Jaarg. No. 1055, Maandag, 5 April 1854. Nieuwstijdingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REEN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uilgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEI52ENTS-PRJJS t VOOR BEIDE UITGAVE». Voor 3 maandenf 1.30. Franco per post in Nederland- 1,Ü0. Voor Noord-Amerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag e» Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 cents. De inzending der Adv^rlenlien Kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee, Hoek van dc SeïiuithaveaLett. B, No, 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. De Jaardag der Apr i i-bc weging. Hel is een weldadig besteldat het kwaad deszells gevolgen niet kan voorkomen of verhinderen. De bal, eenmaal geworpen zijndeis zijn vaart niet meer te beteu gelen en al wat bij in zijnen loop mede- sleept, het ligt voor rekening van den werper. Gelijk het is in het natuurlijk zoo gaat het in het zedelijk gebied. De ondervinding bevestigt het dagelijks. Ook in het staalkundige hebben wij er eene treurige ervaring van. Jammer in zoo vei', dat men den loop zijner handelingen en daden niet kan stuiten, omdat zoo vaak eene roekeloozc hand een bal daar henen werpt, welke verdriet en jammer in zijnen sleep met zich voert. Wij zagen dit 111 de beruch te beweging der maand April des vorigen jaars. waarbij wij thans stilstaan op haren eersten loekomstigen jaardag. Kr valt daarbij veel te herinneren, veel af te keuren, weinig of niets te danken, kene eerste proef, welke bet Ministerie, ten dien tijde ontstaan, of liever daaraan des zelfs aanwezen te danken hebbende, was: het scheppen ceuer wet, welke algemeen de Keddingswet genoemd werd. Al aan stonds vond dezelve krachtig veel aanstoot bij beide de partijen, voor welke zij gemaakt was, en welke zij te gelijk moest bevredigen. Onze Catholijke bladen voeren hevig tegen dezelve uit, en aarzelden niet, haar eene monsterwet te noemen. Andere constituti onele bladen keurden dezelve na eer. ernstig onderzoek onvoorwaardelijk af. De onge lukkige regering, zeide een vrijzinnig schrij ver, kon, zoo wei wegens haren oorsprong, als wegens het glibberig terrein, waarop zij staal, niet anders doen, dan een steun punt (och, rampzalig steunpuntIzoeken in de opgewekte kerkelijke antipathien en vooroordeelen. Op zuiver politiek terrein kon deze Re gering zich geen drie maanden lang staande houden. Zij moest dus wel de proef ne men, ol het lukken wilde, door als tegen voeters der Bisschoppen op te treden, die de ware bullebakken van ons arm vader land ziju geworden en gebruikt werden, om de ongezeggelijke kinderen angst in ■'l lijf te jagen. Ku nu een jaar geleden wat zegt de Apostel verdediger dier beweging de Fakkelde heraut der antirevolutionaire, en zoogenaamde Protestaotsche partij? Lees die Fakkel van den 17dt° Maart II. én dan vindt gij geschreven: Wat geven wij om namen? of Thorbecke dan of van Hall eerste Minister is, maakt bij ons geen versehil, of van Nispen, dan of Elout de wet op de kerkgenootschappen helpt ontzenuwen, wat doet dal tot hel wezen van de zaak? Aan de mannen van de antirevolutionaire partij geven wij onze stemmen niet meer. En in haar 110. 12 zegt dat zelfde blad: Het nieuwe Ministerie trad op als een Mi nisterie van bevrediging. Wie was de partij, welke bevredigd moest worden? De ver deeldheden, die na de April-beweging op nieuw ontstaan zijn op den bodem van hel Protestantisme, hebben, zoo wij wel onder- rigt zijn, haren oorsprong voor een groot deel aan het Ministerie van Hall il te danken. Wat is er van de April-beweging ge worden? Eene treurig flaauwe herinnering, eene reeds lang weggestorven Echo, een belagchelijk iels. Vraagt gij waardoorDoor de ultrabeheudigbeid van het Ministerie van Hall. Ziet. dat zijn de vruchten van den ge worpen bal,óm de bezadigdheid eener kalme, vreedzame bevolking, die als Roomschen en Onroomschen 40 jaren met elkander hebben omgegaan en geleefd als broeders van één gezin, op te winden tot verblin denden hartstogt in eene zaak, die alleen God en ons hart aangaat en waarmede geen politiek iets te maken heeft. Toen Thorbecke aan hel Bestuur kwam, wiens naam het nog draagt, kreet men hem uit als een revolutionair Republikein, die ten doel had, 0111 het stamhuis van Oranje van den koningszetel af te stoolen. Maar had 's Konings bezoek in 1 852 van de provinciën Vrieslanden Groningen niet juist het tegendeel bewezen, alwaar bij met liefde en eerbied werd ontvangen? Had niet de oppositiepartij van Thorbecke zich al de wapens reeds zien ontvallen, waarmede zij hem bestreden hadden, en eindigde diezelfde oppositie niet, met te verklaren, dat zij den val van Thorbecke niet wenschten. Veil cecrt de oppositie van van Hall nu ook in die termen, dat zij zijne aftreding niet wenscheu? Tc oordeelen naar de taal zijnes vroegeren verdediger en vriends, de Fakkel neen. Men leze het hier voren aangehaalde! Eu dat zij geen afkeer, haat of tegenin- genomenheid is, de slellling, dat dat Mi nisterie zich op zuiver politieleen grond niet kan slaaude houden, daartoe herinnere men zich de ellendige houding van den ex-minister van Doorn, hij gelegenheid van de beruchte beraadslagingen over het out- werp der negen mannen. Men sla bet oog op de beklagenswaardige rol, die dc Ministers van Justitie en Oorlog bij de discussie over de wet op de Inkwar tiering hebben gespeeld op de houding van den Minister van oorlog, opzigtens het algemeen volutn van vertrouwen of oiet. Men lette op den ongewachteu afstand van den Ministerieelen Financieelen zetel door van Hall aan den lieer Vrolick en liet al gemeen gerucht, dat hij ook naar een plaatsvervanger zoekt voor de portefeuille van Buitenlandselie zaken, en men zal moeten toestemmen dat het Ministerie deszelfs zwakheid en onhoudbaarheid meer en meer gevoelt, zoo wel, als men genoopt wordt te erkennen, dat de eerste toekomstige jaardag van April weinig stol' lot lof en dank aan de hand geelt, behalve misschien voor eenige weinigen, die daardoor eene plaats hebben ingenomen, welks hun zonder de April-beweging wel nooit zou ten deel ge vallen zijn. Mogt het Neerland voor altijd afschrik ken, gehoor le leenen aan kunstmatig op gewekte godsdienstige gevoeligheid, blinden ijver en hartstogt!! Nederlandsche Kolonie ^ïncfeoygaii 9 28 Febr. Wij zijn in staat te berigten dal dezer dagen ook te Buffalo eene vereeniging onder onze land- genooten is opgprigt waarvan de heer Smallen burg daartoe uitgenoodigd de regeling heeft op zich geliezen te nemen ten einde arme en on besprokene Nederlanders herwaarts te voeren. Deze maakt alzoo de zevende vereening in de Ver. Staten uit van menschlievende landgenooten die zich het beklagenswaardige lot hunner verarmde natuur- genooten in Nederland hebben aangetrokken en die elk het hare zullen bijdragen om de ellende en den druk dier hulpbehoevenden te helpen ver zachten. Vinchem beschuldigd van op den 13 October II. pogingen gedaan te hebben om zipe huisvrouw, S. TVillemsmet vitriool te vergiftigen; hij bekende, dat hij de vitriool had doen koopen en die door zijne vrouw had doen innemen op aanraden van zekere dienstmeid met wien hij een ongeoorloofde» hendel onderhield en die hem zou hebben doen gelooven dat het een goed geneesmiddel was; en 2.° betreffende zekere F. de Clerck van Wacken aangeklaagd van op den 8 April 1853 vrijwillig en met voorbedachten rade door middel van een pistoolschotJ. Toussainthuisvrouw van P. de JFaele, herbergierster te Wacken te hebben gedood. ILonden, 29 Maart. In den geheimen r3ad dien de koningin heden zal presideren, zullen de verdere maatregelen in zooverre die betrekking hebben op de gedragslijn door de Bittsche strijd- magt en onderdanen gedurende den oorlog te val len door de koningin gesanctionneerd worden. Tot deze rubriek behoort onder anderen het verbod, sche pen voor Rusland te bouwen of uit te rusten goede ren van den vijand in Eagelsche schepen te laden en dergelijke meer. Tevens zal gesanctionneerd en aan al de admira liteitshoven in het geheele rijk worden toegezon den het bevel, om schepen goederen en onder danen van den keizer aller Russen die wetliglijk door Hr. Ms. kruisers gekaperd mogten worden, als tot hare jurisdictie beboerende te beschouwen; dat elk Russisch schip in de Kngelsche wateren een Ioijale prijs is; kortom eene herhaling van al die maatregelen welke op verschillende tijden tusschen de jaren 1793 en 1812 zijn uitgevaar digd het regt tot verzachting daarvan overeen komstig den geest des tijds en de omstandigheden, behoort aan de kroon. JFt&wfetT Parijs, 28 Maart. Mei» heeft gisteren proeven genomen op een der pleinen van het ministerie van binnenl. zaken met een nieuwen draagbaren telegraaf, welken men bij de expeditie in het Oosten wil gebruiken. Deze telegraaf wordt in weinige oogenblikken ineengezet en uiteengenomen is ge makkelijk te vervoeren en schijnt goede diensten te zullen doen. Men houdt zich ijverig bezig met het or ganiseren van een duivenpost op groote schaal tusschen Belgrado en Parijs ten einde zoo spot (lig mogelijk berigten van het oorlogstoonecl te kunnen ontvangen. In weerwil van de welwillende verklaring van den Monitear van heden dat, namelijk, de Russen onder de bescherming der wellen in Frank rijk kunnen blijven verzekert men dat vele aan zienlijke Russische familien zooals do Graven Wol- kinsbyObreskoff, Nariscbkin de Prinses Bi- gratun enz. zich gereed maken om Parijs te verlaten en haar Brussel te vertrekken. BSs'MSsel 9 1 April. In de vorige week zijn door het hol van assises te Brugge twee doodvonnissen uitgesproken 1.° betreffende zekere K. Gruwezvan Nijmegen 9 30 Maart. In de zoogenaamde procureurs-kamer van zeker ko(Tijhuis aan de ri vier de Waal alhier werd de aan de orde van den dag zijnde Oostersche kwestie onder anderen, behandeld tusschen twee burgers van welke de eene zich aan de Russische en andere aan de Turksche zijde schaarde. Deze, wars van neu traliteit met elkander strijdende politieke tin negieters moeten in hunne wijsgeerige bespiege lingen over het volkenreglaangeblazen door harts- togtelijke sympathie met den Czaar en oen Sultan respectievelijk eensklaps het terrein der minne lijke onderhandelingen hebben verlaten immers naar men verneemt zou de voorstander der Tur ken floor zijnen Russisch gezinden kampioen eer hij dit vermoedde zondanig in het aangezigt zij»» verwond dat het tecken daarvan om de digte nabijheid van de linkerhoofdslaap het gevaar aan toonde waarin de Turksche diplomaat zich had bevonden.' Deze had attaque in strijd geacht wor dende niet de Code Penal is alsnu op zuiver strafregterlijk terrein overgebragt en zal in het kabinet van den Heer regter-commissai is bij de arrondissements-regthank alhier een punt van voorloopig onderzoek uitmaken zijnde door ge meld collegia tegen den beklaagde verleend een bevel van regtsingang met dagvaarding in persoon. Kergen-op-Kooni, 30 Maart. Heden is aan den heer C. J. Dan»., alhier corisessie verleend tot hel in werking brengen eener versnelde dili gence dienst van hier op Roozendaalmet het doel, om de passagiers in den betrekkelijk korten tijd van ruim 1 uur op alle treinen van den I Spoorweg naar Rotterdam Antwerpen en Breda, te brengen of van daar af te halen. EMrksEand, 30 M aart. Heden namiddag had hier op de boerenhofstede van v. d. P. het vol gende ongeluk plaats. Twee kinderen speelden met een schietgeweer en wilden malkanderen doodschie ten. Dat moordtuig was niet geladen. Hierop kwam de knecht aan en zeide tot een der kinderen, M. L. uit Sommelsdijk oud 10 jaren; «wacht, ik zal u eens doodschieten!» Hij schoot. Dat ge weer was tegen zijne verwachting geladen en liet kind.... viel dood neder. De ouders ziju ontroostbaar. Axel 9 29 Maart. Dezer dagen ging een schoenmaker uit het naburig Overslag naar St. Nicolaas met 150 francs in den zak om zijnen leerlooijer te betalen. In de nabijheid van Stekene, werd hij onverwachts door twee personen aange houden, welke zich voor douanen uitgaven en hem visiteerden. Intusschen ontnam men hem zijn geld' en wierp hem gebonden in eene nabij gelegene sloot; de schoenmaker is van schrik nog ernstig ongesteld. In de afgeloopene week zijn in de gemeente Zaamslag op onderscheidene plaatsen pogingen tot inbraak geschied naar men zegt door .12 k Ik personen bij den landman J. Riemen» hebben zij een en ander ontvreemd. In de zitting van den 16 Maart heeft de gemeen teraad van Goes de herziening van hetVfiuantie— wezen der gemeente ten einde gebragt, waardoor hel geheele belastingstelsel in overeenstemming met de gemeentewet is gebragt. Goes is de eerste stad in ons Rijk waar dit belangrijk deel der gemeentelijke administratie gere geld en ingevoerd zal wezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1