RIJ, Ho. 1062, 10e. Jattrg. m. Maandag, t 1854. op: necht, Nieuwstijdingen. r Ellcmeet. mtore van e van der vim zijno 'JJS1SSE Jai, ties ig liet n Erf en lerkt n.° 5. ig, n,° 86. ie in de chterweg n het dorp. Meestoof. ISruinisse. aan Jon— D, n." 14. Jaarsec- 1854 des eld Wuon- staande in Stoelen Bedden er, Tin aanzien leen verder j killelten ME :laud, door g kan cr n Uitgever /ijii oiilvan- irtikclen [odcllen van Mutsen, enz. IK, lanstraat, 4. HS-KIE- n matigen bij Kapclle USTELDE aanslaande op welken Dirpcüe, 1aff. Achtbaar i/gouwe, zal I» nader le IJ plaats logt en wil- en voor den huddeteurs uitmuntend en vei vallen ivies te Pou- onder lievig onderinijude fvocli}» voor ras. Zij be ar echter niet i van Hollo- •tand verbe- gcuczen. Pc n de waar- •p nieuw ttndes <13,50^20,50 13.85- 20,95 bekomen bij ;en-o|)-Zoora e 's Hertogeu- I, Holloivay's Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE B3EN ABONNEERT ZICH i fa Nederland, brj den Uitgever. Bi} alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QDINTU3, te Sheboygan. ABONNEMENTS-prijs t voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf i.30, Frauco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-Amerika. Frauco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag. ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv?rtentien kan geschieden tot Maandag en "Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU; Zieriktee, Hoek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 9^. Brieven en ingezonden Stukken Franco. Een nieuw middelom van de baan gezette Staatsmannen weder In aan merking te doen komen. Jvervoege nenedc. brie- P. de LOOZE Wij kunnen zeer goed begrijpendat swiudslieden en hoog geplaatst geweest jnde personen, die voor de publieke opi- ie of voor de beslissing der tweede kamer, waar door ook, limine aanzienlijke plaats bben moeten ruimenmet leede oogeu het gebeurde nazien en gaarne elke slegenheid aangrijpenomzijdelings of gtstreeks weder van zich te doen spreken, n einde, ware bet mogelijk, in aanmerking te omen voor bet een of andere. Niet altijd ren geschikt echter zijn de middelen, die aartoe worden aangewend. Het gaat daar- lede niet zelden, als met het geluk. Elk vil dit deelachtig worden maar onhandig ijn niet zelden de pogingen, die daartoe orden aangewend. Zoo ook schijnt het den Heere Baud i'edermeijer van Rosenthal en Rijk allen oormalige Staatsmannenle gaan. Althans, ndien het waar iswat openlijk geschre- en wordt, geldt het ook hier: men kent len leenw aan den klaauw. Er is, namelijk, een genootschap opgerigt, n wel een Prolestantsch. zullende uitma len eene Itiezersvereenigingwaarvan ge- ichreven wordt, dat voornoemd drietal daaraan illes, behalve vreemd is. Die vereeniging stelt ich ten doelhet bevorderen der keuze an personen van wie men bij de noodige )ekwaamhedeu verwachten kan, dat zij eene leerlijke toepassing der beginselen in dc rond wet uitgedrukt, zullen voorstaan. Maar zij moeten zijn protestantendie het ieil van het vaderland naauw aan bet stam- uis van Oianje verbonden achten. Zie daar met regt het exungue leonem. Zie tiaar een schitterend bewijs, dal, hoezeer lie Aprilberoering door een jaar tijdsverloop de oogen der meesten geopend héfcft, die ich blindelings en door bun geschokt ge- oel hebben laten medeslepen, maar nu de illeudige illusie te regt opmerkendie zij leeft te weeg gebragttoch nog niet al len van de scheurwonde genezen zijn die tij in kerk en staat heeft geslageu. Zonder thans over de merites van Kie- ersvereenigiugen in bet algemeen te spre- en willen wij onze lezers bepalen bij eze nieuween bij de door haar ver- sischte statuten en voorwaarden. De Duderwerpelijke vordert als eeu hoofdver- Bischle: dat men protestant zij. Reeds dit êéoe woord moet elk weldenkende in den lande van die vereeniging een afschuw doen hebben. Het is niet genoegdat men christen zijneenmen moet lot eene bepaalde afdeeling der Christenheid belmoren, of men wordt niet waardig gekeurdin dat genootschap opgenomen te worden. Geen Roomschen geen Remonstrautengeeu Mennouiten geen Israëliten geen van al len, die niet kerkelijk orthodox, niet Dordtsch of Synodaal zijn, mogen in die heilige ver eeniging van kiezers toegelaten worden. Zie, dat is eene heerlijke vrucht der be ruchte Aprilbeweging!! Dat is een schoon uitwerksel van christelijke liefde en ver draagzaamheid waardig der verlichting van de lüde eeuw; waardig der mannen, die op eens eene scheuring lusschen burgers en burgers hebben daargesteld door geeu jaren tijdsverloop te helen! Wat zouden de drie voorvechters dier kiezersvereeniging (aangenomen dat het openbaar vermelde waarheid behelst omtrent personen en inrigting) zeggen wanneer er van wage Roomschen of Remonstranten eene gelijke vereeniging werd opgerigtwaarbij bepaald werd als eene eerste voorwaarde dat Protestanten er geen deel aan mogten nemen omdat want dit ligt in die uit sluiting opgesloten omdat de deelnemers liet heil van het vaderland naauw moeten verbonden achten aan het stamhuis van Oranje? Maar achten de Roomschen en Israëliten dit dan niet, of althans in veel minderen graad, dan die o;ooai! staatsmannen3 Wel hebben wij nooit iets schitterends van de iritellecluële zijde van de Heeren Baud en Rosenthal gezien noch verwacht; maar dat zij zóó dom zulke blinde ijveraars voor hun geloof zouden zijn, dat zij zulk een ongrondwettig programma liebhen durven uitgevendat is toch nog beneden mijne schatting. Letterlijk toch is dat programma onzin. De leden toch moeten verklaren, dus luidt art. I, dat zij eene eeilijke toepassing der grondwet zullen voorstaan. Maar maakt die grondwet ook onderscheid lusschen Roomsch en Onroomsch? Of betalen de Roouisclien minder lasten dan de Protestanten? Romen bun minder maatschappelijke en burgerlijke reglen toe dan leden van andere gezindten Is dat niet een openbaar hatelijk gedrag tegenover onderdanen van hetzelfde Koning rijk? Is dat gedrag anders, dan opzettelijk scheuring en verwijdering te weeg te bren gen in een tijd, waarin liet meer, dan ooit behoefte en noodig is, eendragt le bevor deren Herinnert de Heer van Rosenthal zich niet meer bet randschrift, eendragt maakt magt? en weet hij niet, dat hel Stamhuis van Oranje ten allen tijde daardoor juist op bel naauwst aan liet volk van Nederland is verbonden geweest, en dat dat stamhuis in 1813 daardoor alleen op nieuw aan het bewind gekomen is? Nederlandsche Kolonie SSieboygan, 28 Maart. Het is opmerkelijk, dat bij de beslaande schaarschte van Hollandsche predikanten in de Vereenigde Sla- ten, er niet meer leeraren uit Nederland herwaarts komen. Men meent met zekerheid te wetendat er dringende behoefte gevoeld wordt aan dienst knechten des Heeren in dit land en er gelegen heid bestaat tot het plaatsen van eenen goeden leeraar te Waupun, Fond du Lac County, Wis; te Chicago, in Illinois; te Grand Rapids, Kalo- mazoo en Overijssel, in Michigan; om niet te ge wagen van andere plaatsen terwijl er zich op dit oogenblik slechts één predikant (ds. Gardinier) zon der vaste standplaats in de Ver. Staten bevindt. Hoe kan dus in de behoefte voorzien worden, an ders dan door emigratie Hollandsche dienstmeiden en scheeptimmer- lieden zijn hier zeer in trek. Van de eerste denkt men eerstdaags eene scheepslading te ontbieden om aan de vele aanvragen te voldoen. De toeneming der bevolking der steden in N. Amerika is verbazend. In 17G0 waren er slechts drie steden, die meer dan 20 duizend inwoners hadden, thans zijn er 7 die boven de 100 duizend zielen lellen. In 1793 had New-York 33 duizend inwoners en thans telt het met zijne voorsteden, 630 duizend. Philadelphia had eene bevolking van 43 duizend, thans van 409 duizend zielen. Opmerkelijk vooral onder deze jonge steden is Cincinatie. In 1830 telde het 30 duizend inwoners. y> 1840 46 1830 116 De oorzaak dezer verbazende opkomst ligt voor- j namelijk in ééne industrie, de bereiding van var- kenvleesch; wat spekproductie aangaat, is Cincinnatie de eerste stad der wereld. Telkens ziet men aldaar in de nieuwsbladen aanvragen van den'volgenden of soortgelijken in houd «Worden onmiddelijk begeerd 4000 vette varkens.» «Te koop worden aangeboden: 2000 vaten best varkensvleesch. Men kan niet door oe straten of omstreken der stad wandelen of men ontmoet geheele troepen van toegeëigende of ontoegeëigende varkens. Men zegt, dat deze uitgebreide spekhandel om streeks 1833 begon toen de bevolking voor een groot gedeelte uit Duitschers bestond. Enkelen begonnen de hammen en zijden spek te zouten anderen bedachten dat de wangen of overige gedeelten wel aftrek zouden vinden en weer anderen zetten worstfabrieken op; terwijl de slagters bereid waren om de dieren voor niet te slagten, indien zij de borstels en het haar konden bekomen. Een Franschman kwam en zette eene borstelfa- briek op, waartoe lnj geregeld al dat haar opkocht; een ander verzamelde het fijne haar, reinigde het en gebruikte het, om matrassen te vullen toen kwam een renzelfabriekant; nieuwe machines wer den uitgevondenom een soort van olie uit de reuzel le persen; (op de Londensche tentoonstelling waren er zeer schoone monsters daarvan aanwezig) en hetgeen na deze uitpersing der olie overbleef, werd de grondstof van eene uitgebreide fabriek van Stearine kaarsen. Bij al dat inmaken en op nieuw exploiteren van het varken, nam het stadje gedurig toe, maar stroo men bloeds vulden de straten bij deze vreedzame slagting, want niet alles kon tot bloedbeuling wor den verbruikt. Van daar een bezwaar voor reioheid en gezondheid; doch een scheikundige wist partij te trekken van de massa grondstof, alzoo voor niet te bekomen; i'Ü verkreeg twee vliegen in ééne klap, door het bloed op le zamelen, de stad en de lucht werden gereinigd, en, ten andere bereidde Ij ij een Chemisch praeparaat uit dat bloed. Weldra verrees eene uitgestrekte fabriek tot dat doel; en met dat al was Cincinnati toegenomen van 10,000 tol 116,000 inwoners, waarvan vele, ouder dan de stad zelvehare geheele geschiedenis als oogge tuigen kunnen verhalen. Zoo ziet men somtijds een belangrijke tak van industrie zich op eene plaats vestigen en tot ver hulling en verrijking daarvan dienen alleen door dat eene of eenige weinige ondernemende personen zich op zoodanige tak van industrie in zoodanige plaats toeleggen; want niettegenstaande Noord-Ame rika zeer rijk in varkens is zijnde er circa twee maal zooveel varkens als inwoners, namelijk p. m. 1700 varkens op elke duizend inwoners, is er echter geen stad waar zich de industrie en den handel in varkensvleesch zoo heeft gevestigd en op dien trap is gekomen als te Cincinnatie. Weenen27 April. De Russen hebben zich van hunne positie van Kalefat teruggetrokken. Zij zullen Klein-Walachye geheel ontruimen ten ein de iedere botsing met Oostenrijk te vermijden. Vari Kiajowa zijn 1000 wagens vertrokken welke oorlogsvoorraad van daar naar Bucharest overbragten. BoUkum 24 April. Een onbekende heeft eergisteren duizend gutden geschonken aan de di aconie-kas tot hot oprigten van een fonds voor buitengewone bedeelingen aan brave en behoeftige ledematen dezer gemeente, en eene tweede som van duizend gulden ten voordeele der kerkvoogdij- beurs alhier. Men meldt uit Ommen dat de wethouders en eenige leden van den Raad daar nu en dan door brandbrieven bedreigd worden met het in brand steken hunner huizen het wegmaaijen van hun koorn en het dooden van hun vee in de weide wanneer zij hunne betrekking niet neder- leggen. Men heeft bij hen ook reeds de glasrui ten ingeslagen. Kijmegen 26 April. Een ijzingwekkend voor val Iteelt hier gisteren avond plaats gehad. De heer Molengraaf! emeritus predikantalhier woon achtig was met zijne gansche familie bestaande uit echtgenoot twee kinderen benevens eene gouvernante, in een huurrijtuig naar Arnhem ge weest en kwam omstreeks 11 ure van daar terug. Met de gierbrug overgezet zijndeverliet deze onmiddelijk den wal, om de pustkar af te halen liet paatd van het rijtuig trok intusschen zijne vracht laugs het vak tegen den oprid voort en had bijna de hoogte der kadewa! bereikttoen eensklaps de borstriem brak liet paard bleef staan, maar liet rijtuig met al wat hel bevatte, ging ach teruit en stortte in de rivier de Waal. De voerman was bij tijds van den bok gegaan, de predikant is door bet portier gered maar de overigen zijn on gelukkig in den stroom omgekomen. Verschrikkelijk lot voor een man en vader, wien in een oogenblik. alles, wat hem op aarde dierbaar is, ontzinkt! Hij moet dan ook op dit oogenblik in een zeer bedenkelijken toestand verkeeren. Een der kinderen, een meisje, heeft men met een der kussens, welke het in hare armen gekneld hield beneden den mond der oude haven opgevischt; voor het opspo ren der overigen en het rijtuig zijn tot dusverre vergeefsche pogingen aangewend. >s Sraveniiage27 April. Heden heeft het Prov. Gercgtshot in Zuidholland, kamer van straf zaken onder het presidium van den voorzitter Mr. J. A. Philipse uitspraak gedaan in de zaak van E. van Merkom stoelenmaker te Gorinchem, en zijne huisvrouw E. A. Eikarl, beschuldigd, de eerste van moedwillige brandstichting in een gebouw de tweede van medepligtigheid daaraan. Het Hof heeft na ontwikkeling der daadzaken gebleken zoo uit bekentenis, als verklaringen van getuigen den eersten besch. schuldig verklaard aan de misdaad, hem ten laste gelegd. Wat de tweede besch. betreftheeft het hof overwogen dat wel gebleken is, dat zij reeds lang te voren bekend was met het voornemen haars mans, om ten einde zich uit zijne geldelijke ongelegenheid le redden, den brand te steken in zijne woning, met het doel, om daardoor in het bezit te komen der assurantie-penningen doch dat niettemin niet gebleken is van eenige daad, door haar2e. be schuldigde zullende zijn gepleegd, welke kon strek ken om den brand te doen ontstaan of haren man te hebben geholpen en bijgestaan in eenige daad, om dien brand te doen voorbereiden of gelukken dat dus het feit der 2e. besch., door, met het misdadig voornemen haars mans bekend, niets te hebben aangewend, om hem daarvan af te brengen hoe laakbaar ook uit een zedelijk oogpunt, echter in den zin der wet niet daarstelt mede-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1