[jv o. 1064, Maandag, 8 Mei '1854, '10e. Jaarg. Verschil van gevoelen. ftJieuwslijdingen. TAN DF.K zal, ten esenteren >1des Haven en hoorende 2 Zeil- oopend ast2 3 wa- sn bout, irwerh. des voor- ruinissc een bijna Frap1 len, eene IJzer n Band- Tobben en onge- voor cal- rwde ka- igctwijnde stukken tken Ne- 1 Scha- ien droo mt. in de vcr- n PETnEL. op, 1ERM, en PAK- tcershaven. en KOOL- IAN. ii taal Afdeeling VKUNST" t Orchest der Leden »Tot of Oefening respectieve plaatsen be- 0 ets. voor tot 's na- n Boekhan- cts. perk sedert acht ren genezen. West-Indien mist te Bris- aau lever-en verval van ïopen aan het niet raogten ld van 700- oway en in en sterk. •p nieuw 13,50 20,50 13,85- 20,95 bekomen bij o f d p 1 a a t 's Hertogen- Holloway* s A An»- de Herv. Ootterland, se LOOZE ZIÈRIKZEESCHE NIEUWSBODE. men abonneert ZICH Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nocrd-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTSPRIJS i VOOR BEIDE UITGAVEN. Yöor 3 raaaadea....f 1.30. Franco per post. in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag. ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtenlien kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. Wij hebben vroeger op ondubbelzinnige wijze ons gevoelen geopenbaard over den Russisch-Turkscheu onzen afkeer te ken den gegeven over elksoortigtn oorlog en de meeuing geuit, dat, ua de door de Tur ken later aangenomen concessien aan de Grieken, de beweegoorzaak, om dien geesel der menschheid over de aarde te brengen, eene daad is, welke den Czaar zwaar zal vallen te verantwoorden voor God en inen- schen. En hoe meer wij dagelijks lezen, dat de onzalige gevolgen van dien wereld- strijd zich van vele zijden openbaren, des Ie inniger worden wij iu onze overtuiging bevestigd. Er zijn er echter, die daarover geheel anders denken, wier meeniug den volke met ophef wordt verkondigd in vertoogen, die juist het tegendeel van ons gevoelen prediken en die zich welligt vleijeri met den olgemeenen bijval der natie omdat de kleur van hun gewoon schrijven orthodox, Dordsch, christelijk is naar hunne meening. ïn hoe verre die vertoogen aan de opge noemde grondstellingen kunnen getoetst worden, laten wij ter beoordeeling van onze lezers over. Zeker dagblad, namelijk, beweert, dat het niet het sedert meer. dan eene halve eeuw onverpoosd nagestreefde doel van het l'e- terburgsch kabinet Is. om zijne inagt naar bet zuiden uit He breiden" en zich vast te zeilen aan de Middellandse lie zee. neen, maar dal het de revolutiegeest is, die Enge land en Frankrijk beheerscht. Rusland, zegt de Auteur, is staatkundiger, dan de Franscbe haat en nijd den volke wil diets maken, omdat Konslantinopel en de Bosphorus de slagboom moeten zijn, waardoor Rusland buiten aanraking met hatelijke, hraveerende en heerschzuchtige vol ken als Frankrijk ten-Engeland wil blijven. De Czaar, zoo luidt hel verder, is be voegd al is het dan ook zonder aanlei ding om op te treden voor de belangen der Grieksche christenheid. Dit regt heeft de Keizer aller Russen, als Souverein en zelrheerscher. Die pligt rust op hem als christenvorst. Die roeping moet irièn hem toekennen als christen, niet in naamgelijk er soort is in de Regering van Engeland of Fraukrijk, maar p.ls christen in der daad. De bewerkers van den oorlog, zijn dan ook niet anders, dan Engeland en Frankrijk, en het is het schreeuwends! onregt, zoo zij zich tegen Rusland verzetten. Zoodanig is de zienswijze der antirevo lutionaire partij nopens hel gr'oole onder werp van den dag. En het is dan ook geen wonder, dat zij van hare wijsheid de volgende twee staaltjes met dén noodigen ophef levert. illicolaas, de Groothartige, zou geen vrede van Europa verstoren, dien de te' edelmoe dige Alexander te Parijs had moeten komen sluiten. Alexander en Nicolaas, cle Russische keizers onzer eeuw. hebben de onafhanke lijkheid der Staten, de regten der Souve- reinen niet aangetast, gelijk gepeupel, dat elders Ministers-zetels of troonen heeft be slopen. De Keizers Alexander en Nicolaas hebben de onafhankelijkheid van rijken beschermd en hersteld, toen uit die paralellen van Londen en Parijs de loopgraven tegen de troonen hunner Souvereinen werden geopend, en verspieders, handlangers, verraders, ge lukzoekers, vagebonden, boeven, heidenen, zendelingen of renegaten uit die twee hoofd plaatsen, als zwermen sprinkhanen, over de volken werden uitgestort. Rusland herstelde steeds den vrede door de dapperheid zijner soldaten ten koste van zijne schatkist en hun bloei. Engeland en Frankrijk beroeren de wereld. Tiet eerste, om, ten koste der natiën, leven te geven aan zijn handel en fabrieken. Het laatste ter verzading van zijn hoogmoed, ijdelheid en valschen roem, en om zijne woelgeesten andere natiën te laten plunde ren, om niet in eigen ingewand door hen verscheurd te worden, of, om in vrede den scepter te zwaaijen, door oorlog bij anderen. Zóó staat Rusland tegen over Engeland eu Frankrijk. Ziet, zoo Russisch gezind zijn de orga- nen der antirevolutionairen, dat zij zelfs I geschiedkundige daadzaken en waarheden, die een schooljongen weet, verminken, ver dragen? neen tegenspreken. Geen wonder dan ook, dat men (zoo als gezegd wordt) in sommige steden op de sociëteiten van den eersten rang het lezen der Grondwet out- houden, maar verrast en vergast wordt op het Journal dc St. Petersburg. Zou die partij soms ook liever door den knoeidan door de milde toepassing der nationale Grondwet geregeerd worden? Men heeft meermalen de drukpers aan gevallen eu vervolgd op eene wijze, die later bleek, niet gegrond te zijn geweest. Maar bedenkt of weet do Auteur van het hier vorenstaande wel, dat er eene straf bepaald is tegen de genen, die Vorsten en Mogend heden in geschriften honen of beleedigen, met welke wij in vredelievende en vriend schappelijke betrekkingen leven? En dit zoo zijnde, zou dan de Minister van Justitie wet kwalijk handelen, met die mannen eens even duchtig op deu vinger te likken, die zoo maar stout weg schrijven, dat er in de Regering van Frankrijk en Engeland is, die alleen christenen in naam zijn, eu'dat beide Rijken de,wereld beroeren? Door wisseling van gedachten en wrij vingen komt de waarheid aan hel licht. Wij hebben nu ook getrouw medegedeeld, hoé ander'sgezindon over den oorlog tusscheu Rusland en Turkije oord celen. De onbe vooroordeelde wikke beide gronden en be- slisse dan gemuedelijk, welke zienswijze billijker, reglvaardiger, christelijker is. Iu allen gevalle zullen wij nota bonden van de J gevoelens onzer tegenpartij en zullen, welligt spoedig zien, of zij haar sijstepm volhoudt eu het Russisch kabinet den wierook der hulde blijft toozwaaijen. IPanijs, 6 Mei. Door het rapport van den admi raal Hamelio zijn eindelijk ofïicieele berigten en bijzonderheden hekend geworden nopens het bom bardement van Odessa en de gevolgen die het had. Uit bedoeld rapport van den admiraal blijkt in hoofd zaak het navolgende: Den 22sten April werden 3 Fransche en 5 Engel- sche fregatten naar Odessa gedirigeerd. Ten G 1/2 ure in den morgen van 23 April openden 4 fregatten het vuur, hetwelk van den havendam en de batterijen levendig beantwoord werd. Ten 10 ure des morgens openden ook de overige 4 fregatten liet vuur. Het generale bombardement duurde onafgebroken voort tot des namiddags ten 5 ure. Daardoor werd een brand gesticht, die den haven- dam bereikte, en waardoor een kruidmagazijn sprong. AI de maritime établissementen werden of in de asch gelegd of zwaar beschadigd. Vijftien Russi sche schepen werden in den grond geboord of verbruid. Met opzet heeft men de eigenlijke stad de koop- vaardijhaven en de zich daarin bevindende schepen van alle natiën gespaard. Onderscheidene schepen die in Odessa door Rus land teruggehouden waren hebben van de wanorde, -die tijdens het bombardement heerschte, gebruik gemaakt om uit te loopen cn het ruime sop te kiezer.. Daaronder bevonden zich twee Fransche koopvaardijschepen. Keizer Nicolaas heeft den 11/23 April te Pe tersburg het volgende manifest uitgevaardigd Bij de gratie Gods, wij, Nicolaas I enz. enz. «Aan alle onze getrouwe onderdanen doen kond en te weten Sedert den aanvang van ons geschil met de Turksche regering hebben wij aan onze getrouwe onderdanen plegtig aangekondigd dat alleen een gevoel van regtvaardigheid ons geleid heeft tot herstel der geschonden regten van de regtzinnige christen- onderdanen van de Verhevene Porie. Wij hebben niet getracht en wij trachten niet eenige overwinning te makennoch ecnige overheersching in Turkije uit te oefenen van dien aard dat zij den invloed zou overschrijden die aan Rusland, op grond der bestaande verdragen, toekomt. Reeds op dat tijdstip hebben wij van de zijde der regeringen van Frankrijk en Engeland wan trouwen ondervonden en weldra eene geheime vijandelijkheid ontdekt. Zij beijverden zich, de Porte in dwaling te brengen door onze bedoelingen in een verkeerd daglicht te plaatsen. Eindelijk hebben Engeland en Frankrijk in dit oogenblik het masker afgeworpen beschouwen ons verschil met Turkije als eene ondergeschikte zaak en zij ontveinzen het niet, dat hun gemeenschappelijk doel daarheen strekt, om Rusland te verzwakken het een deel zijner bezittingen te ontnemen en ons vaderland van het maglig standpunt waarop liet door de hand van den 'Al lei hoogste is geplaatst, te doen afdalen. Moet het regtzinnig Rusland voor zulke be dreigingen vreezen Gereed om de vermetelheid des vijands te beschamen zal het van het heilige doel, dat de Voorzienigheid het heeft aangewezen, afwijken Neen Rut land heeft God niet vergelen! Het is niet voor wereldsche belangen dat hel de wapenen heeft opgevat het strijdt voor het Christelijk geloofvoor de verdediging van zijne geloofsgenooien die door onverzoenbare vijanden worden onderdrukt. «Dat geheel dé Christenheid het dan wete, dat het gevoelen van den souverein van Rusland ook het gevóején is waardoor het gansche gezin van het Russische* volk wordt bezield cn aange dreven dat regtzinnige volk getrouw aan God BUREAU: Ziecik-seeHoek van de Sehuithaven Lett. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. en aan Zijn eenigen Zoon Jezus Christusonzen Verlosser. Het is voor het Christelijk geloof, dat wij «strijd voeren. Nobiscum Deus-quis contra nos? «Gegeven te St. Petersburg, den 11 dag van de maand April van het jaar der genade 1854, cn van onze Regering het 29ste. (get. Nicolaas.) löcvcrotfer. Door de tegenwoordige duurte der boter is dikwijls de mindere man niet in staat er gebruik van te maken. Een vernuftige moeder alhier bedroog aldus hare kinderen. Zij kookte een oort zoete melk, nadat zij er zooveel afgenomen had, om er een once tarwemeel, vermengd met 2 a 3 ranuwe eijeren, mede te beslaan, welk mengsel zij in de melk deed, waardoor eene pap ontstond, die, met bijvoeging van het noodige zout en een klontje boter, zoo zeer de kleur en smaak van boter had, dat hare huisgenooten ze bij het brood ongemerkt ah boter gebruikten. En deze boter kostte slechts 15 cent het pond. Deze économie vindt niet zonder reden veel navolging. Orad-SBcijerïasidl Mei. Gisteren hoéft hier een allertreurigst geval plaats gehad. Den laatstee der maand tnoest het kantoor van den met primo Mei naar Middelburg verplaatsten Rijks-ontvanger overgenomen worden. Daar dit kantoor zóó geheel door eenen geagreëerden klerk, die gehuwd was en elders woonde, waargenomen werd, dat zelfs de sleutels der kas onder zijne bewaring waren, wacht ten de heer controleur, enz. eenigen tijd te vergeefs op dien klerk en was hij nergens te vinden. Dit raadsel werd eindelijk verschrikkelijk opgelost door een achtergelaten briefje, waarin hij hartverscheurend afscheid neemt van zijne dierbaarste betrekkingen, met vermelding dat er circa drie duizend gulden te kort kwam aan 's Rijks kasomdat de ontvanger hem geen loon genoeg had willen geven om van te kunnen leven. Wat van den ongelukkige geworden is weet men nog niet; waarschijnlijk heeft hij zich verdronken. SIcs'ücBCC5 Mei. Naar wij vernemen zullen de miliciens van 1853, die op den 19 dezer te Middelburg moeten opkomen, om voor eenigen tijd in dienst te worden gesteld, nog dien eigen dag, en dus den 10 Mei van Middelburg afreizen naar Dordrecht en Rotterdam. Een dagblad deelt de volgende treurige ge beurtenis mede, welke onlangs in Wincosin in de vereenigde Stoten van N. Amerika, had plaats gehad: «Een pachter verkócht een koppel ossen aan een zijner naburen, ontving den prijs daarvoor in pa pieren geld, legde dit te huis op de talel neder, en keerde toen terug, om den k >per, op diens verzoek bij het in het juk brengen der ossen te helpen. Huiswaarts gekeerd, zog hij een zijner kin deren met het papier in de hand en op het punt, orn dit in den brandenden kagchel te slekcn. Door den indruk van den oogenblik overmeesterd bragt hij het kind een zoo liaiden slag toe, dat het hé- derviel en zich de hersenpan tegen den kagchel ver brijzelde. De moeder, in een naburig vertrek met het vvasschen van haar joliger kind in eene water tobbe bezig, liet dit, op het hooren van he.t ge rucht, vallen, en was, op het zien van het vrecsolïjk schouwspel, zoo zeer ontsteld', dat zij gedurende eenigen lijd aan bet jongste kind niet dacht, en dit, bij hare terugkomst, in do tobbe verdronken vond. Op het zien zijner twee op zoo rampspoedige wijze omgekomene kinderen greep de ongelukkige vader, na verloop vnn eenige oogenblikkenzijn geweer, en schoot zich door Ge hersenen." GE:U K->Av r. 5iGTE;Y. Eerstdaags zullen onder-chuiijene gemeen te-be sturen in Schouwen, voor de. genomene maatre gelen tegen het verspreiden der longziekte onder het rundvee, bekroond warden met de ei Je van de eiken kroon, wegens verdiensten, vu ir het trekken van den cirkel.dér besmelveiklaring van l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1