No. «WS7. Maandag10 April 1834. 10e. Jaarg. op: meid, Nieuwstijdingen. HINS 7.nI, 's namid- utocrlterk oMin- n gelegen u werkerk, PLAATS, [>DRAK- ;en daarbij staande en lende des gevestigd eies. Brie- s- ilizeeop namiddags te bezien, en moeten if uiterlijk a dien tijd te 28 cents lwortcl- ËRÏ1N Z ierikzee. ÏRIKZEESCHE NIEUWSBODE KEN ABONNEERT ZICH i In Nederland, brj den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Posfdirocteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABGNNEMENT5-FR2 js t voor beidb uitgaven. Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland- 1,30. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Douderdag, ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De uizending der Adv^rtenlieu Kan geschieden lot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 uie. rureau; Zicrikxee Hoek van dc SchuithavenLett. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. Pe bekende negen Voorstellers hebben waarheid gesproken. 'j- nog ver— 'ten van is gelegeif- rslimine j een licht ataling van het kag- jn kmiie jeiitc Dui- NV,., aldaar. 13 April, l* iclitb. Be- rk, zal bij s tweede en vvor- villen deel CNDIJK, 'Me. Het is meermalen geen overtollige of nutlelooze arbeid zich te herinneren ol aan te teekenen, wat er, zoo dour het Ministerie, als door de sprekers in de Tweede Kamer, omtrent de voorslagen der Regering of van de Vertegenwoordiging gezegd wordt tot staving hunner bewering, of 0111 aan hun verlangen voldaan te zien. De zitting van den 27 Maart II. bevestigt dit nadrukkelijk. Men weet, dat er toen beraadslaagd werd over de toekenning van één uiillioen voor het Departement van Oorlog, en wat ten dien opzigte aan den Minister van dat De partement zoo juist en regtmalig is te ge- moet gevoerd. De Minister van Buitenlandsche Zaken, zijn ambtgenoot niet in den steek willende laten, ondersteunde het gedaan voorstel, lin raad eens hóe! Met het navolgende: De hijpolhese zegt hij, van de voorstellers in December (de wrijfpalen ook nu weder) was deze, dat wij een overschot hadden, dut zóó groot was, dat wij het batig slot van de Oost, groot f 3,700,000, gerust konden missen. Welnu als ik dit aanneem en daarvoor één millioen aftrek voor oorlogdan boude ik nog genoeg over om te doen, wat de meerderheid der Ka mer en der Regering vveuspheu, namelijk: Jivay zing len ge- treksel uit te Deveu- Mei 1853. Blanker zeven jaar ij beproefde Findelijk waar 1 en thaus oudheid. 1 nieuw 3.85- 20,95 ie komen bij E te Goes, 's Hertogen- Holloway% de afschaffing van belastingen en amorlisa- i>uf »DE 1 10 April e Herberg It. aan de jcd. ie dingen nul. ;aan be- N, Jac.Z. Iiecar. de LGOZK lie van schuld te gelijk, liet is goed dit te herinnerenopdat men zich buiten deze vergadering geene verkeeide voorstel ling zou maken van het stelsel der meer derheid en der Regering. I'oen de negen Voorstellers, ter wegne ming van alle bedenkingen omtrent het gewigtig punt, of de schatkist eene zoo groote vermindering van ontvangst zou ge dongen, zulks wilden aaulooneii. zeiden zij eeds in November des voorleden jaars: Kr is, de ondergeteekeuden herhalen het, geen grond tot vrees, geene reden, om niet te voorzien, dat de dienst van 1854 niet, even als de vorige diensten, een batig «slot van vier millioenen, min of meer zou «overlaten. Men houde daarbij in het oog, «dal onder de geraamde uilgaven door de Regering reeds begrepen is eene som van 789,362,50 voor amortisatie van schuld «de tijdige aanwending dier som, indien «zij wordt toegestaan, zal op nieuw ver- mindering van uitgaven voor renten aan- brengen. Laat derhalve de algerueene fi- «nariciëele toestand eene vermindering van «lasten toe, de allernaaste toekomst levert «daartegen in het minst geen bezwaar op." Onverminderd deze eenvoudige en onte genzeggelijke waarheid heette liet toch bij den toonnialigen Minister van Financiën, dat de schatkist geene andere vermindering van ontvangsten kon dulden, dan welke reeds was ingevoerd en het was dus strijdig met 's Lands financien en belang, aan hel voorstel der negen mannen toe te geven. Nu echtertoen den 27stcn Maart 11. het vorenstaande gezegd werd, was er interimair een ander aan liet hoofd van financiën geplaatst, en li. C. U. van Doorn ontslagen, die nu zitting heefl in den Mi nisterraad, en wat zegt nu de nieuwe Mi nister, van Hall? Niets minder, dan dat er een overschot in 's Lands kas is van f 1.800,000 op de uitgaven, wel te verslaan na aftrek van f 1,000.000 voorde verhooging der begroohng van oorlog. Het blijkt dus nu zonneklaar 1." dat de negen Voorstellers waarheid gesproken en niet maar met cijfers in de lucht geschermd hebben, en 2." dat de afschaffing der uc- cijnsen en van bet tonnegeld had kunnen geschieden huiten nadeel der schatkist, want die afschaffing zou aan de schatkist slechts 50 duizend gulden meer ontnomen hebben, dan er nu door de Tweede Kamer is toe gestaan voor hel Departement van oorlog. Hieruit blijkt dus, dat men niet de zaak om de zaak heeft verworpen, noch om de belangen der schatkist in overeenstemming te brengen met de behoeften des volks, waar van duizenden die schatkist dagelijks voeden met zweet en bloed, maar om den wille der organen, van welke die billijke eisch uitging. Want door het boven aan gevoerde heeft de Minister van Financien van Hall nu ten volle bevestigd, wat door de negen mannen in November van het voor leden jaar den volke als waarheid werd verkondigd. Onbekendheid toch met 's Lands finaulien mag men bij de leden der Tweede Kanier niet veronderstellen. Immers, iudien dit het geval is, laten zij dan zich haasten, hun volksmandaat neder te leggen, daar dat volk in dat geval zeer slecht zou gediend zijn, en hunne gewigtigste aangelegenheden zouden hebben toevertrouwd aan weetnieten in zaken, waarvan zij niet onkundig mogen zijn. Of is liet wijd besproken voorstel alleen weg gecijferd, om de Regering, die er geen vrede mede had, te believen? In dat geval zijn 's volks belangen ten onregt achterge steld aan eene begeerte, die nu blijkt geen grond gehad te hebben. Maar. in allen ge valle, de vertegenwoordigers zijn niet daar, ou» de Regering of het Ministerie te be lieven, maar om hel volk te dienen, daarin ook, dat het ontheven worde van belastingen, die onreglvaardig drukken, de welvaart on dermijnen en daarom algemeen misnoegen wekken. Och bedenke uien toch, dal het geduldigst lastdier zoo lang kan beladen worden, dat het bezwijken moet, en dal met dat bezwijken soms de geheele waarde der vracht verloren gaat. Londen, 3 April. Men heefl berigten ontvangen van het vergaan van vier schepen die met land verhuizers naar Amerika waren vertrokken en waarbij de bemanning en passagiers gedeeltelijk het leven hebben verloren en gedeeltelijk door reddende schepen in Amerika en Engeland zijn aangebragl. Op den 30 Maart laatsll. is een naar de haven van Waterford opvarend Russisch schip door het fort Duncan non beschoten en bemagtigd geworden. De kapitein en het scheepsvolk waren geheel onbekend met de oorlogsverklaring. Het schip dat met graan was beladen, uit de Zwarte Zee kwam en drie maanden reis had ligt thans in de haven van Waterford terwijl de kapitein en het scheepsvolk als krijgsgevangen naar den kerker zijn gebragt. Londen 4 April. Volgens berigt uit Berlijn, deelt de Preuss Zeiting mede dat de bering George van Mecklenburg Strelitz te Berlijn is aangekomen en aan den Koning van Pruissen ter hand gesteld heeft een eigenhandigen brief van Keizer Nieolaas waarin deze aanbiedtom den vrede te sluiten en de vorstendommen te ontruimen, bijaldien een tractaat zou worden gesloten waar bij aan de Christenen de bij de verdragen ver zekerde regten worden gewaarborgd. Indien de Westelijke Mogendheden in Turkije deze voorwaar den aannemen en de vloten de Zwarte Zee en den Bosporus verlaten zou de Keizer van Rusland er in bewilligen om de overige punten door een congresbijvoorbeeld te Berlijn te doen beslechten. (De Hertog is de echtgenoot van de Russische Grootvorstin Katharina Michaëlowna. Hij heeft den togt van Petersburg naar Koningsberger, bin nen den tijd van drie etmalen volbragt en van daar de reis naar Berlijn over den spoorweg voortgezet.) Londen, 5 April. In den loop dezer week zullen 4000 man naar Gallipoli vertrekken, zonder Malta aan te doen. Het nieuws tan den dag is zeker dat, hetwelk uit Berlijn afkomstig is. en dat door de Neue Prcus- sische Zeitung wordt bevestigd. Hoe onwaarschijn lijk dit ook mogt voorkomen bij den tegenwoordigen stand der zaken is dat berigt voor het minst van vredelievenden aard. Het berigt wordt hierboven vermeldtzooals het door den telegraaf is overgebragt noch verzwaktnoch vergroot. Niemand zal ont kennen dat het, tenminste oogenschijnlijkeene vredelievende gezindheid ademt. De vraag is echter of de vrede werkelijk den grondslag dier nieuwe voorstellen uitmaakt? Die vraag is twijfelachtig en wij zouden vreezen door eene te stellige bevestiging den weg te openen voor nieuwe teleurstellingen. Drie maanden geleden zou die bevestigende beant woording aan geen twijfel onderhevig geweest zijn. Dan ïouden die voorstellen zeker tot sluiting van den vrede gestrekt hebben; maar thans is de staat van zaken niet meer dezelfde. Het vraagstuk bevindt zich niet meer in denzelfden toestand als drie maan den geleden. De gelijkstelling der Christenen bekleedt thans slechts de tweede plaats in het geschil. Wat eige.ilijk op het spel staat, dat zijn de oude ver drogen tusschen de Porie en Rusland: de vrije vaart op de Zwarte Zee; het stellen van eene eindpaal aan de verdere ontwerpendie aan deze laatste mogendheid, met het oog op Konstanlinopelworden toegeschreven. De jongste voorstellen van den Keizer hebben tot deze laatste punten volstrekt geene betrekking. Zullen de westelijke mogendheden zich nu te vieden achten met de gedane voorstellen en zullen zij er in toestemmen hunne vloten terug te roepen, ten einde zich dan laterzoomogelijk, in een congres ever al die inoeijelijkheden te verstaan? Dat is de vraag, en daarop valt niet te antwoorden neen maar nog veel minder ja. Hoe het zij men kan niet ontkennen dat de C/aar, door het doen van deze nieuwe voorstellen een bewijs geeft van zijne zucht tot handhaving van den vrede. Vooral met het oog op de houding der Duilsche mogendheden schijnt die stap van gewigt te zijn, en eene zeer bekwame handeling van den kant des keizers van Rusland te wezen. Het is toch zeker, dat de keizer, door zich bereid te veiklaren de vorstendommen te ontruimen mits de regten, aan de Christenen in Turkije veileend, woiden gewaar borgd en de vereenigde vl«»ot van hare zijde de Zwarte zee verlaat, eene soort van voldoening aan Oostenrijk geeft en het voor die mogendheid zeer moeijeiijk maakt zich tegen den Czaar te verklaren zoo de beide zeemogendheden zijne voorstellen niet mogten aannemen. Wat Pruissen betreft kan de gedane stap niet anders strekken dan om het te bevestigen in zijn besluit tot inachtneming der strikste onzijdigheid. Ziedaar dus eene nieuwe gebeurtenis nopens het Oostersche vraagstuk een nieuw tijdperk dat zich daarbij opent en men zal moeien afwachten wat daaruit zal geboren worden. Londen, 7 April. De graanmarkt was heden stil en onveranderd. Marseille, 7 April. Volgens berigten uit Kon stanlinopel, luopende tot 30 Maart, hebben de Russen op drie koopvaardijschepen nabij Sulina gevuurd. De Annamet graan beladen, is in den grond ge boord. Het Engelsch stoomschip Crescent heeft daarbij schade bekomen. Berlijn, 8 Apiil. De N. Preuss. Zeit. meldt dat Pruissen de jongste voorstellen van den Czaar aan de Westelijke mogendheden heeft medegedeeld en dat Engeland geweigerd heeft in die voorstellen te treden, op grond dat daardoor de krijgsoperaliën slechts zouden vertraagd worden. Het antw oord van Frankrijk was nog niet ontvangen. Oostmarsum, 2 April. Vrijdagmorgen jongstl. heeft zich vroegtijdig een man en vader des huis- gezins te Tubbergen in eene sloot nabij zijne woning verdronken. Men vermeent algemeen,y dat «ogenblikkelijk broodsgebrek en het voor uilzigt op eene bange toekomst voor zijn arm gezin, hem tot deze wanhopige daad zoude hebben doen besluiten. Men schrijft uit Ulrutn het volgende De landverhuizing uit de provincie Groningen n3ar de Vereenigde Staten van Amerika neemt op eene verbazende wijze toe. Gisteren zijn over de tachtig personen meerendeels afkomstig uit de ge meente Uithuizen (58) en ominestreken het Rietdiep afgezakt en naar Rotterdam vertrokken om van daar in hel begin der maand April naar N. Y«»«k scheep te gaan, en waarbij zich op de roodehaan meer anderen gevoegd hebben. Om Paschen e. k. vertrekken van hier 119 per sonen waaronder 12 zuigelingen beneden 1 jaar oud, zullende den 25 April met het Amerikaansche drie— mastschip Isabella kapt. Hayndn van Rotterdam naar Nieuw-York afzeilen, als: 20 personen van Ulrum 18 van Vierhuizen 5 van Houwer/eil 10 van Leens. 2 \an Zuurdijk 14 vin Warfhtiizen, 1 van Wehe 2 van Kloosterburen 27 van Eenrum 7 van het Westernieland 7 van den Andel, 1 van Wrtiflum en 5 van Uskwert. Voor deze personen is liet stortgeld voor de pas sage bij den agent H. W. Schuringa broodbakker te Ulrum reeds voldaan. Ook teekenen andere personen reeds inom in de maand Mei e. k. van hiei' te vertrekken terwijl er uit gezegde dorpen ook reeds eenigei» naar Rot terdam op reis zijn, en anderen over Liverpool willen reizen zoodat het getal vertrekkende pers» n m uit het kanton Ouderdendam vrij aanziet ijk zal Worden. Dat zij, ten gevolge de gunstige berigten, hun in brieven van hunne familie en vrienden uit Ame rika geworden in hunne verwachtingen niet muiten worden te leur gesteld en dat zij daar in het verre westen een ruimer middel van bestaan zullen mogen vinden dan in Nederland wat toch wel de voorname reden en de groote drijfveer is. waarom zoo velen den vaderlandschen grond verlaten. w«*n- schen wij hun van harte toe. Het Z-ndagdlid kan zich die toenemende zucht tot landverhuizing om lotsverbetering niet begrijpen, daar het hier te lande toch nog zoo kwaad niet is, zijnde in Zeeland groote werken onderhanden, e« komende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1