\To. 1065. Donderdag, Mei 1854, 10e. Jaarg, utscn, Nog een woord over de Kiezers-vereeniging, ond gd» Nieuwstijdingen. MESTPUT S en lielgcetil ZIESIKZEESCHE NIEUWSBO sr Balen JACOB MOO. ali>j hebbende OBSPKIJËR, leal oinmenede, in] staande enl traai bekend,] B, n.° 189! WINKEL] en Kousen] Sebui lieven ndebeveelt Stad- r prompte en MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QDINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Ncderlaud. - 1,50. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag. ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere pliatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtentiën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de SchuithavenLett. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. eer hebben te pre-] ?LLEiV vau| linies tieh'iort PHAFF van NUMMER- P. BLAAU- van de Kei. Wijk C waarvaa wij in ons laatste nummer spraken. Wij hebben met een enkel woord aange toond, hoe weinig het programma dier ver eeniging beantwoordt aan den zin en be doeling der Grondwet, die alle burgers gelijk stelt voor de wet en geheel in strijd is met die op het kiesregt, die mede geen onderscheid maakt tusschen Israëliten, Roomschen en Protestanten. Het is dus schijnbaar overbodig te achten, nog iets over eeue vereeniging te zeggen, die zich alleen kenmerkt door gebrek aan christelijke verdraagzaamheid en eensgezindheid, en tot niets anders kan leiden, indien zij bijval vond, dan tot verbanning van eendragt en eens gezindheid die meer dan ooit eene behoefte zijn voor Nederland in den hagchelijken lijd, dien Europa beleeft, eu waarin vredelievende bejegening van den eenen burger jegens den anderen het krachtigst bolwerk kan uitmaken tegen alles, wat van buiten drei gen of treffen mogt. Maar juist om het doel, hetwelk die ver eeniging welligt poogt te bereiken, wordt het pligt, er de algerneene aandacht op te vestigen. Men weet, dat binnen kort de tijd daar is, dat eenige der Leden van de Tweede Kamer zullen uitvallen, en of herkozen wor den of plaats maken zullen voor anderen. Met het oog daarop is ongetwijfeld de bo venbedoelde kiezers-vereeniging nu reeds aangekondigd, en ieder, die van dien stempel is, uitgelokt, zich onder hare ongrondwettige banieren te scharen. Indien het nog uoodig is le herinneren, dat hel voor het welbegrepen belang des vaderlands wenschelijk is, dat de liberale partij in de Tweede Kamer zoo veel mogelijk ondersteund worde en door toevoeging van zich lief; A nieuwgekozenen te meer kracht etVuige, opdat ■uezen, Hetwelk ouder bieeden door UapiteiO] heer DixonJ tl Ion vroeger had eene ver- naanden in hot| lag weul! hij oh van Hol-j werd gene- 13. SO/"20,501 - 13,83- 20,931 bekomen bij te 's He/togen- Hol\oivayy3 1st te treden geii uw de be i de Protest, bij den' ksland. issenkerke in )e VOS, Mzi ;oed gedrag a hij CORN hare grondstellingen en beginselei."meer en meer veld winnen: met andere voorden indien men het goede en heilzame W| er_' kennen en navolgen, door het Ministerie Thorbecke te weeg gebragt, dan is het gten overtollig werk te achten, dkn volke Lij herhaling te herinneren, dat onler dat Mi nisterie de zoo lang gewenschte Grondwet op de mildst mogelijke schaal te uitvoer werd gelegd, zonder dat het ooit, 0(n jep of leed, lof of haat, goedkeuring,0f j,e_ schimping, daar van een haarbreed <\Veek- dat even daardoor- de landbouw njet minder dan de scheepvaart, de kooph^g^ niet minder dan de nijverheid toena ju bloei, wasdom en welvaart; dat de schajst werd beheerden bestuurd op eene wijze. wT. door wij alle vroegere schandelijke verkwisti. gen en verspillingen ten eene male zouden boven gekomen zijn eu zulks gepaard, niè Behoeft het gezegd of betoogd te worden, dat het te wensehen is, dat mannen van dien geest de volstrekte meerderheid in de Tweede Kamer erlangen? Zij, die van hunne kiezers-vereeniging, Roomschen, Israëliten en alle andere ge zindten, behalve de Protestantsche, uitsluiten, kunnen bij eene gezonde gevolgtrekking van het programma, waarvan zij uitgaan, niet gerekend worden van dien geest te zijn, maar schijnen veeleer gezind, in den staat eene heerschende, dat is, Protestantsche kerk in te voeren, een politiek stelsel van uitslui ting te willen doen daarstelleu, en bepaalde menschen te weren uit het medebestuur des Lands, zoo als zij zich niet schamen, dezelve uit hunne vereeniging te weren. Hier tegen te waken, te strijden, is de roeping van ieder, die het wel met het Vaderland, met den Koning meent. Alleen zij, en geen anderen, van welke godsdien stige belijdenis ook, zijn waardig, tot volks vertegenwoordigers gekozen te worden, die in de Grondwet het plegtanker zien van ons nationaal behoud, en die als te vuur en te zwaard strijden voor eene eeuwige verbau- ning van geldleeningen, onregtvaardig hoog opgevoerde belastingen, wering van burgers uit het staatsbestuur en het despotisch gezag van geld- en adel-aristocralie. Vertegenwoordigers, die door kiezers ge kozen worden van den opgegeven stempel, zullen wel weinig begeerlijk zijn. Althans wij houden hel er voor, dat het volksheil medebrengt, dat zij nooit eeue plaats ver werven in de hooge staats-vergaderingen, maar dat alleen die er zullen geroepen worden, die onafhankelijke, eerlijke, liberale strijders zijn voor de eenmaal verworven regten en vrijheden des volks, en dat alzoo de onverdraagzame voorwaarden der bedoelde kies-vereeniging schipbreuk zullen lijden op het onbevangen oordeel en de ware vaderlandsliefde van al wat liberaal en innig verknocht is aan het doorluchtig stamhuis van Oranje. voor de ontzettende uitgaven welke de Turksche regering voor liet volhouden van den oorlog moet maken. Het is niets meer dan een droppel water. De Turksche provinciën Epirus 'l'hessalië en Macedonië verkeeren in den deerniswaardigste!! toe stand. Met Griekenland zelf is het niel beter gelegen. De staat van beweging welke aldaar heerscht doet vreezen dat de Koning Olto genood zaakt zal zijn zijn rijk te verlaten zoo hij zich niet aan het hoofd van den opstand plaatst. JFtawfefiiU. P. ca LOOZ0 Londen 28 April. Te Portsmouth zijn weder twee Russische schepen als oorlogsprijzen binnen- gebragt zij kwamen uit havens aan de Middell. Zee en werden in het Kanaal buit gemaakt. Eenige der in de Oostzee aangehouden Russische koop vaarders zijn reeds op den Theems aangekomen. De berigten uit Azie stellen den toestand van het Turksche leger aan de grenzen als zeer on gunstig voor. Zoo als men weet bevat dit leger een groot aantal ongeregelde troepen welke meer na-dan voordeel aan de operatien toebrengen. Men sprak te Konstantinopel van het uitvaardigeu van een firman tegen hunne buitensporighedenmaar dit zal weinig baten. Menverzekert dat 4000 a- man wegens achterstallige betaling, geweigerd met het opbrengen van meerdere, maar mei hebben van Erzerum tegen Ivars op tc rukken, het verminderen van belastingen,- des, dat\)e gr00(e kwaal waaraan de Porte lijdtis geld- ibrek. Het afspringen van de overeenkomst be- Trlest, 30 April. De tijding van het bombar dement van Odessa wordt ihans officieel medege deeld. Er is daarbij groote schade aangerigt. Onder anderen zijn acht Russische schepen en een Oos- tenrijksch schip daarbij vernield. er aanvankelijk een groot gedeelte der V enorme staatsschuld was aTgedaan en dezelve jaarlijks met tonnen gouds zoude verminderd geworden ziju. Tfende de leening door Namik Pacha te Londen *oten brengt de Porte in de grootste verle- °eid. Wel is waar heeft Frankrijk 10 millioen v eschotenmaar wat heeft dit te beduiden Poortvliet, 30 April. Ook in deze Gemeente heeft de gewezen Beurtschipper M. de GraafT en Comp., eene konijnenfokkerij opgerigt. Ongeveer 80 Vlaamsche konijnen, van de beste soort, meest allen blaauwe, zijn reeds in doelmatige hokken geplaatst. Er worden door hem geene kosten ge spaard, om alles naar de bekende voorschriften in te riglen. Wij hopen dat de ondernemers wel inogen slagen in hunne pogingenopdat zij niet alleen voor hunne moeite en zorg belooning vinden, maar ook daardoor in de behoeften der mindere volksklasse, in vereeniging met anderen in ons Vaderland, iets mogen bijdragen, Zicrikzee 3 Mei. Het laatste nommer van het Tijdschrift voor Staathuishoudkunde en Statistiek (10de d. 2de stuk) van den heer Baron Sloet tot Oldhuis, bevat een upstel waarin de electrische telegraaf uit een staat kundig oogpunt wordt beschouwd en zijne groote voordeelen worden uiteengezet. De schrijver geeft b. v. op De steamer Brita- nia komt in Januarij 18V/ te B iston aanmet het berigt van den in Engeland, Ierland en verschei dene andere Europesche Staten heorschenden hon gersnood. Zij brengt talrijke ordets tot inkoop var koren mede. Maar te Boston is geen voorraad en de landbouwers in het binnenland van den Staat van New-York wonen te ver af, om terstond aan die navraag te voldoen. Geen nood, de electrisch telegraaf kent geen afstand. In eenige minuien zijn de landbouwers in de binnenlanden van deze voor hen gunstige omstandigheid onderrigten naau- welijks heeft het schip de haven van Boston bereikt of reeds zijn de wegen van Albany naar New-York bedekt met tallooze voertuigen, die het verlangde graan aanvoeren. Dank zij het gevleugeld vermogen van den electrischen telegraaf, ligt dien ten gevolge het graan reeds na verloop van korteren tijd in de haven, dan men voorheen noodig had, oin aan de verschillende staten de aankomst der stoomboot mede te deelen. l)e schrijver doet ook opmerken, hoe het electrische telegraafwezen van onwaardeer baar nut zijn kan bij onze rivier-correspondentie. Tonnen scbals kunnen hierdoor bespaard of gered worden, daar de onafgebrokene en onmiddelijke be kendheid met den toestand der rivieren langs hare gcheele stroombaan de middelen aan de hand geeft om, met de meeste zekerheidde meest doeltref fende maatregelen te nemen. Aan het slot slaat de schrijver een vlugtigen blik op de brievenposlerij van vroegeren tijd: welk een verschil! Nog in 1770 ontving de Amsterdamsche koopman zijne brieven van Weenen in 9 dagen, van Berlijn in 5 G dagen; nu in weinige minu ten, meldt de heer Sloet, ontvingen wij te Am sterdam meermalen antwoord uit Liverpool, Edin burgh, enz. Alléén voor het bezorgen en frankeren van een brief op den post heeft rnen vaak meer tijd noodig. Als men zulke daadzaken ziet voor oogen stellen is het hoogst verblijdend dat thans ook de noor delijks provinciën van ons land het voorregt der tele grafische gemeenschap zullen bezitten. Wij hopen, dat het bij deze gemeenschap met woorden en geschrift niet zal blijven, maar ook de gemeenschap en het vervoer voor personen en goe deren daarmede zullen verbeterd worden, 't welk als men de ontwikkeling der zuidelijke provinciën ziet, niet langer kan, noch mag vertraagd worden. Van de Oostzee heeft men vernomen, dat de Engelsche vloot zich te Elfsnappen, nabij Stockholm bevindt, en dat de vlootvoogd Napier den 25 April door den koning van Zweden in die hoofdstad ten gehoore was ontvangen. Het schijnt zeker, dat thans het grootste gedeelte van de golf van Finland van ijs is bevrijd en dat men dus de krijgeverrigtingen kan aanvangen. Zoo de ad miraal Napier ze nog niet heeft begonnen, dan rooet het ongetwijfeld daaraan worden toegeschreven, dat hij het Fransch eskader, onder bevel van den vice— admiraal Parceval Deschénes wil afwachten. Men heeft sedert den 27 April geene berigten van dat eskader vernomen. Toen had het te Deal loodsen aan boord genomen. Ten onregte is, naar het schijnt, gemeld, dat de kei zerin van Rusland, zoodra de krijgsbewegingen zouden aanvangen, Petersburg verlaten en zich naar Moskou begeven zal. Zij wil zich op het oogenblikdes gevaars noch van haren echtgenoot, noch van de grootvorsten, hare zonen, verwijderen. Zij begeeft zich naar hel kasteel van Peterhof, op korten afstand van Peters- burg, van waar men die hoofdstad, Kroonstadt en de zee kan beschouwen. Men zegt, dat de bezetting van Kroonstadt 20,000 man sterk is en die van St.-lMers- burg 100,000 man. Volgens diezelfde opgaven zou het Russische leger Ihans omstreeks 850,000 man tellen en binnen drie maanden op 1,200,000 man kunnen gebragt worden. Van dat getal var. 850,000 man be vinden zich ongeveer 200,000 in destreken van den Kaukasus en op de Aziatische grenzen van het rijk maar men gelooft, dat de rnagt, die men van het gar nizoen en van den Kaukasus zou kunnen afnemen, om een aanvallenden krijg op het Turksch gebied in A/ie te ondernemen, geen 35,000 man zou kunnen over schrijden. Men had in Rusland het ontwerp gevormd, om de afdeeling der vloot, die zich te Kroonstadt be vindt, naar de haven van Sweaborg, waar de andere afdeeling zich ophoudt, te doen vertrekken omdat laatstgemelde haven miiuier gevaarlijk geacht wordt hij den aanval van eene vijandelijke vloot dan die van Kroonstadt. Er zou te Sweaborg namelijk minder ge vaar bestaan dat de schepen in brand zouden gestoken worden. Maar de staat van de golf, tut hiertoe door het ijs bezet, heeft het niet veroorloofd, die beweging uitte voeren, terwijl de legen woordigheid van de vloot van den admiraal Napier het niet meer gedoogt, haar te volbrengen, zonder slag te leveren. Men weet. nog niet wat de Keizer thans zal bevelen, liet schijnt voort durend, dat de St.-Alandseilanden door de Russen niet zijn ontruimd. Integendeel zijn twee bataillons derwaarts gezonden om ze te versterken. Wel is het eiland Oesel, tusschen de golf van Lijfland en de golf van Finland gelegen, dour de Russen ontruimd. De Fransche MonUcur berigt, dat de Russische re gering het exequatorvan de Fransche consuls heeft ingetrokken, en dat de Fransche regering van haren kant tot denzelfden maatregel zal overgaan. gemengds: berigten. Zijne Majesteit is beschermheer geworden van de arbeiders zoodat bet vooruitzigt beslaatdat de armoede dit jaar toch geheel zal geweird worden. In Holland wordt er met ernst aan gedacht om do oude paarden te bestemmen als vleoseh voor de smalle gemeente; doch gaat dit door, dan zal er in de logementen ook wel Soep van gekookt worden. Alweder benoodigd een minister van binnenlandsche zaken als zijnde van Reencn beter geschikt voor gouverneur. Een remplacant heeft zich verkocht per pond a 17,50. Met korte broeken wordt er reeds geloopen, om het werk der verkiezingen te regelen. De mannen van April, die zien wcèr door een groenen bril. Te Texel loeren de artilleristen schielen op een oud schip. Sire heeft de toovei fluit gehooid te Amslcr-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1