Ufo. 1055, Maandag, 27 Maart 1854. 10e. Jaarg. Het Ministerie, Nie u ws tij d i n gen bgen abonneert ZICH i fn Nederland, bg den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Araerika, bij 3. QUINTUS, te Sheboygan. ABONNEMENTS-PRÏ JS t voor beide uitgave». Voor 3 maanden. f 1.30. Franco per post in Nederland1,50. Voor Noord-Araerika. Franco New-York. Dollars 1,10. verschijnt Op Maandag en Donderdag, ADVERT EN TIEN 10 Cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere phatsing 35 cents. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Maandag en Woensdag, voormiddag 11 ure. bureau; Zierikzee Hoek van dc Schuithaven, Lett. B, No. 94. Brieven en ingezonden Stukken Franco. Hel is dikwijls gezegd en op goede gron- leu betoogd, dat het vorig Ministerie al- een gevallen is, om dat het vallen moest, u dat mitsdien het tegenwoordige deszells au wezen te danken heeft aan zekere kunsl- aalige beweging, die slim en haastig is eroorzaakt en uit geheel andere bestand- leelen moest bestaan, dan waaruit hel af- etredene was te zamen gesteld. Ja, deze iv aren zoo hemelsbreed verschillend van ;ene, dat de lieer van Hall ronduit heeft erklaard, dat tusschen dezelve eene klove evestigd is, die nimmer kau worden aan- ;evuld. Geen wondert maar van daar ook ;een wonder, dat ieder het tegenwoordige acht te steunen op zwakke, zeer wankel bare gronden, en dat tusschen de Raads lieden des Kpniugs, aan wie Hl), zijn ver trouwen heeft geschonken, zoo weinig ho mogeniteit beslaat, dat de tegenovergestelde igting, die dezelve moeten volgen, wel niet au langen duur kan zijn. Wij hebben er onlangs eene eerste, en alles afdoende proeve van gezien in liet f (réden van den sntiggerfen Minister van Finantien, de man, die de voorgedragen af schaffing der belastingen en accijtiseu uitkreet voor een gruwel, eene begoocheling der natie. Zijne afgelegde betrekking is van te groolen, (liep ingrijpenden omvang, om dezelve lang Onvervuld te laten. En geen wonder, dat het hoofd en leider der tegenovergestelde rigting, ondanks zijne grijze haren, niet aar zelde, ook dien last op zijne schouders te nemen, welligt berekenende, dat als hem de eene portefeuille ontnomen werd, de andere toch belangrijk geuoeg was, om zijn doed groot te doen blijven. Meermalen heeft hij echter kunnen lezen en opmerken, dat de natie weinig vrede had met dien dubbelen last, en het zeer schadelijk, zoo niet gevaarlijk achtte, dien stand van zaken aldus te doen blijven voort duren. Wel ligt is hein dit op eeiie wijze ter kennis g<jbragt, welke geene andere keus meer overliet. Althans, indien waarheid is, wat men in sommige dagbladen leest, dan heeft de Heer Vrolik, voorzitter van het collegie vanT muntwe zen te Utrecht, de plaats van den Heer van Hall als Minister van Finantien ingenomen. Het schijnt wel, als of de tegenovergestelde rig ting alles naar en van den ouden Bisschops zetel wil hebben. De Heer E. C. U. van Doorn is ook een Utrechtenaar. Het is te wenschen, dat hunne gevoelens over 's Lands Finantien zeer uit een zullen loopen. Bij hem, die maar het minst dóórdacht, kon het geene bevreemding bai'en, dat die hall ledig staande zetel spoedig déjimlif zou bezet worden, ofschoon de kCuze anders uitvalt, dau men vooraf vermoedde, vermits velen daar mede den Heer de Kcmpenaer gedoodverwd hadden. Maar niet weinig zal hel alluu, van welke rigting ook, ver wondering baren, dal de Heer van Hall op «ens alle lust en zucht voor den Ministe- rieëleu zetel schijnt verloren te hebben, daar men dezer dagen heelt vernomen, dat ook de portefeuille van Buitenlaudsche zaken aan een anderen is aangeboden, maar verworpen. Onwillekeurig doen zich hier bij vele en velerlei vragen op. Wat toch mag tot zulk een beslissenden stap in zoo weinig tijd ge leid hebben? Is het vrees, dat het tegen woordig Ministerie zich te zwak gevoelt, om op den duur tegen den constitutioneleu. steeds meer en meer veldwinnenden stroom op te zeilen? Is het, orn dat er zoo on gunstig is gerapporteerd over dè voorge dragen conversiewet en men haar ronduit zodenloos genoemd heeft? Is het, omdat iu de Tweede Kamer de constitutionele partij overstort van haren geest op meerdere Leden en de wet op de inkwartiering schip breuk daarop geleden heelt? Te oordeelen althans naar de ballotage over het aanne men of verwerpen der Grondwet (Dagblad) in de witte Sociëteit, neemt die partij krachtig toe, en ziet men meer en meer in, dat de illusie vaii April magtig sober, ja nietsbe- duidend is. En, ja, de kalmte en het gezond versland keeren tot de natie terug. Zij ziet, dat het niet te doen is met fraai klinkende woor den, en dat een staatsbestuur, beslaande uit Leden van hemelsbreed verschillende gevoelens gelijk slaat, aan een huisgezin, door iuwendigeu twist verdeeld. Üf, vraagt weder een ander: zon de scherpziende blik van den Heer van Hall ook, ten gevolge der aanstalten lot renen wereld oorlog, omstandigheden voorzien, welke het hem aanraden zich te onttrekken aan alle politieke betrekking, immers, out zich buiten aanraking Ie houden met de zaken van het Buitenland? Wie kan, wie zal op dal alles een be vredigend antwoord geven? Gewis, niemand. Maar zóó veel toch houdt ieder voor zeker, dat de mijn der tegenovergestelde rigting verkeerd gesprongen is, en niet dal heeft uitgewerkt, wat vele heethoofden er zich van hebben voorgespiegeld De ont wikkeling der natuur in April, wanneer deze snel en oogewaehl komt, is meestal misleidend en beschaamt de verwachting. Van daar het oude spreekwoord: April doet nog wal zij wil. Het gaat dikwijls iu de wereldgebeurtenissen niet anders. De natuur duldt geen sprongen. Zoo ook niet deze. Overijling schaadt meest altijd. Van daar hel oude: langzaam gaat zeker. Jammer maar, dat door al hel voorgeval lene zoo vele bekwame mannen cn sleun- sels van 't volksbelangen ter zijde gezel zijn en vervangen door minder krachtige en lie kwame. Doch ook wij willen niet overijlen en begaan, het geen wij iu anderen laken, maar geduldig den loop der zaken en lijden afwachten, waardoor de behoefte aan het verlorene welligt zoo levendig zal gemaakt worden, dat men als van zelf van het dwaal spoor zal aftreden, en, boete doende, zoo veel mogelijk herstellen wat tnen door fa natisme en verkeerden godsdienstijver be dorven heeft. Eu dat geduld zal uiet lang behoeven gerekt te worden. Eerlang toch is de tijd daarwaarop andere keuzen kun nen gedaan worden voor echt constitutionele beproefde, mannen. Ncderlandsche Kolonie ©Uaefooygam, 21 Fobr. Levensmiddelen, vooral meel en spek, stijgen hier dagelijks in prijs, meel wordt hier thans verkneh. voor 93/i dollar per barrel en spek voor G'/a dullar per honderd ponc!; iedereen ziet reikhalzend uit naar het nieuws, dat rnet de stuombooten van Europa verwacht wordt. Het, hoog geregtshof van Pennsylvani ver wierp onlangs de appellatie van eer» omnibus-drijver die tot eene boete van 4 dollars was veroordeeld, dewijl hij op Zondag den 4 September '1853 eeni- ge personen door de straten eener stad gereden had. De uitspraak luidt, dat reizen op den dag des Heeren noch een werk van nood, noch der liefde is. ILondesa 23 Maart. De bevelhebber van het mar Turkije bestemde legerkorps lord Raglan zal vermoedelijk niet eer dan in de volgende maand van hier vertrekken. Hij zal 25 bataljons onder zijne bevelen hebben, die, met de artillerieën kavallerie eene gezamentlijke effective magt zullen uitmaken van ten minste 25,000 man. Een brief uit Konstautinopel van 12 Maart meldt dat tv.ee Engelsche en Fransche fregatten van Beicos zijn vertrokken met last om den mond des Donau's binnen te stevenen, met of zonder vergunning der Bussen die de invaart met paalwerk schijnen te willen afsluiten. Volgens le Pnrijs ioopemle geruchten zou een stoom schip dat le Stettin op het antwoord van den Keizer van Rusland wachtte aan deu admiraal Napier het be vel overgebragl hebben om zonder nadere iustrucliëu vau Loudeu al' te wachteu den aauval te beginnen. Parijs, 23 Maart. Over Marseille zijn berigten uit Ivunsiantinopel ontvangen. De generaal Burgoyne en de kolonel Ardant waren op het punt om naar het leger van den Donau te vertrekken ten einde zich er van le verzekeren of het in slaat is om weerstand te bieden. Bevestigt zich ditdan zullen do Kngelsch-Fransehe troepen zich bepalen tot het bezetten van Gallipoli Konstantinopel en den Bus- phorus. In het tegenovergestelde geval zoude het leger van den Donau duur hulptroepen versterkt worden, - Men sprak nog altijd van de aftreding van Mustapha-Pacha als groot vi/ier en noemde Raouf-Pacha als diens opvolger. Aan de Russische onderdanen zou bevel gegeven worden om het land te verlaten. Het officiële dagblad van Milaan meldt de aan komst in die stad van prins Lodewijk Lucien Bo naparte, en weerspreekt tevens het gerucht, als zoude die reis ondernomen zijn zonder goedkeu ring van keizer Napoleon. Een telegrapbisch berigt uit Berlijn van gisteren Vrijdag 24 dezer behelst hel gevvigtig nieuws dat een aldaar uit Petersburg aangekomen koeiier de tijding heeft aangcbragl dal tie Keizer van Rusland het ulliuiatissiinuiu der westelijke M igendbeden niet beantwoord. Uit Odessa wordt van deu 17 dezer gemeld Ten gevolge van een heden uil Petersburg ontvangen bevel is aan alle schepen welke granen ingeladen hebben verbod uitgevaardigd om te vertrekken en bevolen de ingeladen granen weder te lossen ten gevolge waarvan de grauen 3t> peict. zijn gedaald. In de haven van Odessa had onlangs het volgende zouderlinge voorval plaats. De met het laden van graan bezige arbeiders weigelden te werken indien men buu ir» plaats van brandewiju welken men hun gewoonlijk bij den arbeid gaf geen champagne schouk. De kapi teins boden andere wijneu aan doch te vergeefs. De Russen staakten werkelijk den arbeid totdat er champagne werd geschouken. Kntphen, 21 Maart. De te velde staande rogge is zoo mooi onder de sneeuw heengekomen en staat nog zoo gunstig, dat er tot heden alle vooruitzigten bestaan dat de oogst gezegend zal zijn. De prijzen van alle graansoorten zijn ook mer kelijk lager. Ook de aardappelen waarin in dit voorjaar reeds weder veel handel is ^gedreven zijn op T oogenblik lusteloos. Zevenaar 26 Maart. Ook in deze gemeente neemt de zueht tot landverhuizing naar Noord- Amerika al meer en meer toe. Eenigenmeest allen ambachtslieden maken zich gereed om nog dit voorjaar te vertrekken. Algemeen houdt men het er voor dat dit slechts een voorzigligheidsmaatregel is; mogten dezen in hunne hoop niet te leur gesteld worden dan zeker worden zij later door hunne familiën gevolgd. Waarlijk het is een treurig verschijnsel te zien, dat zij, die krachten en lust tot werken bezitten, het vaderland verlaten in de hoop, om in verre overzeesche gewesten voor zich en de hunnen een beter bestaan te vinden. Zoo ziet men, hoe een slecht belastingstelsel in alle opzigten een verderf des lands is. AaMeei 25 Maart. Eene bijzondere omstan digheid had eergisteren plaats. Eene dame uit Em merik begaf zich begeleid door hare zuster, naar het naburige Dinxperlo met liet plan, om aldaar heimelijk hare bevalling af te wachten. Deze was echter naderbij, dan zij gedacht had; want, met liet rijtuig cligt bij Dinxperlo komende, drong zij er op aan hetzelve te verlaten en bij hel uit stappen beviel de c!ame op den publieken weg van het wichtje welks aanzien tnen wenschte verbor gen te houden en waarom men de reis naar E.. gemaakt had. De bijzonderheid der zaak maakt dan ook, dat deze nu nog publieker is geworden, dan welligt anders het geval zou zijn geweest. Eieirikzee 22 Maart. Het Journal de Con~ statilinople, een half-officieel orgaan van het Turk- sche gouvernementzegt in zijn nommer van den 4° dezerHet Fransche stoomfregat Vaubati en het Engelsche stoomfregat Fury zijn eergisteren uit de Zwarte zee teruggekomen na eenen kruistogt van tien dagen en hebben het anker te Beïkos uitge worpen. De Vauba.7i is te Sebastopol geweestvoor die haven kruisten een fregat en twee brikken van de Russische marine, maar deze liepen de haven binnen op een sein van den Russischen vlootvoogd zoodra de Vanban aanstalten maakto om ze aan te vallen. De ingang der haven wa§ door negen Russische linieschepen gesloten die door aware kettingen onderling verbonden waren achter deze geduchte linie kon men het overige der Russische scheepsmagt zien liggen en men heeft er omstreeks tachtig zeilen geteld. Aan de Fau&an, alsmede aan de Fur ij die zich van Varoa derwaarts begeven had is de toegang tot Sebastopol geweigerd. De de| èches. die door de Vauban overgebragl werden, heeft men in eene flesch moeteo «luiten en bij deu ingang der haven iri zee werpen. Volgens telegrafische tydiug uit Weeneu van jl. Vrijd^ zou daar een weigerend antwoord uit Petersburg ontvangen zyn op de door Oostenrijk ondersteunde sommatie vau Engeland en Frankrijk, o n de Russische troepen uil de Donau-vorstendom men terug te roepen. Een telegrafisch berigt uit Weenen van jl. Zaturdag verzekeit, dat de Porte reed9 bewilligd zou hebben in de gelijkstelling barer Christen—onder danen met de Mahamedaansche ingezetenen. Kicrlkzee, 23 Maart. In de Memorie van I tieuntwoordingbetrekkelijk het wetsontwerp tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1854 | | pagina 1