk om te lagchenwij meenen om te schreijen. In een rond jaar is er niets tot stand gekomen, dan die droevige klaarwaterwetdp volslagen beginsel loosheid doemt het kabinet tot werkeloosheid; het wil niet vooruit en kan niet achteruit, niet voor waarts, omdat het eene tegen overgeslelde rigting heeft aangekondigden niet achterwaarts, omdat de natie misselijk wordt, als zij die rigting maar hoort noemen. Eene algemeene petitie, om Mr. Thorbecke excuus te verzoeken voor 't hem gedane onregt, zal ten slotte de eenige uitkomst zijn uit dezen ondragelijken toestand; want dan aanvaardt hijwelligtop nieuw het moeijelijke bewind dezer landen. Zlerlkzee 9 Mei. De gemeenteraad van Gro ningen heeft besloten, om geene verpleegkosten aan de Maatschappij van weldadigheid uit te keeren. Dit besluit heelt krachtige tegenkanting ontmoet bij den heer van Imhuff en anderen. Het voorbeeld van Amsterdam heeft er veel toe bijgedragen, dat de raad van Groningen tot ge noemd besluit kwam. Uit de welvarende provinciën Groningen en Friesland vertrekken steeds ettelijke personen naar Amerika. Uit Zuidbroek schrijft men van een kind, door eene ellendige stiefmoeder en een gewetenloos vader zóó behandeld, dat het eene herhaling zou zijn van het lijden van Caspar Hauser. De stad Odessa die nu reeds zeer vele fraaije gebouwen en ruim 72,000 inwoners waar onder zeer vele Europeanen van allerlei natiën bevat dagteekent eerst van het jaar 1796 toen keizerin Catharina 11 bevel gaf op de plaats van het vier jaren vroeger door den admiraal ltibas veroverd tartaarscli dorp Hadzjcheywaar een lurksch fort gevonden werd een nieuw etablisse ment Ie stichten hetwelk zich met ongeloofelijke snelheid uitbreidde en de stapelplaals der granen uit Zuid-en Nieuw-Rusland, Podolië enz gewor den is de voedster van een groot deel vao Eu ropa in lijden waariu elders schaarschte en ge brek heerschen. Volgens den Moniteur Unicersel zullen er twee kampen geformeerd worden het eene tusschen Mon- treuil en Saint-Omer, sterk 100,000 man en het ander bij Marseille, sterk 50,000 inao. Engeland P. DB looze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1