Donderdag, 30 Blaart 1854. koop No. 1054 l©e. Jaarg. c li t Nieuwstijdingen. ïRMERINS ™l er P. O, HALF1 il 185V 's rno g le Uaamsled ■n ERVE be iV, met 3 roede roeden 00 elle te. WEILAND Haamstede, t RÜERENDl TTweeS} sinks Fmus-gom voo iüe et-ne part: :n Itletsaard Kieei'kast worden geveild plaatse 's na es-pacht i WEILAND rscheidene Per len kantoie vai udcne ItAlt tonnen Adres .franc ZIERIKZEESCHE EIÏWSBODE E£EN ABONNEERT ZICH In Nederland, brj den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, lu Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Sheboygan. es. i TA R WE Dz. te Tkolen te Dreischor ABONNEMENTS-PRX JS t VOOR BEIDE DITGAVEM. Voor 3 maandenf 1,30» Franco per post in Nederland- 4,50. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. Dollars 1,10. VERSCHIJNT Op Maandag en Donderdag, ADVERTENTIES 10 Cent voor eiken regel. Zegelregi voor iedere pliatsing 35 cents. De inzending der Adv^rleuliën Kan geschieden tot Maandag en 'Woensdag, voormiddag 11 ure. BUREAU: Zierikzee Hoek van de SchuilhavenLett. 3, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco, Tegenspraak van den wettigen grond des Russischen Keizers voor liet voeren van den Oorlog tegen Turkije. IAL voor een tenisse. Adres ssagicrs van .ËN te M id - geéxpeiliei'erd, an Antwerpen Wij geluoven laten weten editie voldaan wij hebben xitvangen. wol»!., p. Janus Ilui- Pielcr Janus \ts 11 uibregtse, lelis Versluis Krekkeboom sis Verliage an het schip nader bekend epen welke Amerika. c-eu onfeilbaar au eetlust neer- woonachtig kraeli ten werd langen onder gexolg andeling hpet zijn. Toen te ge erkte spoedig ste gezondheid /13.50/" 2 0.50 20,93 bekomen, bij gcn-op-Zoom te 's HertOgeó- 4, Holloways bekwame ;nst. Adres GAAKEER de gelegen- p een goed in Zuid P. tegen ecno nvoning. etters A. E. 'ËËÜEN te 3 benoodigd. TM AN, le de LUOZE Wij hebben in eenige vroegere Nummers tie redenen opgegeven waarom de Czaar zich geregtigd ja, verpligt achtte tot het voeren van den Oorlog tegen het Turkschs Rijk, en gaven daarvoor op liet Bescherm heerschap der Grieksche Kerk in genoemd Kijk, waarvan hij zich Patriarch noemt: gevoegd bij de billijke klagtendat de Christenen aldaar niet die godsdienstige en staatsburgerlijke regteu en voorregten ge nieten waarop zij krachtens de vroeger gesloten traclalen aanspraak hebben. Lie Kugelschen spreken dit stellig tegen, en zells is de Graaf van Shaftesbury zoo ver gegaan, dat hij in eene zitting van het Hoogeriiuis op grond der acte betreffende den kerkelijk-staalkundigeu toestand der Christenen in Turkijeronduit verklaard heeftdal Turkije in den luatsten lijd alles gedaan heeltom den vooruitgang van het Pfoteslniitsche Christendom le bevorderen terwijl Rusland door de gelieele weteld met alJc magt dien vooruitgang bestreden heeft. Hij beweert dus, dat, wel verre dat En geland en Frankrijk met de vijanden van het Christendom zouden heulen Rusland niet de zaak der Godsdienst tot rede heelt, hoe Iraui hij dit ook doe voorkomen maar dat hij alleen beoogt vergrooting van grond gebied en absolute heerschappijterwijl liet Russisch kabinet in den gelieclen loop der onderhandelingen geen spoor van opreglheid heeft aan den dag gelegd, en dat. al ware de Secretaris van Buitenlandsche Zaken een engel des lichts geweest hij aan het geschil geen gunstiger wending zou hebben kunnen gevendan hij nu gedaan heeft tui dut zijne depèclies niet alleen der Re gering maar ook der Letterkunde tot eer verstrekken. Verder schroomt hij niet, te verklaren, dat, wanneer hij kiezen moest hij, in hot belang van beschaving en hu maniteit de Turksche heerschappij verre hoven de Russische zou stellen. Niet de eerstgenoemde maar de Christelijke Agenten der Grieksche geestelijkheid zijnbeweert hij de oorzaak geweest van de gevangen nemingen en afpersingen, die plaats ge- onden hebben. De Grieksche Clerus is alleen bedacht op de onderdrukking der leekenen men moet de aartsvijanden van hel Christendom aldaar niet zoeken onder <le Turkenmaar onder de Christenen. Tol staving dier bewering voert hij aan dut sedert 20 jaren de H. Schrift aldaar ongeloolelijk sterk is verspreid geworden en niemand, zegt hij, kan het ontkennen (lat, waar deze verspreid wordtbeschaving til vrijheid bevorderd en aangekweekt wor- ilen. Meer dan 40 steden en dorpen be- utten afzonderlijke Prolestanlsche Gemeen ten. en in Konstnntinopcl alleen zijn !4 IVoteslantsche Scholen. De beschaving neemt er dus zeer tooeu het hoogste streven Ier kerken is om zich te ontrukken aan de slavernij der Geestelijken. Dut is zegt hij de vrucht van het Turksche liberalisme. lu de meeste sleden bestaan drukkerijen waar de Bijbel in alle Oostersche talen ook in de Turksche gedrukt wordt. In Rusland daarentegen is liet op strenge straffen verboden een enkel exemplaar van den Bijbel in het Russisch te drukken. Rusland lelt ouder zijne bevolking 200.000 Israëliten maar laat toch geen enkel exem plaar in het Hebreeuwsch over de grenzen, lil Rusland is zelfs de bekeering der Hei denen aan vreemde zendelingen verboden. Men lette slechts op de verdrukking van de Moravische Broedersvan de Engelsche en Scholsche Zendelingen die door Keizer Alexander geduld maar door Keizer Nico- laas verbannen werden. In hel tolerantie- edictten gunste der Protestanten hetwelk Turkije heelt uitge vaardigd waardoor hij de emancipatie der Christenen van het zedelijk juk van Rusland heeft voorbereid daarin ligt de grond van de aanvallende politiek van Rusland. Keizer Nicoluus is bevreesd voor de we dergeboorte van Turkije. Hij vreest, dat hem zijn buit zal ontsnappen en dat er een licht in Turkije zal opgaan dat hij builen magte is, uit te dooveu. Een geheel ander een veel linmaner man was Keizer- Alexander. Deze heelt Gods Woord geëerbiedigd en de verkondiging er van ondersteund zoo als blijkt uit de ves tiging van het Bijbelgenootschap le Moskou. De vrijzinnigheid des Sultans is de eigeul- lijke oorzaak van den Russischen kruislogt. De Weslersche Mogendheden grijpen niet naar hel zwaard uil. hebzuchtheerschzucht ol hoogmoed maar alleen voor het goede regt van alle natiën en de heiligste goe deren der mcnschbeid. Niemand moet dus bekommert! zijn over den uitslagwant de Aluiagtige zal hel gebed der verdrukten verhoorei] en de wapenen zegenen van hen, die voor regt en vrijheid strijden. Indien al deze daadzaken waaraan wei nig te twijfelen valt. waarheid behelzen; indien de jongst medegedeelde tijdingen uit echte bronnen geput en de Groole Heer zou toegetreden zijn tot de emancipatie der Christenen, tot hunne ontheffing van alle slavernijtot volkomen vrijheid van gods dienst en tot hunne gelijkstelling met alle de overige onderdanen in de staatsburger lijke reglenhét bëklcedcn van posten en deelname in zaken van Bestuurindien daarbij waarheid is, wat verzekerd wordt, dat het Russische kabinet reeds vroeger aan Engeland zijn pl.m en wijze van verdöeling van Turkije lieeTt medegedeeld eu Engelaiids medewerking daartoe heeft ingeroepen wat dan vragen wij kail de Czaar aan voeren als geldige rede voor oenen oorlog die aanvankelijk zoo vele kostbare men- schenleveus gekost heelt en 'waarschijnlijk nog kosten zal Waarlijk niets. En in dal geval is zijne verantwoording voor Europa even grootals zijn kans gewaagd is, die, bij mislukking, aan zijne autocratie een schok zoude kunnen toebrengen welke al zijn magt wel eens niet in staat zou kunnen zijn, te herstellen want het spreekwoord is een waar woord I ele honden is de dood van den haas. @41 Körosiantimopeï, 13 Maart. Men heeft berigt, dat eene aanzienlijke Russische flotille Sebastopol heeft verlaten om 12,000 man naar Sudschuk-kaie over te brengen. Er was een gerucht in omloop van een gevecht in de Zwarte Zee. Konstantinopel, 13 Maart. Het gewigtigs'e nieuws van den dag is het gerucht dat in de Zwarte Zee tusschen eene afdeeling van de Rus sische vloot en eenige Engelsche en Fransche stoomfregatten welke een Turksch convooi geleid den een gevecht heeft plaatsgehad. Dit gevecht zou bij Battoun zijn voorgevallen. Heigeen aan dit gerucht eene waarschijnlijkheid bijzet is dat den 13den te Eonstantinopel weder een niéuw convooi met ammunitie voor de armee van Azie onder zeil zou gaan. EiOndlGini24 Maart. Gedurende de twee laatste dagen zijn niet minder, dan 320 schepen van alle groolie aan het tolkantoor te Londen ingeklaard, waaronder'132 uit vreemde havens. Sedert Zaturdag zijn in het geheel meer dap 700 schepen voor deze stad aangekomen. Ten gevolge van deze verbazende menigte vaartuigen is de rivier naauvvelijks te pas seren en heerscht aan de dokken eene buitengewone drukte. De Russische drukpers gaat voort in schimp en smaadredenen tegen de Westersche mogendheden uit te varen. Een der jongste nornmers van het hofblad bevat onder den titel Wie liecft den ande ren meer noodig een soort van gedicht ten betoogc, dat Engeland en Frankrijk Rusland noodig hebben, niet omgekeerd. Dat Engeland en Frankrijk heet het onder anderen zich aan Mahomed verkocht heb ben is geene fabel meer. Twee Christelijke mogend heden hebben zich met de Turken verbonden, om even cis Judas Iskariot Christus te verknopen. Schaamt u, gij iedereens-beschermers verdedigers van vreemde vrijheid, en ip uw eigen vaderland dienaren van den duivelWaarom mengt gij u in onzen strijd Om de Turken te beschermen? Gek heid i De Turk is slechts een voorwendsel. Rusland is het dat u hindert. En toch hebt gij ons, niet wij u noodig. Wij hebben uwe wijnen niet noodig want met Russische arak kunnen wij even goed den Keizer laten leven. Uw laken watten en baai hebben wij niet noodig en toch kunnen wij onze soldaten even goed in iniandsch laken klecden. Uw porter en rum hebben wij niet noodig en noodigen u integendeel uil om, na den strijd, u aan ons birr te goed te doen. Wij hebben het Engelsche ijzer niet noodig want mijnen hebben wij genoeg in ons eigen land. De naar de andere wereld gezondene Franschen hebben het ondervonden dat de Russi sche bajonet :-cherp is. Wij hebben uwe sardellen of uwe schildpadsoep niet noodig. Voor u is de Beresjna nog even bereid als te.-Voren. Wij heb ben uwe mantels, paletots man titles niet noodig, /ij verwarmden u zells slecht in het jaar 1812, enz... Doelt genoeg, onze woorden zijn eene stem in de woestijn daarom moge ons God en het zwaard regteu Men verneemt, dat in Polen een Russisch observatiekorps zal opgei igt worden van 100,000 ik au. om de vijandelijkheden aan te vangen zoodia het saizoen zulks zal veroorloven. Marseille 25 Maart. Het drievoudig verhond tusschen Engeland Frankrijk en Turkije is den 12den geteekend en zal gepubliceerd worden na aankomst van de hulptroepen te Konstantinopel. De Bahshee brengt naar Malta het bevel aan de Engelschen over om voorwaarts te rukken. Het Russische paleis te Konstantinopel is verlangd tot woning voor Lord Raglan. De Russen zijn uit het Turksche rijk uitgewezen. Een divisie der gecombineerde vloot vertrekt naar de Sulina-mon- ding om aan honderde schepen die met graan beladen door de Russen teruggehouden worden des noodig met geweld de vrije vaart te verzekeren. Twee Britsche stoomschepen zijn naar Athene ge zonden. Koning Otto heeft op nieuw verboden koliekten te houden ter gunste van vrijwilligers die zich bij den opstand in Epirus willen voegen. JFtEwlltijlf, Parijs 27 Maart. Volgens de Siccle heeft de admiraal Napier den 22stcn order bekomen Wcenen 24 Maart. Volgens hier ontvangen berigten uit Bucharest loopende tot 18 dezer verwachtte men er prins Paskewitach tegeo den 4dcn of 5den April. Voorshands komt de prins slechts om het leger van den Dnnau te inspecte ren. Men wilde weten, dat de Russen alleen dan hun defensief stelsel zullen verlaten wanneer zij daartoe door het bombardement hunner havens of door een aanval van de Engelse,h-Fransche troe pen gedwongen zullen worden. Volgens een schrij ven uit Odessa is het zeer waarschijnlijk, dat Azie en vooral de omstreken van Kaïs in de naderende lento het tooneel van den oorlog zullen worden, Groute troepen-massas worden van het hart van Rusland daarheen gezonden. Weenen, 27 Maart. Volgens berigten van het tooneel des oorlogs trekken de Russen in drie co lonnes over den Donau. Elasanbuirg 27 Maart. Eene depêche heden morgen ten 91/* ure uit Nijborg verzonden meldt, dat de Engelsche vloot onder bevel van den ad miraal Napier en 23 schepen sterk onder het lossen van salutschoten aldaar is voorbij geste vend koers zettende naar Kiel, Frankfort, 23 M.iart. De Diirmstadter Ztg. bevat hel volgende uiltreksel uil' een brief van Beval van 44 dezer: s De oorlogsland begint voor, onze stad zeer drei gend le worden.- Sedert 14 dagen hebbeu tie meeste fa- uiilien woningen op het land bel rokken op 46 a '26 mij len van hier. Met de opening der vaait vei wacht rueu de Engelsche vlbot en hel bombardement der Slad. De komniandant generaal Berg heelt daartegen alle tioo-- dige maatregelen doeu nemen. Ieder bewoner moet eenige voeten hoog znud op zijn dak doeu biengen om de werking der bomrueu te verijdelen. Alle vrouwen meisjes eu kinderen moeten zoodra de toestand het veroorlooft, de stad verlaten. Men ziel erlangend naar'de komst ouzer troepen. Te lande zullen de Engelscheu zekerlijk niets uittriglen want zij st'oolen hier op eene goed geregelde, strijdlustige magt. Wij zijn op alles voorbereid!» Voor eenige dagen zyn een aantal met zes paardenbespannen Wagens, met lood beladen, te Kempen doorgekomen van waar zij dén weg naar Polen hebben ingeslagen. Bij deze gelegenheid ver nam men. dat de Russische regering eenige duizend centenaren lood in Dnitschland heeft doen opkoöpen, ten behoeve van hare legers. 'sGravcBBStage, 27 Maart. De zitting van heden, waarin o. a. de algemeene beraadslagingen zij,n aangevangen over het wetsontwerp lot verhooging van het budget van oorlog was vooral in den aanvang niet van gewigt ontbloot. Wij laten voor een oogenblik de beschouwingen ozer het cijfer van de aanvraag en over de onderdeelen ter zijde om de aandacht meer bepaald te vestigen op de meer algemeene beschouwing van de voor- dragt in verband tot de buitenlandsche aangele genheden. De heer Tliorbecke heeft dat belangrijke vraagstuk terstond bij de opening der debatten ter sprake gebragt ten einde het Gouvernement

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1