CONCERT, Verscheidenheden. Graanmarkt. ||i![ur<)<rHjlW te c||urtfi.j«. Middelen van Vervoer. Afvaartlijst Uit de hand te koop, Verse (V MIDDELBURG, ZIERIKZEE EN BERGEN-OP-ZOOM, AFTAART-TTREir. oon ÜUbklburg: non jüergen: MEI 1851 De Notaris C Jvan der Halen, Vocaal en Instrumentaal EENE PAAUWIIV dam, en heeft daarna een konijn bij een rammelaar gebragt. Te Rotterdam zijn '1300 manschappen werkzaam om het verblijf in gereedheid te brengen voor blaasinstrumenten voor nat en droog. De polderwerkers hebben in de oude plantage het werk gestaakt, wegens het te karig loon. Aldaar hebben er reeds per week 53 gezelschappen plaats. Ren bakker en een kommenijsman nikken ge regeld nog de rondte voor dominé Modderman, en komen maar niet in den modder. Ten gevolge van een vrouwen-oproer te Rotterdam, is de vlas- markt uitgesteld geworden. Ook door het maken van veel oproer bij de bakkers aldaar, is liet brood toch één cent afgeslagen. Vermist een hoentje uit het Paard en gevonden in den Pijl te Hellevoet. 't Heeft veler aandacht getrokken dat zekere gezelschaps-juffer te Ptverleden zondag zoo kinderachtig zat te lagchen in de kerk. Durft zij dit weder eens wagen dan zal haar naam bekend gemaakt worden. -Voor de deur van den smid tc Sell, stond op Mei-nacht een vent van stroo of het een Goliath was. Geluk daarmede de jonge dochter die hem te beurt valt. »AI is het meisje nog zoo schoon, zij krijgt toch nooit des druogers zoon/' zingen de meisjes thans te Noord- gouwe. Te Dreischor mogen de arme vrouwen geene rokken meer dragen op bun werk. In weerwil van al de duurte, geven de boeren thans G5 cents per dag voor het kiemen zetten. Met droog brood komen de menschen op het land. Te Colijnsplaat geeft iemand voor, te moeten hebben van éénen boer f Ü200 en van een anderen f 500 en er is niets van waar. Die wil alzoo betalen zonder geld. Dikke Aai te Beijerland heeft op de verkooping bij zwarte Jaapdie te Dordt uit 't logeren is geweesteen zweetje behaald van drie gulden. Indien men dit wist te Spijkenis, dan mogt hij niet te huis komen. Ook de ont vanger heeft veel gekocht, en zal nu te Middelburg gaan ontvangen doch de burgemeester blijft nog hnrgermeesleren. Terwijl velen zich verbazen over den sïependen gang van zaken in het Oosten, voor zooveel dc "Westersche mogendheden betreft, zijn er niet min der velen, die zulks toeschrijven aan de pogingen, welke nog zouden worden aangewend, om tot den vrede tc geraken. Wij gclooven, dat beide categoriën van lezers zich vergissen. Het komt ons voor, dat er even min reden bestaat om zich te verbazen over den weinigen voortgang, dien de Weslersche mogend heden tot dus ver hebben aan den dag gelegd, als er grond is, om nog, vóór het leveren van bloedige veld- en zeeslagen, op het herstel van den vrede te hopen. Rusland kan, in den toestand waarin de Oostersche quaestie zich bevindt, evenmin terug, als Frankrijk en Engeland zouden vermogen toe te geven, zonder dat het groote doel van den oorlog, zooveel mogelijk althans, ware bereikt. En niemand gewis zal ontkennen, dat, moet het doel bereikt worden, het zwaard alleen in den gegeven stand van zaken, beslissen kan. Men ontveinst zich noch in Engeland, noch in Frankrijk de groote offers, welke noodig zullen zijn, om dat doel te bereiken, en wij achten dit een gelukkig voorteeken. Immers, wil het vraag stuk, dat Europa's toekomst omvat, niet op nieuw worden \hitgesteld: de Westersche Mogendheden zullen hunne beste krachten moeten inspannen om de zaak voor goed te beslissen. In verband met dat doel beschouwen wij den tragen gang, dien, tot dus ver nog, de oorlog in het Oosten heeft en in de Raltische zee. Het is onze overtuiging, dat Rusland in Turkije slechts zoolang aanvallenderwijze zal ageren, als het weten zal alleen te staan tegenover Turken of tegenover eene blijkbaar geringe krijgsmagt der Westersche Mogendheden. Zoodra evenwel een voldoend leger van Franschen en Engelschen, dat, naar luid van alle berigten, uit de keur van Europa's krijgsbenden bestaat, op Turksch grondgebied in slagorde zal zijn geschaard, gelooven wij dat Rusland zich tot eene defensieve taktiek zal bepalen. Zoolang ook Frankrijk en Engeland geene genoegzame inagt zullen hebben te stellen tegenover de krijgsmagt van Rusland, zoolang zullen zij zich ook voor elke botsing wachten, en beletten, dat zelfs tusschen Rusland en Turkije eenige beslissende slag worde geleverd. Dit vordert evenwel, wegens afstand en plaatselijke omstandigheden, veel tijd, en het zou ons niet verwonderen, wanneeer er nog eenige we ken verliepen alvorens zonder buitengewone om standigheden gewigtige feiten Gp het oorlogstooneel in Turkije voorvielen. Dat Rusland hoogstwaarschijnlijk in het door ons opgegeven geval, defensief zal te werk gaan, schijnt met grond te mogen worden opgemaakt daaruit dat Rusland verdedigenderwijs veel meer te vreezen is dan aanvallenderwijs. Men leze de organen der Russische regeringwat zeggen zij Verbrandt onze schepen vernielt onze havens; neemt zelfsindien het mogelijk is Sebastopol of Kroonstadtdrijft ons over den Donau terug zelfs over de Prulh maar ook nadat gij dit alles zult hebben verrigtkuut gij ons tot onderhan deling niet dwingen. Wij trekken binnen onze grenzen terug en daar durft gij ons niet volgen wij dwingen u derhalve om met opoffering van groote schatten uwe legers en uwe vloten langs onze stranden en onze grenzen te houden want, zoodra gij u verwijdertrukken wij weder voor waarts en wij zullen u dus door een eindeloozen oorlog ver van uw vaderland en in ongastvrije zeeën of ziekteaanbrengende moerassen uitputten. Ten laatste zal dan op die wijs het spel toch door Rusland gewonnen worden. Deze redenering is verre van ongegrond te zijn. De openbare meening houdt zich reeds met de berekening bezig van de kansen welke zoodanige gedragslijn van Rusland zoude opleveren en al gemeen wordt de overtuiging al meer en meer gevestigd dat een krachtige oorlog niet alleen in staat zal zijn het doel waarmede de oorlog ver klaard werd, te bereiken maar dat naar duurzame middelen tot bedwang van Ruslands onverzadelijke hcerschzucht moet worden omgezien. Een Engeisch dagblad dat meermalen de mee ning der bewindslieden van Engeland uitdrukt en welks gezag uitnemend groot isheeft deze kansen berekend en de duurzame middelen aange wezen waarvan wij zoo even spraken. Wij achten het noodig de aandacht onzer lezers daarop te vestigen; omdat daaruit blijkt, dat het vraagstuk wel allezins geschikt schijnt, een Europeesch vraag stuk te worden in welks regeling ook wij staat kundig belang hebben. Rusland moet zegt het Engelsche bladsnel en afdoende geslagen worden. Men moet het zoo bepaald verzwakken dat het niet meer geducht zal zijn voor Europa's veiligheid en dat heteen maal lot binnen zijne grenzen teruggedrongen niet meer noodig zal zijn vreemde legers op de been te houden ten einde te beletten dat het verlorene herwonnen worde. Ruslands naburen moeten ver sterkt worden, opdat deze, in het vervolg, in staat zijn om Ruslandook zonder bijstand van de legers der Westersche Mogendheden in ontza te houden. Duitschland moet van Ruslands invloed worden losgemaakt en veranderd lot een afdoenden slagboom voor zijne staatkunde en Turkije moet in staat gesteld worden om zich voor het ver volg tegen Rusland staande te houden. Deze taak is niet gemakkelijk. Zie hier op wat wijs men in Engeland hare vervulling voorstelt.* Oostenrijk en Pruissen de regeringen zoowel als de volken wenschen ernstig de vermindering van de kracht en den invloed van den Noordschen kolossus die hen onophoudelijk bedreigtofschoon zij geen werkdadig deel durven nemen in de po gingen om dat doel te bereiken. Het koningrijk Polen moet dusin de eerste plaatsworden hersteld omdat het tot slagboom strekken zal tusschen hen en Rusland men wil zelfsdat Oostenrijk genegen ware om ten voordeele van dit plan Gallicie af te staan. Doch al ware dit liet geval niet. zou Rusland toch bedwongen kun nen worden door het zijne jongste veroveringen te ontrukken en aan de vorige eigenaars terug te geven. Georgië moet op nieuw verrijzen en Cir- cassië als een onafhankelijke Staat gehandhaafd worden otn Rusland voor allijd aan deze zijde van den Kaukasus te houden. Ook de Krim moet genomen Sebastopol tegen eiken prijs bestormd en de Russische vloot vernield of verstrooid worden. Bessarabië reikhalst -naar den dag der emancipatie en het geheele land zal als een man opstaan bij de eerste gevoelige nederlaag der Russische wa pensindien het op de ondersteuning der Wes tersche Mogendheden rekenen kon, Finland moet aan Zweden worden terug gegeven en de Alands- eilanden door Zweden of Engeland bezet worden. De Donau-Vorstendommen moeten van den vloek der Russische bezetting en van het Russische be schermheerschap verlost worden, ls dit alles tot stand gebragt, dan zal Rusland ophouden geducht te zijn, en weinig zal het dan deren of het al of niet den vrede zal willen sluiten. Het zal dan, in magt en invloed eene eeuw achteruit zijn ge gaan. Het zal niet langer een ernstig gevaar voor vrijheid en beschaving zijn. Oostenrijk Pruissen en de kleinere Duitsche Staten van hun zedelijken cn stoffelijken bondgenoot in hun kruistogt tegen vrijheid en verlichting beroofd, zullen dan van zelf eene nieuwe en meer heilzame baan betreden. En Turkije van den vreeselijken bedwinger verlost zal in staat zijn te toonen hoe vele elementen tot vooruitgang en ontwikkeling het bevat en wanneer ook dan blijken mogt dat zijn bestaan niet duren kan, dan althans zal Turkije's val niet komen ten voordeele van eene Mogendheid even domperig en onbeschaafd als de gevallene." Dat is het doel, dat zijn de middelen, die men aanwenden wil. Of ze aanwendbaar zijn of het doel bereikt zal worden zal de toekomst moeien leerenmaar wij ontveinzen niet, dat doel en mid delen onze sympathie wegdragen, en dat het wel slagen van den groolen strijd dien de Westersche Mogendheden hebben aangevangen in het belang der Westersche beschaving in het algemeen en in dat onzer eigene constitutionnele ontwikkeling in het bijzonder, allezins wenschelijk is. l&otterdam1 Mei. Tarwe. "Vlaamsche, Zeeuwsche, Overmaassche en Flak keesche met kleinen aanvoer, en vond iu de beste soorten als voren, de mindere tot iets liooger prijs, f<oedc kooplust. Verkocht: de puike soorten J 14.90, f 45,40, iets minder 14,30,7 14,80, mindere soort f 13,80, 14,20, afwij kende en geringe f 12,30, 13,00 naar kwaliteit. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche, en Flakkeesche met kleinen aanvoer en aan vorigen prijs verkocht, de beste partijtjes J12, J 12,30, de mindere 11,40. 11,90. Gerst blijft vraag vinden en verkocht: Vlaamsche Zeeuw sche en Flakkeesche Winter, zakmaal 0,60, 0.70; gestort /6.80, 7. Zomer zakmaal J 6 gestort ƒ6,10, 0,20, wordende de puike soorten 20 a 30 c. booger en de afwijkende 10 a 30 c, per mud lager verkocht. Meekrappen. Met weinig handel, de prijzen gelijk aan die der vorige weck. gedoken: 19 April. Eene dochter van J. v. d. Ree en H. de Jonge. 19 dito. Eene dochter van H. Bogerseu J. El sevier. Eene dochter van C. Lokker en J. J. Merlie. 20 dito. Eeu zoon van A. Juijn en E. Sande. 22 dito. Een zoon van M. Beije en R, Landman. 23 dito, Eene dochter van J. vau der Ploeg en M. Brood- man. 25 dito. Een zoon van D. H. M, de Ëruijn de Neve Moll en J. C. Boeije. overleden: 19 April. B. Logmans oud 30 jaar vrouw van J. Rossaert. 20 dito. J. H* de Vreind oud 75 jaar wed. van J. Hofman. 21 dito. P. Landman oud 3 jaar (zoon). 23 dito. J. Balje oud 58 jaar echtgenoot van J. Verhoek. MEI Tan Vlisslngen. Maand. I'smidd.l2u m. Vrijd. 5'smorg. 4» Maand. 8 7 30 Vrijd. 12 10 Maand, 15'smidd. 12 Vrijd. 19'smorg. 4» Maand. 22 8 Vrijd. 26 10 Maand. 29'smidd. 12 Tan Tlissingen. "VVoensd. 3'smorg.llum. Wocnsd.10 9 30 Woensd.17 4» Wocnsd.24 10 "VVoensd.31 'smidd. 12 1854. Tan Rotterdam* Dingsd. 2'smorg. 9u m. Zaturd. 6 9 Dingsd. 9'smidd. 12» Zaturd.13'smorg. 6» Dingsd.16 7 Zaturd.20 9 s Dingsd.23'smidd. 12 a Zaturd.27'smorg. 6 j> Dingsd.30 6 Tan Antwerpen. Dondcrd. 4'smorg. 9 u m. Dondcrd.ll 9» Donderd.18 9» Donderd.25 a 9» a ADVERTENTIEN. De Notaris D. Q. de JONGE tan der HALEN, residerende te Zierikzee, zal, ten verzoeke zijner principalen publiek presenteren te verkoopen Op Woensdag den 10 Mei 1854des voormiddags ten 10 ure, op de Nieuwe Haven en in de Meelstraat te Zierikzee: 1 Scheepssloep, met vier daarbij behoorende riemen 1 Giek4 stuks Zeilen, 2 Zeil- boomen, 1 Gaffel, eenig staand en loopend want1 Stuurrad 2 stukken Mast2 Stengen 1 Hintverboom 2 Ra's 3 wa tervaten 1 Anker. Wartel, spie en bout, 2 Davids, eenige Blokken en Ijzerwerk. Op Vrijdag den 12 Mei 1854des voor- middags ten 10 ure, op de Kaai te Bruinisse 2 Ankers3 Kettingen waaronder een bijna nieuw, lang 79 ellen 2 Trossen 1 Trap1 Watervat30 stuks diverse Dekdeclen, eene partij Steenkolenwrakhout en Ijzer circa 20,000 ned, ponden nieuw Staaf- en Band- ijzcr 3000 ned. ponden Staal en Tobben 70 stuks Gaspijpen750 ned. ponden onge twijnde Garens zoogenaamde Ketting voor cal- licots220 ned. ponden getwijnde geverwde ka toenen Garens170 ned. ponden ongetwijnde dito van vlas, 11 stukken Flanel, 9 stukken Katoen37 stukken Gaas19 stukken Ne teldoek en omstreeks 50 ned. ponden Scha penwol. Zijnde de MANUFACTUREN in eenen droo- gen en goed geconserveerden staat. Alle welke goederen zijn afkomstig van de ver gane schepen Jamaica, Diadem, Oekron en Pethbl, eene goed beklante BROODBAKKERIJ, met kompleten INVENTARIScn een PAK- z Fr V< STOOMBOOT - DIENST TUSSCHEN BENEVENS DE TUSSCHEN LIGGENDE PLAATSEN, ALS! WolphaartsdijkCatsche Veer, Sas van Goes en Gorishoek. Vrijd. 5'smorg. 4 u. m. Zaturd. 6'smorg. 4 u. 30 m» Maand. 8 6 u. 30 m. Dingsd. 9 7 u. m, residerende te Brouwershaven zal ten verzoeke van de Wed. CORNELIS PR1EMESop nader te bepalen dag in den loop der maand Meiin de Gemeente van Eikerzee in het openbaar ver koopen Een aanzienlijken BOE- It EN-INSPAN, als: ^«SPaarden Melkkneljen jong Vee Bouw- en Melkgereedschi'- pen eenige Huismeubelen en hetgeen vder ter verkoop zal worden aangeboden. Alles bil jetten breeder te omschrijven. HUIS staande en Te bevragen bij den gelegen Ie Brouwershaven. Uilgever dezes. Oliedunne STOKHOLMER- en KOOL- TEER te koop bij G. DOELEMAN. te geven door de Zangvereeniging der Afdeeling Zierikzee der Maatschappij: oTOT BEVORDERING DER TOONKUNST t welwillende medewerking van het Orchest van het Muzijkgezelschap OEFENING EN VERMAAK", ten huize van Mej. de Wed. J. Swakts, den 9 Mei 1854. Aanvang des avonds ten 7 ure precies. met Dit Concert is toegankelijk voor ieder der Leden 1." der Afdeeling Zierikzee der Maatschappij »Tot bevordering der Toonkunst." 2.' Van de Muzijkgezelschappen»Tot Oefening en Vermaak." 3.' «Kunst en Eer met twee dames, legen vertoon van de respectieve diploma's. Entrée voor het publiek f 0,99 de persoon. Op den dag der uilvoering kunnen plaatsen be sproken worden tegen betaling van 10 cis. voor iedere plaats van 's morgens half tien tot 's na middags één uur. Tekstboekjes zijn te verkrijgen bij den Boekhan delaar QUA.NJER te Zierikzeea 10 ets. perf exemplaar. Wij liebb wijze ons g i!ussisch-Tti: ,nen gegevet de meeuing ken later Grieken, de der menschl eene daad i vallen te vei schen. Er dat de onza strijd zich te inniger v\ bevestigd. Er zijn e anders den! met ophef die juist he prediken en rdgemeenen kleur van 1 Dordsclt, ch Jn hoe ver noemde gr worden, lati lezers over. Zeker das niet het set onverpoosd Be pillen van Holloway. Eene sedert acht jaren aanhoudende ^leverziekte door dezelven genezen. Eene dame genaamd Thomasonlangs uit West-Indien teruggekomenschreef aan den Goweu chimist te Bris- io!«lat zij sedert acht jaren lijdende was aan lever-cn maagkwalen en daar door een aanmerkelijk verval van krachleu ondrrvoud hetwelk haar deed wanhopen aan het herstel barer gezondheid vooral daar de geneesmiddelen haar door b-kwame mannen voorgeschreven, niet raogtcn baten. Ei'delijk nam zijnaar het voorbeeld van zoo veel andeen toevlugt tot de pillen van Holloway en in weinig «ken tijds was zij volmuakt gezond cn sterk. Dor het vermeerderd Debiet zijn de op nieuw verminderde PRIJZEN nu de volgende! Doos'sPillen van ƒ0,80 f 1,83 ƒ3,00/0,78 ƒ13 30ƒ20 80 Polis Zalf van - 0,80 - 1,88 - 3,00 - 7,03 - 13,88- 20 95 gu op franco aanvrage k Comptant te bekomen 'bn den Heer O. E. B O O N E tc Hoofdplaat J. STRAATMAN, Hoofd-depóthouder te's Hertogco- bosch alsmede te Londen, Strand 244, Holloway's tjtablissemenU Terstond een MOLENAAR S- KNECHT benoodigd van de Herv Godsdienst, bij D. VIJVERBERG te Ooiterhnd. benoodigd op Buiteniust in Bloois. TE ZIERIKZEE, TER DRUKKERIJ TAN P. oi LOOZE teiburgsch liet zuiden zetten aan maar dal hc land en Fra Rusland, dan de Fra wil diets m de Bosphoi waardoor F hatelijke, hr kenals Fr De Czaar voegd a ding on: der Griekse Dit regt Souverein c Die pligt Die roej als christen, in de Rcge maar als c De hewe ook niel-an en het is 1 zich tegen Zoodanig Intionaire werp van geen wondi volgende 'tv ophef lever Nicolaas van Europa dige Alexan sluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 2