ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 1058, Donderdag, 15 April 1854. 10e. Jaarg. raad. oop, BERIGT. Nieuwstijdingen. HT, JIT erlijke partij »u<ïcrs-Ge- cconserveerde ten. PLAATS, 90DSAK- el een daarbij slaande en unnende des op gevestigd dezes. Uric- >B VERSE- Cz. Laud- binneu de ekend, dat :rkoopen Jemelen zoo met inbegrip ede door, het overige LANDEN of 40 oude n. Iemand, zich per- HEKEN de eene is irden. Te BERGING erlangen van >in er een Adres bij iltzee. KEN ABONNEERT ZICH ta Nederlaud, bij deu Uitgever. Bi] alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Iu Noord-Araerika, bij 3. QU'INTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRX JS t VOOR BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden.t.3ö. Franco per post in Nederland- 1,50. Voor Nooid-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cent*. De inzending der Adv?rten(iën Kan geschieden tot Maandag en Woeusdag, voormiddag 11 uie. BUREAU: Zieiikzee Hoek van de SciiuithaveoLett. By No. 1)4. Brieven en ingezonden Stukken Franco. Door het invallend Paaschfeest zal de uitgave van dit Dlad op aanstaanden Maandag den l!'"1 dezer, geen plaats hebben. uithoofde den Vrijdag, den worden nwershavcnt een onfeilbaar el uit cenen >ago Indian den professor ie plii^t jegens eencr gevaar- gentzing door fen gevolge den loop van onder en doch mijn re pillen te tijds radicaal nieuw /rt.'i.50/"20,50 13.85- 20,05 bekomen bij ;en-op-Zoom 's Hertog Hollorvays »de Hoop kan aan Londen, 7 April. In de Kamer der Lords heeft de graaf v. Aberdeen heden ge/egd dat de aartsbisschop van Canterbury den 26iten deier maand heeft vastgesteld lot het opzenden der open bare gebeden voor het geluk der Britsche wapenen in den Turkschen oorlog. De aanwerving van vrijwilligers voor de Britsche landmagt vordert niet naar wenseh. Het departement van oorlog heeft den 5den dezer eene circulaire uitgevaardigd strekkende om degenen die onder de burgertnilitic dienst genomen hebben, uit te lokkenom tot het staande leger over te gaan zullende zij het handgeld van 10 shilling hetwelk zij bij het intreden in de bu;germililie ontvangen hij den overgang niet behoeven terug te geven. Ierland levert thans veel minder viij- willigers voor het Britsche leger dan vroeger, terwijl de landverhuizing uit Ierland naar overzeesche streken steeds aanhoudt, en met den aanvang des voorjaars telfs nog to.enee.nt. De berigteo uit New-York loojien tol 28 Maart. In het congres te Washing.on was niets voorge vallen. De bekende Ier Joh i Mitchell had eene heftige proclamatie aan de leren ui'gevaardigd; hij sommeert hen allen als één man op te staan er» Canada aan de magt der Engelschen te ontrukken. In den loop van twee weken hebben 240 per sonen in de Vereenigde Staten door stoomboot- ongelukken den dood gevonden. Londen, 7 April. De. toevoer van'vreemde Tarwe en Meel blijft overvloedig doch van ander graan onbeduidend, lui. Tarwe moet bij gemis aan nieuwen toevoer nominaal hetzelfde als II. Maandag beschouwd worden koopers van vreemde wilden geene zaken doendan wanneer 2 sh. prijsverlaging werd toegestaan daar echter de houders niet hierin wilden treden bleef de omzet hoogst onbeduidend. ÜAECMT sh 19 jam tweeden brieven, es. ei gevraagd, r. Smid t< U. rs met 1, KI.EEK otestanlsclu of in per I. aankomend enst. Adre LOOFF DB LOOZf Wcenen, 9 April. Heden is het nieuwe protocol der vier mogendheden onderteekend, waarbij ver klaard wordtdat tusschen alle de meest volmaakte overeenstemming betreffende de Oostersche kwestie bestaat, namelijk: integriteit van het Turksche grondgebied, ontruiming der Donau-Vorstendommen door de Bussen gemeenschapjielijke afspraak bij alle besluiten en verbetering van het lot der Chris tenen in Turkije. Hamburg 7 April. Heden middag is alhier eeu Euftelsch koerier aaugekoineii die zich met den meesteu spoed langs deze stad roet bijzondere spoortreinen naar Lubeck moest begevenwaar hij door middel vau den telegraaf de stoomboot had doen ophouden die vau Travejnunde naar Kopenhage moet vertrekken. Die bode was niet van vredelieven Ien aard. I-Iij is overbrenger van zeer gewigtige depêches van de Engelsche regering waarbij aan deu admiraal Napier word» bevolen om de vijandelijkheden in de Oostzee onmiddellijk aan te vangen immers zoo streug mogelijk als hel jaargetijde in die zee zal veroorloven. Men schrijft, «lat dringend bevel vooral toe aan de geruchten die sedert de komst van deu her tog George van Mecklcf.burg-SUctilz te Berlijn in omloop waren gebragten waaraan men een ciude meende te moeten maken. De moeijelijkhedeu die ontstaan zijn over het voor- tien der Britsche vlootvnu uoodige behoeften zijn niet opgeheven. Denemarken heeft gesclireveu verbiudtcni6seu |net Rusland aangegaau en gewillige pligleu jegens dat land te vervullen. Het kan de eersteri niet vergeten I zonder de hand af te slaan die het iu 1818 zoo kracht- dadig heeft beschermd. De twee duilsche hertogdommen Sieeswijk-Holsteiu zijn en blijven voor Deuccuarkeu eene bloedende woude. Berlijn8 April. Uit Liverpool wordt aart de Oostzee Ztggemeld, dal de Seehandlung or ders had gegeven out voor de Pruissische regering zout Ie laden, inaar daartoe schepen, onder vreemde vlaggen varende, te kiezen een Hollandsch schip was tot 27 s. 6 d. een Amerikaariscl) zelfs tot 40 s. bevrachtterwijl men Pruissische schepen lot 15 s. van de hand wees. Dit berigt heeft hier een hougst ongunsligen indruk gemaakt. Zierlkzee9 April. De N. Pr. Zeitung hetzeltde blad hetwelk het eerst de zoogenaamde vredelievende voorstellen van den Keizer van Rus land deed kennen heeft thans gemeld dat deze voorstellen door Engeland verworpen zijn. Dit kan geene verwonde, ing baren en het zelfde besluit ziet men van de Fransche regering te genioet. Gelijk men zich herinnert, hebben wij reeds van deu aanvang af te kennen gegeven dat deze po ging lot eene vredelievende schikking niet als ernstig gemeend kon beschouwd worden. Een ander berigt uit Berlijn meldt dat de Hertog van Mec klenburg den 5,Jen ii3ar Petersburg was terugge keerd met een eigenhandige» blief van de» Koning van Pruissen aan den Keizer Van Rusland. Nog een ander berigt uit Bellijn ineldl dat de nii- nisler-president officieel heeft medegedeeld dat de Pruissische gezant le Weenen den Oden April deu last heeft ontvangen een onlangs door de gezanten vati Engeland Frankrijk Oostenrijk eu Pruissen vastgesteld protocol le onderteekeuen waarbij ver klaard wordt dal de vier mogendheden zich geheel houden aan de wijze van de Oostersche kwestie te beschouwen welke in de protocollen der Wee- iier-conferentie voorkomt. Wat de beriglen van het tooneel des oorlogs betreft, meldt eene telegrafische de| èehe uil Mar seille dat de Russen de vijandelijkheden tegen Frankrijk en Engeland begonnen hebben. Zij hadden namelijk drie koopvaardijschepen bij de Sulina— monding bes einde» waarvan er een ui deu grond geboord was. Wat zullen nu de vereenigde eskaders doen? Volgens de zelfde telegrafische berigten be vonden dezo zich te Kavarua eene haven in Bul- gaiije, niet ver van de Suhna-moiidiiig. Ofschoon deze haven een uitmuntend obseivatiepuiil is kunnen de vereenigde eskaders zich thans niet meer alleen lot observeren bepalen. Men wil dan ook, dat zij Odessa zullen gaan bombarderen alwaar verscheidene koopvaardijschepen liggen welke met graan geladen zijn. Tot dusverre evenwel is dit slechts een gerucht. Wat de Russi.-che vloot be treft weet men nog altijd niet juist waar zij zich bevindt. De bijzondere berigten blijven mel den, dat zij in de Zwarte Zee kruist, terwijl de Engelsche ministers in het parlement zoo als men weel verklaard lu-hbeii dat zij Sebastopui niet verlaten heeft. Hel is echter stellig dat een paar fregatten bij de Aziatische kusten der Zwarte Zee een negental Russische stoombouteii te» geleide van troepeiitiansporteu hebben ontmoet welke echter dadelijk de wijk genomen hebben binnen de havens der kust bij de ontdekking der vereenigde eskaders. Ook weten wij thans dat het berigt alsof deze beide fregatten forten der Circassiers hadden be schoten ongegrond is. Integendeel hadden deze fregatten een gedeelte der bemanning bij het fort Psltad dat door de Russen verlaten maar door de Circassiers geplunderd wasaan land gezet c» waren zeer goed ontvangen door de Circassiers. Bij hun vertrek waren zij door deze niet gejuich begroet. Tevens meldden deze laatste» dal Scha- royl in hel zuiden van Circassie alom de bevolking tegen de Russen opzette. Van een anderen kant welen wij dat Schamyl eene deputatie naar Kon- stautinopel had gezonden. Men meldt, dat de Perzische gezant aan de Porie het bepaalde besluit zijner regering heeft aangekondigd, om strikt onzijdig te blijven in den oorlog tusschen Rusland en Turkije. Deze officiële veiklaring is van het hoogste gewigt voor Turkije. Van eene geloofwaardige zijde woidt verzekerd dat Ruslandna zich te vergeels tol Engeland ge wend te hebben met zijn verdeelingsplan van de nalatenschap van den op het uiterst liggende» man (Turkije), met een ander plan te Parijs voor den dag gekomen is waarbij aan Keizer Napoleon, voor hel geval dat deze daarmede instemde, niet alleen de Pruisische Rijn-provincien maar ook aaneen sluiting der beide Bourbonstakkeu niet te ondersteunen en geen hinderpaal hoegenaamd in den weg le leggen aan de dwangmaatregelen welke legen de fusioiiislen moglen aangewend worden. Nadat deze voorslagen le Parijs schipbreuk geleden hadden, was daarvan te Brussel iels hekend geworden, waarop de Koning der Belgen een andereu weg van staatkunde was ingeslagendie tot eene opregte overeenstem ming met Frankrijk gevoerd en de wisseling van bezoeken tusschen de leden der Napoleontische dynas tie en die van het huis Koburg le weeg gebragt had. Uil Hamburg meldt men, dat het gehoor het welk de admiraal Napier hij den Koning van Dene marken gehad heeft voornamelijk ten doel had orn eenige schikkingen te maken betreffende hel innemen van leeflogt voor zijne vloot iu de Deensche havens. Denemarken schijnt te vreezendat Rusland daarin eene schending van het uiizijtlighcidsbeginsel zie, Men weet nog niet of in hel bedoelde gehoor de Koning de bij den Britsche» admiraal beslaande bezwaren uit den weg heeft geruimd. Een telegrafisch berigt uit Weenen dat allezins bevestiging vereiscllt meldt, dal een korps van 40,000 Oostenrijkers naar Turkije is getrokken, iu derigting van het Balkan-gebergte. Volgens een de|ièche uit Straalsund van 1 April, was het geschut der Engelsche Oostzeevloot in de rigling van B.irhoeff gehoord. Een brief uit Galatz van 23 Maart meldt dat een met 2000 quarters graan beladen Engelsch vaartuig door de batterijen in de nabijheid van Saxsa is in den grond geboord ten ge.olge van de onvourzigtigheid des kapiteinsom gedurende de kanonnade lussohen twee vuren door le zeilen. Van de Italiaansche grenzen dd. 4 April wordt gemeld dat de Sardinische regering voortgaat niet aitillene naar Alessandrie eri Genua le zenden dat men ouk te Napels ijverig bezig is met maritime kiijgsloeiustiiigen en dat een onlangs nieuw ge bouwd linieschip met den meest mogelijke» spoed te Caslellamare wordt gereed gemaakt. Alle Na- pelsche oorlog-stooui- en zeilvaartuigen worden van aiuunilie voorzien. De Russische regering heeft alle vervoer van granen van het binnenland naar Odessa verboden. Zij wcnscht niet dat ingeval de stad in brand gestoken wordt zich een grooter hoeveelheid koren in die groole verzauielingsplaals lievinde. De hoe veelheid koren te Odessa bedraagt Ihans 700,000 schwerds, daaronder begrepen de ladingen welke de overlieden hebben doen ontschepen van de vaartuigen, die op hun vertrek stonden. Ten einde gedeeltelijk de kooplieden schadeloos te stellen heeft de Regering toegezegd voor hare rekening al de ladingen aan le koo|icn waarvan de ver zending door haar is belet. De eerste soort graan is 6 roebels in prijs gedaald. Ten gevolge der gunstige berigten in de provincie Groningen va» familiënen vrienden uit Noord-Ame rika ontvangen gaan er weder vele onzer gewest- geiioolen den vaderlaiidschen grond verlaten. In een' brief voor eenige dagen le Ulrum ontvangen, werd geschreven: Wij verheugen ons nog steeds in de Vereenigde Slaton van N.-Amerika te zijn. Het werkvolk heeft het hier veel beter, dan in Nederlaud worden meer nienschelijk behandeld en wij verdienen hier goed geld, Te Chicago zag ik voor eenige dagen mijne landgenooteu bij de Ame rikanen aan eene welvoorziene en met een kleed overdekte tafel schikken waarop overvloed vau keu- rige spijzen spek envleesch, zoowel gebraden als gekookt, den aanzittenden opgedischt werd, wien een gloed van vergenoegdheid op hun gelaat lag; men kon in niets bespeuren, dat zij dienstbaar waren. Geld en ruimte van dierlijke sjiijs verzoet den arbeid 1 Vrouwelijke en mannelijke dienstboden worden hier vriendelijk en minzaam, eveneens als huisgenooten, behandeld en de zieken liefderijk ver zorgd en opgepast. a Velen onzer vroeger arme boerenarbeiders hebben hier zelve huis en land, eene koe en pluimvee, spek van eigen genieste varkens, melk boter eu eijeren. Elk heeft zijne bijzondere behoeften, en waar n.en spek vleesctl en uitmuntend wittebrooa heeft, zoo als dit hier het geval is, daar is de arbeidsman inderdaad gelukkig dour iu de nood zakelijkste levensbehoeften te kunnen voorzien. »Het heeft ons zwaar gevallen u en ons vader land te verlaten doch als wij aan den soberen kost in Holland terugdenken, waar het ons aan geiioeg'.ame verdiensten ontbrak, om het volstrekt noodzakelijke aan te konpen, dan hebben wij hier alle reden van dankbaarheid aan den liefderjjkeu God, die ons heeft uitgeleid naar eeir meer ge zegend land en wij wenschen, dat ook gij en meer andere landgenooteu dien zegen met ons zult mogen deelen, door herw aarts over te kom en.' GEMENGDE BEUIGTEN. Tc Londen is er in de kerken een begin ge maakt met bidden voor liet welslagen van deu oorlog. Hut zelfde heeft plaats in Rusland, zoo dat bidden hier van geen nut kan zijn, maar wel goed mikken met grof geschut. In de Oostzee is het oorlogs-tOoneel reeds geopend, doch wanneer het gesloten zal worden, is onbekend. Uit Duilsch- land vlugten duizende jongelingen, uit vrees van in een soldatenpak gestoken te worden. De Eerste Kamer heeft de verinniging voor oorlog goedgekeurd, met gejuich. Ook hebben wij een Vrolili minister voor de geldmiddelen. Het hoofd-deksel voor de infanterie zal vervangen worden door nieuwe. Er is dus wtér geld le veel. De goede Vrydag heeft reeds verwarring gemaakt op veie plaatsen in de marktdagen, eu zal nog schade veroorzaken iu veler beurzen. Te Rolleidam zal er op witten Donderdag gefou- lageerd moeten worden voor goeden Vrijdag, wil inen dien dag met vasten niet doorbrengen. »Het gebed is verhoord," zegt Frans, hoe veel oude knieën er ook voor zijn gebogen. Mietje te Abbenbrock wil haar kind niet laten doo|icn voor dat zij er nog een heeft, dan gaat het zameii. Aldaar heeft een storm een schouw wel 20 voel doen wegwaaijen. 0 4 heeft eene vrouw aldaar, bij haar huurman een droom uitgelegd, in haar nachtgewaad. De smid te R. die voor eenige weken een hoefje heeft georven, loopt nu zoo dikwijls naar eene vare koe, dat zijne melkkoe nog horendol zal worden. De heer L. op de Kaatsheuvel, heeft, ondanks al zijne pogingen om regl le gaan, voorde vijTde maal zijn teentje weèr gestolen, en zal tuch niet ophouden, zegt hij, voor dat hij 5000 goudvinken vangt. Te Dordt zoekt een pronk-vogelijc naar een kooitje, doch niemand wil het hebben, want de veereu zijn wel mooi, maar den buut is slecht. De meid van den doniiné le 's Gz.al met de Paaschen beschikbaar zijn, onder belofte, dal zij voorlaan geen nieuwtjes overbrengt, waar eu onwaar. De opzigter van den Waterslaal le Walsoutdel» is bijzonder gesteld op den Veldwachter, omdat hy goed toezigt houdt op den staal vau het water in de herbergen. De sergeant-burgemeester is iiu aan zijne ijlde vrijage bezig met Loontje van Lama- waarde, maar raa trouwen schijnt de burgemeester niet le houwen. Een Zierikzeesche slagter heeft op een koojidag een rundbeest gekocht, en hel dadelijk verkocht voor f 20 \erlies behalve da raiitsoenpeiiiMiigen. Ta Groningen is men begonnea paarden te sfagteu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1