No. 1 Donderdag, April 1854. «faarg. De Turken en de Persen. Nieuwstijdingen. MEN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. 'In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRIJS r VOOn BBIDE UITGAVEN. Voor 3 maanden. f 1.30. pianco per post in Nederland- 1,50. Voor Noord-A mei ika. Fiauco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERT ENTIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Advertenlien ltan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zicrikzee Hoek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. 5n, De literatuur beijvert zich te regt in den tegenwoordigen lijd, om het lezend publiek bekend le maken met alles, wat strekken kan, om de Natie, tegen welke thans door Rusland oorlog wordt gevoerd, in baarland, zeden, gewoonte, enz., algemeen bekend te maken. Ook wij achten het niet overtollig, den kring onzer lezers hieromtrent eenigzins in te lichten. Wij hebben daartoe zeer geschikt gevonden de inededeeling van het oordeel eêner bekwame hand, ruim 20 jaren geleden geopenbaard, op een tijdstip, dat Turkije en Persie met elkander in oor log waren, en waarin wij, door vergelijking van de eene met de andere Natie, eenen geldigen maatstaf ter beoordeeling van beide vinden. De Persen zijn werkzaam, leggen zich bijzonder toe op fabrieken, lïafrieken, han del en landbouw. Zij welen hunne zandi ge vlakten in vruchtbare oorden le herschep pen en beijveren zich, aan al het nuttige, dut bij ben bestaal, eene meerdere uitge strektheid le geven. De Turken zijn lui, vadzig, laten alles aan zich zeiven over. verwaai loozen groo- lendeels hunnen akkerbouw, maken geen werk van fabrieken, en laten alles bij hel oude en beslaande berusten. De Persen zijn geestig, hebben een goed oordeel, eenen gevormden smaak, zijn vin dingrijk, geschikt voor kunsten en weten schappen, zijn bijzonder wellevend, bedrie gen wel eens den vreemdeling, maar verza ken nooit hunne beleefdheid. De Turken zijn stroef, dom en zonder smaak, ongeschikt voor cenige kunst of we tenschap. daar alleen Grieken en Arabieren bij h en dat gene uitoefenen, wat studie en inspanning vereischt. Zij zijn zeer on beleefd, bedriegen niet, maar gebruiken geweld, wanneer zij iets verlangen en men liet bun niet vrijwillig geeft. De Persen zijn genegen voorgestelde ver beteringen te onderzoeken, en, na goedbe- vinding, in le voeren. De Turken onderzoekeu niets, houden zich aan liet oude en vgroordeelen alles, wal hun ongewoon en onbekend is. Niemand had nog een behoedmiddel uit gedacht tegen aardbevingen. De Persische natuurkundigen, bewerende, dat de schud ding der aarde ontstond uit de opbarsling van overladene onderaardsclie aderen, tracht ten, door liet maken van verscheidene ope ningen, deze aderen te ontlasten, en zich in veiligheid te stellen voor een verschijnsel, dat zelden woedt. Zoo ook gebruikte de Persen, even als andere volken, voorbehoed middelen tegen de post, maar de Turken, huune lui- en onverschilligheid verschoo- nende met liet stelsel der pracdestinaiie, gebruiken geene behoedmiddelen legen eene plaag, die allijd woedt. De Persen en Turken zijn beide Malio- medauen, maar van eene verschillende sectc, in welk verschil juist de grond hunner vij andschap tegen elkander is gelegen. De secte van Ali, van welke de Persen zijn, heeft ceremonien, geheel strijdig met die der Turken. Het bestuur in Persie laat veel le wen- schen over, daar er al zeer dikwijls ver warring en regeringloosheid plaats heeft. De Persen zijn echter rijp voor verbetering in dezen, doch bij de Turken is de Sultan, sedert schier drie ecuwen. genoodzaakt, zich te schikken naar de grilligheden der Janit saren, een hoop oproerig, maar regelmatig gewapend en bij het gemeen vertrouwd, dus inagtig volk. Verbetering hier in te brengen, is nog ver le zoeken. beu soortgelijk volk bestond er vroeger in Rusland: de Strelitz genoemd. Peter de Groote. door bun dwarsboomen getergd, verdelgde hetzelve. Maar hiertoe werd ook een Peter vereischt. In Turkije zag men, sedert Soliman overleden in 1566, weinig meer op den troon, dan speelballen der Janitsaren. Af zettingen, herstellingen, moorden, zoo door den wellust, als den dolk der zaamgezwo- renen, regeringen van Pisiers, die elkander den voet ligtenomkoopingen al wat van dien aard meer is, om een rijk zóódanig van zijne zuilen te berooven, dal hel zelve op eens instort, is er tot gewoonte geworden. De Persen hebben sedert lang hunne militaire lakliek verbeterd, lot dal einde Frnnsche officieren ontboden en zich in den hedendaagschen, veel verbeterden wapen handel geoefend. De Janitsaren in Turkije zijn wars van alle veranderingen. Met groote moeite heelt men eenige verbetering in de bediening van bet geschut gebragt. Turksche zeelieden zijn meestal Grieken. Voor hen, die niet welen wat Janitsaren zijn, diene bet volgende: De Janitsaren zijn ingesteld door Amu- rath I, die in 1359 ten troon steeg. Van een aantal Chrislongevangcneii nam bij den vijfden weigewassen man en riglte daar van op eene bende geoefende krijgslieden, die men Jengitschcridat is: nieuwe soldaten noemde. Langen lijd is deze bende, die tot meer, dan 40.000 man is aangegroeid, aangevuld door Mahoniedaansch geworden Gbristeneu, doch naderhand kwamen crook Turken bij. die, om het genot der reglen en vrijheden, den Janitsaren toegekend, zich daarin lieten aannemen. Doch thans zijn zij enkel uit Turken samengesteld, en maken dat gene uit, wat wij Liniclroepcn noemen, liet zoogenaamd Turksch muzijk. dal men in Duitscliland nog Janitsarenmuzijk noemt, en bestaande uit bekkens, trommels en triangels, welke men schijnt niet le kunnen namaken, is van dat krijgsvolk afkomstig. Uit een en ander is op le maken, dat, voor zoo ver de Christen-vorsten geen be lang hebben bij de inslandbbjving van het Turksche Rijk, (iels, waarvan liet tegendeel echter tegenwoordig door de coalitie vanEnge land en Frankrijk met hetzelve blijkt.) hetzelve, indien hel in Azie en Europa door vijanden werd aangevallen, welhaast naar zijn einde zou spoeden. Londen 31 Maart. De aanvoer van vreemde Tarwe en Meel is deze week overvloedig geweest en evenwel bestond heden veel kooplust ten ge volge waatvan 6a8 sh. avans op de prijzen van II. Maandag voor builen 1. Tarwe werd bewilligd; voor enkele roode soorten werd zelfs iets meer besteed. Londen 1 April. De oorlogsverklaring der koningin weid gisteren volgens een oud gebruik» in de cily aan de trappen der beurs van wege de autoriteit der cily afgelezen. Londen, 3 April» Alle de alhier gevestigde Russen, keeren naar hun vaderland terug, op bevel des Keizers, die hen de waarschuwing hééft gedaan, dat den oorlog hevig en van langeu duur zal zijn; terwijl de Russen bevel hebben bekomen, om alle vestingen te slopen welke zij in de vorstendommen zullen vermeesteren. Parijs 2 April. De Moniteur meldt dat de eerste thans vertrokken bezending der expeditie- troepen beslaat uit 29,078 man voetvolk en 3G5 paarden. Hetzelfde blad deelt mededat de Fransche regering aan Turkije eene som van tien milliuen heeft voorgeschoten terug betaalbaar uit de lee ning of in le leveren benoodigdheden voor het leger. Den 29sten en 30sten Maart zijn elf stoombooten uit Toulon vertrokken aan boord hebbende troe pen welke naar hel Oosten bestemd zijn terwijl zij tevens in last hebben, om nog meerdere te Marseille en Algiers te gaan halen. Gisteren zijn weder vier schepen vertokken met 5400 soldaten. De Napoleon en Suffren hebben het linie-regement aan boord. Uit Marseille zijn 30 handels-vaartuigen ver trokken met het materieel der artillerie, bestemd voor de Oostersche hulptroepen. Nog meerdere convooijen waren gereed om te vertrekken. De derde divisie en de reserve werden daar verwacht. Te Marseille werd een groot feestmaal voorbereid ter eere van den prins Napoleon. Odessa 9 20 Maart. Met uitzondering van eenige partijtjes Tarwe voor plaatselijke behoefte tot 15 a 15*-/« K» eM ca- 2000 tz. Rogge tot 10y9 all R. is, sedert liet bekend worden van het uitvoer-verbod in Granen niets omgegaan en zijn er noch verkoopers noch koopers ter markl. Van Lijnzaad daarentegen is de voorraad op de plaats tot de verhoogde prijzen van 317a a 321/, R. tamelijk opgeruimd. Drie Fiemontesche kooplieden le Odessa heb ben bevel ontvangen het Russische grondgebied te verlaten omdat zij zich over de Russische regering op eene ongunstige wij/e hebben uitgelaten. Frankfort 31 Maart. De Deutsche Volhhalle behelst bij gelegenheid van de vermoedelijk op handen zijnde krijgsbedrijven, de volgende belang rijke bijzonderheden aangaande het Russische gedeelte der Oostzee. De Russische vloot overtreft de Engelsche in het aantal schepen en misschien ook in dat der kanonnen maar men houdt haar niet Wrekend om zich ineen open zeeslag met de Britschc te meten. Acht linie schepen worden gezegd geen zee te kunnen bouwen en zouden derhalve hij-een gevecht alleen als batte rijen vóór de haven kunnen dienen. Ook bezitten de Russen onder hunne groote oorlogschepen geen enkel schroefsloomschip waarom niet, is onbekend. De viool ligt deels bij Svveaborg (nabij Helsingfors) deels te Kroonstadt ingevroren; voor de maand April, welligt niet voor het einde der maand kan men de operatien ter zee verwachten; het ijs is niet eerder verdwenen. De Ëngplschen ondernemen mis schien het eerst eenen aanval tegen het eiland Oesel (aan den ingang der Finschc Goll) ten einde een vast punt vour hunne operatien te bekomen. Van de Russische zijde zal de bemagtiging vanfdat eiland niet wel kunnen worden belet. Vervolgons ligt waar schijnlijk Reval aan de beurt. Hier treffen de Engel sehen goede strandbatterijen aan maar de stad en de haven kunnen overweldigd en platgeschoten wor den; mtusschen moeten ook de Britsche schepen daarbij deerlijk gehavend worden en zal men niets verkregen hebben dan dat eene stad in een puinhoop is verkeerd Alle bakens en vuurtorens langs de golf van Finland zijn weggebroken alle boeijen en tonnen bij de zandbanken en andere gevaarlijke punten opgeligt. Zelfs de beste loodsen kunnen zonder die wegwijzers het vaarwater niet ontdekken. In dit opzigt heeft dus de Engelsche vloot daar groote gevaren te doorslaan; langs de zuidelijke kust (Esthland) bevinden zich eene menigte zandbanken en aan de noordkust klippen en riffen. Daar wacht haar de Russische flotilje van ligte oorlogschepen die in een geregeld gevecht wel niet bestand is tegen de Britsche, maar haar kan kwellen en veel nadeel berokkenen. Men verzekert dat Sweaborg onneembaar is. Daarop volgt Kroonstadt waar het grootste gedeelte der vloot is gestationeerd. Deves ting ligt op een eiland aan welks zuidelijk gedeelte gevaarlijke zandbanken ziel» bevinden slechts een naauw vaarwater voert tusschen deze zandbanken en het eiland naar de haven en de eigenlijke vesting die geheel naar de zijde der Newa is gekeeld. Aan het boveneinde is het eiland door middel van dijken met het land verbonden. De Engelschen moeten willen zij deze positie veroveren aan land komen en eerst aide strandbatterijen tol zw ijgen brengen, hetgeen niet gemakkelijk zal wezen, omdat de Russen ligtelijk versterking kunnen erlangen. Eerst wanneer het den Engelschen is gelukt het westelijk deel des eilands in hun bezit te krijgen en de strandbatterijen te vernielen kunnen zij met hunne scheepsmagt het vaarwater doordringen en voor de eigenlijke vesting en de haven met de Russische vloot ver schijnen. Dan begint de eigenlijke worsteling. Men vermoedt dat de Russische vloot zich in en voor de haven zal plaatsen en zich bij wijze van batte rijen zal verdedigen. Zulk een defensief gevecht heelt zijne voordeden. Ook in het gunstigste geval, wanneer het den Engelschen gelukt de vloot in de haven te vernielen en het geschut der vesting tot zwijgen te brengen of zelfs te veroveren zal dit toch niet anders dan met opoffering van de helft hunner scheepsmagt kunnen geschieden; m allen gevalle zullen de schepen verschrikkelijk worden geteisterd en indien toestand zoude het Russische eskader van Sweaborg, hetwelk uit de beste schepen zal zijn zamengesteld geheel versch en onbeschadigd zijnde met de geha vende E-igelsche vloot een gevecht kunnen wagen. Dat de strijd over het gebed met ongekende hard nekkigheid zal worden gevoerd kan men gerust aannemen. Het is niet te denken, dat de Russen hunne schepen in de magt der Engelschen zullen laten vallen, maar wel dat zij zich in den grond zullen laten boren of in de lucht sptingen. Zoo nabij en bijkans onder de nogen dos Keizers zal geen schip zich overgeven. Eene zoo duur gekochte zege zal den Britten weinig balen en dc Russen gewis niet ontmoedigen of handelbaarder maken, maar integendeel nog meer fanatiseren of in geestdrift ontsteken. üücfeitrlattfc. Utrecht, 3 April. Sedert vier dagen is alhier eene Komeet an n den noord westelijken hemel waar genomen. Kort na zons-ondergang vertoont zij zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1